RESULTAT 2007
[Filtrerat med Siphon]



Resultat från årets poängtävlingar: >>


 

TOTALRESULTAT Julserien:  >> 


ARBOGA: Julserien, etapp 4 20061226
H13 3 010 m [5]: 1) Niklas Sundqvist, Tullinge, 33.10, 3) Isak Söderström, Sala, 40.38
H16 4 840 m [5]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 38.30, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 45.03, 5) Viktor Holmberg, do, 53.43
H17 8 510 m [13]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 55.42, 4) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 62.33, 6) Simon Hedlund, do, 66.08, 10) Henrik Holmberg, do, 73.30
H40 6 130 m [10]: 1) Lars Karlsson, Hammaren, 49.18, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 60.48, 9) Jörgen Dalén, Sala, 79.47, 10) Göran Larsson, do, 79.52
H50 4 840 m [15]: 1) Robert Larsson, Hagaby, 45.51, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva, 51.56, 10) Mats Landqvist, do, 55.50, 11) Pelle Höök, do, 55.55
H60 3 500 m [25]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 30.37, 3) Lars Johansson, Södertälje-Nykvarn, 35.04, 22) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 50.04
H70 3 160 m [11]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 38.46, 4) Nils-Gunnar Karlsson, do, 41.36
D13 3 010 m [4]: 1) Jessica Korkeakoski, Milan, 39.10, 4) Shanti Söderström, Sala, 75.28
D16 3 500 m [3]: 1) Marika Lindahl, Milan, 40.41, 3) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 55.10
D17 4 840 m [3]: 1) Linn Robertsson, Ravinen, 46.06, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 50.15, 3) Sofie Landqvist, do, 52.08
D40 3 500 m [8]: 1) Marie Hedar, Eskilstuna, 34.51, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 47.52, 5) Karin Profors, do, 48.07, 6) Toni Andersson, do, 49.56
D50 3 500 m [8]: 1) Lena Jansson, Arboga, 31.57, 3) Lena Larsson, Sala, 39.11
D60 3 160 m [10]: 1) Inger Nicolas, KFUM Örebro, 35.33, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 41.44, 7) Lisbeth Johansson, Södertälje-Nykvarn, 51.09, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 60.12
D70 3 160 m [3]: 1) Ingrid Lundin, Eskilstuna, 55.56, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 71.56


ARBOGA: Julserien, etapp 3 20071216
H16 5 130 m [3]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 42.54, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 62.01
H17 7 780 m [10]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 52.56, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 66.27, 5) Marcus Eek, do, 67.06, 8) Ola Carlsson, do, 76.19
H40 6 210 m [6]: 1) Stefan Bjurstedt, Hallstahammar, 49.15, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 53.19, 6) Jörgen Dalén, Sala, 75.21
H50 5 130 m [12]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 42.40, 10) Owe Eek, Köping-Kolsva, 67.25
H60 4 020 m [25]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 34.25, 13) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 50.52, 17) Sune Ahlin, do, 52.56, 23) Ragnar Widenbring, Sala, 67.58
H70 2 910 m [9]: 1) Bo Norenvik, Tor, 35.55, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 47.12, 5) Nils-Gunnar Karlsson, do, 51.45, 9) Göthe Olsson, do, 73.46
D13 2 320 m [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 37.49
D17 5 130 m [3]: 1) Malin Wiklund, Almby, 54.36, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 60.34
D40 4 020 m [10]: 1) Pernilla Klemets, Hallstahammar, 44.03, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 65.43, 8) Karin Profors, do, 67.07
D60 2 910 m [11]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 32.06, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.16, 8) Siv Frodin, do, 52.27, 10) Rose-Marie Karlsson, do, 58.17
D70 2 910 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 53.53
MOTION 5 130 m [2]: 1) Stefan Wikström, Tor, 58.59, 2) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 59.40


ARBOGA: Julserien. Etapp 2
H17 7 920 m [9]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 49.24, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 58.21, 7) Ola Carlsson, do, 70.38
H40 5 860 m [9]: 1) Mårten Källström, Sala, 44.12, 9) Jörgen Dalén, do, 83.54
H50 5 160 m [16]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 40.02, 10) Owe Eek, Köping-Kolsva, 55.08, 11) Mats Landqvist, do, 56.06
H60 3 910 m [24]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 31.49, 3) Lars Johansson, Södertälje-Nykvarn, 35.22, 9) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 39.08, 15) Sune Ahlin, do, 42.53, 24) Ragnar Widenbring, Sala, 69.39
H70 3 290 m [8]: 1) Lars Söderlund, Hallstahammar, 44.19, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.36, 6) Göthe Olsson, do, 56.03
D13 2 170 m [3]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 27.20, 2) Evelina Bergsten, do, 27.23
D17 5 160 m [4]: 1) Sara Profors, Köping-Kolsva, 51.47, 4) Sofie Landqvist, do, 59.36
D40 3 910 m [8]: 1) Ing-Marie Lindahl, Milan, 38.05, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 40.29, 5) Toni Andersson, do, 49.12
D60 3 290 m [9]: 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 47.07, 3) Monica Törnkvist, do, 49.40, 6) Lisbeth Johansson, Södertälje-Nykvarn, 63.07, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 81.15
D70 3 290 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 76.35


ARBOGA: Julserien. Etapp1
H16 [4]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 43.04, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 48.19
H17 [12]: 1) Jury Masnyy, Arboga, 59.07, 4) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 69.41, 7) Thomas Eek, do, 77.29, 12) Thomas Törnkvist, do, 93.36
H40 [3]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.09
H50 [11]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 43.15, 3) Owe Eek, Köping-Kolsva, 53.45, 7) Mats Landqvist, do, 56.07, 8) Pelle Höök, do, 56.45
H60 [18]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 46.19, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 49.22, 17) Sune Ahlin, do, 68.43
H70 [8]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 38.23, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 46.37, 6) Bo Karlsson, do, 54.27
D13 [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.03
D17 [4]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 52.09
D60 [9]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 35.49, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 55.08, 7) Monica Törnkvist, do, 69.43, 9) Siv Frodin, do, 101.55
D70 [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 56.15


 

Resultat KKOK:s sprint-KM 2007-10-21                                                                                                                                        Sträcktider >> winsplit >>

H50   1960 meter   8 anmälda

1  Pelle Höök 15:49, 2  Kenneth Larsson 16:00, 3  Alf Lindberg 16:48, 4  Kjell Frodin  16:55, 5  Mats Landqvist 17:02,
6  Hans-Erik Hansson 18:59, 7  Owe Eek 19:20, 8  Sune Ahlin 21:02 .  

H21   2320 meter   13 anmälda

1  John Hedlund 13:03, 2  Niklas Profors 14:02, 3  Thomas Eek 14:26, 4  Eric Englöf  14:37, 5  Marcus Eek 14:47

6  Cristian Larsson 14:58, 7  Henrik Holmberg 15:02, 8  Mats Birkestål  16:39, 9  Thomas Törnkvist 17:24 , 10  Thomas Lagesson 17:39

11  Christer Linderborg 18:30

  Christer Johansson      Ej godk.   

H16   2320 meter   4 anmälda

1  Johan Englöf 15:18, 2  Janne Selkälä 15:35, 3  Viktor Holmberg 16:12 

D50   1830 meter   2 anmälda

1  Yvonne Carlsson  27:16 (Ej KM) 

D21   1960 meter   5 anmälda

1  Marie Larsson 17:26, 2  Karin Profors 19:52, 3  Helena Holmberg  22:27  

D16   1960 meter   7 anmälda

1  Anna Birkestål 15:14, 2  Sofie Landqvist 15:28, 3  Johanna Larsson 16:01, 4  Sandra Burén 19:13,5  Anna Halldén 19:54

6  Sabina Hedlund 22:21, 7  Rebecka Backeus      28:17 

D upp till 12   1600 meter   6 anmälda

1  Theresa Stafström 14:56, 2  Frida Halldén 20:47, 3  Lisa Burén 21:24, 4  Melina Carlsson 21:42, 5  Evelina Bergsten 25:19 

H upp till 12   1600 meter   6 anmälda                                                                                 

1  Alexander Backeus 13:00, 2  Victor Jonsson 15:14 2:14, 3  Rasmus Bergsten 28:45                                                                    


ENKÖPING: Oktoberracet 2007-10-20
H21 4 860 m [86]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 26.36,  43) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 33.51,  57) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 36.54, 82) John Hedlund, do, 47.40
H18 4 050 m [9]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 27.35, 6) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 45.09
H45 3 800 m [47]: 1) Mikael Backlund, Dalaporten, 26.43, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.08,  24) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 39.22
H50 3 450 m [47]: 1) Roger Glännefors, Söders SOL Tyresö, 22.44, 20) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 29.48, 24) Pelle Höök, do, 31.07
H55 3 050 m [33]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 21.14, 29) Owe Eek, Köping-Kolsva, 36.30
H60 2 910 m [56]: 1) Christer Sandh, Roxen, 23.26, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.22, 
D10 1 750 m [5]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 12.01, 2) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 13.31
D16 2 930 m [26]: 1) Hanna Axelsson-Meyerson, Linné, 22.38, 12) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 28.35, 21) Sandra Burén, do, 41.21
D45 2 790 m [17]: 1) Katarina Bengtsson, Långhundra, 24.31, 6) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 26.51
Öppen 5 2 330 m [50]: 1) Tom Hollowell, Soft, 16.58, 26) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 35.16, 
Öppen 7 2 680 m [30]: 1) Fredrik N Jansson, Västerbergslagen, 22.52, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 25.28, 
Öppen 8 4 630 m [28]: 1) Martin Juhlin, Västerås, 33.23, 10) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.09


DAL, ARBOGA: Golden Weekend E2 Lång AOK 2007-09-30 
H21 ELIT 13 160 m [13]: 1) Peter Öberg, Hällen, 76.07, 
D21 ELIT 6 720 m [12]: 1) Johanna Svensson, Hällen, 50.29, 
H21 8 400 m [11]: 1) Per Lovang, Västerbergslagen, 62.22, 7) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 75.02
H10 2 280 m [11]: 1) Isak Söderström, Sala, 17.52, 5) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 22.06, 10) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 31.15
H14 4 000 m [12]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 35.58, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 54.53, 12) Erik Einan, Köping-Kolsva, 88.18
H35 8 400 m [4]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 64.20
H45 5 940 m [12]: 1) Hans Melin, Hagaby, 47.02, 3) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 54.05
H50 5 940 m [20]: 1) Roger Lind, Leksand, 48.01, 11) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 68.40
H55 5 350 m [27]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 43.16, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 46.55
H60 4 960 m [24]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 47.09, 24) Kjell Frodin, do, 92.58
H65 4 640 m [33]: 1) Jerry Holm, Eskilstuna, 43.09, 20) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 59.55, 26) Hans-Erik Hansson, do, 65.16
H75 3 710 m [10]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 52.55, 5) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 68.29, 10) Göthe Olsson, do, 85.23
D10 2 280 m [4]: 1) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 18.42
D12 2 410 m [12]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 20.21, 5) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 25.43, 7) Teresa Stafström, do, 31.00, 9) Evelina Bergsten, do, 34.06, 10) Andrea Andersson, do, 35.33, 11) Sofia Persson, do, 46.41
D14 3 680 m [12]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 35.55, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 49.07, 12) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 73.18
D40 4 640 m [8]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 44.46, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 60.51
D45 4 580 m [7]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 51.38, 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 51.38, 5) Marie Larsson, do, 57.22
D60 3 710 m [10]: 1) Anita Johansson, Tor, 54.31, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 72.22, 10) Monica Törnkvist, do, 80.28
D70 3 090 m [5]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 53.40, 5) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 65.58
U2 2 280 m [10]: 1) Edvin Danielsson, Tisaren, 19.38, 7) Michelle Noren, Köping-Kolsva, 33.35
U3 2 410 m [4]: 1) Axel Limbäck, Västerås, 27.33, 2) Elin Sjölinder, Arboga, 29.47
ÖPPEN 1 2 270 m [2]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 24.37
ÖPPEN 3 2 410 m [4]: 1) Mats Eriksson, Norden, 23.50, 4) Rolf Jansson, Rune, 54.14
ÖPPEN 4 3 470 m [13]: 1) Ingrid Persson, Hagaby, 52.31, 3) Pernilla Backeus, Köping-Kolsva, 58.37
ÖPPEN 7 4 960 m [9]: 1) Lars Persson, Hagaby, 41.38, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 49.33
ÖPPEN 9 6 540 m [2]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 50.57


DAL, ARBOGA: Golden Weekend E1 Medel KKOK 2007-09-29
H21 ELIT 5 100 m [31]: 1) Peter Öberg, Hällen, 30.30,
H10 1 800 m [9]: 1) Isak Söderström, Sala, 12.25, 5) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 19.27, 8) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 22.23
H12 2 140 m [8]: 1) Oskar Johansson, Arboga, 16.27, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 18.42, 4) Gustav Lagergren, do, 20.16
H14 2 310 m [9]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 17.22, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 18.43, 7) Erik Einan, do, 29.32,
H45 3 620 m [13]: 1) Bo Gustavsson, Tylöskog, 29.55, 4) Lars-Åke Andersson, Arboga, 33.02
H50 3 620 m [18]: 1) Yngve Johansson, Hagaby, 31.17,  6) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 36.29, 
H55 3 460 m [22]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 28.10, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 35.27,
D10 1 800 m [6]: 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 13.34, 4) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 18.14, 
D12 2 140 m [10]: 1) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 19.45, 4) Teresa Stafström, do, 25.34, 6) Evelina Bergsten, do, 30.00, 7) Andrea Andersson, do, 33.39, 9) Frida Halldén, do, 37.04
D14 2 310 m [11]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 22.43, 3) Sabina Hedlund, do, 26.39, 6) Anna Halldén, Köping-Kolsva, 42.18, 9) Nina Andersson, do, 50.31
D45 3 240 m [7]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 31.14, 3) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 42.55,


NORBERG: NOK:s Nationella Höst 2007-09-23
H14 2 640 m [11]: 1) Erik Ramberg, Hallstahammar, 22.15, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 23.34
H45 3 340 m [15]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 24.18, 8) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 32.33, 15) Mats Birkestål, do, 41.57
H60 2 780 m [24]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 23.49, 14) Jan Rehdin, do, 35.09, 15) Kjell Frodin, do, 35.18
H65 2 520 m [25]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 20.59,14) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 27.19, 16) Hans-Erik Hansson, do, 30.08, 
H70 2 260 m [15]: 1) Svante Nyström, Västerbergslagen, 21.29,10) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 28.19
H75 2 070 m [10]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 20.32, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 22.43, 7) Göthe Olsson, do, 30.27
D14 2 640 m [16]: 1) Malin Carlsson, Järla, 21.10, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 29.44
D16 2 780 m [10]: 1) Matilda Gustafsson, Stora Tuna, 24.53, 6) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 32.16, 8) Sandra Burén, do, 35.32
D35 2 780 m [8]: 1) Annika Ivarsson, Linköping, 25.58, 3) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 27.40
D45 2 520 m [9]: 1) Marianne Ottosson, Västerbergslagen, 24.38, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 32.21,  9) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 44.44
D60 2 070 m [7]: 1) Kari Vikerhaugen, Odal, 20.02, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.14, 5) Siv Frodin, do, 36.59
D75 1 630 m [3]: 1) Inga-Lisa Eriksson, Hofors, 27.11, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 29.40
ÖPPEN 4 2 640 m [14]: 1) Jenny Lind-Öhgren, Karlsbyheden, 33.20, 7) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 52.59
ÖPPEN 7 3 000 m [21]: 1) Karolina A. Höjsgaard, Domnarvet, 23.32, 21) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 50.33
ÖPPEN 8 4 220 m [16]: 1) Christer Carlsson, Alfta-Ösa, 30.50, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 32.26, 10) Owe Eek, do, 46.17, 14) Helena Holmberg, do, 67.43


FAGERSTA: Bergslagsträffen 2007-09-22
H12 2 810 m [15]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 18.14, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 28.12, 12) Erik Edlund, do, 38.45
H14 3 470 m [14]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 27.34, 14) Erik Einan, do, 63.06
H16 5 100 m [7]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 53.20, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 67.06
H35 6 710 m [7]: 1) Jan Nordqvist, Västerbergslagen, 52.34, 7) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 80.26
H45 5 710 m [11]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 51.52, 7) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 64.37
H55 4 870 m [19]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 41.19, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 50.54, 
H60 4 550 m [33]: 1) Erik Johansson, Avesta, 41.38, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 47.02, 19) Kjell Frodin, do, 63.13, 27) Jan Rehdin, do, 70.33
H65 3 980 m [26]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 36.44,  8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 50.49, 21) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 59.21
H70 3 410 m [14]: 1) Ingemar Johansson, Hedemora, 41.27,  8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 50.41
H75 3 150 m [8]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 38.38, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.55
H80 2 590 m [2]: 1) Arvid Imark, Arboga, 35.22
D12 2 810 m [10]: 1) Kajsa Engström, Kåre, 26.08, 6) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 32.08, 8) Rebecca Mårtensson, do, 43.07, 9) Sofia Persson, do, 49.29
D14 3 470 m [19]: 1) Lisa Risby, Kåre, 32.06, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 36.53, 17) Sabina Hedlund, do, 62.14
D16 3 980 m [5]: 1) Marie Spångmyr, Leksand, 45.52, 4) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 63.03
D35 4 550 m [6]: 1) Annika Ivarsson, Linköping, 47.32, 5) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 66.01, 6) Pernilla Einan, do, 67.30
D45 3 410 m [10]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 34.45, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 45.59, 9) Toni Andersson, do, 66.07, 10) Christina Englöf, do, 73.09
D60 3 150 m [14]: 1) Kari Vikerhaugen, Odal, 37.01, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 51.41, 14) Siv Frodin, do, 62.15
D70 2 590 m [9]: 1) Britt Larsson, Västerås, 45.10, 5) Eva Turén, Hedströmmen, 55.39, 6) Birgit Haglund, do, 56.48, 7) Gun Holmqvist, Arboga, 59.53
D75 2 050 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 36.52
ÖPPEN 4 3 470 m [15]: 1) Elisabet Elmertoft, Norberg, 42.07, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 69.22, 12) Marita Lindholm, do, 72.27
ÖPPEN 5 3 410 m [10]: 1) Lars-Erik Sjöberg, Västerbergslagen, 41.04, 9) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 80.43
ÖPPEN 6 4 870 m [7]: 1) Lars Öhgren, Karlsbyheden, 43.52, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 56.10
ÖPPEN 7 2 590 m [14]: 1) Mats Eriksson, Norden, 29.30, 4) Manno Myllyvainio, Rune, 36.11
ÖPPEN 9 6 710 m [6]: 1) Jerker Banan, Gävle, 55.47, 3) Roger Åsberg, Hedströmmen, 65.28


BUNGE, FÅRÖSUND: USM 2007-09-15
H16 6 800 m [112]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 35.12, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 41.52, 110) Johan Englöf, do, 1.15.03
D16 6 170 m [105]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 43.04, 33) Sofie Wetter, Arboga, 53.22, 36) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 54.39, 44) Anna Birkestål, do, 55.41, 48) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 56.38, 72) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 1.02.25


VÄSTERÅS: Ung-VM final 20070916
H10 2 090 m [14]: 1) Isak Söderström, Sala, 17.07, 4) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 21.28, 6) Robin Bajec, do, 23.11
H12 2 370 m [18]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 17.23, 9) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 25.16, 10) Samuel Hedlund, do, 26.07, 14) Victor Jonsson, do, 41.32
H14 3 740 m [17]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 29.56, 3) Viktor Holmberg, do, 31.39, 8) Niclas Larsson, do, 34.44, 12) Erik Einan, Köping-Kolsva, 47.06, 13) Joakim Henningson, Arboga, 55.29, 16) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 62.55, 17) Jesper Multas, do, 72.57
D12 2 370 m [15]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 24.27, 2) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 31.40, 4) Sofia Persson, do, 33.34, 5) Julia Eriksson, do, 35.07, 8) Rebecca Mårtensson, do, 43.02, 10) Evelina Bergsten, do, 50.40, 12) Hanna Multas, do, 52.04
D14 3 740 m [16]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 33.11, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 37.59, 10) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 51.45, 13) Nina Andersson, do, 68.12
U2 2 090 m [13]: 1) Gustav Lundh, Surahammar, 20.18, 13) Mimmi Kuosmannen, Köping-Kolsva, 67.50


HÄLLEFORSNÄS: DM medeldistans Södermanland 20070909
H21Västm 5 740 m [32]: 1) Crister Nygren, Norberg, 33.32, 4), 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 39.45, 19) Niklas Profors, do, 42.42, 20) Thomas Eek, do, 42.46, 25) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 46.11, 28) Thomas Törnkvist, do, 53.09
H18Västm 4 070 m [3]: 1) John Hedlund, Köping-Kolsva, 28.53, 2) Eric Englöf, do, 30.51
D21 4 070 m [19]: 1) Jo Stevenson, Södertälje-Nykvarn, 30.29
H10Västm 1 960 m [4]: 1) Simon Österlund, Västerås, 16.15,
H12Västm 2 110 m [11]: 1) Carl Näslund, Västerås, 14.31, 2) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 15.50, 6) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva, 21.22, 8) Samuel Hedlund, do, 23.14, 10) Victor Jonsson, do, 28.54, 11) Erik Edlund, do, 35.01
H14Västm 3 150 m [11]: 1) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 21.58, 3) Janne Selkälä, do, 29.47, 7) Niclas Larsson, do, 36.28, 9) Erik Einan, do, 43.53, 10)
H16Västm 3 450 m [6]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 24.12
H35Västm 4 310 m [5]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 30.16, 5) Roland Natanaelsson, do, 37.15
H45Västm 4 070 m [11]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 31.56, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 33.57, 5) Thomas Lagesson, do, 35.30, 9) Christer Johansson , do, 42.02
H50Västm 3 980 m [7]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 33.07,  5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 47.53,  
H55Västm 3 980 m [13]: 1) Åke Larsson, Hedströmmen, 33.56, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 34.30, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva, 39.30,  
H60Västm 3 270 m [16]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 29.18, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 30.41, 14) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 39.32, 15) Bo Eriksson, do, 42.19, 16) Bo Lindkvist, do, 51.29
H65Västm 3 270 m [18]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 30.24, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 36.33, 6) Hans-Erik Hansson, do, 37.46, 9) Stig Karlsson, do, 40.48, 11) Hans Nordgren, Arboga, 40.57, 17) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 47.24
H70Västm 2 500 m [7]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 29.18, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 37.34
H75Västm 2 500 m [6]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 30.45, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 35.29,
D12Västm 2 110 m [6]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 20.21, 2) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 21.30, 3) Melina Carlsson, do, 21.48, 4) Teresa Stafström, do, 27.35, 6) Sofia Persson, do, 33.59
D14Västm 3 150 m [6]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 28.01, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.52, 6) Sabina Hedlund, do, 36.25
D16Västm 3 310 m [6]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 32.18, 2) Anna Birkestål, do, 33.39
D35Västm 3 340 m [5]: 1) Annika Sundström, Västerås, 32.40, 4) Pernilla Einan, Köping-Kolsva, 40.26
D40Västm 3 340 m [6]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 30.18, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 43.49
D45Västm 3 270 m [6]: 1) Susanne Persson, Västerås, 32.00, 3) Karin Profors , Köping-Kolsva, 35.22, 4) Ulrika Johansson, do, 37.22, 5) Marie Larsson, do, 41.46,
D60Västm 2 500 m [7]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 31.38, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 33.02, 7) Monica Törnkvist, do, 61.35
D65Västm 2 500 m [4]: 1) Ingalill Westberg, Trim/virsbo, 35.54, 3) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 47.12
D70Västm 2 290 m [8]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 40.11,
ÖPPEN 4 3 150 m [16]: 1) Gunilla Boman, Västerås, 37.59, 2) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 43.17,
ÖPPEN 6 3 270 m [17]: 1) Per Skog, Katrineholm, 41.25, 15) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 64.03


VÄSTERVÅLA: Lång DM Västmanland 2007-09-02
H21 9 330 m [27]: 1) Anders Österlund, Västerås, 62.59, 4) Juriy Masniy, Arboga, 66.11, 6) Dimitry Masniy, do, 71.03, 9) Henrik Törnqvist, do, 73.14, 13) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 75.50, 18) Thomas Eek, do, 79.04, 20) Marcus Eek, do, 81.02, 21) Jonas Vikström, do, 82.22, 23) Henrik Wickström, Arboga, 89.12
H18 6 430 m [2]: 1) Oskar Mikaelsson Västerås :43, Sok 68, 00, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 72.49
D21 6 070 m [13]: 1) Anna Zetterberg, Västerås, 52.32, 2) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 55.03, 4) Anna Haglund, do, 57.26, 13) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 70.35
D18 4 500 m [3]: 1) Åsa Holmgren, Västerås, 54.09, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 57.34
H10 2 270 m [12]: 1) Isak Söderström, Sala, 20.42, 5) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 28.48, 8) Rasmus Möller, Arboga, 31.11
H12 2 710 m [11]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 17.51, 4) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 22.22, 8) Samuel Hedlund, do, 25.32, 9) Oskar Johansson, Arboga, 35.27
H14 3 980 m [14]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 36.55, 2) Viktor Holmberg, do, 38.58, 3) Niclas Larsson, do, 40.35, 11) André Åhlgren, Arboga, 59.28, 13) Joakim Henningson, do, 80.00
H16 4 900 m [5]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 40.02, 4) Johan Englöf, do, 49.36
H35 7 140 m [6]: 1) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 64.00
H45 5 870 m [6]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 50.12, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 56.54, 6) Christer Johansson, do, 77.18
H50 5 470 m [9]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 50.38, 3) Lars Silvervret, Arboga, 56.52, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 60.45, 9) Tord Åhlgren, Arboga, 125.27
H55 5 060 m [17]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 41.47, 2) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 46.01, 4) Peder Wickström, do, 50.23, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 52.23, 9) Åke Larsson, Hedströmmen, 56.37, 11) Ulf Kjellin, do, 59.10
H60 4 480 m [14]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 45.52, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 47.46, 11) Bo Eriksson, do, 60.48, 13) Jan Rehdin, do, 66.50
H65 4 070 m [18]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 38.28, 4) Hans Nordgren, Arboga, 48.31, 5) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 50.05, 6) Stig Karlsson, do, 53.04, 9) Sune Ahlin, do, 55.09, 14) Sune Liljekvist, Hedströmmen, 62.16, 16) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 73.13
H70 4 050 m [7]: 1) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 55.33
H75 2 990 m [9]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 38.42, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.14, 6) Nils Waern, Arboga, 53.41, 8) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 57.52
H80 2 700 m [3]: 1) Arvid Imark, Arboga, 38.56
D12 2 710 m [10]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 22.29, 5) Julia Eriksson, do, 34.00, 6) Teresa Stafström, do, 41.18
D14 3 440 m [13]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 28.26, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.14, 8) Sabina Hedlund, do, 47.55
D16 4 240 m [8]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 44.04, 2) Sofie Wetter, Arboga, 46.57, 8) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 69.41
D35 4 480 m [3]: 1) Annika Sundström, Västerås, 49.14, 2) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 60.27
D40 4 070 m [5]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 40.00, 3) Berit Wetter, Arboga, 58.03
D45 4 050 m [7]: 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 48.09, 3) Ulrika Johansson, do, 53.02, 4) Karin Profors, do, 54.19, 5) Sylvia Broström, Hedströmmen, 65.27, 6) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 71.41, 7) Christina Englöf, do, 79.56
D50 3 620 m [5]: 1) Lena Larsson, Sala, 44.29, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 56.30
D55 3 620 m [9]: 1) Lena Jansson, Arboga, 38.19, 6) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 61.59
D65 2 990 m [7]: 1) Monica Wengrud, Norberg, 47.08, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 53.16
D70 2 700 m [4]: 1) Eva Turén, Hedströmmen, 47.03, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 51.28, 3) Birgit Haglund, Hedströmmen, 57.26, 4) Gun Holmqvist, Arboga, 58.37
U1 1 810 m [6]: 1) Gustav Möllberg, Arboga, 21.28
ÖPPEN 5 4 010 m [5]: 1) Susanne Persson, Västerås, 40.16, 2) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 54.12
ÖPPEN 7 3 080 m [9]: 1) Matts Holmgren, Västerås, 28.49, 5) Anders Waldermansson, Köping-Kolsva, 40.02, 9) Mats Kåberg, do, 67.54
ÖPPEN 8 5 050 m [10]: 1) Torbjörn Svensk, Hällen, 42.35, 5) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 54.50, 7) Dan Höök, Arboga, 65.07
ÖPPEN 9 6 960 m [4]: 1) Jonas Zetterqvist, Västerås, 62.06, 4) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 100.57


TRÄNSTAGÅRDEN MUNKTORP KÖPING: Natt DM Västmanland 2007-08-31
H21 10 560 m [12]: 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 79.59, 3) Henrik Törnqvist, Arboga, 81.38, 5) Juriy Masniy, do, 82.57, 6) Robert Grann, do, 86.28, 8) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 87.50, 11) Niklas Profors, do, 95.33, 12) Cristian Larsson, do, 102.02
H18 7 000 m [2]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 71.33
D21 4 830 m [2]: 1) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 56.11, 2) Linda Ohlsson, do, 58.43
H12 2 760 m [6]: 1) Carl Näslund, Västerås, 16.13, 3) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 23.58, 4) Samuel Hedlund, do, 24.01, 5) Rasmus Bergsten, do, 29.50, 6) Victor Jonsson, do, 30.00
H14 3 850 m [6]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 30.23, 2) Viktor Holmberg, do, 30.50, 6) Niclas Larsson, do, 43.58
H16 5 440 m [4]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 43.02, 2) Johan Englöf, do, 49.29
H35 7 900 m [4]: 1) Per Andersson, Västerås, 66.58, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 67.27
H45 6 380 m [3]: 1) Jan-Olov Bergman, Västerås, 56.07, 2) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 60.28, 3) Lars-Åke Andersson, Arboga, 72.07
H50 5 730 m [6]: 1) Lars Silvervret, Arboga, 51.43, 2) Dan Höök, do, 52.19, 4) Jan Grann, do, 55.28, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 58.55, 6) Pelle Höök, do, 61.27
H55 5 440 m [6]: 1) Peder Wickström, Arboga, 51.35, 2) Sven-Olov Wiklund, do, 52.17, 4) Åke Larsson, Hedströmmen, 52.41
H60 4 830 m [4]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 46.22
H65 4 680 m [8]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 49.51, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 64.39
H70 4 080 m [5]: 1) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 51.44, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 72.55
H75 3 350 m [1]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 48.18
D12 2 760 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 20.16, 3) Julia Eriksson, do, 26.59, 4) Evelina Bergsten, do, 32.18
D14 3 390 m [4]: 1) Martina Karlsson, Norberg, 31.49, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.36, 4) Sabina Hedlund, do, 40.58
D16 4 080 m [4]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 41.24, 3) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 49.02, 4) Sofie Wetter, Arboga, 53.57
D35 4 680 m [2]: 1) Annika Sundström, Västerås, 60.24, 2) Berit Wetter, Arboga, 63.15
D45 4 080 m [2]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 45.38
D60 3 350 m [3]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 43.28
D65 2 670 m [3]: 1) Gurli Back, Fagersta, 53.37, 3) Gun Holmqvist, Arboga, 78.45


KATRINEHOLM: KOK-träffen 2007-08-26
H45 6 140 m [21]: 1) Mats Hall, Nyköping, 46.37, 17) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.09.43
H60 4 420 m [29]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 38.27, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 43.18
H65 4 260 m [16]: 1) Jerry Holm, Eskilstuna, 44.11, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 51.41
H75 2 880 m [7]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 38.16, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 44.23
D45 4 150 m [9]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 36.22, 2) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 39.21, 8) Toni Andersson, do, 1.02.38
D60 3 400 m [12]: 1) Ulla Lindell, Hällen, 43.15, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.02.58
Öppen 8 4 880 m [20]: 1) Roger Pettersson, Ärla, 45.23, 4) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 48.17


KÄGLEBORG: Fellingsbroträffen 2007-08-26
H21 5 290 m [23]: 1) Daniel Attås, Tisaren, 34.58, 6) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 37.57, 8) Jonas Vikström, do, 40.27
H12 2 560 m [8]: 1) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 25.29
H14 3 000 m [13]: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 29.03, 13) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 1.33.58
H40 4 390 m [4]: 1) Leif Eriksson, Milan, 38.06, 4) Erik Möller, Arboga, 1.02.06
H50 3 560 m [13]: 1) Lars Silvervret, Arboga, 32.16, 9) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 37.14, 
H55 3 560 m [19]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 28.31,  17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 46.48, 
H60 3 390 m [13]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 27.29, 12) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 47.43
H65 2 810 m [14]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 26.47, 4) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 34.09, 11) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 44.03, 
H70 2 810 m [8]: 1) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 32.21, 7) Hans Jansson, do, 48.17
H75 2 160 m [4]: 1) Claes Sjöberg, Lindebygden, 25.34, Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 36.43
D12 2 560 m [8]: 1) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro, 25.18, 7) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 33.37
D14 3 000 m [11]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 28.39, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.33
D45 3 390 m [4]: 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 37.49,
D60 2 160 m [8]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 23.14, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 30.59
D70 2 160 m [4]: 1) Elsa Nilsson, Hällefors, 33.50, 4) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 40.15
U2 2 187 m [4]: 1) Mimmi Kuosmannen, Köping-Kolsva, 31.47
Öppen 4 3 000 m [15]: 1) Andreas Eriksson, Letstigen, 33.33, 13) Arto Kuosmanen, Köping-Kolsva, 1.13.18,
Öppen 5 3 070 m [11]: 1) Jan-Olof Sandell, Milan, 38.02, 8) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 1.11.06
Öppen 7 3 390 m [20]: 1) Peter Eriksson, KFUM Örebro, 40.58, 3) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 41.42, 7) Jan Rehdin, do, 46.42, 8) Anders Valdermarsson, do, 47.09, 11) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 53.15, 18) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.06.15, 20) Göta Kåberg, do, 1.15.50
Öppen 8 4 390 m [15]: 1) Johan Karlsson, Tor, 32.50, 2) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 34.39



SALA: Silversprinten 2007-08-24
H21 3 000 m [9]: 1) Andreas Eriksson, Västerås, 16.51, 3) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 18.04
H10 1 000 m [17]: 1) Isak Söderström, Sala, 6.07,  4) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 8.08, 17) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 17.37
H12 1 250 m [14]: 1) Carl Näslund, Västerås, 6.05, 6) Oskar Johansson, Arboga, 6.53, 10) Alexander Backeus, Köping-Kolsva, 8.26
H14 2 060 m [11]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 11.30, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 14.06, 8) Erik Einan, Köping-Kolsva, 21.00, 9) Marcus Kuosmannen, do, 21.45, 10) Jesper Multas, do, 22.39, 
H60 2 060 m [10]: 1) Per Haeppling, Västerås, 13.53, 4) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 16.41
D12 1 250 m [14]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 6.56, 4) Julia Eriksson, do, 8.55, 6) Evelina Bergsten, do, 9.27, 8) Sofia Persson, do, 9.39, 9) Teresa Stafström, do, 9.56, 11) Rebecca Mårtensson, do, 10.27, 12) Hanna Multas, do, 11.31
D14 1 590 m [8]: 1) Linda Öström, Norberg, 11.34, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 12.52, 5) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 15.38
D50 2 060 m [2]: 1) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 19.32


RIDDARHYTTAN: OL Rounden Lång 2007-08-19
H21 ELIT 12 800 m [5]: 1) Anders Österlund, Västerås, 84.59
H18 ELIT 7 620 m [3]: 1) Oskar Mikaelsson Västerås :35, Sok 68, 00, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 74.34
D21 ELIT 7 620 m [7]: 1) Karin Andersson, Västerås, 65.22, 7) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 89.43
H21 LÅNG 12 020 m [4]: 1) Stefan Eriksson, Hällen, 96.46, 4) Henrik Törnqvist, Arboga, 108.55
H10 2 110 m [9]: 1) Isak Söderström, Sala, 13.41, 5) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 22.42, 8) Rasmus Möller, Arboga, 27.17, 9) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 30.33
H12 2 180 m [11]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 12.57, 4) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 14.30, 6) Daniel Söderberg, do, 16.45, 8) Samuel Hedlund, do, 21.33, 9) Erik Edlund, do, 22.24, 10) Alexander Backeus, do, 24.07, 11) Victor Jonsson, do, 25.07
H14 3 500 m [12]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 26.07, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 27.13, 6) Viktor Holmberg, do, 31.53, 7) Niclas Larsson, do, 33.24, 10) Erik Einan, do, 43.00, 12) Joakim Henningson, Arboga, 49.39
H16 5 150 m [6]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 40.53, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 47.29
H35 7 710 m [7]: 1) Robert Palm, Västerås, 53.51, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 60.22
H35 LÅNG 8 710 m [2]: 1) Jonas Olsson, Roxen, 69.13, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 71.00
H45 6 750 m [10]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 48.25, 5) Lars-Åke Andersson, Arboga, 57.29, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 58.12
H50 5 790 m [13]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 45.53, 2) Jan Grann, Arboga, 54.38, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 55.12, 7) Pelle Höök, do, 67.20
H55 5 150 m [18]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 37.43, 2) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 41.53, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 44.43
H60 4 800 m [13]: 1) Erik Johansson, Avesta, 43.32, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 54.22, 13) Jan Rehdin, do, 78.00
H65 4 620 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 42.51, 17) Hans Nordgren, Arboga, 63.20, 19) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 75.39
H70 3 940 m [5]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 48.06, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 48.26
H75 3 300 m [4]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 39.56, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 44.08
D12 2 180 m [11]: 1) Caroline Hermansson, Kvarnsveden, 15.51, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.15, 5) Julia Eriksson, do, 20.16, 7) Teresa Stafström, do, 23.52, 8) Andrea Andersson, do, 26.11, 9) Sofia Persson, do, 26.30, 10) Evelina Bergsten, do, 31.22, 11) Sanne Rolén, Hedströmmen, 34.06
D14 3 500 m [8]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 27.10, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 36.28, 5) Sabina Hedlund, do, 37.21, 7) Rebecka Backeus, do, 54.04, 8) Nina Andersson, do, 57.27
D16 4 480 m [8]: 1) Amanda Utter, Västerås, 44.32, 2) Sofie Wetter, Arboga, 46.16, 4) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 47.30, 5) Sandra Burén, do, 50.33, 6) Anna Birkestål, do, 50.35
D35 4 800 m [4]: 1) Annika Sundström, Västerås, 46.45, 2) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 51.33
D40 4 620 m [5]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 40.20, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 61.23, 5) Berit Wetter, Arboga, 66.51
D45 4 480 m [9]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 46.07, 3) Marie Larsson, do, 49.33, 7) Toni Andersson, do, 69.43, 9) Christina Englöf, do, 89.09
D50 3 940 m [5]: 1) Lena Larsson, Sala, 38.36, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 60.25
D55 3 300 m [7]: 1) Lena Jansson, Arboga, 31.40
D75 2 680 m [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 47.02
U1 2 130 m [4]: 1) Gustav Johnsson, Tor, 16.41, 4) William Backeus, Köping-Kolsva, 25.01
ÖPPEN 4 3 500 m [8]: 1) Andreas Wannberg, Västerås, 34.28, 3) Marita Lindholm, Köping-Kolsva, 47.33, 4) Inger Eriksson, do, 54.43, 5) Anders Payerl, Arboga, 66.32, 7) Kjell Backeus, Köping-Kolsva, 78.59
ÖPPEN 5 4 480 m [9]: 1) Anna Dahlgren, Västerås, 52.38, 4) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 64.20, 7) Stefan Hedlund, do, 90.02
ÖPPEN 6 5 150 m [3]: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.35
ÖPPEN 7 3 940 m [22]: 1) Leif Nyholm, Linné, 38.52, 2) Bo Hansson, Arboga, 40.36, 3) Christer Andersson, Köping-Kolsva, 44.18, 10) Anders Waldemarsson, do, 51.44, 11) Margareta Waldemarsson, do, 54.47, 13) Linda Payerl, Arboga, 55.29, 18) Elisabeth Säveros, Köping-Kolsva, 68.47, 19) Christian Payerl, Arboga, 70.35
ÖPPEN 8 5 790 m [5]: 1) Joakim Ahlström, Västerås, 51.34, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 64.13
ÖPPEN 9 7 710 m [6]: 1) Hans Näslund, Västerås, 58.29, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 60.22


BORLÄNGE: Gyllbergsloppet Silva J-Cup Final 2007-08-18
H21 ELIT 13 060 m [27]: 1) Mattias Karlsson, Hakarpspojkarna, 86.57, 2) Mats Troeng, Linné, 90.41, 3) Erik Rost, Malungs Skogsmårdarna, 91.26
H20 ELIT 9 720 m [52]: 1) Emil Andersson, Ärla, 66.26, 2) Johan Aronsson, Tisaren, 67.57, 3) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 68.12, 42) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 93.41
H18 ELIT 7 990 m [60]: 1) Erik Johansson, Halmstad, 52.56, 2) Jesper Lysell, Rehn, 56.55, 3) Kalle Johansson, Halmstad, 58.58
D21 ELIT 8 880 m [7]: 1) Petra Thomasson, Leksand, 81.11, 2) Josefine Engström, Alfta-Ösa, 83.46, 3) Maria Nilsson, Domnarvet, 86.20
D20 ELIT 6 960 m [30]: 1) Karin Persson, Hagaby, 63.27, 2) Lina Sundqvist, Kåre, 65.15, 3) Sara Eskilsson, Haninge, 65.55
D18 ELIT 5 910 m [57]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 50.59, 2) Linnea Martinsson, Tyr, 53.34, 3) Kristin Löfgren, Järfälla, 54.47, 21) Sara Profors, Köping-Kolsva, 67.05
ÖPPEN 7 3 540 m [41]: 1) Rickard Olsson, Lidingö, 32.59, 19) Karin Profors, Köping-Kolsva, 54.27


RIDDARHYTTAN: OL Rounden Medel 2007-08-18
H21 5 210 m [27]: 1) Anders Österlund, Västerås, 35.31, 12) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 41.58, 15) Henrik Törnqvist, Arboga, 43.15, 16) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 43.16, 18) Thomas Eek, do, 46.11, 20) Robert Grann, Arboga, 47.11, 23) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 54.40
H20 4 730 m [1]: 1) Fredrik Grann, Arboga, 80.11
H18 4 580 m [4]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 44.52, 4) John Hedlund, do, 55.07
D21 4 580 m [11]: 1) Anna Thomasdotter, Västerås, 39.22, 5) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 45.30
D20 3 990 m [1]: 1) Josefin Bengtsson, Sala, 101.57
H12 2 160 m [19]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 12.46, 6) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 16.00, 7) Oskar Johansson, Arboga, 16.52, 8) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva, 18.09, 10) Alexander Backeus, do, 21.47, 14) Samuel Hedlund, do, 25.08, 15) Victor Jonsson, do, 26.14, 16) Erik Edlund, do, 27.03
H14 2 480 m [15]: 1) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 19.16, 2) Janne Selkälä, do, 20.21, 4) Niclas Larsson, do, 21.33, 12) Erik Einan, do, 31.19, 14) Joakim Henningson, Arboga, 36.38
H16 4 320 m [8]: 1) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 41.18
H35 4 730 m [5]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 36.05, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 42.04
H45 4 320 m [19]: 1) Mikael Utter, Västerås, 33.56, 3) Lars-Åke Andersson, Arboga, 36.10, 6) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 40.05, 8) Mats Birkestål, do, 41.50
H50 4 030 m [13]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 32.38, 4) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 43.46, 6) Lars Silvervret, Arboga, 45.47, 8) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 50.42, 10) Jan Grann, Arboga, 51.25
H55 3 990 m [13]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 34.54, 3) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 37.02
H60 3 570 m [14]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 35.04, 12) Bo Eriksson, do, 52.46, 14) Jan Rehdin, do, 67.45
H65 3 370 m [16]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 33.32, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 41.55, 13) Hans-Erik Hansson, do, 49.29, 15) Stig Karlsson, do, 55.25, 16) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 56.15
H70 2 900 m [6]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 34.05
H75 2 520 m [5]: 1) Claes Sjöberg, Lindebygden, 30.54, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 36.52, 5) Göthe Olsson, do, 47.34
D12 2 160 m [14]: 1) Caroline Hermansson, Kvarnsveden, 17.44, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.52, 3) Julia Eriksson, do, 20.29, 4) Teresa Stafström, do, 23.21, 8) Evelina Bergsten, do, 32.52, 10) Sofia Persson, do, 41.23, 12) Andrea Andersson, do, 45.18, 13) Sanne Rolén, Hedströmmen, 57.08
D14 2 480 m [18]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 18.38, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 22.19, 8) Sabina Hedlund, do, 28.33, 15) Nina Andersson, do, 43.04, 16) Rebecka Backeus, do, 47.45
D16 3 570 m [11]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 35.39, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 36.08, 3) Anna Birkestål, do, 38.47, 5) Josefin Eriksson, do, 42.54, 6) Sofie Wetter, Arboga, 47.09, 8) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 54.51
D35 3 990 m [7]: 1) Cecilia Johnsson, Tor, 44.25, 4) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 48.51, 5) Pernilla Einan, do, 60.45
D40 3 570 m [8]: 1) Kajsa Holmqvist, Hagaby, 36.46, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 44.28, 7) Berit Wetter, Arboga, 50.53
D45 3 370 m [8]: 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 41.40, 5) Toni Andersson, do, 53.01, 8) Christina Englöf, do, 70.47
D50 2 900 m [6]: 1) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 37.00, 5) Annika Broström, do, 58.43
D55 2 520 m [7]: 1) Lena Jansson, Arboga, 27.56
D60 2 520 m [5]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 32.57, 2) Barbro Möllberg, Arboga, 34.18
D70 2 260 m [4]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 46.15, 4) Gun Holmqvist, Arboga, 79.14
D80 2 160 m [1]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 48.34
U1 1 810 m [5]: 1) Gustav Johnsson, Tor, 14.15, 2) Gustav Möllberg, Arboga, 18.21, 3) William Backeus, Köping-Kolsva, 22.36
U2 1 780 m [8]: 1) Håkan Ramberg, Hallstahammar, 17.16, 5) Malin Henningson, Arboga, 27.57
ÖPPEN 4 2 480 m [16]: 1) David Söderström, Sala, 26.03, 3) Tomas Boström, Köping-Kolsva, 35.01, 5) Kjell Backeus, do, 40.27, 15) Ingegerd Öberg, do, 74.09, 16) Ulf Öberg, do, 74.21
ÖPPEN 5 4 030 m [10]: 1) Rolf Ekman, Sala, 50.14, 8) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 62.39, 10) Inger Eriksson, do, 89.56
ÖPPEN 7 2 900 m [21]: 1) Bo Hansson, Arboga, 30.15, 9) Linda Payerl, do, 44.08, 13) Christian Payerl, do, 49.58, 18) Elisabeth Säveros, Köping-Kolsva, 55.31, 20) Mats Kåberg, do, 61.18
ÖPPEN 8 4 730 m [11]: 1) Anders Tåqvist, Västerås, 43.02, 6) Dan Höök, Arboga, 53.18


RIDDARHYTTAN: OL Rounden Natt 2007-08-17
H21 9 150 m [7]: 1) Anders Österlund, Västerås, 55.30, 3) Robert Grann, Arboga, 70.54, 4) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 72.34, 6) Marcus Eek, do, 74.17
H20 7 040 m [3]: 1) Fredrik Grann, Arboga, 58.00, 2) John Hedlund, Köping-Kolsva, 71.37
D21 5 860 m [2]: 1) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 51.11
H12 2 070 m [5]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 11.02, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 15.13, 5) Erik Edlund, do, 17.18
H14 2 540 m [8]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 22.27, 6) Viktor Holmberg, do, 27.48
H16 4 660 m [2]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 35.35, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 37.19
H35 7 570 m [7]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 57.56, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 58.00, 5) Ola Carlsson, do, 69.12
H45 6 490 m [2]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 66.41
H50 5 860 m [7]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 43.47, 2) Jan Grann, Arboga, 51.23, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 53.34, 6) Pelle Höök, do, 57.11
H55 4 820 m [9]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 42.11, 2) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 44.00
H65 4 120 m [11]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 42.14, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 62.50, 11) Hans-Erik Hansson, do, 62.52
H70 3 650 m [4]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 45.04
H75 3 040 m [1]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 42.02
D12 2 070 m [4]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 13.09, 3) Teresa Stafström, do, 18.13
D14 2 540 m [5]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 22.08, 5) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 34.46
D16 4 120 m [4]: 1) Johanna Olsson, Täby, 38.11, 2) Sofie Wetter, Arboga, 41.17, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 41.18, 4) Sandra Burén, do, 49.56
D40 4 120 m [3]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 42.18, 3) Berit Wetter, Arboga, 52.14
D50 3 650 m [2]: 1) Annika Gillgren, Gävle, 46.01, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 53.42
U2 1 020 m [7]: 1) Evelina Bergsten, Köping-Kolsva, 7.07, 2) Julia Eriksson, do, 7.09, 3) Victor Jonsson, do, 7.24, 4) Robin Bajec, do, 9.43, 5) Rasmus Bergsten, do, 9.45, 6) Rebecka Stafström, do, 15.09, 6) Sofia Persson, do, 15.09


DM Ultralång, Västmanland & Dalarna, Järndammen, Sala 2007-08-14

H21 Course (1): 24 KP 17.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   45 Crister Nygren            Norbergs O  01:58:17
  8.  160 Jonas Vikström            Köping Kol  02:32:44
H18 Course (3): 16 KP 12.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   35 John Hedlund              Köping-Kol  01:33:07
  2.   36 Simon Hedlund             Köping-Kol  01:43:27
  3.   37 Oskar Mikaelsson          Västerås S  01:48:17
  4.   31 Johan Englöf              Köping-Kol  02:18:48
H45 Course (5): 17 KP 10.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   63 Roger Åsberg              OK Hedströ  01:27:00
  2.   58 Lars-Åke Andersson        Arboga OK   01:28:00
  3.   60 Mats Birkestål            Köping-Kol  01:38:26
H50 Course (5): 17 KP 10.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   66 Jan Grann                 Arboga OK   01:36:24
  2.   65 Carl-Erik Berglöw         Fagersta O  01:45:59
  3.   69 Lars Silvervret           Arboga OK   01:55:04
  4.   68 Kenneth Larsson           Köping-Kol  01:55:41
Ö2 Course (6): 9 KP 5.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.  110 Carolina Mikaelsdotter    Västerås S  00:59:01
  2.  115 Eva-Maj Johansson         Surahammar  01:01:23
  3.  136 Rose-Marie Hamelius       Säterbygde  01:05:11
 11.  148 Christina Englöf          Köping Kol  01:50:51
H70 Course (7): 10 KP 6,00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   95 Bo Karlsson 		    Köping-Kol   01:11:47
  2.   97 Bo Löwegren               Västerås S  01:15:44
H75 Course (7): 10 KP 6,00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.  105 Nils-Gunnar Karlsson      Köping-Kol  01:19:12
  2.  106 Sven Lundholm             Västerås S  01:19:17
D18 Course (8): 12 KP 9.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.  120 Alva Olsson               Västerås S  01:15:32
  2.  118 Filippa Lundberg          Västerås S  01:24:22
  3.    6 Sara Profors              Köping-Kol  01:25:18
  5.  119 Johanna Mikelä            OK Hedströ  01:32:04
  6.    4 Linnea Hedlund            Köping-Kol  01:36:51
  7.    5 Sofie Landqvist           Köping-Kol  01:55:42
  8.    2 Sandra Burén              Köping-Kol  01:59:15
  9.    1 Anna Birkestål            Köping-Kol  02:01:14
 10.    7 Sofie Wetter              Köping-Kol  02:06:50
H65 Course (9): 10 KP 6.90 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.  129 Kuno Österlund            Västerås S  01:00:59
  2.   87 Ragnar Eriksson           OK Hedstr   01:02:02
  3.   86 Hans Andersson            Västerås S  01:12:12
  7.   85 Sune Ahlin                Köping-Kol  01:30:04
D40 Course (10): 11 KP 8.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   17 Berit Wetter              Arboga OK   01:34:42
  2.   16 Helena Holmberg           Köping-Kol  01:40:48
  3.   15 Inger Gunnarsson          Västerås S  01:54:00
D45 Course (10): 11 KP 8.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.   19 Karin Profors             Köping-Kol  01:31:26
  2.   18 Annika Davidsson          Västerås S  01:31:44
  3.  123 Ingrid Runnerus           Surahammar  01:32:43

AMSBERG, BORLÄNGE: 2007-08-12Kvarnsvedsträffen
H21 ELIT 5 520 m [38]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 32.15, 33) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 46.39, 37) Marcus Eek, do, 52.35
H45 3 720 m [32]: 1) Bengt Levin, Tyr, 22.59,  19) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 33.12, 26) Christer Johansson, do, 36.35
H50 3 380 m [20]: 1) Jan-Olof Björklund, Bjursås, 22.52, 20) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 34.29
H55 3 270 m [23]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 22.36, 20) Owe Eek, Köping-Kolsva, 36.04
D16 3 600 m [21]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 23.09, 11) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 31.40
D45 2 860 m [17]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 22.13, 4) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 25.02


AMSBERG, BORLÄNGE: 2007-08-11 Svealandsmästerskapen, Kvarnsvedens OK
H21 ELIT 13 980 m [24]: 1) Jan Troeng, Linné, 1.35.53, 16) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 1.53.56
H12 3 420 m [14]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 27.09, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 34.16
H14 4 480 m [15]: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 29.38, 12) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 46.46
H35 7 200 m [7]: 1) Sven Olsson, Leksand, 49.46, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 57.17
H45 6 290 m [33]: 1) Bengt Levin, Tyr, 42.46, 17) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 55.15
H50 5 830 m [19]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 44.06, 18) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 1.15.12
H75 3 430 m [15]: 1) Claes Sjöberg, Lindebygden, 35.26, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.15
D12 3 360 m [28]: 1) Maria Andersson, Västerbergslagen, 27.44, 12) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.44
D14 4 140 m [20]: 1) Lisa Risby, Kåre, 29.27, 12) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 41.20, 15) Johanna Larsson, do, 45.18
D16 4 630 m [25]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 32.45, 10) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 45.33, 23) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 56.35
D40 4 390 m [21]: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 33.23, 17) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 48.46
D45 4 140 m [21]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 33.42, 21) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 1.02.11
H35 MOTION 6 340 m [6]: 1) Tomas Rendalen, Korsnäs, 54.27, 6) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.55.31
D45 MOTION 3 660 m [5]: 1) Agneta Adriansson, Kåre, 47.01, 4) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.02.32
Öppen 5 4 340 m [14]: 1) Jan Lund, Kåre, 34.07, 10) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 48.54, 13) Yvonne Carlsson, do, 1.11.15
Öppen 8 5 530 m [19]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 35.01, 9) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 55.17, 13) Roland Natanaelsson, do, 59.02



O-ringen 2007

Köping-Kolsva OK
Klass Pl Namn Tid Tid+ E1pl E1tid E1tid+ E2pl E2tid E2tid+ E3pl E3tid E3tid+ E4pl E4tid E4tid+ E5pl E5tid E5tid+ M
D21 E 34 Natalia Pikova 323:06 69:57 39 69:18 19:18 41 69:05 15:44 38 48:56 13:56 36 67:32 11:16 46 68:15 21:33 S
D20 E 10 Ekaterina Terekhova 223:18 14:57 26 52:32 9:40 25 57:22 6:32 29 30:25 5:34 2 41:34 1:36 2 41:25 0:22 G
D18 E 21 Sara Profors 206:39 28:43 12 36:07 5:27 35 51:36 8:43 26 28:04 5:17 25 45:08 5:08 40 45:44 7:17 S
H18 E 79 Eric Englöf 256:36 58:41 77 50:11 12:53 68 58:53 14:11 73 28:09 6:06 107 62:03 22:07 100 57:20 15:13 S
H12 71 Erik Holmberg 173:00 67:12 66 39:17 17:27 80 45:33 22:48 93 24:55 9:46 67 29:51 8:45 108 33:24 38:50 B
H12 90 Daniel Söderberg 186:00 80:12 62 38:10 16:20 57 39:58 17:13 120 28:49 13:40 109 35:54 14:48 150 43:09 48:35 J
H12 Gustav Lagergren Ej godk. 108 48:59 27:09 Ej godk. 95 25:06 9:57 90 32:10 11:04 74 30:07 35:33 B
D14 91 Sabina Hedlund 228:50 89:53 63 48:33 19:07 109 61:34 30:02 88 32:08 13:07 126 48:24 23:45 85 38:11 13:26 B
H14 44 Viktor Holmberg 165:17 34:50 45 37:58 9:08 53 36:03 9:53 65 28:29 8:30 85 34:22 9:40 42 28:25 4:30 E
H14 55 Janne Selkälä 172:43 42:16 82 43:16 14:26 49 35:46 9:36 129 34:21 14:22 43 30:46 6:04 43 28:34 4:39 E
D16 29 Anna Birkestål 174:34 38:50 35 38:37 8:18 53 39:57 12:51 23 27:38 4:31 80 39:35 12:07 9 28:47 4:01 M
D16 46 Sofie Landqvist 181:58 46:14 24 37:10 6:51 29 36:31 9:25 120 36:27 13:20 73 38:49 11:21 63 33:01 8:15 E
D16 113 Sandra Burén 217:17 81:33 103 47:26 17:07 92 44:40 17:34 86 32:44 9:37 163 54:36 27:08 111 37:51 13:05 S
D16 127 Josefin Eriksson 230:18 94:34 108 47:53 17:34 96 44:56 17:50 115 35:56 12:49 177 63:04 35:36 117 38:29 13:43 S
H16 22 Simon Hedlund 164:02 31:51 38 36:44 9:01 8 34:05 4:33 80 30:44 9:04 41 35:06 7:51 18 27:23 2:12 M
H16 110 Johan Englöf 206:28 74:17 134 47:35 19:52 94 47:43 18:11 111 32:44 11:04 144 42:54 15:39 129 35:32 10:21 G
D18 L 12 Linnea Hedlund 224:55 26:54 23 47:12 7:57 34 57:53 11:10 1 28:10 0:00 16 47:06 8:28 44 44:34 6:08 S
H18 L 66 John Hedlund 256:41 41:22 92 55:09 13:11 37 55:13 7:33 17 28:31 2:54 145 68:39 21:12 64 49:09 6:09 G
H20 L 2 Niklas Profors 252:15 1:52 1 52:28 0:00 5 60:50 2:26 5 27:45 1:18 3 57:30 0:35 4 53:42 2:41 G
H35 M 46 Mats Kåberg 511:32 290:52 48 109:20 59:46 48 133:05 76:42 49 57:46 31:29 49 110:39 66:41 49 100:42 62:23
D45 53 Karin Profors 207:04 68:24 49 44:10 15:52 70 53:40 23:12 33 30:04 9:50 46 39:00 9:41 62 40:10 12:10 B
D45 M 68 Christina Englöf 290:11 138:21 65 75:04 37:09 88 74:46 40:33 84 50:13 25:26 54 51:49 19:31 96 38:19 16:14
D45 M 78 Inger Eriksson 299:53 148:03 97 92:49 54:54 47 61:57 27:44 78 49:43 24:56 90 60:36 28:18 80 34:48 12:43 B
H50 52 Mats Landqvist 235:25 80:55 95 63:48 29:49 26 48:08 14:15 43 28:57 8:02 66 47:30 16:43 65 47:02 14:34 B
H50 61 Kenneth Larsson 242:00 87:30 73 57:37 23:38 62 56:52 22:59 59 31:13 10:18 80 49:23 18:36 64 46:55 14:27 S
H55 M 8 Owe Eek 216:51 34:51 12 59:53 16:05 7 47:26 4:16 19 29:23 7:59 4 43:01 3:14 11 37:08 7:38 B
D60 89 Monica Törnkvist 324:57 144:20 109 99:02 55:14 94 76:23 36:04 48 26:14 8:07 96 59:49 26:18 105 63:29 30:18
H60 6 Alf Lindberg 170:36 11:50 9 36:10 3:24 2 39:15 2:02 10 20:07 2:20 24 38:13 7:58 13 36:51 3:44 G
H60 Stig Törnkvist Ej start Ej start Ej start 26 22:08 4:21 48 41:55 11:40 Ej start
D65 45 Birgitta Ericsson 277:37 104:25 53 72:51 34:11 62 69:18 32:36 16 25:10 5:43 57 59:58 27:38 37 50:20 16:35 S
D65 Göta Kåberg Ej start 52 72:27 33:47 60 68:33 31:51 40 32:05 12:38 63 66:31 34:11 Ej start
H75 26 Nils-Gunnar Karlsson 225:55 56:39 36 53:22 16:53 50 57:19 19:36 40 28:38 8:49 23 45:52 7:23 23 40:44 7:25 S
H75 Göthe Olsson Ej godk. 52 56:50 20:21 42 54:10 16:27 46 30:04 10:15 57 59:01 20:32 Ej godk.
INSK Elvira Danielsson Godkänd Godkänd Godkänd Godkänd Godkänd Godkänd J
Ö4 Marita Lindholm 160 97:10 68:19
Ö5 Per Arne Hedlund 41 42:50 13:18
Ö5 Johan Eriksson 107 75:05 45:33
Ö7 16 Marie Larsson 219:48 101:30 71 59:21 31:34 35 37:55 13:55 76 39:44 26:33 186 48:50 24:15 18 33:58 10:28
Ö9 Niklas Landqvist 38 44:06 14:00 B
D13 50 Johanna Larsson 169:55 41:37 14 34:20 7:23 74 47:42 18:12 19 21:57 5:30 83 34:38 11:42 79 31:18 9:27 S
D35 K 38 Pernilla Einan 206:42 73:48 46 49:44 24:17 36 42:22 14:18 12 25:55 4:54 47 42:35 14:45 43 46:06 16:59
D40 K 57 Helena Holmberg 220:48 73:30 48 39:15 13:44 68 54:53 22:10 54 34:41 11:45 83 50:46 21:58 59 41:13 11:48 S
D40 K Agneta Wallin Ej start 66 44:40 19:09 33 45:14 12:31 60 37:00 14:04 Ej start Ej start
D40 M 60 Karin Svensson 273:16 94:51 109 91:38 48:39 72 63:00 25:21 35 35:33 10:16 63 50:17 19:23 15 32:48 6:38 S
D45 K 56 Toni Andersson 211:38 62:36 90 58:22 28:22 35 41:35 8:44 90 33:16 14:59 48 36:31 10:58 49 41:54 8:26 G
D50 M 21 Yvonne Carlsson 210:34 42:37 13 50:05 11:13 39 58:27 19:08 8 24:47 3:49 24 46:52 11:52 29 30:23 6:05 S
D60 M Bibbi Rundkvist Ej start Ej start Ej start 26 29:50 9:35 50 50:35 20:35 58 48:34 18:42
H13 87 Niclas Larsson 213:24 95:26 100 54:32 27:03 85 56:17 31:26 132 43:07 24:58 58 30:28 9:46 80 29:00 8:32 S
H13 132 Erik Einan 317:37 199:39 153 107:38 80:09 127 74:27 49:36 150 54:30 36:21 143 45:10 24:28 138 35:52 15:24
H35 K 23 Ola Carlsson 200:32 36:26 36 49:43 13:05 25 41:28 8:52 13 25:18 3:26 37 42:35 10:14 11 41:28 3:12 G
H35 K 29 Robert Rundkvist 215:25 51:19 23 45:29 8:51 41 48:36 16:00 55 38:50 16:58 17 37:38 5:17 24 44:52 6:36 S
H35 K Henrik Holmberg Ej godk. 5 38:59 2:21 4 34:45 2:09 5 23:20 1:28 Ej godk. 19 42:48 4:32 G
H45 K 31 Mats Birkestål 169:45 31:00 27 35:44 7:04 46 41:27 8:50 23 20:13 3:15 75 38:10 10:34 44 34:11 7:51 S
H45 K Thomas Lagesson Ej godk. 10 32:13 3:33 Ej godk. 68 23:24 6:26 50 35:53 8:17 47 34:21 8:01 S
H55 K 7 Ola Lindholm 151:24 10:12 43 45:30 13:08 5 32:07 1:37 1 15:16 0:00 4 30:23 0:50 2 28:08 0:20 G
H60 K 58 Roine Rundkvist 193:21 42:18 74 50:03 15:57 50 39:07 10:53 30 19:01 4:11 74 43:13 13:42 57 41:57 9:47 S
H60 K 95 Jan Rehdin 223:31 72:28 110 61:26 27:20 84 43:39 15:25 58 21:07 6:17 97 46:29 16:58 105 50:50 18:40 S
H65 K 18 Torbjörn Ericsson 169:04 19:31 10 37:50 3:01 44 44:24 14:56 15 18:21 2:55 9 32:01 5:02 34 36:28 8:23 S
H65 K 24 Sune Ahlin 180:00 30:27 34 45:12 10:23 34 42:00 12:32 17 18:27 3:01 42 40:25 13:26 18 33:56 5:51 S
H65 K 100 Sven Eric Kåberg 336:29 186:56 114 89:05 54:16 114 82:43 53:15 106 36:03 20:37 113 67:44 40:45 105 60:54 32:49
D11 20 Melina Carlsson 139:52 25:57 38 38:28 15:35 10 32:20 3:44 31 24:35 6:30 36 25:00 6:21 15 19:29 2:05 G
D11 Julia Eriksson Ej godk. 76 49:06 26:13 41 41:09 12:33 26 23:49 5:44 Ej godk. 73 26:57 9:33 B
H11 52 Samuel Hedlund 150:54 66:44 77 49:49 31:17 35 32:11 13:27 31 22:11 7:58 62 26:35 9:43 50 20:08 4:19 S
H21 K 8 Jonas Vikström 188:43 12:24 4 35:38 0:41 10 46:49 3:48 4 25:42 2:18 33 40:23 8:57 3 40:11 3:03 G
H21 K 26 Thomas Eek 209:52 33:33 39 43:52 8:55 26 51:23 8:22 20 29:55 6:31 36 41:04 9:38 26 43:38 6:30 S
H21 K 35 Cristian Larsson 218:50 42:31 27 42:08 7:11 32 53:12 10:11 58 36:57 13:33 43 42:02 10:36 31 44:31 7:23 S
H21 K 110 Roland Natanaelsson 307:09 130:50 97 57:15 22:18 69 64:35 21:34 162 69:52 46:28 138 58:21 26:55 107 57:06 19:58
D80 2 Gunborg Sundberg 221:58 6:46 1 45:18 0:00 2 40:41 4:10 1 29:18 0:00 7 67:28 32:38 1 39:13 0:00 G


KRÅKSTEN: Eskilstuna Weekend 3-dagars 20070713-15 Sammanlagda resultat
H18 LÅNG [14]: 1) Olle Boström, Järla, 122.55, 11) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 167.58
D21 LÅNG [20]: 1) Cecilia Bratt, Orion, 147.49
D18 LÅNG [5]: 1) Emeli Pettersson, Tullinge, 157.28Rikard 
H14 [6]: 1) Magnus Glännefors, Söders SOL Tyresö, 97.39, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 187.57
H60 [35]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 104.20, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 116.39, 28) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 173.10
H65 [26]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 123.49, 8) Hans Nordgren, Arboga, 153.12, 13) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 160.18, 16) Sune Ahlin, do, 169.18
H75 [10]: 1) Lars Pettersson, Nalle, 112.57, 7) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 142.00
D10 [4]: 1) Lisa Burén, Köping-Kolsva, 67.21
D14 [10]: 1) Frida Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn, 133.55, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 142.17
D45 [8]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 129.27, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva, 160.52, 7) Marie Larsson, do, 171.30
D60 [13]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 122.52, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 150.36
D65 [11]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 119.18, 7) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 169.36


HEJNUM: Gotlands 3-dagars, totalt
H12 [27]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 55.52, 21) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 98.22
H16 [69]: 1) Klas Löfstedt, Stora Tuna, 81.11, 19) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 90.59, 26) Johan Englöf, do, 98.14
H50 [29]: 1) Arne Back, Hedemora, 91.41, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 103.17
D12 [18]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 59.16, 12) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 94.41
D14 [29]: 1) Lydia Martinsson, Tyr, 69.28, 25) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 115.01
D16 [46]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 73.18, 11) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 92.04, 45) Josefin Eriksson, do, 171.21


HAJDE SKJUTBANA: Gotlands 2 -dagars, Totalt
H16 [25]: 1) John Persson, Alehof, 82.33, 12) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 97.27, 21) Johan Englöf, do, 124.29
H50 [22]: 1) Arne Back, Hedemora, 79.37, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 110.41
D16 [22]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 77.19


FLATFJÄLLET: Sälen 3+3, fjäll-OL långdistans 2007-07-01
H12 2 870 m [16]:
1) Arvid Våg, Lerum, 19.45, 10) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 23.43
H14 3 740 m [23]: 1) Magnus Glännefors, Söders SOL Tyresö, 28.57, 7) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 36.44
H16 5 120 m [18]: 1) Kleo Ketonen Ingsförbund, Finlands Orienter, 41.47, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 44.31
H35 6 920 m [10]: 1) Robert Palm, Västerås, 55.19, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 64.54
H45 6 170 m [25]: 1) Sigurd Daehli, Löten, 46.45, 9) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 54.24
H60 4 650 m [23]: 1) Elis Åberg, Storvik, 44.25, 17) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 66.32
D40 4 020 m [15]: 1) Barbara Svensson, Finspång, 39.50, 12) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 61.41
D60 3 290 m [10]: 1) Christina Schedwin, Herkules, 43.29, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 55.29


RÖRBÄCKSNÄS: Sälen 3+3, medeldistans 2007-06-30
H18 ELIT 3 980 m [38]: 1) Anton Tynong, Gävle, 23.43, 18) John Hedlund, Köping-Kolsva, 28.32
H12 2 640 m [15]: 1) Kevin Ståhl, Järbo, 20.25, 7) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 23.01
H14 3 160 m [24]: 1) Eric Hansson, Nässjö, 22.03, 16) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 29.01
H16 3 680 m [32]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 20.50, 15) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 29.59
H35 4 040 m [16]: 1) Hans Mård, Ravinen, 25.56, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 28.55
H45 3 920 m [24]: 1) Christer Skoog, Kil, 23.39, 10) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 30.49
H60 2 640 m [24]: 1) Kjell Eriksson, Djerf, 21.08, 16) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 29.16
D16 3 390 m [29]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 29.02, 23) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 43.50
D40 3 370 m [18]: 1) Elisabet Enmark, Gävle, 29.22, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 37.03
D45 3 370 m [19]: 1) Åsa Kindlundh, Alfta-Ösa, 29.55, 13) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 42.32
D60 2 540 m [15]: 1) Christina Schedwin, Herkules, 27.33, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 34.57


RÖRBÄCKSNÄS: Sälen 3+3, sprint 2007-06-29
H18 2 460 m [30]: 1) Jonas Sandström, Järla, 12.36, 9) John Hedlund, Köping-Kolsva, 13.42
H12 1 510 m [15]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 8.44, 10) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 11.30
H14 2 090 m [21]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 13.38, 12) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 15.57
H16 2 310 m [24]: 1) Karl-Johan Westberg, Tranan, 12.53, 24) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 19.33
H35 3 140 m [12]: 1) Robert Palm, Västerås, 19.17, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 19.59
H45 2 460 m [20]: 1) Sigurd Daehli, Löten, 13.52, 18) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 19.27
H60 2 090 m [15]: 1) Kjell Eriksson, Djerf, 15.04, 12) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 21.44
D16 2 090 m [17]: 1) Anna Gustafsson, Jönköping, 14.31, 11) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 18.56
D40 2 310 m [16]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 17.48, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 23.10
D60 1 580 m [9]: 1) Margareta Löfqvist, Västerås, 17.10, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 18.08


ARBOGA: VPT final 2007-06-10
H20 1 970 m [4]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 9.24, 2) Simon Hedlund, do, 10.49, 4) John Hedlund, do, 11.25
D20 1 920 m [3]: 1) Åsa Holmgren, Västerås, 13.21
H10 1 190 m [15]: 1) Isak Söderström, Sala, 8.40, 7) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 13.32, 13) Rasmus Bergsten, do, 17.35
H12 1 440 m [26]: 1) David Torstensson, Västerås, 7.57, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.11, 12) Gustav Lagergren, do, 11.15, 14) Alexander Backeus, do, 11.23, 15) Daniel Söderberg, do, 11.33, 20) Victor Jonsson, do, 15.00
H14 1 620 m [19]: 1) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 8.58, 3) Janne Selkälä, do, 9.22, 9) Niclas Larsson, do, 10.34, 17) Erik Einan, do, 18.17, 18) Johan Pickl, do, 18.58
H16 1 800 m [8]: 1) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 9.04
D10 1 190 m [18]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 7.41, 2) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 10.44, 7) Michelle Walerion, do, 14.01, 10) Kristin Oscarsson, do, 16.18, 17) Rebecka Stafström, do, 25.10
D12 1 410 m [23]: 1) Amanda Elmertoft, Norberg, 9.12, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.26, 5) Julia Eriksson, do, 10.06, 7) Teresa Stafström, do, 11.37, 11) Rebecca Mårtensson, do, 15.29, 12) Andrea Andersson, do, 15.38, 13) Sofia Persson, do, 15.48, 16) Evelina Bergsten, do, 17.31, 18) Emelie Karlsson, do, 20.35
D14 1 580 m [20]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 9.19, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.12, 7) Sabina Hedlund, do, 12.07, 16) Nina Andersson, do, 18.11
D16 1 700 m [16]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 9.43, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 10.21, 5) Sofie Landqvist, do, 11.15, 13) Josefin Eriksson, do, 13.31


ÖRNSKÖLDSVIK: Skogslöparnas Nordiska med jvm-test långdistans 07-06-03
H20 ELIT 11 200 m [36]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 82.29, 2) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 83.03, 3) Anton Östlin, Linköping, 87.30
D20 ELIT 6 980 m [32]: 1) Frida Aspnäs, Sidensjö, 62.51, 2) Lina Strand, Göteborg-Majorna, 65.50, 3) Karin Persson, Hagaby, 68.55
ÖPPEN 7 2 820 m [13]: 1) Stefan Rosenblom, Nolaskogsarna, 20.40, 2) Mikael Eriksson, Midälva, 28.10, 3) Inge Nilsson, Umeå, 29.25, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 32.15


ÖRNSKÖLDSVIK: Skogslöparnas Nordiska med jvm-test medeldistans 07-06-02
H20 ELIT 4 610 m [62]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 29.40, 2) Petter Eriksson, Rodhen, 29.54, 3) Johan Aronsson, Tisaren, 30.05
D20 ELIT 3 640 m [46]: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 29.34, 2) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 30.32, 3) Anna Forsberg, Kolmården, 30.49, 24) Sara Profors, Köping-Kolsva, 37.21
ÖPPEN 7 2 070 m [5]: 1) Inger Edin, Sidensjö, 27.22, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 32.24, 3) Olle Forsgren, Umeå, 38.53


ÖRNSKÖLDSVIK: Sprinttävling med JVM-test 07-06-01
H20 ELIT 2 800 m [56]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 15.34, 2) Petter Eriksson, Rodhen, 15.50, 3) Patrik Karlsson, Växjö, 15.51
D20 ELIT 2 400 m [44]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 15.07, 2) Beata Falk, Hagaby, 15.51, 3) Alva Olsson, Västerås, 15.53, 37) Sara Profors, Köping-Kolsva, 19.28


SKARA SOMMARLAND: Sommarlandssprinten 20070603
H21 extra 3 090 m [72]: 1) Simon Jakobson, Tibro, 18.15, 27) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 22.39
H18 extra 3 090 m [40]: 1) Albin Pettersson, Mariestad, 18.29, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 18.59
H10 1 280 m [57]: 1) Jens Josefsson, Jönköping, 11.56, 42) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 28.55
H11 1 460 m [34]: 1) Andreas Petersson, Burseryd, 10.25, 16) Erik Edlund, Köping-Kolsva, 17.57, 28) Samuel Hedlund, do, 25.15
H12 1 650 m [63]: 1) Erik Persson, Nässjö, 12.36, 10) Victor Jonsson, Köping-Kolsva, 15.23, 37) Daniel Söderberg, do, 22.01, 42) Erik Holmberg, do, 23.02, 63) Oliver Wallérion, do, 1.01.58
H14 2 290 m [31]: 1) Karl Åhrén, Motala, 15.45, 11) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 21.53, 28) Erik Einan, do, 38.24
H14 extra 3 090 m [41]: 1) Anton Helgman, Tyr, 21.44, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 22.16, 18) Viktor Holmberg, do, 29.14
H16 extra 3 090 m [53]: 1) Gustav Åhrén, Motala, 19.10, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 19.24
H50 2 240 m [32]: 1) Magnus Andersson, Ulricehamn, 14.07, 29) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 23.37
D10 1 280 m [60]: 1) Elvira Björklund, Trollhättans SOK, 12.26, 41) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 26.36, 59) Michele Wallérion, do, 48.21
D11 1 460 m [39]: 1) Josefine Kristiansson, Trollhättans SOK, 11.30, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 13.31
D12 1 790 m [69]: 1) Sara Hagström, Falköping, 12.50, 25) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 22.11, 30) Frida Halldén, do, 23.27, 38) Andrea Andersson, do, 26.14, 56) Rebecca Mårtensson, do, 34.02, 57) Evelina Bergsten, do, 34.30, 68) Sofia Persson, do, 1.08.20
D14 2 220 m [38]: 1) Lina Lång, Stora Tuna, 18.36, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 25.01, 12) Nina Andersson, do, 26.10, 20) Anna Halldén, do, 32.25
D14 extra 3 090 m [54]: 1) Maja Falk, Ulricehamn, 23.05, 32) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 32.56
D16 extra 3 090 m [59]: 1) Anna Gustafsson, Jönköping, 21.57, 6) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 24.28, 7) Sandra Burén, do, 24.30, 33) Anna Birkestål, do, 28.36
D45 2 240 m [35]: 1) Lotta Stigsdotter, Hagen, 18.21, 13) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 22.36, 29) Christina Englöf, do, 33.12


ALFTA: Ösa-Träffen 2007, långdistans 20070603
H21 9 490 m [46]: 1) William Lind, Sävedalen, 58.12
D21 5 960 m [21]: 1) Annica Gustafsson, Thor, 47.51
D18 4 520 m [8]: 1) Katarina Svahn, IFK Mora, 40.23, 2) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 48.02
H35 7 330 m [3]: 1) Per-Erik Modig, Söderhamn, 1.21.05, 3) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.29.17
H50 5 290 m [22]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 36.35, 16) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 1.00.32
H60 4 520 m [19]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.11
D60 3 570 m [12]: 1) Eva Halvarson, Kåre, 40.52, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 58.38
Öppen 4 3 490 m [12]: 1) Gunnar Hammarlund, Ockelbo, 36.29, 12) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 1.17.35


ALFTA: Ösa-Träffen 2007, medeldistans 20070602
H21 4 670 m [56]: 1) Johan Nordlund, Leksand, 28.59
D21 3 310 m [36]: 1) Annica Gustafsson, Thor, 22.23
H35 3 890 m [4]: 1) Per-Erik Modig, Söderhamn, 39.46, 4) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 45.49
H60 2 720 m [26]: 1) Olle Johansson, Hedemora, 23.43, 4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 24.58
D60 2 210 m [9]: 1) Christina Westman, Hudiksvall, 26.50, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 36.47


SKINNSKATTEBERG: VPT, deltävling 4 20070529
H20 2 810 m [3]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 16.55
D20 2 360 m [2]: 1) Åsa Holmgren, Västerås, 18.22
H10 1 000 m [15]: 1) Isak Söderström, Sala, 6.17, 8) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 11.06, 12) Rasmus Bergsten, do, 14.39
H12 1 370 m [24]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 7.00, 5) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 8.17, 8) Daniel Söderberg, do, 9.04, 10) Gustav Lagergren, do, 10.00, 12) Samuel Hedlund, do, 11.29, 20) Alexander Backeus, do, 13.25, 23) Erik Edlund, do, 15.24
H14 1 950 m [14]: 1) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 11.13, 7) Janne Selkälä, do, 13.47, 8) Niclas Larsson, do, 14.24, 11) Jesper Multas, do, 20.51, 13) Erik Einan, do, 21.58, 14) Johan Pickl, do, 22.13
H16 2 320 m [6]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 13.34, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 15.45
D10 1 000 m [20]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 7.19, 2) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 7.56, 6) Lisa Burén, do, 8.51, 12) Kristin Oscarsson, do, 13.10, 15) Rebecka Stafström, do, 15.41
D12 1 300 m [23]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 7.52, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 8.38, 6) Julia Eriksson, do, 10.27, 9) Rebecca Mårtensson, do, 11.27, 10) Hanna Multas, do, 11.32, 11) Sofia Persson, do, 11.34, 12) Teresa Stafström, do, 11.43, 13) Emelie Karlsson, do, 11.56, 19) Andrea Andersson, do, 14.06, 21) Evelina Bergsten, do, 18.53
D14 1 790 m [16]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 11.08, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 11.24, 6) Sabina Hedlund, do, 14.05, 8) Rebecka Backeus, do, 14.42
D16 2 160 m [12]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 13.18, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 14.02, 3) Sandra Burén, do, 14.04, 5) Sofie Landqvist, do, 16.09


DJÄKNEBERGET, VÄSTERÅS: VPT, deltävling 3
H21 2 850 m [37]: 1) Anders Österlund, Västerås, 13.58, 9) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 16.32, 12) Thomas Eek, do, 17.52,  15) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 18.13, 18) Cristian Larsson, do, 18.38, 25) Roger Åsberg, Hedströmmen, 19.43, 29) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 20.39, 30) Thomas Lagesson, do, 21.10
H20 2 440 m [4]: 1) Simon Lindberg, Västerås, 14.04, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 14.42, 4) John Hedlund, do, 14.58
D21 2 520 m [20]: 1) Sofi Thorsell, Västerås, 16.23,  3) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 16.56, 15) Helena Holmberg, do, 23.04,
H10 1 200 m [13]: 1) Isak Söderström, Sala, 7.38, 13) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 22.18
H12 1 380 m [27]: 1) Carl Boman, Västerås, 7.33, 1) Andreas Sundström, do, 7.33, 7) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 9.05, 11) Alexander Backeus, do, 10.33, 13) Daniel Söderberg, do, 11.26, 16) Samuel Hedlund, do, 13.04, 17) Victor Jonsson, do, 13.16, 21) Gustav Lagergren, do, 16.39, 23) Oliver Wallerion, do, 17.37, 24) Erik Edlund, do, 19.14
H14 1 930 m [22]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 10.54, 5) Niclas Larsson, do, 12.52, 9) Viktor Holmberg, do, 15.33,  15) Johan Pickl, Köping-Kolsva, 18.59, 19) Erik Einan, do, 21.30
H16 2 330 m [9]:
1) Viktor Öhlén, Surahammar, 12.04, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 12.26, 4) Johan Englöf, do, 14.14
H50 2 220 m [12]: 1) Gunnar Munktelius, Surahammar, 15.10, 2) Åke Larsson, Hedströmmen, 15.30, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 16.07
D10 1 200 m [16]: 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 8.52, 2) Lisa Burén, Köping-Kolsva, 8.53,  10) Michelle Walerion, Köping-Kolsva, 12.25, 11) Josefin Löfgren, do, 12.37, D12 1 350 m [21]: 1) Karin Lindberg, Västerås, 8.59, 4) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 11.32, 5) Melina Carlsson, do, 12.03, 12) Evelina Bergsten, do, 15.40, 14) Frida Halldén, Köping-Kolsva, 15.54, 15) Sofia Persson, do, 16.31, 16) Julia Eriksson, do, 16.49, 19) Andrea Andersson, do, 19.20
D14 1 650 m [17]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 10.03, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.37, 9) Sabina Hedlund, do, 12.53,  12) Anna Halldén, Köping-Kolsva, 14.07, 13) Rebecka Backeus, do, 14.25, 15) Nina Andersson, do, 16.45
D16 1 840 m [16]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 10.22, 4) Sofie Landqvist, do, 11.37, 6) Sandra Burén, do, 12.38, 10) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 13.43


KLOCKHAMMAR: Närkekvartetten medeldistans, 20070520
H21 Elit [59]: 1) Isak Bergman, Södertälje-Nykvarn, 33.41, 38) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 43.21
D21 Elit [46]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 30.55
H21 [28]: 1) Jonas Palm, Sävedalen, 35.42, 7) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 39.40, 
H45 [52]: 1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn, 26.54, 33) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 40.39, 34) Christer Johansson, do, 41.24
H60 [43]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 23.41, 21) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 35.28
H65 [39]: 1) Henrik Hvoslef, Stern, 28.08, 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 28.08,  18) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 35.37, 
H70 [21]: 1) Nils Grann, Kristinehamn, 27.42, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.45
H75 [13]: 1) Valter Alama, Grane, 24.17, 10) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 31.23
D14 [58]: 1) Frida Hedin, Hjärnarp, 29.01, 13) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 33.52
D16 [40]: 1) Viktoria Ernstsson, Göingarna, 29.16,  16) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 40.06, 20) Sandra Burén, do, 41.28
D45 [32]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 27.55, 22) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 42.54
D65 [21]: 1) Ulla Lindhe, Stern, 23.45, 14) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 36.03
Öppen 8 [34]: 1) Albin Arlebo, KFUM Örebro, 35.46, 16) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 46.56, 20) Ola Lindholm, do, 49.05


BOLLNÄS: Silva Juniorcup Sprint 20070519
H21 ELIT [61]: 1) Mats Troeng, Linné, 24.34, 2) Anders Holmberg, Järla, 25.25, 3) Hans Brolund, Denseln, 26.28
H20 ELIT [65]: 1) Patrik Karlsson, Växjö, 11.54, 2) Mikael Kristensson, Torfinn, 11.57, 3) Johan Aronsson, Tisaren, 12.10
H18 ELIT [122]: 1) Erik Johansson, Halmstad, 11.22, 2) Kalle Johansson, do, 11.36, 3) Olle Kalered, Skogspojkarna, 11.38, 26) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 13.00
D21 ELIT [58]: 1) Emma Engstrand, Stora Tuna, 25.26, 2) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 26.54, 3) Camilla Berglund, Sävedalen, 28.15, 30) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 33.55
D20 ELIT [41]: 1) Frida Aspnäs, Sidensjö, 12.15, 2) Eva Svensson, IFK Mora, 12.22, 3) Elsa Jansson, Främmestad, 12.50
D18 ELIT [97]: 1) Beata Falk, Hagaby, 11.12, 2) Anna Forsberg, Kolmården, 11.35, 3) Linnea Martinsson, Tyr, 11.44, 38) Sara Profors, Köping-Kolsva, 13.35
H21 [76]: 1) Matti Tiit, Linköping, 23.05, 47) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 30.32
H12 [44]: 1) Eddie Edström, Sundsvall, 12.16, 19) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 17.10, 33) Alexander Backéus, do, 23.27, 43) Samuel Hedlund, do, 41.11
H16 [70]: 1) Gustav Eriksson, Stora Tuna, 20.10, 3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 20.57
H35 [21]: 1) Martin Persson, Kåre, 26.16, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 27.44, 10) Ola Carlsson, do, 29.56
H45 [64]: 1) Rikard Imark, Tullinge, 20.21, 39) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 26.58
H50 [70]: 1) Hans Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 17.10, 35) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 25.20, 46) Pelle Höök, do, 26.33
H55 [33]: 1) Göran Ryman, Grycksbo, 19.33, 24) Owe Eek, Köping-Kolsva, 27.48, 
H60 [26]: 1) Anders Johansson, IFK Mora, 19.37, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 21.27
D18 [19]: 1) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 24.14
D12 [33]: 1) Jeanette Jönsson Hellstadi, Södertälje-Nykvarn, 16.15, 10) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.09, 24) Julia Eriksson, do, 22.51
D14 [47]: 1) Lisa Risby, Kåre, 17.51, 40) Rebecca Backéus, Köping-Kolsva, 32.17, 44) Sabina Hedlund, do, 40.29
D16 [68]: 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby, 19.01, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 22.42, 36) Josefin Eriksson, do, 25.38
D40 [39]: 1) Mia Lindberg, Boxholm-Mjölby, 21.25, 30) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 34.27
D45 [55]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 16.38, 37) Karin Profors, Köping-Kolsva, 28.45, 41) Christina Englöf, do, 31.33, 
D50 [31]: 1) Ing-Marie Brander-Strand, Göteborg-Majorna, 17.19, 25) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 30.49
D60 [13]: 1) Solveig Svahn, Ockelbo, 18.58, 13) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.06
Öppen 1 [7]: 1) Michael Andersson, Rånäs, 18.08, 7) William Backéus, Köping-Kolsva, 27.32
Öppen 4 [40]: 1) Jan Jutila, Linné, 27.31,  8) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 35.05, 27) Inger Eriksson, do, 51.58
Öppen 5 [51]: 1) Krister Andersson, Domnarvet, 26.30, 9) Per-Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 34.09, 38) Stefan Hedlund, do, 49.33


KLOCKHAMMAR: 20070519 Närkekvartetten Långdistans
H21 ELIT 12 610 m [38]: 1) Peter Öberg, Hällen, 1.23.04, 25) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 1.46.48
D21 ELIT 8 130 m [22]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 56.21
H14 4 040 m [52]: 1) Anton Helgman, Tyr, 33.04, 20) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 42.48
H60 4 280 m [56]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 37.17, 11) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 46.19, 56) Jan Rehdin, do, 1.35.22
H65 3 870 m [49]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 33.19, 22) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 47.11
H75 3 080 m [13]: 1) Claes Sjöberg, Lindebygden, 35.08, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 38.58, 
D65 3 080 m [20]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 35.30, 14) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 52.12
Öppen 4 3 150 m [35]: 1) Karl Mollén, Denseln, 29.42, 24) Viola Eklöv, Arboga, 58.08
Öppen 7 3 080 m [37]: 1) Henric Fröberg, Tjalve, 23.28, 16) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 38.48, 


LINDEFALLET: Faxeträffen 20070518
H21 Elit [49]: 1) Mats Troeng, Linné, 1.26.22, 2) Peter Hemmyr, Umeå, 1.27.22, 3) Erik Rost, Malungs Skogsmårdarna, 1.30.28
H20 Elit [25]: 1) Anton Östlin, Linköping, 1.13.59, 2) Emil Tengvall, Vänersborg, 1.21.45, 3) Anders Ohlsson, Tullinge, 1.22.51
H18 Elit [58]: 1) Olle Kalered, Skogspojkarna, 56.31, 2) Anton Tynong, Gävle, 59.25, 3) Jonas Leandersson, Tyr, 1.03.53, 13) John Hedlund, Köping-Kolsva, 1.10.04, 25) Eric Englöf, do, 1.15.53
D21 Elit [30]: 1) Maria Sjölander, Rodhen, 1.19.45, 2) Anna Mårsell, Stora Tuna, 1.20.07, 2) Sofia Karlsson, Tullinge, 1.20.07, 20) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.38.20
D20 Elit [15]: 1) Frida Aspnäs, Sidensjö, 1.09.39, 2) Jonna Samuelsson, Torpa, 1.15.28, 3) Eva Svensson, IFK Mora, 1.16.07
D18 Elit [47]: 1) Lisa Larsen, Täby, 57.47, 2) Kristin Löfgren, Järfälla, 58.34, 3) Maria Westher, Djerf, 59.46, 26) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 1.19.22
H21 Lång [17]: 1) Tommy Lindberg, Roslagen, 1.17.23, 7) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.32.59
H12 [41]: 1) Jens Rönnols, Täby, 21.41, 20) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 31.02, 25) Samuel Hedlund, do, 32.43
H14 [59]: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 28.01, 30) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 43.36
H16 [63]: 1) Jakob Enmark, Gävle, 40.00, 17) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 48.00
H35 [20]: 1) Martin Bellander, Gustavsberg, 58.16, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 1.07.37, 20) Ola Carlsson, do, 2.11.35
H45 [56]: 1) Jan Nordin, Sundsvall, 44.22, 33) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 1.01.25
H50 [56]: 1) Lars Olofsson, Rehn, 40.07, 26) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 59.33, 39) Pelle Höök, do, 1.07.04
H55 [30]: 1) P-O Ivarsson, Haninge, 42.18, 10) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 1.00.47, 17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 1.02.49
H60 [23]: 1) Olle Adolfsson, Lerum, 38.19, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.57
D12 [30]: 1) Mathilda Karlsson, Rodhen, 25.10, 11) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 33.13
D14 [49]: 1) Julia Almén, Linköping, 29.39, 43) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 55.26
D16 [58]: 1) Christina Løvald Hellberg, Täby, 40.48, 24) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 55.29, 47) Josefin Eriksson, do, 1.04.50
D40 [40]: 1) Elisabet Enmark, Gävle, 42.31, 35) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 1.10.57
D45 [41]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 38.22, 38) Sylvia Broström, Hedströmmen, 1.05.58
D50 [24]: 1) Ing-Marie Brander-Strand, Göteborg-Majorna, 38.51, 12) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 49.55
D60 [15]: 1) Eva Halvarson, Kåre, 35.45, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 48.40
D21 Motion [3]: 1) Lena Höjlind, IFK Mora, 38.30, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 56.50
Inskolning [20]: 1) Alva Persson-Bylander, Karlsbyheden, 00.00, 7) Gaberiel Backeus, Köping-Kolsva, 00.00
Öppen 4 [45]: 1) Mårten Sahlin, Kåre, 34.34, 3) Mats Broström, Hedströmmen, 38.56, 10) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 48.15, 28) Rebecca Backéus, do, 1.02.40, 43) Inger Eriksson, do, 1.18.07
Öppen 5 [17]: 1) Anders Karlsson, Årsunda, 49.06, 15) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 1.29.10


KLOCKHAMMAR: 20070518 Närkekvartetten medeldistans
H21 ELIT 5 100 m [56]: 1) Peter Öberg, Hällen, 32.18, 52) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 46.09
D21 ELIT 3 730 m [43]: 1) Emma Andersson, Sävedalen, 28.48, 
H21 4 500 m [46]: 1) Björn Mårtensson, Skogsstjärnan, 33.44,  13) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 44.14, 19) Cristian Larsson, do, 46.26
H50 3 210 m [41]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 22.20, 35) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 43.47
H60 2 450 m [64]: 1) Håkan Gustafsson, Boxholm-Mjölby, 21.30, 26) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 27.30, 62) Jan Rehdin, do, 40.35
H65 2 280 m [45]: 1) Henrik Hvoslef, Stern, 21.55, 20) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 27.27, 27) Hans-Erik Hansson, do, 29.49, 29) Sune Ahlin, do, 30.00
H70 2 280 m [26]: 1) Nils Grann, Kristinehamn, 21.49, 20) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 32.29
D65 1 980 m [20]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 26.04, 7) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 29.20
Öppen 4 2 780 m [46]: 1) Kristina Lindholm, Skarpnäck, 33.35, 5) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 37.30, 
Öppen 7 3 180 m [37]: 1) Karin Sköldberg, Garphyttan, 36.13, 14) Linda Payerl, Arboga, 48.19, 34) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.09.48
Öppen 8 4 220 m [29]: 1) Tomas Yngström, Tisaren, 32.49, 16) Arne Hägg, Arboga, 47.38


BOLLNÄS: Silva Juniorcup Långdistans 20070517
H21 ELIT [55]: 1) Mats Troeng, Linné, 1.11.52, 2) Rikard Claesson, Stora Tuna, 1.16.09, 3) Lasse Jansson, Gävle, 1.16.34
H20 ELIT [53]: 1) Stepan Kodeda, IFK Mora, 1.02.34, 2) Johan Aronsson, Tisaren, 1.03.13, 3) Emil Andersson, Ärla, 1.03.18
H18 ELIT [57]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 48.37, 2) Olle Kalered, Skogspojkarna, 49.16, 3) Victor Silvemark, Dalaporten, 50.34, 22) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 57.28
D21 ELIT [40]: 1) Lena Eliasson, Stora Tuna, 57.14, 2) Emma Engstrand, do, 58.49, 3) Sofie Johansson, Linné, 1.01.08, 21) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.14.17
D20 ELIT [39]: 1) Eva Svensson, IFK Mora, 49.13, 2) Frida Aspnäs, Sidensjö, 51.01, 3) Maria Arvidsson, Kalmar, 52.21
D18 ELIT [56]: 1) Alva Olsson, Västerås, 42.04, 2) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 42.53, 3) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 43.44, 19) Sara Profors, Köping-Kolsva, 49.52
H21 LÅNG [29]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 1.07.01, 25) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 1.28.36
H18 LÅNG [59]: 1) Mathias Hallmén, Tureberg, 48.28, 10) John Hedlund, Köping-Kolsva, 53.14
H12 [36]: 1) Jens Rönnols, Täby, 16.59, 11) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 23.37, 36) Samuel Hedlund, do, 53.54
H14 [60]: 1) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 25.52, 34) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 38.03
H16 [69]: 1) Gustav Eriksson, Stora Tuna, 32.32, 4) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 36.41
H35 [23]: 1) Per Magnusson, Linköping, 44.34, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 50.03, 5) Ola Carlsson, do, 51.11
H45 [62]: 1) Rikard Imark, Tullinge, 40.33, 41) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 54.31
H50 [67]: 1) Ola Johansson, Gävle, 34.32, 45) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 50.46, 61) Pelle Höök, do, 57.31
H55 [35]: 1) P-O Ivarsson, Haninge, 37.39, 22) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 53.38, 30) Owe Eek, Köping-Kolsva, 1.02.41
H60 [29]: 1) Anders Johansson, IFK Mora, 42.08, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.36
D18 Lång [45]: 1) Anna Segersson, Torpa, 41.22, 15) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 53.19
D12 [28]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 21.29, 19) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 30.35, 28) Julia Eriksson, do, 45.14
D14 [44]: 1) Lisa Nilsson-Lindgren, Stora Tuna, 27.52, 42) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 50.57
D16 [67]: 1) Amanda Leo, Bredaryd, 31.26, 13) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 35.45, 14) Josefin Eriksson, do, 36.00
D40 [39]: 1) Åsa Wadensjö-Leo, Bredaryd, 32.17, 30) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 47.42
D45 [53]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 31.04, 34) Karin Profors, Köping-Kolsva, 45.16, 52) Sylvia Broström, Hedströmmen, 59.27
D60 [11]: 1) Gun Inger Sahlberg, Långhundra, 45.41, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.26
D45 MOTION [10]: 1) Kerstin Sundberg, Kåre, 33.55, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 44.20
Öppen 2 [18]: 1) Ulla Wiklund, Åre, 31.07, 3) Margareta Dahlström, Hedströmmen, 36.26
Öppen 3 [9]: 1) Janne Pettersson, Häverödal, 32.43, 8) Alexander Backéus, Köping-Kolsva, 1.05.14, 9) Pernilla Backéus, do, 1.05.23
Öppen 4 [35]: 1) Louise Kling, Ockelbo, 33.32, 8) Mats Broström, Hedströmmen, 38.39, 17) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 44.38, 27) Karin Svensson, do, 52.18, 30) Rebecca Backéus, do, 54.32
Öppen 5 [24]: 1) Erika Olsson, Bergsjö, 34.18, 20) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 1.09.19, 21) Johan Eriksson, do, 1.09.44
Öppen 6 [7]: 1) P-A Hedlund, Köping-Kolsva, 51.35


KLOCKHAMMAR: 20070517 Närkekvartetten långdistans
H21 ELIT 12 420 m [39]: 1) Peter Öberg, Hällen, 1.21.07, 25) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 1.42.08
D21 ELIT 8 030 m [25]: 1) Emma Andersson, Sävedalen, 1.09.25, 
H14 3 900 m [54]: 1) Eric Hansson, Nässjö, 30.03, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 33.03
H35 7 090 m [23]: 1) Tommy Johansson, Järfälla, 56.58, 20) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.29.32
H45 6 210 m [56]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 48.22, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 59.46,  49) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.30.48
H50 5 860 m [51]: 1) Lars Persson, Hagaby, 45.14, 35) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 1.10.35
H60 4 860 m [63]: 1) Ronny Hjalmarsson, Emmaboda Verda, 38.26, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 46.51, 43) Jan Rehdin, do, 1.05.28
H65 3 820 m [47]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 37.26,  22) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 50.09, 
H75 2 900 m [18]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 31.35, 12) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.54
D16 4 000 m [57]: 1) Viktoria Ernstsson, Göingarna, 33.21,  39) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 47.47, 41) Sandra Burén, do, 51.51
D45 4 230 m [41]: 1) Monica Kollberg, Eksjö, 37.11, 16) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 47.50
D60 3 240 m [38]: 1) Inger Löfgren, Stora Tuna, 35.02, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 40.58
D65 2 900 m [20]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 31.44, 14) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 42.52
Öppen 6 5 000 m [8]: 1) Mats Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 39.01, 6) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 1.07.13
Öppen 8 5 340 m [13]: 1) Arne Hägg, Arboga, 39.32, 7) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 47.38


SALA: Västmanland Park Tour 20070515
H20 2 740 m [4]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 11.23, 3) John Hedlund, do, 11.44
D20 2 740 m [1]: 1) Eva-Maj Johansson, Surahammar, 16.01
H10 1 330 m [14]: 1) Isak Söderström, Sala, 7.28,  14) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 18.28
H12 1 610 m [21]: 1) David Torstensson, Västerås, 8.29, 4) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 9.08,8) Alexander Backeus, Köping-Kolsva, 10.41, 12) Victor Jonsson, do, 12.34, 12) Daniel Söderberg, do, 12.34
H14 1 770 m [20]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 8.34, 3) Viktor Holmberg, do, 8.59, 9) Niclas Larsson, do, 10.30, 15) Jesper Multas, Köping-Kolsva, 12.49, 16) Johan Pickl, do, 13.29, 20) Jonatan Niiren, Köping-Kolsva, 34.25
D10 1 330 m [11]: 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 9.14,  3) Josefin Löfgren, Köping-Kolsva, 10.31, 8) Michelle Walerion, do, 12.15
D12 1 610 m [18]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 9.55, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.36, 4) Julia Eriksson, do, 11.35,  13.17, 7) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 13.49, 9) Hanna Multas, do, 15.16, 11) Andrea Andersson, do, 15.34, 14) Evelina Bergsten, do, 17.16
D14 1 770 m [18]: 1) Ida Kärnsund, Sala, 9.56, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.14, 10) Sabina Hedlund, do, 11.48, 12) Nina Andersson, do, 12.20, 12) Hanna Larsson, Arboga, 12.20, 17) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 14.07
D16 2 140 m [9]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 10.43


PERSHYTTAN: Milronden långdistans 20070513
H60 [23]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 44.55, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 50.27, 5) Stig Törnkvist, do, 56.36, 14) Jan Rehdin, do, 1.06.37
H65 [29]: 1) Stig Israelsson, Tylöskog, 56.11, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 58.47, 11) Sune Ahlin, do, 1.04.02, 29) Hans-Erik Hansson, do, 1.48.36
H75 [11]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 34.11, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 41.23
D60 [12]: 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro, 46.13, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 57.51
D65 [9]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 53.04, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 1.02.48
D70 [9]: 1) Elsa Nilsson, Hällefors, 39.18, 8) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 49.47


INSJÖN: Elitserien Leksands OK 20070512
H 21 E2 6 420 m [53]: 1) Mattias Johansson, Lidingö, 36.04, 2) Joakim Hederskog, Hakarpspojkarna, 36.32, 3) Henrik Jansson, Tisaren, 36.40
H21 ELIT 6 530 m [36]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 33.18, 2) Peter Öberg, Hällen, 33.40, 3) Mats Troeng, Linné, 33.45
H20 ELIT 9 730 m [20]: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 67.22, 2) Jimmy Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 67.32, 3) Erik Ivarsson Sandberg, Denseln, 69.51
H18 ELIT 7 670 m [27]: 1) Jonas Sandström, Järla, 53.28, 2) Jonas Leandersson, Tyr, 56.13, 3) Oskar Daniels, Rotebro, 58.24, 13) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 66.31, 15) John Hedlund, do, 67.27
D 21 E2 5 630 m [31]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 39.53, 2) Ida Wikström Holmgren, Lidingö, 39.56, 3) Maria Nilsson, Domnarvet, 40.51, 19) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 46.47
D21 ELIT 5 830 m [37]: 1) Tanja Ryabkina, Hellas, 37.02, 2) Annika Billstam, Linné, 38.18, 3) Åsa Hellqvist, Skogsfalken, 38.19
D20 ELIT 6 580 m [14]: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 61.27, 2) Sofie Sihver, Lidingö, 63.56, 3) Sofia Törnqvist, Storvik, 64.40
D18 ELIT 5 470 m [21]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 44.01, 2) Kristin Löfgren, Järfälla, 44.10, 3) Katarina Svahn, IFK Mora, 44.53, 9) Sara Profors, Köping-Kolsva, 51.15, 13) Linnea Hedlund, do, 51.55
H21 LÅNG 11 460 m [21]: 1) Lars Åkerman, Malungs Skogsmårdarna, 75.42, 5) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 88.19
H12 3 040 m [37]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 18.35, 18) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 32.45, 35) Alexander Backeus, do, 51.33
H14 4 330 m [36]: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 28.14, 13) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 38.05, 31) Niclas Larsson, do, 53.10
H16 5 350 m [53]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 35.07, 6) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 41.16
H35 6 840 m [16]: 1) Mikael Östlund, Kvarnsveden, 46.37, 11) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 61.06
H45 6 350 m [52]: 1) Anders Eriksson, Hällen, 46.32, 16) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 55.38, 49) Christer Johansson, do, 80.16
H50 4 830 m [45]: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 30.58, 19) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 42.10, 28) Kenneth Larsson, do, 46.18, 37) Pelle Höök, do, 51.55
D12 3 000 m [38]: 1) Sofia Mossberg, Karlsbyheden, 22.35, 14) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 30.28, 32) Julia Eriksson, do, 47.30
D14 3 550 m [35]: 1) Helena Markstedt, Södertörn, 28.12, 17) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 38.08, 30) Sabina Hedlund, do, 48.46
D16 4 140 m [38]: 1) My Westlund, Tyr, 32.57, 9) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 37.15, 16) Anna Birkestål, do, 41.14, 35) Josefin Eriksson, do, 61.16, 37) Sandra Burén, do, 72.47
D45 4 040 m [24]: 1) Åsa Kindlundh, Alfta-Ösa, 34.35, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva, 44.04, 20) Ulrika Johansson, do, 51.33, 23) Marie Larsson, do, 57.56
D50 3 650 m [16]: 1) Ewa Edejern, Bergvik, 34.47, 12) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 50.46
H35 MOTION 6 660 m [8]: 1) Reijo Järvi, Västerbergslagen, 67.26, 7) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 112.54
D45 MOTION 3 570 m [7]: 1) Carina Jarl, Domnarvet, 50.48, 4) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 53.49
ÖPPEN 2 3 540 m [12]: 1) Håkan Elfving, Jarl Rättvik, 36.23, 5) Pernilla Backens, Köping, 44.06
ÖPPEN 4 3 160 m [30]: 1) Albin Axelsson, Karlsbyheden, 27.56, 25) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 58.06, 29) Inger Eriksson, do, 78.21
ÖPPEN 5 3 850 m [31]: 1) Erik Peterson, Älvdalen, 37.36, 4) Per-Arne Hedlund, Köping-Kolsva, 41.26, 21) Stefan Hedlund, do, 51.25, 30) Johan Eriksson, do, 64.23
ÖPPEN 7 3 100 m [44]: 1) Erik Wallin, Thor, 22.03, 25) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 36.33, 36) Margareta Waldemarsson, do, 47.09


Klubbstafett 2007
1 Rebecka Backeus Niclas Larsson Jonas Vikström 50,24
2 Marie Larsson Karin Lidgren Simon Hedlund 52,28
3 Viktor jonsson Sofie Landqvist Ola Carlsson 53,01
4 Melina Carlsson Alf Lindberg Natalia Pikova 55,43
5 Samuel Hedlund Josefin Eriksson Kenneth Larsson 57,11
6 Alexander Backeus Anna Birkestål Pelle Höök 57,22
7 Nina Andersson Hans-Erik Hansson Eric Englöf 59,07
8 N-G Karlsson Karin Profors Roland Nathanaelsson 59,48
9 Dea Andersson Karin Waldemarsson Henrik Holmberg 61,37
10 Teresa Stafström Sabina Hedlund Mats Birkestål 61,48
11 Gustav Carefall Karin Svensson Håkan Carefall 62,02
12 Pernilla Backeus Sune Ahlin Tomas Lagesson 62,39
13 Sofia Persson Yvonne Carlsson John Hedlund 63,44
14 Julia Eriksson Johanna Larsson Mats Landqvist 69,17

STRÖMSHOLM: 20070508 Västmanland Park Tour, deltävling 1
H10 1 150 m [11]: 1) Isak Söderström, Sala, 6.31, 3) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 9.28
H12 1 340 m [21]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 6.45, 7) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva, 10.10, 8) Alexander Backeus, do, 10.18, 14) Erik Holmberg, do, 15.03, 15) Samuel Hedlund, do, 15.30, 16) Victor Jonsson, do, 16.06, 17) Erik Edlund, do, 18.46
H14 1 680 m [22]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 9.49, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 9.52, 10) Niclas Larsson, do, 15.34, 11) Rasmus Karlsson, do, 17.20, 14) Erik Einan, do, 18.28, 17) Jesper Multas, do, 26.45, 19) Fabian Ahlén, do, 30.42
H16 2 150 m [5]: 1) Fredrik Urby, Västerås, 12.52, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 14.11
H17-20 2 380 m [6]: 1) Anders Olby, Västerås, 12.31, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 12.32, 3) Simon Hedlund, do, 12.43, 5) John Hedlund, do, 14.16
D10 1 150 m [12]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 7.06, 6) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 13.24
D12 1 340 m [23]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 9.25, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.57, 8) Teresa Stafström, do, 14.05, 9) Julia Eriksson, do, 14.12, 16) Andrea Andersson, do, 18.08, 17) Rebecca Mårtensson, do, 20.08, 18) Sofia Persson, do, 20.31, 19) Hanna Multas, do, 24.02, 21) Emelie Karlsson, do, 30.35
D14 1 550 m [21]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 8.39, 5) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 12.50, 11) Johanna Larsson, do, 18.33, 12) Anna Halldén, do, 19.07, 17) Rebecka Backeus, do, 24.25, 18) Nina Andersson, do, 24.44
D16 1 900 m [17]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 12.00, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 12.09, 3) Sandra Burén, do, 12.32, 6) Sofie Landqvist, do, 13.06, 9) Josefin Eriksson, do, 14.19


LARBRO KYRKA: Broruset
H21 4 680 m [18]: 1) Andreas Nikolausson, Visborg, 30.27, 13) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 45.46
H20 3 550 m [8]: 1) Jonas Kärrström, Tullinge, 29.34, 8) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 50.56
D21 3 550 m [10]: 1) Lina Karlberg, Tullinge, 31.05
D20 3 140 m [6]: 1) Benita Hansson, Gotlands Bro, 29.06
H16 3 510 m [95]: 1) Eric Börjeskog, Tor, 23.49, 30) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 32.02, 40) Simon Hedlund, do, 33.59
H45 3 550 m [14]: 1) Ulf Eriksson, Stora Tuna, 27.55, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 30.29, 9) Lars-Åke Andersson, Arboga, 35.59
D16 3 030 m [93]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 22.01, 18) Sofie Wetter, Arboga, 30.19, 38) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 32.20, 71) Anna Birkestål, do, 40.18, 82) Sandra Burén, do, 50.22


AVESTA: Knutsbo - Lång 20070506
H21 ELIT 12 940 m [16]: 1) Anders Österlund, Västerås, 1.26.36
H20 ELIT 10 220 m [5]: 1) Johan Eriksson, Gävle, 1.14.33
H18 ELIT 7 350 m [12]: 1) Anton Tynong, Gävle, 50.23, 5) John Hedlund, Köping-Kolsva, 59.37
D21 ELIT 8 100 m [15]: 1) Lena Gillgren, Stora Tuna, 1.07.36
D18 ELIT 5 530 m [7]: 1) Alva Olsson, Västerås, 51.28, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 52.17
H60 4 400 m [19]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.08
D45 MOTION 3 540 m [4]: 1) Britt Björklund, Bjursås, 42.41, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 59.01
Öppen 3 4 910 m [7]: 1) Krister Andersson, Domnarvet, 37.58, 7) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 1.24.23
Öppen 5 4 050 m [24]: 1) Bodil Pettersson, Leksand, 37.39, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva, 44.26


ÅSBRO: Tisarenträffen 20070506
H21 LÅNG 10 390 m [28]: 1) Fredrik Pettersson, Linköping, 58.27
D21 LÅNG 6 470 m [16]: 1) Nina Karlsson, Denseln, 51.51, 7) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 57.52
H14 4 010 m [19]: 1) Lennart Johansson, Nyköping, 26.03, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 32.07
H35 7 910 m [8]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 54.22, 7) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.26.22
H45 6 120 m [13]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 45.03, 6) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 52.34, 11) Christer Johansson, do, 1.02.13
H50 5 480 m [26]: 1) Olof Olofsson, Hagaby, 37.34, 9) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 46.22, 13) Rolf Gustafsson, do, 47.41
H60 4 550 m [18]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 33.47, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 40.20
H70 3 920 m [12]: 1) Kjell Carlström, Djerf, 34.44, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 42.25
H75 2 680 m [4]: 1) Nils-Erik Åberg, Tjällmo-Godegård, 24.27, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 26.48
D45 4 410 m [12]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 34.35


AVESTA: Knutsbo - Medel 20070505
H21 ELIT 5 470 m [43]: 1) Johan Nordlund, Leksand, 36.45, 31) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 48.29
H20 ELIT 3 980 m [10]: 1) Jimmy Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 28.43, 3) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 32.43
H18 ELIT 3 720 m [14]: 1) Anton Tynong, Gävle, 24.47, 9) John Hedlund, Köping-Kolsva, 31.07
D21 ELIT 3 980 m [36]: 1) Pia Birkebæk, Stora Tuna, 32.35, 29) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 52.05
D18 ELIT 3 030 m [11]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 27.34, 5) Sara Profors, Köping-Kolsva, 30.12
H14 2 960 m [29]: 1) Jonathan Andersson, Stora Tuna, 23.44, 20) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 40.39
H35 3 980 m [7]: 1) Per Lovang, Västerbergslagen, 31.54, 5) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 48.19
H45 3 530 m [34]: 1) Tord Hederskog, Hjs-Vansbro, 27.25, 20) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 39.26
H60 2 590 m [23]: 1) Ingvar Forsberg, Storvik, 24.09, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 26.23
H65 2 520 m [27]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 20.05, 21) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 32.59
H75 2 060 m [14]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 25.11, 10) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 33.43
D14 2 650 m [35]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 22.42, 14) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 30.27
D45 2 460 m [20]: 1) Bitte Eriksson, Gävle, 25.20, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 29.50, 14) Marie Larsson, do, 35.37
D60 2 060 m [8]: 1) Solveig Svahn, Ockelbo, 22.27, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.56
D75 2 060 m [7]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 36.05


ÅSBRO: Tisarenträffen, medeldistans 20070505
H21 4 320 m [40]: 1) Patrik Lind, Ärla, 27.12, 22) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 33.10
H21 MOTION 3 740 m [2]: 1) Jonas Detterfeldt, Linköping, 44.48, 2) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 59.59
H20 3 950 m [2]: 1) Christopher Mollén, Denseln, 35.13
H18 3 920 m [4]: 1) Emil Hammarström, Måsen, 33.50
D21 3 610 m [23]: 1) Nina Karlsson, Denseln, 27.01
D20 3 060 m [1]: 1) Susanne Eriksson, KFUM Örebro, 36.03
D18 2 970 m [8]: 1) Marie Pettersson, Djerf, 24.15
H45 3 610 m [12]: 1) Mikael Karlsson, Hagaby, 25.42, 10) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 41.44
H50 3 610 m [17]: 1) Mats V. Eriksson, Hagaby, 28.02, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 31.25, 6) Kenneth Larsson, do, 31.53, 12) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 37.16
H55 3 110 m [19]: 1) Bengt Johansson, Skogshjortarna, 25.15, 16) Owe Eek, Köping-Kolsva, 38.52
H60 3 110 m [21]: 1) Christer Sandh, Roxen, 30.03,  16) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 39.08, 19) Jan Rehdin, do, 42.21
H65 2 360 m [16]: 1) Gösta Lindman, Finspång, 21.39, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 28.41
H70 2 360 m [9]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 22.31
D35 3 060 m [3]: 1) Helén Persson, Linköping, 25.38, 3) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 36.33
D65 2 100 m [6]: 1) Britten Persson, Finspång, 27.02, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 35.29
U3 2 250 m [6]: 1) Moa Berglund, Milan, 34.54, 5) Erik Einan, Köping-Kolsva, 53.19


NORBERG: NOK:s Nationella 20070501
H21 ELIT 14 090 m [6]: 1) Anders Österlund, Västerås, 84.51, 5) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 109.38
H18 ELIT 7 670 m [5]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 65.00
D21 ELIT 8 000 m [6]: 1) Johanna Edin, Dalaporten, 65.35, 6) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 78.51
H14 4 070 m [22]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 34.57, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 35.42, 11) Viktor Holmberg, do, 49.18, 21) Marcus Kuosmannen, do, 76.27
H35 7 060 m [5]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 51.53, 2) Ola Carlsson, do, 62.16
H65 3 940 m [30]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 32.36, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 46.34, 17) Stig Karlsson, do, 47.13
H70 3 570 m [15]: 1) Rune Sandberg, Hallstahammar, 32.41, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 38.27
H75 3 010 m [18]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 33.40, 11) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 45.17
D12 3 010 m [21]: 1) Maria Andersson, Västerbergslagen, 21.16, 7) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 25.19, 14) Teresa Stafström, do, 30.53, 
16) Rebecca Mårtensson, do, 37.44
D40 4 070 m [17]: 1) Maria Bergfeldt, Domnarvet, 33.00, 17) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 70.45
D50 3 570 m [11]: 1) Ing-Marie Back, Hedemora, 33.04, 8) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 46.02
D75 2 470 m [4]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 40.02
U2 2 390 m [8]: 1) Sofia Andersson, Norberg, 21.48, 8) Michelle Walerion, Köping-Kolsva, 53.28
D45 MOTION 3 990 m [3]: 1) Karin Westholm, Västerås, 60.39, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 68.46
ÖPPEN 1 2 360 m [5]: 1) Madeleine Liljedahl, Västerbergslagen, 22.38, 3) Oliver Wallérion, Köping-Kolsva, 33.56
ÖPPEN 4 3 010 m [18]: 1) Erika Lindberg, Hallstahammar, 35.28, 17) Arto Kuosmanen, Köping-Kolsva, 72.42
ÖPPEN 6 5 060 m [13]: 1) Per V Andersson, Västerås, 43.14, 6) Owe Eek, Köping-Kolsva, 54.25
ÖPPEN 7 3 510 m [18]: 1) Barbro Eriksson, Karlsbyheden, 32.38, 15) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 61.09
ÖPPEN 9 6 890 m [7]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 46.33


ÄRLA: Ärlaträffen 2007501
H20 4 300 m [1]: 1) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 37.31
D21 4 300 m [14]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 27.09, 10) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 41.54
D18 3 280 m [3]: 1) Angelica Rask, Enen, 24.41, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 25.47
H14 2 820 m [21]: 1) Lennart Johansson, Nyköping, 17.41, 15) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 32.01
H50 3 740 m [12]: 1) Tomas Andersson, Tor, 28.00, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 33.06
H60 2 820 m [26]: 1) Stig Thorsson, Södertälje-Nykvarn, 21.30,  4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 22.31, 22) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 30.01, 
23) Jan Rehdin, do, 31.03
H75 2 310 m [4]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 25.11, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 34.00
D14 2 710 m [13]: 1) Ida Wadman, Katrineholm, 22.00, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 29.09
D45 3 280 m [3]: 1) Pirkko Hammarström, Måsen, 33.47, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 35.39
D60 2 310 m [10]: 1) Anita Johansson, Tor, 26.22, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 31.49


10-mila

Se sammanställt resultat för alla lagen >>


Natt-KM Se länk för resultat >> Sträcktider >>


JONSERED: Göteborgsdubbeln med Silva Junior Cup 20070422
H20 ELIT 3 970 m [62]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 26.28, 2) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 26.51, 3) Petter Eriksson, Rodhen, 27.34
H18 ELIT 3 570 m [61]: 1) Emil Hjalmarsson, Njudung, 25.52, 2) Christian Hjalmarsson, do, 26.39, 3) Erik Johansson, Halmstad, 26.41
D20 ELIT 3 130 m [49]: 1) Frida Bakkman, Viljan, 28.51, 2) Lina Strand, Göteborg-Majorna, 29.15, 3) Karin Persson, Hagaby, 29.17, 19) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 33.19
D18 ELIT 3 070 m [63]: 1) Lisa Larsen, Täby, 25.19, 2) Beata Falk, Hagaby, 25.31, 3) Anna Forsberg, Kolmården, 25.36
H35 3 880 m [11]: 1) Håkan Eriksson, Göteborg-Majorna, 32.08, 10) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 53.27
D21 3 540 m [53]: 1) Frida Andersson, Falkenberg, 31.34, 38) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 44.19


ÖLSBODA: Letälvsträffen 20070422
H21 [27]: 1) Magnus Persson, Tisaren, 30.57, 2) Anders Lindéus, Hagaby, 31.25, 3) Tomas Hallmén, Tisaren, 32.59, 9) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 35.21
H20 [2]: 1) Erik Lissel, Tisaren, 35.39, 2) Henrik Jonsson, Älgen, 55.10
H18 [5]: 1) Love Sintring, Hagaby, 30.24, 2) Marcus Westberg, Älgen, 34.29, 3) Erik Kvarnström, Kil, 34.43
D21 [24]: 1) Linn Nilsson, Tyr, 31.43, 2) Malin Jonsson, do, 31.50, 3) Stina Granefelt, do, 33.15
H50 [16]: 1) Olof Olofsson, Hagaby, 28.20, 15) Mats Hastad, Fellingsbro, 43.30
D45 [12]: 1) Eva Oskarsson, Hagaby, 25.15, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 26.19


KILBÄCKEN. RAMNÄS: Vårdubbeln, långdistans 20070422
H21 LÅNG 13 780 m [11]: 1) Anders Österlund, Västerås, 89.08, 4) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 101.38,  do, 120.30, 10) Damir Kurmakaev, Köping-Kolsva, 123.57, 
H18 LÅNG 7 760 m [3]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 58.52
H12 2 930 m [13]: 1) Jacob Ahlström, Västerås, 18.08, 10) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 33.21, 12) Alexander Backeus, do, 43.50
H14 3 790 m [9]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 35.13, 5) Niclas Larsson, do, 48.58
H40 7 010 m [11]: 1) Jan Johansson, Björkfors, 55.37, 8) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 66.28
H45 6 470 m [7]: 1) Mikael Utter, Västerås, 48.19,  5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.54, 6) Thomas Lagesson, do, 57.11
H50 6 430 m [4]: 1) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 54.52, 2) Kenneth Larsson, do, 57.06, 3) Pelle Höök, do, 61.48
H60 5 280 m [10]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 47.07, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 48.14,  5) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 52.51, 9) Jan Rehdin, do, 70.47
H65 4 860 m [14]: 1) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 45.17, 7) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 60.54, 9) Hans-Erik Hansson, do, 62.54, 
H75 3 450 m [10]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 41.09, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.12
D21 5 690 m [7]: 1) Eva Singman Palm, Västerås, 52.27, 5) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 62.10
D12 2 930 m [8]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 25.19, 2) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 31.20, 7) Sofia Persson, do, 51.13
D14 3 790 m [7]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.33, 6) Sabina Hedlund, do, 57.32
D16 4 580 m [7]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 47.32, 2) Anna Birkestål, do, 54.34, 5) Josefin Eriksson, do, 63.56, 6) Sandra Burén, do, 67.54
D35 5 690 m [2]: 1) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 54.47
D45 4 480 m [4]: 1) Annika Larsson, Arboga, 49.00, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 62.23
D60 3 450 m [5]: 1) Anita Johansson, Tor, 39.25, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 51.41, 5) Monica Törnkvist, do, 57.55
D65 3 050 m [6]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 43.00, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 50.33
U2 2 510 m [9]: 1) Fredrik Regborn, Hagaby, 17.15, 5) Mimmi Kuosmannen, Köping-Kolsva, 26.01, 
U3 2 930 m [7]: 1) Anton Forsberg, Västerås, 28.04, 2) Joakim Henningson, Arboga, 30.54, 4) Marcus Kuosmannen, Köping-Kolsva, 43.50
D45 MOTION 3 790 m [2]: 1) Karin Westholm, Västerås, 70.26, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 82.37
ÖPPEN 1 2 510 m [1]: 1) Carl Olsson, Köping-Kolsva, 34.05
ÖPPEN 2 2 930 m [6]: 1) Leif Rolén, Hedströmmen, 28.53, 4) Helena Mikkelä, do, 33.35, 6) Arto Kuosmanen, Köping-Kolsva, 42.52
ÖPPEN 4 3 790 m [8]: 1) Jenny Lärka, Köping-Kolsva, 45.40, 5) Inger Eriksson, do, 87.03
ÖPPEN 5 4 460 m [4]: 1) Eva Holmqvist, Stora Sundby, 43.40, 4) Johan Eriksson, Köping-Kolsva, 84.31
ÖPPEN 8 5 280 m [6]: 1) Anton Frendelius, Almby, 44.42, 5) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 63.12
ÖPPEN 9 7 010 m [6]: 1) Hans Näslund, Västerås, 55.11, 3) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 68.10


SALINGE: Uppsala Möte, långdistans
H12 2 880 m [19]: 1) Filip Axelsson-Meyerson, Linné, 20.16, 9) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva, 35.36
H14 4 060 m [30]: 1) Mandus Ridefelt, Linné, 30.27, 9) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 41.39
D40 4 300 m [22]: 1) Ulla Molin, Tureberg, 33.22, 19) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 1.00.55
Öppen 8 5 040 m [23]: 1) Anders Forsgren, Täby, 39.32, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 45.55, 4) Anton Lindholm, do, 46.02 


SMEDJEBACKEN: Barkenträffen medeldistan
H21 [30]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 30.47, 14) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 39.04
H18 [6]: 1) Per Frost, IFK Mora, 41.36
D21 [21]: 1) Pia Birkebæk, Stora Tuna, 29.09
D18 [5]: 1) Lisa Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 30.37 


KINNEULLE: OK Klyftamo Silva Junior Cup 6 20070421
H20 ELIT 11 160 m [53]: 1) Jan Benes, Rehn, 1.05.59,0, 2) Anton Östlin, Linköping, 1.07.11,0, 3) Mikael Kristensson, Torfinn, 1.07.42,0
H18 ELIT 9 030 m [57]: 1) Kalle Johansson, Halmstad, 51.33,0, 2) Johan Runesson, Tisaren, 51.43,0, 3) Johan Lindberg, Denseln, 52.28,0
D20 ELIT 7 240 m [47]: 1) Elin Pettersson, Täby, 54.30,0, 2) Frida Bakkman, Viljan, 56.02,0, 3) Ida-Maria Svensson, Lidköping, 56.59,0, 21) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 1.04.07,0
D18 ELIT 5 990 m [58]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 43.25,0, 2) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 43.59,0, 3) Linnea Martinsson, Tyr, 44.53,0
H35 6 980 m [6]: 1) Jan Lager, Halmstad, 46.53,0, 6) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 1.19.23,0
H45 6 200 m [24]: 1) Lars Mattsson, Kåre, 38.13,0, 11) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 51.57,0
D21 LÅNG 7 270 m [4]: 1) Lotta Lewis-Jonsson, Tyr, 59.16,0, 2) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 1.02.56,0
D45 4 010 m [16]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 32.46,0, 14) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 53.19,0
Öppen 7 2 990 m [35]: 1) Lasse Ericsson, Orion, 18.49,0, 17) Åsa Ekberg, Arboga, 30.50,0


SMEDJEBACKEN: Barkenträffen medeldistan 20070421
H21 [30]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 30.47, 2) Mattias Kähäri, Västerbergslagen, 33.47, 3) Thomas Höjsgaard, Leksand, 33.52, 14) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 39.04, 19) Henrik Åström, Hedströmmen, 43.56
H18 [6]: 1) Per Frost, IFK Mora, 41.36, 2) Erik Nordkvist, Gagnef, 42.47, 3) Fredrik Lind, Säterbygden, 43.46
D21 [21]: 1) Pia Birkebæk, Stora Tuna, 29.09, 2) Lena Nilsson, Leksand, 29.57, 3) Elin Ek, IFK Mora, 31.32, 16) Cecilia Einarsson, Hedströmmen, 40.16
D18 [5]: 1) Lisa Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 30.37, 2) Malin Rylander, Stora Tuna, 31.51, 3) Frida Palm, Avesta, 34.17


KILBÄCKEN: Vårdubbeln medel 20070421
H21 5 100 m [10]:
1) Jonas Lundin, Västerås, 33.59, 2) Mikhael Fedorov, Arboga, 35.28, 3) Stefan Olofsson, Västerås, 36.02, 4) Evgeniy Paladiev, Arboga, 42.10, 6) Jan Sidla, do, 43.18, 7) Damir Kurmakaev, Köping-Kolsva, 44.31, 8) Juriy Masniy, do, 45.17
D21 4 090 m [5]: 1) Hanna Ceder, Domnarvet, 36.30, 2) Ingela Roos, Västerås, 37.48, 3) Erica Bengtsson, Sala, 40.13
H14 2 820 m [9]: 1) Kasper Westman, Västerås, 28.23, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 28.44, 9) Erik Einan, do, 73.08
H45 3 900 m [8]: 1) Mikael Utter, Västerås, 27.24, 2) Roger Åsberg, Hedströmmen, 29.15
H50 3 450 m [8]: 1) Lars Silvervret, Arboga, 28.56, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 31.34, 5) Mats Landqvist, do, 33.05, 7) Mats Hastad, Fellingsbro, 38.08
H55 3 280 m [10]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 26.44, 3) Peder Wickström, Arboga, 30.33, 8) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 35.00
H60 3 220 m [16]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 26.00, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.52, 3) Alf Lindberg, do, 28.44, 6) Bo Hansson, Arboga, 35.38, 8) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 38.04, 9) Lars Johansson, Hägersta, 38.07, 10) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 39.01
H65 3 010 m [13]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 28.22, 5) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 34.39, 6) Sune Ahlin, do, 36.38, 7) Hans-Erik Hansson, do, 37.12, 9) Torbjörn Ericsson, do, 43.19, 11) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 46.09
H70 2 590 m [10]: 1) John Vallin, Stora Tuna, 24.57, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 28.50, 7) Gunnar Lord, Arboga, 35.10
H75 2 330 m [11]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 25.27, 3) Lennart Pettersson, Hägersta, 32.32, 5) Nils Waern, Arboga, 34.32, 9) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 41.21
H80 1 900 m [3]: 1) Arvid Imark, Arboga, 26.24
D12 2 510 m [5]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 25.39, 3) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 37.53
D14 2 670 m [8]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.07, 6) Nina Andersson, do, 46.07
D16 3 010 m [3]: 1) Sofia Rydh, Hallstahammar, 33.40, 2) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 33.50
D35 3 280 m [4]: 1) Annika Sundström, Västerås, 30.55, 2) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 32.06, 3) Pernilla Öberg, do, 38.31
D40 3 010 m [6]: 1) Carina Regborn, Hagaby, 33.41, 2) Maria Sahlin, Arboga, 36.24
D45 2 740 m [6]: 1) Eva Lindström, Västerås, 24.21, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 28.55, 3) Sylvia Broström, Hedströmmen, 36.37
D55 2 420 m [6]: 1) Lena Jansson, Arboga, 22.43, 4) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 37.24
D60 2 330 m [5]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 26.11, 2) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 31.20, 4) Siv Frodin, do, 34.54
D65 2 130 m [7]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 26.51, 6) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 38.26
D70 1 900 m [5]: 1) Dagny Andersson, Tjärnen, 27.11, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 31.04, 5) Birgit Haglund, Hedströmmen, 55.57
U1 2 160 m [4]: 1) Fredrik Regborn, Hagaby, 17.19, 3) Gustav Möllberg, Arboga, 19.48
U2 2 420 m [6]: 1) Emma Helmersson, Vandrarringen, 24.23, 4) Malin Henningson, Arboga, 31.20
ÖPPEN 1 2 250 m [2]: 1) Julia Lidgren, Köping-Kolsva, 38.16
ÖPPEN 2 2 590 m [9]: 1) Jenny Lärka, Köping-Kolsva, 23.38, 7) Erika Kjellin, Hedströmmen, 55.20, 8) Josefina Tjulin, do, 55.23, 9) Margareta Dahlström, do, 56.11
ÖPPEN 4 2 850 m [13]: 1) Helen Liljebrand, Trim/virsbo, 30.36, 2) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 31.12, 10) Carina Sundh, do, 58.46
ÖPPEN 7 3 440 m [12]: 1) Arne Hägg, Arboga, 24.59, 10) Tord Åhlgren, do, 59.12, 12) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 65.15
ÖPPEN 8 4 120 m [10]: 1) Patrik Kangas, Västerås, 33.47, 3) Hannes Björkbacka, Hedströmmen, 39.05, 4) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.11, 5) Christer Linderborg, do, 43.43


20070415 VARBERG: Sprint SM
H21 3 300 m [31]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 13.23, 2) Andrej Khramov, Pan-Kristianstad, 13.26, 3) Peter Öberg, Hällen, 13.28
H20 3 110 m [27]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 12.57, 2) Johan Aronsson, Tisaren, 13.30, 3) Erik Liljequist, Älme, 13.34
H18 2 980 m [34]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 12.48, 2) Jesper Lysell, do, 12.59, 3) Victor Silvemark, Dalaporten, 13.00
D21 2 940 m [29]: 1) Helena Jansson, Hagen, 13.12, 2) Tanja Ryabkina, Hellas, 13.13, 3) Kajsa Nilsson, Göingarna, 13.15
D20 2 680 m [30]: 1) Eva Svensson, IFK Mora, 12.56, 2) Elin Pettersson, Täby, 14.14, 3) Elin Kristoffersson, Alfta-Ösa, 14.17, 3) Emma Johansson, Filipstadsbygden, 14.17, 15) Ekaterina Terekhova, Köping-Kolsva, 15.00
D18 2 500 m [34]: 1) Beata Falk, Hagaby, 12.18, 2) Lisa Larsen, Täby, 12.29, 3) Linnea Martinsson, Tyr, 12.36, 19) Sara Profors, Köping-Kolsva, 13.40


20070413 ANGRYD, VARBERG: Natt SM
H21 11 410 m [58]: 1) Erik Axelsson, Södertälje-Nykvarn, 80.43, 2) Mikael Olofsson, Göteborg, 82.51, 3) Peter Öberg, Hällen, 83.36
H20 9 660 m [58]: 1) Emil Andersson, Ärla, 74.15, 2) Filip Dahlgren, Hagaby, 74.45, 3) Ola Martner, Göteborg-Majorna, 75.13
H18 8 080 m [47]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 64.23, 2) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 65.11, 3) Gustav Bergman, Ravinen, 66.09
D21 8 230 m [49]: 1) Emma Engstrand, Stora Tuna, 76.43, 2) Johanna Svensson, Hällen, 77.07, 3) Sofia Olsson, Skogsfalken, 79.16
D20 7 090 m [38]: 1) Karin Persson, Hagaby, 70.22, 2) Ida Johansson, IFK Mora, 72.46, 3) Frida Aspnäs, Sidensjö, 76.29
D18 5 930 m [58]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 57.51, 2) Anna Forsberg, Kolmården, 59.09, 3) Beata Falk, Hagaby, 61.18, 10) Sara Profors, Köping-Kolsva, 66.13
 


20070408 HALLSTABERGS GÅRD: Arosträffen Lång
H21 LÅNG 12 140 m [44]: 1) Mats Troeng, Linné, 59.31, 2) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 61.33, 3) Jerker Lysell, Rehn, 62.47, 25) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 71.57
H20 LÅNG 8 800 m [6]: 1) Thomas Carlsson, Rehn, 47.43, 2) Daniel Attås, Tisaren, 49.30, 3) Pelle Engstrand, Rehn, 50.10
H18 LÅNG 7 110 m [5]: 1) Carl Wiking, Kåre, 44.44, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 44.52, 3) Mårten Sundh, Sundbyberg, 55.16
D21 LÅNG 6 700 m [37]: 1) Inga Kazlauskaite, Linné, 42.53, 2) Karin Elgh, Sävedalen, 44.03, 3) Britta Backlund, Stora Tuna, 44.56, 12) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 51.50
D18 LÅNG 5 110 m [10]: 1) Kristin Löfgren, Järfälla, 33.31, 2) Rebecka Nylin, Tisaren, 37.18, 3) Kajsa Risby, Kåre, 37.41
H14 4 220 m [22]: 1) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 26.21, 6) Viktor Holmberg, Köping-Kolsva, 31.39, 11) Janne Selkälä, do, 35.24
H16 5 140 m [21]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 25.35, 11) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 41.57
H35 6 700 m [9]: 1) Tommy Johansson, Järfälla, 40.55, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 44.57, 5) Ola Carlsson, do, 47.48
H40 6 210 m [26]: 1) Niklas Löwegren, Stora Tuna, 35.01, 22) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 50.06
H45 6 210 m [25]: 1) Anders Jönsson, Triangeln, 37.22, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 41.54, 23) Christer Johansson, do, 49.57
H50 5 300 m [23]: 1) Ola Johansson, Gävle, 32.53, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 43.00, 15) Pelle Höök, do, 45.03
H60 4 080 m [32]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 28.21, 11) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 33.48, 30) Jan Rehdin, do, 43.03
H65 4 080 m [25]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 28.26, 7) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 35.32, 13) Hans-Erik Hansson, do, 41.35, 21) Sune Ahlin, do, 47.34
H70 4 080 m [22]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 31.22, 13) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 42.42
H75 3 250 m [3]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 32.38, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 34.56
D12 2 910 m [9]: 1) Hanna Sjöberg, Gävle, 23.21, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 27.07
D16 3 920 m [17]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 34.01, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 35.37, 10) Sofie Landqvist, do, 37.25, 16) Sandra Burén, do, 44.47
D35 LÅNG 5 110 m [4]: 1) Kerstin Håland, Tullinge, 35.22, 4) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 45.15
D40 3 930 m [22]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 27.51, 21) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 46.00
D45 3 930 m [11]: 1) Marie Gustafsson, Sundsvall, 34.33, 6) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 38.00, 11) Toni Andersson, do, 45.06
D60 3 550 m [13]: 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro, 36.05, 11) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 58.52
D65 3 250 m [16]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 32.20, 10) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 43.06
D45 MOTION 3 630 m [3]: 1) Kerstin Pettersson, Västerbergslagen, 40.17, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 48.01
ÖPPEN 1 2 260 m [2]: 1) Alexander Ahlgren, Täby, 19.24, 2) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 26.03
ÖPPEN 4 3 630 m [29]: 1) Christer Lindeborg, Köping-Kolsva, 28.51, 4) Yvonne Carlsson, do, 37.07, 8) Joel Larsson, do, 38.55, 9) Carina Sundh, do, 39.58, 14) Rebecca Backeus, do, 42.46, 15) Alexander Backeus, do, 42.48, 16) Pernilla Backeus, do, 42.52
ÖPPEN 7 3 250 m [33]: 1) Henrik Brus, Västerbergslagen, 25.46, 6) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 29.22, 12) Anders Waldemarsson, do, 33.04, 29) Margareta Waldemarsson, do, 43.40
ÖPPEN 9 6 210 m [24]: 1) Jan Nordin, Sundsvall, 37.29, 22) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 52.43, 23) Kenneth Larsson, do, 52.53


20070407 VÄSTERÅS: Arosträffen-Västerås SOK
H21 4 640 m [76]: 1) Johan Höij, Linné, 22.23, 2) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 22.34, 3) Thomas Carlsson, Rehn, 23.34, 25) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 26.45, 32) Marcus Eek, do, 27.29, 33) Niklas Profors, do, 27.32, 47) Henrik Holmberg, do, 28.40, 49) Thomas Eek, do, 29.43
H21 MOTION 3 750 m [1]: 1) Dmitri Potchepko, Kåre, 64.10
H20 4 100 m [7]: 1) Johan Goth, Kvarnsveden, 24.12, 2) Joel Lännevall, Roslagen, 26.43, 3) Johannes Eklund, Rånäs, 27.29
H18 3 810 m [10]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 20.11, 2) Carl Wiking, Kåre, 23.34, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 24.03
D21 3 810 m [42]: 1) Annika Billstam, Linné, 23.05, 2) Karin Elgh, Sävedalen, 23.51, 2) Lena Gillgren, Stora Tuna, 23.51, 26) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 31.53
D21 MOTION 3 360 m [2]: 1) Josefin Eriksson, Länna, 43.10, 2) Rocio Huerta-Balague, Falköping, 61.25
D20 2 930 m [5]: 1) Stina Walheim, Robertsfors, 25.54, 2) Sofia Adolfsson, Kåre, 27.41, 3) Linn Rönnols, Täby, 32.34, 5) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 42.42
D18 2 930 m [21]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 22.43, 2) Angelica Rask, Enen, 23.58, 3) Lovisa Nilsson, Stora Tuna, 24.07, 11) Sara Profors, Köping-Kolsva, 28.23
H12 2 490 m [17]: 1) Jens Rönnols, Täby, 16.33, 11) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 23.17, 12) Erik Holmberg, do, 24.35
H14 3 120 m [23]: 1) Mandus Ridefelt, Linné, 18.53, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 24.10, 10) Viktor Holmberg, do, 28.23, 14) Niclas Larsson, do, 31.20, 23) Erik Einan, do, 52.06
H16 3 370 m [18]: 1) Anders Åkerblom, Stora Tuna, 21.24, 6) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 26.27
H45 3 810 m [27]: 1) Jan Sjöhed, Gävle, 21.27, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 25.44, 20) Christer Johansson, do, 31.54
H50 3 010 m [28]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 18.22, 13) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 23.17, 17) Mats Landqvist, do, 24.53, 21) Pelle Höök, do, 29.15
H55 3 010 m [28]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 20.43, 23) Owe Eek, Köping-Kolsva, 33.19
H60 2 510 m [36]: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 18.18, 6) Alf Lindberg, do, 19.17, 26) Bo Eriksson, do, 25.37, 31) Jan Rehdin, do, 29.39
H65 2 510 m [21]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 19.23, 5) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 23.53, 7) Hans-Erik Hansson, do, 26.23, 12) Sune Ahlin, do, 28.06
H70 2 510 m [14]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 19.39, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 23.43
H75 2 220 m [6]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 25.29, 3) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 32.05
D14 2 470 m [20]: 1) Gabriella Wadman, Hallstahammar, 21.25, 11) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 30.11
D16 3 010 m [25]: 1) Linnéa Backman, Västerbergslagen, 24.45, 11) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 31.22, 18) Anna Birkestål, do, 36.11, 20) Sandra Burén, do, 39.21
D35 2 930 m [9]: 1) Anna Nordanbro, Stora Tuna, 22.16, 6) Pernilla Öberg, Köping-Kolsva, 30.00
D40 2 930 m [13]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 20.44, 13) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 43.58
D45 2 930 m [17]: 1) Sussie Björkman, Dalaporten, 26.33, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 28.07, 12) Karin Profors, do, 32.02
D50 2 510 m [17]: 1) Gunilla Lärfars, Leksand, 21.13, 14) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 35.06
D55 2 200 m [16]: 1) Lena Jansson, Arboga, 19.56, 9) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 32.21
D60 2 200 m [12]: 1) Eva Halvarson, Kåre, 21.11, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 34.12, 10) Siv Frodin, do, 49.07
D65 2 200 m [12]: 1) Inger Olsson, Sala, 24.35, 12) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 39.19
H35 MOTION 3 360 m [1]: 1) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 51.26
D45 MOTION 2 470 m [2]: 1) Gunilla Brus, Västerbergslagen, 32.35, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 33.06
ÖPPEN 2 2 490 m [8]: 1) Ylva Carlsson, Forsa, 25.27, 2) Pernilla Backeus, Köping-Kolsva, 30.55, 3) Alexander Backeus, do, 30.56, 4) Rebecca Backeus, do, 31.54
ÖPPEN 7 3 010 m [28]: 1) Mikael Gottfridson, Sala, 24.23, 2) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 24.50, 4) Erik Waldemarsson, do, 25.38, 5) Anders Waldemarsson, do, 28.55, 14) Marie Larsson, do, 38.40, 17) Margareta Waldemarsson, do, 40.51


20070406 ESKILSTUNA: Kjula IF:s Påsk-OL
H21 LÅNG 12 010 m [39]: 1) Rikard Claesson, Stora Tuna, 1.08.21, 2) Anders Österlund, Västerås, 1.12.48, 3) Kiril Nikolov, Stora Tuna, 1.13.09, 32) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.32.05, 37) Thomas Eek, do, 1.37.12
D21 LÅNG 8 070 m [29]: 1) Anne Margrethe Hausken, Baekkelaget, 50.47, 2) Tanja Ryabkina, Hellas, 53.09, 3) Hanne Staff, Baekkelaget, 56.37
H18 7 100 m [11]: 1) Tommy Söderberg, Hällen, 54.50, 5) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.02.50
H14 4 170 m [27]: 1) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 27.53, 12) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 36.49, 18) Niclas Larsson, do, 42.07
H16 5 220 m [26]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 34.40, 15) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 48.49
H35 7 880 m [18]: 1) Ulrik Englund, Tumba-Mälarhöjden, 50.20, 14) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.08.17, 18) Roland Natanaelsson, do, 1.22.33
H40 7 100 m [38]: 1) Kjell Oberger, Lidingö, 44.39, 27) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 59.40
H45 6 470 m [41]: 1) Lars Palmqvist, Järfälla, 40.51, 19) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 50.51
H50 5 990 m [35]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 40.52, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 51.09, 14) Pelle Höök, do, 54.25
H55 5 600 m [36]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 37.41, 24) Owe Eek, Köping-Kolsva, 55.18
H60 4 740 m [44]: 1) Gunnar Ehn, Tullinge, 33.57, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.34, 39) Jan Rehdin, do, 53.35
H65 4 280 m [22]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 30.59, 19) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 52.15
H70 3 560 m [21]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 28.44, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 34.59
H75 3 560 m [15]: 1) Karl-Erik Mogren, Djurgården, 36.23, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 41.15
D20 5 190 m [9]: 1) Lina Sundqvist, Kåre, 37.07, 6) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 48.59
D12 3 230 m [10]: 1) Hanna Sjöberg, Gävle, 30.00, 9) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 1.18.38
D14 3 540 m [14]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 27.37, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 47.26
D16 4 280 m [19]: 1) Louise Markstedt, Södertörn, 33.40, 15) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 46.19
D35 5 190 m [12]: 1) Thérès Ericsson, Ravinen, 37.30, 5) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 45.05
D50 3 510 m [16]: 1) Eva-Lena Ericson, Södertälje-Nykvarn, 31.17, 13) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 47.41
D60 3 510 m [12]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 34.11, 11) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.01.23
D45 MOTION 3 540 m [1]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 1.00.43
Öppen 1 2 600 m [14]: 1) Carl Carlsson, Nyköping, 21.00, 6) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 28.17
Öppen 2 3 230 m [15]: 1) Linnéa Engstedt, Tullinge, 31.36, 7) Rebbecca Backeus, Köping-Kolsva, 38.11
Öppen 5 4 170 m [28]: 1) Jörgen Johnsson, Tor, 27.45, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 42.51, 4) Christer Linderborg, do, 43.33, 9) Karin Profors, do, 45.21, 28) Carina Sundh, do, 1.11.38
Öppen 6 5 220 m [12]: 1) Lennart Gustafsson, Stora Tuna, 44.06, 7) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 59.27
Öppen 7 3 560 m [39]: 1) Andreas Mathisen, Eskilstuna, 29.34, 15) Andrs Waldermansson, Köping-Kolsva, 37.33, 23) Margaretha Waldermansson, do, 42.01
Öppen 8 5 600 m [41]: 1) Ville Koponen, Lynx, 37.52, 20) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 49.24


20070405 BIE: KOK-natten
H21 LÅNG 11 430 m [73]: 1) Tomas Stenström, Linné, 1.05.12, 2) Sami Hämälistö, Halden, 1.08.00, 3) Anders Åkerman, Kalevan, 1.11.22
D21 LÅNG 6 380 m [16]: 1) Johanna Svensson, Hällen, 48.59, 2) Anette Carlsson, KFUM Örebro, 50.27, 3) Emma Lähdekorpi, Kalevan, 51.20
H21 6 370 m [25]: 1) Simonas Krepsta, IFK Mora, 37.59, 17) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 50.47
H16 4 760 m [7]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 32.33, 5) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 43.20
H 17-20 5 540 m [14]: 1) Viktor Larsson, Hagaby, 37.35, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 38.15
H35 5 880 m [7]: 1) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 48.05, 5) Roland Natanaelsson, do, 58.39
H50 4 300 m [8]: 1) Lars Persson, Hagaby, 33.37, 6) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 45.44
H60 3 690 m [10]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 31.07, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 32.01, 10) Bo Eriksson, do, 55.42
H65 3 550 m [5]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 38.59, 2) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 42.53
D35 3 550 m [3]: 1) Maria Broström, Denseln, 45.15, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 53.52
Öppen 5 3 500 m [5]: 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 28.24, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva, 44.50
Öppen 9 6 380 m [3]: 1) Dan Larsson, Tisaren, 42.51, 2) Sara Profors, Köping-Kolsva, 1.00.36
 


20070401 ESKILSTUNA: Torfejden
H21 4 500 m [96]: 1) Jimmy Birklin, Malungs Skogsmårdarna, 24.05, 2) Roman Ryapolov, Lynx, 24.16, 3) Antti Parjanne, do, 24.59, 45) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 29.13, 51) Henrik Törnqvist, Arboga, 29.51, 55) Robert Grann, do, 30.21, 62) Lars-Åke Andersson, do, 31.07, 63) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 31.20, 75) Arne Hägg, Arboga, 33.25, 78) Michael Wickström, do, 36.25, 81) Henrik Wickström, do, 36.53, 88) Jesper Eriksson, do, 40.41
D20 3 050 m [6]: 1) Malin Sundqvist, Tullinge, 30.13, 2) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 31.07, 3) Marie Jacobsson, Rodhen, 31.16
H12 2 950 m [22]: 1) Jens Rönnols, Täby, 19.56, 6) Oskar Johansson, Arboga, 25.28, 22) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 50.27
H14 4 350 m [33]: 1) Didrik Hall, Nyköping, 31.10, 16) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.22
H16 5 850 m [47]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 38.39, 8) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 43.55
H45 6 400 m [46]: 1) Peter Nordström, Täby, 39.20, 11) Roger Åsberg, Hedströmmen, 46.49, 16) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 48.38, 27) Thomas Lagesson, do, 53.53
H50 5 850 m [37]: 1) Christer Hördell, Söders SOL Tyresö, 47.01, 27) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 1.02.31
H60 4 850 m [40]: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköping, 37.09, 3) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 42.34, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.29, 28) Håkan Söderqvist, Arboga, 54.20, 29) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 56.17, 36) Jan Rehdin, do, 1.04.30
H65 4 250 m [34]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 37.01, 10) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 43.53, 18) Sune Ahlin, do, 47.25, 29) Hans-Erik Hansson, do, 56.04, 33) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 1.06.17
H75 2 850 m [10]: 1) Valter Alama, Grane, 34.02, 9) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 46.02, 10) Nils-Gunnar Karlsson, do, 47.44
D14 4 350 m [28]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 37.07, 21) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 58.20
D16 4 250 m [31]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 32.00, 10) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 41.47, 14) Sofie Wetter, Arboga, 42.39, 21) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 44.55, 22) Anna Birkestål, do, 46.12, 28) Sandra Bur'En, do, 53.09
D35 4 900 m [12]: 1) Sofia Heldt, Södertälje-Nykvarn, 40.11, 6) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 47.38
D45 4 250 m [16]: 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge, 34.10, 10) Toni Andersson, Köping-Kolsva, 55.04
D60 2 850 m [16]: 1) Sonja Jedar, Åker, 31.47, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.22
D65 2 850 m [11]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 32.43, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 45.17
Öppen 7 4 250 m [65]: 1) Henrik Skoglund, Södertälje, 31.28, 8) Titti Pettersson, Arboga, 41.08, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva, 41.14, 11) Maria Sahlin, Arboga, 41.56, 18) Owe Eek, Köping-Kolsva, 45.39, 25) Bo Karlsson, do, 47.41, 43) Anders Waldermarsson, do, 57.30, 54) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 1.07.03, 60) Mats Kåberg, do, 1.17.19
Öppen 8 5 850 m [33]: 1) Jonas Haraldsson, Lidingö, 44.56, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 53.07


20070331JÖNKÖPING: SM Ultralång
H21 [73]: 1) Jan Troeng, Linné, 2.28.13, 2) Mats Troeng, do, 2.28.15, 3) Petr Losman, Södertälje-Nykvarn, 2.28.18
H20 [89]: 1) Mikael Kristensson, Torfinn, 1.56.57, 2) Petter Eriksson, Rodhen, 2.00.31, 3) Johan Aronsson, Tisaren, 2.02.04
D21 [63]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 1.51.15, 2) Lena Eliasson, Stora Tuna, 1.58.04, 3) Tanja Ryabkina, Hellas, 2.00.53
D20 [89]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 1.42.03, 2) Frida Aspnäs, Sidensjö, 1.42.05, 3) Lina Sundqvist, Kåre, 1.42.06, 28) Sara Profors, Köping-Kolsva, 1.52.14


20070331 ESKILSTUNA: OK Tors ungdomstävling
H18 7 300 m [28]: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 47.37, 13) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 58.48
D18 5 850 m [13]: 1) Kristin Löfgren, Järfälla, 50.34
H12 2 970 m [51]: 1) Jens Rönnols, Täby, 19.07, 26) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 33.44, 48) Alexander Backeus, do, 54.06
H14 4 450 m [67]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 28.13, 31) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 38.24
H16 5 980 m [76]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 36.31, 21) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 45.32, 40) Simon Hedlund, do, 50.04
D12 2 950 m [47]: 1) Karin Karlsson, Katrineholm, 25.10, 10) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 30.43, 47) Sofia Persson, do, 1.40.10
D14 4 150 m [73]: 1) Julia Almén, Linköping, 30.40, 47) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 47.39, 58) Hanna Larsson, Arboga, 53.03
D16 4 900 m [61]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 36.16, 23) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 49.37, 33) Sofie Wetter, Arboga, 52.39, 34) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 53.23, 56) Sandra Burén, do, 1.10.41
Öppen 4 4 150 m [36]: 1) Linn Grälls, Kåre, 36.09, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 45.48, 6) Peter Eriksson, do, 45.50, 25) Christina Englöf, do, 1.01.46, 
Öppen 5 4 450 m [39]: 1) Johan Brandhorst, Järla, 31.18, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.22, 27) Niclas Larsson, do, 55.43, 28) Marie Larsson, do, 56.01
Öppen 8 5 980 m [39]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 36.02, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 48.11, 28) Mats Landqvist, do, 55.53


20070318 ÅBY, JÄMJÖ: Silva Juniorcup + Nationell Lång/Medel
H18 ELIT 3 850 m [63]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 26.31, 2) Erik Johansson, Halmstad, 26.44, 3) Olle Boström, Järla, 27.08, 59) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 46.43
D18 ELIT 3 050 m [63]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 23.39, 2) Beata Falk, Hagaby, 25.10, 3) Anna Forsberg, Kolmården, 25.32, 36) Sara Profors, Köping-Kolsva, 33.08
H18 3 630 m [63]: 1) Rasmus Elmelid, Ringsjö, 27.21, 19) John Hedlund, Köping-Kolsva, 32.22


20070317 ROSENHOLM, KARLSKRONA: Silva Juniorcup Sprint
H18 ELIT 2 600 m [63]: 1) Jesper Lysell, Rehn, 11.58, 2) Erik Johansson, Halmstad, 11.59, 3) Johan Lindberg, Denseln, 12.05, 3) Jerker Lysell, Rehn, 12.05, 30) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 13.22
H18 ELIT 2 480 m [67]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 12.40, 2) Viktor Hermansson, Stigen, 12.43, 3) Niklas Olofsson, Helsingborg, 12.45, 9) John Hedlund, Köping-Kolsva, 13.10
D18 ELIT 2 300 m [61]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 11.54, 2) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 12.14, 3) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 12.27, 44) Sara Profors, Köping-Kolsva, 14.41


20070309 HALMSTAD: Kattegattnatt
H21 8 870 m [36]: 20) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 55.01, 25) Jonas Vikström, do, 56.57, 27) Robert Grann, Arboga, 57.15
H18 6 650 m [24]: 4) John Hedlund, Köping-Kolsva, 41.03, 11) Eric Englöf, do, 45.09, 14) Daniel Hallbäck, Arboga, 46.10
H16 5 210 m [22]:  3) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 32.33
H35 7 480 m [6]:   6) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 61.29


20070113 Cranwell Stafett (28 lag)
2  KKOK Lag 1: Thomas Eek, Cristian Larsson, Jonas Vikström 54,04
4  KKOK lag 2: Mats Birkestål, John Hedlund, Henrik Holmberg 57,37
6 AOK:
Peder Wickstöm, Sofie Wetter, L-Å Andersson 1.04,01
21 KKOK Damer: Karin Svensson, Karina Karlsson, Inger Hedlund 1.32,51


200701014 Lincoln
D21 Sprint 3,6 km (46 deltagare)
3 Sofie Wetter ARBOGA OK 34:23, 4 Anna Birkestal KKOK 35:46,
6 Josefin Eriksson KKOK 39:11,
12 Helena Holmberg KKOK 42:10, 13 Karin Svensson KKOK 42:56, 30 Inger Eriksson KKOK 64:14


H21 Ultralång 17,4 km (75 deltagare)
6 Cristian Larsson KKOK 106:02, 8 Jonas Vikstrom KKOK 106:24, 12 John Hedlund KKOK 108:47
13  Mats Birkestal KKOK 113:55,
17 Henrik Holmberg KKOK 117:19, 18 Thomas Eek KKOK 118:35
20  Lars-Ake Andersson ARBOGA OK 119:41, 38 Kenneth Larsson KKOK 139:25, 39 Roland Natanaelsson KKOK 141:34
50 Pelle Hook KKOK 152:24,
54 Peder Wickstrom ARBOGA OK 160:23, 71 Karina Karlsson KKOK 183,56