RESULTAT 2009
[Filtrerat med Siphon]

Vissa tävlingsformer, t.ex budkavlar, kan inte filtreras med Siphon. För resultat följ länkar. 



2004 2005 2006 2007 2008
Resultat klubbarrangemang 2009>>    Sammanställning klubbmästare 2009 >>  
Poängtävling ungdom >> Poängtävling älghornet >>


SLUTRESULTAT Julserien  2009>>


ARBOGA: Julserien, E4 20091226
H50 4 950 m [7]: 1) Bo Engborg, Hällefors, 60.38, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 64.49, 7) Lars Sundkvist, do, 83.12
H70 3 090 m [8]: 1) Arne Gustafsson, Hagaby, 52.03, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 54.54, 3) Sune Ahlin, do, 54.59, 7) Nils Gunnar Karlsson, do, 74.15
D60 3 090 m [2]: 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 69.03, 2) Rose-Marie Karlsson, do, 77.59


ARBOGA: Julserien, etapp3 20091213
H17 8 020 m [8]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 56.29, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 68.09
H50 4 930 m [19]: 1) Anders Robertsson, Almby, 46.55, 17) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 62.34, 19) Lars Sundkvist, do, 72.31
H60 3 910 m [24]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 32.11, 18) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 53.36
H70 3 140 m [20]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 33.52, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 45.31, 12) Bo Karlsson, do, 49.18, 16) Nils Gunnar Karlsson, do, 50.36
D16 3 910 m [2]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 48.24, 2) Rebecca Mårtensson, do, 48.28
D60 3 140 m [6]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 40.56, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 46.09, 3) Rose-Marie Karlsson, do, 51.03, 6) Monica Törnkvist, do, 74.50
D70 3 140 m [1]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 45.08
Motion 3 000 m [10]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 36.31, 7) Hans-Erik Hansson, do, 61.23


ARBOGA: Julserien, etapp 2 20091206
H17 [4]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 54.03, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 68.28, 3) Ola Carlsson, do, 76.05
H50 [16]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 44.00, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 50.08, 12) Pelle Höök, do, 66.15, 13) Lars Sundkvist, do, 68.27
H60 [14]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 34.48, 9) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 53.39, 11) Jan Rehdin, do, 55.28, 14) Stig Törnkvist, do, 57.54
H70 [17]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 34.45, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.35, 5) Sune Ahlin, do, 43.27, 16) Nils Gunnar Karlsson, do, 67.03
D13 [2]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 22.00, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 31.43
D16 [1]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 49.55
D17 [3]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 54.42
D50 [3]: 1) Ann-Britt Göransson, Almby, 42.14, 2) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 50.12
D60 [5]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 37.21, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 44.06, 4) Monica Törnkvist, do, 56.33, 5) Rose-Marie Karlsson, do, 62.16


ARBOGA: Julserien. Etapp1 20091129
H17 7 880 m [4]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 61.05
H40 6 020 m [13]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 47.34, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 57.36
H50 4 960 m [16]: 1) Jan Grann, Arboga, 49.19, 10) Lars Sundkvist, Köping-Kolsva, 63.24, 12) Pelle Höök, do, 64.24
H60 4 100 m [20]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 40.13, 16) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 64.18
H70 2 910 m [17]: 1) Rune Sandberg, Hallstahammar, 35.15, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 42.22, 7) Sune Ahlin, do, 43.24, 17) Nils Gunnar Karlsson, do, 91.06
D13 2 980 m [3]: 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 28.43
D16 4 100 m [1]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 81.37
D60 2 910 m [5]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 36.52, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 63.26


 

KÖLSTA, KÖPING: Fakiren 20091121
Fakiren 18 400 m 1) Jerker Lysell, Rehn, 102.30, 2) Martin Regborn, Hagaby, 102.40, 3) Anders Österlund, Västerås, 102.55, 4) Patrik Lind, Ärla, 112.25, 5) Rickard Svensson, Västerås, 119.57, 6) Håkan Andersson, do, 122.02, 7) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 126.26, 8) Henrik Holmberg, do, 130.12, 9) Erik Waldemarsson, do, 132.04, 10) Jens Andertoft, Västerås, 141.37, 11) Johan Wändell, do, 148.25, 12) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 148.57, 13) Pontus Ahonen, Tor, 149.18, 14) Tommy Ivarsson, Långhundra, 160.24,

Omväden herrar 9 700 m [13]:
1) Martin Juhlin, Västerås, 80.37, 2) Karin Andersson, do, 80.41, 3) Mats Bergman, Norberg, 81.03, 4) Rolf Gustavsson, Köping-Kolsva, 82.09, 5) Carl Boman, Västerås, 88.32, 6) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 88.40, 7) Annika Brodin, Lindebygden, 88.41, 8) Martin Vidfelt, do, 88.42, 9) Peder Wickström, Arboga, 92.14, 10) Per Wadman, Västerås, 93.03, 11) August Mikaelsson, do, 98.36, 12) Jan Grann, Arboga, 99.29, 13) Per Jacobsson, do, 105.33

Omvägen damer 9 700:
1) Sofi Thorsell, Västerås, 69.05, 2) Inger Gunnarsson, do, 78.20, 3) Åsa Holmgren, do, 81.07, 4) Annika Sundström, do, 82.20, 5) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 85.03, 5) Karin Waldemarsson, do, 85.03, 7) Annika Davidsson, Västerås, 98.28, 8) Sofie Wetter, Arboga, 101.03, 9) Hiromi Iwaya, Surahammar, 104.24,

Mellanbanan 13 080:
1) Viktor Öhlén, Surahammar, 92.56, 2) Jörgen Johnsson, Tor, 92.54, 3) Arvid Rinaldo, Västerås, 93.00, 4) Örjan Gustafsson, Tor, 97.38, 5) Lars-Åke Andersson, Arboga, 97.39, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 97.54,  7) Stefan Bjurstedt, Hallstahammar, 98.15, 8) Tomas Vidfelt, Lindebygden, 100.27, 9) Rikard Wadman, Västerås, 103.43, 10) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 112.47, 11) Carl-Erik Berglöv, Fagersta, 115.17, 12) Hans Egefalk, Hagaby, 116.53

Korta 6 400 m :
1) Pär Hansson, Centrum, 51.03, 2) Lennart Lundquist, Nalle, 57.42, 3) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 57.44, 4) Fredrik Regborn, Hagaby, 58.50, 5) Jörgen Bergström, Norberg, 59.00, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 59.22, 7) Ola Carlsson, do, 59.25, 8) Lars Johansson, Hägersta, 59.34, 9) Jacob Ahlström, Västerås, 60.46, 10) Karl-Robert Moqvist, Tor, 61.08, 11) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 64.40, 12) Carina Regborn, Hagaby, 70.26, 13) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 70.27, 14) Bo Norenvik, Tor, 70.31, 15) Bengt-Olov Hasselkvist, Köping-Kolsva, 74.16

Ö5 5 100 m:
1) Stefan Pettersson, Arboga, 48.25, 2) Lars-Erik Rask, Västerås, 56.58, 3) Tore Kangas, do, 57.05, 4) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 59.28, 5) Ronny Andersson, Rune, 60.00, 6) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 64.22, 7) Elisabeth Stödeman, Hallstahammar, 85.06

Ö7 3 240 m 
1) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 40.14, 2) Wincent Liljekvist, Rune, 43.35, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 62.22, 4) Jan-Erik Kraft, Hallstahammar, 62.53


TULLINGE: Novembertävlingarna Medel 20091107
H80  2 000 m [8]: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 33.21
TULLINGE: Novembertävlingarna Lång 20091108
H80  3 230 m [8]: 1) Torsten Wiking, Bromma-Vällingby, 57.18,  4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 61.39


BORÅS:  Sprint By Night 20091106
H40  2 320 m [18]: 1) Sven Lundgren Värend, 12.39,  3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva,  12.59
D50  1 920 m [3]: 1) Lena Larsson, Sala, 12.45,  2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 15.59
D14  1 980 m [32]: Sara Hagström, Falköping, 10.58,  2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 11.08


BORÅS:  Downhill Sprint  20091107
H40  2 390 m [29]: 1) Björn Öberg, Främmestad, 16.49,  2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 17.06
D50  2 530 m [6]: 1) Lena Larsson, Sala, 23.14,  4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 29.20
D14  2 410 m [85]: 1) Sara Hagström, Falköping, 15.28,  6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.20


BORÅS: ZOOrientering Sprint  20091108
H40  [69]:  1) Invar Åkesson, Hakarpspojkarna, 15.27, 17) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 19.52
D50  [18]:  1) Ann Vilander, Anderstorp, 14.38,  6) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 16.54
D14  [127]:  1) Sara Hagström, Falköping, 14.57,  4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva OK, 16.59


Österbybruk 20091031 Rodhenloppet, parnatt Resultat >>


ENKÖPING: Oktoberracet 20091024
H21 5 460 m [59]: 1) Håkan Eriksson, Malungs Skogsmårdarna, 33.04, 15) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 38.11, 17) Henrik Holmberg, do, 38.58
H18 3 360 m [4]: 1) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 29.15
H12 2 240 m [14]: 1) Isak Söderström, Sala, 15.30, 13) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 25.52
H40 4 350 m [23]: 1) Conny Forsberg, Thor, 26.37, 15) Håkan Carefall, Köping-Kolsva, 37.30
H45 3 360 m [33]: 1) Per Sundström, Västerås, 24.03, 15) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 30.35
H50 3 320 m [32]: 1) Ola Johansson, Gävle, 23.13, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.18, 21) Leif Wadman, do, 32.49, 23) Kenneth Larsson, do, 33.47, 24) Pelle Höök, do, 34.50
H65 2 940 m [55]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 22.54, 36) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 35.34
H70 2 880 m [28]: 1) Folke Lindblom, Heby, 27.25, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 33.02, 25) Bo Karlsson, do, 40.24
H80 2 490 m [6]: 1) Inge Håkansson, Linné, 29.13, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 36.55
D10 2 130 m [15]: 1) Maria Jansson, Linné, 13.45, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 14.55
D40 3 160 m [13]: 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby, 24.58, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 32.11
D60 2 700 m [8]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 30.21, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.19
D65 2 700 m [16]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 29.17, 14) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 49.27
Öppen 4 3 180 m [42]: 1) Tobias Lundqvist, Långhundra, 31.35, 10) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 40.16, 30) Mats Kåberg, do, 54.25, 31) Eva Johansson, do, 54.32
Öppen 7 4 520 m [40]: 1) Martin Juhlin, Västerås, 31.59, 12) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 41.51, 15) Therese Björklund, do, 43.20


Daladubbeln 20091017-18 Resultat >> 


25-manna, 20091010 Resultat >>


HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln, lång 20091004
H55 5 160 m [14]: 1) Tomas Olausson, Askersund, 49.06, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 53.19
H60 5 070 m [15]: 1) Hans Aurell, Gävle, 43.04, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 59.02
H70 3 970 m [19]: 1) Folke Nyström, Västerbergslagen, 39.44, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.43
D60 3 970 m [7]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 46.48, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 50.34, 6) Monica Törnkvist, do, 72.47


HÄLLEFORS: Hälleforsdubbeln, medel 20091003
H21 4 260 m [7]: 1) Tobias Karlsson, Almby, 31.49, 3) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 32.07
H50 2 970 m [20]: 1) Mats Welander, Djerf, 22.08, 9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 28.43, 11) Pelle Höök, do, 31.16
H60 2 750 m [25]: 1) Hans Aurell, Gävle, 20.05, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 22.22, 21) Kjell Frodin, do, 36.35
H70 2 550 m [18]: 1) Karl Henrik Lovang, Västerbergslagen, 25.52, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 26.36
D14 2 510 m [10]: 1) Hanna Wedin, Almby, 21.28, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 26.55
D45 2 750 m [17]: 1) Anna-Lena Gustafsson, Gagnef, 24.34, 16) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 51.38
D60 2 550 m [9]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 27.39, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 41.16, 9) Monica Törnkvist, do, 58.16
D65 2 270 m [12]: 1) Ingrid Jansson, Säterbygden, 28.30, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 32.41, 10) Birgitta Ericsson, do, 35.44


AVESTA: Avestapropagandan, medeldistans 20090927
H35 4 000 m [7]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 27.32
H60 2 550 m [22]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 20.34
H65 2 550 m [24]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 20.43, 21) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 32.49
H70 2 480 m [28]: 1) Folke Lindblom, Heby, 24.50, 21) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 33.32
D10 2 080 m [15]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 20.29, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 26.02
D40 3 280 m [10]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 29.16, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 39.00
D45 2 480 m [13]: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 20.06, 11) Karin Profors, Köping-Kolsva, 32.31
D60 2 120 m [6]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 22.51, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 33.19
D65 2 120 m [13]: 1) Ing-Marie Moselius, Stora Tuna, 25.36, 9) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 32.47
D80 2 100 m [3]: 1) Signe Nyman, Uddevalla, 35.54, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 39.09
H35 MOTION 3 750 m [2]: 1) Peter Edman, Korsnäs, 35.30, 2) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.07.13


VATTHÄLLEN: Stockenfejden 20090927
H70 4 320 m [13]: 1) Jan-Erik Danell, Tullinge, 36.28, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 48.41
H80 2 680 m [3]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 31.40
Öppen 4 3 870 m [15]: 1) Gabriella Vadman, Köping-Kolsva, 45.21
Öppen 7 3 090 m [34]: 1) Kalle Larsson, Linné, 22.53, 4) Erik Sjögren, Köping-Kolsva, 32.32, 9) Stig Karlsson, do, 35.11, 18) Leif Vadman, do, 38.44
Öppen 9 7 560 m [13]: 1) Tomas Håkansson, Södertälje-Nykvarn of, 51.25, 10) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 1.09.19


AVESTA: Propagandan, långdistans 200090926
H21 7 230 m [9]: 1) Peter Wirehn, Dalaporten, 50.38, 3) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 58.12
H45 6 100 m [29]: 1) Christer Morell, Kåre, 43.09, 25) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.18.17
H55 5 110 m [24]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 39.31, 17) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 55.04, 21) Anders Waldemarsson, do, 1.03.50
H60 4 520 m [18]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 39.09
H65 4 220 m [30]: 1) Rolf Skoglund, Hellas, 35.38, 26) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 56.37, 27) Jan Sivert Rehdin, do, 57.23
H70 4 220 m [27]: 1) Torsten Löfgren, Karlsbyheden, 37.34, 8) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 45.06, 12) Bo Karlsson, do, 48.07
D21 5 110 m [8]: 1) Elin Stenström, Sala, 53.52, 4) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 1.03.45
D10 2 440 m [18]: 1) Vilma von Krusenstierna, Kåre, 23.28, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 24.07
D45 4 120 m [17]: 1) Maria Bergfält, Domnarvet, 32.43, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva, 41.02
D60 3 740 m [9]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 43.11, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 1.08.57
D65 3 050 m [18]: 1) Ing-Marie Moselius, Stora Tuna, 34.58, 13) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 47.25, 17) Rose-Marie Karlsson, do, 55.22
D80 2 690 m [2]: 1) Signe Nyman, Uddevalla, 44.20, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 48.44
Öppen 7 3 050 m [34]: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 22.48, 2) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva, 23.35


DALA: Ungdoms-SM, långdistans 20090919
H15 5 420 m [82]: 1) Erik Karlsson Målilla, Småland, 43.50, 34) Kasper Westman Västerås, Västmanland, 1.03.03, 72) Niclas Larsson Köping-Kolsva, do, 1.25.19
H16 6 330 m [106]: 1) Jonas Borg Södermanland, Södertälje-Nykvarn of, 49.09, 1) Magnus Glännefors Stockholm, Söders SOL Tyresö, 49.09, 40) Janne Selkälä Köping-Kolsva, Västmanland, 1.01.32, 68) Rasmus Elmertoft Norbergs, do, 1.10.04
D15 4 550 m [85]: 1) Linnea Adolfsson Tullinge, Stockholm, 47.35, 49) Johanna Larsson Köping-Kolsva, Västmanland, 1.09.25, 56) Ida Kärnsund Sala, do, 1.12.31
D16 4 980 m [84]: 1) Amilia Björklund Sävedalens, Göteborg, 50.15, 29) Martina Karlsson Norbergs, Västmanland, 1.10.19, 66) Madeleine Ahlström Västerås, do, 1.26.50, 84) Sabina Hedlund Köping-Kolsva, do, 2.18.40

 


STRÖMSTAD: SM Långdistans, final, 20090920
H21 13 800 m [37]: 1) Emil Wingstedt, Leksand, 1.28.53
H20 11 300 m [35]: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 1.15.25
H18 9 000 m [36]: 1) Rickard Ohlsson, Haninge, 59.39
D21 8 600 m [30]: 1) Kajsa Nilsson, Göingarna, 1.07.06
D20 6 400 m [29]: 1) Emeli Pettersson, Tullinge, 55.09
D18 5 500 m [35]: 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby, 43.51, 29) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.03.58
 

 


STRÖMSTAD: SM Långdistans, kval 20090919
H18 Heat B 6 000 m [32]: 1) Marius Thrane Ødum, Göteborg, 42.10, 18) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 53.33
D18 Heat A 4 400 m [31]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 33.59, 27) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 52.46
D18 Heat B 4 500 m [29]: 1) Ida Bobach, Ulricehamn, 34.51, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 46.52

 


ÅSA: Ungdoms-SM, sprint 20090918
H15 2 690 m [87]: 1) Assar Hellström Ravinen, Stockholm, 13.00, 36) Kasper Westman Västerås, Västmanland, 15.23, 76) Niclas Larsson Köping-Kolsva, do, 17.19
H16 2 760 m [95]: 1) Mandus Ridefelt Linné, Uppland, 12.59, 5) Janne Selkälä Köping-Kolsva, Västmanland, 13.28, 21) Rasmus Elmertoft Norbergs, do, 14.02, 89) Erik Ramberg Hallstahammars, do, 16.45
D15 2 410 m [102]: 1) Malin Leandersson Tyr, Värmland, 13.16, 40) Johanna Larsson Köping-Kolsva, Västmanland, 16.04, 47) Ida Kärnsund Sala, do, 16.30, 98) Hanna Urby Västerås, do, 20.41
D16 2 610 m [104]: 42) Madeleine Ahlström Västerås, Västmanland, 17.11, 48) Martina Karlsson Norbergs, do, 17.42, 88) Sabina Hedlund Köping-Kolsva, do, 22.20


MARIEFRED: Gripträffen
H70 3 860 m [4]: 1) Curt Thorén, Nyköping, 48.20, 4) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 1.11.21
H75 3 080 m [6]: 1) Olof Rudin, Tumba-Mälarhöjden, 39.52, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 54.28
Öppen 7 3 080 m [23]: 1) Christofher Ramström, Strängnäs-Malmby, 28.48, 2) Erik Sjögren, Köping-Kolsva, 32.22, 22) Olle Sjögren, do, 1.00.09


SALA SILVERGRUVA, SALA: Sprint-DM, Västmanland 20090905
H18 2 630 m [5]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 17.24, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 18.23, 5) Johan Englöf, do, 28.10
H14 1 970 m [11]: 1) Carl Näslund, Västerås, 13.38, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 17.59
H16 2 470 m [6]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 16.32, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 17.27, 4) Niclas Larsson, do, 22.27
H35 2 850 m [2]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 20.24
H40 2 630 m [4]: 1) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 21.07
H50 2 190 m [4]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 17.52, 2) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 19.41
H70 1 640 m [7]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 15.50, 2) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 17.33, 7) Bo Karlsson, do, 33.27
H80 1 310 m [2]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 24.10
D10 1 230 m [8]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 12.42
D14 1 970 m [11]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 16.04, 3) Teresa Stafström, do, 20.16, 4) Rebecca Mårtensson, do, 20.23, 9) Andrea Andersson, do, 33.23, 10) Sofia Persson, do, 36.30
D16 2 090 m [8]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 18.34, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 18.46, 5) Nina Andersson, do, 21.26, 7) Sabina Hedlund, do, 28.10
D40 2 190 m [7]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 19.26, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 24.44
D45 2 160 m [6]: 1) Eva Wadman, Västerås, 21.49, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 25.55
D50 1 960 m [2]: 1) Annelie Spolander, Norberg, 22.19, 2) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 32.18
D65 1 380 m [3]: 1) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 20.41


NORBERG: Natt-DM Västmanland 20090904
H21 9 630 m [3]: 1) Anders Österlund, Västerås, 83.31
H18 5 900 m [3]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 46.04
D18 4 080 m [3]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 42.28, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 47.49
H14 3 600 m [7]: 1) Carl Boman, Västerås, 31.03, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 64.08
H16 4 540 m [5]: 1) Kasper Westman, Västerås, 38.20, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 45.41, 5) Niclas Larsson, do, 59.28
H35 6 990 m [2]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 65.52
H40 5 900 m [6]: 1) Hans Näslund, Västerås, 49.15, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 71.17
H45 5 900 m [6]: 1) Per Sundström, Västerås, 59.15, 3) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 61.21
H50 5 590 m [6]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 50.50, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 79.12, 4) Mats Landqvist, do, 81.06
H70 3 600 m [8]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 39.45, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 51.31
H80 3 250 m [2]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 61.26
D10 2 060 m [5]: 1) Hanna Sundström, Västerås, 25.33, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 28.35
D12 2 590 m [7]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 23.22, 7) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 40.16
D14 3 250 m [6]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 33.36, 3) Rebecca Mårtensson, do, 35.39, 5) Teresa Stafström, do, 38.43, 6) Andrea Andersson, do, 54.14
D16 3 650 m [5]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 39.10, 5) Nina Andersson, do, 88.18
D40 4 080 m [6]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 43.50, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 48.41
Ö4 3 250 m [2]: 1) Jörgen Dalén, Sala, 37.37, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 45.00


KOLSVA: DM långdistans, Västmanland 20090830
H21 10 040 m [7]: 1) Anders Österlund, Västerås, 59.58, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 76.39
H18 6 630 m [4]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 48.04, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 52.34
D21 6 310 m [5]: 1) Anna Zetterberg, Västerås, 59.21
D18 4 720 m [3]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 47.17, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 48.53
H12 3 030 m [14]: 1) Isak Söderström, Sala, 22.16, 13) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 57.06
H14 4 000 m [11]: 1) Carl Näslund, Västerås, 27.32, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 35.17, 8) Gustav Lagergren, do, 49.30
H16 5 630 m [7]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 37.58, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.09, 5) Niclas Larsson, do, 52.07
H50 5 760 m [13]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 41.43, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 43.57, 7) Kenneth Larsson, do, 52.45, 9) Bengt Hasselkvist, do, 60.00, 10) Pelle Höök, do, 64.01, 11) Lars Sundkvist, do, 67.23
H55 5 390 m [9]: 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 45.28
D10 2 440 m [10]: 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 16.48, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 23.45, 5) Alva Lamprecht, do, 28.11, 6) Andrea Lamprecht, do, 29.30
D12 3 030 m [9]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 20.52, 4) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 28.57, 8) Kristin Oscarsson, do, 40.56
D14 3 440 m [8]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 29.58, 4) Teresa Stafström, do, 42.59, 8) Andrea Andersson, do, 52.29
D16 4 720 m [8]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 40.07, 6) Sabina Hedlund, do, 62.45, 8) Nina Andersson, do, 97.37
D40 4 960 m [8]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 42.04, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 50.51
D45 4 600 m [7]: 1) Gunnel Rask, Västerås, 44.50, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 46.14, 4) Karin Profors, do, 48.19
D50 4 110 m [5]: 1) Lena Larsson, Sala, 34.13, 3) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 55.39
U1 2 430 m [2]: 1) Emelie Bajec, Köping-Kolsva, 27.10, 2) Richard Mårtensson, do, 35.01
U2 2 440 m [5]: 1) Maja Åkesson, Hakarpspojkarna, 24.24, 3) Veronica Mårtensson, Köping-Kolsva, 27.58, 4) Elin Dahlin, do, 29.26
Ö1 2 440 m [7]: 1) Gustav Nyholm, Linné, 23.51, 6) Alva Lidgren, Köping-Kolsva, 44.35, 7) Ida Javeblad, do, 44.39
Ö4 3 030 m [7]: 1) Lars-Ivar Eriksson, Köping-Kolsva, 43.31


KOLSVA: DM, Medeldistans. Västmanland, 20090829
H21 4 730 m [12]: 1) Ingvar Åkesson, Hakarpspojkarna, 31.18, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 38.34, 9) Thomas Eek, do, 39.50
H18 3 770 m [3]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 28.14, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 29.25
D21 3 960 m [8]: 1) Sofi Thorsell, Västerås, 33.03
D18 3 030 m [4]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 28.09, 2) Anna Birkestål, do, 28.55
H12 2 480 m [20]: 1) Isak Söderström, Sala, 19.08, 8) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 32.46, 20) Rasmus Bergsten, do, 58.52
H14 2 970 m [10]: 1) Carl Boman, Västerås, 22.10, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 32.07
H16 3 680 m [6]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 27.04, 5) Niclas Larsson, do, 40.03
H50 3 570 m [12]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 25.54, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 26.57, 7) Kenneth Larsson, do, 34.52, 8) Pelle Höök, do, 35.06
H55 2 950 m [13]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 25.13, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 25.19
D10 1 940 m [6]: 1) Hanna Sundström, Västerås, 16.09, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 19.20
D12 2 380 m [7]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 18.37, 6) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 33.17
D14 2 450 m [11]: 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 25.32, 3) Melina Carlsson, do, 26.23, 6) Teresa Stafström, do, 31.20, 8) Evelina Bergsten, do, 34.22, 10) Andrea Andersson, do, 39.30, 11) Sofia Persson, do, 47.14
D16 2 820 m [7]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.42, 5) Sabina Hedlund, do, 35.47, 7) Nina Andersson, do, 40.18
D40 2 950 m [10]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 26.36, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 36.43
D45 2 960 m [9]: 1) Gunnel Rask, Västerås, 28.49, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 32.13, 5) Marie Larsson, do, 37.08
D60 2 160 m [4]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 25.32, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 37.42
Ö1 2 200 m [5]: 1) Gustav Nyholm, Linné, 25.19, 3) Alva Lamprecht, Köping-Kolsva, 32.45, 4) Andrea Lamprecht, do, 33.25


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, lång
H21 10 160 m [8]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 63.01, 6) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 87.28
D21 7 180 m [5]: 1) Beata Falk, Hagaby, 59.43, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 77.08
D18 4 980 m [5]: 1) Sandra Karlsson-Bierfeldt, Ärla, 53.52, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 54.23, 4) Anna Birkestål, do, 59.50
H12 2 670 m [14]: 1) Isak Söderström, Sala, 17.19, 11) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 33.47
H14 3 560 m [13]: 1) Carl Boman, Västerås, 23.02, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 29.30
H16 5 650 m [6]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 41.37, 5) Niclas Larsson, do, 61.36
H35 8 110 m [6]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 68.18
H40 7 180 m [13]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 58.34, 6) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 65.31
H45 6 670 m [17]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 53.39, 10) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 64.21, 13) Christer Johansson, do, 70.17
H50 5 530 m [14]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 45.04, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 45.48, 9) Mats Landqvist, do, 57.08, 11) Pelle Höök, do, 67.04
H55 4 980 m [18]: 1) Lars Jakobsson, Västerås, 41.32, 16) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 58.54
H60 4 640 m [12]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 41.16, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.40
H65 4 520 m [21]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 39.44, 17) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 61.38
H70 4 090 m [22]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 35.32, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 43.32, 6) Bo Karlsson, do, 44.47
H80 3 200 m [7]: 1) Ragnar Hasselquist, Hallstahammar, 44.50, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 50.10
D10 2 350 m [14]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 14.28, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 18.01, 1) Elin Lindberg, Vandrarringen, 27.59, 9) Dennis Bergsten, Köping-Kolsva, 43.00
D12 2 670 m [11]: 1) Tove Rönnbäck, Visborg, 17.57, 10) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 27.26
D14 3 560 m [13]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 35.01, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 35.36, 8) Evelina Bergsten, do, 46.00, 10) Andrea Andersson, do, 50.09, 11) Teresa Stafström, do, 50.34, 13) Sofia Persson, do, 69.03
D16 4 360 m [4]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 44.52, 3) Sabina Hedlund, do, 63.28, 4) Nina Andersson, do, 76.16
D35 4 980 m [5]: 1) Thérès Ericsson, Ravinen, 44.27, 5) Pernilla Backeus, Köping-Kolsva, 81.45
D40 4 640 m [14]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 41.34, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 58.48
D45 4 520 m [15]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 44.40, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 58.50, 9) Ulrika Johansson, do, 63.59, 15) Christina Englöf, do, 73.20
D50 4 090 m [8]: 1) Lena Larsson, Sala, 37.05, 5) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 59.14
D60 3 480 m [7]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 42.25, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 52.55
D65 3 200 m [12]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 37.17, 12) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 55.07
U3 2 670 m [6]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 26.34
Ö7 4 090 m [19]: 1) Tomas Danielsson, Köping Kolsva, 37.31, 4) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 45.36, 5) Eric Sjögren, Köping Kolsva, 45.59, 6) Olle Sjögren, Köping-Kolsva, 46.06, 14) Frank Larsson, do, 61.59, 15) Per Stafström, do, 62.01


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, medel
H21 4 900 m [13]: 1) Erik Rost, Malungs Skogsmårdarna, 32.59, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 38.09, 5) Marcus Eek, do, 40.47, 8) Niklas Profors, do, 43.55, 11) Erik Waldemarsson, do, 50.34
D21 4 200 m [19]: 1) Annika Östman, Sävedalen, 37.00, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 45.00, 13) Karin Waldemarsson, do, 45.16, 16) Anna Birkestål, do, 51.12
H12 2 440 m [18]: 1) Isak Söderström, Sala, 14.28, 9) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 22.21, 15) Rasmus Bergsten, do, 31.01
H14 2 790 m [14]: 1) Carl Näslund, Västerås, 16.19, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 20.18
H16 3 690 m [7]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 29.09, 6) Niclas Larsson, do, 56.19
H40 4 200 m [18]: 1) Jonas Olsson, Roxen, 32.26, 6) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 36.17
H45 3 980 m [23]: 1) Mikael Backlund, Dalaporten, 30.59, 10) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 40.08
H50 3 600 m [12]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 29.28, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 34.19, 7) Mats Landqvist, do, 40.27, 8) Pelle Höök, do, 42.33
H55 3 380 m [16]: 1) Lars Janlöv, Åland, 29.04, 9) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 39.16
H60 3 240 m [14]: 1) Christer Sandh, Roxen, 29.12, 14) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 50.13
H65 3 110 m [19]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 28.37, 11) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 40.39, 13) Hans-Erik Hansson, do, 42.47, 18) Jan Sivert Rehdin, do, 47.52
H70 2 920 m [17]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 29.20, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 34.44, 7) Bo Karlsson, do, 37.59, 16) Sune Ahlin, do, 50.49
H80 2 580 m [6]: 1) Lars-Erik Jernström, Norberg, 42.03, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 44.13
D10 2 130 m [14]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 10.47, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 13.46, 1) Emelie Bajec, do, 18.34
D12 2 440 m [11]: 1) Tove Rönnbäck, Visborg, 15.31, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 35.04
D14 2 790 m [16]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 24.35, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 26.07, 3) Melina Carlsson, do, 28.20, 4) Teresa Stafström, do, 29.04, 10) Andrea Andersson, do, 34.45, 13) Sofia Persson, do, 39.19, 15) Evelina Bergsten, do, 40.26
D16 3 180 m [5]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.50, 5) Nina Andersson, do, 77.23
D40 3 240 m [17]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 29.26, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 38.39, 13) Pernilla Einan, do, 45.01
D45 3 110 m [13]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 29.22, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 38.21, 13) Christina Englöf, do, 56.21
D50 2 920 m [7]: 1) Lena Larsson, Sala, 28.41, 3) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 42.45
D60 2 800 m [8]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 34.35, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 42.06, 6) Monica Törnkvist, do, 47.25
D65 2 580 m [9]: 1) Anita Johansson, Tor, 28.53, 7) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 42.17
U2 2 130 m [10]: 1) Eric Gustafsson, Tor, 14.32, 6) Tova Holmström, Köping Kolsva, 19.43
U3 2 440 m [5]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 24.01
Ö2 2 440 m [4]: 1) Karin Hammar Gunnarsson, Surahammar, 28.18, 3) Carl Olsson, Köping-Kolsva, 43.48
Ö5 3 800 m [8]: 1) Owe Eek, Köping-Kolsva, 43.38, 8) Annika Holmström, do, 75.45
Ö7 2 920 m [9]: 1) Eric Sjögren, Köping-Kolsva, 38.01, 3) Per Stafström, do, 46.09, 4) Frank Larsson, do, 47.38
Ö8 4 380 m [13]: 1) Hans Näslund, Västerås, 38.44, 5) Kim Olsson, Köping-Kolsva, 49.49, 6) Tommy Olsson, do, 51.08, 10) Bengt Hasselkvist, do, 59.54


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, natt 20090821
H21 7 930 m [9]: 1) Johan Aronsson, Tisaren, 48.12, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 56.46, 6) Erik Waldemarsson, do, 59.08, 7) Henrik Holmberg, do, 61.08, 9) Cristian Larsson, do, 65.00
H12 2 070 m [9]: 1) John Gunnarsson, Surahammar, 12.07, 8) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 15.57
H14 2 660 m [14]: 1) Carl Boman, Västerås, 18.15, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 19.19
H16 4 980 m [5]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 40.10, 5) Niclas Larsson, do, 64.42
H40 5 710 m [12]: 1) Håkan Olofsson, Ärla, 48.13, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 50.55
H50 4 810 m [9]: 1) Arne Karlsson, Tumba-Mälarhöjden, 43.47, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 50.07, 6) Pelle Höök, do, 55.07
H55 4 570 m [9]: 1) Lars Janlöv, Åland, 40.39, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 46.26
H65 3 740 m [12]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 35.52, 11) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 67.46
H70 3 420 m [9]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 42.34, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 51.23, 7) Sune Ahlin, do, 53.45
H80 2 380 m [2]: 1) Thorwald Jansson, Västerbergslagen, 49.46, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 55.47
D10 1 980 m [5]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 10.42, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 12.46
D12 2 070 m [10]: 1) Tove Rönnbäck, Visborg, 11.21, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 17.53
D14 2 660 m [7]: 1) Mikaela Rönnbäck, Visborg, 21.25, 3) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 24.37, 5) Rebecca Mårtensson, do, 30.10, 7) Andrea Andersson, do, 33.14
D16 3 980 m [5]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 38.16, 4) Nina Andersson, do, 49.10, 5) Sabina Hedlund, do, 62.39
D40 4 080 m [7]: 1) Inger Gunnarsson, Västerås, 37.49, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 48.09
D50 3 420 m [2]: 1) Lena Larsson, Sala, 36.36, 2) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 51.53
Ö4 3 120 m [5]: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva, 56.02


LÅNGHUNDRA: Långhundradubbeln 20090816
H55 5 070 m [15]: 1) Hans Ohlin, Rånäs, 45.32, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 50.07
Öppen 8 5 070 m [18]: 1) Kristina Gatel, Thor, 47.10, 2) Anton Lindholm, Köping-Kolsva, 47.56


GÖTLUNDA, ARBOGA: Golden Weekend, långdistans, 20090816
H21 E 13 930 m [15]: 1) Filip Dahlgren, Hagaby, 90.08
H18 E 7 720 m [7]: 1) Love Sintring, Hagaby, 57.39
D21 E 7 900 m [17]: 1) Beata Falk, Hagaby, 61.25
D18 E 5 340 m [14]: 1) Lovisa Larsson, Hagaby, 44.39, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 56.29, 10) Sofie Landqvist, do, 60.20
H12 3 040 m [19]: 1) Isak Söderström, Sala, 20.09, 13) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 30.31, 15) Rasmus Bergsten, do, 37.16
H16 4 830 m [14]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 37.26, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 44.44, 8) Janne Selkälä, do, 46.31
H35 7 190 m [7]: 1) Johan Ahlström, Västerås, 62.46, 5) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 79.36
H40 6 860 m [22]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 52.27, 7) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 60.28, 13) Håkan Carefall, do, 74.44, 17) Christer Linderborg, do, 86.34
H50 6 200 m [20]: 1) Hans Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 47.14, 9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 61.44, 12) Mats Landqvist, do, 67.36
H60 4 760 m [17]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.49, 17) Kjell Frodin, do, 64.12
H65 4 250 m [24]: 1) Jan Johansson, Hedemora, 40.24, 5) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 43.17
H70 3 830 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 35.11, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 40.36, 16) Bo Karlsson, do, 62.29
H80 2 980 m [5]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 34.06, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 40.05
D10 2 440 m [6]: 1) Amanda Kleijn, Södertälje-Nykvarn of, 20.42, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 21.22
D12 3 000 m [12]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 20.49, 8) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 32.58
D14 3 430 m [17]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 32.02, 12) Rebecca Mårtensson, do, 53.04, 14) Andrea Andersson, do, 54.16, 16) Teresa Stafström, do, 61.43, 17) Sofia Persson, do, 63.46
D16 4 260 m [5]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 38.22, 5) Nina Andersson, do, 60.13
D50 3 730 m [7]: 1) Lena Larsson, Sala, 34.49, 7) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 65.29
D60 3 540 m [8]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 47.09, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 54.38, 8) Monica Törnkvist, do, 68.30
D65 3 340 m [9]: 1) Anita Johansson, Tor, 42.15, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 57.59
U1 2 310 m [6]: 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla, 20.21, 4) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 28.27
U3 2 930 m [3]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 31.54
Ö4 3 880 m [11]: 1) Tomas Jonsson, Vandrarringen, 48.52, 8) Bernt Bergsten, Köping-Kolsva, 65.25
Ö6 5 490 m [4]: 1) Eric Sjögren, Köping-Kolsva, 55.51, 3) Olle Sjögren, do, 73.12
Ö7 3 490 m [31]: 1) Jonas Bergenfur, Älgen, 26.19, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva, 38.16, 18) Frank Larsson, do, 47.23, 24) Per Stafström, do, 53.03
Ö8 5 580 m [12]: 1) Håkan Andersson, Västerås, 46.28, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 59.19


GÖTLUNDA, ARBOGA: Golden Weekend, medeldistans 20090815
H21 E 5 090 m [25]: 1) Daniel Attås, Tisaren, 27.12, 23) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 37.17
H18 E 3 500 m [6]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 18.58
D21 E 4 040 m [26]: 1) Emma Arlebo, KFUM Örebro, 27.11
D18 E 3 480 m [13]: 1) Lovisa Larsson, Hagaby, 23.03, 4) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 28.19
H12 2 290 m [18]: 1) Isak Söderström, Sala, 14.10, 8) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 19.57, 16) Rasmus Bergsten, do, 35.42
H16 3 250 m [16]: 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 20.23, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 20.38, 14) Niclas Larsson, do, 30.16
H35 3 750 m [10]: 1) Johan Karlsson, Tor, 22.35, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 23.16, 8) Roland Natanaelsson, do, 28.36
H40 3 490 m [23]: 1) Henrik Johnsson, Tor, 20.27, 6) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 23.07, 11) Håkan Carefall, do, 25.16, 19) Christer Linderborg, do, 31.33
H50 3 270 m [20]: 1) Hans Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 19.33, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 25.06, 13) Mats Landqvist, do, 27.12, 14) Pelle Höök, do, 27.20
H55 3 090 m [29]: 1) Peter Rasmussen, Nyköping, 20.04, 7) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 23.41
H60 2 710 m [18]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 19.46, 17) Kjell Frodin, do, 31.09
H65 2 510 m [24]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 19.46, 6) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 22.56, 16) Stig Karlsson, do, 27.47
H70 2 310 m [17]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 17.04, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 19.32, 4) Bo Karlsson, do, 21.00, 15) Sune Ahlin, do, 26.00
H80 1 990 m [6]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 22.30, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 33.19
D10 2 090 m [10]: 1) Anna Hallmén, Tisaren, 14.54, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 18.21
D12 2 170 m [10]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 14.31, 5) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 20.18
D14 2 300 m [16]: 1) Elin Lindberg, Djerf, 18.27, 5) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 22.49, 7) Rebecca Mårtensson, do, 23.56, 14) Andrea Andersson, do, 32.28, 16) Sofia Persson, do, 52.51
D16 2 940 m [12]: 1) Hanna Hellsing, Lindebygden, 22.13, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 23.28, 10) Nina Andersson, do, 35.05
D40 2 900 m [14]: 1) Anna Folkegård, Strängnäs-Malmby, 21.35, 13) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 31.04
D45 2 590 m [14]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 20.19, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 27.00
D50 2 380 m [7]: 1) Eva Oskarsson, Hagaby, 18.13, 4) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 22.52
D60 2 260 m [8]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 24.39, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 30.21, 4) Siv Frodin, do, 31.12
D65 2 220 m [11]: 1) Anita Johansson, Tor, 21.28, 11) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 43.27
D70 2 080 m [9]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 32.07, 6) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 37.04
U1 2 120 m [14]: 1) Markus Österlund, Västerås, 17.28, 5) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 24.32
U2 2 220 m [9]: 1) Emelie Hallblom, Tisaren, 19.58, 6) Veronica Mårtensson, Köping-Kolsva, 28.41
U3 2 360 m [3]: 1) Gustav Möllberg, Arboga, 25.45, 2) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 27.40
Ö2 2 390 m [11]: 1) Anna Håkansson, Joar Viking Enköping, 29.14, 9) Ylva Gustafsson, Köping-Kolsva, 54.08
Ö4 2 780 m [23]: 1) Anna Lundh, Surahammar, 29.49, 16) Bernt Bergsten, Köping-Kolsva, 47.46
Ö7 3 190 m [27]: 1) Glen Bales, Kåre, 26.30, 12) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 38.20
Ö8 3 860 m [15]: 1) Hans Näslund, Västerås, 24.19, 2) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 26.01, 6) Karin Waldemarsson, do, 32.13, 7) Tomas Danielsson, do, 33.01, 13) Tommy Olsson, do, 37.34


DM, Ultralång 20090812
H21 15 590 m [7]: 1) Martin Regborn, Hagaby, 90.46
H18 10 600 m [2]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 79.59
D21 10 600 m [3]: 1) Sofi Thorsell, Västerås, 82.10, 3) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 113.04
D18 8 870 m [4]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 77.36, 2) Sofie Landqvist, do, 81.10
H16 8 870 m [4]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 63.58, 3) Niclas Larsson, do, 78.10
H35 15 590 m [4]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 120.02
H40 11 520 m [7]: 1) Hans Näslund, Västerås, 80.33, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 93.31
H45 11 520 m [2]: 1) Roger Åsberg, Hedströmmen, 87.18, 2) Thomas Lagesson, Köping-Kolsva, 99.04
H50 10 600 m [6]: 1) Lars Landström, Långhundra, 92.45, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 99.47
H60 7 220 m [9]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 61.53, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 66.23
H70 5 090 m [10]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 44.15, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 69.58, 10) Sune Ahlin, do, 76.04
H80 4 360 m [1]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 65.37
D10 2 860 m [4]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 29.50
D12 3 210 m [6]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 24.56, 6) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 50.57
D14 5 590 m [8]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 51.41, 3) Rebecca Mårtensson, do, 70.43, 5) Teresa Stafström, do, 82.33, 8) Andrea Andersson, do, 101.16
D16 7 220 m [6]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 64.35, 6) Nina Andersson, do, 113.14
D40 8 870 m [5]: 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 84.20, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 96.41
D50 7 220 m [3]: 1) Lena Larsson, Sala, 67.17, 3) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 115.42
Ö7 4 360 m [10]: 1) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 36.35, 4) Pelle Höök, do, 46.12, 6) Anders Waldermarsson, do, 58.09, 9) Siv Frodin, do, 94.15
Ö9 8 870 m [7]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 57.32, 2) Erik Waldemarsson, do, 63.11

Komplett resultatsammanställning >>


STRÖMSTAD: SM Sprint, kval 20090727

H18 2 900 m [30]: 1) Rickard Ohlsson, Haninge, 13.44, 10) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 15.49


Eskilstuna Weekend 20090710-12
Totalresultat >>


Hallands 3-dagars 20090710-12
Komplett resultatsammanställning >>


O-ringen 20090719-24
Komplett resultatsammanställning >>
KKOK-resultat >>


DREFJÄLL: Idre 3-dagars 20090625
Ö7 [6]: 1) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 127.42


TANDÅDALEN: Sälen 3+3 sprint 20090626
H35 3 050 m [11]: 1) Calle Andersson, Skogsstjärnan, 17.44, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 19.11
H70 1 810 m [8]: 1) Ingemar Holmberg, Hagen, 15.29, 2) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 15.41
D40 2 110 m [15]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 14.21, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 17.50


TANDÅDALEN: Sälen 3+3 medel 20090627
H21 E 5 050 m [32]: 1) Erik Engstrand, Göteborg, 38.17, 21) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 48.11
H20 E 4 390 m [8]: 1) Sebastian Månsson, Hagaby, 33.54, 3) John Hedlund, Köping-Kolsva, 36.33
D20 E 3 060 m [5]: 1) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 33.28
H35 3 850 m [14]: 1) Stefan P Svanström, Österåker, 32.49, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 41.08
H70 2 300 m [14]: 1) Hans Mårtensson, Dalaporten, 22.13, 14) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 48.49
D40 2 930 m [18]: 1) Ingela Eriksson, Gävle, 36.17, 12) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 56.50
D65 2 230 m [19]: 1) Christina Schedwin, Herkules, 23.51, 16) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 39.17
Ö4 2 850 m [19]: 1) Rebecca H-Järnving, Attunda, 24.23, 17) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 52.51


TANDÅDALEN: Sälen 3+3 lång 20090626
H21 ELIT 12 740 m [29]: 1) Per Carlborg, Nyköping, 76.06, 21) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 107.32
H20 ELIT 10 040 m [8]: 1) Viktor Larsson, Hagaby, 65.25, 5) John Hedlund, Köping-Kolsva, 83.54
D20 ELIT 6 620 m [5]: 1) Marie Pettersson, Djerf, 59.04, 4) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 67.41
H35 7 150 m [15]: 1) Calle Andersson, Skogsstjärnan, 46.21, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 51.00
H70 4 090 m [15]: 1) Ingemar Holmberg, Hagen, 44.48, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 72.49
D40 3 970 m [20]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 34.27, 20) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 103.33
D65 3 120 m [19]: 1) Ing-Marie Moselius, Stora Tuna, 36.55, 11) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 55.50
ÖPPEN 5 3 950 m [24]: 1) Jörgen Aurén, Viking, 33.54, 21) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 70.43


FELLINGSBRO: Fellingsbro 2-kvällars, etapp 1 20090623
Bana A 8 030 m [17]: 1) Anders Lindéus, Hagaby, 51.17, 6) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.00.41
Bana B 5 000 m [75]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 36.17, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 39.40, 6) Tomas Danielsson, do, 41.20, 15) Alf Lindberg, do, 45.47, 18) Sofie Landqvist, do, 46.58, 20) Kenneth Larsson, do, 47.19, 36) Anna Birkestål, do, 53.01, 58) Pelle Höök, do, 1.04.36
Bana C 3 020 m [78]: 1) Erik Oskarsson, Hagaby, 26.16, 66) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 55.35,

 

FELLINGSBRO: Fellingsbro 2-kvällars, etapp 2
Bana B 5 560 m [63]: 1) Kalle Björkman, Arboga, 36.29, 6) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 46.51, 29) Alf Lindberg, do, 53.26, 31) Kenneth Larsson, do, 54.14, 39) Pelle Höök, do, 59.47
Bana C 3 050 m [63]: 1) Morgan Svensson, Tisaren, 29.43, 34) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 46.13,


Budkavle-DM i vid Arbogas klubbstuga, Ekbacksbadet. 20090610
D16 (3) 1)Västerås SOK, 116,18, 2)Köping-Kolsva OK 1, 140,58, Melina Carlsson, Rebecca Mårtensson, Sabina Hedlund.
H16 (3) 1) Västerås SOK, 118,12, 2) Köping-Kolsva OK, 140,32 Niklas Larsson, Samuel Hedlund, Gustav Lagergren, Janne Selkälä
H150 (5) 1) Västerås SOK, 132,04,  5)    Köping-Kolsva OK, 163,03, Mats Birkestål, Pelle Höök, Mats Landqvist
H180 (10), 1)   Köping-Kolsva OK, 94,59, Alf Lindberg, Stig Törnkvist, Kenneth Larsson, 
8) Köping-Kolsva OK 2, 132,39, Bo Lindkvist, Kjell Frodin, Bo Eriksson
H17 (9) 1)  Västerås SOK, 162,10, 2)   Köping-Kolsva OK, 165,50, Marcus Eek, Niklas Profors, Jonas Vikström
H210 (13) 1)      Hallstahammars OK 90,51, 2)  Köping-Kolsva OK 98,28, Bo Karlsson, Sune Ahlin, Torbjörn Eriksson


HAMRE: Arboga 3-dagars, etapp 1, 20090601
Bana1 [2]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 59.09
Bana2 [25]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 46.10, 20) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 68.45
Bana3 [37]: 1) F Henrik Åhman Enen, Enköping, 38.15, 22) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 55.16, 23) Kjell Frodin, do, 55.32, 34) Owe Eek, do, 66.33
Bana 4 [32]: 1) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 32.57, 12) Hans-Erik Hansson, do, 43.16, 31) Gunborg Sundberg, do, 79.47


HAMRE: Arboga 3-dagars, etapp 2 20090602
Bana1 [11]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 33.02, 5) Kenneth Larsson, do, 50.40, 7) Bengt-Olov Hasselkvist, do, 65.43
Bana3 [24]: 1) Mikael Danielsson, Arboga, 36.03, 11) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 43.50, 18) Hans-Erik Hansson, do, 50.28
Bana 5 [7]: 1) Oskar Erixon, Fellingsbro, 19.19, 7) Elin Danielsson, Köping-Kolsva, 41.26
Bana 4 [8]: 1) Per Jacobsson, Arboga, 21.07, 7) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 36.14


NALLES: Arboga 3-dagars, etapp 3, 20090603
Bana1 [3]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 54.57
Bana2 [26]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 35.44, 5) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 44.41, 11) Johanna Larsson, do, 48.37, 15) Marie Larsson, do, 50.46, 17) Janne Selkälä, do, 51.54, 19) Kenneth Larsson, do, 55.14
Bana3 [46]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.24, 5) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 40.59, 40) Yvonne Carlsson, do, 59.15, 41) Nina Andersson, do, 60.11, 42) Hans-Erik Hansson, do, 62.28, 46) Teresa Stafström, do, 90.14
Bana 5 [6]: 1) Rasmus Möller, Arboga, 17.27, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 24.54


SKARA SOMMARLAND: Sommarlandssprinten 2009
H21 Extra vaganza 2 800 m [144]: 1) Erik Holmberg, Hakarpspojkarna, 13.01, 46) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 18.31
H12 1 990 m [63]: 1) Olle Andersson, Tullinge, 13.03, 28) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 19.42, 3
H16 Extra vaganza 2 800 m [64]: 1) Jens Wängdahl, Gipen, 16.22, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 16.27, 
D14 2 250 m [47]: 1) Josefine Kristiansson, Trollhättans SOK, 13.46, 11) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 20.05, 22) Andrea Andersson, do, 22.35, 27) Evelina Bergsten, do, 24.33, 46) Sofia Persson, do, 38.14
D14 Extra vaganza 2 800 m [49]: 1) Annie Hyrefelt, Ryda, 20.29, 11) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 24.56
D16 2 500 m [16]: 1) Ida Karlsson, Lidköping, 19.37, 8) Nina Andersson, Köping-Kolsva, 26.42, 
D50 2 140 m [19]: 1) Kerstin Burman, Kvillebyn, 19.19, 5) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 21.26
U1 1 340 m [130]: 1) Jimmy Sjögren, Hallby, 9.46, 48) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 20.31
U2 1 700 m [114]: 1) Maja Åkesson, Hakarpspojkarna, 14.36,  39) Veronica Mårtensson, Köping-Kolsva, 21.43


SURAHAMMAR: Västmanland Park Tour, Final  20090530
H12 1 370 m [25]: 1) Isak Söderström, Sala, 8.54, 11) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 11.00, 13) Rasmus Bergsten, do, 12.40
H14 1 660 m [13]: 1) Carl Näslund, Västerås, 8.26, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 22.52
H16 1 930 m [8]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 9.45, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 10.19
H17-20 2 020 m [6]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 10.44, 6) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 12.27
D10 1 210 m [10]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 9.58, 3) Alva Lamprecht, do, 12.49, 7) Emelie Bajec, do, 22.07, 8) Andrea Lamprecht, do, 22.15
D12 1 250 m [12]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 8.04, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 12.32, 11) Gabriella Lindblom, do, 16.25
D14 1 490 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 8.26, 3) Rebecca Mårtensson, do, 10.06, 7) Teresa Stafström, do, 12.17, 8) Andrea Andersson, do, 13.18, 12) Sofia Persson, do, 24.19
D16 1 730 m [14]: 1) Madeleine Ahlström, Västerås, 10.20, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.37, 7) Sabina Hedlund, do, 12.50, 13) Nina Andersson, do, 18.16
Sammanlagda resultat VPT >>


SUNDSVALL: Tour de Medelpad, medeldistans 20090524
H21 E 5 190 m [51]:
1) Hans Olof Amblie, Lidingö, 34.47, 40) Niklas Profors, Köping-Kolsva, 47.15
H18 E 3 900 m [57]: 1) Anton Sjökvist, Stora Tuna, 26.53, 51) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 37.32
D20 E 3 830 m [62]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 31.40, 61) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 64.02
D18 E 3 520 m [58]: 1) Hanna Axelsson-Meyerson, Linné, 33.04, 28) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 41.10
H21 4 970 m [46]: 1) Olle Winroth, Friskus Varberg, 40.00, 29) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 53.34
H20 4 110 m [22]: 1) Andreas Berg, Linköping, 37.23, 13) John Hedlund, Köping-Kolsva, 42.08
H18 3 670 m [58]: 1) Gustav Åhrén, Motala, 29.07, 38) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 42.16
H14 2 410 m [40]: 1) Jens Rönnols, Täby, 16.41, 38) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 33.33
H35 4 110 m [12]: 1) Per Magnusson, Linköping, 30.34, 8) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 48.26
H50 3 200 m [49]: 1) Per Magnusson, Nolaskogsarna, 24.55, 34) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 38.18, 43) Pelle Höök, do, 48.20
D18 3 050 m [59]: 1) Emma Edejern, Alfta-Ösa, 33.04, 25) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 41.46, 36) Sandra Burén, do, 45.21, 47) Josefin Eriksson, do, 51.32
D45 2 990 m [53]: 1) Anneli Berggren, Denseln, 30.51, 31) Karin Profors, Köping-Kolsva, 46.31


MORA: Mora Youth Challange Medeldistans 20090523
H16 4 040 m [88]: 1) Robin Pousette, Rånäs, 26.40, 39) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 38.53, 76) Niclas Larsson, do, 55.18
H40 4 360 m [61]: 1) Björn Kristiansson, Trollhättans SOK, 26.11, 27) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 38.16
D12 2 480 m [56]: 1) Ronja Björklund, Bjursås, 19.24, 46) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 41.11
D14 3 280 m [75]: 1) Sanna Skoog, Kil, 26.32, 9) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 31.35, 52) Rebecca Mårtensson, do, 45.53
D16 3 440 m [70]: 1) Elin Svensson, Nässjö, 28.10, 48) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 48.29
D45 3 360 m [50]: 1) Anne Magnusson, Landehof, 23.43, 24) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 40.41, 43) Christina Englöf, do, 58.03
D50 2 820 m [30]: 1) Elisabeth Öström, Tyr, 23.34, 17) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 33.41
D60 2 650 m [23]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 24.36, 16) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 43.59
Öppen 4 3 150 m [45]: 1) Sören Wilhelmsson, Falköping, 36.02, 8) Per Stafström, Köping-Kolsva, 43.21


SUNDSVALL: Tour de Medelpad-SOK med Silva Juniorcup Lång 20090523
H20 E 10 170 m [56]: 1) Olle Boström, Järl, 68.58, 54) John Hedlund, Köping-Kolsva, 112.16
H18 E 8 260 m [52]: 1) Göran Winblad, Rehn, 60.58, 46) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 89.29
D20 E 6 970 m [57]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 63.53, 50) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 110.52
D18 E 5 320 m [63]: 1) Viktoria Ernstsson, Göingarna, 52.16, 45) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 70.19
H18 L 7 740 m [37]: 1) Erik Nyberg, Denseln, 73.09, 30) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 107.07
H14 3 710 m [50]: 1) Jens Rönnols, Täby, 30.34, 41) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 50.11
H35 7 530 m [10]: 1) Per Magnusson, Linköping, 61.35, 9) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 101.06
H50 5 500 m [51]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 43.34, 48) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 86.56
D18 L 5 270 m [34]: 1) Maja Pettersson, Dacke, 61.53, 13) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 70.36, 29) Sandra Burén, do, 87.49
D16 4 020 m [42]: 1) Tove Lagerberg, Södertörn, 42.27, 39) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 76.26
D45 4 110 m [47]: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 41.15, 32) Karin Profors, Köping-Kolsva, 69.38


H16 1) Robin Pousette, Rånäs, 26.40, 39) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 38.53, 76) Niclas Larsson, do, 55.18
H40 4 360 m [61]: 1) Björn Kristiansson, Trollhättans SOK, 26.11, 27) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 38.16
D12 2 480 m [56]: 1) Ronja Björklund, Bjursås, 19.24, 46) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 41.11
D14 3 280 m [75]: 1) Sanna Skoog, Kil, 26.32, 9) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 31.35, 52) Rebecca Mårtensson, do, 45.53
D16 3 440 m [70]: 1) Elin Svensson, Nässjö, 28.10, 48) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 48.29
D45 3 360 m [50]: 1) Anne Magnusson, Landehof, 23.43, 24) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 40.41, 43) Christina Englöf, do, 58.03
D50 2 820 m [30]: 1) Elisabeth Öström, Tyr, 23.34, 17) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 33.41
D60 2 650 m [23]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 24.36, 16) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 43.59
Öppen 4 3 150 m [45]: 1) Sören Wilhelmsson, Falköping, 36.02, 8) Per Stafström, Köping-Kolsva, 43.21

GETINGEDALEN: KFUM-Träffen 20090517
D18 ELIT [13]:
1) Lovisa Larsson, Hagaby, 57.53, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.04.45
H16 [39]: 1) Mandus Ridefelt, Linné, 31.02, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 36.39
H50 [35]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 46.37, 20) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 1.09.16
D45 [21]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 35.45, 11) Karin Profors, Köping-Kolsva, 47.56
Öppen 5 [23]: 1) Peter Natanelsson, Vingåker, 39.35, 4) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 46.23


GETINGEDALEN: Kilsbergsträffen 20090516
H21 ELIT 4 870 m [43]:
1) Jonas Engström, Hällen, 33.58
H20 ELIT 4 110 m [3]: 1) Eric Rosander, Finspång, 35.05
H18 ELIT 3 760 m [13]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 29.57
D21 ELIT 3 760 m [30]: 1) Maria Magnusson, Sävedalen, 30.09
D20 ELIT 3 140 m [4]: 1) Carolin Svensson, Björkfors, 38.57, 3) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 51.21
D18 ELIT 2 980 m [16]: 1) Kajsa Hammarström, Hällen, 35.49
H60 2 990 m [27]: 1) Håkan Viktor Winnberg, Trenne Ullared, 30.31, 21) Owe Eek, Köping-Kolsva, 48.11, 26) Kjell Frodin, do, 1.02.29
H65 2 790 m [54]: 1) Östen Eklöf, Milan, 30.16, 38) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 47.12
H70 2 480 m [23]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 31.44, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 37.29
D10 2 050 m [10]: 1) Anna Hallmén, Tisaren, 19.11, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 33.50
D45 2 790 m [24]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 27.08, 17) Karin Profors, Köping-Kolsva, 46.19
D60 1 990 m [18]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 29.13, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 48.09, 17) Monica Törnkvist, do, 1.07.12
Öppen 4 2 810 m [40]: 1) Tomas Dömstedt, Letstigen, 38.54, 3) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 40.31

SKINNSKATTEBERG: VPT, deltävling 2 20090512
H20 2 840 m [4]:
1) Viktor Öhlén, Surahammar, 13.21, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 14.45
D20 2 660 m [1]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 18.01
H14 1 900 m [14]: 1) Carl Näslund, Västerås, 8.39, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 9.40
H16 2 550 m [8]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 11.28, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 11.50, 6) Niclas Larsson, do, 14.49
D10 1 300 m [8]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 7.52, 6) Alva Lamprecht, do, 11.51
D12 1 460 m [9]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 7.03, 9) Gabriella Lindblom, Köping-Kolsva, 13.05
D14 1 920 m [15]: 1) Victoria Byman, Västerås, 10.44, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.46, 4) Rebecca Mårtensson, do, 12.09, 5) Teresa Stafström, do, 12.47, 10) Andrea Andersson, do, 15.39
D16 2 350 m [11]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 13.22, 6) Nina Andersson, do, 15.32, 7) Sabina Hedlund, do, 15.49


TÄRNA FOLKHÖGSKOLA, SALA: VPT 4
H20 2 530 m [6]: 1) Viktor Öhlén, Surahammar, 13.01, 2) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 14.38
H12 1 870 m [25]: 1) Isak Söderström, Sala, 11.07, 10) Robin Bajec, Köping-Kolsva, 19.04, 17) Rasmus Bergsten, do, 24.52
H14 2 200 m [15]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 11.10, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 13.05
H16 2 350 m [10]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 11.45, 4) Niclas Larsson, do, 14.42
D10 1 500 m [11]: 1) Hanna Sundström, Västerås, 13.21, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 13.48, 5) Alva Lamprecht, do, 17.30, 6) Emelie Bajec, do, 21.22, 9) Andrea Lamprecht, do, 27.24
D12 1 870 m [10]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 13.29, 5) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 17.18
D14 2 200 m [13]: 1) Victoria Byman, Västerås, 13.49, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 14.08, 6) Teresa Stafström, do, 20.28, 9) Andrea Andersson, do, 24.33, 11) Sofia Persson, do, 27.08
D16 2 230 m [14]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 14.46, 4) Sabina Hedlund, do, 18.23, 6) Nina Andersson, do, 19.36


TUNGELSTA: Silva Junior Cup medeldistans Söders SOL 20090510
H18 E 4 070 m [61]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 26.13, 25) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 32.08
D18 E 3 640 m [57]: 1) Anna Segersson, Torpa, 32.26, 27) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 41.27
H21 5 080 m [45]: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn of, 34.18, 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 41.00
H20 3 940 m [25]: 1) Henrik Tosteberg, Linköping, 32.13, 16) John Hedlund, Köping-Kolsva, 45.41
H50 3 160 m [45]: 1) Hans Tarandi, Lidingö, 24.01, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 27.27, 24) Mats Landqvist, do, 34.20
D18 3 510 m [49]: 1) Hanna Käll, Tumba-Mälarhöjden, 36.26, 21) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 45.01, 43) Josefin Eriksson, do, 62.05


GUSSELBY: Lindebygdsträffen, lång 20090510
H21 9 500 m [11]: 1) Johan Sundén, Västerås, 1.04.55, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 1.20.16, 8) Erik Englöf, do, 1.38.31, 11) Johan Englöf, do, 1.56.44
H14 4 110 m [11]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 35.13, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 40.14
H16 5 080 m [9]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 36.45, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 39.05, 7) Niclas Larsson, do, 52.01
H40 6 450 m [4]: 1) Mårten Källström, Sala, 50.33, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 51.42
H45 5 770 m [12]: 1) Ulf Magnusson, Leksand, 40.38, 11) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 55.27
H60 4 490 m [16]: 1) Lars Åke Wall, Tisaren, 34.12, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.09
H65 4 030 m [22]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.06, 5) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.32
H70 4 030 m [14]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 38.47, 2) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 40.34, 11) Bo Karlsson, do, 49.14
D14 3 460 m [12]: 1) Nina Hallor, Tisaren, 34.09, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 36.10, 8) Rebecca Mårtensson, do, 49.43, 10) Teresa Stafström, do, 55.09, 11) Andrea Andersson, do, 57.29
D16 4 000 m [7]: 1) Frida Winterås, Västerbergslagen, 38.07, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 39.51, 7) Nina Andersson, do, 1.12.35
D40 4 030 m [8]: 1) Kajsa Holmqvist, Hagaby, 39.25, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 43.56
D45 4 030 m [9]: 1) Kerstin Larsson, Hagaby, 34.20, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 51.27, 8) Christina Englöf, do, 55.28
D50 3 490 m [9]: 1) Lena Larsson, Sala, 31.12, 5) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 41.48
D60 3 490 m [10]: 1) Barbro Möllberg, Arboga, 35.32, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 51.17, 10) Siv Frodin, do, 55.32
D65 3 130 m [11]: 1) Ing-Marie Moselius, Stora Tuna, 37.58, 8) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 49.36
D75 2 560 m [4]: 1) Irma Andersson, Rimbo, 35.41, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 42.13
Öppen 5 4 110 m [15]: 1) Tony Herbert Carlsson, KFUM Örebro, 42.33, 7) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva, 52.33, 15) Per Stafström, do, 59.25
Öppen 7 3 130 m [26]: 1) Ulf Larsson, Garphyttan, 26.52, 13) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 41.02
Öppen 8 4 940 m [17]: 1) Lars Nordin, Sundsvall, 35.43, 7) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 45.13, 13) Pelle Höök, do, 52.02
Öppen 9 7 450 m [6]: 1) Erik Groth, KFUM Örebro, 56.32, 5) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 1.18.49


GUSTAVSBERG: J-cup och medeldistans 20090509
H18 ELIT [56]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 48.17, 49) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 1.08.24
D18 ELIT [54]: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 44.03, 45) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 1.13.19
H21 LÅNG [30]: 1) Martin Lindskog, Ravinen, 1.19.56, 17) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 1.35.17
H45 [57]: 1) Mikael Ingelsson, Ockelbo, 39.15, 31) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 55.36
H50 [55]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 42.42, 24) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 59.04
D18 Lång [49]: 1) Elin Sundqvist, Tullinge, 46.03, 40) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 1.07.18


GUSSELBY: Lindebygdsträffen, medel 20090509
H21 4 490 m [12]: 1) Per Eklöf, KFUM Örebro, 28.30, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 32.44
H18 3 710 m [5]: 1) John Oskarsson, Hagaby, 31.05, 5) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 38.48
H14 3 050 m [9]: 1) Jonathan Karlsson, Tylöskog, 27.14, 8) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 48.51
H16 3 850 m [9]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 31.06, 3) Niclas Larsson, do, 36.40
H40 3 710 m [10]: 1) Hans-Erik Danielsson, Västerbergslagen, 28.04, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 30.20
H60 2 650 m [8]: 1) Paul Erik Glasberg, Västerbergslagen, 23.29, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.15, 6) Kjell Frodin, do, 29.47
H65 2 650 m [19]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 21.59, 5) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 27.14, 10) Stig Karlsson, do, 30.14, 18) Hans-Erik Hansson, do, 40.25
H70 2 650 m [10]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 26.10, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 29.14
D10 2 110 m [1]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 22.59
D14 2 790 m [8]: 1) Maria Andersson, Västerbergslagen, 24.16, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 28.06
D16 3 170 m [5]: 1) Linnea Holmqvist, Hagaby, 29.28, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.14, 5) Sabina Hedlund, do, 39.37
D40 3 040 m [7]: 1) Anna-Lena Gustafsson, Gagnef, 29.42, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 32.40, 6) Pernilla Einan, do, 37.17
D45 2 650 m [15]: 1) Anne Bodin, Almby, 24.21, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 28.50, 7) Karin Profors, do, 29.58, 13) Christina Englöf, do, 41.08
D50 2 650 m [4]: 1) Eva Oskarsson, Hagaby, 24.17, 2) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 34.51
D60 2 130 m [5]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 26.06, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.33
D70 2 130 m [3]: 1) Monica Wengrud, Norberg, 35.55, 2) Göta Margareta Kåberg, Köping-Kolsva, 40.00
D75 2 130 m [4]: 1) Gun Holmqvist, Arboga, 41.07, 4) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 52.59
Öppen 5 4 110 m [16]: 1) Tony Herbert Carlsson, KFUM Örebro, 38.47, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva, 46.57, 14) Stefan Hedlund, do, 1.03.56
Öppen 7 3 040 m [15]: 1) Dan Höök, Arboga, 26.23, 5) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 40.32, 15) Svecka Kåberg, do, 1.01.01


 ENKÖPING: Majracet 20090509
H21 5 100 m [23]: 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn of, 33.00, 10) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 38.52
H50 3 700 m [11]: 1) Thomas Johansson, Rånäs, 24.31, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 36.35, 8) Pelle Höök, do, 38.40
H70 2 800 m [18]: 1) Martin Engqvist, Upsala, 29.05, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 35.39
Öppen 1 1 900 m [6]: 1) Emil Ahlström, Västerås, 32.53, 2) Lena Oscarsson, Köping-Kolsva, 35.28
Öppen 7 4 400 m [35]: 1) Andreas Eriksson, Västerås, 30.59, 20) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 44.45
 


KÖPING: VPT, deltävling 1 20090505
H12 1 490 m [24]: 1) Isak Söderström, Sala, 10.06, 14) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 17.17
H14 1 670 m [14]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 10.08, 4) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 12.48
H16 1 910 m [8]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 11.08, 5) Niclas Larsson, do, 14.11
D10 1 360 m [8]: 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 12.30, 3) Alva Lamprecht, Köping-Kolsva, 17.17
D12 1 360 m [13]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 8.33, 8) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 13.14, 10) Gabriella Lindblom, do, 18.28, 13) Kristin Oscarsson, do, 22.37
D14 1 480 m [15]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 10.00, 2) Rebecca Mårtensson, do, 11.34, 10) Andrea Andersson, do, 18.49, 15) Sofia Persson, do, 34.59
D16 1 590 m [11]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.58, 8) Sabina Hedlund, do, 15.06, 9) Nina Andersson, do, 15.44


ÅSBRO (HALLSBERG): Tisarträffen, långdistans
H21 8 150 m [7]: 1) Roine Schölin, Örkelljunga, 1.10.16, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 1.15.59
H18 6 420 m [8]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 48.12
H14 3 680 m [9]: 1) Jonathan Karlsson, Tylöskog, 35.29, 8) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 1.11.25
H16 4 770 m [10]: 1) Leif Svensson, Finspång, 43.26, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 49.56, 7) Niclas Larsson, do, 56.20
H45 5 520 m [18]: 1) Leif Helgman, Tyr, 49.27, 17) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 1.33.03
H50 4 700 m [13]: 1) Mats Carlsvärd, Almby, 46.36, 8) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 59.16
H60 4 220 m [17]: 1) Göran Andersson, Tylöskog, 44.07, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 49.09
H70 3 630 m [3]: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 49.41, 3) Sune Ahlin, do, 1.09.45
D18 4 250 m [5]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 43.45
D16 3 930 m [3]: 1) Amanda Jacobsson, Degerfors, 46.23, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 53.50
D45 4 100 m [10]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 44.09, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 1.04.35
D65 3 030 m [11]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 42.35, 10) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 1.30.45
H35 MOTION 4 660 m [2]: 1) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 1.27.51
Öppen 2 3 170 m [2]: 1) Ylva Gustavsson, Köping-Kolsva, 1.13.56, 2) Lena Oskarsson, do, 1.13.57
Öppen 5 3 980 m [11]: 1) Johan Nyman, Hagen, 40.44, 5) Erik Bo Gustav Eriksson, Köping-Kolsva, 1.00.29, 9) Kerstin Elisabet Erikss, do, 1.30.32
Öppen 7 3 030 m [28]: 1) Ulf Larsson, Garphyttan, 37.42, 3) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 41.32, 9) Jan Sivert Rehdin, do, 47.26, 12) Frank Larsson, do, 48.52, 28) Sven Eric Kåberg, do, 1.35.58


HORNDAL: Dalaporten - Långdistans 20090503
D18 E 5 570 m [17]:
1) Maria Nordström, Gävle, 45.07, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 51.47
H40 6 500 m [31]: 1) Olov Vikström, Sundsvall, 37.55, 18) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 55.33
H50 5 720 m [32]: 1) Lars Lindgren, Ödmården, 39.12, 22) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 57.02
D14 3 840 m [27]: 1) Maria Andersson, Västerbergslagen, 34.28, 14) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 41.07
D45 3 840 m [4]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 55.01
D50 4 240 m [18]: 1) Lena Larsson, Sala, 38.16, 12) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 50.08


HORNDAL: Dalaporten - Medeldistans 20090502
H18 E 3 800 m [23]: 1) Göran Winblad, Rehn, 26.09, 23) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 65.25
H65 2 700 m [35]: 1) Olle Johansson, Hedemora, 25.30, 3) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 25.56
D14 2 810 m [32]: 1) Sarah Hale, Kåre, 22.27, 8) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 28.49
D45 2 720 m [31]: 1) Maria Bergfält, Domnarvet, 24.21, 30) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 72.15
D50 2 310 m [12]: 1) Lena Larsson, Sala, 21.16, 11) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 48.11
D60 2 300 m [17]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 24.00, 16) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 50.17


HALLSBERG: Tisarträffen, medel 20090501
H18 [7]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 29.27, 2) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 30.34
H14 [17]: 1) Jonathan Karlsson, Tylöskog, 22.59, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 38.27
H16 [6]: 1) Johan Sandlund, Njudung, 31.29, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 38.15
H50 [11]: 1) Rolf Wikström, Tyr, 23.41, 6) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 34.17
H70 [10]: 1) Nils Grann, Kristinehamn, 31.20, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 33.46, 7) Bo Karlsson, do, 36.02
D12 [8]: 1) Maria Gustafsson, Hagaby, 23.33, 4) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 26.18
D14 [14]: 1) Elin Lindberg, Djerf, 26.11, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 30.12, 14) Teresa Stafström, do, 56.31
D16 [7]: 1) Hanna Hellsing, Lindebygden, 29.34, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 30.05
D45 [12]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 27.53, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 39.39


Silverjakten, Jordbron, Sala 20090501
H21 11 030 m [17]: 1) Erik Rost, Malungs Skogsmårdarna, 60.42,11) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 75.00
H18 6 790 m [11]: 1) Erik Fernlund, Säterbygden, 40.07, 7) Johan Englöf, Köping-Kolsva, 55.38
H16 5 660 m [10]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 38.33
H55 5 660 m [22]: 1) Thom Sandvik, Avesta, 41.01, 20) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 63.57
H65 5 110 m [32]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 35.18, 6) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.07, 27) Jan Sivert Rehdin, do, 56.42
H70 4 670 m [23]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 31.35, 19) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 50.46
D40 5 110 m [10]: 1) Josefine Nordström, Triangeln, 39.51, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 48.18
D45 3 140 m [3]: 1) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 34.45, 2) Eva Johansson, do, 35.39
D60 3 970 m [9]: 1) Eva Birgitta Halvarson, Kåre, 34.18, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 44.49


KLACKBERG: Bergslagsträffen 20090426
H21 7 730 m [4]:
1) Marcus Mattsson, Hedemora, 80.31, 2) Henrik Wickström, Arboga, 82.16
H12 3 020 m [19]: 1) Nils Alexandersson, Stora Tuna, 25.29, 11) Rasmus Möller, Arboga, 35.34
H16 6 110 m [14]: 1) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 38.55, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 46.40
H45 4 810 m [5]: 1) Jörgen Skoog, Västerbergslagen, 49.30, 5) Erik Möller, Arboga, 64.30
H55 5 900 m [19]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 45.42, 7) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 63.15, 11) Peder Wickström, do, 71.50
H60 5 440 m [14]: 1) Hans Käck, Dalaporten, 47.08, 4) Ulf Kjellin, Hedströmmen, 56.18, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 57.14, 8) Kjell Frodin, do, 60.27
H65 5 020 m [21]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 47.03, 2) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 48.31, 13) Lars Johansson, Hägersta, 61.26, 16) Hans Nordgren, Arboga, 68.05, 17) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 68.22, 18) Lars Olov Pettersson, Arboga, 70.57
H70 4 190 m [22]: 1) Svante Nyström, Västerbergslagen, 42.47, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 45.46, 6) Torbjörn Ericsson, do, 46.26, 7) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 46.31, 18) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 60.57
D10 2 780 m [5]: 1) Hanna Mårtensson, Skogsstjärnan, 31.24, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 33.25
D12 2 850 m [14]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 26.58, 7) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 38.08
D14 4 460 m [12]: 1) Elina von Krusenstierna, Kåre, 46.44, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 63.28, 7) Teresa Stafström, do, 64.08
D16 5 060 m [10]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 45.53
D45 5 020 m [14]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 48.16, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 58.20
D45 3 870 m [3]: 1) Eva Engman, Stora Tuna, 55.11, 2) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 65.19
D60 3 650 m [10]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 38.22, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 56.37
D65 3 530 m [11]: 1) Siv Stam, Säterbygden, 51.18, 8) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 63.02
D70 2 690 m [8]: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 36.50, 8) Birgit Haglund, Hedströmmen, 68.15
D75 2 580 m [5]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 50.04, 4) Gun Holmqvist, Arboga, 59.15, 5) Eva Turén, Hedströmmen, 77.30
Ö4 3 120 m [23]: 1) Reijo Järvi, Malmia, 30.45, 22) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 71.04, 23) Bernt-Olov Persson, Hägersta, 71.35
Ö5 4 460 m [9]: 1) Kent Dahlström, Kvarnsveden, 43.04, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva, 65.57
Ö6 5 350 m [5]: 1) Niclas Ahlström, Västerås, 51.51, 2) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva, 58.43
Ö7 2 970 m [26]: 1) Karin Ståhl, Kåre, 28.46, 5) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 33.56, 16) Frank Larsson, do, 46.04


TENASJÖN: Uppsala möte, långdistans 200900426
H35 6 870 m [8]: 1) Anders Boström, Linné, 42.03, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 44.39
H45 5 880 m [39]: 1) Mikael Ingelsson, Ockelbo, 37.42, 19) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 52.02
D40 4 350 m [15]: 1) Josefine Nordström, Triangeln, 37.19, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 50.16
D45 3 990 m [22]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 37.29, 4) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 43.07

FINSPÅNG: Silva J-cup20090426
H18 E 4 520 m [65]:
1) Martin Regborn, Hagaby, 26.54, 47) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 36.37
D21 E 4 410 m [39]: 1) Simone Niggli-Luder, Ulricehamn, 32.54
D20 E 4 050 m [57]: 1) Jenny Lönnkvist, Tullinge, 27.42
D18 E 3 640 m [66]: 1) Linnea Martinsson, Tyr, 24.51, 26) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 33.19, 60) Sofie Wetter, Arboga, 40.49
H50 3 210 m [31]: 1) Björn-Ove Pettersson, Attunda, 23.37, 18) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 33.13
D18 3 220 m [48]: 1) Maria Nordström, IFK Mora, 30.04, 14) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 36.55


KLACKBERG, NORBERG: Norbergs nationella, medel 20090425
H12 2 500 m [12]: 1) Nils Alexandersson, Stora Tuna, 22.42, 11) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 50.54
H14 3 290 m [20]: 1) Carl Näslund, Västerås, 22.04, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 30.49
H16 3 340 m [19]: 1) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 21.25, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 24.09
H50 3 400 m [18]: 1) Roger Lind, Leksand, 25.02, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 37.42
H60 3 110 m [16]: 1) Erik Johansson, Avesta, 29.19, 10) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 38.46
H65 3 020 m [26]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 28.44, 9) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.03, 19) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 41.00
H70 2 490 m [26]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 27.14, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 30.10, 10) Bo Karlsson, do, 30.32, 17) Sune Ahlin, do, 33.19
D10 2 160 m [8]: 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 22.05, 6) Alva Lamprecht, Köping-Kolsva, 40.12
D14 2 900 m [10]: 1) Maja Eriksson, Domnarvet, 27.32, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 34.36, 8) Teresa Stafström, do, 37.34, 9) Evelina Bergsten, do, 44.00
D16 2 950 m [10]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.58, 6) Sabina Hedlund, do, 40.28
D45 2 490 m [13]: 1) Eva Lindström, Västerås, 25.19, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 27.51, 12) Christina Englöf, do, 46.04
D55 2 510 m [5]: 1) Annika Norström, Hallstahammar, 34.39, 4) Annika Broström, Köping-Kolsva, 50.57
D60 2 390 m [12]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 27.17, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 36.42, 8) Monica Törnkvist, do, 38.52
D65 2 340 m [11]: 1) Siv Stam, Säterbygden, 33.54, 5) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 39.30
D70 2 010 m [6]: 1) Maud Bengtsson, Sala, 29.56, 6) Göta Margareta Kåberg, Köping-Kolsva, 41.58
D80 2 010 m [2]: 1) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 37.27
U1 2 110 m [13]: 1) Astrid Norgren, Stora Tuna, 19.50, 6) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 21.49
U3 2 470 m [10]: 1) Emma Engholm, Avesta, 38.16, 6) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 52.15, 10) Elin Dahlin, do, 84.44


TENA: OK Linné 20090425
H21 [54]: 1) Johan Sundén, Västerås, 32.40, 11) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 37.23
D40 [18]: 1) Josefine Nordström, Triangeln, 28.51, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 47.06

10-mila 20090418 KKOK-resultat >> Kompletta resultat >>


HALLSTAHAMMAR: Hallstaträffen 20090418
H40 3 970 m [8]: 1) Mårten Källström, Sala, 29.16, 2) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 32.36
H50 3 330 m [11]: 1) Thom Sandvik, Avesta, 26.39, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 26.45, 8) Pelle Höök, do, 31.16
H55 3 100 m [24]: 1) Per Ove Gustav Wallén, Täby, 23.40, 19) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 34.52
H60 2 930 m [23]: 1) Olle Granath, Surahammar, 23.56, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 27.39, 16) Kjell Frodin, do, 34.05
H65 2 730 m [31]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 23.07, 5) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 26.24, 27) Hans-Erik Hansson, do, 40.46
H70 2 610 m [25]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 23.15, 5) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 29.07, 20) Bo Karlsson, do, 35.04
D10 2 030 m [4]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 14.53, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 19.49
D40 2 800 m [13]: 1) Mia Bierfeldt, Ärla, 24.38, 11) Pernilla Einan, Köping-Kolsva, 39.09, 13) Helena Holmberg, do, 46.42
D45 2 610 m [9]: 1) Eva Wadman, Västerås, 26.26, 8) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 42.13
D55 2 350 m [14]: 1) Karin Gustavsson, Strängnäs-Malmby, 20.12, 14) Annika Broström, Köping-Kolsva, 37.18
D60 2 210 m [10]: 1) Maud Iréne Sundén, Järnbärarna, 22.31, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 32.41, 8) Siv Frodin, do, 38.41
D65 2 060 m [13]: 1) Inger Olsson, Sala, 26.21, 13) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 42.19
D75 1 730 m [5]: 1) Gun Helmersson, Lindebygden, 31.29, 2) Gunborg Sundberg, Köping-Kolsva, 33.14
U1 2 070 m [7]: 1) Iris Van Loenhout, Hedströmmen, 20.38, 5) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 29.38
Ö4 3 140 m [41]: 1) Bo Gustafsson Enen, Enköping, 30.29, 2) Robin Johansson, Köping-Kolsva, 33.11, 31) Annika Holmström, do, 63.16, 32) Eva Johansson, do, 66.06
Ö7 2 730 m [33]: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 21.24, 24) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 44.19, 26) Mats Kåberg, do, 44.58, 27) Toni Andersson, do, 45.23
Ö8 4 360 m [34]: 1) Hans Näslund, Västerås, 33.44, 5) Erik Valdemarsson, Köping-Kolsva, 36.42, 24) Therese Björklund, do, 50.18, 26) Anders Waldemarsson, do, 58.25, 32) Bengt Hasselkvist, do, 68.17
Kompletta resultat
>>


KJULA: Kjulas Påsk-OL 20090413
H21 7 050 m [9]: 1) Grigory Lazarev, Arboga, 44.45, 4) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 52.01,
H18 7 050 m [24]: 1) Henrik Jonsson, Rodhen, 45.28, 8) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 50.23, 22) Johan Englöf, do, 1.07.16
H14 4 020 m [20]: 1) Fredrik Malmfors, Skogspojkarna, 28.10, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 45.13
H16 4 900 m [12]: 1) Joakim Byström, Järfälla, 34.42, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 44.41
H50 5 780 m [31]: 1) Hans Tarandi, Lidingö, 40.55, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 43.21, 21) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 58.03,
24) Kenneth Larsson, do, 1.00.35, 30) Mats Landqvist, do, 1.12.23
H55 4 890 m [28]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 33.48, 25) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 51.30
H60 4 530 m [31]: 1) Hans Erik Aurell, Gävle, 33.21, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.04,
H65 4 020 m [40]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 30.36, 5) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 35.13, Arboga, 50.14, 31) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 50.27, 38) Hans-Erik Hansson, do, 1.03.47
H70 3 490 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 28.20, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 42.07, 13) Bo Karlsson, do, 44.05
D18 4 950 m [22]: 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby, 37.58, 10) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 46.42,
13) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 48.22,
D10 2 800 m [9]: 1) Anna Eriksson, Strängnäs-Malmby, 18.52, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 22.42
D16 4 410 m [20]: 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby, 35.00, 12) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 45.51, 16) Sabina Hedlund, do, 1.00.10
D45 4 020 m [22]: 1) Annika Ardell, Rodhen, 31.43, 19) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 47.02
D60 2 960 m [15]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 29.26, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 41.46
D70 2 820 m [12]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 29.17, 9) Göta Margareta Kåberg, Köping-Kolsva, 44.25
Kompletta resultat
>>


GÄDDEHOLM, VÄSTERÅS: Arosträffen Lång 20090412
H21 L 12 090 m [48]: 1) Lukas Bartak, Tisaren, 68.07, 19) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 80.07, 23) Niklas Profors, do, 83.50, 25) Henrik Holmberg, do, 84.49, 39) Jonas Vikström, do, 90.25
D18 L 5 420 m [15]: 1) Elisabeth Ahlgren, Täby, 43.07, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 43.23, 7) Josefin Eriksson, do, 50.21,
8) Anna Birkestål, do, 50.22, 11) Sandra Burén, do, 52.30
H20 7 120 m [5]: 1) Radek No?Ka, Kåre, 48.10, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 58.20, 4) Johan Englöf, do, 67.11
H14 3 930 m [14]: 1) Fredrik Wigertz, Långhundra, 29.54, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 38.22
H16 5 610 m [13]: 1) Mandus Ridefelt, Linné, 34.33, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 52.43
H40 6 450 m [23]: 1) Ola Jernström, Dalaporten, 41.34, 20) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 69.31
H45 5 940 m [17]: 1) Mikael Ingelsson, Ockelbo, 36.12, 13) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 54.11
H50 5 520 m [22]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 36.35, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 39.46, 17) Pelle Höök, do, 51.57,
18) Mats Landqvist, do, 52.50
H60 4 450 m [22]: 1) Ingemar Gillgren, Gävle, 40.51, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 41.27
H65 4 080 m [26]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.41, 23) Jan Sivert Rehdin, Köping-Kolsva, 49.33
H70 3 670 m [26]: 1) Folke Lindblom, Heby, 33.53, 9) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 39.43, 11) Bo Karlsson, do, 40.05,
16) Sune Ahlin, do, 42.15
D10 2 020 m [3]: 1) Anna Hallmén, Tisaren, 15.06, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 31.14
D14 3 450 m [9]: 1) Sarah Hale, Kåre, 32.22, 5) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 44.34
D16 4 120 m [11]: 1) Sofia Forngren Enen, Enköping, 33.58, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.59, 8) Sabina Hedlund, do, 52.29
D40 3 940 m [12]: 1) Maria Junevik, Leksand, 33.36, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 42.57
D45 3 940 m [11]: 1) Kerstin Håland, Tullinge, 33.53, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva, 43.56, 9) Marie Larsson, do, 45.00,
10) Ulrika Johansson, do, 49.04, 11) Christina Englöf, do, 76.57
D50 3 490 m [10]: 1) Lena Larsson, Sala, 29.53, 6) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 43.20
Ö4 2 560 m [31]: 1) Erik Möller, Arboga, 26.10, 7) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 32.48
Ö6 5 420 m [31]: 1) Raphael Zwiker, Galgenen, 35.17, 9) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 45.44
Ö7 3 050 m [49]: 1) Peter Ridefelt, Linné, 24.16, 14) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 31.31, 14) Erik Waldemarsson, do, 31.31
Kompletta resultat
>>


BJÖRBÄCK: Nackheträffen 20090411
H21 L 10 660 m [23]: 1) Tobias Noborn, Göteborg, 60.10, 20) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 85.20



GÄDDEHOLM, VÄSTERÅS: Arosträffen Medel 20090411
H21 5 350 m [84]: 1) Tomas Stenström, Linné, 28.40, 17) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 33.49, 23) Henrik Holmberg, do, 34.32, 39) Simon Hedlund, do, 36.25, 41) Jonas Vikström, do, 36.51, 61) Eric Englöf, do, 40.06, 74) Niklas Profors, do, 44.17, 80) Johan Englöf, do, 51.37
D21 3 690 m [44]: 1) Caroline Kaipe, Leksand, 27.58, 34) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 40.06, 36) Sofie Landqvist, do, 42.43
D21 2 920 m [3]: 1) Emma Lundholm, Täby, 49.44
D20 3 240 m [6]: 1) Linn Bylars, Forsa, 30.41
D18 3 240 m [18]: 1) Stina Skyttner, Forsa, 31.14, 10) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 41.20
H12 2 290 m [20]: 1) Anton Forsberg, Långhundra, 21.55, 17) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 35.21
H14 3 140 m [22]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 26.30, 21) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 51.47
H16 3 450 m [20]: 1) Gustav Kvick, Forsa, 27.44, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 35.44
H40 3 890 m [20]: 1) Petter Ranefall, Thor, 29.10, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 30.15
H45 3 750 m [35]: 1) Thomas Jansson, Garphyttan, 24.54, 23) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 36.34
H50 3 540 m [27]: 1) Ola Johansson, Gävle, 23.22, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 28.35, 7) Kenneth Larsson, do, 33.57, 14) Pelle Höök, do, 37.37, 21) Mats Landqvist, do, 40.02
H55 3 360 m [27]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 25.37, 25) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 62.29
H60 3 360 m [26]: 1) Christer Sandh, Roxen, 26.59, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 30.33, 15) Owe Eek, do, 40.11, 16) Kjell Frodin, do, 41.03
H65 2 930 m [38]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 24.02, 2) Stig Karl Åke Törnkvist, Köping-Kolsva, 25.56, 23) Stig Karlsson, do, 33.33, 25) Jan Sivert Rehdin, do, 34.12, 33) Hans-Erik Hansson, do, 41.57
H70 2 930 m [17]: 1) Stig Lennart Enholm, Hallstahammar, 27.51, 12) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 39.08
D10 2 210 m [8]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 16.32, 5) Alva Lamprecht, do, 23.08
D14 2 840 m [18]: 1) Linnea Malmberg, Stora Tuna, 30.31, 10) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 38.24, 14) Teresa Stafström, do, 46.15
D16 3 070 m [18]: 1) Lisa Risby, Kåre, 26.06, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 37.29, 15) Sabina Hedlund, do, 55.48, 17) Nina Andersson, do, 62.58
D40 2 970 m [15]: 1) Josefine Nordström, Triangeln, 24.36, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 43.03
D45 2 970 m [19]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 25.36, 10) Karin Profors, Köping-Kolsva, 37.01, 16) Marie Larsson, do, 48.30
D45 2 020 m [6]: 1) Ann Leesment, Mälarö, 26.07, 3) Eva Johansson, Köping-Kolsva, 36.03
D50 2 930 m [18]: 1) Lena Larsson, Sala, 28.27, 18) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 57.24
D60 2 360 m [13]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 23.45, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 44.27, 12) Monica Törnkvist, do, 49.06
U3 2 290 m [8]: 1) Eugenia Arksand, Vallentuna-Össeby, 31.55, 5) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 39.09
Ö4 3 140 m [36]: 1) Karin Janerås, Linné, 34.24, 9) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 45.45
Ö5 3 530 m [24]: 1) Tomas Dömstedt, Letstigen, 42.01, 10) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 57.53
Ö7 3 360 m [38]: 1) Henrik Brus, Ludvika, 31.04, 14) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 41.32, 37) Toni Andersson, do, 75.09
Ö8 4 410 m [45]: 1) Mikael Nordström, Linné, 25.13, 21) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 40.04
Kompletta resultat
>>

TORSHARG, TORSHÄLLA: OK Tors Torfejden 20090405
H14 4 740 m [25]: 1) Emil Granqvist, Ravinen, 34.37, 20) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 59.52
H16 5 580 m [15]: 1) Rasmus Palmqvist, Järfälla, 35.49, 7) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 44.02, 13) Niclas Larsson, do, 56.53
H40 6 770 m [13]: 1) Per B Nilsson, Järfälla, 46.12, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 49.19
H50 5 770 m [17]: 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 39.36, 8) Kenneth Larsson, do, 49.40, 14) Mats Landqvist, do, 58.43, 16) Pelle Höök, do, 1.00.12
H55 5 260 m [18]: 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga, 39.01, 18) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 1.04.01
H60 5 010 m [15]: 1) Kurt Springare, Åker, 43.55, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 45.25
H70 4 100 m [25]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 39.09, 11) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 48.21, 24) Bo Karlsson, do, 1.10.59
D10 2 440 m [6]: 1) Sofie Ohlsson, Ärla, 20.30, 6) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 31.39
D14 3 940 m [12]: 1) Ida Kallur, Ravinen, 31.48, 9) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 54.52, 10) Teresa Stafström, do, 57.30, 12) Andrea Andersson, do, 59.44
D16 4 740 m [8]: 1) Frida Jönsson Hellstadi, Södertälje-Nykvarn of, 44.35, 7) Nina Andersson, Köping-Kolsva, 1.19.22, 8) Sabina Hedlund, do, 1.33.41
D45 5 260 m [11]: 1) Eva Wadman, Västerås, 43.31, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 52.19
Öppen 4 3 940 m [24]: 1) Tommy Boman, Västerås, 45.37, 11) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 58.42, 22) Eva Johansson, do, 1.29.15
Öppen 7 4 100 m [32]: 1) Niclas Ahlström, Västerås, 39.49, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva, 48.19, 16) Torbjörn Ericsson, do, 53.23
Kompletta resultat
>>


TORSHARG, TORSHÄLLA: OK Tors ungdomstävling 20090404
H14 4 680 m [52]: 1) Fredrik Malmfors, Skogspojkarna, 33.25, 51) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 1.34.03
H16 6 050 m [40]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 37.08, 23) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 47.39, 31) Niclas Larsson, do, 1.00.30,
D14 4 100 m [32]: 1) Ebba Jansson-Järpling, Klemmingen, 36.25, 20) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 54.19, 29) Teresa Stafström, do, 1.10.08, 30) Andrea Andersson, do, 1.10.39
D16 5 330 m [46]: 1) Linnea Adolfsson, Tullinge, 42.36, 39) Nina Andersson, Köping-Kolsva, 1.12.47, 40) Sabina Hedlund, do, 1.14.47
U3 2 860 m [20]: 1) Rikard Johansson, Stora Tuna, 28.25, 11) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 40.03
Öppen 7 3 900 m [64]: 1) Per B Nilsson, Järfälla, 25.00, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 29.21, 24) Karin Waldemarsson, do, 34.05,
38) Anders Waldermarsson, do, 39.58,62) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 58.08
Öppen 10 1 630 m [3]: 1) Eric Gustafsson, Tor, 18.48, 2) Emilia Windahl, Köping-Kolsva, 23.09
Kompletta resultat
>>


Svartnatta 20090403
Herrar: 1 Pellon Ponsi 2, 29) KKOK2 2.01,54 Niklas Profors 1.00,39, Marcus Eek 1.01, 15
Övriga lag ej fullföljt. KKOK 3 Cristian Larsson 59,25, Johan Englöf lamptrassel
KKOK1 Simon Hedlund 52.56
Öppen (27) 17 KKOKPelle Höök 42.11, Kenneth Larsson 40.07
Alla resultat
>>


BJÖRSJÖN: Tibro Trippeln Lång 20090320
H21 L 11 250 m [11]: 1) Timo Sild, Triangeln, 75.44
D21 L 7 170 m [13]: 1) Kristina Andersson, Jönköping, 64.27
H50 5 650 m [22]: 1) Thomas Svensson, Motala, 45.40, 21) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 72.22
D14 3 670 m [26]: 1) Kajsa Hedin, Hjärnarp, 32.34, 15) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 51.45
D50 3 910 m [20]: 1) Jane Johansson, Gudhem, 34.59, 16) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 64.15
Ö8 5 650 m [13]: 1) Fredrik Barrulf, Tyr, 40.31, 7) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 57.43
Alla resultat
>>


SÖDERTÄLJE: Kringelträffen 20090320
H65 4270 m (33):1) Leif StrandbergGustavsbergs OK, 33:38, 4) Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK 40:19
H18 LÅNG 7630 m (22):1 Fredrik Edén,OK Kåre53:39, 4) Simon Hedlund Köping-Kolsva OK 57:19
D603370 m (17)1) Karin Gustavsson, Strängnäs-Malmby OL 34:52,2) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 52:06
Alla resultat >>


BJÖRSJÖN N: Tibro Trippeln Medel 20090328
H50 3 380 m [19]: 1) Sören Jonsson, Nydalen, 30.57, 16) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 47.15
D14 2 910 m [27]: 1) Sanna Skoog, Kil, 24.20, 12) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 33.19 D50 2 550 m [18]: 1) Inger Westerberg, Hagen, 28.23, 12) Yvonne Karlsson, Köping-Kolsva, 52.10
Ö10 4 450 m [4]: 1) Marcus Adolfsson, Nai, 49.00, 2) Roland Natanaelsson, Köping-Kolsva, 54.42
Alla resultat
>>


SVALBOVIKEN, HÄLLEFORSNÄS: Mälarmårdsdubbeln, långdistans 20090322
H16 5 060 m [13]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 33.58, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 39.35
H50 5 480 m [15]: 1) Ingvar Blomberg, Nyköping, 41.56, 13) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 1.03.54
H60 4 390 m [15]: 1) Christer Sandh, Roxen, 38.04, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 43.03,
H70 4 030 m [10]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 34.05, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 52.08
D45 4 030 m [9]: 1) Anne Cecilie Løvald, Täby, 36.22, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva, 51.50
Alla resultat
>>


SVALBOVIKEN, HÄLLEFORSNÄS: Mälarmårdsdubbeln, medeldistans 20090321
H16 3 580 m [14]: 1) Daniel Wejås, Nyköping, 23.01, 7) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 30.31
H50 3 380 m [17]: 1) Ingvar Blomberg, Nyköping, 25.28, 10) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 34.17, 11) Leif Wadman, do, 37.06
H60 2 660 m [14]: 1) Christer Sandh, Roxen, 20.57, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 22.14,
H70 2 330 m [11]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 21.26, 7) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 31.29
D10 2 040 m [6]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 16.50, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 23.12
D45 2 660 m [16]: 1) Anita Sewehlin, Skogspojkarna, 23.26, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva, 28.51
Alla resultat
>>


GETINGE, Hallandspremiären 20090307
H21 LÅNG (37) 10640 m:
1 Marcus MillegårdSävedalens AIK 1,03,10, 16) Marcus EekKöping-Kolsva OK 1,31,56
Alla resultat
>>

SNAPPARP, LAHOLM: Kattegattnatt 20090306
H21 6 470 m [81]: 1) Christian Nielsen, Göteborg, 33.21, 39) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 43.31, 62) Thomas Eek, do, 47.42
Alla resultat
>>

ALICANTE, SPANIEN: Trofeo Costablanca totalresultat 20090215
D-21A [30]: 1) Linda Lövhammer Strangnas- Otros, Paise, 1.30.09, 2) Karin Waldemarsson Köping-Kolsva OK, do, 1.33.35,
H-40 [47]: 1) Luis Martín Los Ríos Rodrí Toledo-O, Toledo, 1.47.26, 5) Ola Carlsson Köping-Kolsva OK, 2.04.10
H-45 [39]: 1) Javier Montero Fernández Godih, Albacete, 1.24.16, 12) Christer Johansson, 2.02.38
H-50 [25]: 1) Rolf Gustafsson Köping-Kolsva OK, 1.44.37
H-55 [11]: 1) Edwin Leisibach Kakowa Otros, Paise, 1.37.45,8) Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OK, 2.25.06
D-14 [6]: 1) Melina Carlsson Köping-Kolsva OK, 53.41
D-50 [12]: 1) Asta Terkelsen Sant Joan, Alicante, 1.20.50, 3) Yvonne Carlsson Köping-Kolsva OK, 1.54.07

ALICANTE SPANIEN: Trofeo Costablanca, medel
D-21A 3 300 m [25]: 1) Linda Lövhammer Strangnas- Otros, Paise, 36.29, 3) Karin Waldemarsson Köping-Kolsva OK, do, 39.30,
H-40 4 700 m [45]: 1) Luis Martín Los Ríos Rodrí Toledo-O, Toledo, 39.22, 6) Ola Carlsson Köping-Kolsva OK, do, 47.35,
H-45 4 100 m [37]: 1) Javier Montero Fernández Godih, Albacete, 33.07,
12) Christer Johansson Köping-Kolsva OK, do, 49.35,
H-50 3 800 m [24]: 1) José López Tenza Veleta, Granada, 35.46,
4) Rolf Gustafsson Köping-Kolsva OK, do, 47.28,
H-55 3 500 m [10]: 1) Rafael Martínez García Lorca-O, Murcia, 41.16,
8) Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OK, do, 1.02.18
D-14 2 200 m [3]: 1) Melina Carlsson Köping-Kolsva OK, Paise, 20.59
D-50 2 700 m [10]: 1) Asta Terkelsen Sant Joan, Alicante, 42.29, 3) Yvonne Carlsson Köping-Kolsva OK, 52.46


ALICANTE SPANIEN: Trofeo Costablanca, Sprint 20090213
H21 [78]: 1) Daniel Hubmann, A-Team, 12.01, 36) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 17.40, 39) Ola Carlsson, do, 17.52, 40) Rolf Gustafsson, do, 17.53,
53) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 25.04,
D21 (22) 1) Annette Kindschi, A-Team, 13.47, 18) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 20.54, 19) Melina Carlsson, do, 21.30, 21) Yvonne Carlsson, do, 24.12, 22) Margareta Waldemarsson, do, 40.11

Länk till poängtävlingar i Belgien med deltagande från KKOK av bl.a Roland.


NIBBLESKOLAN, KÖPING: Vinterträningstestet 20090106
H21 19 320 m [10]: 1) Jerker Lysell, Rehn, 106.12, 2) Martin Regborn, Hagaby,
106.19, 3) Grigory Lazarev, Arboga, 120.21, 6) John Hedlund, Köping-Kolsva, 132.07, 7) Niklas Profors, do, 132.15, 8) Marcus Eek, do, 132.30, 9) Cristian Larsson, do, 144.08, 10) Thomas Eek, do, 154.14
H20 14 380 m [3]: 1) Fredrik Stenfors, Ikw, 120.33, 2) Eric Englöf, Köping-Kolsva, 121.42, 3) Johan Englöf, do, 127.26
D20 11 130 m [2]: 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 91.30, 2) Sofie Landqvist, do, 100.29
H14 4 870 m [5]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 53.53, 5) Gustav Lagergren, Köping-Kolsva, 60.29
H16 7 360 m [3]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 56.52, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 58.50, 3) Niclas Larsson, do, 87.59
H40 14 380 m [3]: 1) Per Sundström, Västerås, 116.26, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 117.19
H50 14 380 m [6]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 104.01, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 104.22, 4) Lars Sundkvist, do, 136.55, 5) Pelle Höök, do, 136.56
H60 9 140 m [3]: 1) Ragnar Emanuel Eriksson, Hedströmmen, 79.31, 3) Per-Olof Lincoln, Köping-Kolsva, 99.11
H70 4 870 m [1]: 1) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 61.33
H80 3 260 m [1]: 1) Nils Gunnar Carlsson, Köping-Kolsva, 39.58
D14 4 870 m [3]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 58.56, 3) Teresa Stafström, do, 60.41
D16 7 360 m [3]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 79.38, 3) Sabina Hedlund, do, 90.16