RESULTAT 2008
[Filtrerat med Siphon]




KLUBBARRANGEMANG >>

Resultat älghornet 2008 >>    Resultat ungdomarnas poängtävling 2008 >>


ARBOGA: Julserien, etapp 3, 20081214
H16 5 150 m [4]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 48.58
H60 3 970 m [14]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.28, 3) Stig Törnkvist, do, 39.24
D60 3 120 m [5]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 36.24, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 51.21

Övriga resultat >>
ARBOGA: Fakiren 20081115 Komplett resultatlista >>
Mellan 11 740 m [46]: 1) Fredrik Larsson, Hagaby, 82.33, 8) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 90.46,  12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 94.55, 
Omvägen 9110 1 Urban Risberg Eskilstuna, 10) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 81.35,  12) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 88.31, 13) Owe Eek, do, 88.33, 
Fakiren  19390 m 1) Martin Regborn, Hagaby, 115.40, 5) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 140.55, 6) Marcus Eek, do, 151.14, 12) Johan Englöf, do, 217.30
Korten 1) Andreas Pettersson, Hagaby, 43.05, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 51.20, 5) Stig Törnkvist, do, 52.57,  13) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 65.47, 16) Bo Eriksson, do, 66.26, 17) Monica Törnkvist, do, 69.22, 18) Sune Ahlin, do, 73.41

BORÅS ZOO: Zoo-orienteringen 20081109
H35 3 100 m [93]: 1) Magnus Johansson, Löftan, 16.35, 58) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 22.40
D12 2 000 m [82]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 12.52, 9) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.12
D45 2 680 m [38]: 1) Lisel Arvidsson, Växjö, 19.18, 28) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 30.00
BORÅS: Down Hill sprint 20081108
H21 2 300 m [55]: 1) Rikard Claesson, Stora Tuna, 13.24, 2) Fredrik Johansson, Lidingö, 13.27, 3) Erik Öhlund, Ulricehamn, 14.11, 23) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 18.38
D12 1 850 m [32]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.06
BORÅS: Sprint by night 20081107
H35 2 420 m [7]: 1) Henrik Svensson, Ulricehamn, 12.36, 4) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 13.54
D12 1 820 m [13]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 12.16, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 15.16
D45 1 950 m [10]: 1) Lisel Arvidsson, Växjö, 12.20, 10) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 22.31
Resultat klubbmästerskap sprintdistans Nyckelberget Köping. 
Resultat/bana:>>  Sträcktider: >>  Klubbmästare är samtliga KKOK:are placerade högst upp i klassen.
GANSTAGÅRDEN, ENKÖPING: Oktoberracet, medeldistans 20081025
H21 5 670 m [50]: 1) Olle Boström, Järla, 32.03, 13) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 39.27, 34) Thomas Eek, do, 45.45
H18 3 540 m [7]: 1) Erik Fernlund, Säterbygden, 25.20, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 28.19
H45 3 460 m [27]: 1) Thomas Jansson, Roslagen, 25.58, 18) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 34.49
H50 3 300 m [36]: 1) Ola Johansson, Gävle, 21.58, 16) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 29.57, 22) Mats Landqvist, do, 32.04, 26) Pelle Höök, do, 36.42, 27) Leif Wadman, do, 36.57
H60 3 020 m [45]: 1) Christer Sandh, Roxen, 24.13, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.38
H65 2 880 m [33]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 24.30, 
D10 2 080 m [9]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 12.25, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 17.31
D45 3 020 m [21]: 1) Cathrine Johansson, Tierp, 26.00, 4) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 30.28, 18) Christina Englöf, do, 48.56
U2 2 130 m [8]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 29.55
Öppen 4 3 100 m [29]: 1) Malin Albinsson, Enskede, 35.19, 5) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 40.55, 13) Per Olof Lincoln, do, 56.46, 20) Eva Johansson, do, 1.04.11
Öppen 7 3 640 m [63]: 1) Patrik Gunnarsson, Västerås, 25.02, 15) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva, 33.32, 48) Mats Kåberg, do, 57.38
FALUN: Dala-dubbeln, stafett 20081018
H12 [100]: 1) Markus Larsson Hestra Filip Grahn, Hestra, 39.12, 32) Samuel Hedlund Köping-Kolsva Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 47.38 
H16 [116]: 1) Love Berzell Attunda Fredrik Carlsson, Täby, 45.15, 73) Erik Ramberg Hallstahammars Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 58.16 
D14 [116]: 1) Moa Enmark Gävle Julia Ohlsson, Uddevalla, 51.44, 42) Evelina Bergsten Köping-Kolsva Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 1.05.25 
D16 [99]: 1) Lisa Pedersen Skogshjortarna Amilia Björklund, Sävedalen, 49.37, 75) Elina Mikaelsson Nolaskogsarna Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.15.03 
D17-20 [32]: 1) Kajsa Risby Kåre Magdalena Olsson, IFK Mora, 53.27, 8) Anna Birkestål Köping-Kolsva Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 58.00, 15) Johanna Mikkelä Hedströmmen Sofie Wetter, Arboga, 1.03.15 

FALUN: Dala-Dubbeln, patrull: 20081019
H12 5 700 m [101]: 1) Andreas Hultqvist Tullinge Niklas Sundqvist, Tullinge, 43.42, 65) Samuel Hedlund Köping-Kolsva Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 1.16.00, 97) Rasmus Bergsten Köping-Kolsva Robin Bajec, do, 2.08.38 
H16 9 700 m [116]: 1) Christer Garpenlund Martin Regborn Hagaby, KFUM Örebro, 59.47, 59) Erik Ramberg Hallstahammars Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.28.29 
D12 4 500 m [114]: 1) Gabriella Gustafsson Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter, Eksjö, 35.33, 94) Rebecka Stafström Köping-Kolsva Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 1.12.56 
D14 7 000 m [116]: 1) Elin Högstrand Markbygdens Johanna Skogum, Markbygden, 1.00.35, 50) Evelina Bergsten Köping-Kolsva Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 1.26.23, 76) Åsa Ramberg Hallstahammars Teresa Stafström, do, 1.43.07 
D16 7 700 m [99]: 1) Lisa Pedersen Skogshjortarna Amilia Björklund, Sävedalen, 1.00.06, 75) Elina Mikaelsson Nolaskogsarna Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.54.43 
D17-20 8 400 m [32]: 1) Kajsa Risby Kåre Magdalena Olsson, IFK Mora, 1.13.42, 10) Anna Birkestål Köping-Kolsva Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.27.50, 12) Johanna Mikkelä Hedströmmen Sofie Wetter, Arboga, 1.30.15 
Blodslitet 20081018
H55, 68 Stig Törnkvist 2.11.51. 74 Bo Eriksson, 2.17.43, 89 Jan Rehdin 3.00.53
H65, 54 Bo Karlsson, 2.03.57
D65, 11 Rose-Marie Karlsson 1.03.40
D55, 31 Monica Törnkvist, 32 Kerstin  Vidner-Eriksson
DANDERYD: 25mannakorten 20081019
H18 ELIT 9 990 m [48]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 55.57, 36) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.16.26
H60 2 920 m [70]: 1) Hans Aurell, Gävle, 24.01, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.23
HURTIGTORPET, HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln, lång 20081005
H55 5 790 m [14]: 1) Lars Christensen, Djerf, 53.35, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 58.33
H60 5 130 m [16]: 1) Kjell Eriksson, Djerf, 47.37, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 49.36, 10) Stig Törnkvist, do, 60.47
H65 4 620 m [22]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 43.46, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 55.03
H70 3 920 m [13]: 1) Svante Nyström, Västerbergslagen, 46.17, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 59.51
D60 3 630 m [8]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 40.10, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 51.01
D65 2 990 m [7]: 1) Siv Stam, Säterbygden, 44.19, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 49.24, 6) Birgitta Ericsson, do, 61.44

ROMA: Helg utan älg, långdistans 20081005
H21 11 130 m [23]: 1) Mikael Andersson, Linköping, 63.16, 7) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 70.47, 15) Thomas Eek, do, 80.20


HURTIGTORPET, HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln, medel 20081004
H21 4 620 m [7]: 1) Jonas Fogelberg, Västvärmland, 39.54, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 40.03
H50 3 270 m [15]: 1) Roger Lind, Leksand, 27.59, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 35.09, 8) Pelle Höök, do, 38.28, 10) Dan Höök, Arboga, 40.54
H60 3 060 m [18]: 1) Kjell Eriksson, Djerf, 26.35, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 32.48, 14) Stig Törnkvist, do, 41.47
H65 2 860 m [22]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 27.24, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 37.44, 17) Torbjörn Ericsson, do, 39.39
H70 2 790 m [16]: 1) Karl-Henrik Lovang, Västerbergslagen, 32.39, 14) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 48.06
D45 3 060 m [11]: 1) Ingrid Kensby, Tyr, 30.00, 10) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 62.00
D60 2 650 m [11]: 1) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 35.08, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.11
D65 2 120 m [11]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 29.13, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 36.51, 7) Birgitta Ericsson, do, 45.37
Öppen 8 3 090 m [10]: 1) Anders Pelander, Djerf, 32.19, 5) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 45.18


ROMA: Helg utan älg 20081004
H21 5 410 m [29]: 1) Göran Thimberg, Söders SOL Tyresö, 30.15,  9) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 38.54, 19) John Hedlund, do, 43.46, 
24) Thomas Eek, do, 50.13
D20 3 430 m [11]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 23.07,  8) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 35.21


GNESTA: SM Medeldistans - kval 20080926

H20 4 480 m [25]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 30.52, 16) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 38.44
D20 3 410 m [28]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 29.02, 19) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 41.37


HAMRE BERGTÄKT, ARBOGA: Ung-Vm med publiktävling  20080927
H12 2 470 m [14]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 16.38, 10) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 27.34,  13) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 31.35
H14 4 180 m [6]: 1) Carl Boman, Västerås, 35.56, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 44.31, 
H16 4 810 m [5]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 45.40
H40-49 5 320 m [11]: 1) Robert Palm, Västerås, 38.29, 6) Torbjörn Jonsson, Arboga, 53.39
H50-59 4 010 m [4]: 1) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 43.13, 2) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 47.39, 3) Kenneth Larsson, do, 50.37
H60-69 3 310 m [8]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 31.32, 6) Sune Ahlin, do, 43.05
H70 2 160 m [13]: 1) Hans Mårtensson, Dalaporten, 23.13, 12) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 50.04
D10 2 050 m [8]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 15.03, 3) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 16.55, 5) Elvira Danielsson, do, 17.18, 6) Kristin Oscarsson, do, 19.36
D12 2 470 m [6]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 20.57
D14 3 470 m [13]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.09, 5) Evelina Bergsten, do, 51.52, 7) Teresa Stafström, do, 78.29, 8) Nina Andersson, do, 79.52, 9) Sofia Persson, do, 84.56, 13) Andrea Andersson, do, 92.12
U2 2 050 m [14]: 1) Emma-Karin Rehnman, Vandrarringen, 17.58, 8) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 22.39
ÖPPEN 5 4 180 m [11]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 42.33, 7) Karin Profors, do, 55.19, 8) Nils-Gunnar Karlsson, do, 58.26, 9) Yvonne Carlsson, do, 80.24, 11) Eva Johansson, do, 97.19
ÖPPEN 6 5 320 m [8]: 1) Magnus Thornell, Surahammar, 44.12, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 54.42
ÖPPEN 7 3 310 m [21]: 1) Mårten Källström, Sala, 27.38, 7) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 39.53, 11) Hans-Erik Hansson, do, 44.07, 
ÖPPEN 8 6 400 m [3]: 1) Ari Hyvönen, KFUM Örebro, 67.35, 3) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 97.30


AVESTA: Avestapropagandan medeldistans 20080920
H21 4 970 m [25]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 31.07, 21) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 49.54
H18 4 010 m [5]: 1) Anders Åkerblom, Stora Tuna, 40.05, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 42.48
H14 3 070 m [21]: 1) Erik Björklund, Bjursås, 25.31, 11) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 37.06
H55 3 170 m [20]: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 24.24, , 18) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 39.47
H60 3 040 m [18]: 1) Hans Aurell, Gävle, 25.22, 5) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 29.27
H65 2 420 m [28]: 1) Elis Åberg, Storvik, 19.49, 23) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 31.01, 24) Hans-Erik Hansson, do, 31.36
H70 2 420 m [26]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 22.59, 18) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 33.44
D14 2 530 m [13]: 1) Linnea Malmberg, Stora Tuna, 25.11, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.19
D45 2 420 m [10]: 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 24.07
D60 1 930 m [6]: 1) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen, 21.33, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 30.40
D65 1 930 m [8]: 1) Siv Stam, Säterbygden, 25.08, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 33.04
D45 MOTION 2 330 m [5]: 1) Carina Rosendal, Mälarö, 29.02, 3) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 36.11, 4) Eva Johansson, do, 39.52


SÖDERTÄLJE: SM långdistans final 20080921
H21 15 120 m [40]: 1) Peter Öberg, Hällen, 1.27.11, 2) Erik Öhlund, Ulricehamn, 1.29.21, 3) Henrik Löfås, Stora Tuna, 1.30.18
H20 11 510 m [28]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 1.09.37, 2) Erik Liljequist, Älme, 1.10.30, 3) Stepan Kodeda, IFK Mora, 1.10.33
H18 9 490 m [34]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 57.21, 2) Albin Ridefelt, Linné, 57.29, 3) Gustav Bergman, Ravinen, 57.47, 24) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.10.12
D21 9 200 m [29]: 1) Helena Jansson, Hagen, 1.03.05, 2) Elin Andersson Skantze, Järla, 1.05.04, 3) Lina Bäckström, Linné, 1.05.54
D20 6 860 m [29]: 1) Beata Falk, Hagaby, 49.21, 2) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 51.14, 3) Kristin Löfgren, Järfälla, 52.47
D18 5 950 m [31]: 1) Anna Segersson, Torpa, 45.29, 2) Linn Bränneby, Kolmården, 47.28, 3) Ida Lindkvist, Denseln, 47.31

SÖDERTÄLJE: SM långdistans kval
H21E 10 480 m [30]: 1) Mats Haldin, Göteborg, 1.00.41
H20B 8 720 m [29]: 1) Erik Johansson, Halmstad, 50.49, 21) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 1.04.26
H18B 6 580 m [29]: 1) Olle Boström, Järla, 40.04, 9) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 48.22
D18A 4 680 m [24]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 35.39, 18) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 55.23
D18C 4 730 m [21]: 1) Ida Lindkvist, Denseln, 38.29, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 49.48, 19) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 58.26
D18D 4 720 m [28]: 1) Katarina Svahn, IFK Mora, 35.27, 19) Sofie Wetter, Arboga, 52.20


SÖDERHAMN: Ungdoms-SM
H15 5 200 m [117]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 37.55, 65) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 55.39
D15 3 900 m [96]: 1) Alexandra Bjärrenholt, Rånäs, 31.21, 92) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 68.50


SVANESUND: Veteran-RM medeldistans 20080920
H67 2 530 m [41]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 24.14, 14) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 33.48
D65 2 180 m [39]: 1) Birgitta Olsson, Ronneby, 28.12, 37) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 1.08.15

SVANESUND: Veteran-RM långdistans 20080921

H67 4 250 m [42]: 1) Erland Ling, Jönköping, 43.49, 9) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 49.17
D65 3 110 m [39]: 1) Birgitta Olsson, Ronneby, 34.25, 27) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 53.30


LINDESBERG: DM långdistans. Västmanland 20080914
H21 10 260 m [10]: 1) Anders Österlund, Västerås, 1.09.18, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.19.29, 6) Niklas Profors, do, 1.23.57, 9) Simon Hedlund, do, 1.35.38 
D18 4 950 m [2]: 1) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 51.47, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 52.02 
H12 2 830 m [10]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 20.22, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 26.10 
H14 4 220 m [6]: 1) Kasper Westman, Västerås, 34.17, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 41.27 
H16 4 940 m [9]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 39.37 
H35 7 590 m [4]: 1) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 1.11.20 
H45 6 170 m [6]: 1) Carl Byman, Västerås, 51.44,
H50 5 560 m [7]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 41.35, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 47.52, 7) Kenneth Larsson, do, 58.36, 
8) Per-Olof Höök 
H55 4 950 m [13]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 42.21, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 46.05, 
H60 4 530 m [9]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.23, 2) Stig Törnkvist, do, 47.26,, 8) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 1.07.47 
H65 4 080 m [10]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 36.01, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.33, 8) Hans-Erik Hansson, do, 54.26 
H70 4 080 m [7]: 1) Mats Eriksson, Norden, 43.25, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.01.02 
H75 3 150 m [4]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 44.27, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 52.49, 3) Göthe Olsson, do, 57.02 
D10 2 400 m [5]: 1) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 19.57, 4) Elvira Danielsson, do, 23.15 
D12 2 830 m [9]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.24
D14 3 590 m [6]: 1) Hanna Urby, Västerås, 42.04, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 47.09, 6) Teresa Stafström, do, 1.08.14 
D45 4 080 m [3]: 1) Susanne Persson, Västerås, 42.05, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 44.12, 3) Marie Larsson, do, 49.16 
D60 3 850 m [5]: 1) Margareta Löfqvist, Västerås, 1.00.07, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.03.21, 4) Siv Frodin, do, 1.05.02 
D65 3 150 m [7]: 1) Ingalill Westberg, Trim/Virsbo, 48.22, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 53.58, 7) Birgitta Ericsson, do, 1.11.49 
D70 2 670 m [4]: 1) Maud Bengtsson, Sala, 52.23, 3) Birgit Haglund, Hedströmmen, 1.05.04 
U1 2 150 m [5]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 19.21,
Öppen 1 2 330 m [3]: 1) Anna Norrbom, Sala, 21.23, 2) Lena Lovén, Hedströmmen, 22.01, 3) Lena Oskarsson, Köping-Kolsva, 48.07 
Öppen 5 4 160 m [6]: 1) Per Jonasson, Tumba-Mälarhöjden, 41.23, 3) Bengt Hasselkvist, Köping-Kolsva, 51.23, 
4) Per Stafström, Köping-Kolsva, 1.03.04, 5) Stefan Hedlund, do, 1.14.11, 6) Per-Olof Lincoln, do, 1.16.50 
Öppen 7 3 030 m [6]: 1) Tommy Persson, Hallstahammar, 37.41, 2) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 45.14 


LINDESBERG: DM medeldistans, Västmanland 20080913
H21 4 870 m [17]: 1) Crister Nygren, Norberg, 33.55, 4) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 37.32, 7) Niklas Profors, do, 39.33, 
10) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 43.25,  15) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 59.45
D21 3 530 m [8]: 1) Sofi Thorsell, Västerås, 33.26
D18 3 010 m [3]: 1) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 32.14, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 33.16
H12 2 520 m [5]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 24.46
H14 2 980 m [4]: 1) Kasper Westman, Västerås, 23.03, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 29.11,
H16 3 530 m [4]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 31.49, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 31.51
H35 3 840 m [6]: 1) Magnus Thornell, Surahammar, 35.16, 4) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 36.43
H50 3 010 m [9]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 23.24, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 30.14, 7) Pelle Höök, do, 33.15
H55 3 010 m [12]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 26.39,  11) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 44.16
H60 2 590 m [11]: 1) Jörgen Bergström, Norberg, 23.58, 2) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 24.28, 3) Alf Lindberg, do, 25.02, 
8) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 32.41
H65 2 590 m [15]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 21.57, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 26.59, 8) Hans-Erik Hansson, do, 29.01, 
10) Stig Karlsson, do, 29.36, 14) Sune Ahlin, do, 35.44, 
H75 2 210 m [6]: 1) Signar Palm, Hallstahammar, 28.14, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.14, 3) Göthe Olsson, do, 32.41
D10 2 130 m [5]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 19.03, 2) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 21.07, 5) Elvira Danielsson, do, 34.21
D12 2 520 m [6]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 25.38, 
D14 2 480 m [4]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 24.27, 4) Teresa Stafström, do, 59.27
D16 2 970 m [8]: 1) Martina Karlsson, Norberg, 33.30, 6) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva, 41.07, 7) Sabina Hedlund, do, 52.11
D45 2 590 m [6]: 1) Susanne Persson, Västerås, 23.38, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 26.30, 6) Marie Larsson, do, 28.49
D50 2 590 m [5]: 1) Lena Larsson, Sala, 24.38, 3) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 31.50
D60 2 210 m [4]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 27.21, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 36.21
D65 2 210 m [8]: 1) Inger Olsson, Sala, 28.37, 4) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 35.37, 7) Rose-Marie Karlsson, do, 38.11


Resultat klubbmästerskap dag, långdistans i Kölsta. Arrangörer; D45-55. 
Mästare: >>  Resultat/bana:>>  Sträcktider: >>



Midtnorsk mesterskap Sprint Wing Orienteringsklubb. Leangen 05.09.08
 
D17-20 Løypelengde: 3 KM Antalposter: 23 1 Ulvestad,Siri Heming/Njård OL 19:48. 7 Profors,Sara Köping-Kolsva OK 23:57 + 04:09


FAGERUDD, ENKÖPING: Natt-DM Västmanland 20080905
D18 4 470 m [3]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 36.40, 
H14 3 670 m [2]: 1) Carl Näslund, Västerås, 35.40, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 37.53
H16 4 470 m [3]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 39.39, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.53
H50 4 670 m [5]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 41.57, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 44.13, 4) Kenneth Larsson, do, 52.47, 
5) Pelle Höök, do, 57.24
H60 4 100 m [3]: 1) Rolf Karlsson, Hallstahammar, 46.46, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.02.26
H65 3 740 m [11]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 35.37, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 53.12
H75 2 750 m [3]: 1) Signar Palm, Hallstahammar, 35.46, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.41
D14 3 170 m [5]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 33.38, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 34.25, 3) Teresa Stafström, do, 35.14
D16 3 620 m [2]: 1) Linda Öström, Norberg, 47.19, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 49.22


VALLMOTORP: KOK-träffen 20080831
H21 5 130 m [14]: 1) John Fredriksson, Södertälje-Nykvarn o, 31.57, 2) Per Ek, Nyköping, 32.43, 3) Kjell Tobias, Hällen, 34.15, 
14) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 54.00
H60 3 120 m [19]: 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna, 25.13, 5) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 28.17, 
H65 3 120 m [15]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 27.31, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 39.02
D40 3 450 m [13]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 30.56, 11) Annika Larsson, do, 41.11
D60 2 330 m [10]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 27.12, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.50


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, lång, 20080824
H21 10 460 m [9]: 1) Anders Österlund, Västerås, 67.48, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 79.09, 9) Simon Hedlund, do, 91.01 
H20 6 820 m [5]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 42.41, 4) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 61.44, 5) Johan Englöf, do, 67.46 
D21 5 980 m [6]: 1) Johanna Olsson, Täby, 47.04, 6) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 66.59 
D18 4 790 m [4]: 1) Lovisa Larsson, Hagaby, 46.44, 4) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 64.26 
H12 2 900 m [15]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 16.47, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 20.09, 12) Rasmus Bergsten, do, 27.36, 
14) Alexander Backeus, do, 28.35 
H16 5 520 m [14]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 38.41, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 44.54 
H35 8 030 m [8]: 1) Anders Sahlén, Västerås, 70.34, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 71.54 
H50 5 980 m [8]: 1) Mikael Utter, Västerås, 43.44, 7) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 67.39 
H60 5 080 m [15]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 46.46, 7) Stig Törnkvist, do, 52.41, 11) Kjell Frodin, do, 64.27, 15) Jan Rehdin, do, 71.04 
H70 4 060 m [14]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 32.56, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 73.27 
H75 3 440 m [4]: 1) Signar Palm, Hallstahammar, 45.28, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 58.45 
D10 2 290 m [6]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 14.32, 5) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 18.37 
D12 2 900 m [7]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.09, 4) Julia Eriksson, do, 20.53 
D14 3 650 m [15]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 26.03, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.40, 7) Evelina Bergsten, do, 35.06, 
9) Teresa Stafström, do, 36.19, 12) Nina Andersson, do, 38.42, 13) Andrea Andersson, do, 42.15, 14) Sofia Persson, do, 43.52 
D16 4 500 m [9]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 40.11, 8) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 67.54 
D35 5 080 m [6]: 1) Annika Sundström, Västerås, 51.01, 2) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 54.45 
D40 4 790 m [12]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 44.28, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 64.18 
D45 4 500 m [12]: 1) Birgitta Olsson, Täby, 43.06, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 53.36 
D50 4 060 m [7]: 1) Birgitta Jansson, Garphyttan, 45.27, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 54.40 
D60 3 440 m [10]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 34.50, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 42.27, 10) Monica Törnkvist, do, 54.27 
D65 2 980 m [10]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 31.43, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 43.58 
D70 2 590 m [5]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 29.23, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 51.11 
ÖPPEN 4 3 650 m [17]: 1) Olle Sjögren, Köping-Kolsva, 30.24, 11) Anna Bergsten, do, 50.56, 11) Bernt Bergsten, do, 50.56 
ÖPPEN 5 4 500 m [9]: 1) Tord Lidström, Hagaby, 51.58, 2) Bengt Hasselkvist, Köping-Kolsva, 55.53, 5) Per Stafström, do, 76.41, 
8) Johan Eriksson, do, 83.30, 9) Stefan Hedlund, do, 90.04 
ÖPPEN 7 4 060 m [21]: 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 36.13, 14) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 55.25, 
16) Frank Larsson, do, 57.12, 21) Mats Kåberg, do, 68.15


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, medel 20080822
H21 5 360 m [20]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 30.51, 9) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 38.16, 13) Cristian Larsson, do, 42.20, 
15) Simon Hedlund, do, 50.12, 19) Thomas Törnkvist, do, 54.37
H20 4 620 m [4]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 36.46, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 45.00, 3) Eric Englöf, do, 45.38
D18 3 790 m [6]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 38.51, 4) Sandra Burén, do, 43.43, 5) Josefin Eriksson, do, 47.32, 
6) Sofie Landqvist, do, 50.29
H12 2 560 m [15]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 14.48, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 18.12, 
8) Alexander Backeus, do, 20.12, 13) Rasmus Bergsten, do, 28.12
H14 2 920 m [6]: 1) Carl Boman, Västerås, 23.19, 6) Erik Einan, Köping-Kolsva, 46.09
H16 4 410 m [9]: 1) Marcus Jansson, Garphyttan, 32.45, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 36.03
H35 4 790 m [12]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 35.34, 3) Ola Carlsson, do, 37.12
H45 4 410 m [14]: 1) Mats Jönsson, Korsnäs, 33.24, 8) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 40.20
H50 4 140 m [10]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 31.15, 8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 39.56
H55 3 790 m [16]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 33.16, 13) Owe Eek, Köping-Kolsva, 42.46
H60 3 520 m [19]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 31.42, 6) Stig Törnkvist, do, 36.10, 12) Kjell Frodin, do, 41.36, 
18) Jan Rehdin, do, 48.57
H65 3 300 m [21]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 29.38, 12) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 40.30, 15) Sune Ahlin, do, 41.24, 
18) Hans-Erik Hansson, do, 43.03
H70 3 050 m [11]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 30.46, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.03
H75 2 560 m [5]: 1) Ulf Pihlblad, Hagaby, 37.36, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 40.10
D10 2 490 m [7]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 16.53, 4) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 23.08
D12 2 560 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.42, 5) Julia Eriksson, do, 21.30
D14 2 920 m [19]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 27.46, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.56, 
7) Evelina Bergsten, do, 39.34, 9) Teresa Stafström, do, 44.58, 15) Nina Andersson, do, 59.42, 16) Sofia Persson, do, 60.36, 
17) Andrea Andersson, do, 60.52
D16 3 520 m [9]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 29.41, 8) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 59.19
D35 3 790 m [6]: 1) Annika Sundström, Västerås, 38.09, 3) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 46.03
D40 3 520 m [11]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 30.59, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 42.44, 
9) Pernilla Einan, do, 43.42
D45 3 300 m [17]: 1) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 30.49, 10) Marie Larsson, do, 38.26, 17) Christina Englöf, do, 65.19
D50 3 050 m [8]: 1) Gudrun Persson, Hallstahammar, 35.52, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 41.59
D60 2 560 m [10]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 32.09, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 38.28, 8) Siv Frodin, do, 41.02
D65 2 250 m [9]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 27.33, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 36.41
U1 2 480 m [13]: 1) Sofia Andersson, Norberg, 20.01, 9) Arvid Öberg, Köping-Kolsva, 34.50, 10) Oskar Einan, do, 34.53
ÖPPEN 2 2 560 m [10]: 1) Marie Andersson, Norberg, 20.07, 7) Pär Andersson, Köping-Kolsva, 35.22
ÖPPEN 4 2 920 m [12]: 1) Agneta Gustafsson, Norberg, 40.47, 7) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 50.48
ÖPPEN 5 3 890 m [13]: 1) Anna Dahlgren, Västerås, 40.40, 10) Per Stafström, Köping-Kolsva, 52.45, 12) Per-Olof Lincoln, do, 56.29



VIMMERBY: Elitserien publiktävling, Vimmerby 20080831
H20 ELIT 9 320 m [25]: 1) Christian Hjalmarsson, Njudung, 59.23, 15) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 72.19
H18 ELIT 7 230 m [46]: 1) Olle Boström, Järla, 44.30, 37) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 61.16, 42) John Hedlund, do, 66.22
D18 ELIT 5 100 m [50]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 37.17, 44) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 56.01, 50) Anna Birkestål, do, 59.22
H21 8 180 m [17]: 1) Erik Tengvall, Vänersborg, 59.02, 7) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 67.44, 8) Jonas Vikström, do, 68.50
H18 6 390 m [22]: 1) Pontus Lindqvist, Njudung, 51.44, 19) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 73.08
D18 4 250 m [13]: 1) Ida Forsén, Tullinge, 41.58, 10) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 57.07
Öppen 7 2 750 m [37]: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 16.38, 23) Karin Profors, Köping-Kolsva, 36.25


VIMMERBY: Silva Junior Cup Vimmerby, 20080830
H20 ELIT [41]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 65.58, 31) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 86.14
H18 ELIT [83]: 1) Simon Hollbeck, Bromma-Vällingby, 62.30, 21) John Hedlund, Köping-Kolsva, 68.51, 
53) Simon Hedlund, do, 76.50, 83) Johan Englöf, do, 98.31
D18 ELIT [75]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 51.05, 60) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 66.17, 
61) Sofie Landqvist, do, 66.18, 70) Sandra Burén, do, 77.30, 75) Josefin Eriksson, do, 87.52


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, natt 20080821
H21 8 790 m [7]: 1) Anders Österlund, Västerås, 61.02, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 95.12
H20 6 860 m [3]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 72.17, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 72.38, 3) Johan Englöf, do, 94.36
D18 4 020 m [3]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 45.12, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 49.23, 3) Sandra Burén, do, 57.35
H12 1 940 m [8]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 10.49, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 13.19, 8) Rasmus Bergsten, do, 18.29
H16 4 020 m [5]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 30.16, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 44.10
H35 7 740 m [3]: 1) Magnus Thornell, Surahammar, 74.09, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 74.34
H50 5 790 m [5]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 60.23, 2) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 70.15, 3) Mats Landqvist, do, 78.57, 4) Pelle Höök, do, 81.08
H60 4 020 m [9]: 1) Kjell Eriksson, Djerf, 42.28, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 46.30
H65 3 810 m [13]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 35.14, 13) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 82.57
H70 3 410 m [3]: 1) Arne Yngström, Hagaby, 53.25, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 66.15
H75 2 970 m [1]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 47.39
D10 1 120 m [4]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 7.18, 2) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 9.45
D12 1 940 m [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 12.43
D14 2 640 m [9]: 1) Hanna Hellsing, Lindebygden, 24.38, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.08, 4) Teresa Stafström, do, 36.36, 
6) Evelina Bergsten, do, 39.12, 8) Nina Andersson, do, 45.39
D16 3 810 m [4]: 1) Martina Karlsson, Norberg, 46.15, 3) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 59.21
D35 4 830 m [4]: 1) Annika Sundström, Västerås, 54.47, 4) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 64.33
D40 4 020 m [4]: 1) Berit Wetter, Arboga, 56.16, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 66.26
D50 3 410 m [2]: 1) Birgitta Jansson, Garphyttan, 51.13, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 69.34
ÖPPEN 2 2 640 m [4]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 46.19
VIMMERBY: Silva Junior Cup Vimmerby
H20 ELIT [41]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 65.58, 31) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 86.14
H18 ELIT [83]: 1) Simon Hollbeck, Bromma-Vällingby, 62.30, 21) John Hedlund, Köping-Kolsva, 68.51, 5
3) Simon Hedlund, do, 76.50, 83) Johan Englöf, do, 98.31
D18 ELIT [75]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 51.05, 60) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 66.17, 
61) Sofie Landqvist, do, 66.18, 70) Sandra Burén, do, 77.30, 75) Josefin Eriksson, do, 87.52


KÖLSTA, KÖPING: Golden Weekend. Medeldistans 20080816
H21 ELIT 5 010 m [30]:
1) William Lind, Sävedalen, 30.14, 
H18 ELIT 3 690 m [8]: 1) Anders Hedberg, Lerum, 27.53, 5) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 37.40
D21 ELIT 3 920 m [23]: 1) Lena Eliasson, Stora Tuna, 
D18 ELIT 3 040 m [8]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 22.38, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 31.22, 4) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 31.23
H10 2 020 m [14]: 1) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro, 14.36, 6) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 19.26, 
H12 2 170 m [22]: 1) Jakob Fransson, Milan, 17.23, 16) Alexander Backeus, Köping-Kolsva, 25.40, 18) Robin Bajec, do, 28.05, 19) Rasmus Bergsten, do, 30.19, 
H14 2 720 m [13]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 21.20, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 23.00, 11) Erik Einan, do, 42.39, 
H16 3 720 m [14]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 26.43, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 30.33
H35 3 860 m [9]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 29.44, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 31.22
H40 3 580 m [28]: 1) Ola Jernström, Dalaporten, 25.33, 10) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 32.30, 17) Christer Linderborg, do, 40.24
H50 3 210 m [25]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 25.09, 6) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 30.59, 9) Mats Landqvist, do, 32.19, 14) Pelle Höök, do, 34.50, 
22) Leif Wadman, do, 39.03
H55 2 980 m [22]: 1) Jan Lärfars, Leksand, 23.29, 18) Owe Eek, Köping-Kolsva, 33.52, 
H60 2 560 m [18]:
1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 23.47, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 25.47, 12) Bo Eriksson, do, 38.14, 
13) Jan Rehdin, do, 38.42, 15) Kjell Frodin, do, 40.34
H65 2 440 m [28]: 1) Olle Johansson, Hedemora, 22.35, 19) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 29.42, 25) Hans-Erik Hansson, do, 36.06
H70 2 360 m [21]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 22.12, 18) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 35.54
H75 2 090 m [13]: 1) Alf Eriksson, Alferna, 22.50, 10) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.48
D10 1 990 m [10]: 1) Matilda Forsberg, Ravinen, 14.13, 5) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 20.49
D12 2 050 m [14]: 1) Maria Gustafsson, Hagaby, 17.28, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 17.47, 7) Julia Eriksson, do, 21.38
D14 2 470 m [16]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 22.31, 12) Evelina Bergsten, do, 39.14, 13) Teresa Stafström, do, 40.49, 
15) Andrea Andersson, do, 48.08, 16) Nina Andersson, do, 57.58
D45 2 370 m [13]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 20.12, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva, 23.46, 
D55 2 160 m [11]: 1) Ann-Marie Holmström, Gandvik, 22.37, 9) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva, 43.17
D60 2 130 m [11]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 24.47, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 27.17, 8) Monica Törnkvist, do, 30.41
D65 2 120 m [12]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 26.07, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 41.50
D70 2 100 m [6]: 1) Lisbeth Johansson, Södertälje-Nykvarn of, 33.04, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 42.55, 
ÖPPEN 1 1 990 m [4]: 1) Gunnar Alexandersson, Uddevalla, 24.07, 2) Carl Olsson, Köping-Kolsva, 34.52
ÖPPEN 4 2 760 m [15]: 1) Erik Urby, Västerås, 32.24, 6) Bernt Bergsten, Köping-Kolsva, 46.15, 12) Eva Johansson, Köping-Kolsva, 58.01
ÖPPEN 5 4 020 m [13]: 1) Mikael Gottfridson, Sala, 39.28, 10) Pernilla Backeus, Köping-Kolsva, 59.50
ÖPPEN 7 2 930 m [24]: 1) Fredrik Urby, Västerås, 28.43, 4) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 33.13, 15) Mats Kåberg, do, 48.00, 16) Göte Pelander, do, 49.54
ÖPPEN 8 4 230 m [29]: 1) Stefan Aläng, KFUM Örebro, 36.44, 11) Tommy Olsson, Köping-Kolsva, 44.36, 16) Marie Larsson, do, 50.43 KÖLSTA, KÖPING: Golden Weekend, långdistans 20080817
H21 ELIT 14 070 m [17]:
1) Anders Österlund, Västerås, 86.43, 2) Johan Aronsson, Tisaren, 87.19, 3) Mattias Millinger, Linné, 90.22
D21 ELIT 8 220 m [13]: 1) Annika Billstam, Lidingö, 55.15, 2) Lena Eliasson, Stora Tuna, 58.15, 3) Anna Mårsell, do, 59.19
H10 2 400 m [7]: 1) Rasmus Möller, Arboga, 18.44, 3) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 23.44
H12 3 070 m [12]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 24.30, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 31.03, 10) Rasmus Bergsten, do, 45.06, 11) Robin Bajec, do, 45.36
H16 5 050 m [12]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 39.19, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 50.50
D10 2 400 m [6]: 1) Matilda Forsberg, Ravinen, 20.07, 3) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 25.55
D12 3 070 m [7]: 1) Tyra Kleijn, Södertälje-Nykvarn of, 29.30, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 35.38
D14 3 520 m [13]: 1) Josefine Wallenhammar, Hagaby, 32.17, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 33.44, 7) Evelina Bergsten, do, 48.12, 8) Nina Andersson, do, 51.21, 9) Andrea Andersson, do, 51.25, 10) Sofia Persson, do, 52.18, 11) Teresa Stafström, do, 52.25
D16 4 030 m [7]: 1) Amanda Utter, Västerås, 38.41, 6) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 51.36,
ÖPPEN 7 3 260 m [22]: 1) Magnus Larsson, Västerås, 31.32, 19) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.15

 
Resultat Klubbkaveln 2008
Eftersom löparna startstämplade vid olika tidpunkter är inte alla tider fullständigt korrekta utan det kan skilja ett fåtal sekunder. 
De rödmarkerade resultaten i tabellen nedan är däremot helt korrekta och de enda som har betydelse för utgången av själva tävlingen.
Ett par brickor blev inte inlästa vilket gör att ett par tider och även slutplaceringen för ett par lag är oklar. Men det ser ni om ni tittar i tabellen!
   Tid    Plac str1 Tid Plac str2 Plac tot Tid Plac str3 Tid tot Plac tot
Eva Johansson           16,37    10 Johanna Larsson 35,53 2 1 Janne Selkälä 37,2 7 01:29:50 1 00:16:37 00:35:53 00:52:30 00:37:20 01:29:50
Rebecka Stafström           16,29    9 Samuel Hedlund 43,39 4 4 Cristian Larsson 34,26 3 01:34:34 2 00:16:29 00:43:39 01:00:08 00:34:26 01:34:34
Emilia Danielson           16,19    6 Owe Eek 43,5 5 5 John Hedlund 35,54 6 01:36:03 3 00:16:19 00:43:50 01:00:09 00:35:54 01:36:03
Elvira Danielsson           16,25    8 Leif Wadman 38,04 3 2 Alf Lindberg 42,45 9 01:37:14 4 00:16:25 00:38:04 00:54:29 00:42:45 01:37:14
Yvonne Carlsson           19,15    11 Torbjörn Ericsson 35,31 1 3 Linnéa Hedlund 44,06 12 01:38:52 5 00:19:15 00:35:31 00:54:46 00:44:06 01:38:52
Gustaf Lagergren           14,05    3 Rose-Marie Karlsson 54,39 9 7 Thomas Eek 32,54 2 01:41:38 6 00:14:05 00:54:39 01:08:44 00:32:54 01:41:38
Alexander Backeus           16,20    4 Hans-Erik Hansson 49,11 6 6 Mats Birkestål 37,5 8 01:43:21 7 00:16:20 00:49:11 01:05:31 00:37:50 01:43:21
Pernilla Backeus           19,23    12 Evelina Bergsten 53,41 8 8 Marcus Eek 35,05 4 01:48:09 8 00:19:23 00:53:41 01:13:04 00:35:05 01:48:09
Birgitta Ericsson           20,29    14 Per-Olof Lincoln 64,31 13 Omst. Niklas Profors 30,56 1 ? 9 00:20:29 01:04:31 01:25:00 00:30:56 01:55:56
Thomas Danielsson           16,23    7 Rebecca Backeus 56,22 10 9 Christer Linderborg 43,02 10 01:55:47 10 00:16:23 00:56:22 01:12:45 00:43:02 01:55:47
Melina Carlsson           12,07    2 Gunnar Tångrot 78,41 15 Omst. Eric Englöf 35,48 5 ? 11 00:12:07 01:18:41 01:30:48 00:35:48 02:06:36
Karin Svensson           19,45    13 Sabina Hedlund 53,22 7 10 Sofie Landqvist 44,46 13 01:57:53 12 00:19:45 00:53:22 01:13:07 00:44:46 01:57:53
Stefan Hedlund           24,54    15 Teresa Stafström 58,21 12 13 Anna Birkestål 46,39 14 02:09:54   00:24:54 00:58:21 01:23:15 00:46:39 02:09:54
Sofia Persson           42,29    16 Julia Eriksson 58,18 11 12 Ola Lindholm 43,3 11 02:24:17   00:42:29 00:58:18 01:40:47 00:43:30 02:24:17
Ola Carlsson           12,06    1 Bo Karlsson 67 14 11 Kenneth Larsson ? ? ?   00:12:06 01:07:00 01:19:06 #VÄRDEFEL! #VÄRDEFEL!
Rasmus Bergsten           16,26    5 Frida Halldén ? 16 Omst. Sandra Burén 53,03 15 ? 16


EKLÅNGEN: Ärlaträffen, långdistans 20080810
H18 ELIT 8 400 m [12]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 61.07, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 72.14, 12) Johan Englöf, do, 114.13
H21 8 400 m [10]: 1) Anders Boström, Linné, 66, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 73.20, 7) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 79.00, 9) Thomas Törnkvist, do, 85.57
H12 2 400 m [12]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 16.01, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 19.44, 11) Alexander Backeus, do, 25.21
H14 4 000 m [9]: 1) Jens Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 34.22, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 47.12
H35 7 700 m [7]: 1) Magnus Andersson, Hällen, 64.17, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 69.43
H60 4 600 m [27]: 1) K Håkan Andersson, Tor, 45.40, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 47.21, 14) Stig Törnkvist, do, 53.00, 26) Jan Rehdin, do, 84.21
H65 4 200 m [26]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 42.15, 21) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 66.29, 22) Sune Ahlin, do, 68.55, 
H75 2 800 m [5]: 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn of, 35.20, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.08
D10 1 900 m [10]: 1) Jonna Fors, Grip, 13.49, 8) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 18.29
D12 2 400 m [8]: 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn of, 17.42, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 19.25
D14 3 300 m [9]: 1) Tove Lagerberg, Södertörn, 32.40, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 43.36, 8) Teresa Stafström, do, 59.21
D16 4 200 m [8]: 1) Ida Hylander, Nyköping, 41.58, 7) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 81.56, 8) Rebecka Backeus, do, 90.28
D45 4 200 m [7]: 1) Susanne Persson, Västerås, 44.02, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 60.06, 7) Christina Englöf, do, 86.29
D50 3 500 m [6]: 1) Lena Larsson, Sala, 37.06, 3) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 50.51
D35 MOTION 4 200 m [3]: 1) Kristina Lindholm, Skarpnäck, 65.26, 2) Pernilla Backeus, Köping-Kolsva, 73.28
ÖPPEN 1 1 900 m [3]: 1) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 14.25
ÖPPEN 4 3 300 m [31]: 1) Hampus Westman, Västerås, 37.10, 18) Eva Johansson, Köping-Kolsva, 60.41
ÖPPEN 5 4 000 m [24]: 1) Micke Gustafsson, Södertörn, 46.39, 3) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 47.35, 17) Stefan Hedlund, do, 74.40, 21) Siv Frodin, do, 81.35
ÖPPEN 7 3 500 m [33]: 1) Mats Eriksson, Norden, 40.05, 5) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 43.26, 11) Anders Waldemarsson, do, 49.09, 19) Frank Larsson, do, 53.51, 22) Margareta Waldemarsson, do, 60.36
ÖPPEN 8 5 300 m [29]: 1) Magnus Carlstedt, Sävedalen, 37.47, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 52.26
ÖPPEN 9 6 900 m [18]: 1) Martin Härberg, Järla, 43.39, 17) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 72.26


ÖSTUNA, KNIVSTA: L-100-Dubbeln /Svealandsmästerskapet 20080809

D18 ELIT [13]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 51.00, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.09.40
H21 [11]: 1) Johan Strandberg, Järla, 54.41, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.03.36
H14 [32]: 1) Simon Andersson, Rodhen, 33.51, 16) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 49.46
H16 [38]: 1) Love Berzell, Attunda, 41.44, 24) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.02.24
H35 [18]: 1) Anders Boström, Linné, 47.12, 7) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 54.48, 8) Henrik Holmberg, do, 55.44
H45 [46]: 1) Rikard Imark, Tullinge, 42.03, 24) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.02.02
H50 [51]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 42.50, 37) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.04.43
H60 [39]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 46.03
H70 [26]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 45.41, 19) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 1.09.38
D12 [17]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.44, 7) Julia Eriksson, do, 53.09
D14 [16]: 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össe, 32.52, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 47.22
D40 [25]: 1) Christin Söderqvist, Ravinen, 43.05, 24) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 1.27.46
D45 [33]: 1) Åsa Sundberg, Södertörn, 46.25, 20) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 1.00.55, 25) Marie Larsson, do, 1.06.51
D50 [24]: 1) Lena Larsson, Sala, 37.39, 7) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 48.02
D65 [18]: 1) Marianne Hamilton, Enebyberg, 35.07, 7) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 44.53
H35 MOTION [6]: 1) Ian von Essen, Linné, 1.07.17, 5) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.34.42
Öppen 4 [13]: 1) Johan Bergström Klubblös, Klubbl, 47.05, 8) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 1.12.01
Öppen 7 [34]: 1) Jenny Westerbergh, Linné, 25.52, 13) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 39.07


Resultat O-ringen 2008
Dag 1: >>  
Resultat med sträcktider Winsplits
 

Dag 2: >> 
Resultat med sträcktider Winsplits
 

Dag 3: >> 
Resultat med sträcktider Winsplits 

Dag 4: >>
Resultat med sträcktider Winsplits 

Dag 5: >>


FRILLESÅS: Hallands 3-dagars 20080711-13 Totalresultat
H18 [29]: 1) David Bejmer, Bromma-Vällingby, 108.54, 9) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 131.05
H12 [26]: 1) Marcus Bengtsson, Mariestad, 72.49, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 99.17
H14 [31]: 1) Marcus Andersson, Nolaskogsarna, 66.16, 19) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 111.19
H35 [32]: 1) Jonas Gustafsson, Vänersborg, 121.23, 25) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 180.24
H50 [42]: 1) Lennart Nilsson, Ulricehamn, 108.37, 38) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 166.39
D14 [47]: 1) Sara Hagström, Falköping, 79.57, 14) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 95.14
D16 [27]: 1) Amilia Björklund, Sävedalen, 88.38, 26) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 192.11
D45 [31]: 1) Britta Sahlin, Vänersborg, 91.44, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 117.41, 24) Toni Andersson, do, 150.52
Ö2 [4]: 1) Marcus Vogel, Herkules, 94.39, 4) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 159.39


VILSTA ESKILSTUNA: Eskilstuna Weekend 20080711-13 Totalresultat
H21 [18]: 1) Anders Carlsson, Hammarby, 148.55, 10) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 183.17
H50 [33]: 1) Roy Fransson, Ärla, 97.20, 14) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 115.25, 24) Pelle Höök, do, 132.02, 33) Leif Wadman, do, 172.14
H60 [48]: 1) Björn Axelsson, Finspång, 86.24, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 103.08,  46) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 168.17
H65 [47]: 1) Rune Rådeström, Snättringe, 81.40, 9) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 109.43, 27) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 123.16
H70 [29]: 1) Gunnar Eriksson, Södertälje, 95.10, 14) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 126.57
H75 [11]: 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn of, 82.29, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 106.45, 
D20 [4]: 1) Marie Pettersson, Djerf, 102.35, 4) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 124.25
D18 [15]: 1) Therese Klintberg, Eksjö, 95.06, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 108.24, 
D16 [10]: 1) Ida Hylander, Nyköping, 91.31, 9) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva, 152.37
D45 [8]: 1) Lena Hellström, Skarpnäck, 127.27, 7) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 184.27
D65 [19]: 1) Marianne Hamilton, Enebyberg, 97.18, 14) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 131.58, 17) Birgitta Ericsson, do, 142.03
Ö7 [18]: 1) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 93.26


KARSTORP, VÄSTERVIK: Tjust 2-dagars dag 2 20080709
H50 [31]: 1) Ola Johansson, Gävle, 35.10, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 43.32
D18 [9]: 1) Anna Segersson, Torpa, 39.48, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 57.39
Öppen 2 [18]: 1) Ulla Olsson, Torsås, 32.43, 2) Eva Johansson, Köping-Kolsva, 36.03

KARSTORP, VÄSTERVIK: Tjust 2-dagars dag 1 20080708
H50 [31]: 1) Ola Johansson, Gävle, 37.37, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 44.27
D18 [11]: 1) Anna Gustafsson, Jönköping, 37.43, 8) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 48.05


STRÖMSTAD: Gränsjakten 3-dagars, totalt 20080707-09
H35 [4]: 1) Pål Backström, Halden, 1.48.51, 2) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 2.49.07


KÄLSBERG: Älvsby IF Orienteringsklubb, långdistans 20080629
H21 9 290 m [8]: 1) Simon Waller, Vargen, 72.39, 8) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 92.31
H45 6 210 m [10]: 1) Fredrik Salén, Renen, 57.42, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 59.17, 8) Thomas Lagesson, do, 72.27


KÄLSBERG: Älvsby IF Orienteringsklubb, medeldistans 20080628
H21 4 400 m [15]: 1) Olov Vikström, Sundsvall, 30.58, 7) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 37.16, 11) Robert Grann, Arboga, 41.12, 12) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 43.32, 13) Cristian Larsson, do, 44.29
H45 3 720 m [9]: 1) Svante Larsson, Vargen, 34.20, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 36.30, 8) Thomas Lagesson, do, 53.22


SKARA SOMMARLAND: Sommarlandssprinten 20080608
H21 extra 2 700 m [119]: 1) Erik Holmberg, Hakarpspojkarna, 14.27, 23) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 16.38
H11 1 400 m [26]: 1) Olle Andersson, Tullinge, 10.42, 11) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 15.05,
H12 1 600 m [61]: 1) Andreas Petersson, Burseryd, 11.02, 13) Alexander Backeus, Köping-Kolsva, 16.10, 48) Rasmus Bergsten, do, 29.41
H14 2 300 m [31]: 1) Anton Karlsson, Kullingshof, 20.50, 2) Erik Holmberg, Köping-Kolsva, 20.53, 7) Daniel Söderberg, do, 23.09, 1
H35 2 500 m [25]: 1) Jan-Ove Wiking, Istrum, 15.39, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 16.21
D10 1 200 m [67]: 1) Vilma Blennow, Falköping, 9.54, 25) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 18.04, 
D12 1 900 m [59]: 1) Josefine Kristiansson, Trollhättans SOK, 12.33, 18) Rebecca Mĺrtensson, Köping-Kolsva, 19.39, 
D14 2 100 m [51]: 1) Moa Svensson, Nässjö, 16.42, 24) Nina Andersson, Köping-Kolsva, 27.56, 36) Evelina Bergsten, do, 32.21, 45) Andrea Andersson, do, 40.38, 47) Teresa Stafström, do, 42.29
D14 extra 2 700 m [47]: 1) Lydia Martinsson, Tyr, 18.52, 18) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.10
D16 2 000 m [15]: 1) Emma Nöjd, Bottnaryd, 18.20, 10) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 25.12, 15) Anna Halldén, Köping-Kolsva, 47.04
D40 2 200 m [55]: 1) Anette Granstedt, Hakarpspojkarna, 15.11, 20) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 19.18
Öppen 5 1 800 m [121]: 1) Ulf Ärlig, Gränsen, 13.35, 55) Per Stafström, Köping-Kolsva, 20.24


ALFTA: Alftafejden Långdistans 20080607
H18 7 580 m [25]: 1) Joakim Svensk, Stora Tuna, 51.48, 9) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.07.51
H12 2 130 m [18]: 1) Jonas Gustafsson, Kåre, 17.29, 8) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 23.45
H14 3 950 m [24]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 30.23, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 35.00
H16 4 890 m [73]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 33.51, 47) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 46.21
H50 5 330 m [28]: 1) Ulf Eriksson, Stora Tuna, 37.46, 22) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 1.06.39
H60 4 690 m [20]: 1) Per-Erik Wåhlberg, Linné, 47.32, 6) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.34
D14 3 740 m [20]: 1) Tove Lagerberg, Södertörn, 38.14, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.14
D16 4 190 m [58]: 1) Ida Hylander, Nyköping, 37.31, 57) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.13.45
D45 4 080 m [24]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 38.14, 16) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 50.34
D60 3 720 m [10]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 42.54, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.01.57
Öppen 1 2 050 m [2]: 1) Helena Östberg, Karlsbyheden, 18.33, 2) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 30.37
Öppen 5 4 070 m [9]: 1) John-Arne Sandström, Älme, 40.22, 8) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 1.12.23


ALFTA: Alftafejden Medeldistans 20060606
H21 4 640 m [76]: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 28.02,  67) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 44.32
H12 2 470 m [17]: 1) Nils Alexandersson, Stora Tuna, 20.02, 10) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 29.13
H14 3 280 m [26]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 23.54, 19) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 46.36
H16 3 480 m [79]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 25.31, 32) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 33.17
H50 2 930 m [39]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 21.03, 29) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 36.36
H60 2 710 m [32]: 1) Anders Sellgren, Sigtuna, 23.44, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.30
D14 2 700 m [28]: 1) Moa Enmark, Gävle, 28.15, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 28.56
D45 2 710 m [26]: 1) Marianne Ottosson, Västerbergslagen, 27.52, 23) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 40.36
D60 2 080 m [16]: 1) Solveig Svahn, Ockelbo, 22.56, 15) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 45.34


NYCKELBERGET, KÖPING: VPT-final 20080601
H20 2 360 m [3]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 13.32
D20 2 200 m [4]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 13.30
H10 1 140 m [15]: 1) Max Rolén, Hedströmmen, 6.48, 8) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 9.33
H12 1 360 m [22]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 7.24, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 8.22, 6) Erik Edlund, do, 10.41, 9) Alexander Backeus, do, 11.31, 10) Robin Bajec, do, 12.20, 22) Rasmus Bergsten, do, 27.32
H14 1 670 m [14]: 1) Carl Näslund, Västerås, 10.22, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 10.50, 5) Erik Holmberg, do, 13.05, 8) Gustav Lagergren, do, 14.16, 10) Daniel Söderberg, do, 14.31
D10 1 140 m [7]: 1) Lovisa Byman, Västerås, 10.14, 1) Caroline Renström, Hallstahammar, 10.14, 4) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 11.45
D12 1 230 m [13]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 8.17, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 8.35, 3) Julia Eriksson, do, 8.38, 6) Rebecca Mårtensson, do, 10.45
D14 1 690 m [23]: 1) Hanna Urby, Västerås, 12.25, 1) Ida Kärnsund, Sala, 12.25, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 12.27, 10) Evelina Bergsten, do, 15.48, 16) Nina Andersson, do, 17.40, 19) Andrea Andersson, do, 21.06, 21) Sofia Persson, do, 22.32
D16 1 950 m [15]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 11.49, 8) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva, 15.14, 10) Sabina Hedlund, do, 16.53, 12) Rebecka Backeus, do, 19.49


SKINNSKATTEBERG: VPT, deltävling 3. Sprint-DM Västmanland 20080520
H21 3 840 m [20]: 1) Anders Österlund, Västerås, 16.05, 5) John Hedlund, Köping-Kolsva, 17.45, 8) Marcus Eek, do, 18.44, 10) Henrik Holmberg, do, 19.54, 15) Ola Carlsson, do, 21.19 
D21 2 940 m [12]: 1) Malin Björkqvist, Norberg, 14.03, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 18.59, 9) Pernilla Einan, do, 20.10 
D20 2 650 m [5]: 1) Sofia Carlsson, Västerås, 14.10, 4) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 16.35 
H10 1 420 m [13]: 1) Max Rolén, Hedströmmen, 8.25, 7) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 11.57, 12) William Backeus, do, 16.54 
H12 1 880 m [23]: 1) Isak Söderström, Sala, 10.08, 9) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 14.29, 10) Samuel Hedlund, do, 14.31, 11) Erik Edlund, do, 14.57, 12) Rasmus Bergsten, do, 15.22, 
H14 2 190 m [15]: 1) Kasper Westman, Västerås, 10.56, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 12.35, 6) Erik Holmberg, do, 12.48, 8) Gustav Lagergren, do, 14.57, 9) Daniel Söderberg, do, 15.59, 12) Erik Einan, Köping-Kolsva, 18.20 
H16 2 650 m [10]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 11.56, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 12.25 
H50 3 380 m [8]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 17.00, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 20.50 
D10 1 420 m [5]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 10.02, 3) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 12.50
D12 1 880 m [11]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.16, 3) Julia Eriksson, do, 11.15, 5) Rebecca Mårtensson, do, 14.01, 
D14 2 030 m [18]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 11.12, 7) Evelina Bergsten, do, 12.45, 9) Nina Andersson, do, 13.35, 17) Andrea Andersson, do, 19.16, 18) Sofia Persson, do, 31.50 
D16 2 460 m [11]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 13.54, 7) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 18.29, 8) Sabina Hedlund, do, 18.31


BLACKSTAHYTTAN: Närkedubbeln Långdistans 20080518
D18 ELIT [21]: 1) Ida Forsén, Tullinge, 59.29, 11) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.07.02, 12) Sofie Landqvist, do, 1.07.31, 
H21 [29]: 1) Ronnie Samor, Tjällmo-Godegård, 1.05.15, 22) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.32.56 
H14 [28]: 1) Didrik Hall, Nyköping, 35.18, 16) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 55.03 
H16 [31]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 39.07, 21) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.04.06 
H50 [38]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 49.27, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 58.49, 20) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 1.08.33, 24) Mats Landqvist, do, 1.12.55 
H75 [10]: 1) Alf Eriksson, Alferna, 46.24, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 56.52 
D14 [31]: 1) Agnes Leo, Bredaryd, 33.08, 18) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 44.15 
D45 [26]: 1) Inger Berg, Linköping, 40.41, 25) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 1.14.34 
Öppen 7 [41]: 1) Erik Oskarsson, Hagaby, 30.09, 13) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 41.43, 
Öppen 9 [4]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 56.11, 


BLACKSTAHYTTAN: Närkedubbeln Medeldistans 20080517
D21 ELIT [36]: 1) Emma Johansson, Domnarvet, 37.04, 35) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.21.37 
D18 ELIT [19]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 32.42, 11) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 39.58 
H21 [17]: 1) Andreas Pantzar, Letstigen, 41.37, 5) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 51.29 
H16 [34]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 23.11, 19) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.18 
H45 [28]: 1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn of, 29.22, 10) Arne Hägg, Arboga, 42.38 
H60 [34]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 24.32, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 26.01, 20) Stig Törnkvist, do, 35.32 
D50 [17]: 1) Carina Lauri, Tisaren, 22.57, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 34.53 
D60 [22]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 27.32, 22) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.08 
D65 [17]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 26.11, 12) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 43.13 
Öppen 7 [28]: 1) Niklas Ekerlöf, Värend, 33.23, 10) Karin Profors, Köping-Kolsva, 54.55


GÄVLE-HEDESUNDA: Vårluffen Långdistans 20080511
H45 6 990 m [16]: 1) Anders Jönsson, Triangeln, 44.30, 9) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 65.54
D45 4 545 m [8]: 1) Åsa Kindlundh, Alfta-Ösa, 41.34, 3) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 50.42


SÄFFLE: Trätäljalunken med Silva Junior Cup 2008511
H21 ELIT 5 070 m [34]: 1) Matthias Niggli, Ulricehamn, 32.43, 18) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 42.25 
H18 ELIT 4 070 m [36]: 1) Oskar Nordmark, Järfälla, 29.28, 36) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 100.21 
H18 Elit 4 090 m [67]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 24.42, 23) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 31.44, 68) John Hedlund, do, 53.41 
D21 ELIT 4 190 m [18]: 1) Emma Johansson, Domnarvet, 31.02, 17) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 46.43 
D20 Elit 3 690 m [37]: 1) Karin Persson, Hagaby, 26.00, 18) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 36.59, 31) Sara Profors, do, 45.26 
D18 Elit 3 390 m [72]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 25.04, 31) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 33.17 
H12 2 500 m [9]: 1) Mattias Johansson, Stångenäs, 24.01, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 26.21 
H50 3 200 m [25]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 20.20, 24.41, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 25.35, 13) Mats Landqvist, do, 28.57 
D45 2 510 m [25]: 1) Britt-Marie Johanson, Skogsstjärnan, 22.03, 12) Karin Profors, Köping


SMEDJEBACKEN: Barkenträffen långdistans 20080511
H21 LÅNG [9]: 1) Rikard Claesson, Stora Tuna, 1.28.13 
D21 LÅNG [11]: 1) Emma Engstrand, Stora Tuna, 1.00.30 
H20 [3]: 1) Oskar Mikaelsson, Västerås, 1.00.13, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.08.22 
H14 [16]: 1) Elias Öhgren, Karlsbyheden, 34.51, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 34.56, 15) Erik Holmberg, do, 1.00.01 
H16 [16]: 1) Ola Svahn, IFK Mora, 37.52, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 42.47, 16) Viktor Holmberg, do, 1.01.46 
H35 LÅNG [6]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 1.02.45 
H45 [19]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 44.07, 8) Roger Åsberg, Hedströmmen, 53.40 
H60 [19]: 1) Paul-Erik Glasberg, Västerbergslagen, 42.58, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 43.22 
H65 [21]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 37.37, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 46.13 
D14 [18]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 32.38, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 36.56 
D45 [14]: 1) Anne Bössfall, Linköping, 37.24, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 44.37 
D60 [11]: 1) Karin Josefsson, Hedemora, 38.35, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 59.06 
D65 [14]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 30.53, 7) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 50.43, 14) Rose-Marie Karlsson, do, 1.03.52 
D75 [4]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 46.54, 
D45 MOTION [6]: 1) Britt Björklund, Bjursås, 47.22, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 56.37


SUTTARBODA: KFUM-Träffen 20080510
H50 3 300 m [19]: 1) Mats Welander, Djerf, 28.12, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 31.52, 10) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 35.51
H75 1 930 m [12]: 1) Nils-Erik Åberg, Tjällmo-Godegård, 30.10, 11) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 49.32
Öppen 7 3 100 m [33]: 1) Tomas Yngström, Tisaren, 25.40, 27) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.02.40


ÅMÅL: Ändå Något med Silva Juniorcup 20080510
H21 ELIT 11 170 m [24]: 1) Mattias Niggli, Ulricehamn, 1.24.02, 18) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.47.47
H18 ELIT 9 090 m [58]: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 1.01.06, 58) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.48.53
D20 ELIT 7 610 m [34]: 1) Karin Persson, Hagaby, 1.06.35, 29) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 1.43.37
H18 LÅNG 7 100 m [48]: 1) Markus Fredlund, Tullinge, 59.53, 28) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 1.22.45
H12 2 390 m [12]: 1) Pontus Kullin, Tyr, 29.07, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 37.26
H50 5 720 m [29]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 47.06, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 55.42,  20) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.12.51
D18 Lång 5 120 m [38]: 1) Carin Rosander, Finspång, 51.31, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.02.45, 
D45 4 140 m [21]: 1) Britta Sahlin, Vänersborg, 42.03, 18) Karin Profors, Köping-Kolsva, 1.06.56


SMEDJEBACKEN: Barkenträffen medeldistans 20080510
H21 [22]: 1) Sven Olsson, Leksand, 33.15, 12) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 43.15, 15) Thomas Törnkvist, do, 51.29
H14 [29]: 1) Elias Öhgren, Karlsbyheden, 24.36, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 30.58
H16 [20]: 1) Ola Svahn, IFK Mora, 26.45, 14) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 45.22
H35 [6]: 1) Magnus Eliasson, Domnarvet, 38.05, 4) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 48.34
H60 [20]: 1) Erik Johansson, Avesta, 21.07, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 21.40, 7) Stig Törnkvist, do, 26.19, 17) Kjell Frodin, do, 38.40
H65 [26]: 1) Olle Johansson, Hedemora, 22.16,  12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 29.21, 15) Torbjörn Ericsson, do, 30.02
D12 [26]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 21.45, 6) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 28.54
D14 [29]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 23.38, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 31.17
D45 [18]: 1) Anna Widström, Kvarnsveden, 29.23, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 38.27
D60 [7]: 1) Eva Halvarson, Kåre, 22.42, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 33.41, 6) Siv Frodin, do, 34.45
D65 [14]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 22.33, 9) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 34.32, 10) Birgitta Ericsson, do, 38.36
D75 [5]: 1) Majlis Gren Soff, Stora SKedvi, 32.21, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 38.06
D45 MOTION [5]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 49.46
Öppen 4 [31]: 1) Hans Danielsson, Västerbergslagen, 30.45, 13) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 47.26


SALA: VPT, deltävling 1, 20080506
H20 3 590 m [4]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 21.35,  3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 23.32
D20 3 320 m [2]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 23.51, 2) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 26.11
H10 1 520 m [12]: 1) Rasmus Möller, Arboga, 9.55, 
H12 1 620 m [17]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 9.01, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.04, 9) Alexander Backeus, do, 13.39, 15) Rasmus Bergsten, do, 16.55
H14 2 050 m [13]: 1) Kasper Westman, Västerås, 11.28, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 14.26, 9) Gustav Lagergren, do, 17.13, 
10) Erik Einan, do, 19.01, 11) Daniel Söderberg, do, 21.04, 
H16 3 320 m [11]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 18.55, 4) Viktor Holmberg, do, 23.32
D10 1 520 m [4]: 1) Caroline Renström, Hallstahammar, 14.52, 2) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 14.54
D12 1 620 m [13]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.13, 2) Julia Eriksson, do, 11.19, 6) Rebecca Mårtensson, do, 13.25, 
D14 2 050 m [22]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 14.03, 12) Nina Andersson, do, 20.08, 14) Teresa Stafström, do, 20.38, 21) Sofia Persson, do, 33.05
D16 2 630 m [13]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 16.35, 7) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 23.03,  11) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 32.19,


HALLSBERG: Tisarträffen, långdistans 20080504
H45 6 350 m [15]: 1) Hans Melin, Hagaby, 42.37, 12) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.04.23
H50 5 440 m [10]: 1) Jan-Olov Bäck, Djerf, 43.56, 4) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 55.47
H60 4 690 m [20]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 37.21
H65 4 020 m [32]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 29.52, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 37.38, 
H75 3 140 m [5]: 1) Lars Pettersson, Nalle, 35.25, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 37.53
D45 4 080 m [12]: 1) Britta Sahlin, Vänersborg, 32.15, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 35.52
D65 3 140 m [12]: 1) Gunilla Grönblad, Härlöv, 36.48, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 39.10, 6) Birgitta Ericsson, do, 41.49
Öppen 1 2 490 m [7]: 1) Anton Karlsson, Tisaren, 31.11, 2) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 32.32
Öppen 8 4 910 m [22]: 1) Anton Blomgren, Hagaby, 32.56, 11) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.58


HORNDAL: Förlängd medeldistans med elitklasser 200080504
H21 ELIT 7 140 m [47]: 1) Anders Österlund, Västerås, 41.41, 37) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 53.39
H20 4 980 m [7]: 1) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 45.04
H12 2 850 m [28]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 19.39, 22) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 37.55
H50 3 540 m [60]: 1) Mikael Utter, Västerås, 22.39, 12) Lars-Åke Andersson, Arboga, 27.56, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.34
D20 3 420 m [5]: 1) Matilda Olsson, Skåneslätten, 32.27, 2) Linnea Hedlund, Köping-Kolsva, 37.25
D12 2 850 m [21]: 1) Kristin Boman, Gävle, 27.00, 13) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 41.09
D16 3 480 m [41]: 1) Lisa Nilsson-Lindgren, Stora Tuna, 30.20, 39) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 56.14
D45 3 240 m [41]: 1) Maria Jonsson, Tullinge, 26.54, 38) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 52.58


HORNDAL: Silva Junior Cup, deltävling 6, 20080504
H18 2 800 m [57]: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 12.11, 18) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 13.21
H18-2 2 660 m [52]: 1) Ivar Svartholm, Gammelstad, 12.52,  45) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 15.44
D20 2 700 m [50]: 1) Malin Leijon-Lind, Haninge, 13.46, 40) Sara Profors, Köping-Kolsva, 17.52
D18 2 480 m [58]: 1) Lisa Larsen, Täby, 12.25, 56) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 16.50
D18-2 2 340 m [55]: 1) Emma Bergman, Skogsfalken, 13.40, 5) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 13.59, 23) Sandra Burén, do, 15.10, 


HALLSBERG: Tisarträffen, medeldistans 20080503
H50 3 170 m [13]: 1) Jan-Olov Bäck, Djerf, 29.44, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 32.36, 9) Pelle Höök, do, 39.44
H60 2 520 m [15]: 1) Kurt Springare, Åker, 23.31, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.14
H65 2 580 m [22]: 1) Erland Ling, Jönköping, 25.25, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 39.02, 16) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 43.31
H70 2 580 m [7]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 33.53
D14 2 390 m [10]: 1) Christina Thuresson, Tylöskog, 21.46, 6) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 33.15
D65 2 100 m [10]: 1) Ingalill Wikingsson, Stigmännen Karlshamn, 31.04, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 31.21, 8) Rose-Marie Karlsson, do, 40.33
U2 1 990 m [14]: 1) Edvin Eriksson, Hagaby, 14.55, 3) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 17.20
Öppen 1 2 330 m [9]: 1) Patrik Axberg, Älvsjö-Örby, 15.48, 8) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 30.05
Öppen 2 3 290 m [15]: 1) Jennie Brobakken, KFUM Örebro, 25.50, 9) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 40.09


HORNDAL: Silva Junior Cup och Medeldistans 20080503
H21 ELIT 5 370 m [54]: 1) Tommy Lindberg, Roslagen, 38.03, 44) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 51.59
H18 ELIT 3 830 m [48]: 1) Olle Boström, Järla, 23.52,  41) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 37.46
D20 ELIT 3 170 m [59]: 1) Elin Pettersson, Täby, 24.00, 25) Sara Profors, Köping-Kolsva, 34.14, 55) Linnea Hedlund, do, 50.26
H18 3 600 m [78]: 1) Göran Winblad, Rehn, 25.11, 38) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 33.30
H12 2 350 m [30]: 1) Emil Åberg, Korsnäs, 22.40, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 31.49, 29) Rasmus Bergsten, do, 46.19
H14 2 900 m [42]: 1) Marcus Andersson, Nolaskogsarna, 19.59, 19) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 28.09
H45 3 700 m [53]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 28.26, 41) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 45.13
H50 2 710 m [62]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 19.14, 34) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 31.02
H55 2 580 m [37]: 1) Carl Bachman, Täby, 21.00, 21) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 32.27, 23) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 32.55
D18 2 540 m [74]: 1) Anastia Trubkina, Hellas, 22.45, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 24.35, 17) Anna Birkestål, do, 26.08,  35) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva, 29.25, 44) Sandra Burén, do, 30.20, 
D12 2 350 m [30]: 1) Matilda Dammvik, Stora Tuna, 21.45, 15) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 35.51
D14 2 500 m [37]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 19.15, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 25.19
D16 2 620 m [52]: 1) Julia Lauri, Tisaren, 20.34, 38) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 32.15
D45 2 550 m [50]: 1) Barbro Lönnkvist, Tullinge, 22.39, 17) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 31.53, 18) Karin Profors, do, 32.12, 36) Ulrika Johansson, do, 39.07, 48) Christina Englöf, do, 1.03.10
Öppen 4 2 900 m [50]: 1) Jörgen Skoog, Västerbergslagen, 28.50, 44) Inger Eriksson, Köping-Kolsva, 59.00
Öppen 5 4 000 m [31]: 1) Mia Lindberg, Boxholm-Mjölby, 39.15, 31) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 1.24.16
Öppen 7 2 850 m [44]: 1) Thomas Calleberg, Klubblös, 23.56, 9) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 29.58, 17) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 34.27


NORBERG: NOK:s Annorlunda 20080502
H20 7 930 m [6]: 1) Mikael Lundstedt, Sundsvall, 60.55, 2) Edvard Davidsson, Klemmingen, 64.13, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 65.36, 4) Eric Englöf, do, 67.46
H35 7 800 m [2]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 57.39
H60 4 690 m [10]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.00
H70 3 830 m [9]: 1) Hans Mårtensson, Dalaporten, 34.46, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 34.51
D40 5 450 m [6]: 1) Anna-Lena Gustafsson, Gagnef, 48.24, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 63.53
D65 2 960 m [9]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 28.12, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 39.26
D70 2 710 m [2]: 1) Gudrun Smeds, Trim/Virsbo, 51.44, 2) Gun Holmqvist, Arboga, 63.32
ÖPPEN 4 3 060 m [16]: 1) Jenny Öhgren, Karlsbyheden, 34.48, 10) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 48.22


NORBERG: NOK:s Nationella
H21 4 860 m [28]: 1) Anders Österlund, Västerås, 27.39, 25) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.22
H18 3 490 m [7]: 1) Erik Fernlund, Säterbygden, 24.16, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 28.51
H12 2 300 m [24]: 1) August Mikaelsson, Västerås, 16.22, 15) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 26.03, 22) Erik Edlund, Köping-Kolsva, 30.39
H16 3 200 m [15]: 1) Andreas Holmberg, Korsnäs, 23.26, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 25.28
H35 3 910 m [10]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 27.09, 6) Roland Natanaelsson, do, 34.33
H50 3 090 m [28]: 1) Ola Johansson, Gävle, 19.22, 12) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 27.29, 16) Pelle Höök, do, 30.35
H60 2 640 m [25]: 1) Erik Johansson, Avesta, 21.28, 20) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 35.35, 23) Kjell Frodin, do, 39.18
H65 2 440 m [32]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 21.26 13) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 28.02, 25) Sune Ahlin, do, 34.45, 27) Hans-Erik Hansson, do, 36.00
H70 2 350 m [27]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 19.07,  23) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 37.23
H75 2 030 m [12]: 1) Altti Järvinen, Västerås, 23.51, 6) Göthe Olsson, Köping-Kolsva, 34.18
D14 2 540 m [20]: 1) Kajsa Engström, Kåre, 23.24, 9) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 32.33
D40 3 070 m [10]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 28.41, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 43.16
D45 2 710 m [17]: 1) Eva Lindström, Västerås, 24.37, 16) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 49.45, 
D50 2 610 m [10]: 1) Lena Larsson, Sala, 24.46, 7) Annika Broström, Köping-Kolsva, 36.57
D60 2 290 m [12]: 1) Lena Wahss, Hedemora, 27.43, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 33.01
D65 2 160 m [16]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 25.30, 16) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 50.06
D70 2 030 m [16]: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 24.09, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 37.33, 
D75 1 910 m [8]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 29.25, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 31.48, 
U2 2 120 m [18]: 1) Oskar Strömberg, Avesta, 21.08, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 27.25
U3 2 490 m [8]: 1) Rasmus Strömberg, Avesta, 21.56, 8) Alexander Sahlin, Arboga, 57.09
ÖPPEN 2 2 300 m [30]: 1) Johan Wanner, Avesta, 21.24, 17) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 36.26
ÖPPEN 5 3 640 m [42]: 1) Tomas Vestman, Västerås, 33.08, 32) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 62.25


MARIESTAD: Sprint SM, kval 20080501
H18 kvalgrupp 1, 2 920 m [35]:
1) Olle Boström, Järla, 11.12,  12) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 12.03
D20 kvalgrupp 2, 2 790 m [32]: 1) Beata Falk, Hagaby, 12.21,  26) Sara Profors, Köping-Kolsva, 16.06
D18 kvalgrupp 1, 2 580 m [35]: 1) Johanna Olsson, Täby, 11.29,  12.13, 23) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 14.12
D18 kvalgrupp 4, 2 590 m [35]: 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby, 11.36, 23) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 14.22 


LINDSBERG: Uppsala möte lång 20080420
H21 ELIT [34]: 1) Petter Eriksson, Rodhen, 89.47
D21 ELIT [15]: 1) Elisabeth Hansson, Lidingö, 70.16, 15) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 107.36
H21 [12]: 1) Mikael Grudd, Väsby, 64.43, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 72.49
H14 [28]: 1) Simon Andersson, Rodhen, 35.43, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 46.03
H35 [12]: 1) Fredrik Mäkinen, Hammaren, 51.22, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 62.03, 10) Ola Carlsson, do, 73.06
H45 [46]: 1) Anders Jönsson, Triangeln, 42.51, 33) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 68.55
H70 [17]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 39.26, 12) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 67.49
D12 [18]: 1) Matilda Dammvik, Stora Tuna, 27.00, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 32.27
D14 [30]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 33.26, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 40.34
D16 [32]: 1) Filippa Lundberg, Västerås, 35.11, 28) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 73.20
D40 [24]: 1) Elisabet Enmark, Gävle, 35.24, 22) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 69.51
D45 [35]: 1) Annika Ardell, Rodhen, 36.54, 19) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 52.01, 22) Marie Larsson, do, 53.01
D50 [24]: 1) Elisabeth Hedlöf, Rånäs, 33.44, 18) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 56.01
U2 [29]: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna, 22.04, 27) William Backéus, Köping-Kolsva, 40.23


LINDSBERG: Uppsala möte medeldistans 20080419
H21 ELIT 4 980 m [61]: 1) Henrik Löfås, Stora Tuna, 30.07, 52) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 42.26
D21 ELIT 4 210 m [37]: 1) Annika Billstam, Lidingö, 31.00, 30) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 45.10 
D18 ELIT 3 440 m [16]: 1) Linn Grälls, Kåre, 30.39, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 38.31
H21 4 500 m [17]: 1) Anders Hellman, Leksand, 37.33, 8) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 41.46
H35 3 890 m [20]: 1) Johan Ahlström, Västerås, 25.51, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 32.40, 11) Ola Carlsson, do, 35.25
H50 3 250 m [41]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 21.59, 24) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 33.12
H70 2 210 m [17]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 22.36, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 28.15
D12 2 230 m [23]: 1) Erica Edman, Korsnäs, 20.13, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 21.05
D40 3 130 m [21]: 1) Weronica Morell, Kåre, 30.15, 19) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 1.01.53
D50 2 450 m [27]: 1) Elisabeth Hedlöf, Rånäs, 23.04, 11) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 31.01
D65 1 940 m [18]: 1) Gunborg Westin, Leksand, 26.41, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 36.15


ERIKSBERGSSKOLAN: Uppsala möte natt 20080418
H21 9 800 m [25]: 1) Erik Pettersson, Visborg, 58.03, 15) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 74.09, 19) Cristian Larsson, do, 78.35
D21 7 300 m [9]: 1) Malin Danielsson, Hagen, 58.25, 5) Natalia Pikova, Köping-Kolsva, 65.54
H35 7 400 m [6]: 1) Tomas Albinsson, Hammaren, 50.08, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 54.02, 6) Ola Carlsson, do, 59.08
D12 1 900 m [3]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 14.54
D40 4 900 m [4]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 44.58, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 64.14
ÖPPEN 5 4 400 m [14]: 1) Jonas Sundberg, Söderhamn, 35.50, 14) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 90.10
 

TROSA: Natt SM 20080418
H21 [57]:
1) Peter Öberg, Hällen, 76.33
H20 [62]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 68.34
H18 [66]: 1) Jonas Leandersson, Tyr, 58.38, 37) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 74.42
D21 [47]: 1) Maria Magnusson, Friskus Varberg, 68.06
D20 [40]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 61.47, 29) Sara Profors, Köping-Kolsva, 86.47
D18 [66]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 58.45

HALLSTAHAMMAR: Hallstaträffen 20080413
H18 6 890 m [6]: 1) Erik Fernlund, Säterbygden, 53.11, 3) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 67.47
H14 3 980 m [12]: 1) Carl Näslund, Västerås, 29.23, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 37.11, 
H16 4 940 m [9]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 28.07, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 44.26
H35 7 130 m [2]: 1) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 54.13
H50 5 700 m [17]: 1) Hans Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 42.42, 8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 57.27, 16) Leif Wadman, do, 75.35
H55 5 400 m [19]: 1) Hans-Erik Lang, Västerbergslagen, 47.13, 17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 67.05
H60 4 810 m [13]: 1) Göran Forsberg, Hagaby, 40.14, 13) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 78.08
H65 4 600 m [21]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 37.44, 5) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.54, 54.30, 17) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 55.52
H70 3 800 m [18]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 30.16, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 47.21
H75 3 250 m [8]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 40.17, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 52.26
D10 2 620 m [4]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 28.05, 4) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 56.22
D12 2 950 m [8]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 36.41, 6) Rebecca Mårtensson, do, 61.05
D14 3 650 m [9]: 1) Emma Backlund, Säterbygden, 32.23, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.26, 6) Teresa Stafström, do, 58.00, 9) Sofia Persson, do, 130.41
D16 4 600 m [7]: 1) Amanda Utter, Västerås, 43.02, 6) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva, 56.30
D45 4 600 m [11]: 1) Helena Pepa, Hagaby, 42.21, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 45.58, 11) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 89.57
D50 4 180 m [4]: 1) Lena Larsson, Sala, 36.34, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 61.15, 3) Annika Broström, do, 66.02
D60 3 570 m [5]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 46.01, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 48.51
D65 3 250 m [12]: 1) Inger Olsson, Sala, 41.06, 11) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 67.58
D75 2 420 m [3]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 46.13
ÖPPEN 1 2 620 m [2]: 1) Karin Hansson Gunnarsson, Surahammar, 32.30, 2) Ylva Gustavsson, Köping-Kolsva, 64.32
ÖPPEN 2 2 950 m [7]: 2) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 53,39 
ÖPPEN 6 4 940 m [10]: 1) Tomas Liss, Eskilstuna, 00, 1) Björn Ekholm, Västerås, 00, 6) Therese Björklund, Köping-Kolsva, 51.22
ÖPPEN 7 3 030 m [14]: 1) Ronny Andersson, Rune,  7) Anders Waldermarsson, Köping-Kolsva, 32.29, 12) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 52.07


UDDEVALLA: Bohuslunken, medeldistans Silva Junior Cup 20080413
H20 ELIT 4 170 m [80]: 1) Sören Bobach Danska, Juniorlandslaget, 24.13, 73) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 36.12
H18 ELIT 3 550 m [74]: 1) Matthias Kyburz Schweiziska, Juniorlandslaget, 19.27, 50) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 25.21, 70) John Hedlund, do, 29.34
D18 ELIT 3 200 m [73]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 24.22, 72) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 48.14
H21 ELIT 5 170 m [58]: 1) Tommi Tölkkö, Kalevan, 30.29, 31) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 36.25, 35) Jonas Vikström, do, 37.17, 50) Thomas Eek, do, 42.35
D21 ELIT 3 960 m [34]: 1) Skrastina Kalevan, , 29.38, 20) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 38.37
H12 2 400 m [9]: 1) Mattias Johansson, Stångenäs, 22.05, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 40.33
H50 3 580 m [36]: 1) Sixten Westlund, Tyr, 25.11, 16) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 35.56, 26) Mats Landqvist, do, 43.25
D18 3 200 m [36]: 1) Linnéa Wiking, Kåre, 30.47,  22) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 37.58, 30) Sandra Burén, do, 40.24
D16 2 870 m [17]: 1) Amilia Björklund, Sävedalen, 20.26, 15) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 39.17
Öppen 5 4 510 m [17]: 1) Susanne Wiklund-Björk, Trollhättans SOK, 42.58, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva, 1.00.31


Kolmårdskavlen 20080409       
H17E (81)
1 Malungs OK Skogsmårdarna Lag 1 3:42:16 
Martin Hammarberg 48:06, 1 Thomas Carlsson 40:38,  Håkan Eriksson 39:48,  David Andersson 47:09, Erik Rost 46:35 
52  Köping-Kolsva OK Lag 1 5:03:37 
John Hedlund 56:26, Marcus Eek 45:24, Eric Englöv 51:45 Cristian Larsson 1:25:11, Henrik Holmberg 1:04:51 45


TORSHÄLLA: OK Tors Torfejden 20080406
H14 4 440 m [27]: 1) Jens Rönnols, Täby, 33.54, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 38.45
H16 5 810 m [23]: 1) Fredrik Carlsson, Täby, 37.56, 10) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 49.43
H35 7 490 m [11]: 1) Patric Boussard, Enskede, 53.28, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 58.02
H50 5 810 m [34]: 1) Hans Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 40.31, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 46.24, 18) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 52.54, 20) Pelle Höök, do, 56.06, 30) Leif Wadman, do, 1.04.50
H65 4 280 m [39]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 35.12, 20) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 46.59, 29) Torbjörn Ericsson, do, 49.51, 33) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 51.36
H70 3 820 m [21]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 29.25, 19) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 52.10
H75 3 130 m [9]: 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn of, 32.28, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 43.49, 8) Göthe Olsson, do, 56.55
D12 2 810 m [19]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 21.37
D14 4 250 m [15]: 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby, 34.38, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 46.36
D45 4 250 m [23]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 34.21, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 50.33
D50 4 280 m [10]: 1) Vivianne Axton, Klemmingen, 45.05, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 53.09
D60 3 410 m [16]: 1) Birgitta Billstam, Järfälla, 32.07, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 43.47, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.12
D65 3 130 m [12]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 36.04, 7) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 43.38, 10) Rose-Marie Karlsson, do, 46.58
D80 2 340 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 39.22
Öppen 2 2 810 m [12]: 1) Katarina Sahlsten, Skarpnäck, 29.41, 10) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 47.49
Öppen 7 4 250 m [43]: 1) Kent Nyberg, Södertälje-Nykvarn of, 33.44, 40) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.14.15


TORSHÄLLA: OK Tors ungdomstävling 20080405
H12 2 810 m [62]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 16.45, 32) Alexander Backeus, Köping-Kolsva, 33.39, 43) Samuel Hedlund, do, 39.03, 48) Rasmus Bergsten, do, 44.04, 55) Robin Bajec, do, 56.10
H14 4 450 m [61]: 1) Jonatan Aronsson, Tisaren, 30.14, 21) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 43.04, 52) Erik Einan, Köping-Kolsva, 1.00.53
H16 5 750 m [73]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 31.52, 36) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 48.11
D12 2 720 m [40]: 1) Erica Edman, Korsnäs, 22.21, 4) Julia Eriksson, Köping-Kolsva, 25.35, 6) Melina Carlsson, do, 26.32, 32) Rebecca Mårtensson, do, 49.39
D14 3 600 m [51]: 1) Linnea Adolfsson, Tullinge, 29.49, 20) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 42.55, 46) Evelina Bergsten, do, 1.06.11, 47) Teresa Stafström, do, 1.10.07
D16 5 520 m [52]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 40.26, 51) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.26.16
U2 1 860 m [32]: 1) Edvin Nordström, Täby, 15.24, 10) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 21.08
U4 3 750 m [15]: 1) Andreas Karlsson, Hällen, 44.16, 9) Rebecka Backeus, Köping-Kolsva, 1.00.31
Öppen 5 4 450 m [23]: 1) Peter Edman, Korsnäs, 38.02, 2) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 41.37, 7) Bo Eriksson, do, 51.04
Öppen 7 4 720 m [57]: 1) Kent Bergman, Ravinen, 31.32, 14) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 44.25, 20) Karin Profors, do, 45.30, 38) Anders Waldemarsson, do, 52.50, 43) Marie Larsson, do, 54.44, 
Öppen 8 5 800 m [40]: 1) Jan Viklund, Eskilstuna, 42.16, 27) Sara Profors, Köping-Kolsva, 57.11, 
Öppen 10 1 600 m [16]: 1) Markus Österlun, Västerås, 16.29, 15) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 25.13


Svartnatta 20080404 
Herrar  (51)         
 1 OK Hällen 2, 1:43:15,(Robbin Kantarp, 52:13, Peter Öberg 51:02)
23 Köping Kolsva OK 1  2:11:34, (John Hedlund 55:50, Ola Carlsson 1:15:44)
31 Köping Kolsva OK 2  2:31:48, (Marcus Eek 1:00:47, Eric Englöf  1:31:01)        
Öppen  (31)              
1  Hagaby GoIF 2 1:13:01, (Love Sintring 36:06, Lars Persson 36:55)
14 Köping Kolsva OK 1:33:59, (Pelle Höök 49:03, Kenneth Larsson 44:56)

VÄSTERÅS: Arosträffen medel 20080329
H21 4 560 m [62]: 1) Johan Nordlund, Leksand, 26.21, 24) Marcus Eek, Köping-Kolsva 32.02, 32) Jonas Vikström, do, 33.26, 36) Simon Hedlund, do, 33.48, 48) Thomas Törnkvist, do, 37.51, 52) Thomas Eek, do, 40.39, 62) Cristian Larsson, do, 51.48
H20 3 720 m [8]: 1) Christian Tingström, Klemmingen, 24.31, 7) Johan Englöf, Köping-Kolsva 39.53
D21 3 530 m [35]: 1) Linda Larsson, Järfälla, 26.57, 23) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva 36.10
D18 2 970 m [9]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 26.24, 8) Sandra Burén, Köping-Kolsva 47.04
H12 2 390 m [12]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 15.45, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva 23.52
H40 3 550 m [18]: 1) Lars Karlsson, Hammaren, 22.57, 8) Christer Linderborg, Köping-Kolsva 33.24
H50 3 030 m [21]: 1) Andreas Hjertson, Linné 20.02, 12) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva 27.17, 13) Pelle Höök, do, 29.02
H55 3 030 m [21]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 23.36,17) Owe Eek, Köping-Kolsva 35.40, 20) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva 49.47
H60 2 530 m [20]: 1) Erik Johansson, Avesta, 21.10, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva 22.52, 20) Jan Rehdin, do, 33.04
H65 2 530 m [20]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 21.04, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva 24.53, 9) Hans-Erik Hansson, do, 27.05, 10) Stig Karlsson, do, 27.32, 16) Sune Ahlin, do, 33.57
H75 2 220 m [3]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva 33.19, 3) Göthe Olsson, do, 43.40
D45 2 830 m [16]: 1) Mona Bierfeldt, Ãrla, 23.19, 8) Toni Andersson, Köping-Kolsva 37.56, 15) Christina Englöf, do, 52.20
D60 2 240 m [6]: 1) Maud Sunden, Järnbärarna, 23.44, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva 33.25, 6) Monica Törnkvist, do, 35.56
D65 2 060 m [13]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 22.24, 6) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva 32.37, 13) Birgitta Ericsson, do, 43.55
D70 2 060 m [7]: 1) Maud Bengtsson, Sala, 30.45, 3) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva 34.14, 
ÖPPEN 1 2 240 m [8]: 1) Tobias Edholm Västerås, Judoskola, 20.12, 7) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva 37.50
ÖPPEN 7 3 030 m [19]: 1) Maria Ivermark, Istrum, 28.22, 13) Mats Kåberg, Köping-Kolsva 49.16, 16) Göta Kåberg, do, 58.40, 
ÖPPEN 8 4 030 m [18]: 1) Filip Svensson, Istrum, 25.53, 9) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva 36.27, 10) Christer Johansson, do, 36.40, 15) Karin Profors, do, 48.35


VÃSTERÃS: Arosträffen lång 20080330
H21 LÅNG 11 520 m [7]: 1) Tomas Hallmen, Tisaren, 70.32, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 82.27, 
H18 LÅNG 7 150 m [5]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 55.29, 4) John Hedlund, do, 64.16, 5) Johan Englöf, do, 89.41
D18 LåNG 5 270 m [7]: 1) Sandra Buren, Köping-Kolsva, 55.55
H21 7 150 m [4]: 1) Daniel Hasselström, Motala, 56.44, 3) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 63.36
H12 2 850 m [10]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 19.40, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.20
H40 6 540 m [9]: 1) Ola Jernstöm, Dalaporten, 42.12, 8) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 78.28
H45 6 540 m [8]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 43.48, 7) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 60.48
H50 5 100 m [13]: 1) Andreas Hjertson, Linne, 36.40, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 45.21, 11) Pelle Höök, do, 56.11
H60 4 050 m [18]: 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro, 31.32, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 36.52, 18) Jan Rehdin, do, 65.49
H65 4 050 m [26]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 32.38,  22) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 52.09
H75 3 430 m [5]: 1) Alf Lundkvist, Tor, 44.13, 5) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 62.14
D45 4 000 m [12]: 1) Mona Bierfeldt, Ãrla, 36.14, 12) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 89.23
D65 3 430 m [14]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 39.13, 12) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 67.00
D75 3 170 m [3]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 46.43, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 54.37, 3) Gun Holmqvist, Arboga, 63.48
ÖPPEN 1 2 050 m [12]: 1) Hugo Smedmark, Roslagen, 16.54, 9) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 35.09
ÖPPEN 5 4 430 m [7]: 1) Fredrik Johansson, Surahammar, 39.33, 7) Juhans Lehtola, Köping-Kolsva, 55.29
ÖPPEN 7 3 430 m [25]: 1) Mikael Golffridson, Sala, 28.41, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva, 39.15
ÖPPEN 9 6 540 m [16]: 1) Petter Runberg City, Wolf, 44.39, 7) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 54.19, 10) Ulrika Johansson, do, 58.13, 11) Christer Johansson, do, 58.19, 13) Hannes Björkbacka, Hedströmmen, 65.56


KJULA, ESKILSTUNA: Kjulas Påsk-OL

D21 LÅNG 6 750 m [26]: 1) Tina Junegard, Tullinge, 50.02, 23) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 1.06.20
H21 8 720 m [7]: 1) Martin Lampinen, Södertälje-Nykvarn of, 1.01.51, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.05.26
H20 7 330 m [15]: 1) Jacek Morawski, Rehn, 44.54, 12) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 1.01.08
H18 6 580 m [23]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 41.39, 1) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 41.39, 7) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 43.46, 18) Johan Englöf, do, 53.05
H14 4 130 m [19]: 1) Jens Rännols, Täby, 34.01, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 36.10, 
H16 5 640 m [23]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 34.10, 19) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 1.01.32
H35 7 330 m [19]: 1) Magnus Öhling, Västerås, 47.46, 8) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 54.52
H40 6 580 m [32]: 1) Lars Karlsson, Hammaren, 41.36, 20) Christer Linderborg, Köping-Kolsva, 1.00.19
H45 6 360 m [40]: 1) Ulf Magnusson, Leksand, 39.23, 29) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 59.32
H50 5 710 m [32]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 39.43, 21) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 54.26, 28) Pelle Höök Köping-Kolsva, 1.02.33
H55 5 680 m [31]: 1) Peter Rasmussen, Måsen, 40.31, 4)  27) Owe Eek, Köping-Kolsva, 1.07.13
H60 4 710 m [36]: 1) Weine Fredriksson Kfum, Örebro, 35.19, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 37.06
H65 4 830 m [37]: 1) Per-ivar Möllberg, Arboga, 38.13 29) Hans-erik Hansson, Köping-Kolsva, 55.53, 32) Sune Ahlin, do, 1.00.25
H70 3 680 m [28]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 29.07,  26) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 49.04
H75 3 680 m [5]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 45.24, 4) Nils-gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 54.45
D12 2 980 m [8]: 1) Anna Kindlundh, Trosabygden, 22.17, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.20
D14 3 660 m [25]: 1) Frida Jönsson Hellstadi, Södertälje-Nykvarn of, 30.11, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 35.23
D16 4 830 m [19]: 1) Ida Hylander, Nyköping, 38.32, 16) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 1.02.36
D45 4 710 m [19]: 1) Inger Berg, Linköping, 38.48, 12) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 53.56
D50 4 050 m [13]: 1) Lena Larsson, Sala, 33.02, 6) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 45.48
D60 4 050 m [16]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 39.45, 15) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.03.10
D65 3 680 m [11]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 40.32, 11) Rose-marie Karlsson, Köping-Kolsva, 1.07.49
D45 MOTION 3 660 m [6]: 1) Marie Håkansson, Kolmården, 46.37, 6) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 55.29
Öppen 2 2 980 m [12]: 1) Sebastian Högberg, Eskilstuna, 26.32, 11) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 56.41, 12) Ylva Gustavsson, do, 56.46
Öppen 5 4 130 m [12]: 1) Mattias Lundberg, Hagaby, 34.08, 10) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 51.25
Öppen 7 3 680 m [36]: 1) Klas Eriksson, Grip, 29.44, 22) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 45.07, 
Öppen 8 5 680 m [19]: 1) Rickard Asplund, Ärla, 41.57, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.21, 15) Sandra Buren, do, 1.04.16
Öppen 9 7 330 m [11]: 1) Liutauras Bilevicius, Linne, 44.24, 3) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 52.07, 

ÄRLA: Ãrlatrffen
H21:1 6 070 m [83]: 1) Michal Horacek, Södertälje/Nykvarn, 36.16, 35) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 46.59, 40) Jonas Vikström, do, 55.23, 
H21:2 1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegråd, 41.28,  21) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 51.23, 22) Thomas Eek, do, 51.29,
H20 4 750 m [10]: 1) Christoffer Eskilsson, Haninge, 34.51, 7) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 47.58
H18 3 840 m [26]: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 24.43, 6) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 29.54, 22) Johan Englöf, do, 38.50
D21 4 750 m [48]: 1) Maria Sjölander, Rodhen, 38.27, 43) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva, 64.41
D18 3 130 m [15]: 1) Bettina Aebi, Tisaren, 23.51, 14) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 42.24
H16 3 450 m [25]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 20.01, 17) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 31.36
H35 4 750 m [13]: 1) Johan Karlsson, Tor, 37.42, 7) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 41.35, 9) Ola Carlsson, do, 42.21
H45 3 840 m [39]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 28.51, 29) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 42.47
H50 3 130 m [33]: 1) Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden, 24.09, 14) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 31.17, 
H55 3 130 m [38]: 1) Peter Rasmussen, MÃ¥sen, 22.39,  34) Owe Eek, Köping-Kolsva, 39.35, 35) Anders Waldemarsson, do, 40.18
H60 2 790 m [40]: 1) Weine Fredriksson Kfum, Örebro, 21.51, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 23.51, 33) Jan Rehdin, do, 37.41
H65 2 600 m [44]: 1) Jerry Holm, Eskilstuna, 24.10, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 27.06, 35) Sune Ahlin, do, 35.37, 43) Hans-erik Hansson, Köping-Kolsva, 41.34
H70 2 400 m [23]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 20.40, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 33.32
H75 2 400 m [10]: 1) Lars Pettersson, Nalle, 30.34, 6) Nils-gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 38.11, 10) Göthe Olsson, do, 53.23
D14 2 750 m [22]: 1) Ida Wadman, Katrineholm, 20.55, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 23.41
D16 3 080 m [21]: 1) Linda Lindkvist, Denseln, 23.06, 19) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 46.29
D40 3 130 m [21]: 1) Lotta Thureson Giberg, Hellas, 28.14, 20) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 53.11
D45 2 600 m [25]: 1) Anna-karin Sundqvist, Tullinge, 20.31, 9) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 26.26, 19) Toni Andersson, do, 35.20, 20) Karin Profors, do, 35.31, 21) Marie Larsson, do, 36.02
D50 2 600 m [27]: 1) Lena Larsson, Sala, 24.21, 18) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 38.40
D60 2 400 m [19]: 1) Louise-marie Nilsson, Klemmingen, 30.04, 16) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.33
D65 2 090 m [9]: 1) Britt-marie Sjöberg, Tor, 27.08, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 30.12, 7) Rose-marie Karlsson, do, 33.46
Öppen 2 2 840 m [13]: 1) Hanna Toresson, Södertälje/Nykvarn, 33.53, 12) Ylva Gustavsson, Köping-Kolsva, 58.18, 13) Lena Oscarsson, do, 58.20
Öppen 4 3 020 m [35]: 1) Klaus Elvelind, Strängnäs-Malmby, 28.43, 16) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 43.22, 
Öppen 7 3 130 m [49]: 1) Erik Valdemarsson, Köping-Kolsva, 25.08, 38) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 48.01,
Öppen 8 6 000 m [24]: 1) David Andersson Malungs Skogsmårdarna, 42.25, 14) Rolf Gustavsson, Köping-Kolsva, 61.18

 

Kattegattnatt, Halmstad 20080307
H50(19)5270 m: 
1 Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden OK 35:55,16 Pelle Höök, Köping-Kolsva OK 54:48
H35(6) 6760 m: 1 Christer Casselsjö, IFK Göteborg,46:25, 5 Roland Natanaelsson Köping-Kolsva OK 1:00:04 
H21(42)9090 m: 1 David Bejbom,Vänersborgs SK,50:29, 20 Thomas Eek,Köping-Kolsva OK,1:06:07
H20(18)6760 m: 1 Patrik Lindeberg, Skåneslättens OL 37:20, 4 Niklas Profors, Köping-Kolsva OK 39:21 
14 Eric Englöf,Köping-Kolsva OK 50:43
H18(39)6490 m: 1 Johan Runesson, OK Tisaren, 34:21, 9 Simon Hedlund, Köping-Kolsva OK, 43:51
24 John Hedlund, Köping-Kolsva OK, 50:20

Hallandspremiären 20080308
H50 (36)4960 m: 1 Ulf Palmér, Ulricehamns OK, 41:04, 23 Pelle Höök, Köping-Kolsva OK 57:58
H20L(28)8840 m: 1 Jonas Wallin, Vänersborgs SK 1:00:4, 7 Niklas Profors, Köping-Kolsva OK 1:08:08
H18L(43)7390 m: 1 Johan Runesson, OK Tisaren 48:54, 6 John Hedlund, Köping-Kolsva OK 59:51
27 Simon Hedlund, Köping-Kolsva OK 1:14:51 

Hallandsstafetten 20080310
Öppen Herr(40): 1 Göteborg Majorna OK Lag 1 2:46:5425     
23 Köping-Kolsva OK Lag 1   3:35:50, John Hedlund, Simon Hedlund,Eric Englöf, Niklas Profors 
Propaganda(58): 1 Attunda OK Lag 1 1:19:27
6 Köping-Kolsva OK Lag 1 1:30:35 Thomas Eek, Roland Natanaelsson, Robert Grann


Sammanlagda resultat  >>  Tävlingens hemsida med sträcktider >>

CANTANHEDE: International Cantanhede "O" Trophy dag 2 20080210M21B 8 800 m [31]: 1) Erik Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 1.06.52
M35 12 300 m [31]: 1) Soares Dos Reis [090], Adfa, 1.12.16, 18) Ola Carlsson [1937], Köping-Kolsva, 1.40.00, 24) Roland Natanaelsson [1937], do, 1.50.45
M45 8 900 m [37]: 1) Mário Duarte [090], Adfa, 56.10, 15) Christer Johansson [1937], Köping-Kolsva, 1.17.27
M50 7 100 m [32]: 1) Lars Lönnkvist [1893], Tullinge, 44.19, 7) Rolf Gustavsson [1937], Köping-Kolsva, 54.16, 18) Pelle Höök [1937], do, 1.04.39, 21) Peder Wickström [1974], Arboga, 1.09.08
M55 6 800 m [17]: 1) Leif E. Larsen [1817], Tisvilde Hegn, 45.14, 15) Anders Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 1.22.51
W21A 8 800 m [12]: 1) Fiona Forrest [1935] Roxburgh, Reiver, 1.24.46, 2) Karin Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 1.32.58
W13 3 100 m [13]: 1) Carolina Delgado [052], Gd4c, 26.51, 2) Melina Carlsson [1937], Köping-Kolsva, 28.48, 3) Julia Eriksson [1937], do, 31.32, 7) Evelina Bergsten [1937], do, 42.39
W40 7 100 m [11]: 1) Regina Sousa [090], Adfa, 1.04.46, 8) Karin Svensson [1937], Köping-Kolsva, 1.42.07
W45 6 800 m [14]: 1) Barbro Lönnkvist [1893], Tullinge, 52.01, 11) Toni Andersson [1937], Köping-Kolsva, 1.39.12, 13) Margareta Waldemarsson [1937], do, 2.00.45
W50 6 100 m [11]: 1) Dahl Lisbeth [1831], Helsingborg, 55.59, 5) Yvonne Carlsson [1937], Köping-Kolsva, 1.17.29


CANTANHEDE: Internacional Trophy of Cantanhede and Portugal WR dag 1 20080209
M21B 3 600 m [37]: 1) Stefan Hüsler [1923], Espace, 31.51, 3) Erik Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 33.38
M13 2 800 m [17]: 1) Samuel Nogueira [088], Adc, 22.31, 16) Rasmus Bergsten [1937], Köping-Kolsva, 51.55
M35 5 400 m [35]: 1) Janusz Porzycz [1922] Sun-O /, Polish, 32.49, 22) Ola Carlsson [1937], Köping-Kolsva, 52.31, 28) Roland Natanaelsson [1937], do, 1.00.38
M45 4 300 m [38]: 1) Mário Duarte [090], Adfa, 30.19, 17) Christer Johansson [1937], Köping-Kolsva, 49.45
M50 3 600 m [37]: 1) Lars Lönnkvist [1893], Tullinge, 27.12, 5) Peder Wickström [1974], Arboga, 32.19, 8) Rolf Gustavsson [1937], Köping-Kolsva, 33.55, 10) Pelle Höök [1937], do, 36.49
M55 3 000 m [25]: 1) Gunnar Grue-Sorensen [1919] Sun-O / Tisvilde, Heg, 23.39, 25) Anders Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 1.09.05
W21A 3 600 m [12]: 1) Karin Waldemarsson [1937], Köping-Kolsva, 35.44
W13 2 800 m [13]: 1) Inês Catalão [136], Srspgafanhoeira, 23.27, 3) Julia Eriksson [1937], Köping-Kolsva, 27.43, 4) Evelina Bergsten [1937], do, 28.12
W40 3 600 m [11]: 1) Maria Palmira [070], COC, 54.14, 3) Karin Svensson [1937], Köping-Kolsva, 1.02.46
W45 3 000 m [14]: 1) Barbro Lönnkvist [1893], Tullinge, 27.32, 8) Toni Andersson [1937], Köping-Kolsva, 46.37, 9) Margareta Waldemarsson [1937], do, 46.56
W50 2 900 m [13]: 1) Margrith Hofer [1881], Kakowa, 37.55, 9) Yvonne Carlsson [1937], Köping-Kolsva, 1.09.30


Resultat vinterträningstestet vid Johannisdalsskogen 20080106: >>