RESULTAT 2010
[Filtrerat med Siphon]

Vissa tävlingsformer, t.ex budkavlar, kan inte filtreras med Siphon. För resultat följ länkar. 



2004 2005 2006 2007 2008,2009
Resultat klubbarrangemang 2010>>    Sammanställning klubbmästare 2010 >>  
Poängtävling ungdom >> Poängtävling älghornet >>


2010-11-20 Fakiren

Mellan 12,6km, 12 530 m (17): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.34.40.
Korten 6,1km, 6 470 m (23): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 55.26, 9) Pelle Höök, do, 1.00.26.
Omvägen 9,8km, 9 810 m (28): 1) Johan Ahlström, Västerås SOK, 1.23.39, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.27.07, 3) Anna Birkestål, do, 1.34.45, 4) Niclas Larsson, do, 1.34.47, 5) Rebecca Mårtensson, do, 1.35.02, 27) Sandra Burén, do, 2.01.01.
Fakiren 18,3km, 18 400 m (17): 1) Jerker Lysell, Rehns BK, 1.55.23, 9) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 2.32.00.


2010-11-14 O-event 2010 - Zoorienteringen

D14, 2 300 m (126): 1) Sara Wadman, IFK Moras OK, 13.43, 16) Melina Carlsson, Köping-Kolsva OK, 16.44, 61) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 20.11.
H14, 2 400 m (135): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 13.50, 29) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 17.43.
H40, 2 800 m (63): 1) Martin Boberg, IF Rigor, 15.33, 27) Ola Carlsson, Köping-Kolsva OK, 21.17.


2010-11-13 O-Event 2010 - Downhill sprint
H40, 2 190 m (28): 1) Jim Axmalm, Sävedalens AIK, 19.45, 10) Ola Carlsson, Köping-Kolsva OK, 22.03.
D55, 1 890 m (4): 1) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 21.16, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva OK, 26.04.


2010-11-12 O-Event 2010 - Sprint By Night
H40, 2 330 m (21): 1) Martin Boberg, IF Rigor, 12.15, 10) Ola Carlsson, Köping-Kolsva OK, 15.42.
D55, 1 880 m (4): 1) Anne Kaill, IK Omega, 14.06, 3) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva OK, 16.43.


2010-10-31 OK Enen Oktoberracet
H21, 4 920 m (57): 1) Anders Boström, Järfälla OK, 26.57, 13) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 30.05.
D16, 2 990 m (11): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 22.14.
H16, 3 860 m (12): 1) Simon Andersson, OK Rodhen, 27.47, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 31.24.
D14, 2 810 m (14): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 22.31, 3) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 26.07.
D45, 3 180 m (23): 1) Marianne Carlberg, Vallentuna-Össeby OL, 25.08, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.48.
H45, 4 240 m (30): 1) Jonas Giding, Vallentuna-Össeby OL, 25.51, 21) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 37.00.
H50, 4 140 m (42): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 25.44, 7) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 30.21, 28) Pelle Höök, do, 38.07, 30) Lars Sundkvist, do, 39.01, 40) Leif Wadman, do, 47.51.
H55, 3 740 m (32): 1) Claes-Erik Karlsson, Attunda OK, 25.45, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 28.31.
D65, 2 710 m (18): 1) Anita Johansson, OK Tor, 28.49, 11) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.23, 14) Birgitta Ericsson, do, 45.48.
D70, 2 430 m (7): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 25.45, 7) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 46.15.
H70, 2 990 m (35): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 23.15, 10) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 32.04, 23) Sune Ahlin, do, 38.48.
H75, 2 430 m (27): 1) Sigurd Wallén, Täby OK, 25.33, 11) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 30.25.
Öppen 4, 2 990 m (57): 1) Mats Eriksson, OK Norden, 27.47, 6) Joni Lindholm, Köping-Kolsva OK, 35.46, 39) Mats Kåberg, do, 55.48, 48) Eva Johansson, do, 1.02.21.
Öppen 7, 4 070 m (66): 1) Anders Frisk, Attunda OK, 24.54, 19) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 34.20, 48) Hans-Erik Hansson, do, 48.09.


2010-10-23 Elitserien/Junior Cup
D21 Elit, 5 390 m (30):
1) Annika Billstam, IFK Lidingös Skid o OK, 34.42.
H21 Elit, 6 570 m (37):
1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 34.05.
D20 Elit, 4 130 m (30):
1) Lilian Forsgren, OK Tisaren, 27.02, 22) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 36.36, 29) Anna Birkestål, do, 40.52.
H20 Elit, 5 350 m (30):
1) Gustav Bergman, OK Ravinen, 29.42.
D18 Elit, 3 840 m (32):
1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 25.18, 29) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.36.
H18 Elit, 5 060 m (37):
1) Johan Högstrand, Markbygdens OK, 29.05, 35) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 42.40.

2010-10-23 Köpingsträffen

H18, 3 780 m (1): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.18.
D16, 2 740 m (9): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 22.33, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva OK, 28.32, 7) Rebecca Mårtensson, do, 32.12.
D12, 2 310 m (9): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 16.16, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 22.08, 7) Rebecka Stafström, do, 22.50, 9) Alva Lamprecht, do, 39.48.
D10, 2 010 m (8): 1) Heidi Fors, OK Grip, 19.50, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 26.58, 7) Emilia Windahl, do, 38.24.
Inskolning, 1 730 m (4): 1) Wilmer Göthlin, KFUM Örebro OK, 0.00, 1) Alvin Craig, OK Ravinen, 0.00, 1) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 0.00, 1) Jonna Sandberg, do, 0.00.
U2, 2 010 m (4): 1) Lisa Hallmén, OK Tisaren, 18.38, 3) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 22.19.
U3, 2 310 m (4): 1) Thorsten Svensson, Finspångs SOK, 21.28, 3) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.02.
Öppen 1, 2 010 m (5): 1) Bianca Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 23.12.
Öppen 2, 2 310 m (6): 1) Arvid Öberg, Köping-Kolsva OK, 22.27, 1) Anton Göransson, do, 22.27.
Öppen 7, 3 090 m (20): 1) Matilda Andersson, OK Kåre, 25.10, 12) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva OK, 38.05.


Dala-Dubbeln 2010 lö 2010-10-16 Resultat Stafett Medeldistans
D16 (113)

1 Lisa Malmström GOIF Tjalve Elin Håkansson Skogspojkarnas OK
54:05
27 Ida Kärnsund Sala OK Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 1:03:15
58 Åsa Ramberg Hallstahammars OK Teresa Stafström Köping-Kolsva OK 1:12:19
98 Nina Andersson Köping-Kolsva OK Andrea Andersson Köping-Kolsva OK 1:51:46
D14 (119)
1 Ellen Sarenmark Leksands OK Sara Wadman IFK Moras OK
48:12
11 Melina Carlsson Köping-Kolsva OK Matilda Dammvik Stora Tuna OK 51:28
15 Rebecka Mårtensson Köping-Kolsva OK Sandra Näslund Västerås SOK 52:05
D12 (105)

1 Hanna Hugosson Sundsvalls OK Stina Nordin Sundsvalls OK
30:19
17 Anna Hallmén OK Tisaren Elvira Danielsson Köping-Kolsva OK 36:09
46 Rebecka Stafström Köping-Kolsva OK Cecilia Djerf Västerbergslagens OL 47:07
H16 (114)
1 Didrik Hall Nyköpings OK Anton Johansson OK Orion
46:14
73 Einar Nordgren Bredareds IF Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 1:05:19

Dala-Dubbeln 2010 sö 2010-10-17 Resultat Patrull Ultralång

H16 (113) 9.3 km 0 Hm 8 K

1 Daniel Nilsson Nyköpings OK Ludwig Ljungqvist Kexholms SK
57:55
56 Einar Nordgren Bredareds IF Niclas Larsson Köping-Kolsva OK
1:29:10
D16 (114) 7.5 km 0 Hm 8 K

1 Agnes Leo Bredaryds SOK Olivia Kollberg Eksjö SOK
58:32
32 Ida Kärnsund Sala OK Johanna Larsson Köping-Kolsva OK
1:20:57
70 Åsa Ramberg Hallstahammars OK Teresa Stafström Köping-Kolsva OK
1:45:40 
D12 (109) 5.0 km 0 Hm 8 K

1 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK Jonna Jungåker Korsnäs IF OK
38:02
31 Anna Hallmén OK Tisaren Elvira Danielsson Köping-Kolsva OK
57:20
48 Rebecka Stafström Köping-Kolsva OK Cecilia Djerf Västerbergslagens OL
1:06:28
D14 (123) 7.1 km 0 Hm 8 K

1 Anna Dahlgren-Rosén Järla IF OK Andrea Svensson Finspångs SOK
57:22
16 Melina Carlsson Köping-Kolsva OK Matilda Dammvik Stora Tuna OK
1:11:49
17 Rebecka Mårtensson Köping-Kolsva OK Sandra Näslund Västerås SOK
1:12:08



2010-10-03 Södertäljeorienteringen
D45, 4 800 m (10): 1) Mia Bierfeldt, Ärla IF, 44.10, 5) Agneta Wallin, Köping-Kolsva OK, 55.21.
H50, 5 500 m (29): 1) Peter Lundberg, Järfälla OK, 44.59, 25) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.11.01, 28) Pelle Höök, Stigfinnarna, 1.18.22.
D65, 3 500 m (9): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 44.48, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.16, 6) Birgitta Ericsson, do, 1.05.22.
H70, 4 100 m (25): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 38.31, 12) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 55.02.
H75, 3 500 m (8): 1) Nils Johansson, OK Tjärnen, 45.18, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.48, 

2010-09-19 DM Lång Västmanland


H21, 10 400 m: 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 1:04:58, 4) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1:22:05.
D20, 5 520 m: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 53:09, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 54:18, 4) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 59:56.
H18, 6 960 m: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 53:15.
D16, 4 610 m: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 40:40, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 54:42, 4) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1:00:35, 5) Sofia Persson, Köping-Kolsva OK, 1:15:19.
H16, 5 600 m: 1) Carl Boman, Västerås SOK, 36:08, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 50:58.
D14, 3 990 m: 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 38:57.
H14, 3 990 m: 1) Andreas Sundström, Västerås SOK, 28:03, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 31:20.
D12, 3 050 m: 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 25:50, 3) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 37:42.
D10, 2 200 m: 1) Agnes Källström, Sala OK, 16:33, 4) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 27:37.
H40, 7 570 m: 1) Robert Palm, Västerås SOK, 57:05, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1:08:05.
D45, 4 640 m: 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 44:00, 4) Agneta Wallin, Köping-Kolsva OK, 49:59, 5) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 51:56, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 53:08, 
9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 57:31.
H45, 6 960 m: 1) Per Sundström, Västerås SOK, 52:22, 7) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 1:14:32.
H50, 6 060 m: 1) Mikael Utter, Västerås SOK, 45:41, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50:58, 7) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 55:21, 8) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1:00:14, 
10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1:06:51, 11) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 1:13:06.
H55, 5 520 m: 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 41:56, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 48:35.
D60, 3 490 m: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 37:55, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56:59.
D65, 3 490 m: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 44:22, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1:01:13.
H65, 4 640 m: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 38:51, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 51:21, 12) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 1:01:58.
H75, 3 490 m: 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 39:11, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45:50.
H80, 3 100 m: 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 38:27, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 41:47.
U2, 2 200 m: 1) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 19:25.
Öppen 4, 3 990 m: 1) Oskar Karlsson, Norbergs OK, 38:24, 5) Joni Lindholm, Köping-Kolsva OK, 50:27, 13) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 1:25:27.
Öppen 5, 4 610 m: 1) Peter Kraft, Hallstahammars OK, 50:35, 2) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 57:46, 4) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva OK, 1:00:06, 6) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1:22:59.
Öppen 7, 3 980 m: 1) Christer Jonsson, Hallstahammars OK, 36:06, 2) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 42:39.
Öppen 8, 5 520 m: 1) Magnus Larsson, Västerås SOK, 46:02, 5) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 1:02:23.

2010-09-17 DM Natt Västmanland. Orientalen Västerås
H21, 8 730 m: 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1:22:42.
H18, 6 160 m: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 58:23.
D16, 3 630 m: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 52:56, 4) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1:12:22.
H16, 4 810 m: 1) Carl Boman, Västerås SOK, 41:57, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 57:46.
D14, 3 370 m: 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 36:45, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 44:01.
H14, 3 750 m: 1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 26:37, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 38:04.
H40, 6 170 m: 1) Robert Palm, Västerås SOK, 52:21, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55:47.
D45, 3 950 m: 1) Maria Sahlin, Arboga OK, 51:32, 4) Agneta Wallin, Köping-Kolsva OK, 1:01:48, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1:24:50.
H50, 5 180 m: 1) Jan-Olov Bergman, Västerås SOK, 47:11, 2) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 52:20, 6) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 1:16:48, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1:18:43.
H55, 4 810 m: 1) Gunnar Munktelius, Surahammars SOK, 48:51, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 1:02:44.
H80, 2 460 m: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1:01:29.


ACKTJÄRNARNA: DM medel, Västmanland 20100911
H21 4 660 m [11]: 1) Viktor Funcke, Norberg, 31.42, 2) Andreas Eriksson, Västerås, 33.05, 3) Henrik Wickström, Arboga, 35.19, 5) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 41.16
H20 3 760 m [4]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 30.17, 2) Viktor Öhlén, Surahammar, 31.58, 3) Fredrik Urby, Västerås, 32.32
D21 3 700 m [10]: 1) Sofi Thorsell, Västerås, 27.56, 2) Cecilia Einarsson, do, 31.08, 3) Eva Singman Palm, do, 33.50
D18 3 320 m [3]: 1) Carolina Mikaelsdotter, Västerås, 34.43, 2) Martina Karlsson, Norberg, 36.13, 3) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva, 42.21
H14 2 800 m [8]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 19.52, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 22.42
H16 3 530 m [6]: 1) Carl Boman, Västerås, 24.25, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 33.04
H40 3 760 m [6]: 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 25.42
H50 3 560 m [11]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 23.55, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 27.26, 10) Pelle Höök, do, 35.51, 11) Thomas Lageson, do, 36.28
H55 3 320 m [8]: 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 28.52, 3) Mats Landqvist, do, 32.17, 7) Leif Wadman, do, 36.57
H60 3 080 m [7]: 1) Johan Källman, Norberg, 28.38, 5) Owe Eek, Köping-Kolsva, 35.29
H65 2 830 m [17]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 24.14, 10) Stig Karlsson, do, 33.46, 15) Jan Rehdin, do, 38.34
H70 2 470 m [12]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 21.05, 4) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 27.48, 8) Hans-Erik Hansson, do, 32.34, 10) Sune Ahlin, do, 35.58
H75 2 050 m [7]: 1) Lennart Karlén, Västerås, 24.25, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 30.05
H80 1 830 m [4]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 27.33, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 31.41
D10 1 770 m [5]: 1) Agnes Källström, Sala, 16.24, 5) Emilia Windahl, Köping-Kolsva, 27.53
D12 2 650 m [6]: 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 26.13, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 27.23
D14 2 800 m [7]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 26.43, 6) Rebecca Mårtensson, do, 39.06
D16 2 990 m [7]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 27.50, 5) Nina Andersson, do, 42.58, 7) Andrea Andersson, do, 53.07
D45 2 830 m [9]: 1) Maria Sahlin, Arboga, 27.26, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva, 31.30, 4) Marie Larsson, do, 32.20, 7) Helena Holmberg, do, 33.54
D60 2 050 m [3]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 23.15, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 31.24
D65 1 830 m [9]: 1) Anita Molinder, Fagersta, 28.56, 4) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 31.53, 6) Rose-Marie Karlsson, do, 37.47
D70 1 830 m [7]: 1) Inger Olsson, Sala, 24.24, 6) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 49.01
U2 1 770 m [2]: 1) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 14.36
U4 2 800 m [1]: 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 46.37


BARVA, ESKILSTUNA: Kjula IF Höst-OL 20100905
H18 6 620 m [4]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 56.33
H50 5 700 m [9]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 45.49, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 52.28,  7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 1.02.11, 9) Pelle Höök, do, 1.08.20
H55 4 870 m [13]: 1) Peter Rasmussen, Nyköping, 39.28, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 50.11, 
H65 3 630 m [21]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 38.21, H70 3 630 m [12]: 1) Curt Thorén, Nyköping, 41.50, 8) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 59.38
H80 2 240 m [3]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 34.46
D10 2 260 m [7]: 1) Sara Gustavsson, Eskilstuna, 17.44, 6) Emilia Windahl, Köping-Kolsva, 26.09
D60 3 240 m [5]: 1) Louise-Marie Nilsson, Klemmingen, 41.42, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 52.42
Öppen 4 3 130 m [15]: 1) Petra Lundgren, Tor, 35.20, 2) Joni Lindholm, Köping-Kolsva, 38.45, 12) Eva Johansson, do, 57.02, 14) Lars Ivar Eriksson, do, 1.02.13, 15) Birger Hansson, do, 1.19.26
Öppen 7 3 240 m [29]: 1) Stefan Karlsson, Södertälje-Nykvarn of, 32.07, 7) Leif Wadman, Köping-Kolsva, 40.13, 12) Gabriella Wadman, do, 44.26, 16) Bo Eriksson, do, 47.53, 27) Mats Kåberg, do, 1.10.14


RÅBRON, GRÄNGESBERG: Malmiafejden, långdistans
D45 3 100 m [9]: 1) Helena Sellgren, Göteborg/Majorna, 31.16, 8) Agneta Wallin, Köping-Kolsva, 55.10


RÅBRON, GRÄNGESBERG: Malmiafejden, medeldistans 20100904
D18 3 100 m [4]: 1) Anna Lundqvist, Kil, 45.16
H16 3 600 m [13]: 1) Simon Fors, Kvarnsveden, 26.25, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 33.14
H40 3 400 m [8]: 1) Johan Enges, Leksand, 28.57, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 31.17, 5) Thomas Danielsson, do, 38.30
D12 2 500 m [18]: 1) Erika Duhlbo, IFK Mora, 23.40, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 28.09
D16 3 000 m [13]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 23.45, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 31.57
D45 2 600 m [13]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 24.36, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 33.03, 10) Helena Holmberg, do, 36.26, 11) Agneta Wallin, do, 36.33


UMEÅ: SM medeldistans, kval 20200903
D21 A 4 670 m [34]: 1) Helena Jansson, Hagen, 32.33, 34) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 1.05.43
D20 A 3 530 m [27]: 1) Lilian Forsgren, Tisaren, 25.31, 23) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 35.53
D20 B 3 550 m [23]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 26.51, 20) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 38.24


MOLKOM: Lång-SM, final
H18 9 340 m [34]: 1) Karl-Johan Westberg, Tranan, 59.24, 2) Max Peter Bejmer, Bromma-Vällingby, 59.42, 3) Martin Regborn, Hagaby, 60.05, 30) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 75.21


MOLKOM: Lång-SM, kval
H18 ELIT-3 7 170 m [34]: 1) Oskar Svensson, Finspång, 51.07, 2) Jens Wängdahl, Gipen, 52.16, 3) Måns Östman, Göteborg/Majorna, 52.45, 10) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 57.11
D20 ELIT-1 6 140 m [29]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 51.44, 2) Ida Lindkvist, Denseln, 54.08, 3) Lina Blomqvist, Skogsfalken, 54.14, 17) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 62.48, 23) Anna Birkestål, do, 66.19


ÖRNSKÖLDSVIK: USM lång 20100828
H16 5 770 m [86]: 1) Ludvig Åhlund, Nolaskogsarna, 38.12, 73) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 63.38
D15 4 810 m [85]: 1) Sara Hagström, Falköping, 39.49, 71) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 68.42
D16 4 980 m [81]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 40.37, 21) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 49.41


ÖRNSKÖLDSVIK: USM sprint 20100827
H16 2 870 m [75]: 1) Einar Johansson, Linköping, 14.30, 61) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 18.55
D15 2 300 m [94]: 1) Sara Hagström, Falköping, 13.56, 75) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 20.12
D16 2 410 m [83]: 1) Lisa Holer, Eksjö, 14.28, 32) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 17.37


RIDDARHYTTAN: OL-rounden, medel 20100815
H21 5 650 m [18]: 1) Johan Runesson, Tisaren, 31.50, 2) Petter Eriksson, Södertälje-Nykvarn of, 32.10, 3) Anders Österlund, Västerås, 32.11, 14) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 47.50
H18 4 420 m [7]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 28.45, 2) Martin Olsson, Täby, 29.20, 3) Rasmus Elmertoft, Norberg, 31.24
D21 4 550 m [23]: 1) Emeli Pettersson, Tullinge, 33.00, 2) Lovisa Adolfsson, do, 35.24, 3) Lisa Silvemark, Dalaporten, 37.00, 9) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 40.39, 14) Anna Birkestål, do, 42.14, 15) Sofie Landqvist, do, 42.50, 20) Linnéa Hedlund, do, 49.35
D20 4 030 m [3]: 1) Louise Markstedt, Södertörn, 40.11, 2) Sofie Wetter, Arboga, 46.05, 3) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 49.58
D18 3 530 m [4]: 1) Jenny Eriksson, Kåre, 30.20, 2) Helena Markstedt, Södertörn, 32.29, 3) Frida Fjellström, KFUM Örebro, 37.49, 4) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 71.50
H14 2 810 m [12]: 1) Harald Larsson, Hagaby, 18.34, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 25.11
H16 3 690 m [9]: 1) Carl Boman, Västerås, 25.40, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 28.47
H40 4 510 m [14]: 1) Ola Jernström, Dalaporten, 31.39, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 33.15
H50 4 030 m [22]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 28.29, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 33.58, 14) Kenneth Larsson, do, 38.51, 15) Thomas Lageson, do, 40.04, 17) Pelle Höök, do, 42.27
H55 3 740 m [21]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 29.53, 10) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 39.16, 15) Anders Waldemarsson, do, 46.27
H65 3 140 m [24]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 25.53, 23) Jan Rehdin, do, 43.57
H70 2 750 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 23.29, 15) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 37.46, 16) Sune Ahlin, do, 39.36
H75 2 280 m [5]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 26.55, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 30.38
H80 2 060 m [6]: 1) Sture Josefsson, Kåre, 30.03, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 36.14
D12 2 520 m [7]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 17.38, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 23.33
D14 2 810 m [11]: 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 23.26
D16 3 020 m [10]: 1) Tove Lagerberg, Södertörn, 26.57, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 28.14, 4) Teresa Stafström, do, 41.54, 6) Nina Andersson, do, 47.34, 9) Sofia Persson, do, 64.42, 10) Andrea Andersson, do, 66.57
D45 3 140 m [15]: 1) Mona Bierfeldt, Ärla, 27.13, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 32.49, 9) Agneta Wallin, do, 35.26
D55 2 560 m [12]: 1) Lena Janson, Arboga, 25.22, 9) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 41.12
D60 2 560 m [7]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 31.30, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 37.30
D65 2 280 m [9]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 29.05, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 45.06
U3 2 520 m [5]: 1) Adam Lundh, Surahammar, 20.53, 2) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 24.07
Ö4 2 810 m [18]: 1) Oskar Karlsson, Norberg, 31.05, 15) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 51.05
Ö5 4 010 m [14]: 1) Robert Hagström, Eskilstuna, 38.15, 14) Per Stafström, Köping-Kolsva, 68.15
Ö7 3 140 m [16]: 1) Mats Eriksson, Norden, 31.59, 4) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 37.44, 13) Lars Fogelberg, do, 48.00

RIDDARHYTTAN: OL-rounden/Svealandsmästerskap
H21 E 14 910 m [18]: 1) Petter Eriksson, Södertälje-Nykvarn of, 93.37, 2) Mats Troeng, Linné, 95.54, 3) Daniel Attås, Tisaren, 96.58
H20 E 11 010 m [4]: 1) Mathias Hallmén, Attunda, 94.56, 2) John Oskarsson, Hagaby, 99.57, 3) Viktor Öhlén, Surahammar, 114.10
H18 E 8 380 m [13]: 1) Love Sintring, Hagaby, 60.04, 2) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 63.20, 3) Martin Olsson, Täby, 67.16, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 70.00
D21 E 8 880 m [12]: 1) Anna Mårsell, Stora Tuna, 68.06, 2) Maria Sjölander, Rodhen, 74.27, 3) Johanna Svensson, Hällen, 74.39
D20 E 7 630 m [10]: 1) Johanna Lönnkvist, Tullinge, 71.45, 2) Louise Markstedt, Södertörn, 79.05, 3) Malin Jacobsson, Rodhen, 80.57, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 81.50, 7) Sofie Landqvist, do, 92.29, 10) Sandra Burén, do, 109.22
D18 E 6 330 m [6]: 1) Jenny Eriksson, Kåre, 64.30, 2) Lovisa Adolfsson, Tullinge, 69.51, 3) Helena Markstedt, Södertörn, 70.04
H21 9 350 m [5]: 1) Johan Persson, Hagaby, 72.20, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 79.19
H14 3 050 m [32]: 1) Harald Larsson, Hagaby, 21.35, 14) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 29.57
H16 5 130 m [10]: 1) Jonathan Karlsson, Tylöskog, 38.29, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 55.36
H40 6 970 m [14]: 1) Fredrik Sone, Attunda, 50.16, 7) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 61.43
H50 6 240 m [29]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 48.58, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 61.18
H55 5 490 m [34]: 1) Mats Lundberg, Dalaporten, 45.11, 25) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 69.58, 31) Anders Waldemarsson, do, 81.52
H65 4 570 m [31]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.24, 31) Jan Rehdin, do, 89.15
H70 4 400 m [23]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 42.31, 10) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 57.10
H75 3 830 m [8]: 1) Ingemar Johansson, Hedemora, 46.12, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 64.30
H80 2 900 m [8]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 47.13
D21 6 970 m [9]: 1) Alva Olsson Västerås :02, Sok 68, 00, 3) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 75.20
D12 1 950 m [10]: 1) Jonna Fors, Grip, 16.31, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 18.57, 10) Rebecka Stafström, do, 33.52
D14 3 050 m [29]: 1) Anna Dahlgren-Rosén, Järla, 29.51, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 34.25
D16 4 450 m [18]: 1) Linnea Landfors, Lusten, 44.07, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 47.06, 13) Teresa Stafström, do, 68.14, 14) Nina Andersson, do, 71.39
D45 4 570 m [22]: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna, 41.35, 13) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 57.10, 20) Helena Holmberg, do, 67.03
D60 3 830 m [15]: 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala, 41.41, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 60.46
D65 3 200 m [13]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 40.34, 9) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 57.52, 10) Birgitta Ericsson, do, 59.21
D70 2 900 m [5]: 1) Asta Sjöberg, Lindebygden, 41.05, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 85.00
U2 1 810 m [6]: 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla, 19.14, 5) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 26.27
U3 1 950 m [3]: 1) Adam Lundh, Surahammar, 19.45, 2) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 25.11
Ö4 3 050 m [19]: 1) Oskar Karlsson, Norberg, 34.47, 5) Annika Holmström, Köping-Kolsva, 47.15, 11) Sören Mårtensson, do, 57.41
Ö5 4 270 m [11]: 1) Gunilla Boman, Västerås, 55.26, 8) Per Stafström, Köping-Kolsva, 74.39
Ö7 3 200 m [24]: 1) Mikael Andersson, Västerbergslagen, 32.48, 13) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 53.53, 20) Margareta Waldemarsson, do, 68.08

RIDDARHYTTAN: OL-rounden, natt, 20100813
H21 8 760 m [5]: 1) Robbin Kantarp, Hällen, 60.30, 2) Emil Andersson, Ärla, 63.31, 3) Johan Aronsson, Tisaren, 66.31
H18 6 520 m [6]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 48.02, 2) Fredrik Bjernulf, Sundbyberg, 50.18, 3) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn of, 52.24, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 53.20
D20 5 620 m [4]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 53.30, 2) Linn Grälls, Kåre, 54.26, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 55.41
H14 2 470 m [9]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 16.58, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 20.07
H16 5 180 m [7]: 1) Carl Boman, Västerås, 37.58, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 40.59
H40 6 520 m [5]: 1) Jonas Olsson, Roxen, 53.20, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 54.25
H50 5 620 m [18]: 1) Björn Rosendahl, Västerås, 46.17, 8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 56.55, 12) Mats Landqvist, do, 63.10, 14) Bengt Hasselqvist, do, 65.23, 15) Pelle Höök, do, 69.15, 18) Thomas Lageson, do, 82.34
H70 3 680 m [9]: 1) Ove Johansson, Järnbärarna, 39.51, 7) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 57.02, 8) Sune Ahlin, do, 57.41
H75 3 430 m [2]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 38.14, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 58.17
H80 2 390 m [3]: 1) Thorwald Jansson, Västerbergslagen, 50.34, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 50.42
D12 1 770 m [7]: 1) Jonna Fors, Grip, 11.06, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 13.35, 6) Rebecka Stafström, do, 14.30
D14 2 470 m [10]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 18.52, 2) Rebecca Mårtensson, do, 20.17
D16 3 500 m [6]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 36.28, 4) Teresa Stafström, do, 54.16, 5) Nina Andersson, do, 56.27
D45 4 120 m [12]: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygden, 37.44, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 47.24, 9) Marie Larsson, do, 54.25, 10) Agneta Wallin, do, 56.55
D55 3 430 m [5]: 1) Britt Gunnarsson, Kristinehamn, 47.30, 5) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 71.23

ODLAREN ESKILSTUNA: Eskilstunaorienteringen 20100808
H50 3 300 m [14]: 1) Lars Persson, Hagaby, 23.17, 12) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 37.03, 14) Kenneth Larsson, do, 47.44
H65 2 400 m [19]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 19.11, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 19.27
H70 2 400 m [19]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 21.18, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 25.42, 11) Hans-Erik Hansson, do, 29.22, 18) Sune Ahlin, do, 35.18
H75 2 000 m [13]: 1) Arne Åhman, Klemmingen, 20.58, 12) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 36.12
D65 2 100 m [7]: 1) Sonja Jedar, Åker, 23.27, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 32.07, 6) Birgitta Ericsson, do, 37.27


FORSA: Distriktsmatch ungdom, sprint 2010804
H13 2 110 m [19]: 1) Jonas Eriksson, Dalarna, 11.12, 5) Isak Söderström, Västmanland, 12.52, 8) Oscar Björneklett, do, 14.10, 16) Ludvig Larsendahl, do, 17.39, 17) Jacob Torstensson, do, 18.02, 19) Simon Österlund, do, 23.08
H14 2 280 m [21]: 1) Andreas Sundström, Västmanland, 11.41, 2) August Mikaelsson, do, 12.18, 3) Samuel Hedlund, do, 12.19, 9) Martin Norrbom, do, 14.28
H15 2 420 m [15]: 1) Filip Axelsson-Meyersson, Uppland, 12.40, 2) Carl Näslund, Västmanland, 13.05, 6) Carl Boman, do, 14.26, 7) Jacob Ahlström, do, 14.53, 12) William Karlsson, do, 18.26
H16 2 530 m [17]: 1) Kasper Westman, Västmanland, 12.55, 10) Niclas Larsson, do, 17.15, 17) Leonard Balk, do, 22.51
D13 1 910 m [16]: 1) Erica Edman, Dalarna, 11.12, 2) Sandra Näslund, Västmanland, 11.51, 3) Jenny Lindberg, do, 12.45, 7) Emma Helmersson, do, 13.39, 14) Magdalena Mosslind, do, 17.47
D14 1 980 m [18]: 1) Sara Wadman, Dalarna, 11.08, 3) Melina Carlsson, Västmanland, 12.29, 5) Rebecca Mårtensson, do, 12.50, 13) Sara Hamrefors, do, 15.45
D15 2 110 m [13]: 1) Linnea Malmberg, Dalarna, 14.11, 7) Åsa Ramberg, Västmanland, 15.32, 9) Amanda Elmertoft, do, 18.55, 10) Teresa Stafström, do, 20.20
D16 2 180 m [7]: 1) Annika Carlberg, Uppland, 14.38, 3) Johanna Larsson, Västmanland, 14.56, 6) Nina Andersson, do, 18.16


FORSA: Distriktsmatch ungdom., långdistans 20100803
H13 4 000 m [19]: 1) Nils Alexandersson, Dalarna, 29.20, 5) Isak Söderström, Västmanland, 36.51, 9) Oscar Björneklett, do, 48.24, 13) Jacob Torstensson, do, 50.52, 14) Ludvig Larsendahl, do, 51.30
H14 4 040 m [21]: 1) Andreas Sundström, Västmanland, 29.57, 2) Samuel Hedlund, do, 31.50, 7) August Mikaelsson, do, 34.28, 13) Martin Norrbom, do, 40.58
H15 5 060 m [19]: 1) Carl Boman, Västmanland, 38.57, 6) Carl Näslund, do, 42.27, 8) Jacob Ahlström, do, 44.35, 17) William Karlsson, do, 63.04
H16 5 100 m [20]: 1) Simon Fors, Dalarna, 33.41, 3) Kasper Westman, Västmanland, 35.45, 13) Niclas Larsson, do, 50.47, 20) Leonard Balk, do, 82.13
D13 3 470 m [16]: 1) Ronja Björklund, Dalarna, 27.38, 5) Sandra Näslund, Västmanland, 30.41, 11) Jenny Lindberg, do, 45.37, 12) Emma Helmersson, do, 46.43, 15) Magdalena Mosslind, do, 51.48
D14 3 550 m [19]: 1) Sara Wadman, Dalarna, 28.54, 2) Rebecca Mårtensson, Västmanland, 33.51, 7) Melina Carlsson, do, 36.38, 16) Sara Hamrefors, do, 51.57
D15 4 450 m [14]: 1) Hanna Eriksson, Dalarna, 34.58, 5) Åsa Ramberg, Västmanland, 42.06, 11) Amanda Elmertoft, do, 52.43, 12) Teresa Stafström, do, 53.30
D16 4 530 m [8]: 1) Johanna Larsson, Västmanland, 40.11, 7) Nina Andersson, do, 69.05


TOTALRESULTAT: >>


ÖREBRO: O-Ringen Etapp 5
H18 ELIT 8 760 m [95]: 1) Johan Högstrand, Markbygden, 57.09, 44) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 69.24
D20 ELIT 7 800 m [96]: 1) Ida Bobach, Ulricehamn, 58.55, 32) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 75.18
herr 5 000 m [18]: 1) Joacim Winesh, Uddevalla, 34.56, 14) Ove Johansson, Köping-Kolsva, 57.13
H21 KORT 6 420 m [199]: 1) Yury Masnyy, Arboga, 38.26, 15) Thomas Eek, Köping-Kolsva, 43.48, 22) Marcus Eek, do, 45.54, 25) Erik Valdemarsson, do, 46.09, 30) Cristian Larsson, do, 47.16, 31) Jonas Vikström, do, 47.21, 
65) Eric Englöf, do, 53.39, 99) Anton Lindholm, do, 58.24
H12 3 090 m [147]: 1) Rasmus Lundberg, Bävern, 17.46, 74) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 26.27
H14 4 300 m [143]: 1) Riccardo Rancan, Pfaeffikon, 25.43, 89) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 43.09
H16 5 830 m [161]: 1) Assar Hellström, Ravinen, 35.35, 54) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 47.19
H40 6 590 m [202]: 1) Johan Håkansson, Ronneby, 35.25, 37) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 44.07, 108) Håkan Carefall, do, 53.15, 162) Ola Carlsson, do, 64.10
H45 KORT 5 210 m [198]: 1) Peter Ekdahl, Emmaboda Verda, 32.10, 40) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 39.21
H50 5 930 m [152]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 36.00, 34) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 43.13
H50 KORT 5 120 m [152]: 1) Sune Södergrann, Tullinge, 32.59, 38) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 42.23, 71) Mats Landqvist, do, 47.11, 101) Pelle Höök, do, 51.40, 123) Lars Sundkvist, do, 57.05
H55 KORT 4 570 m [101]: 1) Bengt Kärrström, Tullinge, 35.34, 37) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 44.49, 92) Anders Waldemarsson, do, 69.14
H60 KORT 4 210 m [78]: 1) Göran Davidsson, Klemmingen, 33.40, 49) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 57.57
H65 4 140 m [121]: 1) Leif Strandberg, Gustavsberg, 30.37, 11) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 33.35
H65 KORT 3 610 m [128]: 1) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby, 26.45, 82) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 42.07
H70 3 810 m [133]: 1) Lars Cedérus, Snättringe, 32.58, 105) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 57.18, 108) Torbjörn Ericsson, do, 58.12
H75 3 420 m [61]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 29.47, 26) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 40.15
H80 2 990 m [27]: 1) Lennart Westergren, Söders SOL Tyresö, 36.25, 6) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 42.43
D21 6 120 m [119]: 1) Caroline Kaipe, Leksand, 45.46, 57) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 60.55
D20 LÅNG 5 700 m [47]: 1) Mari Helgerud, Kongsberg, 50.53, 29) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 62.47
D18 LÅNG 5 000 m [87]: 1) Maja Fjellstad Knutsen, Porsgrunn, 44.28, 85) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 82.06
D11 2 630 m [98]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 15.53, 24) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 19.45
D12 2 770 m [139]: 1) Stina Nordin, Sundsvall, 16.03, 108) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 29.29
D14 3 590 m [158]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 23.26, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 25.42
D15 4 310 m [137]: 1) Sanna Skoog, Kil, 31.32, 84) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 47.55, 137) Sofia Persson, do, 100.26
D16 4 750 m [135]: 1) Jenna Laukkarinen Tuusulan, Voima-Veikot, 38.26, 42) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 48.14, 102) Nina Andersson, do, 61.32
D40 KORT 4 310 m [119]: 1) Annika Bäck, Kullingshof, 34.34, 27) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 40.00, 103) Pernilla Einan, do, 58.06
D45 4 500 m [126]: 1) Anne Magnusson, Landehof, 31.58, 80) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 55.45, 99) Karin Profors, do, 59.41
D45 KORT 4 310 m [134]: 1) Pia Hermansson, Tolered-Utby, 37.45, 99) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 61.42
D55 3 570 m [45]: 1) Karin Rabe, Ulriksberg, 28.16, 36) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 48.32
D55 KORT 3 230 m [53]: 1) Anne Kaill, Omega, 29.09, 46) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 56.38
D60 3 360 m [59]: 1) Margareta Svensson, Vilse 87, 29.13, 29) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 44.49
D65 3 400 m [57]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 31.10, 34) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 44.27, 46) Birgitta Ericsson, do, 50.16
[90]: 1) Stefan Jonsson, Malungs Skogsmårdarna, 32.59, 18) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 38.25
[39]: 1) Håkan Sonesson, Falköping, 27.35, 25) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva, 51.41
[108]: 1) Patrik Fondin, Herrljunga, 28.03, 18) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 36.05, 98) Johan Eriksson, do, 65.09
[159]: 1) Svante Svedin, KFUM Örebro, 15.43, 76) Axel Carefall, Köping-Kolsva, 29.38
[79]: 1) Markus Lindgren, Hallby, 30.05, 62) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 82.01
[84]: 1) Stefan Sandberg, Klubblös, 36.52, 44) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 64.17
[168]: 1) Dan Wester, Järla, 33.22, 56) Per Öberg, Köping-Kolsva, 49.50
[78]: 1) Rasmus Skaare, Lillomarka, 38.15, 38) Niklas Landqvist, Köping-Kolsva, 64.30
U3 2 990 m [69]: 1) Gustav Elfving, Jarl Rättvik, 18.20, 20) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 29.54
U4 3 860 m [40]: 1) Erik Lilja, Stigen, 33.51, 33) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 62.30
H35 MOTION 6 350 m [49]: 1) Alexander Ulltjärn, Roxen, 46.56, 49) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 102.16
H50 MOTION 4 700 m [63]: 1) Roland Notstam, , 36.05, 35) Per Stafström, Köping-Kolsva, 58.00, 36) Bernt-Olov Persson, do, 58.57
H60 MOTION 3 780 m [54]: 1) Tae Hyun Ha, S.O, 32.30, 18) Owe Eek, Köping-Kolsva, 43.51
D45 MOTION 3 780 m [126]: 1) Anna Johansson, Jönköping, 30.09, 61) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 48.34
D50 MOTION 3 530 m [61]: 1) Gunilla Reinholdsson, Thor, 34.56, 18) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 46.15


FELLINGSBRO: O-Ringen Etapp 4
H18 ELIT 8 210 m [108]: 1) Johan Högstrand, Markbygden, 44.02, 53) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 59.09
D20 ELIT 7 180 m [101]: 1) Therese Klintberg, Eksjö, 49.31, 44) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 62.37
herr 5 000 m [19]: 1) David Torstensson, Västerås, 39.07, 15) Ove Johansson, Köping-Kolsva, 59.30
H21 KORT 6 090 m [198]: 1) Leo Laakkonen, Tampereen Pyrintö, 35.07, 11) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 40.06, 28) Thomas Eek, do, 45.15, 41) Erik Valdemarsson, do, 47.22, 42) Cristian Larsson, do, 47.26, 47) Eric Englöf, do, 48.56, 54) Jonas Vikström, do, 50.24, 125) Anton Lindholm, do, 62.57
H12 2 840 m [145]: 1) Oliwer Lundberg, Bävern, 17.21, 110) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 40.03
H14 4 030 m [150]: 1) Elias Mølnvik, Fossum, 22.48, 42) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 32.51
H16 5 470 m [168]: 1) Assar Hellström, Ravinen, 30.55, 82) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 43.50
H40 6 720 m [213]: 1) Per Ek, Nyköping, 35.28, 27) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 41.35, 86) Håkan Carefall, do, 47.38, 107) Ola Carlsson, do, 50.18
H45 KORT 5 110 m [208]: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 30.23, 82) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 41.39
H50 5 480 m [159]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 31.49, 46) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 40.42
H50 KORT 4 960 m [160]: 1) Mikael Eriksson, Uvarna, 32.35, 54) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 40.48, 59) Mats Landqvist, do, 41.15, 76) Pelle Höök, do, 44.10, 96) Lars Sundkvist, do, 47.11
H55 KORT 4 490 m [102]: 1) Bjørn Steinbekken, Odal, 33.48, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 35.00, 45) Anders Waldemarsson, do, 44.17
H60 KORT 3 970 m [80]: 1) Ola Karlsson, Storvik, 29.09, 58) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 53.03
H65 4 570 m [128]: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen pohjan-Veikot, 33.58, 13) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 39.25
H65 KORT 3 690 m [138]: 1) Tord Halvarson, Kåre, 31.46, 66) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 44.42
H70 4 400 m [132]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 35.39, 53) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 52.51, 84) Sune Ahlin, do, 61.04
H75 3 500 m [66]: 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn of, 37.21, 18) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 47.29
H80 2 990 m [26]: 1) Tage Olsson, Stockholm, 40.48, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 48.19
D21 5 500 m [123]: 1) Emma Johansson, NTNUI, 38.01, 52) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 48.42
D20 LÅNG 5 720 m [49]: 1) Camilla Søgaard, Horsen, 41.37, 28) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 56.47
D18 LÅNG 5 420 m [95]: 1) Lina Nilsson, Tranan, 46.54, 63) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 64.21
D11 2 750 m [99]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 21.10, 12) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 25.20
D12 2 890 m [141]: 1) Stina Nordin, Sundsvall, 19.53, 91) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 37.18
D14 3 520 m [166]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 25.52, 11) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 28.18
D15 3 860 m [146]: 1) Sara Hagström, Falköping, 25.28, 104) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 46.20, 145) Andrea Andersson, do, 79.24, 146) Sofia Persson, do, 82.26
D16 4 450 m [149]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 28.29, 28) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 35.17, 93) Nina Andersson, do, 46.37
D40 KORT 4 010 m [128]: 1) Agneta Eriksson, Kolmården, 31.30, 23) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 36.51, 85) Pernilla Einan, do, 47.29
D45 4 520 m [131]: 1) Kerstin Håland, Tullinge, 30.17, 67) Karin Profors, Köping-Kolsva, 46.40, 111) Helena Holmberg, do, 58.24
D45 KORT 3 970 m [140]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 30.48, 30) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 37.45
D55 3 650 m [48]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 31.12, 23) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 46.57
D55 KORT 3 130 m [60]: 1) Kristina Larsson, Bredared, 29.16, 36) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 45.17
D60 3 530 m [66]: 1) Britt-Marie Larsson, Sok 68, 36.16, 46) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 59.08
D65 3 470 m [60]: 1) Margareta Larsson, Njudung, 37.24, 35) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 55.06, 51) Rose-Marie Karlsson, do, 66.09
D70 2 770 m [41]: 1) Eva von Heijne, Sigtuna, 29.35, 17) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 46.29
[95]: 1) Håkon Heggedal, Kongsberg, 29.35, 15) Tomas Danielsson, Köping-Kolsva, 35.31
[41]: 1) Caroline Løchting Thunberg, Roslagen, 38.05, 20) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva, 57.54
[115]: 1) Elias Melin, Hedemora, 31.28, 7) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 35.41, 107) Johan Eriksson, do, 74.17
[182]: 1) Fredrik Augustsson, Bävern, 34.19, 104) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 69.11, 153) Elin Dalhin, do, 88.15
[62]: 1) Magnus Hellberg, Eskilstuna, 39.41, 30) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 65.39
[196]: 1) Markus Fredlund, Tullinge, 19.23, 79) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 37.23, 124) Hans-Erik Hansson, do, 41.44, 151) Maria Karlsson, do, 47.26
U3 2 840 m [64]: 1) Gustav Elfving, Jarl Rättvik, 20.34, 22) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 34.11
U4 3 590 m [37]: 1) Erik Lilja, Stigen, 36.27, 15) Evelina Bergsten, Köping-Kolsva, 52.25, 35) Rasmus Bergsten, do, 104.07
H35 MOTION 6 090 m [53]: 1) Sven Åke Bengtsson, Falkenberg, 48.04, 49) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 105.10
H50 MOTION 4 840 m [63]: 1) Roland Notstam, , 35.10, 29) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva, 58.05, 42) Per Stafström, do, 67.32
H60 MOTION 4 050 m [57]: 1) Per-Erik Fagerström, Stora Tuna, 40.26, 28) Owe Eek, Köping-Kolsva, 58.31
D45 MOTION 3 530 m [121]: 1) Anna Johansson, Jönköping, 33.06, 72) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 63.27
D50 MOTION 3 500 m [58]: 1) Britt Björklund, Bjursås, 46.04, 18) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 59.23


HALLSBERG: O-Ringen Etapp 3
H20 ELIT 11 430 m [106]: 1) Olle Boström, Järla, 73.16, 83) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 105.16
H18 ELIT 8 350 m [107]: 1) Eskil Kinneberg, Raumar, 54.19, 98) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 85.32
D20 ELIT 7 480 m [104]: 1) Ida Bobach, Ulricehamn, 61.28, 42) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 81.40
herr 5 000 m [23]: 1) Joacim Winesh, Uddevalla, 37.17, 16) Ove Johansson, Köping-Kolsva, 64.26
H21 KORT 6 320 m [211]: 1) Yury Masnyy, Arboga, 43.26, 26) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 56.56, 45) Cristian Larsson, do, 62.42, 48) Thomas Eek, do, 63.15, 59) Eric Englöf, do, 65.17, 78) Jonas Vikström, do, 68.20, 83) Erik Valdemarsson, do, 68.47, 134) Anton Lindholm, do, 81.54
H12 2 810 m [153]: 1) Henrik Johannesson, Ronneby, 16.48, 127) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 46.51
H16 5 590 m [167]: 1) Thor Nørskov, Spring Cup, 43.08, 120) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 80.45
H40 6 480 m [216]: 1) Johan Håkansson, Ronneby, 42.35, 58) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 56.22, 119) Håkan Carefall, do, 66.00, 190) Ola Carlsson, do, 87.09
H45 KORT 5 040 m [208]: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 38.06, 69) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 55.58
H50 5 680 m [163]: 1) Per Backlund, Söders SOL Tyresö, 41.59, 77) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 65.13
H50 KORT 4 890 m [161]: 1) Sune Södergrann, Tullinge, 43.08, 84) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 60.58, 104) Lars Sundkvist, do, 68.52, 105) Mats Landqvist, do, 69.00, 109) Pelle Höök, do, 70.17
H55 KORT 4 590 m [103]: 1) Per-Olof Larsson, Hestra, 46.50, 11) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 53.24, 71) Anders Waldemarsson, do, 74.24
H60 KORT 4 010 m [83]: 1) Göran Davidsson, Klemmingen, 43.34, 56) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 72.19
H65 4 180 m [135]: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen pohjan-Veikot, 34.41, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.18
H65 KORT 3 620 m [141]: 1) Oskar Johansson, Stångenäs, 36.16, 125) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 80.01
H70 4 130 m [140]: 1) Roland Karlsson, Ronneby, 45.39, 12) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 51.51, 74) Sune Ahlin, do, 69.33
H75 3 460 m [71]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 43.05, 44) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 75.31
H80 2 460 m [26]: 1) Lars-Gunnar Enström, Tranan, 41.31, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 45.53
D21 5 350 m [120]: 1) Emma Johansson, NTNUI, 46.13, 35) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 67.31
D20 LÅNG 6 090 m [48]: 1) Britta Norén, Boxholm-Mjölby, 60.19, 35) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 91.10, 38) Josefin Eriksson, do, 97.12
D11 2 950 m [101]: 1) Klara Axelsson, Markbygden, 22.36, 23) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 31.09
D12 2 820 m [146]: 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby, 21.05, 106) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 42.59
D14 3 600 m [172]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 27.03, 7) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 29.49
D15 4 160 m [152]: 1) Andrine Benjaminsen, Lillomarka, 38.41, 106) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 81.03, 154) Andrea Andersson, do, 132.28
D16 4 620 m [153]: 1) Lisa Holer, Eksjö, 44.53, 37) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 59.22, 106) Nina Andersson, do, 81.48
D40 KORT 3 890 m [128]: 1) Marina Axelsson, Markbygden, 40.29, 96) Pernilla Einan, Köping-Kolsva, 70.30
D45 4 350 m [130]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn of, 38.13, 78) Karin Profors, Köping-Kolsva, 72.03, 100) Helena Holmberg, do, 80.35
D45 KORT 3 770 m [142]: 1) Christine Gjermo, Freidig, 37.25, 30) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 54.01
D55 3 350 m [53]: 1) Jenny Bourne Abominable, O-Men, 37.29, 35) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 70.38
D55 KORT 3 010 m [60]: 1) Riggan Frändén, Järla, 35.38, 47) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 67.36
D60 3 390 m [67]: 1) Lena Granefelt, Tyr, 43.58, 22) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 62.54
D65 3 330 m [62]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 34.22, 30) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 58.31, 55) Birgitta Ericsson, do, 74.34
D70 2 380 m [40]: 1) Birgitta Thunell, Lidingö, 34.43, 22) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 60.50
[166]: 1) Lars Holmgård, Kil, 37.54, 44) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 55.19
[74]: 1) Torbjörn Löfving, Tibro, 47.19, 58) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 91.14
U3 2 760 m [72]: 1) Gustav Elfving, Jarl Rättvik, 18.33, 19) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 30.21
U4 3 360 m [39]: 1) Alexander Wedin, Rodhen, 32.15, 28) Evelina Bergsten, Köping-Kolsva, 72.46, 35) Rasmus Bergsten, do, 87.48
H35 MOTION 6 080 m [53]: 1) Alexander Ulltjärn, Roxen, 56.21, 50) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 136.15
H50 MOTION 4 570 m [63]: 1) Kent Granqvist, Västervik, 48.20, 34) Per Stafström, Köping-Kolsva, 78.56, 40) Bernt-Olov Persson, do, 83.24
H60 MOTION 3 580 m [59]: 1) Lennart Vessberg, Härnösand, 41.25, 5) Owe Eek, Köping-Kolsva, 44.38
D45 MOTION 3 340 m [130]: 1) Anna-Lena Gustafsson, Gagnef, 32.43, 61) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 59.26
D50 MOTION 3 320 m [63]: 1) Laila Spångmyr, Jarl Rättvik, 39.31, 31) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 64.50


HALLSBERG: O-Ringen Etapp 2
H20 ELIT 4 160 m [111]: 1) Mattias Kyburz, Tisaren, 26.25, 71) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 38.45
H18 ELIT 3 790 m [105]: 1) Jens Wängdahl, Gipen, 25.41, 77) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 37.43
D20 ELIT 3 560 m [105]: 1) Anna Forsberg, Kolmården, 30.59, 88) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 48.50
herr 5 000 m [19]: 1) Joacim Winesh, Uddevalla, 38.12, 15) Ove Johansson, Köping-Kolsva, 61.21
H21 KORT 4 400 m [215]: 1) Axel Mattsson, Järla, 30.54, 15) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 35.39, 33) Thomas Eek, do, 40.38, 37) Eric Englöf, do, 40.52, 39) Cristian Larsson, do, 40.58, 40) Jonas Vikström, do, 41.46, 86) Erik Valdemarsson, do, 51.11, 125) Anton Lindholm, do, 57.16
H12 2 620 m [143]: 1) Henrik Johannesson, Ronneby, 17.07, 103) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 43.17
H14 3 020 m [154]: 1) Olai Stensland Lillevold, Ås-Umb, 20.22, 77) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 36.40
H16 3 480 m [168]: 1) Ludvig Åhlund, Nolaskogsarna, 23.16, 123) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 46.16
H40 3 820 m [218]: 1) Jan Olm, Kil, 25.50, 19) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 29.58, 74) Ola Carlsson, do, 35.43, 116) Håkan Carefall, do, 40.32
H45 KORT 3 360 m [207]: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 28.31, 101) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 43.48
H50 3 290 m [162]: 1) Hans Tarandi, Lidingö, 26.20, 69) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 41.40
H50 KORT 3 110 m [162]: 1) Tommy Berger, Gävle, 28.17, 68) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 41.44, 112) Pelle Höök, do, 49.26, 139) Lars Sundkvist, do, 62.37
H55 KORT 3 010 m [105]: 1) Roger Thörn, Vilse 87, 28.29, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 29.41, 66) Anders Waldemarsson, do, 43.03
H60 KORT 2 870 m [87]: 1) Göran Davidsson, Klemmingen, 27.14, 53) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 51.05, 78) Kjell Frodin, do, 69.55
H65 2 520 m [133]: 1) Roland Nilsson, Falköping, 23.00, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 26.57
H65 KORT 2 280 m [137]: 1) Jan Fogelberg, Västvärmland, 21.55, 30) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 32.16
H70 2 470 m [137]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 27.07, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 35.58, 85) Sune Ahlin, do, 54.31
H80 1 980 m [29]: 1) Henning Hamilton, Enebyberg, 39.38, 7) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 51.18
D21 3 600 m [126]: 1) Matleena Ojapalo, Rajamäen Rykmentti, 31.34, 44) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 41.56
D21 LÅNG 3 800 m [64]: 1) Maria Bergkvist, IFK Mora, 30.28, 62) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 70.15
D20 LÅNG 3 530 m [47]: 1) Ellen Jansson, Järla, 35.44, 32) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 53.31, 43) Josefin Eriksson, do, 64.20
D18 LÅNG 3 270 m [96]: 92) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 72.36
D11 2 400 m [97]: 1) Klara Ask, Markbygden, 22.40, 29) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 33.32
D12 2 500 m [146]: 1) Vilma Blennow, Falköping, 18.32, 124) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 51.22
D15 2 820 m [158]: 1) Sara Hagström, Falköping, 22.27, 84) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 37.33
D16 3 020 m [161]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 24.29, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.25, 158) Nina Andersson, do, 75.52
D40 KORT 3 100 m [127]: 1) Agneta Eriksson, Kolmården, 26.58, 47) Karin Lidgren, Köping-Kolsva, 38.17, 80) Pernilla Einan, do, 43.59
D45 2 740 m [132]: 1) Anne Magnusson, Landehof, 22.23, 84) Karin Profors, Köping-Kolsva, 42.45, 102) Helena Holmberg, do, 46.43
D45 KORT 2 430 m [142]: 1) Christine Gjermo, Freidig, 22.21, 35) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 32.39
D55 2 190 m [52]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 24.59, 27) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 49.44
D55 KORT 1 970 m [58]: 1) Anne Kaill, Omega, 26.22, 50) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 62.14
D60 2 110 m [64]: 1) Gun-Britt Fransson, Emmaboda Verda, 26.51, 31) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 48.58
D65 2 090 m [60]: 1) Inga Johansson, Nyköping, 31.59, 38) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 57.41, 55) Birgitta Ericsson, do, 67.43
D70 2 090 m [37]: 1) Solveig Dillman, Hammarby, 29.54, 14) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 47.10
[169]: 1) Walter Bjernulf, Jarl Rättvik, 36.50, 61) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 69.16, 168) Eva Stafström, do, 142.42
[73]: 1) Urban Anderson, Kexholm, 41.55, 44) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 87.52
[197]: 1) Stefan N-Djurstedt, Eksjö, 26.03, 49) Christer Ström, Köping-Kolsva, 45.17, 59) Richard Ström, do, 46.54
U3 2 470 m [67]: 1) Petter Sjölin, Uven, 21.19, 30) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 38.54


KILSBERGEN: O-Ringen Etapp 1
H20 ELIT 10 730 m [108]: 1) Rassmus Andersson, Linné, 65.09, 79) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 92.49
H18 ELIT 8 160 m [109]: 1) Eskil Kinneberg, Raumar, 52.51, 79) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 73.00
D20 ELIT 6 910 m [108]: 1) Johanna Lönnkvist, Tullinge, 54.45, 35) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 67.26
herr 5 000 m [23]: 1) Marcus Andersson, Boxholm-Mjölby, 42.30, 17) Ove Johansson, Köping-Kolsva, 64.41
H21 KORT 5 960 m [216]: 1) Niklas Serrander, Södertälje-Nykvarn of, 37.10, 8) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 39.22, 44) Cristian Larsson, do, 49.30, 49) Eric Englöf, do, 50.34, 54) Erik Valdemarsson, do, 51.18, 78) Thomas Eek, do, 54.42, 82) Anton Lindholm, do, 55.38, 88) Jonas Vikström, do, 56.20
H12 3 470 m [149]: 1) Jesper Svensk, Stora Tuna, 22.55, 76) Gustaf Carefall, Köping-Kolsva, 40.03
H16 5 680 m [172]: 1) Daniel Nilsson, Nyköping, 36.21, 107) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 62.12
H40 6 890 m [221]: 1) Per Jansson, Djerf, 43.23, 72) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 57.48, 102) Håkan Carefall, do, 61.51, 134) Henrik Holmberg, do, 68.25
H45 KORT 4 970 m [219]: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna, 33.37, 96) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 51.11
H50 5 800 m [165]: 1) Stefan Nyberg, Avesta, 39.41, 30) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 47.20
H50 KORT 4 760 m [158]: 1) Gunnar Langs, Skarpnäck, 37.52, 29) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 46.17, 66) Lars Sundkvist, do, 51.32, 68) Mats Landqvist, do, 51.48, 107) Pelle Höök, do, 60.18
H55 KORT 4 390 m [109]: 1) Roger Thörn, Vilse 87, 37.11, 7) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 39.43, 80) Anders Waldemarsson, do, 62.51
H60 KORT 3 990 m [85]: 1) Hasse Åberg, Valbo, 32.45, 39) Bo Eriksson, Köping-Kolsva, 49.55, 74) Kjell Frodin, do, 68.24
H65 4 540 m [134]: 1) Roland Kusgård, Södertälje-Nykvarn of, 39.07, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 44.27
H65 KORT 3 660 m [141]: 1) Tord Halvarson, Kåre, 33.52, 63) Jan Rehdin, Köping-Kolsva, 48.05
H70 4 250 m [138]: 1) Rune Carlsson, Sundbyberg, 42.32, 40) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 58.41, 58) Torbjörn Ericsson, do, 63.01
H75 3 570 m [76]: 1) John Vallin, Hedströmmen, 42.04, 35) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 59.33
H80 2 980 m [33]: 1) Helmer Ekberg, Ätran, 39.10, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 44.42
D21 5 550 m [120]: 1) Frida Wallström, Sävedalen, 44.50, 23) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 57.21
D21 LÅNG 7 490 m [63]: 1) Anna Koponen, Lynx, 57.15, 55) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 100.37
D20 LÅNG 5 160 m [51]: 1) Ellen Jansson, Järla, 44.04, 25) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 59.26, 36) Josefin Eriksson, do, 66.23
D18 LÅNG 5 070 m [101]: 1) Julia Modig Tjärnström, Linköping, 45.57, 100) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 113.52
D11 3 190 m [99]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 25.27, 21) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 37.28
D12 3 350 m [145]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 24.06, 106) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 49.10
D14 3 660 m [172]: 1) Josefine Kristiansson, Trollhättans SOK, 29.03, 33) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 35.25
D15 4 090 m [159]: 1) Sara Hagström, Falköping, 29.40, 118) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 60.23, 153) Sofia Persson, do, 82.09
D16 4 480 m [153]: 1) Frida Jönsson Hellstadius, Södertälje, 31.56, 28) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 40.30, 136) Nina Andersson, do, 70.11
D40 KORT 4 070 m [132]: 1) Sara Åberg, Hestra, 37.09, 78) Pernilla Einan, Köping-Kolsva, 55.37, 95) Karin Lidgren, do, 60.45
D45 4 480 m [133]: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn of, 33.38, 39) Karin Profors, Köping-Kolsva, 50.31, 75) Helena Holmberg, do, 59.13
D45 KORT 3 820 m [146]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 31.25, 72) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 48.17
D55 3 790 m [53]: 1) Ing-Marie Brander-Strand, Göteborg/Majorna, 36.23, 18) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 49.58
D55 KORT 2 880 m [61]: 1) Anne Kaill, Omega, 28.29, 29) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva, 44.29
D60 3 600 m [69]: 1) Margareta Svensson, Vilse 87, 38.48, 30) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 57.01
D65 3 490 m [62]: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamn, 36.29, 49) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 60.45, 58) Birgitta Ericsson, do, 72.54
D70 2 830 m [36]: 1) Eila Heikkilä, Gipen, 00, 19) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 59.19
[149]: 1) Walter Bjernulf, Jarl Rättvik, 22.56, 81) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 60.31, 146) Eva Stafström, do, 106.45
[71]: 1) Adam Östberg, Stora Tuna, 42.29, 50) Inger Ericsson, Köping-Kolsva, 84.14
[209]: 1) Tyra Kleijn, Södertälje-Nykvarn of, 31.39, 85) Annika Holmström, Köping-Kolsva, 53.03
U3 3 210 m [63]: 1) Gustav Elfving, Jarl Rättvik, 26.03, 11) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 42.45
U4 3 580 m [44]: 1) Edvin Danielsson, Tisaren, 39.25, 29) Evelina Bergsten, Köping-Kolsva, 64.17, 39) Rasmus Bergsten, do, 85.08
H35 MOTION 6 640 m [56]: 1) Tomas Viker, Kåre, 56.26, 53) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 141.54
H50 MOTION 5 010 m [65]: 1) Lars Karlsson, Ödeshög, 46.21, 32) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva, 64.06, 39) Per Stafström, do, 71.40
H60 MOTION 3 970 m [63]: 1) Connie Roslund, Hässleholm, 46.48, 17) Owe Eek, Köping-Kolsva, 58.25
D45 MOTION 3 630 m [127]: 1) Anna-Lena Gustafsson, Gagnef, 34.28, 79) Karin Svensson, Köping-Kolsva, 67.04
D50 MOTION 3 280 m [63]: 1) Laila Spångmyr, Jarl Rättvik, 37.16, 9) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 47.07


FURILLEN: Gotlands 3-dagars, slutresultat
H45 [49]: 1) Mats Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 93.54, 28) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 126.34
H45 M [9]: 1) Torsten Ramberg, Hallstahammar, 107.54, 2) Per Stafström, Köping-Kolsva, 140.58
D12 [28]: 1) Elin Granstedt, Hakarpspojkarna, 65.52, 22) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 103.01
D16 [17]: 1) Moa Enmark, Gävle, 85.29, 12) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 122.21
D70 [12]: 1) Lisbeth Johansson, Skogshjortarna, 95.59, 9) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 153.20
U2 [11]: 1) Sofie Fröjd, Sundsvall, 67.38, 6) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 93.18


FURILLEN: Gotlands 3-dagars, E2
H45 4 480 m [56]: 1) Lars Håkan Sandvik, Täby, 28.39, 24) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 34.28
D12 2 860 m [29]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 20.13, 20) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 30.34
D14 3 050 m [14]: 1) Tove Rönnbäck, Visborg, 23.39, 3) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 26.08
D16 3 630 m [19]: 1) Moa Enmark, Gävle, 23.34, 9) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 34.46
D70 2 350 m [12]: 1) Lisbeth Johansson, Skogshjortarna, 30.55, 8) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 49.13
U2 2 460 m [13]: 1) Sofie Fröjd, Sundsvall, 23.10, 12) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 40.46
H45 MOTION 3 510 m [10]: 1) Torsten Ramberg, Hallstahammar, 30.37, 3) Per Stafström, Köping-Kolsva, 37.55
ÖPPEN 4 3 620 m [35]: 1) Anders Svensson, Laholm, 31.03, 35) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva, 122.19
ÖPPEN 5 4 730 m [11]: 1) Claes-Göran Skohg, Täby, 41.37, 3) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva, 51.34


FURILLEN: Gotlands 3-dagars, E1
H45 4 540 m [56]: 1) Mats Sundbüe, Strängnäs-Malmby, 26.20, 36) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 43.07
H45 M 3 710 m [12]: 1) Torsten Ramberg, Hallstahammar, 31.57, 6) Per Stafström, Köping-Kolsva, 41.43
D12 3 180 m [29]: 1) Elin Granstedt, Hakarpspojkarna, 22.33, 24) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 39.28
D16 3 590 m [20]: 1) Linnéa Engstedt, Tullinge, 27.29, 13) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 39.23
D70 2 380 m [13]: 1) Inger Vamnes, Hamar, 27.03, 9) Göta Kåberg, Köping-Kolsva, 39.01
U2 2 260 m [13]: 1) Sofie Fröjd, Sundsvall, 19.32, 7) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 24.13


ÄRLA: Eskilstuna Weekend, Sammanlagda resultat
H18 L [14]: 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro, 139.47, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 165.30
D20 L [7]: 1) Ellinor Sterner, Hakarpspojkarna, 141.31, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 164.15
H16 [19]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 96.54, 17) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 153.16
H50 [32]: 1) Lars Lönnkvist, Tullinge, 107.13, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 133.16, 21) Kenneth Larsson, do, 156.31, 25) Thomas Lageson, do, 161.05, 29) Pelle Höök, do, 180.06
H55 [23]: 1) Hans Andersson, Västerbergslagen, 106.28, 16) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 152.18, 22) Anders Waldemarsson, do, 186.09
H60 [31]: 1) Carl-Henry Andersson, Orinto, 105.03, 31) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 181.51
H65 [45]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 97.27, 42) Jan Rehdin, do, 171.01
H70 [34]: 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammar, 108.42, 5) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 117.11, 29) Sune Ahlin, do, 174.00
H75 [21]: 1) Rolf Andersson, Rimbo, 98.40, 15) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 144.58
H80 [5]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 141.12
D12 [20]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 58.20, 13) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 97.18
D16 [7]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 95.14, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 109.15
D45 [16]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 108.44, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 155.15
D60 [16]: 1) Britt-Marie Aldén, Kolmården, 112.45, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 162.31
D65 [22]: 1) Marianne Hamilton, Enebyberg, 106.44, 20) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 177.36


Resultat sprint-DM i Arboga 20100613
H20 2 050 m [1]: 1) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 13.58
H18 2 050 m [3]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 13.45
D21 1 870 m [7]: 1) Maria Ivermark, Västerås, 13.57, 3) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva, 16.28
H14 1 870 m [11]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 14.24, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 15.51
H16 2 050 m [6]: 1) Carl Boman, Västerås, 14.22, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 22.47
H40 2 050 m [5]: 1) Hans Näslund, Västerås, 14.14, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 15.57, 3) Ola Carlsson, do, 16.00
H50 1 810 m [6]: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga, 11.47,  3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 13.49, 5) Pelle Höök, do, 18.38
H70 1 350 m [8]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 10.04, 4) Sune Ahlin, Köping-Kolsva, 13.50, 6) Hans-Erik Hansson, do, 16.33
H80 1 180 m [4]: 1) Tage Eriksson, Hallstahammar, 13.00, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 18.41, 4) Pär Andersson, do, 19.30
D12 1 470 m [9]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 11.40, 5) Rebecka Stafström, do, 14.22, 8) Elin Dahlin, do, 19.57
D14 1 600 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 11.34, 2) Rebecca Mårtensson, do, 13.16, 
D16 1 690 m [7]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 13.10, 4) Nina Andersson, do, 20.54, 5) Teresa Stafström, do, 21.09, 7) Sofia Persson, do, 37.16
D45 1 600 m [8]: 1) Berit Wetter, Arboga, 13.46, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 14.02
D55 1 350 m [4]: 1) Lena Janson, Arboga, 11.22, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 25.49
D65 1 180 m [5]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 11.30, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 23.31

SURAHAMMAR: VPT 5 20100525
H20 1 900 m [9]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 11.02, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 11.28
D20 1 720 m [2]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 12.32, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 16.49
H10 960 m [15]: 1) Markus Österlund, Västerås, 8.17, 6) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 13.10,
H14 1 580 m [19]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 8.34, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.08, 
D10 960 m [12]: 1) Nora Rolén, Hedströmmen, 11.18, 5) Emilia Windahl, Köping-Kolsva, 14.35, 6) Andrea Lamprecht, do, 14.44,
D12 1 060 m [13]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 7.55, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 8.13, 5) Rebecka Stafström, do, 10.59, 8) Alva Lamprecht, do, 13.09, 12) Elin Dahlin, do, 16.20
D14 1 500 m [13]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 9.50, 
D16 1 630 m [13]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 11.06, 5) Teresa Stafström, do, 15.25, 8) Nina Andersson, do, 18.12, 11) Andrea Andersson, do, 20.52, 12) Sofia Persson, do, 21.46



SALA: VPT 4 20100519
H20 1 920 m [6]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 7.43, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 8.34
D20 1 780 m [2]: 1) Martina Karlsson, Norberg, 12.10, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 13.00
H10 1 270 m [15]: 1) Sixten Törnqvist, Västerås, 7.23, 10) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 10.26
H14 1 620 m [19]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 7.38,
D10 1 270 m [6]: 1) Shanti Söderström, Sala, 9.42, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva, 12.08, 5) Emilia Windahl, do, 12.51
D12 1 360 m [10]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 6.13, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 7.53, 3) Rebecka Stafström, do, 8.19, 7) Elin Dahlin, do, 11.13, 9) Alva Lamprecht, do, 11.46
D14 1 470 m [12]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.51, 2) Rebecca Mårtensson, do, 8.20,
D16 1 560 m [10]: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammar, 9.10, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva, 9.55, 4) Teresa Stafström, do, 10.03, 8) Andrea Andersson, do, 12.48

ÅRSUNDA: Årsundarundan, långdistans
H50 5 320 m [16]: 1) Lars Lindgren, Ödmården, 33.21, 14) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 55.24

ÅRSUNDA: ÅrsundaRundan, medeldistans
H50 2 980 m [27]: 1) Lars Lindgren, Ödmården, 17.51, 19) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 25.50


GUNNARSKOG: Elitserien, medeldistans
H20 E 4 900 m [57]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 28.08, 39) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 36.06
H18 E 4 100 m [62]: 1) Fredrik Edén, Kåre, 23.54, 47) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 33.01


GUNNARSKOG: Elitserien, Silva Junior Cup Lång
H20 E 10 400 m [52]: 1) Anton Sjökvist, Stora Tuna, 65.55, 24) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 81.02
H18 E 7 800 m [59]: 1) Jens Wängdahl, Gipen, 55.25, 53) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 71.07
D20 E2 7 100 m [21]: 1) Sofia Levin, Tyr, 74.57, 12) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 89.42
H50 5 600 m [41]: 1) Pär Westblad, Ravinen, 43.52, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 50.04



KINKHYTTAN: Närkekvartetten dag 4
H40 3 640 m [41]: 1) Per Jansson, Djerf, 27.26, 9) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 35.31
H50 3 110 m [38]: 1) Johnny Junegard, Tullinge, 28.42, 7) Lars-Åke Andersson, Arboga, 32.21, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 38.08
H60 2 550 m [35]: 1) Håkan Winnberg, Trenne Ullared, 28.22, 34) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 54.25
H65 2 550 m [52]: 1) Roland Nilsson, Falköping, 27.15, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 27.26, 8) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 32.29, 18) Per Jacobsson, do, 38.37, 20) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 39.04, 42) Håkan Söderkvist, Arboga, 49.27
D14 2 590 m [35]: 1) Louise Lundgren, Värend, 26.11, 19) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 34.54
D45 2 550 m [35]: 1) Kerstin Håland, Tullinge, 27.05, 16) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 39.59, 25) Berit Wetter, Arboga, 48.24
D55 2 280 m [20]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 25.46, 2) Lena Janson, Arboga, 31.01
D60 2 140 m [22]: 1) Britt-Marie Aldén, Kolmården, 27.35, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 37.08
D65 2 140 m [28]: 1) Birgitta Stenström, Vänersborg, 27.24, 22) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 48.23
D75 2 040 m [4]: 1) Birgitta Westergren, Täby, 43.58, 4) Gun Holmqvist, Arboga, 66.38


KINKHYTTAN: Närkekvartetten dag 3 Långdistans
H40 6 290 m [52]: 1) Ingvar Åkesson, Hakarpspojkarna, 47.43, 16) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 61.58, 34) Ola Carlsson, do, 72.17
H50 5 600 m [35]: 1) Mats Brorsson, Tockarp, 54.22, 22) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 80.47
H60 4 840 m [39]: 1) Ingemar Gard, Söders SOL Tyresö, 49.47, 21) Hasse Åström, Hedströmmen, 66.18
H65 4 320 m [56]: 1) Morgan Ljung, Vaggeryd, 43.50, 15) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 53.50, 33) Håkan Söderkvist, do, 63.12, 39) Per Jacobsson, do, 67.29, 45) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 69.10, 51) Lars-Olov Pettersson, Arboga, 75.42
H70 4 030 m [33]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 39.27, 26) John Vallin, Hedströmmen, 68.23
H80 2 410 m [8]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 40.24
D14 2 910 m [53]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 22.22, 6) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 26.17
D45 4 320 m [47]: 1) Monica Hatlen, Tullinge, 41.01, 22) Karin Profors, Köping-Kolsva, 59.03, 26) Helena Holmberg, do, 62.09
D55 3 410 m [29]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 40.29, 5) Lena Janson, Arboga, 45.45, 7) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 48.55
D70 2 410 m [11]: 1) Eva von Heijne, Sigtuna, 35.09, 11) Birgit Haglund, Hedströmmen, 90.08
U3 2 650 m [6]: 1) Hanna Hagström, Garphyttan, 23.29, 2) Gustav Möllberg, Arboga, 26.47
Ö4 2 910 m [35]: 1) Lovisa Lindqvist, Njudung, 38.48, 15) Marita Lindholm, Köping-Kolsva, 48.24
Ö7 3 020 m [51]: 1) Mats Jönsson, Korsnäs, 30.02, 49) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 76.53
Ö8 4 840 m [26]: 1) Mats Andersson, Orion, 47.58, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 56.08, 


KINKHYTTAN: Närkekvartetten dag 2 Medelddistans
H21 4 640 m [74]: 1) Per Ek, Nyköping, 28.37, 57) Michael Wickström, Arboga, 45.21
H18 3 580 m [15]: 1) Simon Mellin, Sundbyberg, 26.00
D21 3 610 m [53]: 1) Anna Envall, Hakarpspojkarna, 27.40
D20 3 230 m [8]: 1) Anna Håkansson, Kolmården, 29.10
D18 3 180 m [8]: 1) Linnea Faxén, Linköping, 35.46
H35 3 850 m [22]: 1) Per Magnusson, Linköping, 26.33, 21) John Vallin, Hedströmmen, 72.35
H40 3 580 m [64]: 1) Per Jansson, Djerf, 25.00, 11) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 27.35
H50 3 230 m [47]: 1) Sune Södergrann, Tullinge, 24.46, 26) Arne Hägg, Arboga, 35.17
H55 3 180 m [45]: 1) Stefan Carlsson, Viljan, 25.03, 16) Peder Wickström, Arboga, 32.29
H65 2 400 m [57]: 1) Arne Ek, Nyköping, 21.30, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 21.56, 4) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 22.17, 31) Håkan Söderkvist, do, 30.36, 33) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 30.37, 43) Per Jacobsson, Arboga, 33.25
H70 2 400 m [42]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 21.59
D14 2 950 m [56]: 1) Linnéa Golsäter, Eksjö, 24.10, 11) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 29.12, 18) Melina Carlsson, do, 31.28
D16 3 150 m [70]: 1) Olivia Kollberg, Eksjö, 22.20, 66) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 60.15
D45 2 580 m [50]: 1) Monica Hatlen, Tullinge, 22.21, 22) Karin Profors, Köping-Kolsva, 31.48, 26) Helena Holmberg, do, 34.19
D55 2 120 m [26]: 1) Christina Hjertson, Linné, 23.40, 2) Lena Janson, Arboga, 26.10, 17) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 45.43
D65 1 880 m [27]: 1) Birgitta Stenström, Vänersborg, 21.16, 23) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.50
D75 1 880 m [6]: 1) Irma Andersson, Rimbo, 32.01, 6) Gun Holmqvist, Arboga, 58.20
Ö4 3 220 m [51]: 1) Frank Silier, Järfälla, 30.19, 15) Per Stafström, Köping-Kolsva, 51.48
Ö7 3 150 m [49]: 1) Christer Johansson, Eksjö, 28.40, 42) Tord Åhlgren, Arboga, 60.52, 48) Christian Payerl, do, 76.56



KARLSTAD: SM Sprint
H21 3 380 m [40]: 1) Emil Wingstedt, Leksand, 13.07
H20 3 160 m [36]: 1) Olle Kalered, Denseln, 12.49, 1) Albin Ridefelt, Linné, 12.49, 20) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 14.11
H18 3 080 m [40]: 1) Eric Börjeskog, Tor, 12.37, 27) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 13.31
D21 3 100 m [36]: 1) Helena Jansson, Hagen, 12.52
D20 2 870 m [35]: 1) Lilian Forsgren, Tisaren, 13.02, 29) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 15.48
D18 2 750 m [36]: 1) Marion Aebi, Tisaren, 12.56


KINKHYTTAN: Närkekvartetten Dag 1
H21 LÅNG 12 210 m [39]: 1) Erik Ivarsson Sandberg, Denseln, 79.15
D21 LÅNG 7 060 m [21]: 1) Helén Persson, Linköping, 64.10
H12 2 920 m [53]: 1) Henrik Johannesson, Ronneby, 19.49, 53) Stan Spierings, Hedströmmen, 76.28
H40 6 500 m [60]: 1) Per Jansson, Djerf, 44.27, 20) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 53.55, 56) Stefan Pettersson, Arboga, 83.56
H50 5 710 m [51]: 1) Pär Westblad, Ravinen, 49.39, 9) Lars-Åke Andersson, Arboga, 57.24, 17) Roger Åsberg, Hedströmmen, 62.32, 34) Mats Landqvist, Köping-Kolsva, 74.45, 44) Arne Hägg, Arboga, 106.28
H65 4 250 m [60]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 39.53, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 43.16, 19) Håkan Söderkvist, Arboga, 54.09, 45) Per Jacobsson, do, 67.42
H70 4 080 m [35]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 35.34, 4) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 42.45, 28) John Vallin, do, 67.27
H80 2 580 m [8]: 1) Helmer Ekberg, Ätran, 40.56, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 55.22
D20 4 730 m [9]: 1) Louise Carlsson, Boxholm-Mjölby, 47.52, 3) Sofie Wetter, Arboga, 55.40, 4) Johanna Mikkelä, Hedströmmen, 56.48
D14 3 440 m [63]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 30.05, 5) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 30.41, 19) Rebecca Mårtensson, do, 38.52
D16 3 870 m [72]: 1) Josefine Klintberg, Eksjö, 31.03, 59) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 54.25
D45 4 080 m [43]: 1) Maria Skogsberg, Mariestad, 38.15, 15) Karin Profors, Köping-Kolsva, 47.11, 27) Berit Wetter, Arboga, 52.50
D55 3 810 m [27]: 1) Inger Onsbring, Eskilstuna, 37.58, 6) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 47.53
U3 2 920 m [7]: 1) Emilia Ganslandt, Lidingö, 34.32, 2) Gustav Möllberg, Arboga, 35.32
ÖPPEN 1 2 870 m [19]: 1) Linnea Olsson, Köping-Kolsva, 29.06
ÖPPEN 5 3 910 m [24]: 1) Robert Hagström, Eskilstuna, 33.41, 24) Joni Lindholm, Köping-Kolsva, 106.41
ÖPPEN 7 3 810 m [74]: 1) Jesper Svedberg, Lidingö, 32.05, 70) Christian Payerl, Arboga, 84.22
ÖPPEN 8 5 160 m [20]: 1) Lasse Jansson, Eksjö, 42.06, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva, 56.16, 7) Anton Lindholm, do, 60.02, 15) Leif Wadman, do, 74.58


VÄSTERÅS: VPT, deltävling 3 20100511
H20 2 660 m [9]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 13.11
D20 2 110 m [2]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 13.52, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 16.34
H10 1 170 m [17]: 1) Andreas Näslund, Västerås, 8.40, 15) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva, 23.56, 
H14 1 980 m [19]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 9.31, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 10.35, 
H16 2 550 m [4]: 1) Carl Boman, Västerås, 12.43, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 16.17
D10 1 120 m [8]: 1) Katja Dalén, Sala, 9.16, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva, 12.01
D12 1 500 m [14]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 9.47, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 11.29, 4) Rebecka Stafström, do, 12.35, 6) Alva Lamprecht, do,  12) Elin Dahlin, Köping-Kolsva, 27.38
D14 1 820 m [11]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 10.40, 2) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 11.11, 3) Rebecca Mårtensson, do, 11.25
D16 1 880 m [12]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 11.20, 4) Nina Andersson, do, 14.19, 8) Andrea Andersson, do, 17.37, 10) Sofia Persson, do, 19.43


AVESTA: Högsberget- Lång, Dalaporten 20100509
H18 E 8 630 m [15]: 1) Fredrik Edén, Kåre, 53.43, 10) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 66.03
D20 E 7 710 m [11]: 1) Kajsa Risby, Kåre, 63.06, 2) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 71.10, 8) Anna Birkestål, do, 85.24
H14 4 470 m [16]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 30.58, 6) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 38.38
H16 5 550 m [19]: 1) Kasper Westman, Västerås, 38.06, 8) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 44.41
H40 6 540 m [17]: 1) Thomas Höjsgaard, Leksand, 40.14, 3) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 46.30
H50 5 680 m [20]: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås, 42.55, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 46.29, 17) Kenneth Larsson, do, 57.56, 19) Pelle Höök, do, 61.54, 20) Mats Landqvist, do, 62.00
H65 4 330 m [23]: 1) Leif Eriksson, Heby, 37.59, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 43.33, 8) Stig Törnkvist, do, 45.00
H70 4 030 m [20]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 33.23, 8) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 44.18
H75 3 190 m [10]: 1) Ingemar Johansson, Hedemora, 35.18, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 43.14
H80 2 920 m [6]: 1) Gösta Magnusson, Hedemora, 40.32, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 51.06
D14 3 500 m [24]: 1) Ellen Sarenmark, Leksand, 31.03, 5) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 33.52, 18) Rebecca Mårtensson, do, 41.43
D16 4 420 m [22]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 34.56, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 41.26, 20) Teresa Stafström, do, 52.50
D45 4 030 m [19]: 1) Maria Bergfält, Domnarvet, 31.55, 15) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 49.34
D50 3 650 m [16]: 1) Lena Larsson, Sala, 33.35, 14) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 57.49
D55 3 650 m [10]: 1) Solvej Carlson, Hedemora, 41.37, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 42.33
D65 3 190 m [15]: 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 39.39, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 49.32, 10) Rose-Marie Karlsson, do, 52.51, 11) Birgitta Ericsson, do, 54.20
Ö7 3 650 m [37]: 1) Per Möller, Leksand, 27.01, 36) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 78.01


AVESTA: Högsberget- Medel, Dalaporten 201000508
H18 E 4 070 m [17]: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 25.37, 9) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 32.56
D21 E 4 070 m [27]: 1) Emma Claesson, Stora Tuna, 27.34
H14 3 110 m [22]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 20.55, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 29.16
H16 3 500 m [17]: 1) Simon Fors, Kvarnsveden, 27.29, 10) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 33.47
H40 3 510 m [17]: 1) Thomas Höjsgaard, Leksand, 24.28, 2) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 27.02
H65 2 520 m [32]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 21.05, 14) Stig Törnkvist, do, 27.57, 28) Jan Rehdin, do, 34.16
H70 2 290 m [19]: 1) Kuno Österlund, Västerås, 19.47, 9) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 26.11, 19) Hans-Erik Hansson, do, 37.22
H80 1 950 m [7]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 27.37, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.39
D14 2 370 m [18]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 21.19, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 23.48
D16 2 960 m [21]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 27.44, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 30.21, 21) Teresa Stafström, do, 44.53
D45 2 900 m [22]: 1) Maria Bergfält, Domnarvet, 26.08, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 38.36
D50 2 520 m [18]: 1) Lena Larsson, Sala, 21.16, 17) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 41.37
D55 2 290 m [9]: 1) Ing-Marie Back, Hedemora, 26.18, 2) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 27.26
D65 1 950 m [16]: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 22.50, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 34.03, 16) Birgitta Ericsson, do, 38.57
Ö7 2 520 m [47]: 1) Ulf Fredriksson, Korsnäs, 18.51, 35) Frank Larsson, Köping-Kolsva, 35.21, 44) Mats Kåberg, do, 47.14


HALLSBERG: Tisarträffen, medeldistans
H45 3 470 m [13]: 1) Tom Hollowell, Tyr, 28.43, 7) Christer Johansson, Köping-Kolsva, 36.54
H50 3 110 m [9]: 1) Jan-Åke Karlsson, Hagaby, 25.32, 7) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 41.20
D12 2 610 m [7]: 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 22.35


IKW-STUGAN, KÖPING: VPT, deltävling 2, 20100506
H16 2 020 m [9]: 1) Kasper Westman, Västerås, 8.39, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 9.46, 
D10 1 090 m [7]: 1) Katja Dalén, Sala, 9.54, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva, 14.11, 6) Olivia Lindblom, do, 17.27
D12 1 270 m [14]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 6.48, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 8.37, 4) Rebecka Stafström, do, 10.05, 6) Alva Lamprecht, do, 12.40, 7) Elin Dahlin, do, 13.00, 11) Gabriella Lindblom, do, 14.06, 12) Kristin Oscarsson, do, 17.12
D14 1 570 m [13]: 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 8.09, 1) Sandra Näslund, Västerås, 8.09, 3) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 8.11,
D16 1 920 m [11]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 10.32, 4) Nina Andersson, do, 12.46, 5) Teresa Stafström, do, 12.47, 11) Sofia Persson, do, 18.46


HALLSTAHAMMAR, MOTIONSCENTRUM: DM Ultralång distans. Västmanland 20100504
H20 L 10 260 m [3]: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 74.20
H14 5 840 m [7]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 46.08, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 65.21
H16 9 090 m [5]: 1) Kasper Westman, Västerås, 69.52, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 95.55
H35 L 11 260 m [7]: 1) Hans Näslund, Västerås, 75.31, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 77.56, 4) Ola Carlsson, do, 80.03
H50 8 650 m [7]: 1) Jan-Olov Bergman, Västerås, 69.06, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 70.50, 7) Kenneth Larsson, do, 92.17
H65 7 020 m [9]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 57.42, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 64.54
H70 6 310 m [6]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 55.15, 4) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva, 89.10
H75 5 350 m [5]: 1) John Vallin, Hedströmmen, 62.22, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 62.26
H80 4 590 m [3]: 1) Malte Karlsson, Västerås, 65.09, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 77.13
D12 4 040 m [4]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 38.39, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 59.14
D14 4 940 m [6]: 1) Sandra Näslund, Västerås, 45.48, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 50.08, 4) Melina Carlsson, do, 68.36
D16 7 680 m [5]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 78.15, 4) Nina Andersson, do, 116.42, 5) Teresa Stafström, do, 159.27
D45 7 020 m [7]: 1) Berit Wetter, Arboga, 78.58, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 83.12, 4) Helena Holmberg, do, 84.25, 5) Karin Profors, do, 86.06
D55 5 350 m [4]: 1) Lena Janson, Arboga, 51.57, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 87.37
Ö1 3 080 m [3]: 1) Gustav Jonsson, Hallstahammar, 38.43, 2) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva, 44.16
Ö5 4 900 m [22]: 1) Niclas Ahlström, Västerås, 41.25, 8) Sandra Burén, Köping-Kolsva, 49.21, 17) Lars Fogelberg, do, 61.39
Ö9 9 090 m [9]: 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva, 62.17


SALA: Silverjakten 20100501
H50 3 410 m [17]: 1) Anders Lundh, Järfälla, 24.33,  8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 32.24, 9) Pelle Höök, do, 35.57
H65 2 840 m [31]: 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga, 22.18, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 23.57, 14) Stig Törnkvist, do, 29.42
H80 2 070 m [5]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 26.32, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.42
D12 2 450 m [11]: 1) Ronja Jungåker, Korsnäs, 21.08, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 41.15
D16 3 310 m [5]: 1) Linnéa Hahne, Insjön, 37.11, 4) Sofia Persson, Köping-Kolsva, 56.09
D65 2 370 m [11]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 27.03, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 42.58
Ö4 3 050 m [21]: 1) Anan Lindgren, Västerås, 31.53, 9) Marita Lindholm, Köping-Kolsva, 52.17
Ö5 3 620 m [9]: 1) Stefan Ekman, Sala, 31.53, 8) Joni Lindholm, Köping-Kolsva, 69.00


VÄSTERÅS: VPT, deltävling 1 20100427
H20 1 920 m [8]: 1) Rasmus Elmertoft, Norberg, 9.14, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 9.36
D20 1 590 m [3]: 1) Sofie Wetter, Arboga, 10.12, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 11.47
H14 1 440 m [20]: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 7.35, 14) Rasmus Bergsten, do, 13.31, 
H16 1 590 m [7]: 1) Kasper Westman, Västerås, 7.38, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva, 9.17
D10 10 950 m [9]: 1) Katja Dalén, Sala, 11.16, 3) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva, 11.46, 5) Emilia Windahl, do, 13.12
D12 1 140 m [11]: 1) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva, 8.27, 8) Alva Lamprecht, do, 11.47
D14 1 300 m [11]: 1) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 7.22, 4) Rebecca Mårtensson, do, 8.17
D16 1 440 m [12]: 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 8.50, 4) Teresa Stafström, do, 10.21, 6) Nina Andersson, do, 11.20, 10) Andrea Andersson, do, 13.25, 12) Sofia Persson, do, 17.38


Uppsala Möte långdistans 20100425
D20 E 6 630 m [5]: 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva, 63.13
H21 L 12 700 m [8]: 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 96.16
H14 4 050 m [24]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 28.51, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 51.09
H50 5 600 m [30]: 1) Håkan Palmfjord, Katrineholm, 37.52, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva, 42.00, 
D14 3 560 m [27]: 1) Alice Frost, Roslagen, 39.47, 7) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 44.28
D16 3 880 m [19]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 30.30, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 33.18
D45 4 400 m [18]: 1) Annika Ardell, Rodhen, 39.15, 10) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 53.53, 14) Helena Holmberg, do, 59.17
D55 3 660 m [9]: 1) Ing-Marie Åsenlund, Gävle, 43.31, 4) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 52.01


HÖGBYN: NOK:s Nationella 2010425
H60 4 790 m [12]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 50.16, 9) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 71.07
H65 4 360 m [23]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 45.34, 20) Jan Rehdin, do, 70.30
H70 3 820 m [20]: 1) Karl Johansson, Hedemora, 38.27, 11) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 52.40, 20) Sune Ahlin, do, 77.30
H75 3 290 m [7]: 1) Ulf Lindgren, Västerås, 43.35, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 45.40
H80 2 890 m [3]: 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 46.58
D12 2 700 m [9]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 22.58, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 36.08
D14 3 580 m [8]: 1) Hanna Barkegren, Stora Tuna, 44.23, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 56.15
D16 4 230 m [4]: 1) Julia Adolfsson, Kåre, 50.45, 4) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 80.45
D50 3 820 m [7]: 1) Lena Larsson, Sala, 37.31, 7) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 86.53
D60 3 290 m [7]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 42.22, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 59.38
D65 2 890 m [11]: 1) Helen Andertoft, Markaryd, 37.01, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva, 48.32, 11) Birgitta Ericsson, do, 77.16
ÖPPEN 7 2 890 m [21]: 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva, 27.50

HÖGBYN: Bergslagsträffen 20100424
H60 2 950 m [12]: 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagen, 30.55, 11) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 43.06
H65 2 790 m [22]: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva, 29.26, 9) Stig Törnkvist, do, 35.16, 13) Stig Karlsson, do, 40.57, 19) Jan Rehdin, do, 44.35
H70 2 550 m [16]: 1) Ragnar Eriksson, Hedströmmen, 27.15, 3) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva, 32.16, 12) Hans-Erik Hansson, do, 41.18
H80 1 880 m [7]: 1) Lennart Öberg, Västerås, 27.19, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 30.44
D12 2 500 m [11]: 1) Jonna Jungåker, Korsnäs, 20.33, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 43.23
D14 2 810 m [11]: 1) Erica Edman, Korsnäs, 27.57, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva, 31.11
D16 2 950 m [13]: 1) Sarah Hale, Kåre, 30.46, 11) Teresa Stafström, Köping-Kolsva, 52.31, 13) Sofia Persson, do, 98.01
D45 2 790 m [12]: 1) Anna von Krusenstierna, Kåre, 29.45, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva, 39.59
D50 2 550 m [6]: 1) Annika Brodin, Lindebygden, 25.34, 4) Christina Englöf, Köping-Kolsva, 46.40
D60 2 230 m [6]: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 29.27, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 38.47
D65 1 880 m [10]: 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna, 24.04, 8) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva, 31.09
U2 2 010 m [7]: 1) Eric Gustafsson, Tor, 19.05, 4) Tova Holmström, Köping-Kolsva, 27.37
Ö7 3 050 m [28]: 1) Jonas Sjöberg, Västerbergslagen, 32.18, 27) Mats Kåberg, Köping-Kolsva, 62.56


ÖSTFORA: Uppsala möte, medel 20100424
H21 ELIT 4 950 m [40]: 1) Oskar Sjöberg, Täby, 29.23, 10) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva, 35.02, 19) Marcus Eek, do, 39.26, 22) Henrik Holmberg, do, 40.52, 25) Jonas Vikström, do, 41.59, 39) Eric Englöf, do, 52.59, 40) Johan Englöf, do, 1.07.51
H18 ELIT 3 550 m [13]: 1) Ulrik Nordberg, Bergnäset, 28.30, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 34.28
D21 ELIT 4 010 m [26]: 1) Sara Bengtsson, Linné, 31.35, 19) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 45.54, 24) Anna Birkestål, do, 49.38
H14 2 730 m [23]: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 21.41, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 29.58
H50 3 160 m [32]: 1) Jan Nordin, Sundsvall, 24.14, 16) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva, 38.34
D14 2 440 m [17]: 1) Sara Wadman, IFK Mora, 23.03, 4) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 33.10
D16 2 780 m [19]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 23.53, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 26.35
D45 2 550 m [27]: 1) Carina Sandberg, Säterbygden, 24.52, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 34.46, 18) Marie Larsson, do, 36.46
Öppen 8 5 030 m [34]: 1) Mats Fröberg, Linné, 34.39, 30) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 1.11.26


TJÄLLMO-GODEGÅRD: Natt SM 20100423
H20 10 500 m [48]: 1) Albin Ridefelt, Linné, 62.10, 20) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 80.26


GANSTAGÅRDEN, ENKÖPING: Enenracet 20100418
H21 [31]: 1) Stefan P Svanström, Österåker, 25.37, 11) Cristian Larsson, Köping-Kolsva, 30.50, 18) Thomas Eek, do, 33.12
H50 [37]: 1) Andreas Hjertson, Linné, 21.25, 22) Pelle Höök, Köping-Kolsva, 28.53
H60 [36]: 1) Hasse Åberg, Valbo, 19.00, 30) Kjell Frodin, Köping-Kolsva, 33.57
H65 [45]: 1) Anders Sellgren, Sigtuna, 19.43, 10) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 23.21,
H75 [15]: 1) Sten Bergstrand, Skogsluffarna, 18.29, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva, 20.45
H80 [7]: 1) Inge Håkansson, Linné, 27.02, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva, 28.05
D12 [18]: 1) Mirjam Dalén, Sala, 19.17, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva, 27.59
D45 [25]: 1) Annika Ardell, Rodhen, 19.28, 15) Karin Profors, Köping-Kolsva, 25.20
D60 [14]: 1) Birgitta Billstam, Järfälla, 23.34, 11) Siv Frodin, Köping-Kolsva, 34.23
D65 [13]: 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna, 21.18, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva, 40.10
Öppen 4 [59]: 1) Jonas Wulff, Linné, 20.22, 2) Stig Karlsson, Köping-Kolsva, 20.53


MYCKELMOSSA, KOLMÅRDEN: Kolmårdsdubbeln, medeldistans 20100417
H21 E 5 500 m [75]: 1) Mattias Millinger, Linné, 29.55
H18 E 3 970 m [39]: 1) Fredrik Edén, Kåre, 22.47, 16) Janne Selkälä, Köping-Kolsva, 28.00
D21 E 4 480 m [68]: 1) Annika Billstam, Lidingö, 29.14
D20 E 3 840 m [25]: 1) Maria Westher, Tisaren, 33.02, 9) Anna Birkestål, Köping-Kolsva, 36.04, 20) Sofie Landqvist, do, 43.36, 22) Josefin Eriksson, do, 47.54, 25) Sandra Burén, do, 60.08
H21-1 4 870 m [66]: 1) Greger Tysk, Leksand, 28.42, 37) Simon Hedlund, Köping-Kolsva, 35.46, 52) Marcus Eek, do, 38.31
H21-2 4 780 m [66]: 1) Anders Håkansson, Linné, 30.15, 31) Jonas Vikström, Köping-Kolsva, 38.45, 42) Erik Waldemarsson, do, 40.24
H14 3 150 m [42]: 1) Andreas Sundström, Västerås, 24.49, 28) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva, 44.14
H40 3 670 m [37]: 1) Per Ek, Nyköping, 22.04, 9) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva, 25.49, 18) Ola Carlsson, do, 29.58
H55 3 130 m [22]: 1) Mikael Tarandi, Lidingö, 23.58, 22) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva, 50.25
D21 3 700 m [60]: 1) Lisa Johansson, Stjärnorp, 28.47, 13) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva, 32.24
D20 3 440 m [4]: 1) Malin Svensson, Hakarpspojkarna, 39.25, 2) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva, 47.31
D14 3 100 m [41]: 1) Andrea Svensson, Finspång, 27.10, 15) Melina Carlsson, Köping-Kolsva, 35.03, 22) Rebecca Mårtensson, do, 40.35
D16 3 280 m [44]: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 25.33, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva, 32.01, 41) Nina Andersson, do, 57.59
D40 3 130 m [28]: 1) Yvonne Andersson, Tullinge, 24.37, 26) Helena Holmberg, Köping-Kolsva, 50.45
D45 3 130 m [28]: 1) Inger Berg, Linköping, 26.34, 16) Marie Larsson, Köping-Kolsva, 36.19
Ö2 2 350 m [17]: 1) Sara Hillbom Matteus, SI, 26.14, 11) Veronica Mårtensson, Köping-Kolsva, 41.51, 12) Rebecka Stafström, do, 41.53
Ö4 3 150 m [34]: 1) Björn Carlsson, Hällen, 30.27, 32) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva, 65.39


KARLSHAMN: 20100404
H21 8070 m (79): 1 Tomas Stenström OK Linné, 42 Ola Carlsson 64.00
D55 3680 m (15): 10
Yvonne Carlsson


Silva J-Cup 20100403 Växjö (flyttat till Blekinge)
H20E: 1 Johan Runesson 1.06.21. 30. Simon Hedlund 1.22.34
H18E: 1 Love Berzell 1.05.19, 29 Janne Selkälä 1.11.37


JÄMJÖ: Vårracet 20100403
H40 4 810 m [41]: 1) Björn Mårtensson, Skogsstjärnan, 28.21, 8) Ola Carlsson, Köping-Kolsva, 32.42
D55 3 140 m [15]: 1) Ing-Marie Brander-Stran, Göteborg/Majorna, 28.53, 12) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 48.41


POM2010:s Hemsida >>

FIGUERA DA FOZ: Portugal O Meeting medeldistans 20100216
M21B [38]: 1) Aidas Barkauskas, Fortuna, 22.15, 5) Roland Natanaesson, Köping Kolsva, 29.10
M40 [46]: 1) Armando Sousa, Adfa, 29.47, 3) Henrik Holmberg, Köping Kolsva, 32.53, 4) Ola Carlson, do, 33.14
M45 [46]: 1) Rolf Gemperle Individual, Schweiz, 29.51, 22) Christer Johansson, Köping Kolsva, 41.11
M50 [73]: 1) Tim Tett, South Yorks, 24.03, 32) Rolf Gustafsson 36:13 Köping-Kolsva
37) Pelle Höök, Köping Kolsva, 37.21, 45) Kenneth Larsson, do, 39.40
W45 [31]: 1) Valerija Dauksiene, Saule, 24.42, 9) Helena Holmberg, Köping Kolsva, 31.13
W55 [35]: 1) Ulla Engelby, Wwop, 28.30, 10) Yvonne Carlsson, Köping Kolsva, 34.47, 30) Margareta Waldemarsson, do, 49.43
OPT2]: 1) Aki Saranen, , 22.35, 4) Anders Waldemarsson, Köping Kolsva, 33.45,

W15 (18) 1) Melina Carlsson 21.45 Köping-Kolsva
FIGUERA DA FOZ: Portugal O Meeting 20100215 Långdistans
M21B [39]: 1) Klein Christophe, Asope, 43.40, 4) Roland Natanaesson, Köping Kolsva, 55.37 M40 [43]: 1) Armando Sousa, Adfa, 1.01.55, 3) Henrik Holmberg, Köping Kolsva, 1.12.15, 22) Ola Carlson, do, 1.30.22
M50 [64]: 1) Tim Tett, South Yorks, 52.42, 14) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva, 1.06.31, 24) Kenneth Larsson Köping-Kolsva 1,14,39, 34) Pelle Höök, Köping Kolsva, 1.20.28
W45 [30]: 1) Heather Fellbaum, Manchester & District, 43.58, 22) Helena Holmberg, Köping Kolsva, 1.15.02
W55 [36]: 1) Ulla Engelby, Wwop, 42.49, 4) Yvonne Carlsson, Köping Kolsva, 49.15, 32) Margareta Waldemarsson, do, 1.32.00 
OPT2 [30]: , 1) Aki Saranen, 33.53, 3) Anders Waldemarsson, Köping Kolsva, 50.00,
W15  (18): 1) Melina Carlsson Köping Kolsva, 36:34 

FIGUERA DA FOZ: Portugal O meeting, medeldistans 20100214
W15 [18]:
1) Melina Carlsson Köping Kolsva 24.11

M21B [43]: 1) Klein Christophe, Asope, 25.56, 8) Roland Natanaesson, Köping Kolsva, 32.38
M40 [53]: 1) Armando Sousa, Adfa, 27.23, 4) Henrik Holmberg, Köping Kolsva, 31.52, 17) Ola Carlson, do, 35.39
M50 [78]: 1) Tim Tett, South Yorks, 25.56, 28) Rolf Gustafsson, Köping Kolsva, 36.28, 33) Pelle Höök, do, 40.18, 37) Kenneth Larsson, do, 42.49
W45 [32]: 1) Jaana Eronen, Steinberg, 28.58, 7) Helena Holmberg, Köping Kolsva, 34.18
W55 [32]: 1) Iris Andres Individual, Schweiz, 29.26, 22) Margareta Waldemarsson, Köping Kolsva, 46.21, 30) Yvonne Carlsson, Köping-Kolsva, 52,34
OPT2: 1) Aki Saranen, , 23.04, 4) Anders Waldemarsson, Köping Kolsva, 38.37

FIGUERA DA FOZ: Portugal O Meeting, nattsprint 20100214
M21B 2 500 m [21]: 1) Hugo Borda D'Água, Coac, 21.43, 5) Roland Natanaesson, Köping Kolsva, 25.05
M40 2 900 m [9]: 1) António Aires Individual Fed, Portugal, 21.44, 8) Henrik Holmberg, Köping Kolsva, 24.58
M45 2 600 m [15]: 1) Lepori Domenico Individual, Schweiz, 18.31, 12) Christer Johansson, Köping Kolsva, 31.08

W45 2 300 m [10]: 1) Baiba Ozola, Mona, 22.56, 6) Helena Holmberg, Köping Kolsva, 29.25
W55 2 000 m [19]: 1) Mary Healy, Gen, 19.06, 3) Yvonne Carlsson, Köping Kolsva, 19.40
OPT2  1) Filipe Silva Pedro Leite, .Com, 14.19, 2) Anders Waldemarsson, Köping Kolsva, 26.46, 


FIGUERA DA FOZ: Portugal O Meetin WRE, 20100213
M21B [39]: 1) Aidas Barkauskas, Fortuna, 43.46, 4) Roland Natanaesson, Köping Kolsva, 59.04
M40 [55]: 1) Armando Sousa, Adfa, 54.59, 4) Henrik Holmberg, Köping Kolsva, 1.05.02, 23) Ola Carlson, do, 1.25.26
M45 [50]: 1) Rolf Gemperle Individual, Schweiz, 46.47, 29) Christer Johansson, Köping Kolsva, 1.15.47
M50 [77]: 1) Tim Tett, South Yorks, 45.01, 32) Kenneth Larsson, Köping Kolsva, 1.07.02, 46) Pelle Höök, do, 1.19.40, 54) Rolf Gustafsson, do, 1.25.24
W45 [33]: 1) Wolf Ursula Mixt, Schweiz, 44.07, 15) Helena Holmberg, Köping Kolsva, 56.07
W55 [40]: 1) Iris Andres Individual, Schweiz, 38.59, 6) Yvonne Carlsson, Köping Kolsva, 45.10, 40) Margareta Waldemarsson, do, 1.37.03
W75 [89]: 1) Lagoidet Colette, Bro, 1.15.00, 1) Anaa Pedrop Cp, Telecom, 49.53, 1) Aki Saranen, , 30.53, 2) Anders Waldemarsson, Köping Kolsva, 42.41, 1) Tiago Lopes, Cao, 33.37, 1) Marco Almeida Gdu, Azoia, 1.05.54
W15 [18]: 1) Melina Carlsson Köping-Kolsva 32:15