RESULTAT 2006
[Filtrerat med Siphon]



ARBOGA: Arboga OK Julserie E4 20061226
H13 [5]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 28.52
H17 [18]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 48.39, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 74.03
H40 [5]: 1) Lars Karlsson, Hammaren, 41.46, 3) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 57.48
H50 [17]: 1) Mats D.Ä. Eriksson, Hagaby, 39.37, 12) Owe Eek, Köping-Kolsva, 54.44, 16) Bo Eriksson, do, 64.01
H60 [24]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 31.49, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.18, 3) Alf Lindberg, do, 36.23
H70 [14]: 1) Arne Yngström, Hagaby, 37.39, 11) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 56.38, 14) Henry Jakobsson, do, 71.27
D16 [3]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 39.24, 3) Sandra Burén, do, 50.59
D40 [9]: 1) Marie Kårefält, Tor, 39.57, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva, 42.43, 7) Toni Andersson, do, 53.51
D60 [8]: 1) Britt-Marie Eklöf, Milan, 39.03, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 48.35, 5) Monica Törnkvist, do, 51.49
Motion 3 000 m [6]: 1) Mina Anger, Almby, 32.07, 3) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 37.03
 


ARBOGA: Arboga OK Julserie 2006 E3 20061217
H17 8 420 m [13]: 1) Per Eklöf, KFUM Örebro, 54.41, 3) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 62.34, 11) Henrik Holmberg, do, 78.08
H40 6 200 m [9]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 49.15, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 54.30, 4) Kenneth Larsson, do, 60.07, 6) Pelle Höök, do, 60.42
H50 5 030 m [22]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 38.43, 10) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 47.34, 17) Owe Eek, do, 55.42, 18) Bo Eriksson, do, 56.38
H60 4 200 m [23]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 34.44, 4) Stig Törnkvist, do, 38.56
H70 3 090 m [15]: 1) Arne Yngström, Hagaby, 36.51, 7) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 50.23, 10) Nils-Gunnar Karlsson, do, 54.41, 11) Göthe Olsson, do, 58.09, 14) Pär Andersson, do, 68.23
D16 4 200 m [3]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 40.57, 2) Anna Birkestål, do, 49.50
D40 4 200 m [8]: 1) Lena Larsson, Sala, 39.20, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva, 46.50, 6) Helena Holmberg, do, 58.10
D60 3 090 m [6]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 39.17, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 44.05, 5) Monica Törnkvist, do, 50.41
D70 3 090 m [4]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 50.40
Motion 3 000 m [7]: 1) Rune Sandberg, Hallstahammar, 33.40, 5) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 49.28
Motion 5 000 m [4]: 1) Benneth Sundqvist, Hallstahammar, 42.38, 2) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 52.24


ARBOGA: Arboga OK Julserie E2 20061210
H13 3 210 m [5]: 1) Eddie Klemets, Tor, 36.00, 3) Oskar Johansson, Arboga, 43.04, 4) Joakim Henningson, do, 46.47, 5) André Åhlgren, do, 48.15
H17 8 170 m [14]: 1) Mathias Jansson, Hagaby, 55.21, 3) Henrik Törnqvist, Arboga, 59.44, 6) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 65.39, 7) Henrik Holmberg, do, 66.06, 8) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 67.56, 10) Lars-Åke Andersson, do, 68.35, 13) Michael Wickström, do, 79.12
H40 5 880 m [6]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 54.07, 2) Jan Grann, Arboga, 63.14, 3) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 65.19, 5) Kenneth Larsson, do, 74.22
H50 4 830 m [21]: 1) Dan Höök, Arboga, 40.09, 4) Mats Hastad, Fellingsbro, 46.35, 8) Peder Wickström, Arboga, 48.56, 10) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 49.46, 17) Bo Eriksson, do, 58.19, 18) Ulf Björkman, Arboga, 67.12, 20) Owe Eek, Köping-Kolsva, 73.16, 21) Tord Åhlgren, Arboga, 85.15
H60 3 900 m [28]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 31.06, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 35.31, 4) Håkan Söderqvist, Arboga, 37.49, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.54, 17) Hans Eklund, Arboga, 46.53, 18) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 48.11, 19) Hans Nordgren, Arboga, 48.36, 22) Ronny Andersson, Rune, 51.55, 24) Tage Persson, Fellingsbro, 52.46, 25) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 53.00
H70 3 200 m [15]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.21, 4) Gunnar Lord, Arboga, 41.48, 7) Wincent Liljekvist, Rune, 42.50, 8) Hans Jansson, Arboga, 45.38, 12) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 57.53, 14) Göthe Olsson, do, 61.31, 15) Pär Andersson, do, 69.24
D13 3 210 m [1]: 1) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 48.48
D16 3 900 m [2]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 40.16, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 47.22
D17 5 880 m [3]: 1) Malin Wiklund, Almby, 60.23, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 63.18
D40 3 900 m [5]: 1) Marie Kårefält, Tor, 36.37, 3) Berit Wetter, Arboga, 47.28, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 56.22
D50 3 900 m [4]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 39.03, 2) Lena Jansson, Arboga, 43.47
D60 3 200 m [10]: 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 38.42, 3) Barbro Möllberg, Arboga, 39.14, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 61.58
D70 3 200 m [4]: 1) Ingrid Lundin, Eskilstuna, 52.53, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 58.56, 4) Gun Holmqvist, Arboga, 90.30
Motion 3 210 m [8]: 1) Samuel Eriksson, Letstigen, 36.55, 2) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 38.56, 4) Manno Myllyvainio, Rune, 44.35, 5) Rolf Jansson, do, 44.36, 6) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 48.50, 8) Birger Hansson, do, 65.46
Motion 4 830 m [4]: 1) Benneth Sundqvist, Hallstahammar, 43.48, 2) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 48.58, 3) Fredrik Grann, Arboga, 56.32, 4) Johan Eriksson, Köping-Kolsva, 89.56


ARBOGA: Arboga Julserie E1, 20061203
H13 2 880 m [2]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 36.36, 2) Erik Söderström, Sala, 42.32
H16 5 060 m [3]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 36.17, 2) Viktor Öhlén, Surahammar, 47.27, 3) Jesper Eriksson, Arboga, 58.49
H17 7 950 m [11]: 1) Mathias Jansson, Hagaby, 51.45, 2) Per Eklöf, KFUM Örebro, 53.21, 3) Henrik Törnqvist, Arboga, 56.50, 4) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 61.30, 7) Simon Hedlund, do, 66.59, 9) Henrik Wickström, Arboga, 75.53
H40 5 810 m [4]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.00, 2) Arne Hägg, Arboga, 58.36, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 60.01, 4) Pelle Höök, do, 67.08
H50 5 060 m [17]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 36.15, 2) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 38.31, 3) Anders Robertsson, Almby, 42.00, 10) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 51.55, 13) Mats Hastad, Fellingsbro, 54.36, 14) Ulf Björkman, Arboga, 57.34, 17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 66.50
H60 4 070 m [19]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 34.25, 2) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 35.48, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.43, 6) Håkan Söderqvist, Arboga, 41.44, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 47.44, 16) Per Jacobsson, Arboga, 51.11, 19) Ronny Andersson, Rune, 56.43
H70 2 970 m [16]: 1) Sten Svensson, Ärla, 35.55, 2) Gunnar Lord, Arboga, 36.02, 3) Lars Söderlund, Hallstahammar, 36.12, 6) Wincent Liljekvist, Rune, 37.26, 8) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 40.53, 10) Arvid Imark, Arboga, 49.31, 13) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 51.50, 14) Pelle Andersson, do, 59.23, 15) Henry Jakobsson, do, 59.55
D16 4 070 m [3]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 48.03, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 48.09, 3) Johanna Fjellander, Sala, 75.14
D40 4 070 m [3]: 1) Lena Larsson, Sala, 47.12, 2) Berit Wetter, Arboga, 47.57, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 52.36
D50 4 070 m [4]: 1) Lena Janson, Arboga, 36.37, 2) Ann-Britt Göransson, Almby, 43.09, 3) Gudrun Persson, Hallstahammar, 45.21
D60 2 970 m [8]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 33.06, 2) Britt-Marie Eklöf, Milan, 38.45, 3) Asta Sjöberg, Lindebygden, 39.08, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.41
D70 2 970 m [2]: 1) Ingrid Lundin, Eskilstuna, 51.22, 2) Gun Holmqvist, Arboga, 55.45
Motion 2 880 m [6]: 1) Rune Sandberg, Hallstahammar, 26.16, 2) Tage Persson, Fellingsbro, 30.37, 3) Annika Norström, Hallstahammar, 32.50, 5) Rolf Jansson, Rune, 42.26
Motion 5 060 m [4]: 1) Michael Wickström, Arboga, 47.20, 2) Roland Natanaelsson Köping-Kolsva, United, 49.07, 3) Benneth Sundqvist, Hallstahammar, 49.38, 4) Titti Pettersson, Arboga, 62.47
 


OK Rodhen parnatt 20061104

H35 (14) 7.490 km 
1 OK Roslagen - OK Triangeln 50:33 Ola Hultin Ulf Jansson  5 Köping-Kolsva OK 53:01 Ola Carlsson Henrik Holmberg

H20 (2) 7.490 km
1 Köping-Kolsva OK 52:07 Eric Englöf Johan Englöf

H14 (8) 4.020 km
1
Tierps SOK 30:44 Ulrik Nordberg Joakim Eriksson 5 Köping-Kolsva OK 38:32 Viktor Holmberg Janne Selkälä

D35 (6) 5.190 km 1 Tierps SOK - OK Linné 47:37 Cathrine Johansson Josefin Nordström 4 Köping-Kolsva OK 1:05:54 Agneta Wallin Helena Holmberg

D45 (4) 4.030 km 
1
Gävle OK 41:25 Karin Bergström Annika Gillgren 2 Köping-Kolsva OK 43:57 Yvonne Carlsson Karin Profors

D20 (6) 5.400 km
1
Köping-Kolsva OK 45:54 Linnéa Hedlund Sara Profors

D12 (6) 2.590 km
1
Vallentuna-Össeby -OKTriangeln 17:53 Elin Gustavsson Stina Nordström 3 Köping-Kolsva OK 21:56 Melina Carlsson Julia Eriksson

Mixed Lång (28) 6.440 km 
1
Stora Tuna IK 44:09 Susanna Mårtensson Jonas Byström  4 Köping-Kolsva - OK Gisle 46:34 Cristian Larsson Pernilla Rosberg  7 Köping-Kolsva OK 48:12 Thomas Eek Sofie Landqvist   17 Köping-Kolsva OK 1:01:37 Thomas Lageson Karin Waldemarsson


Natt-KM-Arboga-Köping, 2006-10-31

H70 3660 meter 5 anmälda
1 Lars Söderlund Arboga OK 52:21, 2 Hans Jansson Arboga OK 63:13, 3 Sten Nordgren Arboga OK 65:39, 4 Gunnar Lord Arboga OK 66:35

H60 4860 meter 9 anmälda
1 Stig Törnkvist Köping-Kolsva OK 48:19, 2 Per-Ivar Möllberg Arboga OK 49:29, 3 Håkan Söderqvist Arboga OK 52:27, 4 Per Jacobsson Arboga OK 68:29
5 Hans Eklund Arboga OK 74:45, 6 Hans-Erik Hansson Köping-Kolsva OK 77:32, 7 Nils-Gunnar Karlsson Köping-Kolsva OK 116:57

H50 4860 meter 6 anmälda
1 Sven-Olov Wiklund Arboga OK 46:39, 2 Mats Hastad Arboga OK 52:43, 3 Ulf Björkman Arboga OK 60:32, 4 Peder Wickström Arboga OK 61:23
5 Tord Åhlgren Arboga OK 101:03

H40 5480 meter 9 anmälda
1 Arne Hägg Arboga OK 47:33, 2 Lars-Åke Andersson Arboga OK 48:41, 3 Jan Grann Arboga OK 54:22, 4 Thomas Lagesson Köping-Kolsva OK 66:47
5 Mats Birkestål Köping-Kolsva OK 67:41, 6 Mats Landqvist Köping-Kolsva OK 70:19, 7 Kenneth Larsson Köping-Kolsva OK 76:49

H21 7260 meter 12 anmälda
1 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 64:51, 2 Marcus Eek Köping-Kolsva OK 64:54, 3 Thomas Eek Köping-Kolsva OK 68:54, 4 Ola Carlsson Köping-Kolsva OK 69:16
5 Robert Grann Arboga OK 70:51, 6 Henrik Holmberg Köping-Kolsva OK 75:42, 7 Sara Profors Köping-Kolsva OK 76:28

H16 4860 meter 5 anmälda
1 Johan Englöf Köping-Kolsva OK 41:03, 2 Simon Hedlund Köping-Kolsva OK 48:01, 
3 Sofie Wetter Arboga OK 51:39, 4 Jesper Eriksson Arboga OK 69:36, 
Daniel Hallbäck Arboga OK Ej godk.

H14 2450 meter 2 anmälda
1 Janne Selkälä Köping-Kolsva OK 19:12, 2 Viktor Holmberg Köping-Kolsva OK 21:06

H12 2450 meter 6 anmälda
1 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 23:02

D40 3660 meter 5 anmälda
1 Barbro Möllberg Arboga OK 56:12, 2 Yvonne Carlsson Köping-Kolsva OK 57:54, 3 Karin Profors Köping-Kolsva OK 62:00, 4 Birgitta J-Leppälampi Arboga OK 68:19

D16 3660 meter 3 anmälda
1 Anna Birkestål Köping-Kolsva OK 52:10
, 2 Sofie Landqvist Köping-Kolsva OK 54:12, 3 Sandra Burén Köping-Kolsva OK 57:28

D12 2450 meter 1 anmälda
1 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 23:20

D10 1920 meter 4 anmälda, 
1 Melina Carlsson Köping-Kolsva OK 13:34



HÄRJARÖ FRILUFTSOMRÅDE: Oktoberracet 20061021
H21 4 920 m [90]: 1) Pål Skogtjärn, Södertälje-Nykvarn, 24.57, 49) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 31.07, 63) Thomas Eek, do, 33.55, 85) Roland Natanaelsson, do, 40.39
D21 3 390 m [46]: 1) Gunilla Svärd, Thor, 20.48, 12) Linda Larsson, Hedströmmen, 25.20, 25) Anna Haglund, do, 28.25
D18 3 040 m [3]: 1) Malin Welén, Hallstahammar, 25.37
H12 1 970 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 12.34, 7) Oskar Johansson, Arboga, 17.18
H45 3 790 m [30]: 1) Mats Tibell, Långhundra, 24.58, 3) Roger Åsberg, Hedströmmen, 25.22, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 27.35, 12) Arne Hägg, Arboga, 28.53, 18) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 31.49, 19) Kenneth Larsson, do, 31.54, 21) Pelle Höök, do, 32.38
H55 3 320 m [26]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 25.23, 24) Owe Eek, Köping-Kolsva, 38.28
H60 3 110 m [48]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 23.02, 38) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 35.43
H65 2 850 m [30]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 21.51, 2) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 23.57, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 28.18, 18) Torbjörn Ericsson, do, 30.31
H70 2 850 m [23]: 1) Sven Åhrman, Upsala, 26.07, 8) Wincent Liljekvist, Rune, 31.53
D40 3 040 m [10]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 22.38, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 25.51
D55 2 460 m [9]: 1) Lena Jansson, Arboga, 20.36
D65 2 350 m [9]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 24.03, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 35.46
D70 2 240 m [12]: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 25.49, 7) Gun Holmqvist, Arboga, 39.14, 8) Eva Turén, Hedströmmen, 43.48, 12) Ewa Liljekvist, Rune, 58.53
Öppen 4 2 850 m [31]: 1) Barbro Andersson, Västerås, 28.35, 23) Carina Sund, Köping-Kolsva, 50.56, 25) Rolf Jansson, Rune, 53.49
Öppen 7 4 260 m [15]: 1) Peder Karlsson, Rånäs, 34.39, 12) Crister Linderborg, Köping-Kolsva, 50.36, 15) Ronny Andersson, Rune, 1.04.14
 

FREDRIKSTAD: Blodslitet 20061021
H21 25 100 m [63]: 1) Emil Wingstedt, Halden, 2.34.23
D21 14 700 m [45]: 1) Anne Margrethe Hausken, Bækkelaget, 1.46.31
H55 10 700 m [98]: 1) Ulf Persson, IFK Mora, 1.29.09, 30) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 1.42.55, 32) Stig Törnkvist, do, 1.43.03, 80) Bo Eriksson, do, 2.03.06, 95) Jan Rehdin, do, 2.24.36
H65 8 800 m [63]: 1) Anders Taraldrud, Indre Østfold, 1.14.37, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.33.19
D55 7 000 m [42]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 1.25.59, 36) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 2.02.43
D65 4 900 m [14]: 1) Unni Drage, Haugerud, 1.10.45, 14) Rosmarie Karlsson, Köping-Kolsva, 1.49.18


KARLSBYHEDEN: Daladubbeln 20061015
H20 [9]: 1) Gustaf Goth Kvarnsvedens Johan Goth, Kvarnsveden, 2.29.51, 4) Jonas Vikström Hedströmmen Eric Englöf, Köping-Kolsva, 2.47.44
H18 [33]: 1) Jerker Lysell Rehns Jesper Lysell, Rehn, 1.54.01
D20 [4]: 1) Elin Kristoffersson Litsbygdens Johanna Hallberg, Hedemora, 2.19.02
D18 [32]: 1) Beata Falk Hagaby Martina Karlsson, Hakarpspojkarna, 1.37.15
H10 [50]: 1) Anton Hansson Nässjö Filip Ossiansson, Hakarpspojkarna, 42.51, 36) Samuel Hedlund Köping-Kolsva Erik Edlund, Köping-Kolsva, 1.03.50
H12 [109]: 1) Jonatan Aronsson Tisaren Leif Svensson, Finspång, 1.05.30, 48) Niclas Larsson Köping-Kolsva Oskar Johansson, Arboga, 1.24.04, 58) Erik Holmberg Köping-Kolsva Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 1.28.03, 72) Joakim Henningson Arboga André Åhlgren, Arboga, 1.36.36, 82) Rasmus Karlsson Köping-Kolsva Erik Einan, Köping-Kolsva, 1.39.39
H14 [124]: 1) Love Berzell Rotebro Fredrik Carlsson, Sundbyberg, 1.18.10, 51) Janne Selkälä Köping-Kolsva Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 1.44.45
H16 [113]: 1) Olle Kalered Skogspojkarnas Johan Lindberg, Denseln, 1.34.26, 38) Adam Ivarsson Haninge Johan Englöf, Köping-Kolsva, 1.56.35, 57) Simon Hedlund Köping-Kolsva John Hedlund, do, 2.03.34, 66) Daniel Hallbäck Arboga Jesper Eriksson, Arboga, 2.06.39
D10 [43]: 1) Andrea Svensson Finspångs Anna Dahlgren Rosén, Järla, 38.45, 4) Melina Carlsson Köping-Kolsva Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 41.55, 37) Rebecka Mårtensson Köping-Kolsva Lisa Burén, do, 1.04.29
D12 [103]: 1) Lotten Sjödén Älvdalens Malin Leandersson, Tyr, 1.02.45, 101) Teresa Stafström Köping-Kolsva Sofia Persson, Köping-Kolsva, 2.15.55
D14 [117]: 1) Amanda Leo Stigen Elin Månsson, Löftan, 1.24.13, 118) Hanna Larsson Arboga Elin Sjölinder, Arboga, 3.26.59
D16 [104]: 1) Tove Alexandersson Katarina Svahn Moras, Stora Tuna, 1.29.51, 43) Anna Birkestål Köping-Kolsva Sandra Burén, Köping-Kolsva, 1.59.04, 60) Sofie Wetter Arboga Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 2.06.44, 65) Sofie Landqvist Köping-Kolsva Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 2.09.32


VÄSTERÅS: Ung-VM Final 20061001
H10 2 210 m [13]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 14.29, 8) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 33.31
H12 2 620 m [23]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 16.14, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 20.25, 9) Oskar Johansson, Arboga, 24.39, 10) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 27.42, 13) Erik Einan, do, 28.54, 15) André Åhlgren, Arboga, 30.51, 16) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 32.23
H14 3 500 m [12]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 21.12, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 31.55, 7) Viktor Holmberg, do, 37.58
H16 5 190 m [4]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 44.40, 2) John Hedlund, Köping-Kolsva, 47.25, 3) Johan Englöf, do, 49.19
D10 2 210 m [7]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 16.34, 2) Julia Eriksson, do, 19.19
D12 2 620 m [21]: 1) Hanna Urby, Västerås, 20.19, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 21.42, 9) Andrea Andersson, do, 31.43, 10) Nina Andersson, do, 31.47, 11) Sofia Persson, do, 34.36, 18) Teresa Stafström, do, 55.25
D16 4 460 m [4]: 1) Martina Welén, Hallstahammar, 34.50, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 40.52, 3) Sandra Burén, do, 46.11, 4) Josefin Eriksson, do, 52.12
U2 2 210 m [17]: 1) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 20.30, 2) Rebecca Backelius, do, 20.38, 14) Mimmi Kuosmannen, do, 36.33, 17) Jonatan Niiranen, do, 57.13


TÄRNSJÖ: OK Triangeln medeldistans 20061001
H21 5 960 m [52]: 1) Johan Höij, Leksand, 28.55, 48) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 44.09
H21 Motion 3 360 m [1]: 1) Björn Johansson, Borgen, 21.37
H18 5 080 m [4]: 1) Erik Wallin, Thor, 32.55
D21 4 230 m [20]: 1) Susanna Mårtensson, Stora Tuna, 26.44, 4) Anna Haglund, Hedströmmen, 28.26
D21 Motion 3 360 m [2]: 1) Yvonne Eklund, Avesta, 26.42
D20 4 090 m [2]: 1) Ekaterina Orekhova, Linné, 29.46
H45 4 210 m [20]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 22.44, 15) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 31.08, 18) Pelle Höök, do, 33.19
H60 3 490 m [30]: 1) Elis Åberg, Storvik, 21.06, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 21.59
Öppen 8 [16]: 1) Jerker Boman, Gävle, 28.45, 8) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 34.40


HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln medeldistans 20061001
H21 ELIT 4 970 m [13]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 28.46, 3) Jonas Vikström, Hedströmmen, 33.05
H18 ELIT 4 260 m [5]: 1) Jakob Wallenhammar, Hagaby, 30.04, 3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 35.50, 4) Eric Englöf, do, 48.38
D21 ELIT 4 260 m [14]: 1) Helena Svensson, Tyr, 32.37
D20 ELIT 4 130 m [2]: 1) Ellinor Klockare, Tyr, 42.39
D18 ELIT 3 970 m [2]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 35.44
H40 3 970 m [15]: 1) Mikael Karlsson, Hagaby, 28.53, 15) Stefan Sahlin, Arboga, 57.51
H45 3 740 m [8]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 27.11
H50 3 680 m [10]: 1) Lars Harkman, Malungs Skogsmårdarna, 29.24, 2) Åke Larsson, Hedströmmen, 31.33, 4) Lars Silvervret, Arboga, 36.08
H55 3 500 m [17]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 28.34, 8) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 36.47
H60 3 380 m [14]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 29.09
H65 2 880 m [25]: 1) Lars-B Larsson, Tyr, 27.26, 4) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 28.35, 10) Karl-Axel Stjernström, do, 30.27, 23) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 40.10
H70 2 880 m [10]: 1) Nils Grann, Kristinehamn, 28.29, 7) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 42.16
D16 2 880 m [9]: 1) Maria Bois, Malungs Skogsmårdarna, 27.06, 8) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 44.20
D40 3 680 m [8]: 1) Torun Pahlm, Garphyttan, 37.06, 4) Maria Sahlin, Arboga, 41.41
D55 2 880 m [4]: 1) Lena Jansson, Arboga, 29.18
D60 2 880 m [7]: 1) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen, 33.54, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 56.26
D65 2 320 m [7]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 30.41, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 41.05, 6) Birgit Haglund, Hedströmmen, 45.43
D75 1 820 m [3]: 1) Gunborg Wåhlberg, Kåre, 36.40, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 40.24
D45 MOTION 2 510 m [5]: 1) Gunilla Brus, Västerbergslagen, 36.48, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 38.16


HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln långdistans 20060930
H21 ELIT 13 900 m [13]: 1) Magnus Persson, Tisaren, 88.36
H18 ELIT 8 550 m [7]: 1) Sebastian Månsson, Hagaby, 67.04, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 70.40
D21 ELIT 8 550 m [6]: 1) Beata Falk, Hagaby, 70.53, 2) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 74.57
D18 ELIT 7 110 m [3]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 63.30
H21 10 610 m [8]: 1) Erik Harlén, KFUM Örebro, 81.26, 2) Jonas Vikström, Hedströmmen, 85.07
H12 3 110 m [23]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 24.53, 22) Fahrim Shirinzade, Hedströmmen, 63.11
H50 5 780 m [11]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 44.26, 3) Åke Larsson, Hedströmmen, 53.33, 5) Peder Wickström, Arboga, 57.00
H55 5 590 m [14]: 1) Karl Wegerfelt, Garphyttan, 48.30, 8) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 61.18
H60 5 190 m [25]: 1) Paul Erik Glasberg, Västerbergslagen, 44.33, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.48
H65 4 700 m [31]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 40.42, 5) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 45.10, 15) Sune Liljekvist, do, 51.48, 17) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 53.09, 22) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 56.32
D16 4 700 m [11]: 1) Maria Westher, Djerf, 40.26, 8) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 59.39
D55 4 030 m [4]: 1) Lena Jansson, Arboga, 40.21
D60 4 030 m [11]: 1) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen, 48.04, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 61.34
D65 3 700 m [5]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 47.33, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 79.03
D45 MOTION 3 830 m [6]: 1) Margaretha Pepa, Hagaby, 56.39, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 68.23


KÖRTINGE, KÖPING: Golden Weekend Etapp2 20060924
H21 ELIT 13 650 m [13]: 1) Peter Öberg, Hällen, 81.16
H18 ELIT 7 180 m [5]: 1) Niklas Olofsson-Bierfe., Ärla, 45.04
D21 ELIT 8 100 m [8]: 1) Helena Andersson, Tisaren, 60.32, 7) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 65.35
D18 ELIT 5 610 m [4]: 1) Malin Welén, Hallstahammar, 59.58
H10 2 230 m [8]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 14.01, 8) Rasmus Möller, Arboga, 26.43
H12 2 260 m [24]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 13.20, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 16.48, 10) Rasmus Karlsson, do, 18.02, 16) Gustav Lagergren, do, 19.02, 19) Joakim Henningson, Arboga, 19.41, 21) Erik Einan, Köping-Kolsva, 22.43, 23) Victor Jonsson, do, 26.04, 24) Fahrim Shirinzade, Hedströmmen, 40.52
H14 3 210 m [11]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 21.48, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 28.37, 11) Jesper Multas, do, 93.41
H45 6 150 m [13]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 43.07, 4) Roger Åsberg, Hedströmmen, 45.55, 7) Lars-Åke Andersson, Arboga, 51.12, 10) Jan Grann, do, 58.38
H50 5 460 m [18]: 1) Håkan Palmfjord, Katrineholm, 38.37, 8) Åke Larsson, Hedströmmen, 53.22, 10) Peder Wickström, Arboga, 54.23, 11) Dan Höök, do, 54.47
H55 4 530 m [26]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 30.56, 3) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 33.04
H60 4 320 m [18]: 1) Håkan Mossberg, Järnbärarna, 36.41, 2) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 38.13
H65 3 980 m [21]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 33.34
D10 2 230 m [3]: 1) Maria Gustafsson, Hagaby, 16.28, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.04, 3) Julia Eriksson, do, 18.55
D12 2 260 m [18]: 1) Josefine Wallenhammar, Hagaby, 14.34, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 16.25, 11) Sofia Persson, do, 23.50, 12) Sally Jensen, do, 25.13, 13) Nina Andersson, do, 26.42, 14) Emelie Karlsson, do, 28.23, 16) Teresa Stafström, do, 34.00, 17) Frida Halldén, do, 34.16, 18) Hanna Multas, do, 35.59
D14 3 030 m [14]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 26.18, 11) Anna Halldén, Köping-Kolsva, 55.34, 12) Elin Sjölinder, Arboga, 56.31
D16 3 930 m [11]: 1) Lovisa Onsbring Gustafson, Eskilstuna, 32.02, 7) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 46.43
D40 3 980 m [10]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 34.28, 4) Maria Sahlin, Arboga, 37.44, 5) Berit Wetter, do, 42.04
D45 3 560 m [8]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 34.42, 7) Sylvia Broström, Hedströmmen, 63.05
D55 3 220 m [8]: 1) Lena Jansson, Arboga, 32.46
D70 2 350 m [5]: 1) Dagny Andersson, Tjärnen, 32.55, 3) Gun Holmqvist, Arboga, 39.46, 4) Eva Turén, Hedströmmen, 40.21
U2 2 310 m [4]: 1) Cecilia Hallberg, Strängnäs-Malmby, 25.30, 3) Malin Henningson, Arboga, 28.35, 4) Jonatan Nuranen, Köping-Kolsva, 51.41
ÖPPEN 1 2 250 m [2]: 1) Julia Djupsjö, Köping-Kolsva, 34.50
ÖPPEN 2 2 310 m [5]: 1) Eva Lindgren, KFUM Örebro, 20.51, 5) Carina Sundh, Köping-Kolsva, 35.44
ÖPPEN 4 2 940 m [11]: 1) Jimmy Granqvist, Västervik, 30.49, 2) Maria Granqvist, Arboga, 31.59, 5) Anders Payerl, do, 46.58, 7) Barbro Möllberg, do, 49.02, 11) Helena Mikkelä, Hedströmmen, 113.56
ÖPPEN 5 3 860 m [8]: 1) Timo Hollanti, Garphyttan, 41.59, 2) Ronny Andersson, Rune, 48.50, 6) Christer Lindborg, Köping-Kolsva, 69.36, 7) Tord Åhlgren, Arboga, 70.44
ÖPPEN 7 3 090 m [23]: 1) Anders Nyberg, Säterbygden, 30.11, 15) Karin Höök, Arboga, 45.13, 17) Christian Payerl, do, 47.07, 21) Erik Widmark, Köping-Kolsva, 57.02
ÖPPEN 8 4 600 m [16]: 1) Ulf Larsson, Garphyttan, 35.03, 4) Anders Eklöv, Arboga, 38.29


HÖGSJÖN, ARBOGA: Golden Weekend E1 AOK 20060923
H21 5 320 m [40]: 1) Peter Öberg, Hällen, 30.04
H18 4 150 m [7]: 1) Marcus Ramström, Strängnäs-Malmby, 32.01
D21 4 410 m [19]: 1) Iva Navratilova, KFUM Örebro, 32.19, 7) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 35.28, 10) Sara Profors, Köping-Kolsva, 37.24, 11) Anna Haglund, Hedströmmen, 37.27
D20 3 510 m [3]: 1) Susanne Eriksson, Alferna, 36.23
D18 3 510 m [3]: 1) Stina Öst, KFUM Örebro, 34.40
H10 1 710 m [14]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 15.27, 9) Rasmus Möller, Arboga, 38.04
H12 2 240 m [27]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 19.26, 8) Oskar Johansson, Arboga, 23.28, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 24.53, 14) Joakim Henningson, Arboga, 27.38, 16) André Åhlgren, do, 32.03, 17) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 32.10, 22) Victor Jonsson, do, 42.44, 25) Alexander Sahlin, Arboga, 50.02
H14 2 950 m [16]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 21.21, 7) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 30.04
H16 3 610 m [17]: 1) Oscar Riis, Gamleby, 25.54, 5) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 31.10, 6) Johan Englöf, do, 32.15, 7) Daniel Hallbäck, Arboga, 32.45, 8) Jesper Eriksson, do, 33.01
H35 4 310 m [9]: 1) Ingvar Åkesson, Hakarpspojkarna, 27.33, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 40.53
H45 4 150 m [27]: 1) Magnus Nilsson, KFUM Örebro, 31.16, 5) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 33.39, 7) Mats Birkestål, do, 34.42, 11) Kenneth Larsson, do, 37.11
H50 4 090 m [12]: 1) Anders Derebrant, Aneby, 29.40, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 37.51
H55 4 090 m [26]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 31.20, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 32.58, 22) Bo Eriksson, do, 49.39
H60 3 610 m [26]: 1) Lars Johansson, Hägersta, 31.21, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 31.22, 3) Stig Törnkvist, do, 32.37, 9) Stig Karlsson, do, 39.31, 22) Jan Rehdin, do, 47.45
H65 3 510 m [28]: 1) Bert Forsberg, Västerås, 30.42, 4) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 34.21, 8) Karl-Axel Stjernström, do, 36.55, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 37.32, 14) Hans-Erik Hansson, do, 40.27, 16) Sune Liljekvist, Hedströmmen, 40.42, 22) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 45.30
H70 2 600 m [18]: 1) Alf Eriksson, Alferna, 28.24, 11) Wincent Liljekvist, Rune, 36.27
H75 2 600 m [5]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 30.36, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 31.27
H80 2 410 m [6]: 1) Ragnar Hasselquist, Hallstahammar, 32.41, 6) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 51.37
D10 1 710 m [4]: 1) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 19.27
D12 2 300 m [24]: 1) Josefine Wallenhammar, Hagaby, 21.42, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 23.29, 9) Teresa Stafström, do, 32.55, 12) Nina Andersson, do, 38.26, 14) Frida Halldén, do, 44.47, 19) Sofia Persson, do, 52.43, 22) Andrea Andersson, do, 58.16
D14 2 410 m [15]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 21.59, 13) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 46.39, 14) Anna Halldén, do, 51.16, 15) Elin Sjölinder, Arboga, 51.22
D16 2 950 m [14]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 25.18, 5) Anna Birkestål, do, 26.22, 8) Josefin Eriksson, do, 30.32, 13) Sandra Burén, do, 38.42
D35 4 090 m [9]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 33.28, 5) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 39.53
D40 3 180 m [14]: 1) Anne Bodin, Almby, 27.01, 10) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 39.00, 12) Helena Holmberg, do, 47.00
D45 2 980 m [11]: 1) Eva Oskarsson, Hagaby, 29.20, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 33.07, 6) Marie Larsson, do, 37.36, 10) Christina Englöf, do, 55.50
D60 2 410 m [14]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 27.50, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 36.10
D65 2 410 m [5]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 36.37, 4) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 48.31, 5) Rose-Marie Karlsson, do, 52.41
D70 2 340 m [7]: 1) Dagny Andersson, Tjärnen, 32.48, 4) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 39.05, 6) Ewa Liljekvist, Rune, 58.08
U1 1 720 m [5]: 1) Henrik Hamrefors, Västerås, 00, 2) Gustav Möllberg, Arboga, 19.29
U2 1 710 m [10]: 1) Håkan Ramberg, Hallstahammar, 00, 2) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 20.57, 4) Malin Henningson, Arboga, 25.46, 7) Mimmi Kuosmannen, Köping-Kolsva, 45.08
U3 2 270 m [2]: 1) Fahrim Shirinzade, Hedströmmen, 36.02
ÖPPEN 2 2 240 m [9]: 1) Elin Åhlund, Almby, 31.10, 9) Maria Eklund, Arboga, 110.12
ÖPPEN 4 2 410 m [18]: 1) Samuel Eriksson, Letstigen, 32.34, 6) Helena Mikkelä, Hedströmmen, 42.56, 8) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 43.55, 13) Anders Payerl, Arboga, 51.36, 15) Rolf Jansson, Rune, 52.12
ÖPPEN 5 4 150 m [15]: 1) Robert Hagström, Eskilstuna, 41.04, 4) Christer Lindborg, Köping-Kolsva, 54.47, 5) Ronny Andersson, Rune, 55.24, 15) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 86.12
ÖPPEN 7 3 510 m [31]: 1) Conny Karlsson, Ärla, 33.24, 17) Bengt-Olov Persson, Hägersta, 45.12, 27) Göte Pelander, Köping-Kolsva, 68.39


VÄSTERÅS: Arosträffen Medel
H21 5 200 m [14]: 1) Mattias Eriksson, Gävle, 29.28, 3) Jonas Vikström, Hedströmmen, 32.57, 6) Robert Grann, Arboga, 36.22, 8) Michael Wickström, do, 37.54, 9) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 39.00, 10) Ola Carlsson, do, 39.27, 11) Henrik Wickström, Arboga, 43.51, 12) Stefan Pettersson, do, 44.42
D21 3 900 m [7]: 1) Linda Mattsson, Dalaporten, 35.25
H10 2 100 m [12]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 13.14, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 17.50, 7) Max Rolén, Hedströmmen, 24.43
H12 2 490 m [23]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 18.59, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 20.42, 7) Erik Holmberg, do, 24.20, 9) Gustav Lagergren, do, 26.10, 13) André Åhlgren, Arboga, 32.45, 15) Erik Einan, Köping-Kolsva, 34.32, 21) Victor Jonsson, do, 63.02, 23) Alexander Sahlin, Arboga, 74.12
H14 2 810 m [16]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 14.32, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 23.59, 8) Viktor Holmberg, do, 30.13, 16) Jesper Multas, do, 87.07
H16 3 660 m [6]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 24.38, 2) John Hedlund, do, 28.16, 3) Johan Englöf, do, 29.32
H45 3 900 m [6]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 25.36, 2) Lars-Åke Andersson, Arboga, 30.44, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 31.07, 4) Thomas Lagesson, do, 32.33, 5) Kenneth Larsson, do, 34.52
H50 3 660 m [14]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 24.40, 3) Åke Larsson, Hedströmmen, 28.40, 4) Dan Höök, Arboga, 30.21, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 31.31, 6) Lars Silvervret, Arboga, 32.19, 10) Peder Wickström, do, 35.13
H55 3 520 m [15]: 1) Erik Johansson, Avesta, 26.44, 2) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 27.43, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 28.04, 10) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 34.21, 15) Owe Eek, Köping-Kolsva, 49.05
H60 3 520 m [18]: 1) Christer Sandh, Roxen, 27.06, 2) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 28.08, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 28.48, 4) Bo Hansson, Arboga, 29.47, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 32.32, 7) Ove Pettersson, Arboga, 34.12, 12) Hans Nordgren, do, 37.54, 16) Lars-Olov Pettersson, do, 46.09, 17) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 46.38
H65 3 160 m [19]: 1) Hans Mårtensson, Dalaporten, 29.25, 3) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 31.24, 5) Karl-Axel Stjernström, do, 31.56, 10) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 34.31, 11) Sune Ahlin, do, 35.24, 15) Kjell Öhrström, Arboga, 39.28
H70 2 770 m [5]: 1) Nils Johansson, Tjärnen, 33.05, 3) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 43.34, 5) Wincent Liljekvist, Rune, 59.59
H75 2 510 m [9]: 1) Alf Isberg, Sala, 32.13, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 46.55, 8) Arvid Imark, Arboga, 55.47
D10 2 100 m [9]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.53, 2) Julia Eriksson, do, 17.06, 3) Sanne Rolén, Hedströmmen, 20.41
D12 2 490 m [25]: 1) Hanna Urby, Västerås, 20.06, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 23.08, 7) Teresa Stafström, do, 33.00, 8) Nina Andersson, do, 33.39, 9) Andrea Andersson, do, 36.59, 11) Sofia Persson, do, 39.04, 20) Hanna Multas, do, 63.42, 21) Frida Halldén, do, 68.26
D14 2 810 m [11]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 21.32, 9) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 37.52
D16 3 160 m [9]: 1) Martina Welén, Hallstahammar, 25.13, 2) Sofie Wetter, Arboga, 28.12, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 30.17, 4) Sandra Burén, do, 32.15, 6) Josefin Eriksson, do, 33.31
D35 3 660 m [5]: 1) Pernilla Klemets, Hallstahammar, 33.53, 4) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 44.45
D40 3 520 m [9]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 27.39, 4) Maria Sahlin, Arboga, 35.24, 5) Berit Wetter, do, 38.00, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 47.23
D45 3 160 m [7]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 31.01, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 38.46, 5) Sylvia Broström, Hedströmmen, 43.30
D65 2 510 m [4]: 1) Monica Wengrud, Norberg, 34.28, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 58.04
D70 1 960 m [7]: 1) Gudrun Smeds, Trim/virsbo, 30.38, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 33.40, 5) Gun Holmqvist, Arboga, 52.51, 6) Ewa Liljekvist, Rune, 54.10
U2 2 100 m [13]: 1) Carl Boman, Västerås, 17.14, 3) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 21.50
U4 2 810 m [3]: 1) Niklas Svensson, Sala, 34.39, 3) Fahrim Shirinzade, Hedströmmen, 47.51
ÖPPEN 2 2 490 m [9]: 1) Sally Jensen, Köping-Kolsva, 30.31
ÖPPEN 7 3 160 m [25]: 1) Conny Karlsson, Ärla, 24.36, 3) Bernt-Olov Persson, Hägersta, 37.49, 11) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 43.52, 14) Karin Höök, Arboga, 45.32, 15) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 46.07, 16) Tord Åhlgren, Arboga, 46.25, 21) Bjarne Jensen, Köping-Kolsva, 52.51, 24) Helena Mikkelä, Hedströmmen, 61.06
ÖPPEN 8 4 460 m [12]: 1) Johan Furunäs, Grip, 30.51, 7) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 51.03, 10) Ronny Andersson, Rune, 64.24


VÄSTERÅS: Arosträffen Lång
H21 LÅNG 12 520 m [7]: 1) Fredrik Norman, Leksand, 76.43, 5) Jonas Vikström, Hedströmmen, 88.15
D21 LÅNG 7 870 m [4]: 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn, 63.36
H21 7 870 m [5]: 1) Robert Grann, Arboga, 56.19, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 59.40, 4) Henrik Wickström, Arboga, 61.13, 5) Michael Wickström, do, 71.23
H10 1 950 m [7]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 11.39, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 14.13
H12 2 890 m [11]: 1) Carl Näslund, Västerås, 23.36, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 36.35
H14 4 270 m [8]: 1) Kristoffer Arnesson, Västerås, 38.39, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 50.16, 8) Viktor Holmberg, do, 78.21
H16 5 670 m [5]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 35.26, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 56.13
H45 6 760 m [9]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 44.16, 3) Roger Åsberg, Hedströmmen, 47.58, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 51.08, 8) Jan Grann, Arboga, 57.27
H50 6 170 m [12]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 45.56, 4) Dan Höök, Arboga, 48.43, 5) Åke Larsson, Hedströmmen, 49.05, 6) Peder Wickström, Arboga, 50.07
H55 5 820 m [11]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 44.46, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 48.36, 6) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 53.54
H60 5 370 m [9]: 1) Leif Eriksson, Heby, 44.31, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.07, 5) Bo Hansson, Arboga, 56.08, 7) Lars Johansson, Hägersta, 64.22, 9) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 70.57
H65 4 910 m [12]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 47.24, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 53.05, 8) Sune Ahlin, do, 63.36, 9) Hans-Erik Hansson, do, 65.11
H70 4 310 m [6]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 39.14, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 50.23
H75 3 900 m [4]: 1) Arvid Imark, Arboga, 48.53, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 54.38
H80 2 850 m [5]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 35.26, 5) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 62.04
D10 1 950 m [3]: 1) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 15.49
D12 2 890 m [1]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 37.35
D14 3 760 m [8]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 36.09, 8) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 66.28
D16 4 910 m [5]: 1) Martina Welén, Hallstahammar, 43.03, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 49.16, 3) Josefin Eriksson, do, 55.36, 4) Sandra Burén, do, 76.18
D40 4 910 m [2]: 1) Catrine Karlsson, Hagaby, 59.41, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 61.29
D50 4 310 m [5]: 1) Gudrun Persson, Hallstahammar, 52.20, 3) Lena Jansson, Arboga, 54.25
D60 3 900 m [5]: 1) Helen Andertoft, Markaryd, 46.04, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 62.40
D65 3 900 m [6]: 1) Gurli Back, Fagersta, 54.22, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 57.09, 4) Rose-Marie Karlsson, do, 62.19
D70 2 850 m [3]: 1) Gudrun Smeds, Trim/virsbo, 45.14, 2) Gun Holmqvist, Arboga, 70.00
U2 1 950 m [3]: 1) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 20.34
U4 3 760 m [1]: 1) Fahrim Shirinzade, Hedströmmen, 64.49
ÖPPEN 4 3 760 m [8]: 1) Åke Liljebrand, Trim/virsbo, 38.44, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 61.43
ÖPPEN 5 4 910 m [13]: 1) Christer Arksand, Vallentuna-Össeby, 41.49, 12) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 69.31


LÅNGKÄRRA: Ungdoms SM
H15 5 200 m [105]: 1) Albin Ridefeldt, Linné, 38.10, 9) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 45.21
H16 5 400 m [106]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 34.39, 89) Daniel Hallbäck, Arboga, 63.57
D15 4 400 m [104]: 1) Johanna Olsson, Täby, 34.53, 26) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 48.40, 33) Sofie Landqvist, do, 49.27, 55) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 55.01, 70) Sofie Wetter, Arboga, 57.46, 85) Josefine Eriksson, Köping-Kolsva, 64.18


HÄRLÖV: Medeldistans-SM, kval
H20 Heat A 3 870 m [30]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 23.18, 17) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 28.33, 24) Thomas Eek, do, 31.57
H18 Heat D 3 510 m [37]: 1) Anton Östlin, Linköping, 20.32, 29) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 25.59
D21 Heat B 4 230 m [34]: 1) Kajsa Nilsson, Göingarna, 26.56, 16) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 32.33
D18 Heat B 3 320 m [33]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 23.04, 10) Sara Profors, Köping-Kolsva, 29.53

DEGEBERGA: Natt-SM
H 21 [50]: 1) Thomas Asp, Göteborg, 1.21.52
H 20 [39]: 1) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 1.04.10, 33) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.34.34
H 18 [66]: 1) Kalle Johansson, Halmstad, 58.05, 65) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.29.44
D 21 [33]: 1) Johanna Svensson, Hällen, 1.18.04
D 20 [39]: 1) Josefine Engström, Alfta-Ösa, 57.41
D 18 [52]: 1) Elsa Jansson, Främmestad, 55.28, 40) Sara Profors, Köping-Kolsva, 1.14.39


VÄSTANÅ, KRISTIANSTAD: SM Långdistans, Kval 06-09-09
H18 7 675 m [26]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 46.58, 2) Kalle Johansson, Halmstad, 47.04, 3) Jesper Lysell, Rehn, 48.00, 20) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.00.25
D21 7 675 m [29]: 1) Emma Engstrand, Stora Tuna, 52.44, 2) Helena Andersson, Friskus Varberg, 55.14, 3) Sofia Olsson, Skogsfalken, 55.24, 15) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 1.04.18
D18 5 300 m [25]: 1) Hanna Axelsson, Skogshjortarna, 37.51, 2) Lina Strand, Göteborg-Majorna, 38.32, 3) Elsa Jansson, Främmestad, 39.07, 4) Sara Profors, Köping-Kolsva, 40.15


Nyhyttan Möte - 2006-09-09
Köping-Kolsva OK
Klass Plac RankId Namn Tid Tid+ Status Märke
D12  2   Johanna Larsson 00:29:17  00:01:01     
D21  5   Therese Björklund 00:55:34  00:13:24     
D45  3   Marie  Larsson 00:51:41  00:05:58     
D45 Motion  1   Christina Englöf 01:25:29  00:00:00     
D60  3   Monica Törnkvist 01:02:15  00:09:04     
D65  6   Rose-Marie Karlsson 01:03:27  00:17:32     
D70  4   Gunborg Sundberg 01:02:50  00:13:23     
H12  2   Niclas Larsson 00:31:16  00:02:34     
H12  9   Erik Holmberg 00:40:31  00:11:49     
H14  6   Janne Selkälä 00:40:13  00:04:44     
H21  5   Thomas Eek 01:14:34  00:17:57     
H35  1   Henrik Holmberg 00:58:39  00:00:00     
H60  2   Alf Lindberg 00:44:35  00:00:20     
H60  5   Stig Törnkvist 00:48:53  00:04:38     
H60  23   Jan Rehdin 01:11:12  00:26:57     
H70  3   Bo Karlsson 00:49:38  00:05:24     
H75  1   Nils-Gunnar Karlsson 00:45:24  00:00:00     
Öppen 6  1   Pelle Höök 00:58:22  00:00:00     


HALLSTAHAMMAR: DM Långdistans 06-09-03
H21 12 070 m [13]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 75.27, 2) Anders Österlund, do, 75.29, 3) Daniel Blohm, Norberg, 76.07
H21 MOTION 7 660 m [1]: 1) David Stadig, Trim/virsbo, 90.36
H18 6 820 m [2]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 61.19, 2) Martin Hansson, Arboga, 76.12
D21 6 820 m [8]: 1) Linda Larsson, Hedströmmen, 62.31, 2) Cecilia Einarsson, do, 62.40, 3) Erica Bengtsson, Sala, 72.05, 5) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 75.06
D21 MOTION 4 370 m [2]: 1) Marie Berggren, Surahammar, 57.13, 2) Barbro Andersson, Västerås, 59.58
D18 5 010 m [5]: 1) Therese Rosendahl, Västerås, 54.05, 2) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 57.16, 3) Alva Olsson, Västerås, 59.07
H10 2 240 m [12]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 14.18, 10) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 23.47
H12 2 630 m [21]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 20.07, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 21.04, 8) Gustav Lagergren, do, 25.14, 10) Erik Holmberg, do, 27.35, 19) Victor Jonsson, do, 44.29
H14 3 950 m [10]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 26.48, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 37.25, 8) Viktor Holmberg, do, 55.32
H16 5 460 m [3]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 43.36
H35 7 510 m [6]: 1) Robert Palm, Västerås, 60.09, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 65.01, 3) Henrik Holmberg, do, 66.24
H45 6 040 m [15]: 1) Arne Hägg, Arboga, 48.39, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 49.34, 7) Thomas Lagesson, do, 55.03, 8) Christer Johansson, do, 56.52, 14) Pelle Höök, do, 72.44
H50 5 570 m [6]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 41.42, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 62.35
H55 5 570 m [11]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 45.13, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 46.54
H60 5 010 m [12]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 43.53, 2) Lars Johansson, Hägersta, 49.47, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 53.30
H65 4 480 m [16]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 39.26, 7) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 52.36, 11) Torbjörn Ericsson, do, 59.12, 15) Hans-Erik Hansson, do, 70.48
H70 4 240 m [8]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 51.45
H75 3 390 m [6]: 1) Arvid Imark, Arboga, 42.35, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 47.29
H80 2 470 m [5]: 1) Sivert Ström, Vandrarringen, 39.45, 5) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 66.11
D10 2 240 m [6]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.23, 2) Julia Eriksson, do, 16.47, 5) Rebecca Mårtensson, do, 24.46
D12 2 630 m [21]: 1) Hanna Urby, Västerås, 22.20, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 24.02, 12) Nina Andersson, do, 40.13, 13) Andrea Andersson, do, 40.44, 17) Hanna Multas, do, 45.14
D16 4 440 m [7]: 1) Martina Welén, Hallstahammar, 40.31, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 44.16, 5) Sandra Burén, do, 50.37, 6) Sofie Landqvist, do, 53.15
D40 4 710 m [3]: 1) Eva Wadman, Västerås, 54.36, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 90.50
D60 3 740 m [8]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 45.57, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 68.49, 8) Siv Frodin, do, 75.23
D65 3 390 m [9]: 1) Inger Olsson, Sala, 42.51, 4) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 50.47, 6) Rose-Marie Karlsson, do, 61.54
U2 2 240 m [4]: 1) Håkan Ramberg, Hallstahammar, 24.45, 4) Jonatan Niiranen, Köping-Kolsva, 50.37
H55 MOTION 3 950 m [1]: 1) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 48.35
D45 MOTION 3 100 m [1]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 69.31
ÖPPEN 4 3 260 m [9]: 1) Kurt Elvén, Västerås, 44.08, 6) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 60.16
ÖPPEN 8 5 010 m [4]: 1) Hans Näslund, Västerås, 45.19, 3) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 54.38
ÖPPEN 9 7 510 m [2]: 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 64.08
 


HALLSTAHAMMAR: DM Medeldistans 06-09-02
H21 4 550 m [26]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 24.35, 2) Anders Österlund, do, 24.40, 3) Daniel Blohm, Norberg, 25.53, 26) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 47.56
H21 MOTION 3 110 m [1]: 1) David Stadig, Trim/virsbo, 24.25
H20 4 080 m [3]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 25.41, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 30.20, 3) Thomas Eek, do, 31.33
H18 4 080 m [2]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 29.36, 2) Oskar Mikaelsson, Västerås, 42.48
D21 4 080 m [13]: 1) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 30.22, 2) Anna Thomasdotter, Västerås, 32.06, 3) Anna Haglund, Hedströmmen, 33.48, 7) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 39.16, 8) Therese Björklund, do, 40.42
D21 MOTION 3 110 m [1]: 1) Barbro Andersson, Västerås, 30.24
D18 3 260 m [6]: 1) Therese Rosendahl, Västerås, 23.38, 2) Sofia Carlsson, do, 28.25, 3) Helena Lindqvist, do, 31.50, 4) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 34.02
H12 2 390 m [7]: 1) Fredrik Kraft, Hallstahammar, 20.01, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 37.03
H14 3 110 m [10]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 17.25, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 21.22, 7) Viktor Holmberg, do, 39.10
H16 3 600 m [3]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 29.31, 2) John Hedlund, Köping-Kolsva, 33.00
H35 4 080 m [8]: 1) Robert Palm, Västerås, 26.26, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 29.36, 4) Ola Carlsson, do, 31.17
H45 3 600 m [18]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 22.14, 3) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 25.47, 8) Kenneth Larsson, do, 31.34, 10) Christer Johansson, do, 33.04, 11) Pelle Höök, do, 33.34, 13) Mats Birkestål, do, 35.36
H50 3 260 m [11]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 26.06, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 26.31
H55 3 130 m [14]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 21.08, 11) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 35.14, 14) Owe Eek, do, 39.11
H60 2 620 m [17]: 1) Lars Johansson, Hägersta, 20.48, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 21.26, 5) Alf Lindberg, do, 23.17, 9) Kjell Frodin, do, 25.44, 14) Stig Karlsson, do, 28.37
H65 2 620 m [16]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 21.48, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 23.45, 10) Sune Ahlin, do, 28.11, 14) Hans-Erik Hansson, do, 29.57
H70 2 260 m [9]: 1) Lennart Karlen, Västerås, 20.54, 5) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 29.21
H75 2 260 m [7]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 22.25, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 22.53
D10 1 940 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 12.45, 3) Julia Eriksson, do, 18.21
D12 2 390 m [3]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 28.15
D16 3 130 m [8]: 1) Martina Welén, Hallstahammar, 24.58, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 29.38, 5) Sofie Landqvist, do, 31.17, 7) Sandra Burén, do, 41.41
D40 3 130 m [5]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 27.50, 4) Agneta Wallin, do, 36.29, 5) Helena Holmberg, do, 40.17
D60 2 260 m [7]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 22.43, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 27.43, 7) Monica Törnkvist, do, 34.04
D65 1 880 m [10]: 1) Inger Olsson, Sala, 21.38, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 26.35, 8) Göta Kåberg, do, 31.21
D70 1 880 m [4]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 29.16
H35 MOTION 2 510 m [2]: 1) Lars Hall, Västerås, 28.05, 2) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 38.46
D45 MOTION 2 390 m [2]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 33.54
ÖPPEN 4 2 510 m [5]: 1) Thomas Urby, Västerås, 35.11, 4) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 39.56
ÖPPEN 5 3 110 m [6]: 1) Mikael Blomqvist, Köping Kolsva, 36.05, 6) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 72.09
ÖPPEN 7 3 260 m [4]: 1) Anna Dahlgren, Västerås, 33.32, 3) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 37.35
ÖPPEN 8 4 550 m [3]: 1) Anders Carlsson, Hammarby, 27.33, 2) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.13


NORBERG: Stafett DM 06-08-27
Pl tartnr Lag                                                                   Tid 
             Namn                      År     Tid  StrPl Gaffling  BanPl  VäxlTid  VäxPl 


H12V  (9)                

    1     46 Västerås SOK Lag 2                                                  53:08 
             David Torstensson              21:00      3 A             2    21:00      3 
             Calle Bohman                   13:23      2 C             2    34:23      1 
             + Lennart Balk               14:28 +                                        
             Carl Näslund              95   18:45      1 B             1    53:08        

    2     43 Köping-Kolsva OK Lag 1                                              58:58 
             Niclas Larsson            94   19:50      1 B             2    19:50      1 
             Samuel Hedlund            96   16:00      3 C             3    35:50      2 
             Erik Holmberg             95   23:08      4 A             3    58:58        

    5     44 Köping-Kolsva OK Lag 2                                            1:29:26 
             Rasmus Karlsson                23:09      4 A             4    23:09      4 
             Alexander Bakeus               24:55      7 C             7    48:04      4 
             Gustav Lagergren               41:22      6 B             6  1:29:26        

H16V  (6)                

    1     52 Köping-Kolsva OK                                                  1:36:24 
             John Hedlund              90   37:00      1 B             1    37:00      1 
             Johan Englöf              91   26:28      1 C             1  1:03:28      1 
             + Janne Selkälä           93 30:09 +                                        
             + Viktor Holmberg         93 30:32 +                                        
             Simon Hedlund             91   32:56      1 A             1  1:36:24        

H21V  (10)               

    1      9 Norbergs OK                                                       2:55:33 
             Michael Oswald            83 1:03:30      1 CCAC          1  1:03:30      1 
             Daniel Blohm              82   50:40      1 AABA          1  1:54:10      1 
             Viktor Funcke             82 1:01:23      1 BBAB          1  2:55:33        

    7      2 Köping-Kolsva OK                                                  4:06:13 
             Eric Englöf               88 1:19:36      7 BBAB          5  1:19:36      7 
             Thomas Eek                86 1:07:14      5 CCBC          2  2:26:50      7 
             Sara Profors              86 1:39:23      7 AAAA          6  4:06:13        

H120V  (10)              

    1     25 Västerås SOK Lag 1                                                2:10:54 
             Thomas Carlsson                42:42      1 AAB           1    42:42      1 
             Björn Rosendahl                36:51      1 CCA           1  1:19:33      1 
             Per BABBE Sundström            51:21      1 BBC           1  2:10:54        

    3     23 Köping-Kolsva OK Lag 1                                            2:34:23 
             Henrik Holmberg           69   50:16      3 CBB           2    50:16      3 
             Mats Landqvist            55   44:13      4 ACC           3  1:34:29      3 
             Ola Carlsson              70   59:54      7 BAA           4  2:34:23        


    7     24 Köping-Kolsva OK Lag 2                                            2:50:01 
             Mats Birkestål            61   59:14      9 BBC           4    59:14      9 
             Tommy Olsson              57   46:14      6 CCA           2  1:45:28      6 
             Christer Johansson        61 1:04:33      8 AAB           5  2:50:01        


H150V  (10)              

    1     33 Köping-Kolsva OK                                                  2:06:05 
             Thomas Lagesson           60   44:11      3 CBB           1    44:11      3 
             Stig Törnkvist            44   37:01      2 ACC           1  1:21:12      2 
             Ola Lindholm              51   44:53      2 BAA           2  2:06:05        

H180V  (8)               

    1     61 Arboga OK Lag 1                                                   1:44:16 
             Per-Ivar Möllberg         43   35:17      1 AAA           1    35:17      1 
             Bo Hansson                43   34:24      1 BBB           1  1:09:41      1 
             Sven-Olov Wiklund         49   34:35      1 CAC           1  1:44:16        

    4     63 Köping-Kolsva OK                                                  2:05:47 
             Sune Ahlin                39   47:37      7 CAC           4    47:37      7 
             Bo Eriksson               47   37:06      3 ABA           2  1:24:43      7 
             Alf Lindberg              45   41:04      3 BAB           1  2:05:47        

H210V  (8)               

    1     75 Hallstahammars OK Lag 1                                           1:34:27 
             Rune Sandberg             37   33:53      3 BB            2    33:53      3 
             Tage Ericksson            26   30:16      3 AC            1  1:04:09      3 
             Stig Enholm               38   30:18      1 CA            1  1:34:27        

    4     71 Köping-Kolsva OK                                                  1:51:01 
             Bo Karlsson               35   50:17      8 AB            3    50:17      8 
             Nils-Gunnar Karlsson      29   27:38      1 BC            1  1:17:55      5 
             Torbjörn Ericsson         39   33:06      2 CA            3  1:51:01        

D12V  (6)                

    1     83 Västerås SOK                                                      1:01:17 
             Karin Lindberg            95   23:44      1 A             1    23:44      1 
             Märta Wadman              94   14:08      1 C             1    37:52      1 
             + Sandra Näslund          97 21:17 +                                        
             + Agnes Ekerby               16:37 +                                        
             Hanna Urby                94   23:25      2 B             2  1:01:17        

    2     81 Köping-Kolsva OK Lag 1                                            1:05:16 
             Melina Carlsson           94   24:00      2 A             2    24:00      2 
             Julia Eriksson            96   18:07      3 C             3    42:07      2 
             + Andrea Andersson        96 22:55 +                                        
             + Emilie Karlsson            22:58 +                                        
             Johanna Larsson           94   23:09      1 B             1  1:05:16        

D16V  (6)                

    1     94 Hallstahammars OK                                                 1:41:38 
             Gabriella Wadman          93   39:32      2 B             3    39:32      2 
             Sofia Rydh                92   31:57      4 C             4  1:11:29      3 
             Martina Welén             90   30:09      1 A             1  1:41:38        

    2     91 Köping-Kolsva OK                                                  1:50:05 
             Sofie Landqvist           91   43:11      4 A             3    43:11      4 
             Sandra Burén              91   28:15      1 C             1  1:11:26      2 
             + Sabina Hedlund          93 56:52 +                                        
             Anna Birkestål            91   38:39      2 B             1  1:50:05        

D120V  (4)               

    1    121 Arboga OK                                                         2:08:37 
             Maria Sahlin              63   44:08      1 AAA           1    44:08      1 
             Titti Pettersson          69   32:13      1 BBB           1  1:16:21      1 
             Berit Wetter              65   52:16      4 CAC           1  2:08:37        

    3    123 Köping-Kolsva OK Lag 2                                            3:00:10 
             Helena Holmberg           65 1:07:40      3 CAC           2  1:07:40      3 
             Christina Englöf          60 1:03:33      4 ABA           1  2:11:13      3 
             Agneta Wallin             63   48:57      2 BAB           1  3:00:10        

D180V  (4)               

    1    142 Sala OK                                                           1:55:52 
             Inger Olsson              40   33:44      1 BB            1    33:44      1 
             Maud Bengtsson            38   44:32      4 CC            2  1:18:16      1 
             Britt Eriksson            49   37:36      1 AA            2  1:55:52        

    3    141 Köping-Kolsva OK                                                  2:28:43 
             Birgitta Ericsson         55   48:56      3 AB            1    48:56      3 
             Rose-Marie Karlsson       38   34:35      1 BC            1  1:23:31      3 
             Göta Kåberg               41 1:05:12      4 CA            2  2:28:43        

SÄTRA BRUNN: Brunnssprinten 06-08-25
H21 2 780 m [12]: 1) Michael Oswald, Norberg, 13.50, 2) Viktor Funcke, do, 14.16, 3) Jan Zazgornik, Västerås, 14.18, 11) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 17.27
D21 2 730 m [8]: 1) Helena Lindqvist, Västerås, 17.53, 2) Malin Björkqvist, Söders SOL Tyresö, 18.22, 3) Inger Gunnarsson, Västerås, 18.45
H14 1 490 m [10]: 1) Kristoffer Arnesson, Västerås, 9.09, 7) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 12.21
H16 1 900 m [4]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 10.59, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 11.22, 3) John Hedlund, do, 12.41, 4) Johan Englöf, do, 22.02
H60 1 680 m [5]: 1) Lars-Erik Rask, Västerås, 14.11, 3) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 16.51
D16 1 900 m [3]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 13.25
ÖPPEN 5 1 900 m [10]: 1) Per V Andersson, Västerås, 13.31, 6) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 26.30


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, lång 20060820
H21 12 390 m [20]: 1) Anders Österlund, Västerås, 74.03
H18 7 480 m [3]: 1) Emil Backlund, Dalaporten, 55.08, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 55.55
D21 7 840 m [10]: 1) Anna Zetterberg, Thor, 65.36, 2) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 69.15, 10) Karin Waldemarsson, do, 85.31
D21 MOTION 5 000 m [2]: 1) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 49.00
D20 5 880 m [6]: 1) Alva Olsson, Västerås, 47.29
H10 2 160 m [2]: 1) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 20.40
H12 2 580 m [11]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 16.28, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 18.37, 9) Erik Holmberg, do, 25.15, 10) Daniel Söderberg, do, 35.17, 11) Erik Einan, do, 37.44
H14 3 230 m [9]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 19.06, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 26.07, 7) Viktor Holmberg, do, 30.00
H16 5 880 m [6]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 38.54, 6) Johan Englöf, do, 56.39
H35 9 540 m [6]: 1) Robert Palm Västerås :43, Sok 68, 00, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 81.15, 4) Henrik Holmberg, do, 81.33
H45 7 480 m [8]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 52.56, 5) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 64.48, 7) Christer Johansson, do, 73.37
H50 6 420 m [11]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 50.21, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 60.17
H55 5 880 m [19]: 1) Ulf Persson, IFK Mora, 43.56, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 47.37
H60 5 580 m [15]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 46.39, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.09, 3) Alf Lindberg, do, 51.50
H65 5 190 m [21]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 40.46, 14) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 58.11, 20) Hans-Erik Hansson, do, 84.18
H70 4 220 m [4]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 41.10, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 41.13
H75 3 690 m [6]: 1) Stig Gurås, Västerås, 41.59, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.09
D10 2 160 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.53, 3) Julia Eriksson, do, 27.19
D12 2 580 m [4]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 19.24
D16 5 580 m [7]: 1) Johanna Olsson, Täby, 41.43, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 52.25, 4) Sofie Landqvist, do, 54.40, 7) Sandra Burén, do, 70.32
D35 6 420 m [6]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 60.16, 4) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 70.23, 6) Pernilla Öberg, do, 80.20
D45 5 580 m [6]: 1) Lena Larsson, Sala, 51.28, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 64.44
D50 5 190 m [9]: 1) Christina Hjertson, Linné, 53.30, 7) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 78.10
D60 3 690 m [8]: 1) Inger Lundh, Norden, 43.27, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 46.38
D65 3 210 m [6]: 1) Inger Olsson, Sala, 34.00, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 48.25, 6) Rose-Marie Karlsson, do, 50.10
U2 2 240 m [3]: 1) Håkan Ramberg, Hallstahammar, 29.44, 2) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 39.25
U4 3 230 m [1]: 1) Martin Söderberg, Köping-Kolsva, 39.00
H35 MOTION 6 320 m [1]: 1) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 101.27
D45 MOTION 4 000 m [2]: 1) Gunilla Brus, Västerbergslagen, 56.28, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 68.59
ÖPPEN 2 3 230 m [6]: 1) Erling Nyholm, Hallstahammar, 38.19, 5) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 65.10
ÖPPEN 5 4 220 m [5]: 1) Johan Eriksson, Fagersta, 40.27, 5) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 52.33
ÖPPEN 6 5 190 m [8]: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 49.48
ÖPPEN 7 3 210 m [9]: 1) Göran Welén, Hallstahammar, 28.43, 5) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 38.07


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, medel 20060819
H21 5 860 m [45]: 1) Anders Österlund, Västerås, 31.22, 38) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 51.31, 39) Cristian Larsson, do, 51.40, 40) Thomas Eek, do, 52.04
H18 4 670 m [2]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 38.04
D21 4 560 m [13]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 33.04, 6) Sara Profors, do, 41.30, 12) Therese Björklund, do, 48.16, 13) Linda Ohlsson, do, 49.40
D21 MOTION 3 730 m [2]: 1) Marie Berggren, Surahammar, 39.39
D20 3 750 m [11]: 1) Alva Olsson, Västerås, 28.29
H12 2 640 m [17]: 1) Erik Söderström, Sala, 15.49, 7) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 21.04, 10) Niclas Larsson, do, 23.03
H14 3 030 m [12]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 17.24, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 23.52, 7) Viktor Holmberg, do, 29.16
H16 3 750 m [10]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 23.40, 4) Johan Englöf, do, 28.26
H35 4 960 m [11]: 1) Robert Palm, Västerås, 32.16, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 35.06, 7) Henrik Holmberg, do, 39.30
H45 4 560 m [17]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 31.10, 5) Thomas Lagesson, do, 32.57, 11) Christer Johansson, do, 37.50, 13) Tommy Olsson, do, 38.48, 14) Kenneth Larsson, do, 41.18, 16) Pelle Höök, do, 43.28
H60 3 730 m [13]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 30.31, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 33.44, 5) Stig Törnkvist, do, 35.44, 12) Stig Karlsson, do, 45.43
H65 3 430 m [20]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 28.09, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 33.03, 14) Sune Ahlin, do, 44.07, 16) Hans-Erik Hansson, do, 46.09
H70 3 090 m [9]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 28.35, 7) Göthe Olsson, do, 41.03
H75 2 850 m [6]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 28.31
D10 2 160 m [5]: 1) Maria Gustafsson, Hagaby, 14.33, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.34, 4) Julia Eriksson, do, 18.36
D12 2 640 m [20]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 18.56, 1) Hanna Hellsing, Lindebygden, 18.56, 14) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 32.02, 19) Sofia Persson, do, 57.26
D16 3 730 m [9]: 1) Johanna Olsson, Täby, 30.53, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 32.42, 3) Sofie Landqvist, do, 35.35, 5) Sandra Burén, do, 42.53
D40 3 750 m [9]: 1) Maria Sahlin, Arboga, 31.49, 2) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 34.11, 7) Agneta Wallin, do, 41.10
D45 3 730 m [8]: 1) Birgitta Gustafsson, Hagaby, 36.38, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 41.49, 6) Marie Larsson, do, 42.59
D50 3 430 m [6]: 1) Lena Jansson, Arboga, 34.59, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 54.20
D60 2 850 m [9]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 28.28, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 32.27
D65 2 590 m [8]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 24.49, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 33.22, 7) Rose-Marie Karlsson, do, 35.23
U2 2 590 m [9]: 1) Ida Kärnsund, Sala, 20.40, 8) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 45.10
U3 2 720 m [1]: 1) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva, 34.23
H35 MOTION 3 760 m [1]: 1) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 55.04
D45 MOTION 3 200 m [4]: 1) Carina Rosendal, Mälarö, 36.51, 4) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 43.19
ÖPPEN 4 3 090 m [15]: 1) Henrik Olsson, Täby, 24.40, 5) Kim Olsson, Köping-Kolsva, 38.21, 8) Peder Wikström, do, 50.47
ÖPPEN 5 4 020 m [10]: 1) Jörgen Dalén, Sala, 39.39, 3) Owe Eek, Köping-Kolsva, 42.06, 8) Stefan Hedlund, do, 50.22
ÖPPEN 7 3 430 m [17]: 1) Leif Nyholm, Linné, 30.32, 7) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 48.59
ÖPPEN 8 4 960 m [6]: 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 38.49


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, natt 20060818
H21 9 320 m [14]: 1) Tomas Stenström, Linné, 56.33
H20 8 020 m [4]: 1) Emil Backlund, Dalaporten, 60.27, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 62.55, 4) Eric Englöf, do, 69.36
D21 7 060 m [4]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 55.23, 4) Sara Profors, do, 63.28
D18 5 200 m [8]: 1) Josefin Aronsson, Tisaren, 44.26
H14 3 010 m [3]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 20.38, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 28.37
H16 5 200 m [6]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 37.19, 4) Johan Englöf, do, 44.25, 5) Simon Hedlund, do, 44.51
H35 8 530 m [4]: 1) Robert Palm, Västerås, 60.15, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 71.15
H45 7 060 m [7]: 1) Arne Hägg, Arboga, 57.32, 3) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 61.46, 4) Kenneth Larsson, do, 72.10, 6) Pelle Höök, do, 87.14
H50 6 370 m [5]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 51.16, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 55.56
H55 6 040 m [13]: 1) Ulf Persson, IFK Mora, 44.43, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 50.57
H60 5 580 m [8]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 47.30, 4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 64.15
H65 5 200 m [15]: 1) Hans Andersson, Västerås, 54.33, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 66.08, 9) Torbjörn Ericsson, do, 69.09, 12) Hans-Erik Hansson, do, 75.09
H75 3 210 m [2]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.47
D10 1 550 m [1]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.39
D16 4 330 m [8]: 1) Johanna Olsson, Täby, 32.24, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 37.35, 3) Sofie Landqvist, do, 40.36, 5) Sandra Burén, do, 47.43, 8) Josefin Eriksson, do, 58.23
D40 5 580 m [3]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 65.58
D50 5 200 m [2]: 1) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 62.48
D65 3 210 m [3]: 1) Gurli Back, Fagersta, 39.55, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 57.54
ÖPPEN 4 3 010 m [15]: 1) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 24.11


SVALBOVIKEN: OK Tjärnens Nationella
H21 LÅNG 10 870 m [24]: 1) Mats Röjgård, Kolmården, 70.45
D21 LÅNG 6 960 m [6]: 1) Sofia Olsson, Skogsfalken, 54.23
H50 6 180 m [24]: 1) Roy Fransson, Ärla, 49.16, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 61.19
H65 4 390 m [23]: 1) Jerry Holm, Eskilstuna, 42.41, 7) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 49.12, 12) Sune Ahlin, do, 53.10
H70 3 960 m [17]: 1) Henry Pettersson, Stigfinnarna, 43.37, 17) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 72.16
H75 3 070 m [8]: 1) Lars Pettersson, Nalle, 34.15, 5) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.45
D16 4 130 m [12]: 1) Lisa Hallberg, IFK Mora, 46.05, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 47.29, 4) Josefin Eriksson, do, 53.40
D65 3 400 m [9]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 39.51, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 53.58


KLÄMMESBO: Hjobygdens OK 2-dagars Lång 20080813
H21 LÅNG 12 450 m [21]: 1) Mattias Karlsson, Hakarpspojkarna, 1.14.01
D21 LÅNG 6 800 m [12]: 1) Karin Spjuth, Hakarpspojkarna, 50.58
H21 7 970 m [10]: 1) Mattias Larsson, Tranan, 1.01.40, 9) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.28.43
H45 5 640 m [22]: 1) Johan Sandström, Mullsjö, 44.46, 6) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 51.43, 11) Kenneth Larsson, do, 57.16
D10 2 390 m [13]: 1) Josefin Kristiansson, Trollhättans SOK, 24.29, 5) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 32.18
D40 3 990 m [16]: 1) Maria Widmark, Hagen, 38.38, 7) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 41.46
D50 3 490 m [21]: 1) Gunilla Hogedal, Vänersborg, 39.27, 17) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 57.13


KLÄMMESBO: Hjobygdens OK 2-dagars medel 20060812
H21 4 480 m [51]: 1) Christian Nielsen, Pan-Kristianstad, 25.40, 46) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 43.05
H21 MOTION 3 660 m [3]: 1) Andreas Åkerström, Träff, 36.19
H18 3 590 m [6]: 1) Fredric Gustafsson, Jönköping, 25.51
D21 3 590 m [17]: 1) Maria Holmstrand, Göteborg, 26.05
D21 MOTION 2 540 m [2]: 1) Maria Ling, Jönköping, 23.22
D20 3 270 m [4]: 1) Ellinor Klockare, Tyr, 30.54
D18 3 270 m [4]: 1) Maria Klamfelt, Tibro, 30.03
H35 3 880 m [6]: 1) Mats Hedman, Hagen, 30.28, 6) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 48.04
H45 3 590 m [30]: 1) Ingemar Skaar, Jönköping, 25.35, 13) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 33.06, 19) Pelle Höök, do, 36.22, 26) Kenneth Larsson, do, 44.08
D40 3 270 m [14]: 1) Marita Karlsson, Skogsstjärnan, 27.40, 7) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 31.36
D50 2 760 m [18]: 1) Gunilla Hogedal, Vänersborg, 29.21, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 32.14


KRISTINEHAMN: Svealandsmästerskap 20060812
H21 ELIT 13 580 m [26]: 1) Tomas Stenström, Linné, 1.31.06
H20 ELIT 10 030 m [11]: 1) Jonas Merz, Tisaren, 1.17.34
H18 ELIT 7 800 m [18]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 58.44
D21 ELIT 7 960 m [16]: 1) Sofie Johansson, Linné, 1.16.33
D20 ELIT 6 630 m [2]: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 1.10.01
D18 ELIT 4 980 m [16]: 1) Josefin Bengtsson, Långhundra, 54.25
H10 2 480 m [5]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.18
H12 2 770 m [15]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 21.13, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 28.17
H16 5 580 m [19]: 1) Jonas Leandersson, Tyr, 39.20, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 49.54
H50 6 040 m [19]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 44.39, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.03.40
D10 2 480 m [5]: 1) Malin Helgman, Tyr, 21.59, 2) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 34.59
D12 2 770 m [14]: 1) Lydia Martinsson, Skattkärr, 23.05, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.58
D14 3 540 m [15]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 32.44, 15) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.42.15
D16 4 190 m [20]: 1) Sara Nilsson, Tisaren, 38.21, 6) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 49.35, 7) Anna Birkestål, do, 49.47, 18) Josefin Eriksson, do, 1.12.04, 20) Sandra Burén, do, 1.29.08
D45 4 590 m [10]: 1) Susanne Persson, Västerås, 54.11, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 1.21.37


ÄNGELSBERG-FAGERSTA: Ultralång DM Västmanland 06-08-09
H21 17 900 m [5]: 1) Andreas Eriksson, Västerås, 142.49, 2) Anders Österlund, do, 144.22, 3) Magnus Öhling, do, 144.33
H18 13 200 m [5]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 93.52, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 116.51, 3) Eric Englöf, do, 118.22, 4) John Hedlund, do, 119.49, 5) Johan Englöf, do, 143.58
D21 13 200 m [3]: 1) Alva Olsson, Västerås, 130.20, 2) Hiromi Iwaya, Surahammar, 162.06, 3) Sofia Carlsson, Västerås, 166.35
D18 9 000 m [2]: 1) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 117.16, 2) Sofie Wetter, Arboga, 137.07
H35 16 100 m [2]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 143.14, 2) Ola Carlsson, do, 156.34
H45 11 200 m [4]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 90.29, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 93.43, 4) Thomas Lagesson, do, 107.43
H65 7 100 m [9]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 69.00, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 88.13
H75 5 800 m [6]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 79.00, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 90.17
D45 8 200 m [3]: 1) Lena Larsson, Sala, 87.48, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 117.22
D50 7 100 m [4]: 1) Britt Eriksson, Sala, 78.46, 3) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 127.29
D60 5 000 m [6]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 79.11, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 109.40
ÖPPEN 8 5 800 m [2]: 1) Ingrid Öhlen, Surahammar, 89.23, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 117.23
ÖPPEN 9 6 900 m [5]: 1) Håkan Andersson, Västerås, 50.43, 4) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 80.11


Distriktsmatch 2006 Sprint, 2006-08-08

D13   1450 meter   22 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Alexandra Bjärrenholt Uppland 9:39.0 0:00
2   Lisa Nilsson-Lindgren Dalarna 10:08.0 0:29
3   Michaela Hallqvist Dalarna 11:08.0 1:29
5   Madeleine Ahlström Västmanland 13:04.0 3:25
7   Gabriella Wadman Västmanland 13:10.0 3:31
12   Sandra Johansson Västmanland 15:07.0 5:28
15   Martina Karlsson Västmanland 17:12.0 7:33
D14   1720 meter   28 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Tove Alexandersson Dalarna 11:11.0 0:00
2   Ida Östberg Dalarna 12:02.0 0:51
3   Joline Ingelsson Gästrikland 13:36.0 2:25
9   Carolina Mikaelsdotter Västmanland 15:05.0 3:54
10   Filippa Lundberg Västmanland 15:25.0 4:14
13   Mikaela Olby Västmanland 16:27.0 5:16
16   Amanda Utter Västmanland 17:33.0 6:22
19   Sofia Rydh Västmanland 19:51.0 8:40
D15   2180 meter   24 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Emma Edejern Hälsingland 15:44.0 0:00
2   Cajsa Grape Dalarna 16:03.0 0:19
3   Sofie Wetter Västmanland 16:42.0 0:58
12   Johanna Mikkelä Västmanland 20:32.0 4:48
D16   2250 meter   24 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Kaisa Risby Dalarna 15:15.0 0:00
2   Magdalena Olsson Dalarna 15:22.0 0:07
3   Jenny Bengtsson Uppland 15:34.0 0:19
17   Ida Greijer Västmanland 22:52.0 7:37
H13   1680 meter   29 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Ulrik Nordberg Uppland 10:16.0 0:00
2   Emil Svensk Dalarna 10:26.0 0:10
3   Jonathan Andersson Dalarna 10:49.0 0:33
6   Rasmus Elmertoft Västmanland 13:08.0 2:52
10   Erik Ramberg Västmanland 14:40.0 4:24
22   Jakob Ohlsson Västmanland 24:20.0 14:04
H14   1930 meter   28 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Martin Regborn Västmanland 10:48.0 0:00
2   Ola Svahn Dalarna 11:37.0 0:49
3   Fredrik Ingelsson Gästrikland 12:00.0 1:12
19   Rikard Wadman Västmanland 16:06.0 5:18
24   Anton Rooth Västmanland 22:09.0 11:21
25   Fredrik Urby Västmanland 22:43.0 11:55
27   Patrik Linder Västmanland 26:55.0 16:07
H15   2410 meter   21 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Albin Ridefelt Uppland 12:19.0 0:00
2   Joakim Svensk Dalarna 12:56.0 0:37
3   Anders Åkerblom Dalarna 14:05.0 1:46
9   Viktor Öhlén Västmanland 15:15.0 2:56
H16   2630 meter   25 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Rassmus Andersson Dalarna 14:08.0 0:00
2   Erik Blomgren Dalarna 14:46.0 0:38
3   Henrik Sundqvist Dalarna 15:18.0 1:10
11   Daniel Hallbäck Västmanland 18:46.0 4:38
12   Jesper Eriksson Västmanland 18:50.0 4:42

Distriktsmatch 2006 Lång, 2006-08-07

H16   5830 meter   26 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Rassmus Andersson Dalarna 40:10 0:00
2   Henrik Sundqvist Dalarna 44:39 4:29
3   John Hedlund Västmanland 46:13 6:03
7   Daniel Hallbäck Västmanland 52:17 12:07
18   Jesper Eriksson Västmanland 80:07 39:57
H15   5630 meter   23 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Albin Ridefelt Uppland 39:58 0:00
2   Simon Hedlund Västmanland 42:05 2:07
3   Joakim Svensk Dalarna 45:48 5:50
14   Viktor Öhlén Västmanland 60:09 20:11
16   Johan Englöf Västmanland 70:38 30:40
H14   3920 meter   28 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Martin Regborn Västmanland 24:44 0:00
2   Ola Svahn Dalarna 27:27 2:43
3   martin Blomgren Dalarna 31:58 7:14
13   Rikard Wadman Västmanland 41:09 16:25
22   Fredrik Urby Västmanland 51:07 26:23
26   Patrik Linder Västmanland 55:14 30:30
28   Anton Rooth Västmanland 67:28 42:44
H13   3520 meter   30 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Erik Malmberg Dalarna 26:41 0:00
2   Robin Pousette Uppland 28:49 2:08
3   Jonathan Andersson Dalarna 29:40 2:59
8   Rasmus Elmertoft Västmanland 32:27 5:46
16   Janne Selkälä Västmanland 41:12 14:31
17   Erik Ramberg Västmanland 41:17 14:36
24   Jakob Ohlsson Västmanland 55:41 29:00
D16   4740 meter   26 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Katarina Svahn Dalarna 46:11 0:00
2   Kaisa Risby Dalarna 46:17 0:06
3   Rebecka Adolfsson Dalarna 48:23 2:12
14   Johanna Mikkelä Västmanland 64:58 18:47
15   Ida Greijer Västmanland 67:56 21:45
16   Malin Landerdahl Västmanland 73:47 27:36
D15   4620 meter   27 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Cajsa Grape Dalarna 47:29 0:00
2   Bente Rost Hälsingland 49:07 1:38
3   Emilie Hansson Dalarna 49:43 2:14
8   Josefin Eriksson Västmanland 55:31 8:02
9   Sofie Landqvist Västmanland 58:34 11:05
10   Anna Birkestål Västmanland 59:07 11:38
12   Sofie Wetter Västmanland 64:37 17:08
21   Sandra Burén Västmanland 83:31 36:02
D14   3670 meter   28 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Tove Alexandersson Dalarna 29:25 0:00
2   Marie Spångmyr Dalarna 33:46 4:21
3   Klara Alm Uppland 34:38 5:13
6   Filippa Lundberg Västmanland 40:12 10:47
13   Carolina Mikaelsdotter Västmanland 46:15 16:50
15   Sofia Rydh Västmanland 48:37 19:12
20   Mikaela Olby Västmanland 54:36 25:11
21   Amanda Utter Västmanland 57:42 28:17
D13   3060 meter   23 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Alexandra Bjärrenholt Uppland 26:04 0:00
2   Lisa Nilsson-Lindgren Dalarna 28:18 2:14
3   Frida Winterås Dalarna 28:22 2:18
9   Gabriella Wadman Västmanland 36:53 10:49
11   Madeleine Ahlström Västmanland 39:25 13:21
13   Sandra Johansson Västmanland 45:23 19:19
17   Martina Karlsson Västmanland 52:18 26:14
20   Sabina Hedlund Västmanland 72:51 46:47

SÖDERHAMN: O-Ringen slutresultat
H21 Elit [63]: 1) Mats Troeng, Linné, 358.53
H20 Elit [73]: 1) John Fredriksson, Täby, 297.30
H18 Elit [80]: 1) Erik Johansson, Halmstad, 234.57, 72) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 300.15
D21 Elit [76]: 1) Yvonne Gunell, Parga, 283.12, 42) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 340.39
D20 Elit [82]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 220.54, 34) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 296.40, 60) Tatiana Paramonova, do, 322.26
D18 Elit [83]: 1) Kristin Löfgren, Järfälla, 223.56
H21 Kort [201]: 1) Henric Carlsson, Lidingö, 201.32, 94) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 310.36
H20 Lång [68]: 1) Simon Uppill, Australian, 297.07, 13) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 341.36, 30) Thomas Eek, do, 374.01
H18 Lång [147]: 1) Jens Öström, Tyr, 249.57, 53) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 314.53
H10 [137]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 66.20, 84) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 137.28
H12 [147]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 90.21, 95) Rasmus Karlsson, Köping-Kolsva, 146.18, 134) Erik Einan, do, 199.23
H15 [190]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 155.28, 8) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 185.35, 92) Johan Englöf, do, 235.41
H16 [192]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 153.38, 53) John Hedlund, Köping-Kolsva, 209.09
H35 Kort [95]: 1) Magnus Larsson, Dacke, 207.16, 24) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 243.00
H45 Kort [202]: 1) Tom Korsman, Umeå, 183.25, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 188.25, 36) Thomas Lagesson, do, 215.45, 94) Kenneth Larsson, do, 249.42
H50 [146]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 180.26, 55) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 264.28
H55 Kort [158]: 1) Christer Eriksson, Linné, 174.58, 18) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 201.33, 94) Bo Eriksson, do, 261.53
H60 [172]: 1) Stefan Larsson, Njudung, 180.52, 14) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 204.37, 41) Alf Lindberg, do, 227.56
H60 Kort [135]: 1) Lars Granefelt, Tyr, 125.33, 77) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 197.21
H65 [129]: 1) Sivert Axelsson, Kalmar, 183.02, 33) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 219.59
H65 Kort [106]: 1) Torsten Löfgren, Karlsbyheden, 134.11, 26) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 167.27, 107) Sven Eric Kåberg, do, 335.14
H70 [121]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 144.40, 113) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 290.19
D10 [111]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 88.59, 31) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 118.10, 36) Melina Carlsson, do, 123.04
D13 [130]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 121.06, 102) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 259.40
D15 [155]: 1) Linnea Martinsson, Skattkärr, 152.59, 27) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 192.50, 54) Sofie Landqvist, do, 207.31, 105) Josefin Eriksson, do, 242.03
D35 Kort [69]: 1) Lotta J-Sundblad, Eksjö, 162.58, 44) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 232.02
D40 Kort [131]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 148.06, 77) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 218.55
D45 [123]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 162.08, 35) Karin Profors, Köping-Kolsva, 207.51
D55 Kort [65]: 1) Kristina Larsson, Klyftamo, 136.45, 21) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 188.56
D65 [76]: 1) Birgitta Thunell, Lidingö, 159.05, 48) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 229.19, 52) Göta Kåberg, do, 242.25
H55 Motion [63]: 1) Åke Sjöberg, Gränsen, 177.29, 11) Owe Eek, Köping-Kolsva, 215.35
D50 Motion [81]: 1) Maria Gustafsson, Västerbergslagen, 157.58, 18) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 200.27
Öppen 7 [49]: 1) Kent Bergm


SÖDERHAMN: O-Ringen total efter etapp 4
H21 Elit [67]: 1) Mats Troeng, Linné, 272.37
H20 Elit [78]: 1) John Fredriksson, Täby, 232.08
H18 Elit [88]: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 178.53, 78) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 228.08
D21 Elit [78]: 1) Yvonne Gunell, Parga, 217.49, 44) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 266.21
D20 Elit [89]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 171.09, 41) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 238.47, 60) Tatiana Paramonova, do, 253.43
D18 Elit [89]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 174.52, 51) Sara Profors, Köping-Kolsva, 221.50, 73) Linnea Hedlund, do, 245.22
H21 Kort [215]: 1) Henric Carlsson, Lidingö, 157.43, 95) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 247.31
H20 Lång [72]: 1) Simon Uppill, Australian, 234.16, 10) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 270.45, 30) Thomas Eek, do, 303.15
H18 Lång [151]: 1) Jens Öström, Tyr, 196.31, 53) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 250.08
H10 [138]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 53.09, 92) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 116.08
H12 [151]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 69.56, 67) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 106.48, 100) Rasmus Karlsson, do, 120.22, 138) Erik Einan, do, 161.19
H15 [200]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 119.13, 14) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 147.18, 78) Johan Englöf, do, 183.18
H16 [201]: 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 120.38, 56) John Hedlund, Köping-Kolsva, 169.34
H35 Kort [103]: 1) Magnus Larsson, Dacke, 166.13, 26) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 197.27
H45 Kort [211]: 1) Tom Korsman, Umeå, 144.17, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 149.03, 38) Thomas Lagesson, do, 171.47, 102) Kenneth Larsson, do, 202.33
H50 [154]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 142.40, 49) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 211.29
H55 Kort [167]: 1) Christer Eriksson, Linné, 139.48, 25) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 165.40, 95) Bo Eriksson, do, 210.17
H60 [177]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 142.37, 16) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 160.38, 40) Alf Lindberg, do, 182.05
H60 Kort [145]: 1) Lars Granefelt, Tyr, 96.03, 83) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 154.40
H65 [137]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 132.59, 36) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 175.10
H65 Kort [110]: 1) Torsten Löfgren, Karlsbyheden, 103.30, 30) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 133.14, 111) Sven Eric Kåberg, do, 276.08
H70 [126]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 115.41, 120) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 232.02
D10 [112]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 71.36, 30) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 94.42, 32) Melina Carlsson, do, 95.17
D13 [134]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 93.38, 114) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 217.10
D15 [162]: 1) Linnea Martinsson, Skattkärr, 115.54, 39) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 157.06, 67) Sofie Landqvist, do, 171.41, 112) Josefin Eriksson, do, 193.44
D35 Kort [72]: 1) Lotta J-Sundblad, Eksjö, 129.15, 50) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 194.00
D40 Kort [139]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 119.47, 74) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 174.13
D45 [128]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 127.04, 35) Karin Profors, Köping-Kolsva, 168.14
D55 Kort [70]: 1) Kristina Larsson, Klyftamo, 107.16, 22) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 149.50
D65 [83]: 1) Birgitta Thunell, Lidingö, 126.53, 46) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 176.09, 57) Göta Kåberg, do, 198.03
H35 Motion [50]: 1) Anders Rönnlund, Järbo, 164.43, 48) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 340.21
H55 Motion [69]: 1) Åke Sjöberg, Gränsen, 147.18, 13) Owe Eek, Köping-Kolsva, 174.30
D45 Motion [110]: 1) Britt Björklund, Bjursås, 126.30, 66) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 197.10
D50 Motion [81]: 1) Maria Gustafsson, Västerbergslagen, 130.43, 20) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 174.33
Öppen 7 [49]: 1) Kent Bergman, Ravinen, 94.38, 2) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 98.13


SÖDERHAMN: O-Ringen total efter etapp 3
H21 Elit [73]: 1) Mats Troeng, Linné, 194.00
H20 Elit [85]: 1) Olav Lundanes, Østmarka, 163.02
H18 Elit [93]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 129.25, 74) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 164.57
D21 Elit [80]: 1) Yvonne Gunell, Parga, 150.47, 35) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 183.14
D20 Elit [93]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 122.07, 48) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 175.45, 81) Tatiana Paramonova, do, 195.12
D18 Elit [89]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 124.31, 56) Sara Profors, Köping-Kolsva, 160.52, 68) Linnea Hedlund, do, 175.02
H21 Kort [220]: 1) Johan Strandberg, Järla, 112.31, 91) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 179.53
H20 Lång [76]: 1) Simon Uppill, Australian, 162.31, 15) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 189.18, 43) Thomas Eek, do, 218.36
H18 Lång [158]: 1) Jens Öström, Tyr, 145.38, 57) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 185.01
H10 [141]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 38.08, 88) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 78.34
H12 [154]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 52.56, 70) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 79.43, 95) Rasmus Karlsson, do, 87.37, 136) Erik Einan, do, 119.51
H15 [208]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 84.04, 9) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 104.08, 80) Johan Englöf, do, 131.32
H16 [213]: 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 88.17, 60) John Hedlund, Köping-Kolsva, 123.31
H35 Kort [108]: 1) Håkan Nyström, Dalaporten, 121.53, 32) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 148.03
H45 Kort [222]: 1) Stefan Kollberg, Eksjö, 106.40, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 107.50, 48) Thomas Lagesson, do, 130.01, 102) Kenneth Larsson, do, 147.53
H50 [159]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 104.20, 61) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 158.40
H55 Kort [171]: 1) Christer Eriksson, Linné, 104.28, 18) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 120.01, 98) Bo Eriksson, do, 159.22
H60 [182]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 104.51, 17) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 119.19, 37) Alf Lindberg, do, 127.47
H60 Kort [148]: 1) Lars Granefelt, Tyr, 69.51, 92) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 112.40
H65 [148]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 98.12, 45) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 132.38
H65 Kort [111]: 1) Hans Ferdén, Åsele, 71.16, 35) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 96.44, 112) Sven Eric Kåberg, do, 202.09
H70 [131]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 80.47, 125) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 171.15
D10 [123]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 49.50, 37) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 67.44, 39) Melina Carlsson, do, 69.20
D13 [140]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 64.35, 118) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 151.46
D15 [171]: 1) Linnea Martinsson, Skattkärr, 85.07, 38) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 113.18, 54) Sofie Landqvist, do, 117.33, 126) Josefin Eriksson, do, 148.04
D35 Kort [75]: 1) Lotta J-Sundblad, Eksjö, 94.26, 56) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 145.37
D40 Kort [141]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 89.35, 81) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 132.27
D45 [133]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 88.10, 40) Karin Profors, Köping-Kolsva, 117.49
D55 Kort [70]: 1) Kristina Larsson, Klyftamo, 73.03, 30) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 105.57
D65 [83]: 1) Tuula Elmiö, Parga, 86.22, 34) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 114.37, 52) Göta Kåberg, do, 128.00
H35 Motion [53]: 1) Anders Rönnlund, Järbo, 113.56, 48) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 215.49
H55 Motion [71]: 1) Åke Sjöberg, Gränsen, 97.25, 14) Owe Eek, Köping-Kolsva, 122.06
D45 Motion [113]: 1) Ann Svensson, Täby, 88.02, 80) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 136.52
D50 Motion [83]: 1) Ing-Marie Bertilsson, Hallby, 90.15, 23) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 119.39
Öppen 7 [50]: 1) Kent Bergman, Ravinen, 69.16, 2) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 71.11


SÖDERHAMN: O-Ringen total efter etapp 2
H21 Elit [79]: 1) Mats Troeng, Linné, 162.25
H20 Elit [88]: 1) John Fredriksson, Täby, 138.25
H18 Elit [94]: 1) Erik Sagvolden, Østmarka, 102.35, 77) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 134.48
D21 Elit [80]: 1) Yvonne Gunell, Parga, 123.02, 34) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 146.25
D20 Elit [97]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 94.20, 81) Tatiana Paramonova, Köping-Kolsva, 151.27
D18 Elit [92]: 1) Elen Katrine Skjerve, Frol, 95.04, 33) Sara Profors, Köping-Kolsva, 112.26
H21 Kort [224]: 1) Johan Strandberg, Järla, 88.06, 84) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 143.16
H20 Lång [79]: 1) Simon Uppill, Australian, 137.24, 6) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 149.50, 48) Thomas Eek, do, 189.27
H18 Lång [161]: 1) Jens Öström, Tyr, 119.05, 67) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 153.14
H10 [151]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 25.26, 49) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 41.11
H12 [156]: 1) Leif Svensson, Finspång, 36.29, 71) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 54.38, 91) Rasmus Karlsson, do, 58.30, 137) Erik Einan, do, 79.01
H15 [212]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 63.47, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 76.27, 91) Johan Englöf, do, 99.37
H16 [218]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 67.44, 36) John Hedlund, Köping-Kolsva, 87.18
H35 Kort [109]: 1) Håkan Nyström, Dalaporten, 95.03, 24) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 108.01
H45 Kort [226]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 79.18, 60) Thomas Lagesson, do, 99.52, 96) Kenneth Larsson, do, 109.30
H50 [162]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 79.27, 74) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 125.32
H55 Kort [181]: 1) Christer Eriksson, Linné, 73.46, 21) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 85.33, 88) Bo Eriksson, do, 108.54
H60 [188]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 74.21, 17) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 84.43, 26) Alf Lindberg, do, 87.49
H60 Kort [152]: 1) Roland Nilsson, Falköping, 48.58, 85) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 76.18
H65 [149]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 68.24, 30) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 87.42
H65 Kort [113]: 1) Hans Ferdén, Åsele, 49.30, 14) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 59.46, 114) Sven Eric Kåberg, do, 137.29
H70 [135]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 61.09, 129) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 121.26
D10 [128]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 32.20, 34) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 43.34, 53) Melina Carlsson, do, 48.11
D13 [145]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 46.10, 107) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 94.42
D15 [173]: 1) Christina Løvald Hellberg, Täby, 61.09, 36) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 82.12, 59) Sofie Landqvist, do, 87.02, 136) Josefin Eriksson, do, 113.52
D35 Kort [77]: 1) Lotta J-Sundblad, Eksjö, 63.25, 52) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 93.05
D40 Kort [146]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 57.58, 47) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 72.33
D45 [138]: 1) Kjersti Rønning, Tynset, 60.31, 34) Karin Profors, Köping-Kolsva, 77.21
D55 Kort [73]: 1) Kristina Larsson, Klyftamo, 47.14, 45) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 69.39
D65 [85]: 1) Tuula Elmiö, Parga, 58.53, 40) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 82.24, 44) Birgitta Ericsson, do, 83.30
H35 Motion [55]: 1) Anders Rönnlund, Järbo, 88.43, 49) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 169.47
H55 Motion [71]: 1) Åke Sjöberg, Gränsen, 73.24, 9) Owe Eek, Köping-Kolsva, 83.33
D45 Motion [114]: 1) Anne Sørlien, Gjø-Vard, 58.33, 70) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 94.04
D50 Motion [87]: 1) Ing-Marie Bertilsson, Hallby, 64.23, 37) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 89.50
Öppen 7 [51]: 1) Peter Edman, Korsnäs, 42.57, 3) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 44.43


SÖDERHAMN: O-Ringen etapp 1
H21 Elit 12 560 m [85]: 1) Mats Troeng, Linné, 81.43
H20 Elit 10 390 m [90]: 1) John Fredriksson, Täby, 69.45
H18 Elit 7 590 m [96]: 1) Stepan Kodeda, IFK Mora, 50.14, 79) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 69.54
D21 Elit 7 510 m [84]: 1) Yvonne Gunell, Parga, 57.59, 42) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 72.13
D20 Elit 6 750 m [99]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 50.46, 60) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 77.43, 76) Tatiana Paramonova, do, 80.51
D18 Elit 5 670 m [94]: 1) Anni Honkimaa, Espoon Suunta, 48.35, 42) Sara Profors, Köping-Kolsva, 59.55, 56) Linnea Hedlund, do, 64.46
H21 Kort 6 560 m [231]: 1) Johan Strandberg, Järla, 41.34, 112) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 76.11
H20 Lång 9 360 m [85]: 1) Daniel Nordebo, Älvsby, 72.26, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 80.12, 62) Thomas Eek, do, 112.56
H18 Lång 7 510 m [170]: 1) Jens Öström, Tyr, 61.00, 97) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 89.24
H10 2 330 m [153]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 12.32, 49) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 21.20
H12 2 950 m [161]: 1) Leif Svensson, Finspång, 19.24, 54) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 28.41, 88) Rasmus Karlsson, do, 32.20, 141) Erik Einan, do, 45.52
H15 4 820 m [218]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 29.36, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 34.10, 113) Johan Englöf, do, 51.07
H16 5 110 m [226]: 1) Johan Lindberg, Denseln, 32.57, 53) John Hedlund, Köping-Kolsva, 45.21
H35 Kort 5 460 m [114]: 1) Öivind Fröisland, Vang, 44.29, 28) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 51.56
H45 Kort 5 220 m [236]: 1) Peter Karlberg, Tullinge, 36.59, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 40.45, 108) Thomas Lagesson, do, 56.28, 124) Kenneth Larsson, do, 58.46
H50 5 500 m [165]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 38.10, 116) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 73.11
H55 Kort 4 130 m [185]: 1) Per-Åke Eriksson, Ravinen, 36.53, 11) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 39.49, 87) Bo Eriksson, do, 51.18
H60 4 560 m [193]: 1) Arne Ek, Nyköping, 36.48, 12) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.27, 39) Alf Lindberg, do, 45.29
H60 Kort 3 480 m [158]: 1) Roland Nilsson, Falköping, 24.31, 104) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 40.48
H65 4 070 m [151]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 36.25, 42) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 50.10
H65 Kort 2 930 m [120]: 1) Jan-Erik Blom, Hammaren, 24.41, 29) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 30.02, 121) Sven Eric Kåberg, do, 71.20
H70 3 870 m [136]: 1) Nils Grann, Kristinehamn, 33.14, 126) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 67.38
D10 2 370 m [134]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 15.59, 9) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.25, 40) Julia Eriksson, do, 22.59
D13 3 490 m [146]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 23.32, 125) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 59.31
D15 3 700 m [176]: 1) Linnea Martinsson, Skattkärr, 23.52, 27) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 34.33, 29) Anna Birkestål, do, 34.38, 100) Josefin Eriksson, do, 43.39
D35 Kort 3 420 m [77]: 1) Titti Pettersson, Arboga, 31.14, 44) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 44.13
D40 Kort 3 260 m [150]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 29.05, 53) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 38.33
D45 3 730 m [143]: 1) Kjersti Rønning, Tynset, 29.40, 38) Karin Profors, Köping-Kolsva, 37.53
D55 Kort 2 340 m [74]: 1) Kristina Larsson, Klyftamo, 20.30, 29) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 30.32
D65 2 800 m [87]: 1) Tuula Elmiö, Parga, 29.29, 51) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 45.41, 58) Birgitta Ericsson, do, 48.10
H35 Motion 5 960 m [57]: 1) Anders Rönnlund, Järbo, 45.56, 49) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 94.23
H55 Motion 4 520 m [72]: 1) Vilho Rokka, Långshyttan, 41.55, 18) Owe Eek, Köping-Kolsva, 49.23
D45 Motion 3 510 m [117]: 1) Åse Brødholt, Indre Østfold, 27.21, 61) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 47.49
D50 Motion 2 980 m [90]: 1) Ing-Marie Bertilsson, Hallby, 33.05, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 35.58
Öppen 7 2 950 m [53]: 1) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 21.24


STORA HÄLLAREN: Eskilstuna Weekend, totalt: 20060710
H21 LÅNG [48]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 163.03
D21 LÅNG [32]: 1) Sofie Johansson, Linné, 163.32, 14) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 189.25
H21 [21]: 1) Stefan Persson, Österåker, 147.42, 14) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 193.45
H10 [12]: 1) Nils Gumaelius, Waxholm, 53.26, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 72.27
H14 [22]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 82.38, 14) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 134.58
H16 [19]: 1) Olle Boström, Järla, 100.06, 15) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 154.48
H50 [32]: 1) Berth-Arne Bengtsson, Långhundra, 128.27, 16) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 169.46
H60 [32]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 112.00, 27) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 195.11
H65 [31]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 94.28, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 122.00, 17) Torbjörn Ericsson, do, 137.35
H70 [16]: 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn, 112.32, 15) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 197.25
H75 [8]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 119.55
D14 [12]: 1) Julia Lauri, Tisaren, 109.49, 11) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 181.21
D16 [13]: 1) Jenny Bengtsson, Långhundra, 118.37, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 169.42, 13) Josefin Eriksson, do, 216.43
D65 [9]: 1) Eva Von Heijne, Sigtuna, 136.06, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 152.32
D45 MOTION [8]: 1) Karin Wadman, Katrineholm, 190.16, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 246.21


STORA HÄLLAREN: Eskilstuna Weekend, etapp 2 20060709
H21 LÅNG 9 930 m [58]: 1) Mattias Millinger, Västerås, 63.37
D21 LÅNG 7 130 m [37]: 1) Sofie Johansson, Linné, 65.56, 16) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 81.05
H21 7 060 m [23]: 1) Sören Nilsson Påledal, Linköping, 59.28, 16) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 81.29
H10 2 840 m [15]: 1) Nils Gumaelius, Waxholm, 19.19, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.51
H14 4 090 m [25]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 26.38, 16) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 48.12
H16 4 820 m [21]: 1) Olle Boström, Järla, 37.29, 14) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 63.26
H45 6 410 m [24]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 51.50, 23) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 96.45
H50 5 680 m [39]: 1) Per-Ove Wallén, Täby, 52.25, 23) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 69.26
H60 4 160 m [36]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 47.44, 29) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 77.11
H65 3 510 m [32]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 33.34, 13) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 43.14, 15) Sune Ahlin, do, 44.39
H70 3 340 m [19]: 1) Arne Åhman, Klemmingen, 37.43, 18) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 66.26
H75 2 970 m [10]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.13
D14 3 560 m [18]: 1) Lisa Andersson, Ärla, 33.58, 13) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 56.50
D16 4 240 m [16]: 1) Magdalena Olsson, IFK Mora, 44.57, 8) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 65.48, 16) Josefin Eriksson, do, 94.44
D65 2 970 m [9]: 1) Siv Larsson, Katrineholm, 45.15, 8) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 57.34


ESKILSTUNA: Eskilstuna Weekend, etapp 1
H21 LÅNG 4 770 m [67]: 1) Tomas Stenström, Linné, 29.01
D21 LÅNG 3 900 m [39]: 1) Eva Öhlund, Hakarpspojkarna, 31.49, 16) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 35.21
H21 4 010 m [26]: 1) Lars Bygdén, Södertälje-Nykvarn, 31.15, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 31.53
H18 3 860 m [14]: 1) Simon Hollbeck, Bromma-Vällingby, 29.26, 10) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 40.02
H10 2 350 m [12]: 1) Nils Gumaelius, Waxholm, 17.08, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 26.35
H14 3 370 m [24]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 25.17, 14) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.25
H16 3 250 m [25]: 1) Olle Boström, Järla, 25.39, 10) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 34.41, 13) Johan Englöf, do, 35.59
H45 3 750 m [28]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 26.56, 26) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 51.02
H50 3 520 m [38]: 1) Berth-Arne Bengtsson, Långhundra, 29.23, 11) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 37.50
H60 2 700 m [41]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 23.10, 35) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 44.28
H65 2 570 m [37]: 1) Gunnar Eriksson, Södertälje, 23.47, 19) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 30.18, 24) Torbjörn Ericsson, do, 34.46
H70 2 670 m [20]: 1) Nils Johansson, Tjärnen, 29.38, 20) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 64.25
H75 2 480 m [9]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 33.22
D14 3 210 m [18]: 1) Lisa Andersson, Ärla, 31.54, 15) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 64.03
D16 3 260 m [16]: 1) Josefin Aronsson, Tisaren, 30.02, 9) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 46.44, 14) Josefin Eriksson, do, 56.46
D65 2 480 m [10]: 1) Eva Von Heijne, Sigtuna, 35.47, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 45.53
D45 MOTION 3 210 m [9]: 1) Karin Wadman, Katrineholm, 60.59, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 79.32
ÖPPEN 1 2 350 m [6]: 1) Anders Moberg, Tumba-Mälarhöjden, 21.13, 3) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 32.04
ÖPPEN 2 2 710 m [9]: 1) Adam Lindgren, Halmstad, 26.34, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 40.36
ÖPPEN 6 3 300 m [15]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 31.37, 13) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 54.21
ÖPPEN 7 2 480 m [12]: 1) Marie Bergström, Nyköping, 28.24, 3) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 30.38
ÖPPEN 9 3 770 m [23]: 1) Peter Öberg, Hällen, 24.54, 10) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 40.33


WITZELSBERG: WMOC Final
M60A 6 000 m [80]: 1) Risto Orpana, Soc Asikkala, 45.42, 26) Stig Törnkvist, Köping Kolsva, 57.17
M70B 4 600 m [77]: 1) Aage Øyvann, Nittedal, 56.34, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.05.42
W60C 3 200 m [56]: 1) Marie Aasheim, Stord, 39.19, 21) Monica Törnkvist, Köping Kolsva, 58.18
W65B 3 200 m [76]: 1) Laila Myrlund, Pitea, 41.21, 18) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 56.15
W80 1 900 m [8]: 1) Anna Nilsson, Tyringe, 27.46, 2) Gunborg Sundberg, Köping Kolsva, 28.22


PERSHYTTAN: OK Milans 3-dagars total
H21 [21]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 154.07
H18 [4]: 1) Erik Lissel, Tisaren, 172.04
D21 [11]: 1) Emelie Holmström, Ravinen, 149.12
D20 MOTION [2]: 1) Maria Carlsson, Letstigen, 184.12
D18 [6]: 1) Alva Olsson, Västerås, 129.40
H12 [11]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 96.06
H14 [6]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 93.48, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 202.09
H35 [10]: 1) Henrik Pettersson, Roxen, 153.35, 4) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 179.16
H65 [34]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 114.55, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 125.14, 18) Sune Ahlin, do, 158.13
D10 [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 74.55
D12 [6]: 1) Malene Wixner Johansso, Hagaby, 108.16, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 113.20
D45 [5]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 133.02, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 158.51
D50 [9]: 1) Karin Jansson, Fryksdalen, 118.35, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 180.08
D65 [7]: 1) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 127.32


PERSHYTTAN: OK Milans 3-dagars etapp 3
H21 9 500 m [14]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 65.04
H18 6 300 m [2]: 1) Erik Lissel, Tisaren, 69.42
D21 6 000 m [8]: 1) Emelie Holmström, Ravinen, 57.37
D20 MOTION 4 500 m [1]: 1) Maria Carlsson, Letstigen, 66.48
D18 5 000 m [5]: 1) Alva Olsson, Västerås, 47.36
H12 3 100 m [10]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 36.25
H14 3 900 m [6]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 29.18, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 73.45
H35 7 100 m [9]: 1) Henrik Pettersson, Roxen, 64.59, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 78.00
H65 4 300 m [27]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 42.53, 7) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 51.56, 15) Sune Ahlin, do, 57.34
D10 2 300 m [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 22.38
D12 3 100 m [6]: 1) Malene Wixner Johansson, Hagaby, 38.46, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 44.44
D45 4 300 m [5]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 51.20, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 59.38
D50 3 600 m [6]: 1) Barbro Isaksson, Tisaren, 39.53, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 52.17
D65 3 100 m [5]: 1) Vivi-Anne Bylund, Rydboholm, 46.54, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 47.15
 


PERSHYTTAN: OK Milans 3-dagars etapp 2
H21 9 400 m [16]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 1.01.28
H18 6 400 m [2]: 1) Erik Lissel, Tisaren, 1.03.43
D21 6 100 m [9]: 1) Anette Carlsson, KFUM Örebro, 57.13
D20 MOTION 4 400 m [2]: 1) Maria Carlsson, Letstigen, 1.07.58
D18 5 100 m [6]: 1) Alva Olsson, Västerås, 48.55
H12 3 200 m [9]: 1) Simon Andersson, Rodhen, 33.52, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 35.41
H14 4 300 m [5]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 33.08, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.19.17
H35 7 000 m [10]: 1) Henrik Pettersson, Roxen, 53.17, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.04.45
H65 4 200 m [33]: 1) Erland Ling, Hakarpspojkarna, 42.46, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.56, 26) Sune Ahlin, do, 1.07.58, 29) Hans-Erik Hansson, do, 1.15.38
H70 4 100 m [17]: 1) Rune Kristoffersson, Askersund, 45.54, 14) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 1.05.59
D10 2 600 m [3]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 28.00
D12 3 200 m [6]: 1) Hanna Hellsing, Lindebygden, 37.39, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.40
D45 4 100 m [5]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 48.47, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 55.24
D50 3 700 m [8]: 1) Barbro Isaksson, Tisaren, 38.57, 8) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 1.01.53
D65 3 200 m [7]: 1) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 47.51
 


PERSHYTTAN: OK Milans 3-dagars etapp 1
H21 4 500 m [20]: 1) Magnus Persson, Tisaren, 26.58
H18 3 600 m [4]: 1) Erik Lissel, Tisaren, 38.39
D21 3 600 m [10]: 1) Anette Carlsson, KFUM Örebro, 32.36
D20 MOTION 3 200 m [2]: 1) Maria Carlsson, Letstigen, 49.26
D18 3 100 m [5]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 25.31
H12 2 600 m [11]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 24.00
H14 3 200 m [6]: 1) Love Sintring, Hagaby, 26.37, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 49.07
H35 4 000 m [10]: 1) Fredrik N Jansson, Västerbergslagen, 33.33, 4) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 36.31
H65 2 700 m [34]: 1) Erland Ling, Hakarpspojkarna, 27.49, 2) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 28.22, 8) Hans-Erik Hansson, do, 30.15, 15) Sune Ahlin, do, 32.41
H70 2 700 m [19]: 1) Rune Kristoffersson, Askersund, 28.57, 19) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 85.37
D10 2 400 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.17
D12 2 600 m [6]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.56
D45 2 700 m [5]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 32.55, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 43.49
D50 2 700 m [9]: 1) Karin Jansson, Fryksdalen, 32.05, 9) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 65.58
D65 2 000 m [6]: 1) Elvy Wetterskoog, Hällefors, 27.38, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 32.26
Öppen 2 2 600 m [15]: 1) Lars Hugosson, KFUM Örebro, 31.33, 7) Pär Andersson, Köping-Kolsva, 49.36
 


IDRE FJÄLL: Idre 3-dagars etapp 3
H21 10 340 m [18]: 1) Johan Granath, Leksand, 67.43
H21 MOTION 6 160 m [2]: 1) Stefan Ljungberg, Tumba-Mälarhöjden, 54.20
H20 8 940 m [5]: 1) David Lingfors, Hakarpspojkarna, 60.43
H18 6 690 m [13]: 1) Anton Östlin, Linköping, 43.04
D21 7 360 m [11]: 1) Jenny Håkansson, Orion, 61.02
D21 MOTION 4 060 m [3]: 1) Johanna Hallqvist, Nitta, 39.46
D20 5 140 m [5]: 1) Linnéa Kvick, Forsa, 46.32, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 60.05
H16 4 720 m [16]: 1) Johan Hartikainen, Katrineholm, 31.59, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 33.09, 9) Johan Englöf, do, 41.32
D16 4 090 m [11]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 33.01, 9) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 65.19
D45 4 330 m [15]: 1) Ylva Grape-Andersson, Stora Tuna, 32.58, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva, 47.48


IDRE FJÄLL: Idre 3-dagars etapp 2
H21 4 920 m [22]: 1) Mattias Mårts, Stora Tuna, 34.25
H21 MOTION 2 740 m [2]: 1) Frans Spetz, Nitta, 30.04
H20 4 310 m [6]: 1) David Lingfors, Hakarpspojkarna, 30.34
H18 3 750 m [14]: 1) Anton Östlin, Linköping, 27.30
D21 4 240 m [12]: 1) Pia Olsson, Pan-Kristianstad, 39.43
D21 MOTION 2 700 m [4]: 1) Maria Ling, Jönköping, 30.34
D20 3 440 m [5]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 43.49
H16 3 360 m [13]: 1) Nils Jansson, Rasbo, 29.51, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 36.15, 7) Simon Hedlund, do, 48.47
D16 2 900 m [12]: 1) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 36.41, 10) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 47.12
D45 2 580 m [15]: 1) Ylva Grape-Andersson, Stora Tuna, 30.49, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva, 35.37


IDRE FJÄLL: Idre 3-dagars etapp 1
H21 10 320 m [20]: 1) Lars Åkerman, Malungs Skogsmårdarna, 66.37
H21 MOTION 6 380 m [2]: 1) Stefan Ljungberg, Tumba-Mälarhöjden, 82.21
H20 8 500 m [6]: 1) David Lingfors, Hakarpspojkarna, 72.55
H18 6 750 m [14]: 1) Mattias Andersson, Boxholm-Mjölby, 54.27
D21 7 080 m [13]: 1) Carina Svensson, Eksjö, 56.43
D21 MOTION 3 720 m [4]: 1) Maria Ling, Jönköping, 49.31
D20 5 740 m [6]: 1) Malin Winblad, Rehn, 59.37, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 66.01
H16 4 800 m [18]: 1) Nils Jansson, Rasbo, 46.03, 3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 46.41, 7) Johan Englöf, do, 57.49
D45 4 040 m [16]: 1) Gudrun Wegeland, Nolaskogsarna, 47.06, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva, 79.33
ÖPPEN 7 3 870 m [11]: 1) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 37.22
 


IDRE FJÄLL: Idresprinten
H21 2 830 m [19]: 1) Teemu Rantala, Lapuan Virkiä, 14.10
H20 2 830 m [2]: 1) Jaakko Sorvisto, Lapuan Virkiä, 14.38
H18 2 635 m [15]: 1) Mattias Andersson, Boxholm-Mjölby, 13.10
D21 2 280 m [7]: 1) Yvonne Fjordside, Sävedalen, 14.30, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 16.16
D20 2 280 m [7]: 1) Elina Erkkilä, Lapuan Virkiä, 16.19
H16 1 550 m [15]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 12.24, 8) Johan Englöf, do, 14.56
D16 2 215 m [12]: 1) Malin Eriksson, Tierp, 15.06, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 18.13, 8) Josefin Eriksson, do, 18.15


IDRE FJÄLL: Idre fjäll-ol
H21 13 935 m [19]: 1) Lars Åkerman, Malungs Skogsmårdarna, 77.53
H21 MOTION 6 225 m [1]: 1) Per Andersson, Midälva, 62.21
H21KORT 10 290 m [3]: 1) Flavio Poltéra, Quack, 80.04
H20 10 290 m [4]: 1) Ville Keskisaari, Lapuan Virkiä, 60.20
H18 7 815 m [14]: 1) Anton Östlin, Linköping, 41.49
D21 8 100 m [12]: 1) Anu Annus, Kalevan, 58.59
D21 MOTION 4 320 m [4]: 1) Johanna Hallqvist, Nitta, 39.18
D20 4 845 m [8]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 42.48
H16 4 855 m [16]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 32.28, 5) Johan Englöf, do, 41.54
D16 4 215 m [11]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 34.49, 3) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 39.03
D45 4 580 m [13]: 1) Kerstin Tjernlund, Vilse 87, 46.35, 11) Karin Profors, Köping-Kolsva, 63.42


NORBERG: VPT Final 060611
H20 2 220 m [3]: 1) Jonas Vikström, Hedströmmen, 10.49, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 11.59
D20 2 000 m [5]: 1) Malin Welén, Hallstahammar, 13.24, 4) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 15.56
H10 1 210 m [14]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 7.48, 6) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 10.12
H12 1 410 m [23]: 1) Erik Söderström, Sala, 9.12, 9) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 12.37, 11) Niclas Larsson, do, 13.31, 13) Daniel Söderberg, do, 15.23, 16) Erik Einan, do, 16.12
H14 1 810 m [18]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 8.50, 13) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 17.36, 14) Martin Söderberg, do, 18.14, 16) Jesper Multas, do, 21.08, 18) Johan Pickl, do, 35.38
H16 2 000 m [4]: 1) Daniel Hallbäck, Arboga, 11.07, 3) John Hedlund, Köping-Kolsva, 12.30
D10 1 210 m [15]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.43, 2) Julia Eriksson, do, 9.08, 6) Rebecca Mårtensson, do, 13.05
D12 1 410 m [19]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 9.43, 14) Andrea Andersson, do, 21.18, 15) Sofia Persson, do, 21.46, 17) Emelie Karlsson, do, 23.41, 18) Hanna Multas, do, 30.08
D16 1 810 m [5]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 11.53, 5) Sandra Burén, do, 14.27


Kolsva: Pre-O 060606 , Swedish Open

Klass Ö Kontroll Tk 1 Avdrag Resultat
  Namn Klubb \ Rätt C Sek Maxtid Poäng Sek
1 Kenneth Larsson Köping-Kolsva OK C 12   13 12
2 Bjarne Jenssen Köping-Kolsva OK C 13   13 13
3 Göta Kåberg Köping-Kolsva OK C 18   12 18
4 Agnetha Wallin Köping-Kolsva OK B 13   12 73
5 Lena Oscarsson Köping-Kolsva OK B 27   12 87
6 Sune Ahlin Köping-Kolsva OK C 8   11 8
7 Mats Kåberg Köping-Kolsva OK B 5   11 65
8 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK B 18   11 78
9 Mats Landqvist Köping-Kolsva OK B 24   11 84
10 Sven Kåberg Köping-Kolsva OK B 18   10 78
11 Sven Erik Profors Köping-Kolsva OK B 21   10 81
12 Toni Andersson Köping-Kolsva OK B 46   10 106
13 Karin Profors Köping-Kolsva OK B 57   10 117
14 Kjell Backeus Köping-Kolsva OK       3 0
    Antal rätt 4        
  Antal rätt i % 30,76923        
             
             
Klass -16 Kontroll Tk 1 Resultat  
  Namn Klubb \ Rätt   Sek Poäng Sek  
1 Sally Jenssen KKOK     9 0  
1 Alexander Backelius KKOK     9 0  
1 Melina Karlsson KKOK     9 0  
    Antal rätt          
  Antal rätt i %          
             

SKARA SOMMARLAND: Sommarlandssprinten 060604
H21 [4]: 1) Johan Palmér, Ulricehamn, 19.55
H21 [74]: 1) Stefan Jonsson, Klyftamo, 14.50
H20 [4]: 1) Fredric Gustafsson, Jönköping, 15.50
H18 [33]: 1) Fredrik Larsson, Hagaby, 15.40, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 16.40
D21 [9]: 1) Laila B Höglund, Herkules, 16.16
D21 [44]: 1) Pernilla Nilsson, Halmstad, 17.38, 43) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 36.20
D20 [7]: 1) Maria Klamfelt, Tibro, 17.29
D18 [27]: 1) Ida-Maria Svensson, Lidköping, 17.09, 15) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 22.50
H10 [54]: 1) Andreas Petersson, Burseryd, 9.56, 1) Linus Landergren, Ymer, 9.56, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 14.23, 43) Alexander Bakelius, do, 28.18
H11 [27]: 1) Johan Ivarsson, Kullingshof, 12.36, 11) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 20.26
H12 [57]: 1) Viktor Flingmark, Uddevalla, 13.07, 27) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 21.17, 39) Erik Holmberg, do, 25.46, 40) Erik Einan, do, 26.17
H14 [56]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 18.04, 7) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 19.43
H16 [63]: 1) Jonas Leandersson, Tyr, 15.02, 21) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 18.29, 44) Johan Englöf, do, 23.56
H35 [20]: 1) Stefan Agmarken, Halmstad, 16.27, 10) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 18.52
H45 [47]: 1) Johan Sandström, Mullsjö, 13.55, 44) Johan Eriksson, Köping-Kolsva, 33.41
D10 [59]: 1) Josefin Kristiansson, Trollhättans SOK, 10.24, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.46, 5) Julia Eriksson, do, 13.43
D12 [82]: 1) Lydia Martinsson, Skattkärr, 13.11, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 16.15, 38) Teresa Stafström, do, 25.18
D14 [36]: 1) Emma Nöjd, Bottnaryd, 14.02, 35) Anna Halldén, Köping-Kolsva, 47.05
D16 [52]: 1) Anna Gustafsson, Jönköping, 17.40, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 19.14, 13) Sandra Burén, do, 21.20, 17) Sofie Landqvist, do, 22.10
D40 [46]: 1) Maria Widmark, Hagen, 15.04, 26) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 23.12, 34) Helena Holmberg, do, 27.04
D45 [32]: 1) Eva Rabe-Magnusson, Hagen, 13.39, 18) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 20.15
U2 [58]: 1) Axel Simonsson, Bottnaryd, 18.09, 34) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 27.39, 42) Mimmi Kuosmannen, do, 29.42
 


MORA: JVM test Långdistans 060604
H20 Elit 12 780 m [54]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 1.00.56
D20 Elit 8 480 m [51]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 48.25, 43) Sara Profors, Köping-Kolsva, 1.04.42
 


MORA: JVM test Medeldistans 060603
H20 Elit 3 940 m [61]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 22.19
D20 Elit 3 520 m [51]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 23.50, 32) Sara Profors, Köping-Kolsva, 33.15
 


MORA: JVM test Sprintdistans 060602
H20 Elit 3 000 m [54]: 1) Fredrik Johansson, Ulricehamn, 13.46
D20 Elit 2 720 m [46]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 14.07, 23) Sara Profors, Köping-Kolsva, 16.24
 


SURAHAMMAR 060530: VPT 4
H20 2 520 m [6]: 1) Patrik Holm, Västerås, 11.51, 4) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 12.33
D20 2 030 m [4]: 1) Helena Lindqvist, Västerås, 11.58
H10 1 410 m [10]: 1) August Mikaelsson, Västerås, 9.37, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 18.13, 8) Alexander Bakelius, do, 26.49
H12 1 570 m [26]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 8.37, 8) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 11.36, 11) Erik Holmberg, do, 13.04, 18) Erik Einan, do, 17.20, 23) Niclas Vaniäla, do, 22.46, 25) Jonatan Niiranen, do, 29.22
H14 1 890 m [15]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 8.41, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 12.48, 9) Viktor Holmberg, do, 14.46, 13) Johan Pickl, do, 20.10, 14) Jesper Multas, do, 21.24
H16 2 360 m [5]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 11.35, 1) Simon Hedlund, do, 11.35, 5) Johan Englöf, do, 15.43
D10 1 320 m [14]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.48, 2) Julia Eriksson, do, 13.28, 6) Rebecca Mårtensson, do, 26.24
D12 1 360 m [17]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 9.43, 7) Sally Jensen, do, 14.32, 10) Teresa Stafström, do, 15.53, 11) Andrea Andersson, do, 18.20, 13) Emelie Karlsson, do, 23.26, 15) Hanna Multas, do, 25.23, 16) Nina Andersson, do, 29.14
D14 1 500 m [18]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 8.34, 12) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 11.42
D16 1 950 m [5]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 11.04, 4) Sofie Landqvist, do, 11.57
 


OXELÖSUND: OK Måsens Ungdomstävling 0560528
H12 2 360 m [13]: 1) Didrik Hall, Nyköping, 14.49, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 18.41
D12 2 360 m [20]: 1) Ida Wadman, Katrineholm, 17.24, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 18.52
Öppen 8 3 890 m [35]: 1) Tomas Reibring, Nyköping, 23.25, 35) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 51.14


Hälsingekavlen 2006 05 28
Resultat
 Pl St.nr Lag                            1               2               3               4               5               6               15            Tid l. str. 
       Sträcka Namn                        År Namn                        År Namn                        År 


Hälsingekavlen  (55 lag)            

  1    44 Södertälje-Nykvarn 1       39:42 (2)       72:28 (2)       98:48 (1)      113:47 (2)      147:00 (3)      164:17 (1)       199:46 (2)     233:59         
             1 Petr Losman                    NN NN                          Joakim Weme                    
             2 Jo Stevensson                                                                                
             3 Mats Hellstadius               Mats Johansson                 Niklas Vedin                   
             4 Frida Hellstadius              Johan Ek-Larsson               Christer Andén                 
             5 Michael Wehlin                 Pål Skogtjärn                  Isak Bergman                   
             6 Sofia Heldt                    Oscar Ek-Larsson               Björn Widén                    
            15 Anders Axelsson                                                                              
            16 Maria Kleijn                                                                                 

 
 24    47 Köping-Kolsva OK           44:14 (16)      78:03 (15)     113:16 (23)     130:11 (25)     168:28 (21)     191:40 (16)      241:22 (18)    296:08         
             1 John Hedlund                90 Pelle Höök                  57 Toni Andersson                                                                     
             2 Linnea Hedlund              89                                                               
             3 Sandra Burén                91 Anna Birkestål              91 Johan Englöf                91 
             4 Sabina Hedlund              93 Melina Karlsson             96 Agneta Wallin               00 
             5 Eric Englöf                 89 Cristian Larsson            86 Thomas Eek                  86 
             6 Roland Natanaelsson         72 Thomas Lagesson             60 Ola Carlsson                69 
            15 Simon Hedlund               91                                                               
            16 Karin Profors               61  

JÄRVSÖ: Ljusdalslöpet 060527
H21 ELIT 2 5 810 m [38]: 1) Emil Lauri, Lidingö, 34.18
H20 ELIT 4 020 m [30]: 1) Daniel Erlandsson, Vilse 87, 25.23, 22) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 35.17, 27) Thomas Eek, do, 39.40
H18 ELIT 3 500 m [51]: 1) Gustav Nordström, Gävle, 22.14, 40) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 35.20
D21 ELIT 2 4 750 m [39]: 1) Tina Junegard, Tullinge, 40.14
D20 ELIT 3 020 m [27]: 1) Johanna Jonsson, Hakarpspojkarna, 25.45
D18 ELIT 3 050 m [43]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 23.40, 9) Sara Profors, Köping-Kolsva, 27.16, 42) Linnea Hedlund, do, 48.16
H21-1 4 420 m [76]: 1) Henric Carlsson, Lidingö, 25.39, 68) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 43.05
H10 1 780 m [21]: 1) Martin Nilsson, Snättringe, 14.46, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 21.34
H16 3 430 m [91]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 21.57, 29) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 31.20, 63) Johan Englöf, do, 39.37, 67) John Hedlund, do, 40.22
H35 4 030 m [26]: 1) Thomas Höjsgaard, Leksand, 31.20, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 36.56
H45 3 370 m [82]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 21.46, 65) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 35.31
H55 3 000 m [61]: 1) P-O Ivarsson, Haninge, 25.44, 31) Owe Eek, Köping-Kolsva, 37.40
H60 2 650 m [38]: 1) Hans Johansson, Midälva, 21.45, 4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 23.42
D10 1 780 m [21]: 1) Ellen Sarenmark, Leksand, 14.21, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.59, 18) Julia Eriksson, do, 28.21
D14 2 470 m [49]: 1) Marie Spångmyr, Jarl Rättvik, 21.03, 44) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 43.33
D16 2 930 m [77]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 25.05, 17) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 30.20, 39) Anna Birkestål, do, 34.19, 77) Sandra Burén, do, 54.58
D40 2 930 m [48]: 1) Inger Berg, Linköping, 23.42, 38) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 40.56
D45 2 420 m [68]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 21.24, 23) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 30.19, 45) Karin Profors, do, 39.03, 63) Christina Englöf, do, 53.50
D50 2 380 m [28]: 1) Eva Woxlin, Alfta-Ösa, 21.19, 26) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 41.14
ÖPPEN 4 2 950 m [52]: 1) Anna Von Krusenstierna, Kåre, 25.38, 18) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 40.34, 45) Inger Eriksson, do, 63.43
ÖPPEN 5 3 920 m [29]: 1) Tommy Gustafsson, Kåre, 35.52, 28) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 84.44
 


VOXNA: Alftafejden 060526
H21 ELIT 12 410 m [52]: 1) Sven Lundbäck, Stora Tuna, 70.36
H20 ELIT 9 950 m [26]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 62.12, 19) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 85.08
H18 ELIT 7 110 m [54]: 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 43.51, 31) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 57.55
D21 ELIT 7 230 m [52]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 42.19, 8) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 53.51
D20 ELIT 6 240 m [20]: 1) Johanna Jonsson, Hakarpspojkarna, 48.20, 16) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 65.56
D18 ELIT 5 170 m [38]: 1) Elsa Jansson, Främmestad, 40.59, 10) Sara Profors, Köping-Kolsva, 47.46, 22) Linnea Hedlund, do, 53.51
H21 7 380 m [30]: 1) Joakim Backlund, Södertälje-Nykvarn, 50.36, 24) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 72.57
H10 2 320 m [27]: 1) Joakim Andén, Södertälje-Nykvarn, 16.17, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 21.42
H16 5 560 m [111]: 1) Johan Lindberg, Boxholm-Mjölby, 29.16, 29) John Hedlund, Köping-Kolsva, 37.39, 35) Simon Hedlund, do, 37.54, 50) Johan Englöf, do, 39.59
H35 7 000 m [21]: 1) Martin Persson, Kåre, 48.14, 15) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 63.37
H45 5 490 m [79]: 1) Jan Nordin, Sundsvall, 36.57, 32) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 47.17, 63) Pelle Höök, do, 57.32, 70) Christer Johansson, do, 61.03
H60 4 570 m [35]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.03
D10 2 320 m [21]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 16.20, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 20.30
D14 3 660 m [58]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 23.20, 45) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 38.33
D16 4 010 m [82]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 23.56, 19) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 29.29, 28) Sofie Landqvist, do, 31.57, 75) Sandra Burén, do, 41.02
D40 4 270 m [60]: 1) Maria Bergfeldt, Domnarvet, 29.56, 11) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 37.11
D45 3 950 m [50]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 33.55, 21) Karin Profors, Köping-Kolsva, 45.20, 28) Toni Andersson, do, 46.58
D50 3 710 m [31]: 1) Caroline Magnusson, Täby, 28.12, 25) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 42.33
D60 3 710 m [25]: 1) Maria Ehn, Tullinge, 33.26, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.05
H55 MOTION 4 630 m [5]: 1) Hans Linde, Söderhamn, 43.57, 2) Owe Eek, Köping-Kolsva, 44.17
D45 MOTION 3 660 m [22]: 1) Monica Gabrielsson, Korsnäs, 33.30, 18) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 52.58, 19) Inger Eriksson, do, 56.24
ÖPPEN 4 2 930 m [34]: 1) Eva Engman, Stora Tuna, 29.39, 9) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 35.41
 


VOXNA: Alftafejden 060525
H21-1 5 660 m [92]: 1) Jörgen Ohlin, Linné, 31.03
H21-2 5 460 m [85]: 1) Håkan Kleijn, Södertälje-Nykvarn, 31.11, 28) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 38.07, 61) Roland Natanaelsson, do, 43.45, 62) Cristian Larsson, do, 43.51
H20 5 100 m [16]: 1) Johan Olsson, Hjobygden, 31.34
H18 5 010 m [31]: 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 29.50, 5) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 34.22
D21 5 130 m [101]: 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn, 35.31, 5) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 36.55
D20 4 350 m [11]: 1) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 39.04, 10) Malin Johansson, do, 56.50
D18 4 000 m [29]: 1) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 34.36
H10 2 950 m [26]: 1) Joakim Andén, Södertälje-Nykvarn, 18.28, 15) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.25
H16 4 360 m [91]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 26.29, 15) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 31.19, 31) John Hedlund, do, 35.13, 75) Johan Englöf, do, 44.43
H35 5 010 m [34]: 1) Stephen Craig, Ravinen, 30.56, 14) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 38.29
H45 4 480 m [76]: 1) Lars Holmquist, Sundsvall, 28.02, 19) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 32.47, 51) Thomas Lagesson, do, 39.53
H55 4 350 m [66]: 1) Lasse Karlsson, IFK Mora, 29.53, 47) Owe Eek, Köping-Kolsva, 45.41
H60 4 000 m [47]: 1) Elis Åberg, Storvik, 27.42, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 30.58
D10 2 950 m [16]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 18.55, 7) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.33
D14 3 030 m [51]: 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby, 23.33, 50) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 48.05
D16 3 780 m [63]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 23.22, 15) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 32.20, 17) Sofie Landqvist, do, 32.23, 36) Sandra Burén, do, 38.08
D45 3 790 m [55]: 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge, 27.11, 31) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 44.03, 49) Christina Englöf, do, 58.40
D50 3 140 m [31]: 1) Christina Hjertson, Linné, 27.56, 18) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 39.02
D60 3 140 m [27]: 1) Maria Ehn, Tullinge, 32.42, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 43.09
ÖPPEN 3 3 030 m [54]: 1) Olle Dahlström, Rehn, 24.30, 25) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 43.25, 43) Inger Eriksson, do, 55.31
ÖPPEN 5 3 790 m [64]: 1) Per Brolund, Denseln, 22.06, 45) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 51.48


BORLÄNGE: Elitserien, Silva juniorcup 060525
H21 3 090 m [28]: 1) Josef Nordlund, Linné, 13.40
D21 2 970 m [45]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 14.08
D21 2 930 m [11]: 1) Malin Björkqvist, Söders SOL Tyresö, 16.12
D20 2 790 m [16]: 1) Elin A. Skantze, Järla, 14.39
D18 2 680 m [26]: 1) Lisa Larsen, Täby, 14.35, 9) Sara Profors, Köping-Kolsva, 16.05


HAMRE, VÄSTERÅS: VPT 3 & Sprint DM 060523
H21 2 890 m [27]: 1) Anders Österlund, Västerås, 13.15, 9) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 16.07, 12) Thomas Eek, do, 16.27, 13) Thomas Lagesson, do, 16.38, 16) Mats Birkestål, do, 16.57, 17) Henrik Holmberg, do, 17.14, 19) Christer Johansson, do, 17.45
H20 2 350 m [10]: 1) Jonathan Rosendahl, Västerås, 11.40, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 13.16
D21 2 350 m [14]: 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 12.58, 10) Karin Profors, do, 19.22, 12) Pernilla Öberg, do, 20.25, 14) Helena Holmberg, do, 22.28
D20 2 120 m [5]: 1) Helena Lindqvist, Västerås, 13.47
H10 1 290 m [10]: 1) August Mikaelsson, Västerås, 7.17, 2) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 8.38, 4) Samuel Hedlund, do, 11.07
H12 1 390 m [31]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 6.49, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 7.46, 9) Erik Holmberg, do, 9.11, 10) Gustav Lagergren, do, 9.36, 13) Erik Einan, do, 10.06, 27) Daniel Söderberg, do, 15.57, 31) Niklas Väinölä, do, 23.15
H14 1 930 m [20]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 8.15, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 11.15, 14) Viktor Holmberg, do, 17.18, 17) Johan Pickl, do, 23.37, 18) Jesper Multas, do, 25.21, 20) Martin Söderberg, do, 29.27
H16 2 120 m [8]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 12.15, 3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 12.34, 4) Johan Englöf, do, 13.19
D10 1 290 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.33, 2) Julia Eriksson, do, 8.14, 11) Rebecca Mårtensson, do, 16.05
D12 1 390 m [20]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 7.50, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 7.51, 7) Sally Jensen, do, 10.40, 12) Nina Andersson, do, 11.30, 13) Teresa Stafström, do, 12.23, 17) Andrea Andersson, do, 15.22, 18) Emelie Karlsson, do, 16.02
D14 1 630 m [14]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 8.21, 8) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 11.27
D16 1 940 m [7]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 11.17, 2) Sofie Landqvist, do, 11.52, 3) Sandra Burén, do, 12.08
 


BÄCKTORPET KÖPING: KM Långdistans KKOK + AOK 060521
H21 6 090 m [5]: 1) Robert Grann, Arboga, 42.31, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 45.11, 3) Thomas Eek, do, 46.25, 5) Henrik Wickström, Arboga, 52.03
D18 4 450 m [2]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 42.40
H10 2 100 m [1]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 17.11
H12 2 100 m [5]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 17.31, 2) Oskar Johansson, Arboga, 17.51, 3) Joakim Henningson, do, 22.50, 4) Erik Einan, Köping-Kolsva, 24.48, 5) André Åhlgren, Arboga, 28.10
H14 2 640 m [1]: 1) Jesper Multas, Köping-Kolsva, 39.26
H16 4 450 m [3]: 1) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 43.55, 2) Jesper Eriksson, Arboga, 48.57, 3) Sofie Wetter, do, 55.47
H35 6 090 m [2]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 50.15, 2) Ola Carlsson, do, 54.41
H45 4 450 m [10]: 1) Arne Hägg, Arboga, 34.35, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 34.57, 3) Lars-Åke Andersson, Arboga, 35.07, 4) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 38.25, 5) Thomas Lagesson, do, 39.46, 6) Jan Grann, Arboga, 41.59, 7) Peder Wickström, do, 42.16, 8) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 43.45, 9) Mats Landqvist, do, 46.46, 10) Bjarne Jensen, do, 79.26
H55 3 570 m [3]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 28.36, 2) Sven-Olov Wiklund, do, 29.15, 3) Hans Nordgren, do, 38.55
H65 2 640 m [4]: 1) Hans Eklund, Arboga, 24.27, 2) Kjell Öhrström, do, 26.27, 3) Nils Waern, do, 26.42, 4) Sten Nordgren, do, 31.04
H75 2 640 m [3]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 27.38, 2) Arvid Imark, Arboga, 28.32, 3) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 43.04
D10 2 100 m [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.44, 2) Märta Nilsson, Arboga, 39.37
D12 2 100 m [6]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 16.09, 2) Sally Jensen, do, 27.01, 3) Nina Andersson, do, 28.33, 4) Teresa Stafström, do, 32.47, 5) Hanna Multas, do, 34.39, 6) Andrea Andersson, do, 38.24
D14 2 640 m [2]: 1) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 30.45, 2) Anna Halldén, do, 37.01
D16 3 570 m [3]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 38.13, 2) Sandra Burén, do, 40.29, 3) Josefin Eriksson, do, 53.52
D35 4 450 m [8]: 1) Maria Sahlin, Arboga, 40.19, 2) Titti Pettersson, do, 44.38, 3) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 47.13, 4) Jenny Nilsson, Arboga, 52.08, 5) Berit Wetter, do, 53.16, 6) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 53.43, 7) Maria Granqvist, Arboga, 54.35, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 77.59
D45 3 570 m [2]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 39.26, 2) Yvonne Carlsson, do, 61.59
D55 3 570 m [2]: 1) Lena Jansson, Arboga, 39.58, 2) Barbro Möllberg, do, 46.32
D75 2 640 m [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 39.31


MORA: Gesunda Medel 060521
H18 Elit [47]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 22.01, 40) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 37.12
H16 [54]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 23.53, 11) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 28.25, 45) John Hedlund, do, 41.45
H55 [23]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 23.04, 19) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 38.47
H60 [28]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 20.29, 13) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 25.46, 23) Alf Lindberg, do, 29.48, 27) Jan Rehdin, do, 35.50
D16 [37]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 24.07, 32) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 43.42
D55 [9]: 1) Ulla Gummesson, Väsby, 26.43, 8) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 32.01
D60 [12]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 22.47, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.27
 


MORA: Gesunda Lång 060520
H18 Lång - [43]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 47.34, 25) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 58.58
H16 [56]: 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 37.15, 16) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 46.20, 41) John Hedlund, do, 1.00.53
H55 [20]: 1) Örjan Stahl, Grycksbo, 54.20, 17) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 1.21.31
H60 [36]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 38.41, 5) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 44.46, 34) Jan Rehdin, do, 1.10.47, 35) Alf Lindberg, do, 1.21.13
D16 [37]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 36.39, 28) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 58.50
 


MORA: Gesunda Sprint 060519
H18 [32]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 14.33, 21) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 17.38
H16 [52]: 1) Gustav Eriksson, Stora Tuna, 15.21, 34) John Hedlund, Köping-Kolsva, 19.35, 36) Simon Hedlund, do, 19.55
D16 [28]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 13.27, 6) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 15.20
 


TÄRNA (SALA OK): Västmanland Park Tour 2 060516
H20 2 570 m [8]: 1) Anders Olby, Västerås, 12.43, 5) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 14.23
D20 2 410 m [6]: 1) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 14.11
H10 1 050 m [11]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 5.49, 7) Alexander Bakelius, Köping-Kolsva, 8.40, 8) Samuel Hedlund, do, 9.44
H12 1 590 m [24]: 1) David Torstensson, Västerås, 8.45, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 11.56, 21) Daniel Söderberg, do, 18.42, 24) Erik Holmberg, do, 22.27
H14 1 810 m [19]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 7.43, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 9.30, 19) Johan Pickl, do, 24.43
H16 2 410 m [8]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 11.21, 2) Simon Hedlund, do, 12.11, 5) Johan Englöf, do, 13.43
D10 1 050 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.05, 3) Rebecca Mårtensson, do, 9.39, 4) Julia Eriksson, do, 9.59
D12 1 590 m [20]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 9.27, 11) Sally Jensen, do, 13.32, 13) Teresa Stafström, do, 13.56, 15) Nina Andersson, do, 16.19, 16) Hanna Multas, do, 19.32, 18) Sofia Persson, do, 22.46, 19) Emelie Karlsson, do, 28.35
D14 1 810 m [20]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 9.40, 11) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 13.22
D16 2 300 m [8]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 12.02, 3) Sofie Landqvist, do, 13.15, 4) Sandra Burén, do, 13.35


SUTTARBODA: Närkedubbeln (Kilsbergsträffen) 060514
H21 ELIT 13 390 m [42]: 1) Erik Andersson, Denseln, 1.27.29
H20 ELIT 9 870 m [9]: 1) Daniel Attås, Tisaren, 1.19.07
H18 ELIT 7 780 m [23]: 1) Emil Andersson, Ärla, 56.50
D21 ELIT 7 580 m [25]: 1) Lina Persson, Skogsfalken, 1.08.14
D20 ELIT 6 550 m [4]: 1) Lovisa Berg, Milan, 1.16.57
D18 ELIT 5 400 m [14]: 1) Elin Ström, Tullinge, 59.46
H21 7 780 m [23]: 1) Martin Larbo, Lidingö, 57.21, 14) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 1.19.33
H10 2 570 m [14]: 1) Anton Hansson, Nässjö, 22.29, 11) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 45.04
H12 2 920 m [34]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 22.00, 28) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 55.35
H14 4 450 m [34]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 33.23, 15) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 50.30
H16 4 840 m [44]: 1) Olle Boström, Järla, 34.01, 10) John Hedlund, Köping-Kolsva, 42.43, 18) Simon Hedlund, do, 45.22
H35 7 100 m [20]: 1) Thomas Persson, Denseln, 57.15, 9) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.09.54
H45 5 400 m [35]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 43.51, 9) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 54.08
H50 5 420 m [50]: 1) Anders Derebrant, Aneby, 50.37, 36) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.14.51
H75 3 160 m [7]: 1) Bertil Johansson, Markbygden, 46.54, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 56.30
D12 2 920 m [31]: 1) Nathalie Rygh, Mariestad, 28.06, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 38.07
D16 4 010 m [41]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 36.18, 15) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 53.10, 41) Sandra Burén, do, 1.32.18
D45 4 010 m [23]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 39.45, 18) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 1.01.09
D50 3 450 m [32]: 1) Barbro Isaksson, Tisaren, 34.44, 30) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 1.13.43
Öppen 5 4 260 m [28]: 1) Stefan Risberg, KFUM Örebro, 38.05, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 49.02, 26) Stefan Hedlund, do, 1.10.11


SUTTARBODA: Närkedubbeln (Haldex-orienteringen) 060513
H20 ELIT 4 410 m [9]: 1) Mattias Ericsson, Denseln, 33.34, 8) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 46.31
H10 1 880 m [13]: 1) Emanuel Urdal, Boxholm-Mjölby, 12.20, 10) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 17.34
H12 2 330 m [32]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 15.20, 26) Erik Einan, Köping-Kolsva, 34.14, 27) Erik Holmberg, do, 34.57
H14 2 570 m [48]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 19.15, 40) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 39.35
H16 3 130 m [51]: 1) Olle Boström, Järla, 19.59, 21) John Hedlund, Köping-Kolsva, 26.44, 37) Simon Hedlund, do, 32.28
H35 3 920 m [18]: 1) Per Johansson, Motala, 30.07, 6) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 33.29
H45 3 370 m [50]: 1) Lars P. Nordström, Kil, 24.12, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 26.20, 27) Thomas Lagesson, do, 32.48, 32) Pelle Höök, do, 34.12, 38) Kenneth Larsson, do, 37.32, 39) Christer Johansson, do, 37.51
H50 3 130 m [48]: 1) Kari Talltjärn, Tor, 25.01, 9) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 28.42
H65 2 570 m [33]: 1) Lars Johansson, Södertälje-Nykvarn, 23.10, 30) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 42.52
H70 2 160 m [31]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 19.28, 23) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 36.47
H75 1 860 m [12]: 1) Bertil Johansson, Markbygden, 21.14, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 25.43
D10 1 880 m [10]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 11.48, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 14.09, 8) Julia Eriksson, do, 18.05
D14 2 100 m [38]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 19.24, 35) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 44.02
D16 2 760 m [45]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 21.36, 21) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 31.39, 37) Anna Birkestål, do, 39.11, 40) Josefin Eriksson, do, 41.51, 43) Sandra Burén, do, 48.59
D35 3 490 m [18]: 1) Barbara Svensson, Finspång, 34.36, 17) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 55.33
D40 3 130 m [29]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 28.29, 10) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 36.19, 17) Agneta Wallin, do, 41.40
D45 2 570 m [29]: 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge, 24.11, 13) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 31.17
D75 1 780 m [4]: 1) Maj Boudrie, Väsby, 35.13, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 36.19
U3 2 330 m [26]: 1) Gabriel Blomberg, Kolmården, 24.09, 14) Martin Söderberg, Köping-Kolsva, 34.22, 26) Daniel Söderberg, do, 1.01.05
Öppen 4 2 570 m [41]: 1) Josefine Lindberg, Boxholm-Mjölby, 27.58, 20) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 49.38
Öppen 7 2 770 m [39]: 1) Reinert Hallor, Tisaren, 22.02, 12) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 32.30, 20) Mats Kåberg, do, 38.37


FALUN: OL-Touren i Dalarna Medeldistans 060513
D21 ELIT 4 680 m [58]: 1) Gunilla Svärd, Thor, 29.21, 58) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 51.57
D18 ELIT 3 810 m [22]: 1) Kristin Löfgren, Järfälla, 28.47, 6) Sara Profors, Köping-Kolsva, 32.04
H60 2 590 m [32]: 1) Elis Åberg, Storvik, 16.40, 11) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 20.07
D45 2 580 m [34]: 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna, 19.30, 11) Karin Profors, Köping-Kolsva, 23.25
D60 1 950 m [19]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 16.54, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 25.34
 


SKINNSKATTEBERG: Västmanland Park Tour 1 060509
H18-20 2 260 m [3]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 14.03, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 14.11
D18-20 1 980 m [2]: 1) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 17.28
H10 780 m [10]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 4.51, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.04, 8) Alexander Bakelius, do, 10.28
H12 1 000 m [21]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 6.19, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 6.33, 14) Erik Holmberg, do, 11.57, 15) Erik Einan, do, 13.28, 21) Daniel Söderberg, do, 18.43
H14 1 440 m [20]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 7.14, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 9.56, 15) Viktor Holmberg, do, 18.07, 17) Martin Söderberg, do, 20.06, 18) Johan Pickl, do, 21.38, 20) Jesper Multas, do, 23.34
H16 1 870 m [4]: 1) Daniel Hallbäck, Arboga, 11.10, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 12.01, 3) Johan Englöf, do, 14.07
D10 780 m [9]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 4.45, 2) Julia Eriksson, do, 5.36
D12 1 000 m [18]: 1) Hanna Urby, Västerås, 6.17, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 6.44, 4) Sally Jensen, do, 9.35, 6) Nina Andersson, do, 11.08, 10) Andrea Andersson, do, 13.16, 14) Teresa Stafström, do, 16.49, 15) Hanna Multas, do, 19.06
D14 1 430 m [16]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 10.08, 11) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 17.38
D16 1 740 m [5]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 11.56, 2) Sofie Landqvist, do, 13.03, 4) Sandra Burén, do, 13.45


HUNDSBÖLET: Medeldistans + Silva Juniorcup 060507
H21 ELIT 4 970 m [37]: 1) Christian Håkansson, Ronneby, 32.28
H20 ELIT 4 220 m [52]: 1) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 27.03
H18 ELIT 3 790 m [55]: 1) Petter Eriksson, Rodhen, 25.24
D21 ELIT 3 630 m [14]: 1) Lotta Nilsson, Alehof, 33.50
D20 ELIT 3 280 m [54]: 1) Johanna Jonsson, Hakarpspojkarna, 27.01
D18 ELIT 3 310 m [51]: 1) Elsa Jansson, Främmestad, 28.05, 37) Sara Profors, Köping-Kolsva, 38.10
H16 3 540 m [40]: 1) Jonas Leandersson, Tyr, 27.06, 25) John Hedlund, Köping-Kolsva, 42.21
D45 2 350 m [25]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 22.47, 15) Karin Profors, Köping-Kolsva, 33.22
ÖPPEN 4 2 740 m [20]: 1) Johan Melén, Motala, 44.37, 18) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 81.49
 


HUNDSBÖLET: Långdistans + Silva Juniorcup 060506
H21 ELIT 12 630 m [20]: 1) Emil Lauri, Lidingö, 84.47
H20 ELIT 9 910 m [42]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 71.35
H18 ELIT 7 650 m [48]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 58.35
D21 ELIT 8 160 m [9]: 1) Johanna Lindberg, Denseln, 84.31
D20 ELIT 6 750 m [50]: 1) Anna (Humlaröd) Persson, Göingarna, 58.39
D18 ELIT 5 630 m [47]: 1) Karin Persson, Hagaby, 55.13, 21) Sara Profors, Köping-Kolsva, 64.51
H16 4 650 m [61]: 1) Sebastian Månsson, Hagaby, 34.27, 50) John Hedlund, Köping-Kolsva, 58.49
ÖPPEN 4 3 110 m [15]: 1) Albiin Olausson, Askersund, 31.23, 14) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 65.45
 


LINDESBERG/GUSSELBY: Lindebygdsträffen 060507
H21 9 510 m [27]: 1) Mathias Jansson, Hagaby, 58.44
H21 MOTION 7 740 m [1]: 1) Thomas Andersson, Västerås, 1.11.44
H18 6 410 m [6]: 1) Johan Winterås, Västerbergslagen, 43.52, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.02.47
D21 6 410 m [14]: 1) Helena Andersson, Tisaren, 49.16
D21 MOTION 4 130 m [1]: 1) Anna Fröberg, Roxen, 1.13.41
D20 5 170 m [1]: 1) Jonna Pahlm, Garphyttan, 1.06.16
D18 5 170 m [4]: 1) Lina Persson, Hagaby, 47.43
H14 4 130 m [16]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 28.54, 9) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 46.21
H16 4 960 m [7]: 1) Anders Åkerblom, Stora Tuna, 38.35, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 44.26, 7) Johan Englöf, do, 52.02
H45 6 410 m [18]: 1) Mikael Utter, Västerås, 43.08, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 48.59, 11) Thomas Lagesson, do, 51.46, 13) Christer Johansson, do, 53.47, 16) Kenneth Larsson, do, 1.01.02
H60 4 520 m [19]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 33.33, 4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.07, 6) Alf Lindberg, do, 42.47
H65 4 400 m [27]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 34.34, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 41.40, 21) Sune Ahlin, do, 51.14
H70 4 400 m [18]: 1) Tord Lidström, Hagaby, 37.31, 14) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 1.02.05
H75 3 140 m [3]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 35.36, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 38.13
H80 2 660 m [5]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 40.05, 5) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 56.34
D16 4 060 m [9]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 31.31, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 40.16, 5) Anna Birkestål, do, 43.46
D40 4 400 m [11]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 35.12, 9) Agneta Wallin, do, 46.52
D60 3 610 m [14]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 37.23, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 46.51, 7) Monica Törnkvist, do, 51.04
D65 3 140 m [8]: 1) Siv Hasselgrund, Bjursås, 40.19, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 45.55
D70 2 660 m [9]: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 29.59, 4) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 47.42
D45 MOTION 3 690 m [3]: 1) Kerstin Carlsson, Letstigen, 51.45, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.18.46
Öppen 2 2 970 m [13]: 1) Sebastian Frodin, Köping-Kolsva, 29.09, 2) Caroline Frodin, do, 29.51
Öppen 5 4 130 m [16]: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 36.59, 14) Mats Kåberg, do, 1.03.52
Öppen 7 3 140 m [39]: 1) Torbjörn Jansson, KFUM Örebro, 26.39, 14) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 34.28, 24) Toni Andersson, do, 42.44
Öppen 8 5 170 m [15]: 1) Torbjörn Svensk, Hällen, 36.14, 5) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 44.50
Öppen 9 8 360 m [3]: 1) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.31.59
 


LINDESBERG/GUSSELBY: Lindebygdsträffen 060506
H21 4 640 m [39]: 1) Per Öberg, KFUM Örebro, 26.14, 18) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 32.51, 26) Thomas Eek, do, 36.59, 28) Cristian Larsson, do, 37.29, 31) Niklas Landqvist, do, 39.22, 36) Roland Natanaelsson, do, 45.06
H18 3 640 m [7]: 1) Johan Winterås, Västerbergslagen, 25.24, 4) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 31.29
D21 3 640 m [11]: 1) Anette Carlsson, KFUM Örebro, 28.58
D20 3 220 m [4]: 1) Jonna Pahlm, Garphyttan, 35.09
D18 3 220 m [2]: 1) Lina Persson, Hagaby, 30.26
H10 2 440 m [15]: 1) Harald Larsson, Hagaby, 18.39, 14) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 36.09
H12 2 580 m [16]: 1) Erik Lindgren, KFUM Örebro, 23.57, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 26.21, 8) Erik Holmberg, do, 32.37, 12) Erik Einan, do, 35.50, 14) Johan Pickl, do, 40.14
H14 3 460 m [17]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 22.07, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 34.22
H16 3 620 m [11]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 29.15
H45 3 640 m [21]: 1) Anders Lundh, Avesta, 27.25, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 30.03, 14) Pelle Höök, do, 38.36, 17) Christer Johansson, do, 41.16
H55 3 220 m [28]: 1) Conny Lindberg, Hällefors, 25.57, 21) Owe Eek, Köping-Kolsva, 35.59, 23) Bo Eriksson, do, 36.50
H60 2 830 m [21]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 23.10, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 23.27, 14) Stig Karlsson, do, 32.51, 21) Jan Rehdin, do, 40.54
H65 2 620 m [25]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 22.45, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 29.01, 12) Sune Ahlin, do, 31.54
H70 2 620 m [11]: 1) Tord Lidström, Hagaby, 24.42, 9) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 44.15
H75 2 260 m [7]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 23.40, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 27.51
H80 2 260 m [3]: 1) Sven Andersson, Avesta, 33.00, 2) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 42.39
D10 2 440 m [5]: 1) Maria Gustafsson, Hagaby, 19.10, 2) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 19.52
D12 2 580 m [19]: 1) Maria Åkerblom, Stora Tuna, 21.41, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.38, 15) Nina Andersson, do, 42.50, 17) Sofia Persson, do, 46.57, 18) Hanna Multas, do, 47.13, 19) Andrea Andersson, do, 1.13.36
D14 2 870 m [9]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 28.09, 9) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 51.19
D16 3 140 m [14]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 27.44, 4) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 39.49, 5) Sofie Landqvist, do, 41.16, 13) Sandra Burén, do, 48.49
D35 3 220 m [8]: 1) Gunilla Ahola, Djerf, 30.06, 6) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 39.00
D40 3 220 m [12]: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 28.23, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 34.10
D55 2 360 m [6]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 22.46, 6) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 38.02
D60 2 360 m [18]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 27.20, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.43, 14) Siv Frodin, do, 41.27
D65 2 260 m [9]: 1) Elvy Wetterskoog, Hällefors, 29.37, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 40.19, 7) Göta Kåberg, do, 41.22
D75 2 260 m [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 34.55
U3 2 580 m [5]: 1) Erik Svärd, Tylöskog, 26.15, 5) Jesper Multas, Köping-Kolsva, 39.32
U4 2 870 m [7]: 1) Charlotte Kung, Garphyttan, 27.59, 4) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 40.33, 7) Martin Söderberg, do, 46.35
Öppen 1 2 440 m [21]: 1) Caroline Frodin, Köping-Kolsva, 19.55, 2) Alexander Backelius, do, 21.42, 9) Markus Kousmannen, do, 27.36, 12) Michelle Wallerion, do, 31.33, 14) Ingegerd Öberg, do, 37.45, 15) Rebecca Mårtensson, do, 38.57, 21) Jonahan Niiranen, do, 1.02.30
Öppen 4 2 870 m [31]: 1) John Oskarsson, Hagaby, 27.37, 3) Sebastian Frodin, Köping-Kolsva, 33.40, 5) Karin Svensson, do, 35.20, 19) Christina Englöf, do, 45.12
Öppen 7 2 830 m [35]: 1) Lennart Lundh, Tisaren, 25.42, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 29.51, 10) Bengt-Olov Persson, Hägersta, 32.59, 28) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 45.54
Öppen 8 4 110 m [29]: 1) Lars Schagerström, Garphyttan, 28.03, 29) Johan Eriksson, Köping-Kolsva, 1.20.47
 


TIBRO - FAGERSANNA: TibroTrippeln Lång
H21 LÅNG 11 520 m [81]: 1) Fredrik Pettersson, Linköping, 63.24, 39) Osvald Kozak, Köping-Kolsva, 76.27, 58) Zdenek Liscinsky, do, 81.09
D21 LÅNG 7 280 m [20]: 1) Therese Persson, Tyr, 59.52, 7) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 65.23
H21 8 120 m [23]: 1) Fredrik Karlsson, Göteborg-Majorna, 55.39, 17) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 79.54
H45 6 420 m [46]: 1) Christer Skoog, Kil, 41.52, 18) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 57.34
H60 4 870 m [40]: 1) Morgan Ljung, Vaggeryd, 34.33, 12) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.05
D20 4 990 m [28]: 1) Rahel Friederich, Ravinen, 34.41, 4) Elena Bibikova, Köping-Kolsva, 36.53, 8) Tatiana Paramonova, do, 38.36, 11) Ekaterina Terekhova, do, 40.24
D40 4 660 m [23]: 1) Mia Lindberg, Boxholm-Mjölby, 36.25, 6) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 46.02
D60 3 550 m [22]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 33.54, 21) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 65.39


TIBRO - FAGERSANNA: TibroTrippeln Medel
H21DK 6 050 m [33]: 1) Rene Rokkjär, Arhus, 32.54
D21DK 4 720 m [15]: 1) Rikke Norgaard, Arhus, 27.25
H21-1 4 960 m [60]: 1) Anders Bennitz, Renen, 27.56, 4) Osvald Kozak, Köping-Kolsva, 28.48, 45) Zdenek Liscinsky, do, 39.34, 53) Roland Natanaelsson, do, 47.40
H45 3 850 m [46]: 1) Christer Skoog, Kil, 26.10, 28) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 39.57
H60 3 550 m [26]: 1) Stefan Larsson, Njudung, 27.46, 16) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.15
D21 4 350 m [40]: 1) Nina Karlsson, Denseln, 33.17, 2) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 36.11
D20 3 410 m [29]: 1) Jana MacInská, Orion, 25.45, 7) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 30.17, 8) Tatiana Paramonova, do, 30.41, 10) Elena Bibikova, do, 31.29
D40 3 270 m [28]: 1) Mia Lindberg, Boxholm-Mjölby, 24.49, 11) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 32.32
D60 2 520 m [16]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 22.50, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 36.57


VÄNGE: Uppsala Möte, medeldistans
H70 2 280 m [14]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 21.26, 13) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 40.19


VÄRÖBACKA: Snötrampen / Silva Junior Cup - OK Löftan/FAIK
H20 ELIT 9 770 m [63]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 1.01.59
H18 ELIT 8 000 m [53]: 1) Petter Eriksson, Rodhen, 53.48
D20 ELIT 6 330 m [64]: 1) Anna (Humlaröd) Persson, Göingarna, 54.57, 14) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 1.02.15, 33) Elena Bibikova, do, 1.07.32, 44) Tatiana Paramonova, do, 1.09.37
D18 ELIT 5 650 m [57]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 44.45, 36) Sara Profors, Köping-Kolsva, 58.48
H21 7 860 m [27]: 1) Nichlas Wallström, Sävedalen, 59.39, 27) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.34.01
D21 LÅNG 7 180 m [21]: 1) Annika Östman, Sävedalen, 59.08, 11) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.10.32
D45 3 990 m [44]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 32.59, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva, 41.38


VÄRÖBACKA: Medeldistans - OK Löftan/Fjärås AIK
H21 4 970 m [43]: 1) Fredrik Sturesson, Göteborg-Majorna, 29.43
H21 MOTION 4 320 m [3]: 1) Tomas Sundqvist, Kåre, 41.41
H20 3 990 m [30]: 1) Johan Eriksson, Gävle, 24.49
H18 3 630 m [44]: 1) Kalvis Mihailovs, Ärla, 22.31
D21 3 750 m [16]: 1) Karolina Karlsson, Almby, 31.23
D20 3 000 m [23]: 1) Sofia Törnqvist, Storvik, 25.52
D18 3 000 m [36]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 23.05, 3) Sara Profors, Köping-Kolsva, 26.32
Öppen 7 3 000 m [57]: 1) Johan Hamelius, Säterbygden, 25.06, 36) Karin Profors, Köping-Kolsva, 40.34


KRISTIANSTAD: SM-Sprint (kval)
H 21-1 [35]: 1) Andrej Khramov, Pan-Kristianstad, 11.23
H 21-2 [37]: 1) Niclas Jonasson, Leksand, 11.24
H 21-3 [39]: 1) Yuri Omelchenko, Orion, 11.22, 1) Kiril Nikolov, Stora Tuna, 11.22
H 21-4 [36]: 1) Mats Troeng, Linné, 11.33
H 20-1 [27]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 11.09
H 20-2 [28]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 10.58
H 20-3 [28]: 1) David Bejbom, Uddevalla, 11.16
H 18-1 [36]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 10.54
H 18-2 [34]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 11.19, 27) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 13.28
H 18-3 [28]: 1) Stepan Kodeda, IFK Mora, 11.22
H 18-4 [37]: 1) Linus Bohman, Hjärnarp, 11.07
D 21-1 [37]: 1) Helena Jansson, Hagen, 11.23
D 21-2 [35]: 1) Emma Dahlstedt, Lidingö, 11.21
D 21-3 [41]: 1) Lena Eliasson, Hakarpspojkarna, 11.43
D 20-1 [33]: 1) Anna (Humlaröd) Persson, Göingarna, 10.36, 1) Eva Svensson, IFK Mora, 10.36
D 20-2 [34]: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 11.10
D 18-1 [31]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 10.39
D 18-2 [32]: 1) Märta Larsen, Täby, 10.36
D 18-3 [28]: 1) Lina Sundqvist, Kåre, 10.47
D 18-4 [30]: 1) Hanna Axelsson, Skogshjortarna, 10.45


UDDEVALLA: Bohuslunken
H21 ELIT 4 560 m [17]: 1) Jonas Hogedal, Vänersborg, 34.23
H18 ELIT 3 070 m [6]: 1) Martin Jullum, Halden, 21.46
D21 ELIT 3 810 m [20]: 1) Carina Svensson, Eksjö, 32.22, 15) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 44.16
D20 ELIT 2 750 m [3]: 1) Tatiana Paramonova, Köping-Kolsva, 30.17, 2) Ekaterina Terekhova, do, 31.40
D18 ELIT 2 640 m [5]: 1) Ida Marie Naess Björgul, Halden, 22.31
H21 3 930 m [8]: 1) Geir Nilsen, Ringerike, 28.18, 8) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 44.37
Öppen 8 4 360 m [23]: 1) Ulrik Osson, Brattås, 33.20, 12) Peder Wickström, Arboga, 55.07


ÄRLA: Ärlaträffen
H21 [81]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 37.01, 19) Evgenij Paladiev, Arboga, 41.37, 45) Mikhail Fedorov, do, 45.45, 54) Robert Grann, do, 50.56, 69) Henrik Wickström, do, 56.11, 73) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 58.35, 78) Michael Wickström, Arboga, 1.06.48
H21 Motion [1]: 1) Pär-Mikael Persson, Midälva, 49.00
H20 [4]: 1) Jesper Westerberg, Milan, 37.28
H18 [13]: 1) Oskar Lundberg, Dalaporten, 28.18, 6) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 32.20
D21 [39]: 1) Helena Nordin, Skogslöparna, 35.23, 27) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 45.09
D21 Motion [2]: 1) Kristina Lärfars, Leksand, 32.04
D20 [3]: 1) Matilda Davidsson, Klemmingen, 28.09
D18 [12]: 1) Lisa Westerberg, Milan, 28.04
H10 [6]: 1) August Mikaelsson, Västerås, 15.28, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 18.40
H12 [17]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 16.34, 11) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 21.54
H16 [20]: 1) Henning Hall, Nyköping, 27.17, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 27.22, 9) Daniel Hallbäck, Arboga, 31.01, 18) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 38.35
H45 [39]: 1) Peter Karlberg, Tullinge, 25.31, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 32.40, 16) Lars-Åke Andersson, Arboga, 32.55, 25) Jan Grann, do, 37.04, 35) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 45.01
H50 [35]: 1) Peter Rasmussen, Måsen, 25.09, 14) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 32.12
H55 [33]: 1) Ingemar Gard, Söders SOL Tyresö, 26.57, 3) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 29.50
H60 [38]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 25.34, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.31, 8) Alf Lindberg, do, 28.09, 35) Jan Rehdin, do, 40.20
H65 [27]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 25.11, 13) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 34.16, 15) Hans-Erik Hansson, do, 34.42, 16) Torbjörn Ericsson, do, 35.09
H70 [13]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 24.11, 13) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 41.16
H75 [4]: 1) Lars Pettersson, Nalle, 28.09, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 29.17
D12 [16]: 1) Siri Jeppson, Katrineholm, 18.33, 15) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 44.06
D16 [22]: 1) Angelica Rask, Enen, 26.53, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 30.28, 10) Sofie Wetter, Arboga, 32.19, 14) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 36.51
D40 [14]: 1) Carina Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 26.21, 9) Berit Wetter, Arboga, 33.27
D45 [17]: 1) Åsa Kindlundh, Alfta-Ösa, 27.20, 13) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 35.22
D55 [11]: 1) Anne Lundmark, Järfälla, 28.33, 6) Lena Jansson, Arboga, 33.33
D60 [10]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 27.50, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 31.23
D65 [7]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 30.22, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 36.15
D70 [5]: 1) Dagny Andersson, Tjärnen, 33.34, 5) Gun Holmqvist, Arboga, 53.52
D45 Motion [1]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.01.13
Öppen 4 [26]: 1) Patrik Kangas, Västerås, 24.59, 18) Lars-Erik Lundkvist, Köping-Kolsva, 45.06
Öppen 5 [15]: 1) Ola Torstensson, Västerås, 30.03, 12) Mauno Myllyvainio, Rune, 50.59
Öppen 7 [21]: 1) Kajsa Holmqvist, Hagaby, 35.24, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 42.03, 20) Mats Kåberg, do, 1.01.46
Öppen 8 [31]: 1) Tomas Bäck, Trosabygden, 00.00, 12) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.31, 29) Ronny Andersson, Rune, 1.25.23


BARVA, ESKILSTUNA: Kjula IF:s Påsk-OL
H21 LÅNG 12 480 m [39]: 1) Fredrik Pettersson, Linköping, 1.18.45, 25) Robert Grann, Arboga, 1.40.19, 31) Mikhail Fedorov, do, 1.49.00, 36) Evgenij Paladiev, do, 2.01.55
D21 LÅNG 7 660 m [25]: 1) Tina Junegard, Tullinge, 1.01.55, 2) Karin Elgh, Köping-Kolsva, 1.03.39, 11) Ekaterina Terekhova, do, 1.16.16, 12) Elena Bibikova, do, 1.16.26, 14) Tatiana Paramonova, do, 1.19.50, 22) Natalia Pikova, do, 1.30.16
H21 8 140 m [33]: 1) Michael Wickström, Arboga, 38.58, 8) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.04.28, 18) Henrik Wickström, Arboga, 1.18.35, 22) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.21.00, 30) Roland Natanaelsson, do, 1.30.20
H18 6 780 m [13]: 1) Peter Eriksson, Linköping, 57.45, 8) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.14.27, 11) Martin Hansson, Arboga, 1.21.20
H10 2 370 m [13]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 20.07
H12 2 980 m [28]: 1) Didrik Hall, Nyköping, 22.31, 19) Rasmus Karlsson, Köping-Kolsva, 32.15, 23) Erik Einan, do, 37.20
H14 3 960 m [36]: 1) Fredrik Forsberg, Tullinge, 32.00, 24) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 51.30
H16 5 070 m [31]: 1) Fredrik Winterås, Västerbergslagen, 40.41, 14) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 57.17, 21) Johan Englöf, do, 1.04.00
H35 7 260 m [10]: 1) Ronnie Dahlgren, Gustavsberg, 57.52, 7) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.11.30
H45 6 530 m [35]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 46.59, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 58.31, 17) Jan Grann, Arboga, 1.03.37, 20) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.05.03, 21) Kenneth Larsson, do, 1.05.09, 22) Arne Hägg, Arboga, 1.05.44, 30) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 1.17.22
H50 5 700 m [34]: 1) Roy Fransson, Ärla, 45.29, 16) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.04.01, 21) Peder Wickström, Arboga, 1.10.01
H60 4 530 m [52]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 37.03, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 40.17, 4) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 40.48, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.45, 40) Bo Hansson, Arboga, 55.42, 47) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 1.01.33
H65 4 080 m [38]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 36.31, 16) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 48.31, 21) Hans-Erik Hansson, do, 53.50, 22) Sune Ahlin, do, 54.24
H70 3 070 m [19]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 26.33, 16) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 51.33
H75 3 070 m [9]: 1) Ingvar Törnström, Södertälje-Nykvarn, 41.01, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 42.35
H80 2 630 m [5]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 38.49, 4) Henry Jakobsson, Köping-Kolsva, 58.18
D21 5 160 m [18]: 1) Maria Wallström, Måsen, 48.14, 5) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 54.25, 9) Linda Ohlsson, do, 57.18
D10 2 370 m [9]: 1) Kristin Boman, Gävle, 20.35, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 23.25, 8) Julia Eriksson, do, 29.43
D12 2 980 m [19]: 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby, 24.50, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 29.24
D14 3 640 m [28]: 1) Kajsa Hammarström, Måsen, 34.09, 28) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.24.28
D16 4 080 m [28]: 1) Katarina Svahn, IFK Mora, 41.10, 7) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 50.05, 13) Sofie Landqvist, do, 53.33, 21) Sandra Burén, do, 1.02.09, 25) Josefin Eriksson, do, 1.05.54
D35 4 740 m [12]: 1) Sofia Heldt, Södertälje-Nykvarn, 39.59, 11) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 1.03.00
D40 4 530 m [20]: 1) Kerstin Håland, Hedströmmen, 38.56, 11) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 48.44
D50 3 330 m [16]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 33.19, 12) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 51.29
D55 3 330 m [21]: 1) Kerstin Svensk, Hällen, 35.11, 5) Lena Jansson, Arboga, 41.28, 21) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 1.10.52
D65 3 070 m [10]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 38.00, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 52.35
D45 MOTION 3 640 m [3]: 1) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 45.14
Öppen 2 2 980 m [14]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 28.32
Öppen 5 3 960 m [28]: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.09, 17) Marie Larsson, do, 55.04, 18) Ronny Andersson, Rune, 56.18
Öppen 6 5 370 m [10]: 1) Martin Ahlström, Enskede, 59.02, 10) Wincent Liljekvist, Rune, 1.27.23
Öppen 7 3 070 m [52]: 1) Hans Erik Lang, Västerbergslagen, 26.05, 27) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 45.22, 33) Stefan Hedlund, do, 49.19, 35) Mats Kåberg, do, 50.38
Öppen 8 5 700 m [46]: 1) Dan Giberg, Södertälje-Nykvarn, 44.46, 5) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 50.05, 10) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 54.06, 40) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.27.03
 


STRÄNGNÄS: Stockenfejden
H21 LÅNG 11 700 m [40]: 1) Ulf Troeng, Linné, 1.15.45
D21 LÅNG 7 980 m [19]: 1) Sofia Olsson, Skogsfalken, 1.02.58
H21 7 980 m [12]: 1) Christian Enberg, Linköping, 59.17, 3) Robert Grann, Arboga, 1.02.14, 9) Michael Wickström, do, 1.26.08, 10) Henrik Wickström, do, 1.27.04
H20 7 090 m [8]: 1) Johan Eriksson, Gävle, 44.57, 7) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.04.22
H18 6 430 m [17]: 1) Emil Andersson, Ärla, 44.22, 12) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 58.00
H10 2 880 m [8]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 19.02
H12 3 540 m [16]: 1) Daniel Nilsson, Nyköping, 32.45
H14 4 430 m [23]: 1) Martin Regborn, Surahammar, 36.32
H16 5 010 m [37]: 1) Oskar Sjöberg, Täby, 36.25, 14) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 45.54, 24) Daniel Hallbäck, Arboga, 51.02, 26) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 54.10
H35 7 090 m [9]: 1) Stephen Craig, Ravinen, 50.07, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 57.35
H40 6 430 m [36]: 1) Rikard Imark, Tullinge, 42.10
H45 6 450 m [36]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 44.10, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 50.49, 9) Lars-Åke Andersson, Arboga, 51.35, 28) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 1.07.16
H50 5 610 m [34]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 39.12, 9) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 53.12, 18) Peder Wickström, Arboga, 1.00.06
H55 5 270 m [27]: 1) Ingemar Gard, Söders SOL Tyresö, 43.56
H60 4 830 m [28]: 1) Ingvar Svensson, Söders SOL Tyresö, 42.24, 3) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 43.35, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 48.15, 14) Stig Törnkvist, do, 50.31
H65 4 270 m [33]: 1) Jerry Holm, Eskilstuna, 37.24, 12) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 45.53, 16) Sune Ahlin, do, 52.13
H70 4 270 m [14]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 41.14
H75 3 430 m [6]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 44.08
H80 2 550 m [1]: 1) Tage Ericksson, Hallstahammar, 35.22
D21 5 250 m [10]: 1) Anna-Stina Påledal, Linköping, 47.52
D20 4 790 m [3]: 1) Sara Eskilsson, Haninge, 37.44
D18 4 790 m [15]: 1) Elin Ström, Tullinge, 40.52
D10 2 880 m [3]: 1) Anna Kindlundh, Trosabygden, 28.29
D12 3 540 m [19]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 31.40
D14 3 690 m [29]: 1) Hedvig Markgren, Täby, 34.22, 26) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.10.21
D16 4 350 m [29]: 1) Johanna Olsson, Täby, 39.19, 15) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 52.27, 17) Sofie Wetter, Arboga, 53.20
D35 4 790 m [11]: 1) Sofia Heldt, Södertälje-Nykvarn, 41.13
D40 4 250 m [13]: 1) Lena Sundqvist, Tullinge, 41.30, 8) Berit Wetter, Arboga, 51.51
D45 4 270 m [12]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 36.51
D50 3 710 m [12]: 1) My Rönnols, Täby, 39.16
D55 3 710 m [14]: 1) Britt-Marie Aldén, Kolmården, 41.16
D60 3 710 m [8]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 47.13
D65 3 430 m [13]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 45.22, 10) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 1.08.25, 11) Göta Kåberg, do, 1.12.49
D70 2 550 m [5]: 1) Gunnel Junegard, Södertörn, 43.11, 5) Gun Holmqvist, Arboga, 1.31.59
U1 2 280 m [5]: 1) Amanda Berggren, Tullinge, 23.23
U2 2 880 m [12]: 1) Simon Imark, Tullinge, 27.26
U3 3 540 m [5]: 1) Albin Sundahl, Katrineholm, 50.18
H21 MOTION 6 820 m [3]: 1) Arvid Rinaldo, Sundsvall, 1.17.16
H35 MOTION 6 820 m [3]: 1) Erik Berggren, Tullinge, 1.06.45
H45 MOTION 4 430 m [2]: 1) Per Pettersson, Djerf, 52.13
D35 MOTION 4 520 m [1]: 1) Camilla Larsson, Hällen, 1.02.37
D45 MOTION 3 690 m [2]: 1) Maria Emanuelsson, Domnarvet, 46.27
Öppen 1 2 880 m [12]: 1) Martin Nilsson, Snättringe, 28.18
Öppen 2 3 540 m [7]: 1) Christine Englund, Tumba-Mälarhöjden, 44.11
Öppen 4 3 090 m [27]: 1) Lotta Östervall, Tumba-Mälarhöjden, 40.00, 12) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 47.19
Öppen 5 4 430 m [13]: 1) Peter Sundgren, Vallentuna-Össeby, 38.56, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva, 52.26
Öppen 6 5 020 m [13]: 1) Martin Hultman, Hällen, 46.17, 5) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 53.13
Öppen 7 3 430 m [35]: 1) Henrik Skoglund, Södertälje, 26.29, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 42.09, 22) Mats Kåberg, do, 55.52, 29) Rose-Marie Karlsson, do, 1.01.30
Öppen 8 5 270 m [28]: 1) Mikael Utter, Västerås, 40.58, 9) Jan Grann, Arboga, 52.27
Öppen 9 7 120 m [14]: 1) Robbin Kantarp, Hällen, 45.40, 9) Arne Hägg, Arboga, 1.03.53


SKARA: Häxjakten
H35 LÅNG [4]: 1) Thomas Kullander, Sävedalen, 1.11.30, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.20.28
U2 [8]: 1) Jakob Karlsson, Skogsstjärnan, 24.52, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 32.22


GURRESØSKOVENE: Spring Cup 060324
H 21 E1 [179]: 1) Matthias Merz, Rajamäen Rykmentti, 1.01.52, 2) Jonas Pilblad, Skogsfalken, 1.02.12, 3) Jamie Stevenson, Farum Tisvilde, 1.02.14, 35) Oli Johnson, Västerås, 1.06.28, 36) Matt Crane, do, 1.06.38, 142) Mattias Millinger, do, 1.15.11
H 17-18 [122]: 1) Erik Liljequist, Älme, 45.55,
H 19-20 [86]: 1) Jan Benes, Tjeckien, 50.30, 2) Scott Fraser, Halden, 51.35, 3) Ola Nyberg, Pan-Kristianstad, 51.44, 19) Jonathan Rosendahl, Västerås, 54.52, 67) Simon Lindberg, do, 1.06.31
D 21 E [156]: 1) Simone Niggli, Ulricehamn, 46.49, 2) Minna Kauppi, Asikkalan Raika, 50.15, 3) Lea Müller, Södertälje-Nykvarn, 50.20, 43) Jenny Whitehead, Västerås, 57.10, 110) Anna Thomasdotter, do, 1.05.00, 111) Helen Winskill, do, 1.05.09
D 17-18 [82]: 1) Monika Dolezalova, Tjeckien, 35.18, 2) Vera Mádlová, Slavia Hradec Králové, 35.19, 3) Lucie Machutova, Tjeckien, 36.14, 9) Alva Olsson, Västerås, 37.44, 36) Sara Profors, Köping-Kolsva, 42.02


EGEDAM: Spring Cup natt sprint 060324
H 21 E [104]: 1) Renard Damien, Fra-France, 35.43, 2) Michael Mamleev, Orion, 36.20, 3) Mattias Millinger, Västerås, 37.55, 26) Johan Ahlström, do, 42.30, 39) Håkan Andersson, do, 44.00, 74) Patrik Gunnarsson, do, 49.36
H 17-20 [93]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 34.35, 2) Adam Chromy, Tjeckien, 35.56, 3) Janne Heikka, Delta, 36.01, 8) Jonathan Rosendahl, Västerås, 39.44, 77) Simon Lindberg, do, 56.21
D 21 E [25]: 1) Karin Boström, Järfälla, 37.17, 2) Zsuzsa Fey, Tyrving, 39.51, 3) Karianne Ruud, Fredrikstad, 40.43
D 17-20 [81]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 30.59, 2) Linnéa Johnsson, Nackhe, 33.10, 3) Josefine Carlsson, Viljan, 33.42, 4) Alva Olsson, Västerås, 33.49, 63) Sofia Carlsson, do, 50.16, 71) Helena Lindqvist, do, 54.27


Results for Long-O and Colour Coded Event, Temple + Bourne Woods, 09/01/2006

Green (length 4.7km, climb 35m, 13 controls) 24 deltagare

  1  Anna Birkestal       KK W16  43:22 
  2  Sofie Wetter         KK W16  44:18 

Blue (length 7.0km, climb 45m, 17 controls) 10 deltaare

  1  Niklas Landguist     KK M21  48:58 

Brown (length 9.1km, climb 80m, 20 controls) 15 deltagare
  3  Lars Andersson   ARBOLA M45  69:13
  5  Kenneth Larsson   KK OK M45  79:58
  8  Pelle Hook       ARBOGA M45  85:48
 10  Ronald Natanaelsson  KK M21  92:30
 11  Peder Wickstrom     AOK M50  97:08

Long-O (length 17.0km, climb 100m, 34 controls) 46deltagare
7 Cristian Larsson 130:57
8 Thomas Eek 135:17
9 Mats Birkestal 136:36


LINCOLSHIRE BOMBER RELAY RESULTS  20060110

1 THE FLYING HALOS 1:19:43

2 KOPING-KOLSVA TEAM 1 1:22:02

    1 NIKLAS LANDQVIST MEDIUM 26:38,     2 MATS BIRKESTAL LONG 34:53,     3 ANNA BIRKESTAL SHORT 20:31

3 KOPING-KOLSVA TEAM 4 1:23:03

    1 LARS-AKE ANDERSSON MEDIUM 26:46, 2 CRISTIAN LARSSON LONG 22:06, 3 SOFIE WETTER SHORT 34:11

4 KOPING-KOLSVA TEAM 3 1:27:00

    1 TOMAS EEK LONG 32:12, 2 PELLE HOOK SHORT 25:29, 3 ROLAND NATANELSSON MEDIUM 29:19

6 KOPING-KOLSVA TEAM 2 1:37:40

    1 KENNETH LARSSON LONG 40:42, 2 PEDER WIKSTROM MEDIUM 31:15, 3 PEDER WIKSTROM SHORT 25:43


ARBOGA: Julserien etapp 4 20060108
H17 7 870 m [8]: 1) Tomas Hallmén, Tisaren, 60.37, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 62.59, 3) Niklas Profors, do, 66.15, 7) Robert Grann, do, 75.53
H40 5 900 m [10]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 48.26, 8) Mats Landqvist, do, 72.31
H55 4 800 m [21]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 42.23, 20) Ove Eek, Köping-Kolsva, 66.09
H70 3 120 m [8]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 39.13, 8) Henry Jakobsson, do, 64.25
D16 3 830 m [3]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 44.27, 2) Sofie Landqvist, do, 46.01, 3) Sandra Burén, do, 63.15
D17 4 800 m [4]: 1) Sara Garpenlund, KFUM Örebro, 49.25, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 49.37
D40 3 830 m [7]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 50.34, 5) Toni Andersson, do, 56.04
D55 3 120 m [4]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 39.09, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 43.48
Motion 5 000 m [7]: 1) Michael Wickström, Arboga, 44.55, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 45.33, 4) Eric Englöf, do, 49.37, 7) Roland Natanaelsson, do, 61.14
Motion 3 000 m [9]: 1) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 36.04, 7) Hans-Erik Hansson, do, 47.11