RESULTAT 2005
[Filtrerat med Siphon]



ARBOGA: Julserien etapp 3 20051225
H17 8 030 m [9]: 1) Ingvar Åkesson, Hakarpspojkarna, 51.10, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 65.14, 8) Eric Englöf, do, 86.04
H40 5 980 m [11]: 1) Lars Karlsson, Hammaren, 42.26, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 47.44, 4) Kenneth Larsson, do, 60.06
H70 2 870 m [6]: 1) Gunnar Lord, Arboga, 35.34, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 35.54, 5) Henry Jakobsson, do, 55.12
D16 4 260 m [2]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 49.17
D40 4 260 m [3]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 44.40, 3) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 68.47
D55 2 870 m [5]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 34.48, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 36.47
Motion 5 490 m [3]: 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 46.08
Motion 3 000 m [14]: 1) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 28.14, 2) Hans-Erik Hansson, do, 31.12


ARBOGA: Julserien etapp 2 20051218
H17 [14]: 1) Per Öberg, KFUM Örebro, 54.59, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 59.47, 10) Ola Carlsson, do, 77.20, 12) Thomas Eek, do, 78.54
H40 [13]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 49.40, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 56.38, 8) Kenneth Larsson, do, 73.10
H70 [10]: 1) Karl Ekström, Alferna, 41.17, 5) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.41, 9) Göthe Olsson, do, 55.32, 10) Henry Jakobsson, do, 68.30
D16 [5]: 1) Stina Öst, KFUM Örebro, 47.39, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 52.33, 5) Sandra Burén, do, 68.42
D17 [6]: 1) Kristin Jacobsson, Milan, 47.42, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 50.17
D40 [6]: 1) Berit Wetter, Arboga, 48.29, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 52.44
D55 [5]: 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro, 40.54, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 54.38
D70 [3]: 1) Ingrid Lundin, Eskilstuna, 57.02, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 57.23
Motion 5 000 m [2]: 1) Robert Grann, Köping-Kolsva, 43.09
Motion 3 000 m [14]: 1) Mats Hastad, Fellingsbro, 34.28, 2) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 37.12, 5) Yvonne Carlsson, do, 42.13


ARBOGA: Julserien, etapp 1, 20051211
H17 7 470 m [11]: 1) Per Öberg, KFUM Örebro, 46.54, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 53.29, 5) Niklas Profors, do, 55.28, 7) Thomas Eek, do, 62.26, 10) Cristian Larsson, do, 70.50, 11) Erik Englöf, do, 77.14
H40 5 980 m [10]: 1) Arne Hägg, Arboga, 43.23, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 57.25
H70 3 210 m [10]: 1) Wincent Liljekvist, Rune, 34.01, 8) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 47.45, 9) Nils Gunnar Karlsson, do, 50.03, 10) Sixten Lindberg, do, 77.40
D17 5 430 m [6]: 1) Malin Wiklund, Almby, 43.01, 4) Sara Profors, Köping-Kolsva, 48.18
D40 3 930 m [7]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 37.05, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 43.10, 5) Toni Andersson, do, 55.17
D55 3 210 m [4]: 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 41.37
D70 3 210 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 46.31
Motion 5 000 m [3]: 1) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 53.03, 2) Hans-Erik Hansson, do, 60.52
Motion 3 000 m [9]: 1) Rune Sandberg, Hallstahammar, 31.11, 3) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 33.24


ENKÖPING: Oktoberracet 20051022
H21 ELIT 5 430 m [50]: 1) Jan Troeng, Linné, 28.19, 42) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 38.32
H20 ELIT 4 440 m [2]: 1) Magnus Ohlin, Rånäs, 35.44
H18 ELIT 4 440 m [5]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 37.26
D21 ELIT 4 090 m [38]: 1) Ida Wikström Holmgren, Lidingö, 27.00
D18 ELIT 3 640 m [6]: 1) Kristin Löfgren, Järfälla, 30.09
H21 4 680 m [39]: 1) Pavlo Ushkvarok, Stora Tuna, 27.42, 12) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 36.23, 23) Cristian Larsson, do, 38.35
H16 3 600 m [16]: 1) Mattias Olofsson, Enen, 27.12, 15) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 48.51
H45 4 130 m [28]: 1) Johnny Junegard, Tullinge, 26.22, 20) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 43.00
H55 3 790 m [27]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 28.00, 23) Owe Eek, Köping-Kolsva, 54.38
H65 3 380 m [34]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 28.51, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 32.54, 30) Hans-Erik Hansson, do, 50.01
H75 2 710 m [7]: 1) Karl-Olov Pettersson, Thor, 30.24, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.30
H80 2 710 m [10]: 1) Rolf Jakobsson, Södertörn, 39.41, 8) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 44.01
D40 3 250 m [15]: 1) Annika Ardell, Rodhen, 28.31, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 31.18
D50 3 020 m [7]: 1) Lena Jansson, Arboga, 28.32, 5) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 39.44
D60 2 910 m [4]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 32.20, 3) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 40.53
Öppen 4 3 360 m [34]: 1) Rolf Karlsson, Hallstahammar, 33.25, 26) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.04.24, 31) Sixten Lindberg, do, 1.18.19

GRYCKSBO: Dala-Dubbeln 20051016
H20 [10]: 1) Henrik Jansson Tisaren Daniel Attås, Tisaren, 2.44.34
H18 [41]: 1) Emil Tengvall Boxholm-Mjölby Filip Dahlgren, Hagaby, 2.19.31, 9) Mikael Andersson Korsnäs Niklas Profors, Köping-Kolsva, 2.28.57
D20 [6]: 1) Helena Andersson Tisaren Josefin Engström, Alfta-Ösa, 2.46.12
D18 [28]: 1) Elin Kristoffersson Litsbygdens Johanna Hallberg, Hedemor, 2.29.43
H12 [93]: 1) Lennart Johansson Nyköpings Daniel Wejås, Nyköping, 57.05, 57) Niclas Larsson Köping-Kolsva Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.22.23, 83) Rasmus Karlsson Köping-Kolsva Erik Einan, do, 1.51.04
H14 [124]: 1) Gustav Eriksson Joakim Svensk Stora Tuna, Stora Tuna, 1.39.49, 30) Simon Hedlund Köping-Kolsva Johan Englöf, Köping-Kolsva, 1.59.38, 78) Olle Sjögren Köping-Kolsva Kim Olsson, do, 2.22.41
H16 [107]: 1) Rassmus Andersson Säterbygdens Olle Boström, Järla, 1.57.06, 63) John Hedlund Köping-Kolsva Erik Englöf, Köping-Kolsva, 2.40.07
D10 [41]: 1) Hanna Gustafsson Kåre Kajsa Engström, Kåre, 1.07.23, 24) Melina Carlsson Köping-Kolsva Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 1.26.01
D12 [93]: 1) Hilda Forsgren Täby Annika Nilsson, Täby, 1.07.18, 61) Johanna Larsson Köping-Kolsva Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.38.39
D14 [108]: 1) Elin Månsson Löftan Tove Alexandersson, Stora Tuna, 1.36.20, 26) Anna Birkestål Köping-Kolsva Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.55.50, 61) Josefin Eriksson Köping-Kolsva Sandra Burén, do, 2.18.02
D16 [86]: 1) Kristin Löfgren Järfälla Lovisa Nilsson, Stora Tuna, 1.53.41, 13) Therese Rosendahl Västerås Sara Profors, Köping-Kolsva, 2.05.57, 27) Linnea Hedlund Köping-Kolsva Malin Landerdahl, do, 2.21.11


HÖGSJÖN, ARBOGA: Golden Weekend E2 20051002
H21 11 720 m [31]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 71.38, 19) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 89.42
H20 7 880 m [6]: 1) Fredrik Björklund, KFUM Örebro, 61.08, 4) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 70.00
H18 6 420 m [14]: 1) Daniel Attås, Tisaren, 39.35
D21 6 050 m [34]: 1) Karolina A. Höjsgaard, Domnarvet, 39.03, 21) Sara Profors, Köping-Kolsva, 49.57
D18 4 440 m [8]: 1) Malin Sand, Tisaren, 36.23
H12 3 050 m [20]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 22.38, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 31.15, 14) Erik Einan, do, 43.04
H14 4 280 m [20]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 35.37, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 42.14, 6) Johan Englöf, do, 48.38
H16 5 340 m [10]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 45.04, 2) John Hedlund, do, 47.26
H45 6 190 m [20]: 1) Håkan Palmfjord, Katrineholm, 43.54, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.04, 9) Thomas Lagesson, do, 55.01, 14) Kenneth Larsson, do, 60.43
H50 6 050 m [30]: 1) Kjell Wiklund, Hofors, 46.06, 21) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 60.28
H55 5 340 m [34]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 39.47, 23) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 57.51
H60 4 930 m [37]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.27, 26) Jan Rehdin, do, 59.46
H65 4 440 m [39]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 34.02, 13) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 45.44, 29) Hans-Erik Hansson, do, 53.26
H70 4 330 m [21]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 44.18, 19) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 70.41
H75 3 450 m [8]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 38.21, 7) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 51.43
H80 2 770 m [9]: 1) Nils Eriksson, Kåre, 40.00, 6) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 53.06, 9) Henry Jakobsson, do, 58.49
D12 2 930 m [16]: 1) Michaela Hallqvist, Malungs Skogsmårdarna, 20.36, 13) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 44.31
D14 3 720 m [18]: 1) Lovisa Onsbring Gustafson, Eskilstunafors, 36.50, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 44.26, 8) Anna Birkestål, do, 44.46
D16 4 330 m [11]: 1) Alva Olsson, Västerås, 36.25, 10) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 50.59
D55 3 980 m [10]: 1) Kerstin Palm, Kjula, 47.43, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 64.08, 8) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 66.43
D60 3 450 m [18]: 1) Anita Johansson, Tor, 42.14, 2) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 44.26, 14) Birgitta Ericsson, do, 59.42


KÖPING: Golden Weekend E1, Köpingsträffen 20051001
H21 6 090 m [83]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 31.07
H20 4 190 m [3]: 1) Fredrik Björklund, KFUM Örebro, 27.20
H18 3 860 m [13]: 1) Björn Norman, KFUM Örebro, 24.29
D21 5 140 m [44]: 1) Eva Elfving, Domnarvet, 33.04
D20 3 040 m [4]: 1) Karin Janerås, Linné, 30.05
D18 2 730 m [4]: 1) Malin Sand, Tisaren, 18.50
H10 2 630 m [13]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 18.39, 7) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 24.53, 11) Samuel Hedlund, do, 32.54
H12 2 850 m [23]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 17.18, 6) Niclas Larsson, do, 20.17, 16) Rasmus Karlsson, do, 27.49, 22) Jesper Multas, do, 35.28
D10 2 630 m [13]: 1) Hanna Sjöberg, Gävle, 22.25, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 26.26, 9) Sofia Persson, do, 30.32, 10) Julia Eriksson, do, 30.34, 12) Teresa Stafström, do, 34.27, 13) Hanna Multas, do, 34.39
D12 2 850 m [13]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 19.58, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 20.55, 6) Sabina Hedlund, do, 24.42, 13) Sally Jensen, do, 31.12


 SÖRVIK: Trampen 20050924
H21 ELIT 12 050 m [12]: 1) Johan Nordlund, Leksand, 1.38.09
D21 ELIT 7 690 m [8]: 1) Catarina Öberg, Stora Tuna, 1.19.55
D18 ELIT 5 380 m [3]: 1) Sofia Carlsson, Västerås, 1.18.57
H60 4 490 m [23]: 1) Sture Björk, Kåre, 46.41, 5) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.25
H70 4 110 m [10]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 48.20, 10) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 1.13.52
D60 3 440 m [7]: 1) Britt-Marie Eklöf, Milan, 55.30, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.09.39

 
SM-Stafett 18/9 2005
       		Pl  Startnr Lag                                            Tid 
             Namn                                Tid 
H21  (110)                  

    1       37 IFK Lidingös Skid o OK 1                   4:11:20 
             Petter Haraldsson               1:05:01 
             Casper Guding                   1:02:52 
             Linus Kaisajuntti                 49:29 
             Johan Näsman                    1:13:58 

    2       61 IFK Lidingös Skid o OK 2                   4:13:13 
             Martin Larbo                    1:05:16 
             Johan Granath                   1:02:57 
             Mårten Frendelius                 49:10 
             Greger Berglund                 1:15:50 

    3       90 IK Hakarpspojkarna 1                       4:13:22 
             Joakim Karlsson                 1:10:53 
             Johan Ivarsson                  1:05:42 
             David Andersson                   44:54 
             Mattias Karlson                 1:11:53 

H20  (92)                   

    1      465 OK Tisaren 1                               2:40:02 
             Daniel Attås                      49:35 
             Johan Aronsson                    50:19 
             Henrik Jansson                  1:00:08 

    2      446 Alfta-Ösa OK                               2:44:08 
             Vilius Aleliunas                  55:33 
             Thomas Carlsson                   48:52 
             Erik Rost                         59:43 

    3      431 Sävedalens AIK 1                           2:44:18 
             Magnus Carlstedt                  55:18 
             William Lind                      49:07 
             Marcus Millegård                  59:53 

    
   60      447 Köping-Kolsva OK                           3:38:42 
             Niklas Profors                    56:37 
             Thomas Eek                      1:08:03 
             Cristian Larsson                1:34:02 

   
D20  (61)                   

    1      626 OK Tisaren                                 2:25:24 
             Helena Andersson                  49:25 
             Malin Sand                        47:24 
             Johanna Jansson                   48:35 

    2      633 Köping-Kolsva OK                           2:27:14 
             Karin Elgh                        48:08 
             Karin Waldemarsson                49:05 
             Sara Profors                      50:01 

    3      641 OK Kåre 1                                  2:30:40 
             Lina Sundqvist                    48:25 
             Eva Tiselius                      53:30 
             Sofia Adolfsson                   48:45 

FAGERSTA-ÄNGELSBERG: Bergslagsträffen

H21 7 890 m [7]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 62.21, 2) Jonas Byström, Stora Tuna, 63.29, 3) Magnus Thornell, Surahammar, 66.54 

H18 6 100 m [2]: 1) Martin Johansson, Hallstahammar, 72.09, 2) Pär Mattsson, Karlsbyheden, 111.22 

D21 5 540 m [5]: 1) Anna Nyström, Eskilstuna, 60.25, 2) Ulrika Nolåkers, Kvarnsveden, 61.14, 3) Karin Malmberg, do, 73.33 

D20 4 290 m [1]: 1) Maya Myrén, Säterbygden, 61.48 

H12 3 440 m [15]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 27.22 

H14 3 630 m [13]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 26.06, 11) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 46.12 

H16 4 880 m [9]: 1) Oscar Andersson, Säterbygden, 37.28, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 55.11 

H45 6 100 m [8]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 46.18, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 54.18 

H50 5 720 m [15]: 1) Ulf Persson, IFK Mora, 45.12, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 57.58 

H55 5 540 m [15]: 1) Göran Larsson, Sala, 50.31, 12) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 72.13 

H60 4 880 m [23]: 1) Anders Sellgren, Sigtuna, 43.28, 7) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.10 

H70 4 040 m [12]: 1) Allan Haglund, Gävle, 42.54, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 49.16 

H75 3 360 m [10]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 36.14, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 40.41 

D14 3 630 m [12]: 1) Alexandra Sundgren, Vallentuna-Össeby, 37.03, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 38.06, 8) Sofie Landqvist, do, 46.05 

D55 3 360 m [7]: 1) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen, 38.47, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 49.12, 6) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 49.42 

D60 3 360 m [9]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 39.22, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.04, 8) Rose-Marie Karlsson, do, 51.37 

ÖPPEN 4 3 630 m [12]: 1) Karin Westholm, Västerås, 44.26, 6) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 57.49 

ÖPPEN 6 4 880 m [3]: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 51.03 

AVESTA: SM medeldistans

H21 5 510 m [39]: 1) Damien Renard, Denseln, 36.55, 2) Peter Öberg, Hällen, 37.16, 3) Nils Olsson, Stora Tuna, 37.26 

H20 4 190 m [38]: 1) Marcus Millegård, Sävedalen, 29.43, 2) Henrik Jansson, Tisaren, 31.11, 3) William Lind, Sävedalen, 31.17 

H18 3 540 m [39]: 1) Emil Andersson, Ärla, 27.13, 2) Mikael Kristensson, Torfinn, 27.19, 3) Johan Aronsson, Tisaren, 27.34 

D21 4 740 m [40]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 37.34, 2) Lena Eliasson, Hakarpspojkarna, 40.05, 3) Emma Dahlstedt, Lidingö, 41.09 

D20 3 000 m [39]: 1) Helena Jansson, Hagen, 27.04, 2) Anna (Humlaröd) Persson, Göingarna, 27.43, 3) Helena Andersson, Tisaren, 27.55, 9) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 29.43 

D18 2 810 m [40]: 1) Sara Eskilsson, Haninge, 24.49, 2) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 24.50, 3) Sofia Adolfsson, Kåre, 26.47 

AVESTA: SM medeldistans kval
H20  [32]: 1) Marcus Millegård, Sävedalen, 28.07,  30.26, 28) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 41.26, 30) Thomas Eek, do, 42.03 
H18  [38]: 1) Emil Andersson, Ärla, 25.28, 23) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 31.53 
D20  [25]: 1) Helena Jansson, Hagen, 27.47,  4) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 33.42 
D20  [27]: 1) Fanny Fredriksson, Täby, 31.28,  19) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 45.35 
D18  [39]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 23.39, 2) Sara Eskilsson, Haninge, 25.14, 3) Lina Strand, Göteborg-Majorna, 26.35, 20) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 32.29 

D18  [43]: 1) Eva Svensson, IFK Mora, 25.39, 15) Sara Profors, Köping-Kolsva, 30.02 

HEDEMORA: Natt-SM

H21  [52]: 1) Mats Troeng, Linné, 1.26.26, 2) Tobias Noborn, Orion, 1.26.50, 3) Mattias Karlsson, Hakarpspojkarna, 1.28.27 

H20  [34]: 1) Mikael Nordström, Rånäs, 1.12.26, 2) John Fredriksson, Täby, 1.15.15, 3) Erik Rost, Alfta-Ösa, 1.16.37 

H18  [66]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 57.02, 2) Erik Liljequist, Älme, 57.17, 3) Filip Dahlgren, Hagaby, 58.33, 12) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 1.05.53 

D21  [35]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 1.12.52, 2) Johanna Svensson, Hällen, 1.16.43, 3) Karolina A. Höjsgaard, Domnarvet, 1.19.46 

D20  [27]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 1.01.58, 2) Pernilla Nilsson, Halmstad, 1.04.10, 3) Johanna Jonsson, Tisaren, 1.06.16 

D18  [48]: 1) Sara Eskilsson, Haninge, 51.56, 2) Ida Johansson, IFK Mora, 52.56, 3) Malin Sand, Tisaren, 53.05, 12) Sara Profors, Köping-Kolsva, 57.57 

BORENSBERG: Ungdoms-SM

H15 5 810 m [90]: 1) Simon Hollbeck, Bromma-Vällingby, 39.25, 90) John Hedlund, Köping-Kolsva, 111.16 

H16 6 450 m [102]: 1) Erik Johansson, Halmstad, 45.10, 56) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 62.19 

D16 5 210 m [98]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 40.41, 13) Sara Profors, Köping-Kolsva, 53.28, 75) Linnea Hedlund, do, 72.58 

ÄNGELSBERG VÄSTMANLAND: Västervåla Möte

H21 LÅNG 12 360 m [8]: 1) Björn Wrahme, IFK Mora, 92.42, 2) Kiril Nikolov, Stora Tuna, 93.32, 3) Anders Jönsson, Triangeln, 94.20 

D21 LÅNG 7 340 m [5]: 1) Cecilia Bratt, Orion, 65.38, 2) Thérès Ericsson, Ravinen, 73.27, 3) Linda Mattsson, Djerf, 74.31 

H21 7 860 m [7]: 1) Thomas Gustafsson, Norberg, 66.02, 4) Michael Wickström, Arboga, 82.21 

H14 3 620 m [9]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 30.12, 6) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 42.46 

H45 5 920 m [10]: 1) Anders Lundh, Avesta, 47.22, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.27, 3) Lars-Åke Andersson, Arboga, 52.40, 4) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 59.46, 7) Pelle Höök, Arboga, 73.57 

H50 5 720 m [12]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 50.35, 4) Peder Wickström, Arboga, 63.50, 6) Åke Larsson, Hedströmmen, 65.43 

H55 5 070 m [17]: 1) Kenneth Johansson, Eskilstunafors, 44.58, 14) Ove Pettersson, Arboga, 56.10 

H60 4 470 m [22]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 37.40, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.26, 4) Lars Johansson, Hägersta, 43.47, 8) Sune Liljekvist, Hedströmmen, 45.18, 17) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 53.10, 22) Jan Rehdin, do, 77.50 

H65 4 430 m [23]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 37.20, 5) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 42.22, 7) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.34 

H70 3 880 m [11]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 48.56, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 51.21, 10) Göthe Olsson, do, 67.17 

H75 3 070 m [14]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 40.31, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 42.31, 8) Arvid Imark, Arboga, 54.54 

D14 3 240 m [6]: 1) Lovisa Onsbring Gustafson, Eskilstunafors, 30.22, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 36.39, 4) Sandra Burén, do, 46.07 

D55 3 070 m [5]: 1) Britt Eriksson, Sala, 34.38, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 65.45 

D60 3 070 m [10]: 1) Anita Johansson, Tor, 39.03, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 53.16, 8) Monica Törnkvist, do, 57.47, 9) Birgitta Ericsson, do, 59.06 

D70 2 250 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 41.07, 3) Gun Holmqvist, Arboga, 49.31 

D35 MOTION 3 220 m [1]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 88.29 

ÖPPEN 4 3 240 m [15]: 1) Agnetha Wallin, Köping-Kolsva, 38.39, 7) Stig Karlsson, do, 45.04, 11) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 60.10 

ÖPPEN 6 4 970 m [9]: 1) Thomas Nyzell, Eskilstunafors, 52.57, 7) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 73.48 

ÖPPEN 8 4 470 m [15]: 1) Fredrik Larsson, Norberg, 33.30, 13) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 57.47 

NORBERG: NOK:s Nationella

H21 4 590 m [26]: 1) Jimmy Birklin, Malungs Skogsmårdarna, 27.03, 2) Kiril Nikolov, Stora Tuna, 27.24, 3) Andreas Eriksson, Västerås, 28.56, 8) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 31.19 

H20 3 570 m [3]: 1) Mats Leppälampi, Arboga, 31.19, 2) Tom Korkeakoski, Milan, 33.11, 3) Jonas Törnå, Västerås, 36.12 

D21 3 460 m [15]: 1) Elin Sjölander, Rodhen, 26.49, 2) Anna Haglund, Hedströmmen, 27.45, 3) Linda Mattsson, Djerf, 27.52, 7) Lena Jansson, Arboga, 31.45, 13) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 40.04 

D21 MOTION 2 840 m [4]: 1) Diana Brandberg, Fagersta, 34.25, 2) Ann-Sofie Andertoft, Västerås, 39.14, 3) Anna-Maria Håkansson, Joar Viking Enköping, 44.37 

H10 2 020 m [13]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 11.51, 11) Oskar Johansson, Arboga, 23.07 

H12 2 550 m [21]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 23.00, 7) Niclas Larsson, do, 32.06 

H14 3 070 m [16]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 21.57, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 29.46, 5) Simon Hedlund, do, 31.57 

H16 3 370 m [2]: 1) Erik Skogh, Österfärnebo, 33.37, 2) Daniel Hallbäck, Arboga, 35.41 

H40 3 460 m [12]: 1) Per Babbe Sundström, Västerås, 25.11, 3) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 31.18 

H45 3 370 m [13]: 1) Mikael Utter, Västerås, 23.34, 3) Lars-Åke Andersson, Arboga, 25.44, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 26.55, 6) Thomas Lagesson, do, 28.06 

H50 3 100 m [12]: 1) Kjell Wiklund, Hofors, 26.43, 2) Åke Larsson, Hedströmmen, 29.07 

H55 3 000 m [11]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 25.34, 3) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 31.15, 11) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 48.18 

H60 2 590 m [19]: 1) Jan Elfsberg, Falköping, 21.00, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 22.17, 11) Stig Karlsson, do, 27.41, 16) Sune Liljekvist, Hedströmmen, 32.23 

H65 2 460 m [25]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 19.58, 6) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 24.44 

H70 2 210 m [4]: 1) Altti Järvinen, Västerås, 26.35, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 27.15 

H75 2 060 m [9]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 25.35, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 26.46 

H80 2 050 m [8]: 1) Karl-Erik Pettersson, Norden, 30.21, 4) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 36.30 

D12 2 340 m [15]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 18.52, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 25.51, 11) Sabina Hedlund, do, 33.10 

D14 2 460 m [11]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 22.04, 2) Sofie Wetter, Arboga, 24.24, 4) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 28.15, 6) Sandra Burén, do, 29.21, 7) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 30.48 

D35 2 960 m [11]: 1) Anna Larsson, Söders SOL Tyresö, 29.08, 10) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 38.28 

D40 2 860 m [8]: 1) Lotta Jungåker, Malungs Skogsmårdarna, 30.03, 2) Berit Wetter, Arboga, 33.31, 5) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 50.19, 7) Marie Larsson, do, 51.39 

D50 2 280 m [4]: 1) Solweig Palm, Avesta, 29.22, 3) Birgitta J-Leppälampi, Arboga, 52.27 

D55 2 130 m [3]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 24.41, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 38.48 

D60 2 120 m [11]: 1) Gunborg Westin, Leksand, 27.08, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 34.16, 9) Monica Törnkvist, do, 34.25 

D70 1 940 m [5]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 29.42, 3) Gun Holmqvist, Arboga, 40.36 

D45 MOTION 2 220 m [3]: 1) Carina Rosendal, Mälarö, 35.38, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 42.09 

ÖPPEN 4 3 100 m [16]: 1) Rolf Ekman, Sala, 36.33, 8) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 49.06 

ÖPPEN 5 4 230 m [11]: 1) Lars Johansson, Tyr, 27.28, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva, 56.51 

ÖPPEN 7 3 090 m [12]: 1) Jens Andertoft, Västerås, 25.03, 3) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva, 30.18, 7) Toni Andersson, do, 40.43 

SMEDJEBACKEN: SM Långdistans, final

H21 16 990 m [38]: 1) Johan Modig, Pan-Kristianstad, 1.42.44, 2) Emil Wingstedt, Växjö, 1.44.14, 3) Erik Axelsson, Södertälje-Nykvarn, 1.44.16 

H20 12 010 m [35]: 1) Fredrik Johansson, Ulricehamn, 1.13.51, 2) Marcus Millegård, Sävedalen, 1.15.48, 3) Mikael Nordström, Rånäs, 1.16.26 

H18 9 410 m [42]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 58.22, 2) Patrik Karlsson, Växjö, 1.00.32, 3) Thomas Carlsson, Alfta-Ösa, 1.02.25, 30) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 1.14.03 

D21 9 990 m [37]: 1) Karolina A. Höjsgaard, Domnarvet, 1.14.54, 2) Lina Karlberg, Tullinge, 1.16.11, 3) Anette Granstedt, Hakarpspojkarna, 1.16.19 

D20 7 870 m [37]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 56.34, 2) Sofie Johansson, Linné, 1.00.34, 3) Anna (Humlaröd) Persson, Göingarna, 1.01.20, 4) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 1.04.35 

D18 6 740 m [41]: 1) Emma Johansson, Filipstadsbygden, 51.28, 2) Malin Sand, Tisaren, 54.11, 3) Maria Jonsson, Midälva, 54.28 

SMEDJEBACKEN: SM Långdistans, kval
H20  [37]: 1) Erik Rost, Alfta-Ösa, 57.37,  34) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.15.34 
H18  [37]: 1) Erik Liljequist, Älme, 43.53, 7) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 50.11 
D20  [32]: 1) Helena Jansson, Hagen, 46.20, 2) Sofie Johansson, Linné, 49.48, 3) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 52.25 
 

LOCKMORA KUNGSÖR: Stafett DM,  Västmanland  2005-09-04
H20  (5)                    

    1     16 Köping-Kolsva OK                        2:41:30 
             Profors Niklas                       55:47 
             Larsson Cristian                     50:34 
             Eek Thomas                           55:09 

H120  (6)                   

    1     21 Västerås SOK Lag 1                      2:16:25 
             Roth Anders                          43:25 
             Sundström Per Babbe                  47:50 
             Utter Mikael                         45:10 

    2     20 Köping-Kolsva OK                        2:32:54 
             Carlsson Ola                         50:52 
             Johansson Christer                   52:55 
             Gustafsson Rolf                      49:07 

H150  (10)                  

    1     30 Västerås SOK                            2:09:20 
             Åström Bernt                         46:30 
             Greijer Hans                         42:23 
             Jakobsson Lars                       40:27 

    4     25 Köping-Kolsva OK                        2:30:46 
             Birkestål Mats                       55:19 
             Landqvist Mats                       41:57 
             Lindholm Ola                         53:30 

H180  (10)                  

    1     36 Arboga OK                               1:53:02 
             Wiklund Sven-Olov                    37:30 
             Hansson Bo                           37:41 
             Möllberg Per-Ivar                    37:51 

    4     37 Köping-Kolsva OK Lag 1                  2:24:03 
             Lindberg Alf                         44:38 
             Lindkvist Bo                         54:41 
             Törnkvist Stig                       44:44 

    5     34 Köping-Kolsva OK Lag 2                  2:37:00 
             Eriksson Bo                          49:44 
             Hansson Hans Erik                    47:14 
             Rehdin Jan                         1:00:02 

H210  (8)                   

    1     43 Köping-Kolsva OK                        2:09:49 
             Karlsson Bo                          51:24 
             Karlsson Nils-Gunnar                 41:13 
             Eriksson Torbjörn                    37:12 

D180  (5)                   

    1    234 Sala OK                                 1:57:53 
             Eriksson Britt                       38:18 
             Bengtsson Maud                       38:08 
             Ohlsson Inger                        41:27 

    2     65 Köping-Kolsva OK Lag  1                 2:30:36 
             Törnkvist Monica                     52:45 
             Kåberg Göta                          45:21 
             Videnr-Eriksson Kerstin              52:30 

    3     67 Köping-Kolsva OK Lag 3                  3:16:52 
             Carlsson Yvonne                      54:14 
             Sundberg Gunborg                     59:54 
             Broström Annika                    1:22:44 

H16  (7)                    

    1     71 Köping-Kolsva OK Lag 1                  1:11:29 
             Hedlund. John                        22:25 
             Englöf Erik                          21:16 
             Hedlund. Simon                       27:48 

    7     70 Köping-Kolsva OK Lag 2                  1:58:24 
             Sjögren. Olle                        30:45 
             Olsson Kim                           49:35 
             Englöf Johan                         38:04 

H12  (9)                    

    1     79 Hallstahammar OK                        1:38:52 
             Kraft Fredrik                        35:19 
             Törnå Niklas                         30:33 
             Ramberg Erk                          33:00 

    3     78 Köping-Kolsva OK Lag 1                  2:04:31 
             Larsson Niclas                       34:55 
             Hedlund Samuel                       44:25 
             Einan Erik                           45:11 

    4     76 Köping-Kolsva OK Lag 2                  2:11:58 
             Selkälä Janne                        28:41 
             Lagergren Gustav                     53:58 
             + Andersson Andrea                 54:00 + 
             + Halden Frida                     54:02 + 
             Karlsson Rasmus                      49:19 

D16  (7)                    

    1     89 Västerås SOK Lag 1                      1:21:22 
             RosendahlN.N. Therese                38:08 
             Lundberg Filippa                     20:05 
             Olsson Alva                          23:09 

    2     84 Köping-Kolsva OK Lag 1                  1:22:03 
             Hedlund Linnea                       38:15 
             Landqvist Sofie                      19:56 
             Profors Sara                         23:52 

    3     90 Köping-Kolsva OK Lag 2                  1:33:15 
             Birkesol Anna                        30:47 
             Buren Sandra                         25:23 
             Eriksson Josefin                     37:05 

D12  (7)                    

    1     93 Västerås SOK Lag 1                      1:36:46 
             Ahlström Madeleine                   35:03 
             Lindberg Karin                       25:10 
             + Näslund Sandra                   25:17 + 
             Urby Hanna                           36:33 

    2     92 Köping-Kolsva OK Lag 1                  1:51:14 
             Larsson Johanna                      36:04 
             Eriksson Julia                       30:28 
             + Multas Hanna                     30:36 + 
             Hedlund Sabina                       44:42 

    7     94 Köping-Kolsva OK Lag 2                  2:19:31 
             Jensen Sally                         42:33 
             Carlsson Melina                      40:07 
             + Persson Sofia                   :25:28 + 
             + Stafström Teresa                 42:59 + 
             Halden Anna                          56:51 

LOCKMORA KUNGSÖR: Medeldistans DM, Södermanland & Västmanland  2005-09-03
H21 5 150 m [23]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 31.19, 2) Anders Österlund, do, 31.49, 3) Viktor Funcke, Norberg, 31.51, 12) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 37.12
H20 4 020 m [3]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 31.14, 2) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 31.20, 3) Erik Lindström, Västerås, 35.17
H18 3 640 m [8]: 1) Simon Lindberg, Västerås, 24.25, 2) Patrik Holm, do, 26.02, 3) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 32.06
D21 4 030 m [9]: 1) Elin Johansson, Västerås, 33.15, 2) Anna Haglund, Hedströmmen, 33.16, 3) Cecilia Einarsson, do, 34.49, 5) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 37.04, 6) Therese Björklund, do, 37.25
D18 3 090 m [4]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 30.49, 2) Sofia Carlsson, Västerås, 34.18, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 34.30
H10 2 110 m [11]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 13.53, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 21.05
H12 2 570 m [11]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 23.14, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 29.48, 4) Janne Selkälä, do, 31.50, 9) Erik Einan, do, 47.59
H14 3 020 m [10]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 23.07, 4) Johan Englöf, do, 31.17, 6) Olle Sjögren, do, 35.10, 8) Kim Olsson, do, 43.12
H16 3 570 m [6]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 28.09, 2) John Hedlund, Köping-Kolsva, 29.04, 3) Eric Englöf, do, 35.10
H40 3 640 m [12]: 1) Per Babbe Sundström, Västerås, 28.08, 6) Tommy Olsson, Köping-Kolsva, 34.35, 8) Christer Johansson, do, 38.34
H45 3 440 m [13]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 24.37, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 26.37, 6) Thomas Lagesson, do, 30.09, 8) Willy Wång, do, 35.14, 13) Don Sjögren, do, 46.46
H50 3 180 m [10]: 1) Åke Larsson, Hedströmmen, 26.28, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 30.24, 6) Mats Landqvist, do, 31.40, 8) Anders Waldemarsson, do, 45.18
H55 3 180 m [13]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 26.26, 9) Owe Eek, Köping-Kolsva, 38.08
H60 2 580 m [18]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 18.49, 2) Stig Törnkvist, do, 20.34, 6) Bo Lindkvist, do, 26.41, 10) Stig Karlsson, do, 28.34, 11) Jan Rehdin, do, 28.42, 18) Sven Eric Kåberg, do, 47.51
H65 2 580 m [21]: 1) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 21.37, 5) Hans-Erik Hansson, do, 24.19
H70 2 460 m [5]: 1) Stig Gurås, Västerås, 28.42, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 38.13, 5) Göthe Olsson, do, 42.33
H75 2 040 m [9]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 21.46, 7) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 34.17, 8) Pär Andersson, do, 38.22
H80 1 980 m [6]: 1) Karl-Erik Pettersson, Norden, 30.16, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 32.10, 6) Sixten Lindberg, do, 44.04
D10 2 110 m [4]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 18.07, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 22.17
D12 2 570 m [6]: 1) Jenny Håland, Hedströmmen, 21.22, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.23, 6) Sabina Hedlund, do, 36.04
D14 2 610 m [7]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 25.11, 2) Anna Birkestål, do, 26.39
D16 2 610 m [7]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 23.53, 5) Linnea Hedlund, do, 33.09
D35 3 090 m [6]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 27.06, 3) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 34.06
D40 3 180 m [5]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 34.20, 2) Karin Profors, do, 40.47
D50 2 460 m [9]: 1) Lena Jansson, Arboga, 20.33, 4) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 32.41, 6) Annika Broström, do, 38.02
D55 2 120 m [4]: 1) Eva Karlsson, Västerås, 25.12, 2) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 29.46, 3) Siv Frodin, do, 36.48
D60 2 120 m [7]: 1) Gurli Back, Fagersta, 29.18, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 30.44, 3) Rose-Marie Karlsson, do, 33.17, 6) Monica Törnkvist, do, 44.33
D65 2 040 m [8]: 1) Inger Olsson, Sala, 23.22, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 33.53
D70 1 980 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 31.05
Öppen 2 3 530 m [5]: 1) Ida Rosén, Måsen, 51.02, 4) Hans Sävroth, Köping-Kolsva, 1.06.26
Öppen 4 3 020 m [21]: 1) Pär Winkler, Strängnäs-Malmby, 40.29, 5) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 43.12, 13) Christina Englöf, do, 56.31, 14) Inger Eriksson, do, 58.22
Öppen 5 3 970 m [18]: 1) Petra Kolsvik, Hägersta, 38.55, 12) Mikael Blomqvist, Köping-Kolsva, 1.04.30, 15) Per-Arne Hedlund, do, 1.05.52, 16) Stefan Hedlund, do, 1.07.26
Öppen 7 3 000 m [16]: 1) Hans Bergström, Norberg, 32.01, 10) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 48.17, 13) Marie Larsson, do, 52.18


BRODDBO, SALA: Lång DM Västmanland + Ung-VM 3,  2005-08-28
H21 12 600 m [12]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 75.54, 2) Håkan Andersson, do, 83.50, 3) Johan Ahlström, do, 86.30
H20 10 530 m [3]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 74.04, 2) Daniel Johannesson, Västerås, 77.45, 3) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 84.10
H18 7 720 m [7]: 1) Simon Lindberg, Västerås, 57.03, 2) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 63.31, 3) Patrik Holm, Västerås, 69.30
D21 7 720 m [9]: 1) Anna Thomasdotter, Västerås, 66.37, 2) Elin Johansson Västerås :55, Sok 68, 2.18, 3) Linda Mattsson, Djerf, 70.20, 9) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 93.15
D18 5 390 m [3]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 60.00, 2) Sofia Carlsson, Västerås, 75.00, 3) Helena Lindqvist, do, 78.46
H10 2 220 m [12]: 1) Carl Näslund, Västerås, 24.45, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 32.56
H12 3 250 m [9]: 1) Jakob Ohlsson, Norberg, 40.51, 9) Jesper Multas, Köping-Kolsva, 145.17
H14 4 270 m [8]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 38.49
H16 5 080 m [5]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 44.45, 4) Eric Englöf, do, 50.55
H40 6 930 m [11]: 1) Per Babbe Sundström, Västerås, 55.03, 11) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 74.43
H45 6 240 m [14]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 45.31, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 49.37, 7) Rolf Gustafsson, do, 56.42, 13) Kenneth Larsson, do, 64.26
H50 6 090 m [9]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 44.22, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 53.23, 6) Ola Lindholm, do, 58.06
H55 5 390 m [9]: 1) Olle Granath, Surahammar, 49.31, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva, 63.06
H60 4 780 m [12]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 42.42, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.03, 5) Stig Törnkvist, do, 51.04
H65 4 070 m [16]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 37.56, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 49.55, 10) Torbjörn Ericsson, do, 51.01
H70 4 070 m [9]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 44.24, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 46.35, 8) Göthe Olsson, do, 69.30
H75 3 270 m [9]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 37.20, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 41.33
H80 2 760 m [6]: 1) Gösta Hansson, Fagersta, 48.34, 6) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 71.58
D10 2 220 m [6]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 26.45, 3) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 39.27, 5) Hanna Multas, do, 50.23, 6) Julia Eriksson, do, 58.21
D12 3 250 m [10]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 32.01, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 39.14, 7) Sabina Hedlund, do, 57.42
D14 3 570 m [10]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 38.09, 3) Anna Birkestål, do, 47.13, 5) Josefin Eriksson, do, 49.32, 10) Sandra Burén, do, 67.58
D16 4 220 m [5]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 37.42, 5) Malin Landerdahl, do, 54.38
D40 4 260 m [8]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 44.41, 3) Karin Profors, do, 50.48, 7) Marie Larsson, do, 69.37
D60 3 270 m [6]: 1) Ingalill Westberg, Trim/virsbo, 46.45, 4) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 50.33
D65 2 760 m [8]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 42.36
ÖPPEN 5 4 270 m [9]: 1) Anna-Karin Landerdahl, Köping-Kolsva, 48.36
ÖPPEN 8 4 780 m [4]: 1) Per Andersson, Västerås, 43.52, 3) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 53.54, 4) Jan Rehdin, do, 68.46
ÖPPEN 9 6 930 m [4]: 1) Henrik Wickström, Arboga, 57.49, 4) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 81.16


SALA: Natt DM Västmanland 2005-08-26
H21 9 210 m [11]: 1) Johan Karlsson, Västerås, 64.29
H20 8 130 m [3]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 66.37
H18 7 030 m [2]: 1) Simon Lindberg, Västerås, 55.47, 2) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 57.50
D21 5 960 m [5]: 1) Anna Haglund, Hedströmmen, 53.50
D18 4 550 m [6]: 1) Alva Olsson, Västerås, 38.30, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 40.28
H14 3 360 m [2]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 31.40
H16 4 150 m [6]: 1) Johan Lindström, Västerås, 31.52, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 36.26, 5) John Hedlund, do, 57.45
H45 5 850 m [9]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 47.38, 5) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 62.00
H50 4 910 m [8]: 1) Ola Andersson, Norberg, 44.26, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 50.23, 6) Mats Landqvist, do, 51.52
H60 4 240 m [7]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 37.13, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 44.01
H65 3 780 m [4]: 1) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 63.48
H70 3 780 m [3]: 1) Stig Gurås, Västerås, 73.31, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 76.06
H75 2 340 m [3]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 41.31, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 75.00
H80 2 340 m [1]: 1) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 82.57
D14 2 440 m [5]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 18.04, 3) Anna Birkestål, do, 20.48
D40 3 780 m [3]: 1) Berit Wetter, Arboga, 56.16, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 62.05
ÖPPEN 2 2 440 m [6]: 1) Anna Rost, Västerås, 35.46, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 37.21, 3) Yvonne Carlsson, do, 37.29


SURAHAMMAR: Ung-VM 2 2005-08-23
H10 2 360 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 15.09, 11) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 23.25
H12 3 030 m [13]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 22.17, 5) Niclas Larsson, do, 31.42, 7) Jesper Multas, do, 34.58, 8) Erik Einan, do, 37.20
H14 4 350 m [10]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 29.48, 4) Olle Sjögren, do, 39.54, 6) Johan Englöf, do, 43.53
H16 5 160 m [5]: 1) Johan Lindström, Västerås, 42.07, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 44.29, 5) John Hedlund, do, 61.03
D10 2 360 m [6]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 17.51, 3) Melina Karlsson, Köping-Kolsva, 20.29, 4) Julia Eriksson, do, 20.47, 5) Hanna Multas, do, 24.52, 6) Sofia Persson, do, 85.31
D12 3 030 m [7]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 22.20, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.47
D14 3 870 m [13]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 31.25, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 31.42, 3) Sofie Landqvist, do, 32.53, 7) Sandra Burén, do, 47.14
D16 4 470 m [5]: 1) Martina Welen, Hallstahammar, 37.13, 3) Malin Landerdahl, Köping-Kolsva, 46.48


JÄTTORP, KATRINEHOLM: KOK-Träffen 2005-08-21
H21 ELIT 14 040 m [14]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 1.26.41
H20 ELIT 9 990 m [4]: 1) Albert Mollén, Denseln, 1.13.50
H18 ELIT 7 670 m [14]: 1) Emil Andersson, Ärla, 50.49
D21 ELIT 8 060 m [12]: 1) Anna Garin, Strängnäs-Malmby, 1.07.58
D18 ELIT 5 690 m [3]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 1.09.53
H60 4 520 m [25]: 1) Arne Berg, Stjärnorp, 38.52, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.21
H65 4 330 m [26]: 1) Curt Thorén, Nyköping, 41.26, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 41.47
H75 3 210 m [9]: 1) Ingvar Törnström, Södertälje-Nykvarn, 39.23, 3) Nils-Gunnar Karlss, Köping-Kolsva, 41.22
H80 3 210 m [5]: 1) Ole Tvete, Linköping, 50.20, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 53.13
D60 3 340 m [13]: 1) Anita Johansson, Tor, 35.51, 8) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 48.31


SKINNSKATTEBERG: Hedströmsträffen 2005-08-20
H21 LÅNG 12 510 m [10]: 1) Nils Olsson, Stora Tuna, 85.52, 2) Pontus Halldin, KFUM Örebro, 87.59, 3) Magnus Persson, Tisaren, 89.56
H20 LÅNG 9 520 m [1]: 1) Ola Carlsson, Motala, 79.37
H18 LÅNG 7 550 m [4]: 1) Patrik Lind, Tor, 52.30, 2) Emil Tengvall, Boxholm-Mjölby, 61.23, 3) Mattias Andersson, do, 65.11
D21 LÅNG 7 550 m [6]: 1) Charlotte Lindkvist, Denseln, 64.38, 2) Elin Johansson, Västerås, 73.10, 3) Anna Nygård, do, 77.13
D20 LÅNG 6 010 m [3]: 1) Josefine Lindberg, Boxholm-Mjölby, 67.03, 2) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 73.57, 3) Hanna Kask, Tisaren, 77.17
H21 8 580 m [12]: 1) Kalle Björkman, Arboga, 70.34, 4) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 80.33, 11) Cristian Larsson, do, 95.05, 12) Roland Natanaelsson, do, 98.55
H10 1 940 m [7]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 12.23, 3) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 21.10, 6) Samuel Hedlund, do, 30.49
H12 3 290 m [14]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 31.06, 5) Janne Selkälä, do, 38.47, 6) Jesper Multas, do, 39.01, 9) Erik Einan, do, 42.18
H14 3 750 m [5]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 28.33, 5) Kim Olsson, Köping-Kolsva, 50.26
H40 7 550 m [10]: 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn, 58.07, 7) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 93.12
H50 6 010 m [8]: 1) Thom Sandvik, Avesta, 52.55, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 59.11, 6) Mats Landqvist, do, 72.20
H60 5 030 m [17]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 48.48, 5) Stig Törnkvist, do, 56.52, 15) Jan Rehdin, do, 72.21
H65 4 510 m [16]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 39.14, 9) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 58.59, 14) Torbjörn Ericsson, do, 66.25
H70 4 090 m [7]: 1) Signar Palm, Hallstahammar, 53.07, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 64.34, 6) Göthe Olsson, do, 73.52
H75 3 360 m [9]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 44.08, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.50
H80 2 510 m [5]: 1) Tage Johansson, Västerås, 39.38, 5) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 55.21
D10 1 940 m [7]: 1) Karin Lindberg, Västerås, 19.01, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 22.18, 5) Julia Eriksson, do, 29.20, 7) Hanna Multas, do, 33.33
D12 3 290 m [10]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 27.40, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 33.41, 6) Sally Jensen, do, 39.34, 9) Sabina Hedlund, do, 43.55
D40 4 510 m [5]: 1) Eva Lindström, Västerås, 49.21, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 68.15, 5) Ulrika Johansson, do, 77.16
D50 4 090 m [8]: 1) Lena Jansson, Arboga, 39.04, 6) Annika Broström, Köping-Kolsva, 78.07
D55 3 820 m [5]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 40.34, 4) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 77.44, 5) Siv Frodin, do, 83.44
D60 3 360 m [6]: 1) Edla Fornander, Västerbergslagen, 45.27, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 56.36, 6) Birgitta Ericsson, do, 64.28
D65 2 610 m [6]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 31.04, 6) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 47.13
D70 2 570 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 53.10
H55 MOTION 4 220 m [6]: 1) Östen Andersson, Västerbergslagen, 49.41, 4) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 59.10
D45 MOTION 3 540 m [3]: 1) Ingrid Öhlen, Surahammar, 53.42, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 64.27
ÖPPEN 2 3 290 m [10]: 1) Berndt-Olof Persson, Hägersta, 34.56, 9) Hans Sävrot, Köping-Kolsva, 56.44
ÖPPEN 5 4 090 m [12]: 1) Esko Stadig, Trim/virsbo, 38.33, 6) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 56.40, 8) Toni Andersson, do, 62.31, 10) Bjarne Jensen, do, 67.59, 12) Mats Kåberg, do, 72.37
ÖPPEN 6 5 540 m [4]: 1) Pelle Höök, Arboga, 69.16, 2) Mikael Blomqvist, Köping-Kolsva, 88.00, 4) Niklas Holmström, do, 93.38
ÖPPEN 8 5 030 m [9]: 1) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 55.12, 9) Anders Waldemarsson, do, 74.41
ÖPPEN 9 6 500 m [4]: 1) Arne Hägg, Arboga, 56.03, 3) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 75.54


ARBOGA: Västmanlands Ultralång DM 2005-08-17
H21 [5]: 1) Jonas Lundin, Västerås, 109.52, 2) Johan Ahlström, do, 109.58, 3) Anders Österlund, do, 112.37, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 137.28
H18 [4]: 1) Jonathan Rosendahl, Västerås, 91.31, 2) Simon Lindberg, do, 96.17, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 107.46, 4) Simon Hedlund, do, 118.13
D21 [4]: 1) Elin Johansson, Västerås, 103.25, 2) Anna Thomasdotter, do, 104.07, 3) Anna Nygård, do, 121.07
D18 8 810 m [3]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 86.43, 2) Helena Lindqvist, Västerås, 98.20, 3) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 117.41
H40 [5]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 85.35, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 90.52, 4) Thomas Lagesson, do, 97.20
H60 8 810 m [9]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 78.02, 6) Alf Lindberg, do, 98.33
H65 7 060 m [9]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 65.04, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 81.07
H70 6 050 m [4]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 60.51, 4) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 101.09
H75 6 050 m [3]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 73.21
D45 7 060 m [3]: 1) Lena Larsson, Sala, 76.17, 3) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 111.01
ÖPPEN 1 3 540 m [3]: 1) Annika Norström, Hallstahammar, 46.58, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 88.03
ÖPPEN 2 [5]: 1) Göran Welén, Hallstahammar, 46.50, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 88.55
ÖPPEN 3 7 060 m [4]: 1) Emma Arlebo, KFUM Örebro, 55.47, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 74.44
ÖPPEN 4 8 810 m [5]: 1) Kalle Björkman, Arboga, 64.06, 5) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 141.29


TORTUNA, VÄSTERÅS: Arosträffen långdistans 2005-08-14
H21 ELIT 14 570 m [13]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 95.27, 2) Pontus Halldin, KFUM Örebro, 97.38, 3) Fredrik Norman, Södertälje-Nykvarn, 100.56
H20 ELIT 10 000 m [1]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 97.27
H18 ELIT 7 710 m [3]: 1) Patrik Lind, Tor, 62.39, 2) Martin Johansson, Hallstahammar, 72.21, 3) Andreas Ackelman, Enen, 80.23
D21 ELIT 7 850 m [10]: 1) Johanna Svensson, Hällen, 60.32, 2) Karolina Samuelsson, Sundbyberg, 67.30, 3) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 69.59
D18 ELIT 5 460 m [2]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 55.38, 2) Malin Sundqvist, Tullinge, 67.28
H21 7 410 m [16]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 54.08, 8) Niklas Landqvist, do, 63.30, 9) Ola Carlsson, do, 63.35
H10 2 410 m [6]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 15.20, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 24.44
H12 2 970 m [9]: 1) Eddie Klemets, Tor, 29.28, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 45.12, 5) Niclas Larsson, do, 49.24
H14 3 700 m [7]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 30.08, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 30.14, 7) Johan Englöf, do, 60.56
H16 5 070 m [5]: 1) Gustav Blomgren, Hagaby, 50.45, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 52.55
H45 7 030 m [7]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 47.21, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 58.59
H50 6 310 m [18]: 1) Hans Aurell, Gävle, 47.37, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 57.46
H55 5 830 m [13]: 1) Hans Käck, Dalaporten, 51.29, 12) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 81.28
H60 5 140 m [15]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 46.25, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 55.17, 10) Alf Lindberg, do, 68.54
H65 4 710 m [16]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 48.15, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 55.21, 8) Hans-Erik Hansson, do, 60.47
H70 4 070 m [7]: 1) Allan Haglund, Gävle, 47.07, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 56.48, 6) Göthe Olsson, do, 73.50
H75 3 620 m [7]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 40.43, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 46.57
H80 2 620 m [3]: 1) Karl-Erik Pettersson, Norden, 46.16, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 57.22, 3) Sixten Lindberg, do, 71.23
D21 5 830 m [10]: 1) Anna Falk, Sundbyberg, 57.27, 9) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 72.30
D12 2 970 m [7]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 32.42, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 40.56, 5) Sabina Hedlund, do, 59.19
D14 3 700 m [6]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 39.59, 4) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 50.28, 5) Anna Birkestål, do, 52.54
D60 3 620 m [9]: 1) Anita Johansson, Tor, 44.26, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 60.59
D75 2 620 m [2]: 1) Anna Lindberg, Enen, 60.06, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 61.33
ÖPPEN 1 2 410 m [4]: 1) Ola Jonsson, Västerås, 25.33, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.03
ÖPPEN 4 3 700 m [14]: 1) Åke Liljebrand, Trim/virsbo, 43.41, 3) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 53.10, 12) Christina Englöf, do, 79.49
ÖPPEN 6 5 140 m [8]: 1) Bo Hansson, Arboga, 52.16, 6) Owe Eek, Köping-Kolsva, 82.30
ÖPPEN 7 3 620 m [16]: 1) Örjan Gustafsson, Tor, 35.48, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.24, 10) Mats Kåberg, do, 54.32, 11) Marie Larsson, do, 61.14


TORTUNA VÄSTERÅS: Arosträffen Medel + Ung VM 1 2005-08-13
H21 5 380 m [34]: 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro, 32.17, 2) Per Öberg, do, 32.56, 3) Per-Åke Olsson, Ravinen, 33.41, 16) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 40.02, 22) Ola Carlsson, do, 44.27, 31) Christer Johansson, do, 51.10
H20 3 740 m [6]: 1) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 27.50, 2) Patrik Lind, Tor, 30.04, 3) Victor Silvemark, Dalaporten, 30.32
D21 4 630 m [15]: 1) Anna Haglund, Hedströmmen, 38.25, 2) Sara Öberg, KFUM Örebro, 38.37, 3) Karolina Karlsson, Almby, 39.26
D20 3 570 m [3]: 1) Kajsa Falkman, Kil, 45.38, 2) Johanna Ragvald, Vingåker, 59.34, 3) Helena Lundquist, Nalle, 65.22
D18 3 500 m [7]: 1) Karin Persson, Hagaby, 31.01, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 34.50, 3) Ida Nordin, Vingåker, 38.50
H10 1 920 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 12.11, 10) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.58
H12 2 150 m [18]: 1) Mårten Löwegren, Stora Tuna, 19.59, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 22.06, 15) Erik Einan, do, 36.46, 17) Niclas Larsson, do, 45.48
H14 2 580 m [14]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 22.41, 3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 28.09, 6) Johan Englöf, do, 36.04, 7) Olle Sjögren, do, 36.07
H16 3 500 m [5]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 31.38
H45 3 500 m [15]: 1) Lars Persson, Hagaby, 25.37, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.22, 11) Rolf Gustafsson, do, 37.43, 14) Kenneth Larsson, do, 39.24
H50 3 500 m [17]: 1) Thom Sandvik, Avesta, 27.58, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 32.51, 6) Mats Landqvist, do, 33.05
H60 2 540 m [20]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 22.10, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 23.35, 4) Stig Törnkvist, do, 23.51, 10) Stig Karlsson, do, 28.57, 20) Jan Rehdin, do, 39.39
H65 2 460 m [14]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 24.40, 6) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 29.16
H70 2 460 m [7]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 26.41, 4) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 39.50, 6) Bo Karlsson, do, 44.36
H75 2 360 m [12]: 1) Ingvar Törnström, Södertälje-Nykvarn, 29.42, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 39.18, 12) Pär Andersson, do, 49.19
H80 2 360 m [3]: 1) Karl-Erik Pettersson, Norden, 41.49, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 52.43, 3) Sixten Lindberg, do, 63.00
D10 1 920 m [6]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 18.09, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 31.33, 6) Sofia Persson, do, 64.34
D12 2 150 m [14]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 18.14, 3) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 27.15, 4) Johanna Larsson, do, 29.20
D14 2 580 m [15]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 28.50, 6) Anna Birkestål, do, 36.44, 8) Josefin Eriksson, do, 39.26
D40 3 500 m [8]: 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge, 29.38, 4) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 42.14, 6) Marie Larsson, do, 52.48
D50 3 260 m [9]: 1) Lena Jansson, Arboga, 37.06, 9) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 71.41
D60 2 540 m [8]: 1) Anita Johansson, Tor, 30.10, 2) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.00, 5) Rose-Marie Karlsson, do, 45.33
D65 2 460 m [3]: 1) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 44.04
D75 2 360 m [2]: 1) Anna Lindberg, Enen, 45.01, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 71.44
ÖPPEN 2 2 150 m [8]: 1) Marie Berggren, Surahammar, 30.15, 8) Hans Sävroth, Köping-Kolsva, 57.52
ÖPPEN 4 2 580 m [17]: 1) Inger Lundh, Norden, 44.06, 4) Anna-Karin Landerdahl, Köping-Kolsva, 47.31, 6) Ulf Öberg, do, 54.05, 9) Christina Englöf, do, 58.12
ÖPPEN 6 3 500 m [25]: 1) Linus Talltjärn, Tor, 32.54, 3) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 35.38, 8) Karin Profors, do, 49.04, 10) Owe Eek, do, 52.58, 15) Mikael Blomqvist, do, 60.35, 21) Niklas Holmström, do, 75.13, 25) Stefan Hedlund, do, 101.30
ÖPPEN 7 2 540 m [10]: 1) Mats Eriksson, Norden, 29.30, 2) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 37.02, 10) Sven Eric Kåberg, do, 58.25
ÖPPEN 8 4 630 m [11]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 34.11, 3) Erik Valdemarsson, do, 46.46, 11) Mats Kåberg, do, 76.18


BRANDSERUD, CA 5 KM NORR OM HÖGSÄTER: Munkträffen 2005-08-07
H21 4 440 m [5]: 1) Mats Karlsson, Stigsökarna, 32.55, 4) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.00.59


GETINGDALEN, KILSBERGEN: KFUM-träffen
H70 2 290 m [7]:
1) Alf Eriksson, Alferna, 31.29, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 32.40
D60 1 830 m [5]:
1) Britt-Marie Eklöf, Milan, 26.34, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 46.28
Öppen 7 2 430 m [9]: 1) Lasse Lundberg, Almby, 27.03, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 27.48


GRÄNGESBERG: Malmiafejden
H65 4 120 m [13]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 38.38, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 50.21


KÄLLEFALL: Hjobygdens tvådagars 2005-08-07
D21 LÅNG 6 500 m [13]: 1) Sofia Malmqvist, Göteborg-Majorna, 55.23, 12) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 1.17.43
H20 7 080 m [3]: 1) Björn Arnesson, Ulricehamn, 49.28, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 58.22
H40 6 500 m [23]: 1) Mats Kristianson, Trollhättans SOK, 43.41, 18) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.02.52
D40 4 160 m [14]: 1) Eva Pedersen, Skogshjortarna, 40.51, 13) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 58.37


STORA SUNDBY: Stora Sundby GoIF medeldistans 2005-08-07
H21 4 810 m [51]: 1) Anders Axelsson, Södertälje-Nykvarn, 29.36, 2) Robbin Kantarp, Hällen, 29.51, 3) Isak Bergman, Södertälje-Nykvarn, 31.31, 23) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 36.11, 40) Ola Carlsson, do, 43.00, 44) Niklas Landqvist, do, 44.21, 50) Thomas Eek, do, 51.41
H12 2 200 m [7]: 1) Petter Sundin, Strängnäs-Malmby, 13.51, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 19.41
H14 2 570 m [10]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 19.29, 7) Johan Englöf, do, 25.17
H16 3 240 m [10]: 1) Andris Jubelis, Klemmingen, 24.55, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 33.10
H45 3 280 m [24]: 1) Tore Eklund, Södertälje-Nykvarn, 24.09, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.23
H50 3 280 m [15]: 1) Peter Rasmussen, Måsen, 23.41, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 28.16, 
H55 2 850 m [12]: 1) Stig Borg, Ärla, 25.20, 11) Owe Eek, Köping-Kolsva, 42.50
H60 2 550 m [24]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 22.48, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 23.48, 
H70 2 550 m [15]: 1) Nils Johansson, Tjärnen, 27.17, 11) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 39.20
H75 2 380 m [5]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 29.45
D10 2 010 m [3]: 1) Karin Karlsson, Katrineholm, 12.26, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.27
D12 2 200 m [10]: 1) Linnea Adolfsson, Tullinge, 15.09, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 17.47, 6) Sabina Hedlund, do, 18.53
D14 2 570 m [7]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 23.04, 3) Anna Birkestål, do, 25.53
D16 3 240 m [9]: 1) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 30.10
D40 3 280 m [10]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 26.54, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 42.03


GRÄNGESBERG: Malmiafejden medeldistans 2005-08-06
H65 2 540 m [15]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 35.09, 6) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 49.48


KÄLLEFALL: Hjobygdens tvådagars 2005-08-06
H21 4 110 m [43]: 1) Henrik Tryggesson, Friskus Varberg, 24.45, 38) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 40.36
H40 3 350 m [16]: 1) Peter Cederberg, Vänersborg, 27.34, 11) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 36.05
D40 3 000 m [13]: 1) Karin Öhlin, Jönköping, 38.27, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 48.03


GETINGDALEN, KILSBERGEN: Svealandsmästerskapen
H21 ELIT 13 790 m [33]: 1) Mats Röjgård, Kolmården, 1.35.07, 2) Jonn Are Myhren, Södertälje-Nykvarn, 1.39.08, 3) Nils Olsson, Stora Tuna, 1.40.13
H20 ELIT 9 980 m [10]: 1) Mikael Nordström, Rånäs, 1.13.07, 2) Markus Puusepp, Triangeln, 1.13.37, 3) Sander Vaher, do, 1.16.28, 8) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.36.16
H18 ELIT 8 180 m [26]: 1) Emil Andersson, Ärla, 1.00.19, 2) Kalvis Mihailovs, do, 1.00.21, 3) Margrs Kietis, do, 1.02.36
D21 ELIT 8 560 m [22]: 1) Lina Karlberg, Tullinge, 1.14.33, 2) Lina Bäckström, Linné, 1.17.46, 3) Linda Take, Djerf, 1.19.59
D20 ELIT 6 710 m [7]: 1) Sofie Johansson, Linné, 1.04.18, 2) Fanny Fredriksson, Täby, 1.07.09, 3) Petra Olander, Långhundra, 1.14.38, 4) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 1.25.29
D18 ELIT 5 780 m [12]: 1) Maria Arvidsson, Kalmar, 59.07, 2) Karin Hedberg, Linné, 1.00.26, 3) Emma Carlsson, Skarpnäck, 1.01.30
H21 LÅNG 11 510 m [4]: 1) Ulf Hallmén, Hagaby, 1.44.31, 4) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 2.01.37
H10 2 730 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 21.05, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 49.49
H12 3 370 m [22]: 1) Tobias Lundberg, Almby, 34.52, 17) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 59.24
H14 4 210 m [19]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 30.15, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 34.57, 16) Johan Englöf, do, 57.35
H16 5 690 m [18]: 1) Olle Boström, Järla, 40.11, 14) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 59.34
H45 6 760 m [23]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 55.11, 16) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 1.23.39
H50 6 280 m [28]: 1) Olof Olofsson, Hagaby, 54.43, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 1.11.34, 16) Mats Landqvist, do, 1.23.26
H60 5 160 m [25]: 1) Anders Sellgren, Sigtuna, 47.54, 23) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 1.13.09
H70 3 420 m [19]: 1) Tord Lidström, Hagaby, 36.18, 16) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 58.41, 18) Göthe Olsson, do, 1.05.13
H75 3 150 m [6]: 1) Arne Welander, Djerf, 46.28, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 47.42
D10 2 730 m [6]: 1) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 33.06
D14 3 700 m [29]: 1) Linnea Martinsson, Skattkärr, 31.09, 6) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 38.20, 11) Anna Birkestål, do, 41.25, 21) Josefin Eriksson, do, 50.51
D16 4 430 m [21]: 1) Maria Westher, Djerf, 42.27, 6) Sara Profors, Köping-Kolsva, 45.34, 18) Malin Landerdahl, do, 56.42, 19) Linnea Hedlund, do, 57.21
D40 4 510 m [22]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 46.48, 20) Karin Profors, Köping-Kolsva, 1.08.51
D50 3 420 m [9]: 1) Lena Jansson, Arboga, 36.32, 9) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 1.05.52
D60 3 150 m [9]: 1) Anita Johansson, Tor, 44.42, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 57.01
H55 MOTION 3 640 m [1]: 1) Owe Eek, Köping-Kolsva, 46.15
D45 MOTION 3 060 m [3]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.04.57
Öppen 5 3 640 m [3]: 1) Marcus Ramström, Strängnäs-Malmby, 40.03, 2) Anna-Karin Landerdahl, Köping-Kolsva, 50.48
Öppen 6 4 430 m [3]: 1) Albin Larslin, Djerf, 54.26, 3) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 1.38.14


KILSBERGEN: Veteran-RM  050709-10
M
edeldistans
D80 (5) 1970 m:
1) Karin Olsson, Hammarby IF OF, 41,48, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva OK, 44,15
H75 (50) 2120 m: 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 24,54,  9) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 33,43,
H62 (46) 2900 m:  1) Henrik Hvoslef , IK Stern, 26,37,21) Stig Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36,03

Långdistans söndag
D80 (5) 2320 m: 
1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva OK, 50,00,
H75 (50) 3370 m:  
1) Ingvar Törnström, Södertälje-Nykvarn, 41,34,  4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 48,29


SVALBOVIKEN: Eskilstuna Weekend Etapp 3 050710
D18 LÅNG [6]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 162.14, 2) Elin Pramlid, Klemmingen, 175.26, 3) Linn Pettersson, Tullinge, 183.24
H12 [15]: 1) Martin Olsson, Täby, 71.48, 14) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 110.07
H14 [11]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 95.03, 8) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 153.01
H16 [15]: 1) Thomas Werme, Södertälje-Nykvarn, 122.43, 8) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 149.16
H60 [27]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 103.35, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 131.11
H65 [18]: 1) Jan-Erik Danell, Tullinge, 117.36, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 126.45
H70 [8]: 1) Nils Johansson, Tjärnen, 141.31, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 164.54, 7) Göthe Olsson, do, 195.38
H80 [2]: 1) Sivert Ström, Vandrarringen, 178.51, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 212.30
D12 [13]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 79.40, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 99.12
D16 [10]: 1) Johanna Lännevall, Roslagen, 112.29, 5) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 140.48
D60 [14]: 1) Sonja Jedar, Åker, 122.12, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 172.43
D65 [6]: 1) Siv Larsson, Katrineholm, 171.14, 2) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 199.02
D45 MOTION [6]: 1) Carina Johansson, Borgen, 151.48, 6) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 228.56


SVALBOVIKEN: Eskilstuna Weekend Etapp 2 050709
H21 LÅNG [46]: 1) Greger Tysk, Leksand, 103.51, 2) Robert Wallsten, do, 105.16, 3) Pål Skogtjärn, Södertälje-Nykvarn, 105.46, 40) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 140.52
D18 LÅNG [6]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 101.39, 2) Elin Pramlid, Klemmingen, 110.53, 3) Maria Brodin, Djerf, 111.49
H12 [15]: 1) Martin Olsson, Täby, 46.13, 12) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 73.10
H14 [11]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 60.46, 9) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 99.19
H16 [18]: 1) Victor Silvemark, Dalaporten, 77.35, 7) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 84.08
H60 [32]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 63.55, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 77.50, 19) Alf Lindberg, do, 88.26
H65 [19]: 1) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 67.33
H70 [8]: 1) Nils Johansson, Tjärnen, 93.29, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 102.51, 6) Göthe Olsson, do, 118.34
H75 [5]: 1) Kalle Karlsson, Tylöskog, 95.06, 5) Pär Andersson, Köping-Kolsva, 128.54
H80 [3]: 1) Sivert Ström, Vandrarringen, 104.03, 3) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 133.31
D12 [13]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 55.49, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 71.05
D16 [14]: 1) Johanna Lännevall, Roslagen, 65.54, 9) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 90.47
D60 [15]: 1) Sonja Jedar, Åker, 73.06, 13) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 114.56
D65 [6]: 1) Siv Larsson, Katrineholm, 107.17, 2) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 119.55
D45 MOTION [8]: 1) Carina Johansson, Borgen, 102.16, 8) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 146.42


SVALBOVIKEN: Eskilstuna Weekend Etapp1 050708
H21 LÅNG 4 450 m [63]: 1) Johan Höij, Leksand, 28.11, 2) Johan Axelsson, Tierp, 29.22, 3) Robbin Kantarp, Hällen, 29.38, 50) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 38.29
D18 LÅNG 3 500 m [9]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 38.13, 2) Malin Welen, Hallstahammar, 42.21, 3) Elin Pramlid, Klemmingen, 42.27
H12 2 760 m [16]: 1) Eddie Klemets, Tor, 20.46, 14) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 31.36
H14 2 810 m [11]: 1) Jonas Nordström, Älvsjö-Örby, 20.25, 9) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 32.14
H16 3 210 m [20]: 1) Thomas Werme, Södertälje-Nykvarn, 26.53, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 29.59, 14) John Hedlund, do, 35.51
H55 3 530 m [28]: 1) Magnus Haraldsson, Gustavsberg, 31.32, 25) Owe Eek, Köping-Kolsva, 53.22
H60 2 600 m [36]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 23.33, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.01, 8) Stig Törnkvist, do, 26.20
H65 2 600 m [21]: 1) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 24.50
H70 2 500 m [12]: 1) Hans Bohlin, Orsa, 35.40, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.59, 10) Göthe Olsson, do, 50.57
H75 2 450 m [5]: 1) Kalle Karlsson, Tylöskog, 45.51, 3) Pär Andersson, Köping-Kolsva, 57.08
H80 2 360 m [4]: 1) Rune Haraldsson, Norrköping, 38.24, 4) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 58.14
D12 2 760 m [13]: 1) Therese Huhta, Måsen, 25.22, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 33.54
D16 3 140 m [16]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 24.56, 9) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 35.19
D60 2 450 m [16]: 1) Sonja Jedar, Åker, 31.38, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.11, 16) Birgitta Ericsson, do, 62.17
D65 2 450 m [7]: 1) Gunvor Granath, Nynäshamn, 45.28, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 53.42
D45 MOTION 2 880 m [8]: 1) Carina Johansson, Borgen, 40.01, 8) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 53.59
ÖPPEN 2 2 760 m [6]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 22.07, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 37.37
ÖPPEN 4 2 880 m [14]: 1) Albin Eriksson, Triangeln, 30.02, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 43.08
ÖPPEN 7 2 450 m [14]: 1) Robert Rylander, Söders SOL Tyresö, 31.40, 2) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 32.32
ÖPPEN 8 3 530 m [28]: 1) Thomas Nilsson, Stora Tuna, 34.57, 2) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 35.01, 4) Ulrika Johansson, do, 37.07, 6) Ola Lindholm, do, 38.08, 10) Christer Johansson, do, 39.54, 23) Mats Kåberg, do, 63.57
ÖPPEN 9 4 100 m [16]: 1) Joakim Werme, Södertälje-Nykvarn, 32.00, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 37.31, 6) Karin Elgh, do, 45.47


SÄLEN: 3+3 Medel Fjäll-OL
H21 ELIT 5 100 m [41]: 1) Samuli Launiainen, Kalevan, 33.27
H20 ELIT 4 880 m [14]: 1) Marcus Millegård, Sävedalen, 33.11
H18 ELIT 3 940 m [15]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 30.10
D21 ELIT 4 240 m [29]: 1) Emma Johansson, Kristinehamn, 34.44
D18 ELIT 3 230 m [10]: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 32.18
H16 4 310 m [13]: 1) Fredrik Larsson, Hagaby, 41.09, 11) John Hedlund, Köping-Kolsva, 54.10
D16 3 190 m [19]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 37.45, 17) Linnea Hedlund, do, 66.54
ÖPPEN 4 2 640 m [8]: 1) Per Edén, Kåre, 41.27, 6) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 61.04
ÖPPEN 5 3 410 m [13]: 1) Mia Dammvik, Stora Tuna, 39.03, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva, 65.55
ÖPPEN 7 2 960 m [14]: 1) Lars-Åke Montén, Domnarvet, 37.31, 8) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 53.00, 12) Agneta Wallin, do, 72.30


SÄLEN: 3+3 Sprint Fjäll-OL
H21 2 990 m [29]: 1) Samuli Launiainen, Kalevan, 14.22
H20 2 990 m [9]: 1) William Lind, Sävedalen, 15.04
H18 2 340 m [13]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 11.25
D21 2 340 m [33]: 1) Eva Jurenikova, Domnarvet, 13.20
D18 2 250 m [8]: 1) Lina Sundqvist, Kåre, 14.41
H16 2 250 m [15]: 1) Carl Magnusson, Hagen, 12.52, 6) John Hedlund, Köping-Kolsva, 14.28
D16 2 070 m [17]: 1) Sara Nilsson, Tisaren, 13.43, 8) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 15.26


IDRE 3-DAGARS, Slutresultat efter etapp3, 2005-06-30

H18 ELIT       16 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid
1 Erik Ivarsson Sandberg OK Denseln 130:16
2 Anton Östlin Linköpings OK 132:37
3 Niklas Profors Köping-Kolsva OK 138:56
H65       16 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid
1 Rune Carlsson Sundbybergs IK 106:10
8 Hans-Erik Hansson Köping-Kolsva OK 131:23

IDRE FJÄLL: Idre 3-dagars, etapp 2 050629
H21 ELIT 3 960 m [26]: 1) Vesa Taanila Ikaalisten, Finland, 31.25, 2) Johan Höij, Leksand, 32.30, 3) Iivo Katamäki Ikaalisten, Finland, 32.53
H20 ELIT 3 180 m [9]: 1) Albert Mollén, Denseln, 28.16, 2) William Lind, Sävedalen, 30.08, 3) Mikael Nordström, Rånäs, 30.35
H18 ELIT 3 180 m [16]: 1) Erik Ivarsson Sandberg, Denseln, 15.12, 2) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 15.33, 3) Calle Grape, Stora Tuna, 16.13
D21 ELIT 3 050 m [13]: 1) Lina Karlberg, Tullinge, 33.28, 2) Sofie Johansson, Linné, 34.24, 3) Minna Kapiainen, Helsingin, 41.02
D20 ELIT 2 940 m [8]: 1) Hanna Brus, Västerbergslagen, 41.05, 2) Sandra Löfgren, Leksand, 43.36, 3) Fredrika Vångell, Linköping, 44.49
H65 2 260 m [17]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 21.43, 11) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 32.06


IDRE FJÄLL: Idre 3-dagars, etapp 1  050628
H21 ELIT 10 065 m [22]: 1) Robert Wallsten, Leksand, 69.54
H20 ELIT 8 300 m [11]: 1) William Lind, Sävedalen, 59.10
H18 ELIT 7 125 m [14]: 1) Anton Östlin, Linköping, 60.53, 5) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 68.09
D21 ELIT 7 170 m [11]: 1) Lina Karlberg, Tullinge, 67.35
D20 ELIT 5 895 m [7]: 1) Susanna Mårtensson, Stora Tuna, 58.23
H65 4 050 m [16]: 1) Sven Leandersson, Älvdalen, 41.29, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 53.23
ÖPPEN 1 2 745 m [9]: 1) Markus Engström, Finspång, 40.44, 3) Per Andersson, Köping-Kolsva, 55.14


IDRE FJÄLL: Idresprinten 050627
H21 ELIT 2 900 m [19]: 1) Robert Wallsten, Leksand, 14.19
H20 ELIT 2 900 m [7]: 1) William Lind, Sävedalen, 14.53
H18 ELIT 2 665 m [10]: 1) Linus Karlsson Mood, Länna, 14.35, 2) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 14.40
D21 ELIT 2 485 m [7]: 1) Minna Kapiainen, Helsingin, 17.08
D20 ELIT 2 485 m [4]: 1) Susanna Mårtensson, Stora Tuna, 18.12
H65 1 825 m [5]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 12.48, 5) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 22.46


IDRE FJÄLL: Idre Fjäll-OL 050626
H21 13 965 m [18]: 1) Anders Åkerman, Malungs Skogsmårdarna, 84.45
H21 MOTION 5 900 m [4]: 1) Per Andersson, Midälva, 60.26
H20 9 630 m [6]: 1) Mikael Nordström, Rånäs, 60.07
H18 7 200 m [13]: 1) Anton Östlin, Linköping, 43.47, 6) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 55.49
D21 8 010 m [14]: 1) Anu Annus, Kalevan, 80.09,
H21K 9 630 [6] 1) Joel Ahlqvist, Skarpnäck, 78.19
D21 MOTION 4 300 m [1]: 1) Åsa Magnusson, Hakarpspojkarna, 50.02
D20 4 825 m [4]: 1) Fredrika Vångell, Linköping, 43.15


UMEÅ: Ultralång-SM 050612
H21 ELIT 25 200 m [56]: 1) Valentin Novikov, Delta, 2.52.48, 2) Jonas Pilblad, Skogsfalken, 2.52.58, 3) Erik Öhlund, Ulricehamn, 2.55.53
H20 ELIT 21 200 m [69]: 1) Henrik Jansson, Tisaren, 2.37.52, 2) John Fredriksson, Täby, 2.47.11, 3) Erik Rost, Alfta-Ösa, 2.48.50, 50) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 3.31.59
D21 ELIT 15 600 m [56]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 1.55.26, 2) Jenny Johansson, do, 1.55.33, 3) Petra Thomasson, Leksand, 1.55.35
D20 ELIT 13 200 m [51]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 1.57.07, 2) Eva Svensson, IFK Mora, 1.57.32, 3) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 2.01.46


UMEÅ: Sprint-SM 050610
H21 3 370 m [40]: 1) Martin Johansson, IFK Mora, 14.30, 2) David Andersson, Hakarpspojkarna, 14.34, 3) Jonas Pilblad, Skogsfalken, 14.45
H20 3 090 m [35]: 1) Marcus Millegård, Sävedalen, 14.08, 2) Henrik Jansson, Tisaren, 14.14, 3) Erik Thorsson, Tullinge, 14.21
H18 3 000 m [32]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 13.53, 2) Johan Eriksson, Gävle, 14.24, 3) Pelle Engstrand, Rehn, 14.34, 18) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 15.36
D21 2 900 m [37]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 14.06, 2) Jenny Johansson, do, 14.20, 3) Emma Engstrand, Stora Tuna, 14.30
D20 2 760 m [21]: 1) Elin Skantze, Järla, 14.40, 2) Sofie Johansson, Linné, 14.45, 3) Fanny Fredriksson, Täby, 14.58
D18 2 600 m [38]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 14.26, 2) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 14.36, 3) Elin Kristoffersson, Litsbygden, 14.37


SKINNSKATTEBERG: Västmanland PARK TOUR Final 060612
H20 2 750 m [3]: 1) Martin Johansson, Hallstahammar, 15.08, 2) Jonas Törnå, Västerås, 16.38, 3) Mats Leppälampi, Arboga, 17.50
D20 2 320 m [3]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 16.45, 2) Helena Lindqvist, Västerås, 18.00, 3) Barbro Andersson, do, 21.34
H10 1 030 m [16]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 5.06, 8) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 8.18
H12 1 260 m [21]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 7.30, 7) Niclas Larsson, do, 9.22, 11) Rasmus Karlsson, do, 10.25, 16) Jesper Multas, do, 15.13, 19) Erik Einan, do, 17.31
H14 1 790 m [15]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 9.41, 4) Johan Englöf, do, 11.52, 5) Kim Olsson, do, 12.05, 8) Olle Sjögren, do, 12.50
H16 2 230 m [7]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 12.38, 3) Eric Englöf, do, 13.07
D10 1 030 m [9]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 6.31, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 8.26, 5) Sofia Persson, do, 9.18, 7) Hanna Multas, do, 11.27, 8) Julia Eriksson, do, 12.27
D12 1 260 m [15]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 7.49, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 8.38, 9) Nina Andersson, do, 12.17, 12) Sabina Hedlund, do, 13.32
D14 1 580 m [15]: 1) Sara Forsberg, Sala, 10.24, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 10.29, 4) Josefin Eriksson, do, 11.08, 5) Anna Birkestål, do, 11.12, 7) Sandra Burén, do, 11.32
D16 2 100 m [9]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 12.13, 2) Linnea Hedlund, do, 13.03, 4) Malin Landerdahl, do, 13.56


SKARA SOMMARLAND: IK Gandvik, Sommarlandssprinten 050605
H21 : 1) Mattias Niggli, Ulricehamn, 18.54
H20 : 1) Joakim Axelsson, Ulricehamn, 21.56
D21 : 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 16.02
D20 : 1) Martina Petersson, Burseryd, 21.12
H-extra 21: 1) Petter Jönsson, Järla, 18.51, 31) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 25.00
H-extra 18 : 1) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 23.12
H11 : 1) Viktor Flingmark, Uddevalla, 10.21, 35) Erik Einan, Köping-Kolsva, 25.22
H12 : 1) Robin Höglund, Herkules, 12.49, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 13.57
H-extra 14 : 1) Adam Karlsson, Hagaby, 19.40, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 21.48, 29) Olle Sjögren, do, 28.53
H-extra 16 : 1) Jens Nyström, Hagen, 21.34, 12) John Hedlund, Köping-Kolsva, 24.28, 13) Eric Englöf, do, 24.58
D-extra 21 : 1) Helena Jansson, Hagen, 20.58, 14) Karin Profors, Köping-Kolsva, 32.08
D10 : 1) Stina Larsson, Hagen, 13.56, 14) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.03, 31) Julia Eriksson, do, 21.53
D12 : 1) Elin Olsson, Tibro, 13.31, 15) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 19.40
D-extra 14 : 1) Elin Månsson, Löftan, 21.45, 12) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 25.39, 15) Sofie Landqvist, do, 27.23, 16) Josefin Eriksson, do, 27.24, 20) Sandra Burén, do, 29.26
D-extra 16 : 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 23.35, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 24.12
D16 : 1) Maria Klamfelt, Tibro, 21.07, 2) Malin Landerdahl, Köping-Kolsva, 23.13
D45 : 1) Inger Westerberg, Hagen, 17.59, 38) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 31.36
Inskolning :  Oskar Einan, Köping-Kolsva,  Emil Rönnlund, Köping-Kolsva,
Öppen 1 : 1) Frida Mannfolk, Ulricehamn, 09.23, 8) Mikael Rönnlund, Köping-Kolsva, 14.48, 23) Pernilla Öberg, do, 21.21, 29) Pernilla Rönnlund, do, 21.54
Öppen 5 : 1) Gustav Erlandsson, Vivill, 15.55, 23) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 24.36


VÄSTERÅS: Västmanland PARK TOUR #4 050531
H20 2 430 m [7]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 12.09, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 13.48, 5) Thomas Eek, do, 13.48
D20 2 280 m [6]: 1) Sofia Carlsson, Västerås, 13.39
H10 1 170 m [12]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 6.27, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.03
H12 1 250 m [25]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 7.30, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 7.33, 8) Niclas Larsson, do, 8.36, 18) Rasmus Karlsson, do, 11.07, 20) Jesper Multas, do, 11.15, 24) Erik Einan, do, 17.03
H14 1 450 m [16]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 7.13, 5) Olle Sjögren, do, 9.05, 6) Johan Englöf, do, 9.12, 7) Kim Olsson, do, 9.40, 9) Erik Jensen, do, 10.10
H16 2 030 m [7]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 10.40, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 11.50, 4) John Hedlund, do, 12.37, 7) Jonas Jensen, do, 15.48
D10 1 170 m [12]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 7.48, 5) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.48, 6) Julia Eriksson, do, 10.02, 7) Hanna Multas, do, 10.48, 10) Teresa Stafström, do, 12.21, 12) Sofia Persson, do, 14.15
D12 1 250 m [16]: 1) Hanna Urby, Västerås, 8.32, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 8.39, 6) Sabina Hedlund, do, 9.32, 11) Sally Jensen, do, 10.24, 13) Nina Andersson, do, 13.00
D14 1 450 m [16]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 8.34, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 9.42, 6) Sandra Burén, do, 10.08, 13) Anna Birkestål, do, 12.16
D16 1 940 m [9]: 1) Alva Olsson, Västerås, 10.38, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 11.31, 4) Linnea Hedlund, do, 11.56, 7) Malin Landerdahl, do, 14.20


Sprint KM 2005, Sträcktidsresultatlista 2005-05-28

H50   1530 meter 7 anmälda
1 Bo Lindkvist
Köping-Kolsva OK
8:07.0 1:54
1:54
1:24
3:18
0:17
3:35
0:53
4:28
0:45
5:13
0:43
5:56
1:26
7:22
0:34
7:56
0:11
8:07
     
2 Mats Landqvist
Köping-Kolsva OK
8:51.0 1:59
1:59
1:37
3:36
0:16
3:52
0:59
4:51
0:46
5:37
0:48
6:25
1:40
8:05
0:37
8:42
0:09
8:51
     
3 Bo Eriksson
Köping-Kolsva OK
9:11.0 2:00
2:00
1:34
3:34
0:17
3:51
1:05
4:56
0:55
5:51
0:47
6:38
1:44
8:22
0:39
9:01
0:10
9:11
     
4 Owe Eek
Köping-Kolsva OK
9:50.0 2:13
2:13
1:37
3:50
0:17
4:07
1:10
5:17
0:51
6:08
1:02
7:10
1:51
9:01
0:40
9:41
0:09
9:50
     
5 Hans-Erik Hansson
Köping-Kolsva OK
10:33.0 2:16
2:16
1:52
4:08
0:20
4:28
1:13
5:41
0:51
6:32
0:54
7:26
2:02
9:28
0:44
10:12
0:21
10:33
     
6 Nils-Gunnar Karlsson
Köping-Kolsva OK
10:49.0 2:07
2:07
2:00
4:07
0:22
4:29
1:13
5:42
1:01
6:43
0:56
7:39
2:03
9:42
0:57
10:39
0:10
10:49
     

H21   2720 meter 15 anmälda
1 Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
13:51.0 1:55
1:55
0:27
13:44
0:36
2:31
0:07
13:51
0:20
2:51
1:18
4:09
0:17
4:26
2:02
6:28
1:38
8:06
1:09
9:15
0:22
9:37
1:47
11:24
0:38
12:02
1:15
13:17
2 Marcus Eek
Köping-Kolsva OK
14:25.0 2:07
2:07
0:23
14:19
1:02
3:09
0:06
14:25
0:19
3:28
1:21
4:49
0:20
5:09
2:05
7:14
1:26
8:40
1:11
9:51
0:20
10:11
1:48
11:59
0:37
12:36
1:20
13:56
3 Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
15:55.0 2:21
2:21
0:27
15:48
0:44
3:05
0:07
15:55
0:25
3:30
1:31
5:01
0:20
5:21
2:15
7:36
1:47
9:23
1:11
10:34
0:25
10:59
2:07
13:06
0:46
13:52
1:29
15:21
4 Mats Birkestål
Köping-Kolsva OK
16:10.0 2:25
2:25
0:33
16:01
0:49
3:14
0:09
16:10
0:23
3:37
1:37
5:14
0:19
5:33
2:18
7:51
1:26
9:17
1:18
10:35
0:22
10:57
2:09
13:06
0:55
14:01
1:27
15:28
5 Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
16:17.0 2:18
2:18
0:32
16:09
0:36
2:54
0:08
16:17
0:24
3:18
2:22
5:40
0:19
5:59
2:15
8:14
1:32
9:46
1:13
10:59
0:21
11:20
2:04
13:24
0:46
14:10
1:27
15:37
6 Robert Grann
Köping-Kolsva OK
18:24.0 2:14
2:14
0:28
18:15
2:19
4:33
0:09
18:24
0:19
4:52
2:51
7:43
0:17
8:00
2:19
10:19
1:33
11:52
1:18
13:10
0:19
13:29
2:03
15:32
0:45
16:17
1:30
17:47
7 Kenneth Larsson
Köping-Kolsva OK
20:05.0 2:43
2:43
0:38
19:54
1:09
3:52
0:11
20:05
0:29
4:21
1:41
6:02
0:27
6:29
4:03
10:32
1:43
12:15
1:27
13:42
0:25
14:07
2:15
16:22
1:00
17:22
1:54
19:16
8 Thomas Lagesson
Köping-Kolsva OK
20:41.0 2:45
2:45
0:39
20:31
1:48
4:33
0:10
20:41
0:25
4:58
1:50
6:48
0:24
7:12
2:50
10:02
2:05
12:07
1:39
13:46
0:27
14:13
2:50
17:03
0:59
18:02
1:50
19:52
9 Pelle Höök
Arboga OK
20:50.0 2:33
2:33
0:41
20:38
0:49
3:22
0:12
20:50
0:29
3:51
2:49
6:40
0:18
6:58
2:32
9:30
1:37
11:07
1:47
12:54
0:25
13:19
2:20
15:39
2:24
18:03
1:54
19:57
10 Michael Wickström
Arboga OK
21:16.0 2:31
2:31
0:36
21:06
1:02
3:33
0:10
21:16
0:25
3:58
2:16
6:14
0:19
6:33
2:37
9:10
4:18
13:28
1:21
14:49
0:20
15:09
2:45
17:54
0:52
18:46
1:44
20:30
11 Peder Wickström
Arboga OK
25:30.0 3:31
3:31
0:39
25:19
0:52
4:23
0:11
25:30
0:42
5:05
1:45
6:50
0:26
7:16
5:55
13:11
4:22
17:33
1:26
18:59
0:23
19:22
2:35
21:57
0:56
22:53
1:47
24:40
12 Bjarne Jensen
Köping-Kolsva OK
28:20.0 3:32
3:32
0:39
28:09
1:38
5:10
0:11
28:20
0:26
5:36
3:04
8:40
0:32
9:12
4:23
13:35
2:12
15:47
1:40
17:27
0:41
18:08
3:13
21:21
4:17
25:38
1:52
27:30
13 Stefan Hedlund
Köping-Kolsva OK
45:38.0 3:38
3:38
0:51
45:25
1:50
5:28
0:13
45:38
0:24
5:52
7:41
13:33
0:19
13:52
3:44
17:36
2:01
19:37
6:54
26:31
0:21
26:52
2:48
29:40
12:44
42:24
2:10
44:34

H16   2720 meter 8 anmälda
1 John Hedlund
Köping-Kolsva OK
17:07.0 2:38
2:38
0:28
17:00
0:54
3:32
0:07
17:07
0:22
3:54
1:56
5:50
0:19
6:09
2:59
9:08
1:31
10:39
1:12
11:51
0:21
12:12
2:12
14:24
0:46
15:10
1:22
16:32
2 Daniel Hallbäck
Arboga OK
20:05.0 3:25
3:25
0:34
19:57
1:11
4:36
0:08
20:05
0:24
5:00
1:59
6:59
0:19
7:18
2:45
10:03
1:45
11:48
1:16
13:04
0:21
13:25
2:16
15:41
2:02
17:43
1:40
19:23
3 Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
22:51.0 3:32
3:32
0:31
22:43
4:08
7:40
0:08
22:51
0:22
8:02
1:43
9:45
0:21
10:06
2:51
12:57
1:55
14:52
1:25
16:17
0:22
16:39
2:23
19:02
1:43
20:45
1:27
22:12
4 Olle Sjögren
Köping-Kolsva OK
26:05.0 3:01
3:01
0:40
25:57
1:00
4:01
0:08
26:05
0:26
4:27
2:30
6:57
0:20
7:17
5:17
12:34
2:01
14:35
1:33
16:08
0:22
16:30
2:44
19:14
4:03
23:17
2:00
25:17
5 Erik Jensen
Köping-Kolsva OK
27:42.0 4:37
4:37
0:39
27:32
0:46
5:23
0:10
27:42
0:33
5:56
2:12
8:08
0:28
8:36
3:55
12:31
2:03
14:34
3:06
17:40
0:21
18:01
2:50
20:51
1:28
22:19
4:34
26:53
6 Anders Payerl
Arboga OK
50:49.0 8:11
8:11
1:17
50:39
2:27
10:38
0:10
50:49
1:23
12:01
5:44
17:45
0:44
18:29
5:30
23:59
3:42
27:41
3:55
31:36
0:41
32:17
6:07
38:24
6:54
45:18
4:04
49:22

H12   1530 meter 4 anmälda
1 Janne Selkälä
Köping-Kolsva OK
9:03.0 1:52
1:52
1:26
3:18
0:17
3:35
1:08
4:43
0:57
5:40
0:45
6:25
1:36
8:01
0:38
8:39
0:24
9:03
     
2 Niclas Larsson
Köping-Kolsva OK
11:08.0 2:13
2:13
1:53
4:06
0:26
4:32
1:17
5:49
1:07
6:56
1:16
8:12
2:00
10:12
0:41
10:53
0:15
11:08
     
3 Erik Hallbäck
Arboga OK
31:13.0 3:34
3:34
5:11
8:45
0:42
9:27
5:13
14:40
4:24
19:04
2:08
21:12
5:44
26:56
4:03
30:59
0:14
31:13
     

D50   1530 meter 3 anmälda
1 Lena Jansson
Arboga OK
9:51.0 2:21
2:21
1:51
4:12
0:14
4:26
1:00
5:26
0:52
6:18
0:48
7:06
1:51
8:57
0:43
9:40
0:11
9:51
     
2 Yvonne Carlsson
Köping-Kolsva OK
10:36.0 2:20
2:20
2:03
4:23
0:19
4:42
1:09
5:51
0:52
6:43
0:54
7:37
1:59
9:36
0:44
10:20
0:16
10:36
     
3 Kerstin Vidner-Eriksson
Köping-Kolsva OK
11:51.0 2:29
2:29
2:17
4:46
0:22
5:08
1:22
6:30
1:06
7:36
0:57
8:33
2:03
10:36
1:02
11:38
0:13
11:51
     

D21   2720 meter 6 anmälda
1 Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
17:55.0 3:18
3:18
0:31
17:45
1:06
4:24
0:10
17:55
0:25
4:49
1:52
6:41
0:20
7:01
2:25
9:26
1:44
11:10
1:14
12:24
0:20
12:44
2:04
14:48
0:45
15:33
1:41
17:14
2 Karin Profors
Köping-Kolsva OK
22:49.0 3:04
3:04
0:41
22:37
1:05
4:09
0:12
22:49
0:32
4:41
2:55
7:36
0:26
8:02
3:07
11:09
1:58
13:07
1:54
15:01
0:31
15:32
3:10
18:42
1:08
19:50
2:06
21:56
3 Toni Andersson
Köping-Kolsva OK
23:41.0 3:11
3:11
0:42
23:31
1:45
4:56
0:10
23:41
0:31
5:27
2:10
7:37
0:25
8:02
3:25
11:27
2:05
13:32
2:03
15:35
0:28
16:03
3:18
19:21
1:35
20:56
1:53
22:49

D16   2720 meter 8 anmälda
1 Sara Profors
Köping-Kolsva OK
17:18.0 2:41
2:41
0:32
17:09
0:43
3:24
0:09
17:18
0:23
3:47
1:38
5:25
0:23
5:48
3:00
8:48
1:43
10:31
1:15
11:46
0:21
12:07
2:08
14:15
0:46
15:01
1:36
16:37
2 Linnea Hedlund
Köping-Kolsva OK
19:17.0 2:54
2:54
0:30
19:09
1:07
4:01
0:08
19:17
0:24
4:25
1:46
6:11
0:21
6:32
2:46
9:18
1:48
11:06
1:37
12:43
0:26
13:09
2:23
15:32
1:32
17:04
1:35
18:39
3 Malin Landerdahl
Köping-Kolsva OK
20:45.0 3:24
3:24
0:44
20:35
0:58
4:22
0:10
20:45
0:32
4:54
1:59
6:53
0:24
7:17
3:02
10:19
2:10
12:29
1:27
13:56
0:26
14:22
2:46
17:08
0:54
18:02
1:49
19:51
4 Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
21:19.0 2:54
2:54
0:38
21:10
1:54
4:48
0:09
21:19
0:28
5:16
1:57
7:13
0:21
7:34
2:41
10:15
1:52
12:07
1:41
13:48
0:28
14:16
2:43
16:59
1:50
18:49
1:43
20:32
5 Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
24:22.0 3:40
3:40
0:33
24:13
0:51
4:31
0:09
24:22
0:34
5:05
1:55
7:00
0:28
7:28
3:20
10:48
2:28
13:16
1:48
15:04
0:27
15:31
2:35
18:06
1:11
19:17
4:23
23:40
6 Sandra Burén
Köping-Kolsva OK
25:38.0 4:08
4:08
0:43
25:29
1:57
6:05
0:09
25:38
0:27
6:32
1:59
8:31
0:27
8:58
4:04
13:02
3:02
16:04
2:02
18:06
0:25
18:31
2:49
21:20
1:03
22:23
2:23
24:46
7 Linda Payerl
Arboga OK
27:01.0 3:32
3:32
0:47
26:51
1:47
5:19
0:10
27:01
0:37
5:56
2:44
8:40
0:24
9:04
4:02
13:06
2:31
15:37
2:12
17:49
0:35
18:24
3:47
22:11
1:22
23:33
2:31
26:04

D12   1530 meter 4 anmälda
1 Johanna Larsson
Köping-Kolsva OK
10:43.0 2:17
2:17
1:50
4:07
0:39
4:46
1:12
5:58
0:57
6:55
0:54
7:49
2:01
9:50
0:44
10:34
0:09
10:43
     
2 Sabina Hedlund
Köping-Kolsva OK
12:04.0 2:35
2:35
2:12
4:47
0:25
5:12
1:10
6:22
1:14
7:36
0:55
8:31
2:13
10:44
1:07
11:51
0:13
12:04
     
3 Julia Eriksson
Köping-Kolsva OK
14:50.0 3:04
3:04
2:45
5:49
0:52
6:41
1:49
8:30
1:23
9:53
1:20
11:13
2:36
13:49
0:49
14:38
0:12
14:50
     
4 Melina Carlsson
Köping-Kolsva OK
16:16.0 2:53
2:53
2:46
5:39
0:36
6:15
2:00
8:15
2:03
10:18
1:30
11:48
3:08
14:56
1:11
16:07
0:09
16:16

 

 

SÄTRABRUNN, SALA: Sprint DM Västmanland/VPT3 050525
H21 2 540 m [29]: 1) Viktor Funcke, Norberg, 14.08, 2) Jonathan Rosendahl, Västerås, 14.34, 3) Jonas Lundin, do, 14.45, 10) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 16.27, 13) Ola Carlsson, do, 17.11, 14) Mats Birkestål, do, 17.17, 20) Cristian Larsson, do, 17.41, 26) Christer Johansson, do, 19.03
H20 2 230 m [4]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 13.04, 2) Hannes Björkbacka, do, 16.30, 3) Mats Leppälampi, Arboga, 17.27
D21 2 230 m [17]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 14.19, 2) Anna Thomasdotter, Västerås, 15.51, 3) Inger Gunnarsson, do, 16.25, 12) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 19.33, 17) Linda Ohlsson, do, 22.46
D20 2 220 m [4]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 17.19, 2) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 17.44, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 18.43
H10 1 110 m [15]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 6.54, 2) August Mikaelsson, Västerås, 7.45, 3) Andreas Sundström, do, 8.50, 8) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 13.09
H12 1 300 m [22]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 8.32, 2) Niclas Larsson, do, 10.16, 3) Patrik Rosendal, Västerås, 10.40, 7) Rasmus Karlsson, Köping-Kolsva, 13.48, 15) Jesper Multas, do, 17.56, 22) Erik Einan, do, 28.15
H14 1 680 m [12]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 8.43, 2) Viktor Öhlén, do, 10.31, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 10.58, 4) Kim Olsson, do, 11.05, 8) Olle Sjögren, do, 14.06
H16 2 020 m [5]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 11.21, 2) Oskar Mikaelsson, Västerås, 13.06, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 13.19
H50 2 230 m [11]: 1) Ola Andersson, Norberg, 16.27, 2) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 17.24, 3) Leif Wadman, Hallstahammar, 18.59, 9) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 23.41
D10 1 110 m [9]: 1) Amanda Elmertoft, Norberg, 9.11, 2) Karin Lindberg, Västerås, 10.39, 3) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 12.06, 6) Melina Carlsson, do, 16.03, 8) Hanna Multas, do, 18.15, 9) Sofia Persson, do, 24.47
D12 1 300 m [14]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 9.13, 2) Hanna Urby, do, 9.38, 3) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 9.51, 4) Sally Jensen, Köping-Kolsva, 11.17, 11) Johanna Larsson, do, 16.08
D14 1 680 m [15]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 9.42, 2) Filippa Lundberg, Västerås, 9.51, 3) Carolina Mikaelsdotter, do, 10.17, 4) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 10.30, 7) Josefin Eriksson, do, 11.54, 8) Sandra Burén, do, 12.20
D16 1 680 m [8]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 8.58, 2) Alva Olsson, Västerås, 9.05, 3) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 9.44
D50 2 020 m [3]: 1) Anna-Karin Johansson, Vandrarringen, 18.41, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 19.18, 3) Michele Malmgren, Surahammar, 26.28


ARBOGA: Västmanland PARK TOUR #2 050517
H20 1 920 m [5]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 10.04
D20 1 670 m [5]: 1) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 11.16
H10 880 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 5.26, 9) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 9.57
H12 990 m [19]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 6.04, 8) Niclas Larsson, do, 7.55, 13) Erik Einan, do, 11.16, 18) Rasmus Karlsson, do, 15.52, 19) Jesper Multas, do, 16.25
H14 1 380 m [16]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 7.31, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 7.46, 4) Kim Olsson, do, 9.45, 6) Olle Sjögren, do, 10.03, 7) Johan Englöf, do, 10.04, 9) Erik Jensen, do, 10.42
H16 1 690 m [9]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 8.51, 3) Eric Englöf, do, 9.53
D10 880 m [10]: 1) Lisa Rooth, Västerås, 7.35, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.39, 7) Teresa Stafström, do, 12.09, 8) Frida Halldén, do, 13.04, 10) Sofia Persson, do, 15.37
D12 960 m [15]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 6.40, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 7.15, 6) Sabina Hedlund, do, 9.32, 7) Sally Jensen, do, 10.00, 15) Anna Halldén, do, 19.17
D14 1 280 m [20]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 7.48, 4) Josefin Eriksson, do, 8.42, 5) Sofie Landqvist, do, 8.54, 8) Sandra Burén, do, 9.15
D16 1 580 m [7]: 1) Alva Olsson, Västerås, 9.25, 2) Malin Landerdahl, Köping-Kolsva, 10.47


PERSHYTTAN: Milronden långdistans 050515
H21 LÅNG 14 110 m [32]: 1) Oskar Arlebo, KFUM Örebro, 1.42.35
H20 LÅNG 11 630 m [8]: 1) Ola Carlsson, Motala, 1.40.51
H18 LÅNG 8 430 m [16]: 1) Daniel Attås, Tisaren, 1.02.46, 3) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 1.07.45
D21 LÅNG 8 430 m [16]: 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn, 1.14.41
D20 LÅNG 6 300 m [3]: 1) Amelie Wallenhammar, Hagaby, 1.04.36
D18 Lång 6 300 m [7]: 1) Linn Pettersson, Tullinge, 1.15.01
H12 2 880 m [25]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 24.35, 17) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 36.42
H16 5 500 m [27]: 1) Sebastian Månsson, Hagaby, 44.07, 13) John Hedlund, Köping-Kolsva, 54.23
H45 7 560 m [25]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 57.50, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 1.08.59
H50 6 300 m [40]: 1) Berth-Arne Bengtsson, Långhundra, 51.09, 17) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.04.01
H60 4 610 m [37]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 43.03, 7) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 52.35
H70 4 610 m [21]: 1) Alf Eriksson, Alferna, 57.26, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.08.30
H75 2 790 m [13]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 36.57, 9) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 52.13
H80 2 800 m [5]: 1) Tage Johansson, Västerås, 46.26, 4) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 58.28
D14 3 640 m [33]: 1) Lisa Andersson, Ärla, 36.45, 6) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 40.40, 15) Josefin Eriksson, do, 48.04, 16) Anna Birkestål, do, 48.34
D16 4 540 m [26]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 44.40, 4) Sara Profors, Köping-Kolsva, 49.11, 25) Linnea Hedlund, do, 1.30.32
D40 5 530 m [17]: 1) Kerstin Larsson, Hagaby, 57.11, 15) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 1.36.52
D60 3 390 m [22]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 43.51, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 55.43, 13) Monica Törnkvist, do, 1.04.42
D45 MOTION 3 640 m [8]: 1) Margareta Nylin, Tisaren, 52.50, 6) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.10.32
Öppen 3 4 270 m [6]: 1) Per Ola Thuresson, Tylöskog, 56.47, 6) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 1.50.16


PERSHYTTAN NORA: Milronden Medeldistans 050514
H21 5 030 m [68]: 1) Magnus Persson, Tisaren, 37.30, 2) Per Janzon, KFUM Örebro, 38.32,
H20 4 700 m [8]: 1) Albert Mollén, Denseln, 39.05,  6) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 55.13
H18 3 170 m [27]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 22.55, 2) Daniel Attås, Tisaren, 23.33, 3) Johan Aronsson, do, 24.35, 10) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 29.05
D21 3 490 m [34]: 1) Emelie Svalin, Vänersborg, 30.43,  12) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 37.10, 15) Karin Elgh, do, 38.05
D21 MOTION 3 520 m [1]: 1) Helena Falk, Skarpnäck, 1.08.43
D20 3 000 m [2]: 1) Hanna Kask, Tisaren, 36.49, 2) Malin Johansson, Köping-Kolsva, 46.13
D20 MOTION 3 520 m [1]: 1) Maria Carlsson, Letstigen, 1.09.24
D18 3 000 m [18]: 1) Malin Welen, Hallstahammar, 31.07, 2) Elin Winblad, Hagaby, 31.57, 3) Linn Pettersson, Tullinge, 33.32
H12 2 490 m [27]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 22.54, 15) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.41, 24) Niclas Larsson, do, 1.05.26, 25) Erik Einan, do, 1.06.20
H14 3 160 m [25]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 26.38, 13) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 51.58
H16 3 420 m [32]: 1) Jakob Wallenhammar, Hagaby, 28.50, 15) John Hedlund, Köping-Kolsva, 35.50
H40 3 170 m [31]: 1) Henrik Karlsson, Skogsstjärnan, 25.57, 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 25.57, 26) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 37.51
H45 3 490 m [39]: 1) Jerry Säll, Hagaby, 26.48, 25) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 36.22, 31) Kenneth Larsson, do, 40.58
H50 3 420 m [43]: 1) Berth-Arne Bengtsson, Långhundra, 26.24, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 32.27
H60 2 740 m [36]: 1) Stefan Larsson, Njudung, 26.25, 25) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.35
H70 2 490 m [28]: 1) Lennart Larsson, Kristinehamn, 24.18, 14) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 36.21, 20) Göthe Olsson, do, 41.09
H75 2 230 m [11]: 1) Per Wester, Gustavsberg, 31.17, 1) Sture Josefsson, Kåre, 31.17, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.01
H80 2 230 m [8]: 1) Karl-Erik Pettersson, Norden, 48.01, 4) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 1.05.22
D12 2 490 m [21]: 1) Julia Almén, Linköping, 26.27, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 40.15, 19) Sabina Hedlund, do, 1.02.21
D14 2 620 m [32]: 1) Lisa Andersson, Ärla, 31.08, 18) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 45.36, 19) Anna Birkestål, do, 46.11, 31) Sandra Burén, do, 1.15.44
D16 2 860 m [26]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 24.24, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 28.31, 22) Malin Landerdahl, do, 47.26
D35 3 000 m [14]: 1) Marie Olsson, Tibro, 28.50, 9) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 42.03
D40 2 860 m [24]: 1) Eva Lindström, Västerås, 26.43, 12) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 36.04, 23) Karin Profors, do, 53.59, 24) Toni Andersson, do, 1.09.54
D60 2 120 m [19]: 1) Gunilla Bergman, KFUM Örebro, 27.08, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 32.21
D80 2 310 m [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 47.42
D45 MOTION 2 620 m [7]: 1) Gunilla Brus, Västerbergslagen, 35.53, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.01.24
Öppen 4 3 160 m [32]: 1) Catarina Carlqvist, Djerf, 44.19, 4) Anna-Karin Landerdahl, Köping-Kolsva, 52.02, 20) Eva Elgh, do, 1.13.07
Öppen 5 3 240 m [27]: 1) Pelle Höök, Arboga, 39.54, 3) Jan-Åke Elgh, Köping-Kolsva, 41.05, 9) Nicklas Holmström, do, 52.39, 10) Mats Kåberg, do, 53.02, 18) Mikael Blomqvist, do, 1.01.38
Öppen 7 2 740 m [38]: 1) Torbjörn Eriksson, V-Brattfors, 24.42, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 34.19, 6) Stig Karlsson, do, 34.59
Öppen 8 5 030 m [17]: 1) Anders Ulin, KFUM Örebro, 51.20, 15) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 1.40.22


KÖPING: Västmanland PARK TOUR #1 050510
H20 2 600 m [5]: 1) Martin Hansson, Arboga, 13.25
D20 2 300 m [4]: 1) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 14.25
H10 990 m [17]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 4.46, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 6.29, 6) Gustav Lagergren, do, 6.30
H12 1 280 m [18]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 6.43, 5) Niclas Larsson, do, 8.15, 11) Erik Einan, do, 11.36, 12) Rasmus Karlsson, do, 11.49, 18) Jesper Multas, do, 21.43
H14 1 890 m [15]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 9.21, 4) Olle Sjögren, do, 11.02, 5) Johan Englöf, do, 11.22, 6) Kim Olsson, do, 11.58, 9) Erik Jensen, do, 13.01
H16 2 300 m [8]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 11.52, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 11.56, 3) John Hedlund, do, 12.01
D10 990 m [9]: 1) Karin Lindberg, Västerås, 5.49, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.55, 6) Julia Eriksson, do, 9.17, 9) Hanna Multas, do, 12.17
D12 1 280 m [16]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 7.13, 4) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 9.34, 5) Sally Jensen, do, 9.50, 8) Johanna Larsson, do, 10.53, 11) Anna Halldén, do, 13.43, 13) Nina Andersson, do, 14.51
D14 1 730 m [14]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 10.12, 2) Sofie Landqvist, do, 10.24, 3) Josefin Eriksson, do, 10.28, 10) Sandra Burén, do, 13.37
D16 2 000 m [6]: 1) Alva Olsson, Västerås, 10.38, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 10.45


Siljanskaveln 050508

231 Köping-Kolsva OK       SWE

H20  (30)                  

    1    223 Rehns BK lag 1                          1:36:33
             Jespen Lysell                  86   27:43
             Jerker Lysell                  88   28:41
             Pelle Engstrand                88   40:09

   13    209 Köping-Kolsva OK                        1:55:51
             Thomas Eek                     86   31:42
             Cristian Larsson               86   33:26
             Niklas Profors                 90   50:43

D16  (29)                  

    1    807 Täby OK lag 1                           1:10:23
             Johanna Olsson                      20:09
             Hilda Forsgren                       9:55
             Anna Bachman                        18:01
             Lisa Larsen                         22:18

    9    808 Köping-Kolsva OK                        1:21:29
             Linnea Hedlund                 89   20:06
             Julia Eriksson                 96   14:12
             + Sandra Burén                 91 14:14 +
             Anna Birkestål                 91   21:22
             Sara Profors                   89   25:49

D180  (15)                 

    1    606 Stora Tuna IK                           1:46:40
             Ylva Grape-Andersson           59   26:17
             Margareta Löwegren             64   24:10
             Mari Louise Lundgren           58   26:56
             Karin Gunnarsson               58   29:17

   11    611 Köping-Kolsva OK                        2:21:16
             Karin Profors                  61   27:28
             Toni Andersson                 61   34:29
             Yvonne Carlsson                55   44:36
             Ulrika Johansson               62   34:43

H16  (36)                  

    1    706 Säterbygdens OK lag 1                   1:09:51
             Oscar Andersson                90   16:14
             Jonathan Andersson             93    9:59
             Henrik Sundqvist               91   17:32
             Rassmus Andersson              90   26:06

   12    719 Köping-Kolsva OK                        1:19:31
             Simon Hedlund                  91   17:56
             Samuel Hedlund                 96   12:17
             + Johan Englöf                 91 12:18 +
             John Hedlund                   90   19:05
             Eric Englöf                    89   30:13

H180  (11)                 

    1    510 Storviks IF lag 1                       1:39:20
             Ola Karlsson                        31:39
             Ingvar Forsberg                     35:52
             Elis Åberg                          31:49

    6    504 Köping-Kolsva OK                        2:08:48
             Stig Törnkvist                 44   37:15
             Bo Eriksson                    44   39:43
             Jan Rehdin                     47   51:50

H225  (30)                 

    1    418 Leksands OK lag 1                       2:43:32
             Roger Lind                          31:52
             Bengt Haglund                       33:21
             Thomas Höijsgard                    30:42
             Jan Lärfars                         23:21
             Ulf Magnusso                        44:16

   12    416 Köping-Kolsva OK                        3:12:33
             Mats Birkestål                 58   33:08
             Ola Carlsson                   69   38:50
             Christer Johansson             61   41:01
             Johansson Christer             61   25:49
             Annika Johansson               88   53:45


VÅMHUS: IFK Mora OK långdistans 050507
H21 ELIT 15 660 m [51]: 1) Kiril Nikolov, Stora Tuna, 1.12.00
H20 ELIT 12 840 m [26]: 1) Anders Einum, Sp.kl.freidig, 1.09.15, 22) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.27.12
H18 ELIT 9 560 m [37]: 1) Jonathan Rosendahl, Västerås, 49.38, 18) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 59.07
D21 ELIT 9 750 m [29]: 1) Emma Engstrand, Stora Tuna, 51.23
D20 ELIT 7 670 m [22]: 1) Johanna Berggren, Ljungskile, 51.07
D18 ELIT 7 180 m [17]: 1) Maria Jonsson, Midälva, 50.53
H21 9 580 m [22]: 1) Mats Eriksson, Enskede, 55.21, 19) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.26.49
H21 LÅNG 12 350 m [51]: 1) Johan Granath, Lidingö, 1.04.16, 46) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.23.32
H14 4 390 m [54]: 1) Rickard Ohlsson, Haninge, 24.15, 6) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 26.42, 31) Johan Englöf, do, 36.26
H16 5 980 m [44]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 29.41, 33) John Hedlund, Köping-Kolsva, 44.24, 36) Eric Englöf, do, 46.24
H35 8 390 m [18]: 1) Jan Nordqvist, Västerbergslagen, 45.52, 12) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.01.24
H40 8 390 m [44]: 1) Mikael Ingelsson, Hammaren, 43.42, 33) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.01.53
H45 6 920 m [47]: 1) Mats Hall, Nyköping, 37.55, 23) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 45.23
H55 5 830 m [36]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 35.04, 27) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 47.33
H60 4 940 m [38]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 30.07, 33) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 49.47, 34) Jan Rehdin, do, 51.29
D10 2 550 m [12]: 1) Hanna Gustafsson, Kåre, 21.09, 11) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 43.10
D12 2 820 m [35]: 1) Hilda Forsgren, Täby, 17.11, 32) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 41.08
D14 4 110 m [27]: 1) Johanna Olsson, Täby, 24.43, 15) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 31.24, 27) Josefin Eriksson, do, 35.05, 36) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 36.30
D16 4 430 m [47]: 1) Lisa Larsen, Täby, 26.03, 5) Sara Profors, Köping-Kolsva, 30.01, 13) Linnea Hedlund, do, 32.32
D40 4 430 m [26]: 1) Kerstin Haglund, Hedströmmen, 28.41, 23) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 46.42
D50 3 350 m [16]: 1) My Rönnols, Täby, 23.50, 6) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 30.08
D55 3 350 m [18]: 1) Solveig Svahn, Ockelbo, 27.40, 13) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 38.49
D60 3 350 m [13]: 1) Berit Edengren, Nyköping, 30.04, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 34.22
U2 3 020 m [14]: 1) Lotten Sjödén, Älvdalen, 24.18, 13) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 47.30
U4 4 110 m [6]: 1) Simon Andersson, Domnarvet, 34.50, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 35.06
Öppen 4 4 390 m [28]: 1) Olle Andersson, Rehn, 35.01, 16) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 1.00.25, 24) Stefan Hedlund, do, 1.07.41, 25) Karin Svensson, do, 1.07.58
Öppen 7 4 430 m [44]: 1) Robert Wallsten, Leksand, 21.28, 18) Thomas Lageson, Köping-Kolsva, 37.06, 19) Karin Profors, do, 38.01, 28) Agneta Wallin, do, 41.54


HALLSBERG: Tisarträffen 050508
H21 ELIT 10 200 m [29]: 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro, 1.01.54
H20 ELIT 7 890 m [8]: 1) Jonatan Francén, Tjällmo-Godegård, 53.16
H18 ELIT 6 000 m [11]: 1) Olle Karlsson, Tullinge, 41.27
D21 ELIT 6 000 m [23]: 1) Annika Lundström, Sundbyberg, 45.03
D18 ELIT 4 660 m [12]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 33.23
H21 6 570 m [16]: 1) Niklas Aldin, Linköping, 46.08, 7) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 53.21
H45 4 990 m [39]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 31.09, 20) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 46.07
H60 3 590 m [31]: 1) Börje Eriksson, Regna, 34.36, 31) Sven Eric Kåberg, Köping-Kolsva, 1.33.18
H65 3 370 m [26]: 1) Åke Gatelid, Sigtuna, 34.12, 26) Ulf Öberg, Köping-Kolsva, 1.27.51
H70 3 370 m [19]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 36.39, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.22, 16) Göthe Olsson, do, 1.01.04
D35 3 840 m [12]: 1) Sofia Heldt, Södertälje-Nykvarn, 33.36, 5) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 43.18
D60 3 060 m [24]: 1) Anita Johansson, Tor, 32.28, 21) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 58.07
D65 3 060 m [7]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 33.38, 6) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 57.55
H21 MOTION 4 640 m [3]: 1) Christoffer Larsson, Djerf, 45.05, 3) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.07.06


HALLSBERG: Tisarträffen 050507
H21 ELIT 12 680 m [7]: 1) Hans Mård, Ravinen, 1.20.19
H20 ELIT 9 870 m [4]: 1) Ola Carlsson, Motala, 1.14.56
H18 ELIT 7 550 m [15]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 54.25
D21 ELIT 7 520 m [14]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 54.20
D18 ELIT 5 180 m [6]: 1) Amanda Almén, Linköping, 47.16
H21 8 500 m [16]: 1) Arvid Sundkvist, Katrineholm, 59.23, 13) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 1.18.55
H12 3 120 m [32]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn, 25.58, 27) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 50.20
H45 6 020 m [39]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 40.59, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 53.48
H60 4 370 m [24]: 1) Karl-Gustav Klemets, Hallstahammar, 38.57, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 39.18
H70 3 760 m [20]: 1) Tord Lidström, Hagaby, 35.52, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 39.59
H75 2 700 m [10]: 1) Tage Hammer, Laxå, 32.34, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 32.36
D12 3 120 m [19]: 1) Julia Almén, Linköping, 27.51, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 37.22
D60 3 290 m [24]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 31.38, 13) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 45.47
Öppen 4 3 390 m [25]: 1) Stefan Risberg, KFUM Örebro, 32.44, 25) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 1.38.24
Öppen 5 3 930 m [25]: 1) Timo Hollanti, Garphyttan, 39.05, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 46.33
Öppen 7 3 200 m [21]: 1) Magnus Grönqvist, Järnbärarna, 28.03, 3) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 34.39


LAXÅ: Närkekvartetten Etapp2 050506
H21 ELIT 5 050 m [45]: 1) Hans Mård, Ravinen, 34.41
H20 ELIT 3 910 m [5]: 1) Robert Grann, Köping-Kolsva, 36.35
H18 ELIT 3 910 m [15]: 1) Mattias Andersson, Boxholm-Mjölby, 33.45
D21 ELIT 3 900 m [10]: 1) Annika Lundström, Sundbyberg, 37.38
D20 ELIT 3 570 m [2]: 1) Hanna Kask, Tisaren, 53.25
D18 ELIT 3 570 m [6]: 1) Tina Eriksson, Järfälla, 43.27
H45 3 620 m [26]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 31.17, 16) Jan Grann, Köping-Kolsva, 40.56
H60 2 890 m [22]: 1) Henrik Hvoslef, Stern, 29.20, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 36.46
 


TORP: Närkekvartetten D1 050505
H21 ELIT 12 280 m [19]: 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro, 1.26.23
H20 ELIT 10 020 m [2]: 1) Fredrik Björklund, KFUM Örebro, 1.29.02, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 2.11.56
H18 ELIT 8 210 m [11]: 1) Erik Boström, Järla, 1.08.58
D21 ELIT 8 210 m [11]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 1.11.55
D20 ELIT 6 320 m [2]: 1) Hanna Kask, Tisaren, 1.15.52
D18 ELIT 6 320 m [6]: 1) Matilda Österberg, Linköping, 1.05.13
H12 3 190 m [34]: 1) Magnus Glännefors, Söders SOL Tyresö, 24.33, 33) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 1.05.14
H14 4 320 m [44]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 37.15, 29) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.01.12
H16 5 080 m [37]: 1) Viktor Larsson, Hagaby, 36.37, 17) John Hedlund, Köping-Kolsva, 53.37
H45 5 910 m [36]: 1) Mats Welander, Djerf, 46.37, 18) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 59.32, 33) Kenneth Larsson, do, 1.15.38
H60 5 070 m [35]: 1) Henrik Hvoslef, Stern, 46.00, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 49.12
D12 3 190 m [26]: 1) Julia Almén, Linköping, 23.45, 17) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 44.14, 18) Johanna Larsson, do, 44.23
D14 3 690 m [26]: 1) Linn Bränneby, Kolmården, 46.38, 3) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 52.59, 4) Anna Birkestål, do, 55.40, 13) Sandra Burén, do, 1.11.38
D16 4 320 m [23]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 42.59, 13) Linnea Hedlund, do, 55.16
D40 4 320 m [31]: 1) Kerstin Larsson, Hagaby, 40.12, 18) Karin Profors, Köping-Kolsva, 55.18
Öppen 4 3 190 m [34]: 1) Kenth Carlsson, Tjällmo-Godegård, 28.44, 15) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 43.25, 34) Karin Svensson, do, 1.23.52
Öppen 5 4 320 m [20]: 1) Åsa Andersson, Orion, 56.35, 17) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 1.26.50
Öppen 7 2 640 m [17]: 1) Per-Ivan Engstrom, Orion, 27.15, 7) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 39.51, 17) Göta Kåberg, do, 1.05.32


BORLÄNGE: Tuna Ting -05, medeldistans 050506
H21 ELIT 4 660 m [61]: 1) Jimmy Birklin, Malungs Skogsmårdarna, 26.32
H20 ELIT 4 060 m [24]: 1) Erik Lind, Säterbygden, 26.05
H18 ELIT 3 600 m [41]: 1) Rassmus Andersson, Säterbygden, 22.27
D21 ELIT 3 720 m [47]: 1) Linda Ericsson, Haninge, 26.03
D20 ELIT 3 420 m [17]: 1) Hanna Brus, Västerbergslagen, 27.05
D18 ELIT 3 310 m [30]: 1) Lina Sundqvist, Kåre, 24.45
H14 3 060 m [55]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 21.30, 47) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 43.47
H16 3 690 m [38]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 23.02, 15) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 33.23
H60 2 750 m [35]: 1) Elis Åberg, Storvik, 18.22, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 20.59
H70 2 610 m [11]: 1) Göran Ekebjär, Kåre, 24.49, 2) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 34.40
H80 2 030 m [13]: 1) Sten Zackari, Sundsvall, 25.40, 5) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 35.11
D60 2 380 m [11]: 1) Siv Frölund, Haninge, 27.00, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.10
D45 MOTION 2 210 m [13]: 1) Gunilla Brus, Västerbergslagen, 28.04, 7) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 39.55
Öppen 5 4 000 m [24]: 1) Peter Edman, Korsnäs, 36.21, 15) Niklas Holmström, Köping-Kolsva, 55.45, 23) Mikael Blomkvist, do, 1.17.28
Öppen 7 2 920 m [26]: 1) Jon Hassis, Orsa, 27.23, 26) Annika Holmström, Köping-Kolsva, 58.38


BORLÄNGE: Tuna Ting 2005, långdistans 050505
H21 ELIT 12 190 m [50]: 1) Jimmy Birklin, Malungs Skogsmårdarna, 1.15.01
H20 ELIT 10 420 m [15]: 1) Anders Einum, Freidig, 1.14.55
H18 ELIT 7 820 m [30]: 1) Johan Eriksson, Gävle, 54.08
D21 ELIT 7 990 m [21]: 1) Magdalena Danielsson, Lidingö, 1.01.37
D20 ELIT 6 270 m [7]: 1) Hanna Brus, Västerbergslagen, 59.16
D18 ELIT 5 590 m [23]: 1) Lina Sundqvist, Kåre, 44.52
H14 4 060 m [63]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 28.13, 22) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 38.58
H16 5 080 m [49]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 32.24, 37) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.05.25
H60 4 510 m [55]: 1) Anders Johansson, IFK Mora, 33.46, 15) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.03
D60 3 550 m [25]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 35.31, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.43
D80 2 420 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 43.05
D45 MOTION 3 470 m [21]: 1) Eva Lind, Säterbygden, 37.41, 19) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.13.38
Öppen 7 3 140 m [42]: 1) Kristin Karls, IFK Mora, 25.29, 42) Annika Holmström, Köping-Kolsva, 1.14.42
 


AVESTA: Skogsbo medeldistans 050501
H21 ELIT 5 610 m [35]: 1) Jimmy Birklin, Malungs Skogsmårdarna, 25.57, 29) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 33.20
H20 ELIT 5 140 m [11]: 1) Pär Olofsson, Rehn, 28.39, 9) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 33.05, 10) Thomas Eek, do, 34.47
H18 ELIT 4 290 m [24]: 1) Jonathan Rosendahl, Västerås, 22.51
D21 ELIT 4 110 m [17]: 1) Petra Thomasson, Leksand, 24.39
D20 ELIT 3 540 m [3]: 1) Ida Hamelius, Säterbygden, 27.19
D18 ELIT 3 420 m [26]: 1) Eva Svensson, IFK Mora, 21.24
H14 3 050 m [36]: 1) Jacob Nilsson, Stora Tuna, 16.59, 19) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 25.32
H16 3 420 m [22]: 1) Rassmus Andersson, Säterbygden, 19.23, 9) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 25.10
H45 3 520 m [30]: 1) Lars Mattsson, Kåre, 19.42, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 22.19, 19) Kenneth Larsson, do, 27.11, 24) Pelle Höök, Arboga, 30.20
H60 2 960 m [19]: 1) Elis Åberg, Storvik, 19.09, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 20.38
H70 2 380 m [10]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 17.40, 8) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 30.04
H80 2 090 m [7]: 1) Nils Eriksson, Kåre, 23.23, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 25.36
D21 3 540 m [9]: 1) Anna Andersson, Sundbyberg, 24.26, 6) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 31.07
D14 2 910 m [23]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 18.44, 12) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 26.09
D60 2 690 m [10]: 1) Gurli Back, Fagersta, 28.30, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.27
D75 2 090 m [4]: 1) Gunborg Wåhlberg, Kåre, 30.29, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 40.32
Direkt [18]: 17) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 50.05
Öppen 7 2 960 m [24]: 1) Mia Dammvik, Stora Tuna, 17.42, 20) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 30.32


HAGÄNGEN MELLÖSA: OK Tjärnen 050501
H21 LÅNG 11 470 m [5]: 1) Lars-Olof Magnell, Katrineholm, 84.09
D21 LÅNG 7 410 m [4]: 1) Anna Zetterberg, Thor, 59.06
H45 5 910 m [15]: 1) Ulf Hylander, Nyköping, 44.36, 8) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 55.49
H70 3 910 m [9]: 1) Sten Svensson, Ärla, 37.25, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 46.14
H75 2 850 m [3]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 32.52
D14 3 430 m [10]: 1) Kajsa Hammarström, Måsen, 28.23, 6) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 37.05
D40 3 810 m [4]: 1) Berit Wetter, Arboga, 44.22, 2) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 51.38
D60 3 280 m [5]: 1) Sonja Jedar, Åker, 38.15, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 55.04


HAMMARSTUGAN, GNESTA: Jubileums korten 050430
H21 5 690 m [41]: 1) Robbin Kantarp, Hällen, 35.41, 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 43.17
H20 5 050 m [1]: 1) Robert Carlsson, Hällen, 57.23
H18 4 480 m [4]: 1) Christofher Ramström, Strängnäs-Malmby, 36.43
D21 4 480 m [20]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 32.45
D20 4 040 m [9]: 1) Elin Pramlid, Klemmingen, 41.52
H10 2 000 m [5]: 1) Oliver Nilsson, Nyköping, 17.42, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 26.16
H14 3 380 m [18]: 1) Henning Hall, Nyköping, 28.02, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 32.36
H16 4 300 m [16]: 1) Carl Carlsson, Ärla, 39.08, 3) John Hedlund, Köping-Kolsva, 44.28
H45 4 300 m [20]: 1) Mats Hall, Nyköping, 31.24, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 35.35
H60 2 870 m [13]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 25.23
D12 2 530 m [15]: 1) Therese Huhta, Måsen, 28.07, 13) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 50.43
D14 2 960 m [17]: 1) Lovisa Onsbring-Gustafs, Eskilstunafors, 28.10, 7) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 35.01, 17) Sandra Burén, do, 54.06
D16 3 610 m [13]: 1) Julia Davidsson, Klemmingen, 36.22, 4) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 44.18, 12) Malin Landerdahl, do, 1.06.35
D40 4 040 m [12]: 1) Carina Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 39.07, 9) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 1.12.38
D60 2 500 m [7]: 1) Sonja Jedar, Åker, 33.20, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 41.09, 7) Monica Törnkvist, do, 57.45
Öppen 4 2 960 m [24]: 1) Edvard Davidsson, Klemmingen, 31.30, 18) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 1.02.14
Öppen 5 4 420 m [14]: 1) Mats Johansson, Södertälje-Nykvarn, 40.52, 13) Anna-Karin Landerdahl, Köping-Kolsva, 1.22.26


ÖSTERFÄRNEBO: Veteranträffen 050424
H80 2 800 m [10]: 1) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 67.57


10MILA 2005

Herrar/Men  (354)         

    1      3 Södertälje-Nykvarn 1                                 10:04:51 
             Pål Skogtjärn             58:40     32 C        1    58:40     32
             Isak Bergman            1:02:21      8 H       16  2:01:01      7
             Jens Molin              1:04:49     20 D       29  3:05:50     12
            
Michael Wehlin            38:00     10 C        3  3:43:50      4
             Matthias Gilgien        1:38:42     16 A       16  5:22:32      7
             Daniel Blohm              35:30      1 F        1  5:58:02      1
             Anders Axelsson           44:11      5 A        5  6:42:13      2
             Jon-Are Myhren            58:55      3 C        7  7:41:08      2
             Niclas Jonasson           56:03      9 F        2  8:37:11      1
            
Petr Losman             1:27:40     37 A       37 10:04:51       

200    209 Hedströmmen/S-hammar                                 13:43:04
             Jonas Vikström          1:03:43    159 B       21  1:03:43    159
             Magnus Thornell         1:13:19    150 F       66  2:17:02    134
             Roger Åsberg            1:29:45    254 G       97  3:46:47    192
             Christer Forsberg         58:29    275 B       55  4:45:16    217
             Lars-Erik Carlsson      2:06:59    169 A      169  6:52:15    205
             Åke Larsson             1:00:04    255 G       62  7:52:19    213
             Andreas
Lindström       1:25:11    296 A      296  9:17:30    219
             Tatsuro Kobayashi       1:17:00    227 B       46 10:34:30    222
             Robert Broström         1:17:01    224 G       51 11:51:31    213
             Henrik Åström           1:51:33    176 A      176 13:43:04       

Ej godk. 114 Köping-Kolsv/Arboga 1                              
             Mårten Ohlsson            59:16     54 F        4    59:16     54
             Niklas Profors          1:09:29    111 G       49  2:08:45     83
             Osvald Kozak            1:17:26    152 B       67  3:26:11    108
             Thomas Eek                50:10    204 F       45  4:16:21    120
             Zdenek Liscinsky        2:00:31    108 A      108  6:16:52    111
             Ola Carlsson              46:29    106 C       25  7:03:21    103
            
Cristian Larsson        1:01:02    149 A      149  8:04:23    109
             Robert Grann            1:13:34    176 F       38  9:17:57    109
            
Michael Wickström       1:13:50    189 C       40 10:31:47    114
           
 Kalle Björkman          j godk.        A       

Damer/Ladies  (357)       

 1     14 Domnarvets GoIF 1                                                 3:04:20
             Elin Dahlin               40:31     27 F             3    40:31     27
             Zuzana Macuchova          39:29      2 C             2  1:20:00      1
             Eva Jurenikova            28:42     18 A            18  1:48:42      1
             Dana Brozkova             31:31      5 B             3  2:20:13      1
             Karolina A Höjsgaard      44:07      5 A             2  3:04:20       

55    100 Köping-Kolsva OK 1                                                3:25:51
             Karin Elgh                41:00     40 D             8    41:00     40
             Evgeniya Ostrikova        45:09     60 E            18  1:26:09     46
             Karin Waldemarsson        28:51     23 A            23  1:55:00     34
             Ulrika Johansson          39:06    101 D            22  2:34:06     47
             Natalia Pikova            51:45     67 C            18  3:25:51       

72     75 OK Hedströmmen                                                    3:33:02
             Hanna Wikberg             48:36    225 C            48    48:36    225
             Anna Haglund              44:48     57 F            30  1:33:24    123
             Kerstin Haglund           30:29     65 A            65  2:03:53     99
             Cecilia Einarsson         36:14     46 C            17  2:40:07     77
             Linda Larsson             52:55     86 D            20  3:33:02       

250    186 Köping-Kolsva OK 3                                               4:26:15
             Maria Forsberg            48:36    225 B            43    48:36    225
             Karin Gustafsson          50:06    148 G            47  1:38:42    186
             Johanna Karlsson          34:15    159 A           159  2:12:57    178
             Malin Johansson           57:34    316 B            82  3:10:31    238
             Linda Ohlsson           1:15:44    289 A            73  4:26:15       

 
282    185 Köping-Kolsva OK 2                                               4:44:49
             Pernilla Öberg            56:53    299 A            68    56:53    299
             Karin Lidgren             58:37    271 H            75  1:55:30    281
            
Yvonne Carlsson           47:41    308 A           308  2:43:11    294
             Toni Andersson            50:31    284 A            73  3:33:42    291
            
Therese Björklund       1:11:07    262 B            68  4:44:49       

Ungdom/Youth  (363)       

    1    828 Halmstad/Löftan                                       1:31:29
             Emil Jönsson              21:03     17 C        2    21:03     17
             Elin Månsson              17:40     44 A       44    38:43      3
             Erik Johansson            21:33      2 B        6  1:00:16      1
             Kalle Johansson           31:13      4 A        4  1:31:29       

   58    550 Köping-Kolsva OK 1                                    1:47:23
            
John Hedlund              23:05     47 D       15    23:05     47
             Simon Hedlund             16:31     11 A       11    39:36     14
             Sara Profors              26:30     44 A       47  1:06:06     25
             Eric Englöf               41:17    162 A      162  1:47:23       

  146    627 Köping-Kolsva OK 2                                    2:00:19
             Linnea Hedlund            28:13    137 B       60    28:13    137
             Sofie Landqvist           20:19    187 A      187    48:32    158
             Anna Birkestål            31:44    165 C      109  1:20:16    152
             Daniel
Hallbäck           40:03    136 A      136  2:00:19       

  182    628 Köping-Kolsva OK 3                                    2:07:36
             Olle Sjögren              28:29    147 C       57    28:29    147
             Sandra Burén              21:20    222 A      222    49:49    182
             Josefin Eriksson          30:53    141 B       94  1:20:42    165
             Johan Englöf              46:54    241 A      241  2:07:36         

Veteraner/Veterans  (138)

     1   1067 Gävle OK                                                          1:16:32
             Karl-Olov Borg            27:14     12 A        2    27:14     12
             Magnus Lundberg           22:07      2 C        2    49:21      2
             Hans Aurell               27:11      2 E        2  1:16:32       

   21   1008 Köping-Kolsva OK 1                                                1:27:53
             Alf Lindberg              30:06     62 D        6    30:06     62
             Bo Lindkvist              25:49     30 B        8    55:55     43
             Stig Törnkvist            31:58     26 C       24  1:27:53         

   31   1036 OK Hedströmmen                                                    1:31:13
             Ulf Kjellin               31:54     89 F       19    31:54     89
             Ragnar Eriksson           26:19     36 A       10    58:13     50
             Åke Larsson               33:00     29 B       23  1:31:13       

   72   1009 Köping-Kolsva OK 2                                                1:40:05
             Bo Eriksson               32:49    101 B       21    32:49    101
             Hans-Erik Hansson         29:59     67 A       19  1:02:48     76
             Torbjörn Eriksson         37:17     63 F       28  1:40:05       


FIBY, UPPSALA: Uppsala möte
H21 ELIT 13 210 m [41]: 1) Per-Åke Olsson, Ravinen, 1.28.08
H20 ELIT 10 160 m [17]: 1) Anders Håkansson, Dalaporten, 1.16.34, 16) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.56.23
H18 ELIT 7 390 m [25]: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 49.24
D21 ELIT 8 110 m [20]: 1) Stina Grenholm, Ulricehamn, 1.05.43, 13) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.21.53
D20 ELIT 6 290 m [22]: 1) Fanny Fredriksson, Täby, 52.22, 2) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 53.24, 3) Evgeniya Ostrikova, do, 55.32, 19) Maria Forsberg, do, 1.14.52
D18 ELIT 5 430 m [11]: 1) Karin Hedberg, Linné, 56.46
H40 6 290 m [52]: 1) Anders Jönsson, Triangeln, 43.03, 43) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.11.31
H45 5 720 m [48]: 1) Harry Hietanen, Gävle, 39.06, 27) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 55.50


HALLSTAHAMMAR: Vårdubbeln Långdistans 050417
H21 LÅNG 12 940 m [28]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 77.29, 21) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 87.51
H20 LÅNG 9 560 m [6]: 1) Martin Barrefalk, Härnösand, 67.33
D21 LÅNG 7 420 m [18]: 1) Dana Brozkova, Domnarvet, 55.26, 18) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 95.14
D20 LÅNG 4 860 m [4]: 1) Sara Rapp, IFK Mora, 44.36, 2) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 54.54
H21 8 120 m [13]: 1) Björn Wrahme, IFK Mora, 54.24, 4) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 58.54
H10 1 970 m [13]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 15.56, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 45.33
H12 2 810 m [18]: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 19.52, 9) Janne Sälkelä, Köping-Kolsva, 27.53, 10) Rasmus Karlsson, do, 30.29
H14 3 730 m [17]: 1) Jacob Nilsson, Stora Tuna, 26.38, 10) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 40.39, 12) Kim Olsson, do, 45.38
H16 5 020 m [12]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 37.51, 4) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 43.36, 5) John Hedlund, do, 47.07
H45 6 070 m [17]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 41.09, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 47.22, 12) Mats Landqvist, do, 52.48
H55 4 860 m [21]: 1) Hans Johansson, Midälva, 42.12, 15) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 53.50
H60 4 450 m [26]: 1) Lars Johansson, Hägersta, 39.52, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.11, 3) Alf Lindberg, do, 42.09, 23) Jan Rehdin, do, 60.50, 26) Göte Pelander, do, 72.58
H65 4 140 m [24]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 34.27, 8) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 41.38, 16) Hans-Erik Hansson, do, 50.16
H70 3 770 m [20]: 1) Rolf Schagerström, Almby, 34.30, 11) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 52.03
H75 3 170 m [10]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 34.28, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 36.40, 7) Torsten Oskarsson, do, 48.35
H80 2 950 m [8]: 1) Börje Brandt, Västerås, 40.37, 7) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 55.26, 8) Sixten Lindberg, do, 58.15
D21 4 860 m [8]: 1) Ylva Zander, Västerås, 45.40, 6) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 49.16
D10 1 970 m [4]: 1) Hanna Gustafsson, Kåre, 18.49, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 34.31
D12 2 810 m [14]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 22.09, 9) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 35.35, 12) Nina Andersson, do, 53.23
D14 3 730 m [19]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 34.34, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 36.18, 5) Sofie Landqvist, do, 39.24, 14) Josefin Eriksson, do, 50.42, 17) Sandra Burén, do, 61.01
D16 4 010 m [12]: 1) Alva Olsson, Västerås, 33.36, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 34.58, 3) Linnea Hedlund, do, 38.03, 8) Malin Landerdahl, do, 45.13
D40 4 140 m [14]: 1) Ulrika Eriksson, Stora Tuna, 33.34, 10) Karin Profors, Köping-Kolsva, 46.57
D50 3 500 m [14]: 1) Lena Jansson, Arboga, 30.38, 12) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 64.34
D55 3 340 m [11]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 33.44, 4) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 44.22
D60 3 170 m [14]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 34.22, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.07, 9) Rose-Marie Karlsson, do, 55.23
D75 2 490 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 41.52
U2 1 970 m [9]: 1) Jonas Eriksson, Stora Tuna, 20.24, 8) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.18
D45 MOTION 3 210 m [3]: 1) Carina Jarl, Domnarvet, 45.17, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 50.49
ÖPPEN 4 3 210 m [21]: 1) Elisabet Elmertoft, Norberg, 41.54, 3) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 45.59, 6) Karin Svensson, do, 49.52, 8) Niklas Holmström, do, 52.47
ÖPPEN 5 4 270 m [14]: 1) Karl-Gustav Klemets, Hallstahammar, 37.13, 5) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 52.26, 6) Anna-Karin Landerdahl, do, 53.03, 14) Johan Eriksson, do, 80.14
ÖPPEN 6 5 810 m [7]: 1) Tomas Vidfelt, Lindebygden, 53.30, 5) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 67.26
ÖPPEN 7 3 170 m [24]: 1) Peter Cederlöf, Västerås, 28.15, 7) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 37.09, 12) Malin Kruse, do, 43.15
ÖPPEN 8 4 860 m [18]: 1) Anders Östberg, Stora Tuna, 32.47, 4) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 46.21, 9) Karin Lidgren, do, 55.40FIBY, UPPSALA:


Uppsala möte, OK Linné medeldistans
H21 ELIT [47]: 1) Andreas Eriksson, Hammaren, 36.17
H20 ELIT [20]: 1) Anders Håkansson, Dalaporten, 31.44
H18 ELIT [31]: 1) Petter Eriksson, Rodhen, 25.25
D21 ELIT [27]: 1) Ida Wikström Holmgren, Lidingö, 31.31
D20 ELIT [14]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 33.16
D18 ELIT [15]: 1) Johanna Hallberg, Hedemora, 28.39


HALLSTAHAMMAR: Vårdubbeln Medeldistans 050416
H21 4 800 m [41]: 1) Urban Ljungberg, Djerf, 30.59, 3) Zdenek Liscinsky, Köping-Kolsva, 32.00, 5) Osvald Kozak, do, 32.21, 6) Marcus Eek, do, 32.28, 7) Erik Waldemarsson, do, 33.13, 12) Niklas Profors, do, 34.52, 18) Thomas Eek, do, 37.02, 20) Cristian Larsson, do, 38.11, 32) Niklas Landqvist, do, 42.47, 41) Mats Kåberg, do, 69.39
H20 4 250 m [5]: 1) Per Wiréhn, Dalaporten, 30.36
H18 3 700 m [6]: 1) Håkan Pettersson, Djerf, 27.53
D21 3 850 m [36]: 1) Dana Brozkova, Domnarvet, 27.50, 11) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 33.33, 18) Evgeniya Ostrikova, do, 36.37, 33) Maria Forsberg, do, 43.35
D20 3 200 m [7]: 1) Maja Nilsson, Stora Tuna, 30.51
H10 1 580 m [8]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 13.11, 2) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 13.33, 8) Samuel Hedlund, do, 21.35
H12 2 060 m [14]: 1) Gustaf Nilsson, Stora Tuna, 17.49, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 19.53, 4) Janne Sälkelä, do, 20.10, 9) Rasmus Karlsson, do, 29.51, 11) Erik Einan, do, 36.11
H14 2 690 m [19]: 1) Jacob Nilsson, Stora Tuna, 16.55, 7) Olle Sjögren, Köping-Kolsva, 25.04, 8) Johan Englöf, do, 25.57, 16) Kim Olsson, do, 37.59
H16 3 270 m [13]: 1) Mattias Lundberg, Almby, 25.18, 4) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 30.02, 8) John Hedlund, do, 35.35
H35 4 250 m [9]: 1) Kennet Andersson, Grycksbo, 29.09, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 34.03
H40 3 700 m [16]: 1) Jonas Lång, Stora Tuna, 25.52, 7) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 30.49, 12) Tommy Olsson, do, 33.31, 16) Bjarne Jensen, do, 45.26
H45 3 400 m [21]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 24.09, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.02, 11) Mats Landqvist, do, 29.48, 14) Kenneth Larsson, do, 34.01
H50 3 200 m [26]: 1) Ulf Persson, IFK Mora, 23.08, 26) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 48.18
H55 3 090 m [22]: 1) Hans Käck, Dalaporten, 24.56, 17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 35.26, 18) Bo Eriksson, do, 39.17
H60 2 920 m [28]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 22.11, 6) Alf Lindberg, do, 25.39, 16) Stig Karlsson, do, 32.09, 21) Jan Rehdin, do, 33.49, 26) Göte Pelander, do, 41.33
H65 2 590 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 22.46, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 26.24, 7) Hans-Erik Hansson, do, 27.04
H70 2 340 m [13]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 23.55, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 33.04, 7) Göthe Olsson, do, 33.22
H75 2 070 m [14]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 22.54, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 27.18, 9) Torsten Oskarsson, do, 33.39
H80 1 950 m [7]: 1) Börje Brandt, Västerås, 29.10, 4) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 41.51, 6) Henry Jakobsson, do, 46.00
D12 2 060 m [17]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 17.23, 8) Sally Jensen, Köping-Kolsva, 27.35, 11) Sabina Hedlund, do, 28.38, 12) Johanna Larsson, do, 30.22
D14 2 530 m [17]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 19.02, 7) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 26.42, 8) Sofie Landqvist, do, 27.05, 15) Sandra Burén, do, 35.47
D16 2 840 m [13]: 1) Rebecka Adolfsson, Kåre, 22.12, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 24.57, 6) Linnea Hedlund, do, 26.35, 13) Malin Landerdahl, do, 44.32
D35 3 330 m [7]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 28.52, 6) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 40.49
D40 2 920 m [16]: 1) Mia Gustafsson, Kåre, 27.00, 2) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 27.54, 4) Karin Profors, do, 31.32
D50 2 340 m [17]: 1) Ing-Marie Back, Hedemora, 25.24, 8) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 30.03, 12) Margareta Waldemarsson, do, 37.36, 13) Annika Broström, do, 38.15
D60 2 070 m [12]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 22.17, 2) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 26.29, 6) Birgitta Ericsson, do, 28.51, 10) Rose-Marie Karlsson, do, 37.17
D75 1 810 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 28.38
U2 1 580 m [21]: 1) Henrik Lundin, Avesta, 11.37, 12) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 19.41
 


FINSPÅNG: Finspångsorienteringen 050410
H21 ELIT 13 070 m [44]: 1) Anders Berg, Linköping, 78.05
H20 ELIT 10 890 m [42]: 1) Erik Thorsson, Halden, 69.05
H18 ELIT 7 710 m [52]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 44.55, 32) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 56.52
D21 ELIT 8 560 m [14]: 1) Sofia Olsson, Skogsfalken, 65.11
D20 ELIT 6 960 m [50]: 1) Helena Jansson, Hagen, 52.53, 7) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 56.59, 46) Maria Forsberg, do, 80.08
D18 ELIT 5 630 m [55]: 1) Karin Persson, Hagaby, 45.20
H16 5 000 m [39]: 1) Peter Eriksson, Linköping, 35.23, 23) John Hedlund, Köping-Kolsva, 56.34
H50 5 470 m [47]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 40.27, 25) Mats Hastad, Fellingsbro, 51.48
D18 LÅNG 5 010 m [33]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 42.54
D16 3 940 m [35]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 34.12, 15) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 49.17
ÖPPEN 4 3 400 m [24]: 1) Torbjörn Almgren, Linköping, 33.57, 14) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 60.24
ÖPPEN 5 3 930 m [21]: 1) Ulrik K Forslund, Kolmården, 28.58, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 39.09
ÖPPEN 6 5 470 m [10]: 1) Fredrik Larsson, Hagaby, 50.53, 5) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 59.25
 


STRÄNGNÄS: Stockenfejden 050410
H21 ELIT 14 250 m [4]: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn, 90.08
H18 ELIT 7 460 m [5]: 1) Emil Hyttinen, Eskilstunafors, 60.06
D21 ELIT 7 460 m [6]: 1) Fanny Deckner, Skarpnäck, 62.04
D20 ELIT 5 780 m [3]: 1) Astrid Thelin, Sidensjö, 58.15
H14 4 090 m [29]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 31.12, 20) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 46.29
H16 4 940 m [24]: 1) Jonas Hellman, Haninge, 36.21, 10) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 43.53
H50 5 780 m [22]: 1) Peter Rasmussen, Måsen, 40.44, 11) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 54.53
H60 4 860 m [32]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 36.49, 8) Stig Törnkvist, do, 42.39, 31) Sven Eric Kåberg, do, 75.58
H75 3 150 m [5]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 39.15, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.50
D14 3 430 m [18]: 1) Lisa Andersson, Ärla, 31.52, 11) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 42.36
D60 3 550 m [15]: 1) Sonja Jedar, Åker, 37.15, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.28
D65 3 150 m [10]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 36.50, 10) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 67.22
H21 MOTION 7 380 m [2]: 1) Arvid Rinaldo, Sundsvall, 71.43, 2) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 105.22
D45 MOTION 3 430 m [4]: 1) Solveig Tjernberg, Södertälje-Nykvarn, 56.27, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 78.30
Öppen 4 2 950 m [15]: 1) Thommie Samuelsson, Måsen, 34.00, 15) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 53.11
Öppen 8 4 840 m [19]: 1) Magnus Karlsson, Södertälje-Nykvarn, 38.14, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 52.42
 


PERSTORP: Vårsprinten, Linköpings OK  050409
H21 ELIT 6 220 m [55]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 37.53
H20 ELIT 5 540 m [54]: 1) William Lind, Sävedalen, 38.19
H18 ELIT 5 150 m [51]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 29.52
D21 ELIT 5 080 m [11]: 1) Hanna Palm, Hakarpspojkarna, 38.20, 28) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 56.14
D20 ELIT 4 650 m [51]: 1) Fanny Fredriksson, Täby, 35.39, 8) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 41.47
D18 ELIT 4 100 m [58]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 31.47, 31) Sara Profors, Köping-Kolsva, 40.35
H21 4 730 m [41]: 1) Kristian Palm, Hakarpspojkarna, 31.23, 12) Zdenek Liscinsky, Köping-Kolsva, 35.50, 16) Osvald Kozak, do, 37.47
H20 3 940 m [20]: 1) Anton Blomgren, Hagaby, 29.40, 10) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 33.26, 17) Cristian Larsson, do, 38.30
H18 3 660 m [79]: 1) Emil Andersson, Ärla, 23.34, 3) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 23.54
H14 3 160 m [36]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 24.45, 11) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 32.36
H16 3 550 m [45]: 1) Anton Tynong, Gävle, 23.01, 33) John Hedlund, Köping-Kolsva, 42.35
H40 3 660 m [28]: 1) Per Svensson, Finspång, 23.38, 23) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 40.43
H45 3 430 m [42]: 1) Hans Strid, Ulricehamn, 23.35, 27) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 35.12
D20 3 160 m [11]: 1) Jenny Larsson, Skogshjortarna, 29.22, 4) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 34.03
D12 2 380 m [33]: 1) Julia Almén, Linköping, 19.51, 30) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 47.22
D14 2 690 m [37]: 1) Elin Sundqvist, Tullinge, 30.24, 13) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 35.42
D16 3 550 m [40]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 23.03, 13) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 32.38
D40 3 160 m [15]: 1) Anna-Birgitta Karlsson, Tylöskog, 25.37, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva, 44.12
U2 2 260 m [10]: 1) Harald Larsson, Hagaby, 22.42, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 28.50


KATRINEHOLM: KOK-Natten 2005-04-08
H21 11 590 m [25]: 1) Per Janzon, KFUM Örebro, 1.20.19, 18) Zdenek Liscinsky, Köping-Kolsva, 1.41.27, 20) Osvald Kozak, do, 1.43.22, 21) Michael Wickström, Arboga, 1.44.02, 22) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.44.29
D21 5 650 m [4]: 1) Lina Persson, Skogsfalken, 45.43
H14 3 670 m [8]: 1) Johan Fröberg, Tjalve, 37.25, 6) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 46.47
H16 4 630 m [5]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 39.41
H17-20 7 500 m 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.07.51

H45 5 800 m [21]: 1) Hans Levin, Eskilstunafors, 55.17, 3) Jan Grann, Arboga, 58.45, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 58.54, 7) Lars Silvervret, Arboga, 1.03.07, 15) Peder Wickström, do, 1.12.04
H55 4 690 m [12]: 1) Runar Aldén, Kolmården, 49.52, 11) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.15.02
D65 2 950 m [1]: 1) Gun Holmqvist, Arboga, 1.27.28
Öppen 5 4 210 m [6]: 1) Bengt-Olof Kask, Tisaren, 48.18, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 1.01.08
 


ESKILSTUNA, GRÖNDAL MOTORSTADION: Torfejd 20050403
H21 8 350 m [59]: 1) Jarkoo Huovila, Halden, 43.36
H20 7 500 m [12]: 1) Jussi Laakkio, Angelniemen Ankkuri, 50.41
H18 7 700 m [17]: 1) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 51.52, 17) Mats Leppälampi, Arboga, 1.35.26
D21 6 170 m [29]: 1) Vendula Klechova, Halden, 38.45
D20 5 800 m [5]: 1) Sandra Kreuzer-Boberg, Ärla, 54.40
D18 5 150 m [10]: 1) Bjorgul Ida Maria Naess, Halden, 38.11, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 46.47
H14 4 430 m [21]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 36.51, 16) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 55.51, 18) Johan Englöf, do, 1.07.49
H16 5 800 m [17]: 1) Rassmus Andersson, Säterbygden, 34.52, 5) John Hedlund, Köping-Kolsva, 43.56
H45 6 170 m [27]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 35.47, 6) Lars-Åke Andersson, Arboga, 42.08, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 45.47, 14) Pelle Höök, Arboga, 48.34, 17) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 50.10
H50 5 800 m [23]: 1) Roy Fransson, Ärla, 40.12, 11) Lars Silvervret, Arboga, 51.10
H55 5 150 m [24]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 39.30, 19) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 55.39
H60 4 850 m [28]: 1) Olle Johansson, Hedemora, 40.57, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.00, 6) Stig Törnkvist, do, 45.01
H65 4 350 m [23]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 36.28, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 46.49, 10) Torbjörn Ericsson, do, 47.26, 20) Sten Nordgren, Arboga, 1.03.43
H75 2 800 m [8]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 38.46, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 41.54, 6) Arvid Imark, Arboga, 47.18
H80 2 700 m [6]: 1) Tage Johansson, Västerås, 44.05, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 45.20
D14 4 430 m [17]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 42.16, 9) Sofie Wetter, Arboga, 58.27, 16) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.28.15
D16 4 350 m [21]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 35.55, 4) Sara Profors, Köping-Kolsva, 38.27, 5) Linnea Hedlund, do, 39.22
D40 4 850 m [17]: 1) Anna-Birgitta Karlsson, Tylöskog, 38.12, 13) Karin Profors, Köping-Kolsva, 57.44, 15) Berit Wetter, Arboga, 59.12
D50 4 350 m [20]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 40.48, 20) Birgitta J-Leppälampi, Arboga, 1.32.46
D55 3 630 m [8]: 1) Kerstin Palm, Kjula, 37.37, 7) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 55.38
D60 2 800 m [7]: 1) Sonja Jedar, Åker, 37.54, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 1.03.04
D65 2 800 m [8]: 1) Lisbeth Johansson, Södertälje-Nykvarn, 44.47, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 52.04
D70 2 700 m [2]: 1) Dagny Andersson, Tjärnen, 47.41, 2) Gun Holmqvist, Arboga, 50.11
Öppen 1 2 040 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 26.11
Öppen 4 3 630 m [35]: 1) Arne Almström, Södertälje-Nykvarn, 41.17, 10) Birger Hansson, Köping-Kolsva, 48.27, 15) Annika Broström, do, 52.14, 18) Eric Sven Kåberg, do, 56.01, 29) Inger Eriksson, do, 1.12.19, 31) Christina Englöf, do, 1.13.34
Öppen 5 4 430 m [22]: 1) Matthias Wittwer, Eskilstunafors, 44.16, 7) Maria Sahlin, Arboga, 52.03, 11) Bosse Lindkvist, Köping-Kolsva, 58.09, 15) Toni Andersson, do, 1.04.44
Öppen 6 5 150 m [11]: 1) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 43.20
Öppen 7 4 350 m [42]: 1) Knut-Åke Hallebro, Klemmingen, 38.43, 27) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 55.41, 33) Mats Kåberg, do, 1.01.46
Öppen 8 5 800 m [17]: 1) Per Öberg, KFUM Örebro, 38.06, 13) Peder Wickström, Arboga, 1.00.20
Öppen 9 7 500 m [11]: 1) Håkan Olofsson, Ärla, 53.56, 8) Michael Wickström, Arboga, 1.10.47


ESKILSTUNA, GRÖNDAL MOTORSTADION: OK Tors Ungdomstävling 20050402
H20 7 700 m [17]: 1) Daniel Johannesson, Västerås, 53.48, 8) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.02.41
H18 7 500 m [25]: 1) Anders Ohlsson, Tullinge, 52.22
D20 5 900 m [6]: 1) Mari Troeng, Storvik, 52.07
D18 5 800 m [22]: 1) Johanna Hallberg, Hedemora, 47.31
H10 2 160 m [22]: 1) Jens Rönnols, Täby, 16.20, 4) Oskar Johansson, Arboga, 21.11
H14 4 670 m [67]: 1) Rickard Ohlsson, Haninge, 34.31, 12) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 43.41, 37) Johan Englöf, do, 55.57, 38) Olle Sjögren, do, 56.05
H16 5 900 m [68]: 1) Rassmus Andersson, Säterbygden, 41.08, 13) John Hedlund, Köping-Kolsva, 50.39, 20) Eric Englöf, do, 55.58
D10 2 160 m [10]: 1) Hanna Sjöberg, Gävle, 21.08, 8) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 31.26
D12 3 180 m [43]: 1) Hilda Mattsson, Järla, 27.57, 33) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 52.45
D14 4 270 m [56]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 41.48, 24) Sofie Wetter, Arboga, 56.43, 37) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.01.35
D16 5 150 m [68]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 43.49, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 44.31, 21) Linnea Hedlund, do, 52.54
U2 3 180 m [42]: 1) Åsa Johansson, Haninge, 41.59, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 53.58, 14) Julia Eriksson, do, 54.08, 21) Andreas Wetter, Arboga, 57.49
U3 3 210 m [22]: 1) Oskar Andrén, Tisaren, 33.15, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 35.59, 4) Johanna Larsson, do, 36.01, 11) Elin Sjölinder, Arboga, 44.18, 13) Hanna Larsson, do, 45.40, 20) Alexander Sahlin, do, 1.00.36
Öppen 2 3 210 m [18]: 1) Amanda Gustafsson, Säterbygden, 36.17, 8) Sally Jensen, Köping-Kolsva, 48.06, 15) Anders Payerl, Arboga, 57.48, 16) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 1.00.38
Öppen 4 4 270 m [43]: 1) Anders Westlund, Kåre, 43.53, 11) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 58.10, 12) Nils-Gunnar Karlsson, do, 58.25, 30) Yvonne Carlsson, do, 1.24.11, 32) Linda Payerl, Arboga, 1.26.11
Öppen 5 4 670 m [28]: 1) Patrik Ahlgren, Täby, 38.20, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 45.28, 23) Bjarne Jensen, do, 1.07.33
Öppen 6 6 170 m [10]: 1) Niclas Ahlström, Västerås, 53.27, 8) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 1.10.36
Öppen 7 4 850 m [44]: 1) Henrik Skoglund, Södertälje, 43.10, 37) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 1.05.49
Öppen 8 5 900 m [34]: 1) Rikard Imark, Tullinge, 42.16, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 51.52


RANSBERG: TibroTrippeln Lång 20050403
H21 LÅNG 11 740 m [49]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 69.45
D21 LÅNG 7 950 m [9]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 53.02
D20 5 190 m [17]: 1) Jennie Nilsson, Hagen, 40.18, 7) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 46.54


RANSBERG: TibroTrippeln Medel 20050402
H21 5 670 m [76]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 32.47
H20 4 550 m [18]: 1) Johan Levin, Tyr, 31.13
H18 4 550 m [36]: 1) David Lingfors, Hallby, 29.50
D21 4 520 m [21]: 1) Helena Jansson, Hagen, 31.22
D20 3 450 m [10]: 1) Emelie Karlsson-Landén, Istrum, 27.41, 7) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 35.50
D18 3 450 m [24]: 1) Caroline Gustavsson, Istrum, 25.11


HÖNSA: TibroTrippeln Natt 20050401
H21 LÅNG 9 740 m [28]: 1) Max Samuelsson, Gotlands Bro, 54.57
D21 LÅNG 7 230 m [6]: 1) Erika Svennberg, Hagen, 56.25
D20 4 870 m [5]: 1) Karin Holm, Istrum, 47.21, 4) Maria Forsberg, Köping-Kolsva, 55.20


Svartnatta 2005-04-01 Vingåker

Herrar  (64 lag)          

    1 KFUM Örebro OK 7              1:52:39
          Per Janzon                          53:10
          Per Sjögren                         59:29

    17 Köping-Kolsva OK 2            2:10:37
          Niklas Profors                    1:00:09
          Marcus Eek                        1:10:28  

   42 Arboga OK 1                   2:42:34
          Mikael Wickström                  1:16:50
          Arne Hägg                         1:25:44  

   44 Köping-Kolsva OK 4            2:45:27
         
Cristian Larsson                  1:20:45
         
Thomas Eek                        1:24:42  

      Köping-Kolsva OK 1           Ej godk.

          Osvald Kozak                      1:06:29
          Zdenek Liscinsky                 Ej godk.  

Damer  (14 lag)                  

    1 OK Tisaren 2                  1:53:14
          Helena Andersson                    49:39
          Malin Sand                        1:03:35  

   11 Köping-Kolsva OK              2:42:03
          Evgeniya Ostrikova                1:11:31
          Natalia Pikova                    1:30:32

Öppen  (44 lag)

    1 Hagaby GoIF 4                 1:00:54
          Viktor Larsson                      30:23
         
Fhilip Dahlgren                     30:31

    23 Arboga OK                     1:27:32
          Ulf Björkman                        42:35
          Pelle Höök                          44:57

   25 Arboga OK                     1:29:53
          Jan Grann                           42:46
          Peder Wickström                     47:07


GRANEFORS, KARLSHAMN:  kortdistans 050327

H18-1 3 860 m [61]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 23.49, 7) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 26.45
D16 3 270 m [52]: 1) Josefin Aronsson, Tisaren, 25.08, 7) Sara Profors, Köping-Kolsva, 28.17


OLOFSTRÖM: Boafallet Silva Junior Cup 050326
H21 ELIT 13 800 m [57]: 1) Jonas Pilblad, Skogsfalken, 1.22.15
H20 ELIT 12 210 m [56]: 1) Henrik Jansson, Tisaren, 1.13.17
H18 ELIT 9 840 m [58]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 58.55
D21 ELIT 8 930 m [47]: 1) Lena Eliasson, Hakarpspojkarna, 1.02.25
D20 ELIT 7 840 m [54]: 1) Helena Jansson, Hagen, 53.35, 7) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 1.01.53
D18 ELIT 6 890 m [63]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 49.00, 58) Sara Profors, Köping-Kolsva, 1.10.51
H18 LÅNG 9 650 m [55]: 1) Mattias Nilsson, Alehof, 1.09.34, 2) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 1.10.11
 


SKARA: Häxjakten 050324

H21 LÅNG 10 040 m [6]: 1) Niklas Alvaeus, Jönköping, 1.29.32, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.31.00


BARVA: Kjula IF Påsk-OL 050325
H21 LÅNG 12 380 m [49]: 1) Jani Lakanen, Vaajte, 1.09.23, 22) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.22.14
D21 LÅNG 6 830 m [30]: 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalen, 44.33, 13) Linda Larsson, Hedströmmen, 55.09, 27) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.08.09
H21 8 390 m [29]: 1) Pekka Ahonen, Koo-Vee, 54.21, 8) Michael Wickström, Arboga, 1.01.28, 24) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 1.17.28
H20 6 830 m [10]: 1) Joakim Werme, Södertälje-Nykvarn, 45.05, 2) Jonas Vikström, Hedströmmen, 49.25, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 55.23, 8) Thomas Eek, do, 1.00.36
H10 2 500 m [10]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 26.16, 4) Oskar Johansson, Arboga, 29.17
H14 3 690 m [30]: 1) Oscar Andersson, Säterbygden, 31.29, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 37.26, 19) Johan Englöf, do, 46.21, 20) Joel Håland, Hedströmmen, 47.41
H16 5 040 m [24]: 1) Rassmus Andersson, Säterbygden, 34.22, 12) John Hedlund, Köping-Kolsva, 43.43, 15) Eric Englöf, do, 46.54
H40 6 660 m [39]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 38.48, 22) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 53.48
H45 6 220 m [36]: 1) Jan-Åke Karlsson, Lindebygden, 40.46, 13) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 48.05, 21) Kenneth Larsson, do, 51.10, 22) Pelle Höök, Arboga, 53.04
H50 5 770 m [38]: 1) Peter Rasmussen, Måsen, 38.42, 10) Åke Larsson, Hedströmmen, 45.00, 18) Peder Wickström, Arboga, 51.18, 27) Dan Höök, do, 53.47
H55 5 040 m [39]: 1) Hans Aurell, Gävle, 35.22, 16) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 44.06, 20) Ulf Björkman, Arboga, 47.04, 27) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 50.32
H60 4 530 m [44]: 1) Rune Rådeström, Snättringe, 35.22, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.30, 35) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 55.31
H65 3 900 m [29]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 34.12, 13) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 46.25
H70 3 900 m [16]: 1) Per Halldin, Södertälje-Nykvarn, 41.12, 14) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 59.13
H75 2 810 m [7]: 1) Lars-Erik Jernström, Norberg, 40.51, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.37
H80 2 810 m [5]: 1) Per Wester, Gustavsberg, 38.16, 4) Sixten Lindberg, Köping-Kolsva, 1.03.06, 5) Henry Jakobsson, do, 1.09.27
D21 5 040 m [15]: 1) Åsa Pahlén, Söders SOL Tyresö, 43.08, 4) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 45.59
D20 4 530 m [11]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 36.00, 2) Evgeniya Ostrikova, do, 36.10, 5) Elin Gustafsson, do, 42.54
D18 4 530 m [7]: 1) Johanna Karlsson, Katrineholm, 44.23, 2) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 45.23
D12 2 810 m [19]: 1) Therese Huhta, Måsen, 30.07, 5) Jenny Håland, Hedströmmen, 40.12, 8) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 42.03
D14 3 530 m [25]: 1) Lisa Karlsson, Vingåker, 37.36, 4) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 40.52, 14) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 46.01, 24) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.03.58
D40 3 900 m [18]: 1) Kerstin Haglund, Hedströmmen, 32.01, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 35.54, 7) Karin Profors, do, 37.01
D45 3 900 m [16]: 1) Eva-Lena Ericson, Södertälje-Nykvarn, 35.53, 3) Annika Larsson, Arboga, 40.50
D50 3 520 m [23]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 28.59, 18) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 48.04
D60 3 520 m [13]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 40.59, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 52.13
D65 2 810 m [8]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 34.19, 7) Birgit Haglund, Hedströmmen, 1.13.40
D70 2 810 m [4]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 49.33, 2) Gun Holmqvist, Arboga, 1.03.07
U2 2 500 m [8]: 1) Axel Flodin Vacher, Eskilstunafors, 30.40, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 41.12
H21 MOTION 6 530 m [3]: 1) Roberth Andersson, Milan, 1.06.56, 3) Hannes Björkbacka, Hedströmmen, 1.28.57
H55 MOTION 5 570 m [3]: 1) Jörgen Lundholm, Söders SOL Tyresö, 1.04.55, 2) Owe Eek, Köping-Kolsva, 1.08.01
D45 MOTION 3 530 m [7]: 1) Eva Lind, Säterbygden, 44.48, 4) Karina Karlsson, Köping-Kolsva, 1.00.01
Öppen 2 2 810 m [15]: 1) Erik Berggren, Tullinge, 26.27, 7) Ellen Larsson, Arboga, 50.50
Öppen 4 3 530 m [36]: 1) Amy Rankka, Roxen, 40.39, 12) Sofie Wetter, Arboga, 50.56, 18) Eva Elgh, Köping-Kolsva, 53.20, 20) Toni Andersson, do, 55.13, 28) Inger Eriksson, do, 1.02.20, 33) Christina Englöf, do, 1.08.35
Öppen 6 5 570 m [11]: 1) Åke Svahn, Tor, 51.29, 3) Tomas Kjellin, Hedströmmen, 1.03.58, 4) Per Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 1.06.43, 8) Mats Kåberg, do, 1.21.08
Öppen 7 3 520 m [44]: 1) Stefan Persson, Södertälje-Nykvarn, 30.42, 37) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 55.39, 38) Göta Kåberg, do, 56.44, 42) Sven Eric Kåberg, do, 59.32
Öppen 8 5 040 m [45]: 1) Anders Ottofors, Vakant, 36.14, 12) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 42.17, 17) Roland Natanaelsson, do, 43.37, 36) Lars-Åke Andersson, Arboga, 50.53
Öppen 9 8 390 m [17]: 1) Hans Sundqvist, Tullinge, 52.52, 14) Arne Hägg, Arboga, 1.10.41
 


THETFORD TRASH Mildenhall Wood 20050129
JM5L (8/8) 7.9km 50m 20c 1 Cristian Larsson K™PING-KO 50:20
M21S (13/13) 7.5km 45m 19c  1 Simon Horton BKO 55:12 4 Roland Natanaelsson K™PING-KO 1:00:31
M45L (15/15) 7.9m 50m 20c 1 Philip Stuart SOS 47:11 4 Kenneth Larsson K™PING-KO 57:57

THETFORD TRASH Bromehill 20050130
JM5L (10/10) 8.4km 65m 16c
1 Simon Gardner WAOC 58:06 2 Cristian Larsson K™PING-KO 1:02:07
M21S (17/17) 7.7km 50m 15c 1 Chris Flood WAOC 57:22  3 Roland Natanaelsson K™PING-KO 1:00:30
M45L (18/18) 8.4km 65m 16c 1 Peter Haynes WAOC 52:10 10 Kenneth Larsson K™PING-KO 1:16:00

Sammanlagt:
JM5L 1
Cristian Larsson K™PING-KOLSVA OK 0:50:20 (1) 1:02:07 (2) 1:52:27 (1)
M21S 1 Simon Horton BKO 0:55:12 (1) 1:01:10 (4) 1:56:22 (1)
2 Roland Natanaelsson K™PING-KOLSVA OK 1:00:31 (4) 1:00:30 (3) 2:01:01 (2)
M45L 1 Peter Haynes WAOC 0:48:48 (3) 0:52:10 (1) 1:40:58 (1)
6 Kenneth Larsson K™PING-KOLSVA OK 0:57:57 (4) 1:16:00 (10) 2:13:57 (6)