RESULTAT 2011

 



2004 2005 2006 2007 2008,2009 2010
Resultat klubbarrangemang 2011>>    Sammanställning klubbmästare 2011 >>  
Poängtävling ungdom >> Poängtävling älghornet >>



2011-03-26 Nyköpingsorienteringen i Nävekvarn
Premiärtävling för några av regionens löpare bjöd på snötäckta skogar med ibland upp till en halvmeter snö där skaren ibland varken bar eller brast.
D16, 4 400 m (24): 1) Elin Håkansson, Skogspojkarnas OK, 35.58, 10) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 48.56.
H50, 5 900 m (14): 1) Pär Westblad, OK Ravinen, 45.06, 8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.30, 11) Pelle Höök, do, 1.18.01.


2011-04-02 OK Tors ungdomstävling
D18, 5 410 m (12): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 49.12, 10) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.55.13.
H18, 6 650 m (11): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 48.39.
D12, 2 980 m (27): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 22.36, 18) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 37.04.
Öppen 2, 3 110 m (17): 1) Jessica Fredriksson, Västerås SOK, 32.18, 11) Noel Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 1.01.44, 12) Bianca Wiljebrand, do, 1.04.04.
Öppen 4, 3 490 m (19): 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 30.25, 15) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 56.53.
Öppen 5, 4 370 m (20): 1) Henrik Ljungemyr, OK Kolmården, 36.05, 6) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 57.06.
Öppen 7, 4 060 m (63): 1) Anders Ulin, KFUM Örebro OK, 39.02, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 43.31, 21) Linda Ohlsson, do, 48.16, 30) Karin Profors, do, 53.14.
Öppen 8, 6 350 m (37): 1) Christoffer Winander-Schönning, Järfälla OK, 51.58, 26) Håkan Carefall, Köping-Kolsva OK, 1.23.17.

2011-04-03 Torfejden
D18, 3 550 m (6): 1) Beatrice Huhta, OK Måsen, 45.06, 6) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.07.50.
H18, 4 220 m (13): 1) Einar Johansson, Linköpings OK, 28.30, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 28.35, 12) Niclas Larsson, do, 44.40.
D16, 4 460 m (11): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 40.01, 8) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.01.20.
H16, 5 230 m (19): 1) Fredrik Malmfors, OK Denseln, 36.57, 17) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.15.05.
D12, 2 990 m (15): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 19.05, 9) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.20.
H50, 5 610 m (19): 1) Johnny Junegard, Tullinge SK, 43.22, 18) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 1.07.40, 19) Kenneth Larsson, do, 1.11.36.
H55, 5 040 m (12): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 39.48, 6) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva OK, 49.43.
D65, 3 110 m (11): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 36.38, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 52.01.
H65, 4 250 m (25): 1) Roger Danielsson, Linköpings OK, 42.29, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 43.14, 11) Stig Törnkvist, do, 57.15.
D70, 3 110 m (4): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 47.27, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.07, 4) Göta Kåberg, do, 1.06.10.
H75, 3 230 m (9): 1) Nils Johansson, OK Tjärnen, 39.02, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.26.
H80, 2 370 m (4): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 32.59, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 43.04.
Öppen 5, 5 010 m (8): 1) Daniel Frodin, Köping-Kolsva OK, 54.55.
Öppen 7, 3 900 m (47): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 33.13, 18) Anders Waldemarsson, do, 51.27, 37) Olle Sjögren, do, 1.08.04, 44) Mats Kåberg, do, 1.25.39.

Svartnatta 20110408 Nattorientering, 2-mansbudkavle

Öppen klass  (31)
 1 Ikaalisten NV  1:08:20

11 Köping-Kolsva OK 2,1:26:58, Rolf Gustafsson 40:06 Christer Johansson 46:52 
26 Köping-Kolsva OK 1,1:48:17, Pelle Höök 55:49,Kenneth Larsson 52:28 
 
2011-04-09 Lännasprinten
D16, 2 920 m (38): 1) Fredrika von Essen, OK Linné, 27.27, 21) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 44.22.
D65, 2 220 m (13): 1) Birgitta Klang, Långhundra IF, 33.22, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 53.34.
H65, 2 810 m (38): 1) Leif Strandberg, Gustavsbergs OK, 27.26, 3) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 29.44.

2011-04-09 Kolmårdsdubbeln, Medeldistans
D20 Elit, 4 150 m (14)
: 1) Amy Rankka, Linköpings OK, 35.43, 13) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 54.38.
D18 Elit, 3 340 m (11): 1) Hilda Mattsson, Järla Orientering, 35.00, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 39.37.
H18 Elit, 4 190 m (13): 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 32.03, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.42.
H21, 4 780 m (19): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 36.07.
D18, 3 390 m (2): 1) Malin Andersson, Skogspojkarnas OK, 1.12.21, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.13.57.
H16, 3 470 m (33): 1) Martin Hunhammar, Bromma-Vällingby SOK, 23.51, 27) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 42.30.
D45, 3 280 m (15): 1) Anita Seger-Wehlin, Skogspojkarnas OK, 32.01, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.04.
Öppen 8, 4 650 m (23): 1) Nils Ohlsson, Stora Tuna IK SK, 30.24, 16) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 59.44.
 

2011-04-10 Kolmårdskavlenn
Öppen kavleklass  (29)    
 

    1    927 Köping-Kolsva OK 3                      1:50:44
             Cristian Larsson           86    35:28
             Sandra Burén               91    40:28
             Marcus Eek                 83    34:48

 
    5    925 Köping-Kolsva OK 1                      1:57:07
             Anna Birkestål             91    44:38
             Johanna Larsson            94    29:30
             Niclas Larsson             94    42:59

   8    926 Köping-Kolsva OK 2                      2:02:35
             Karin Waldemarsson         87    44:03
             Rebecca Mårtensson         96    33:29
             Sofie Landqvist            91    45:03

2011-04-15 SM Natt
D20 Elit, 7 400 m (75): 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK, 47.14, 28) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.50.

2011-04-16 Kjula IF
H18, 6 350 m (6): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 47.43.
D16, 4 600 m (13): 1) Amelie Ekström, OK Kåre, 34.03, 7) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 48.27.
D12, 3 020 m (10): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.30.
H40, 7 380 m (16): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 48.31.
D45, 4 350 m (17): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 36.43, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 48.59.
H50, 5 860 m (26): 1) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 39.37, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 42.42, 16) Kenneth Larsson, do, 52.17, 20) Pelle Höök, do, 55.24.
H55, 5 480 m (18): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 34.53, 7) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva OK, 41.54.
H65, 4 350 m (33): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.00, 32) Jan Rehdin, do, 1.06.18.
D70, 3 060 m (8): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 34.29, 7) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 50.48.
H80, 3 060 m (3): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.46.
Öppen motion 3, 3 020 m (23): 1) Rasmus Täck, OK Hammaren, 26.33, 11) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 40.45.
Öppen motion 7, 3 060 m (37): 1) Martin Løvald Hellberg, Täby OK, 25.53, 22) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 36.07, 35) Mats Kåberg, do, 55.20.

2011-04-16 SM Sprint, kval
D20 B, 2 640 m (28): 1) Linnea Martinsson, OK Tyr, 14.29, 14) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 17.50, 20) Sofie Landqvist, do, 18.37.

2011-04-17 Ärla IF
D21, 4 010 m (17): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 29.56, 12) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.19, 16) Sandra Burén, do, 44.55.
H20, 4 920 m (2): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 31.19.
D18, 3 460 m (3): 1) Frida Ingelsson, Ockelbo OK, 32.32, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 49.51.
D16, 3 310 m (21): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 23.32, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 27.59, 21) Teresa Stafström, do, 59.36.
H16, 3 600 m (20): 1) Carl Boman, Västerås SOK, 22.19, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 31.01.
D12, 2 060 m (14): 1) Sofie Ohlsson, Ärla IF, 15.53, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 17.24.
H40, 4 010 m (13): 1) Per Lovang, Västerbergslagens OL, 24.33, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 26.17.
D45, 2 930 m (17): 1) Laila Ingelsson, OK Hammaren, 22.52, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 26.55, 13) Marie Larsson, do, 28.12.
D65, 2 290 m (11): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 24.32, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 31.07.
H65, 3 050 m (24): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 22.51, 23) Jan Rehdin, do, 42.31.
H70, 2 930 m (15): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 22.03, 11) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 33.39.
H80, 2 290 m (4): 1) Lars Pettersson, OK Nalle, 28.05, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 33.48.
Öppen 4, 2 650 m (21): 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 26.15, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 44.42, 10) Per Stafström, do, 44.53.
Öppen 5, 3 110 m (26): 1) Simon Martinsson, OK Klemmingen, 27.31, 15) Kerstin Elisabet Eriksson, Köping-Kolsva OK, 39.09, 22) Birger Hansson, do, 1.03.41.
Öppen 7, 3 400 m (46): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 25.09, 21) Stig Karlsson, do, 38.56, 25) Bo Eriksson, do, 40.17, 41) Hans-Erik Hansson, do,

011-04-22 Hallstaträffen
H21, 4 900 m (36): 1) Anders Boström, Järfälla OK, 28.51, 5) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 30.36, 7) Marcus Eek, do, 31.16, 13) Cristian Larsson, do, 32.59, 19) Thomas Eek, do, 35.05.
D18, 3 560 m (6): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 30.11, 6) Nina Andersson, do, 56.08.
H18, 4 210 m (6): 1) Harald Henriksson, Järla Orientering, 29.18, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.23.
D16, 3 490 m (12): 1) Amelie Ekström, OK Kåre, 25.58, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 36.10, 9) Teresa Stafström, do, 48.57, 10) Sofia Persson, do, 49.13.
D16 Kort, 2 900 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 47.12.
D12, 2 490 m (4): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 23.06, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.46.
D45, 2 930 m (11): 1) Karin Svensk, Stora Tuna OK, 23.44, 10) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 30.01.
H45, 3 840 m (22): 1) Pär Nyman, OK Tyr, 26.59, 3) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.43.
H50, 3 680 m (26): 1) Kjell Klaar, Säterbygdens OK, 25.14, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 28.17, 14) Kenneth Larsson, do, 33.11, 18) Pelle Höök, do, 38.06.
H55, 3 560 m (14): 1) Arne Back, IFK Hedemora OK, 24.37, 12) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 36.11.
D65, 2 230 m (8): 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 25.14, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 29.35.
H65, 3 240 m (23): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.28, 5) Stig Törnkvist, do, 29.02, 18) Stig Karlsson, do, 37.55, 23) Jan Rehdin, do, 45.17.
D70, 1 920 m (5): 1) Gurli Back, Fagersta OK, 26.25, 2) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 32.18, 3) Birgitta Ericsson, do, 32.53, 5) Rose-Marie Karlsson, do, 36.42.
H70, 2 930 m (20): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 23.36, 14) Hans-Erik Hansson, Köping-Kolsva OK, 36.14, 15) Sune Ahlin, do, 36.45.
H75, 2 680 m (4): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 33.39, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.12.
H80, 1 920 m (8): 1) Stig Gurås, Västerås SOK, 20.43, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 25.45.
U1, 1 930 m (8): 1) Gabriel Parkatti, OK Hedströmmen, 18.05, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.58.
Ö5, 3 470 m (23): 1) Juhani Lehtola, Klubblös, 35.11, 9) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 51.14, 13) Linn Engman, do, 58.26, 14) Birger Hansson, do, 1.02.18.
Ö6, 3 950 m (22): 1) Peter Agerhäll, OK Tisaren, 35.49, 9) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 44.36.
Ö7, 3 010 m (43): 1) Mikael Andersson, Västerbergslagens OL, 26.30, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 28.46, 5) Linda Ohlsson, do, 30.21, 7) Therese Björklund, do, 31.27, 14) Owe Eek, do, 34.13, 29) Frank Larsson, do, 40.42, 41) Mats Kåberg, do, 56.05.
Ö8, 4 960 m (21): 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 30.45, 14) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 53.35, 16) Sandra Burén, do, 57.47, 18) Leif Wadman, do, 1.01.35.

2011-04-23 Silverjakten
H21, 4 910 m (38): 1) Johan Israelsson, Stora Tuna OK, 31.43, 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 38.15, 22) Thomas Eek, do, 42.19, 30) Eric Englöf, do, 51.52.
D16, 2 820 m (13): 1) Julia Adolfsson, OK Kåre, 30.41, 9) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 48.06, 11) Sofia Persson, do, 59.51, 12) Andrea Andersson, do, 1.03.09.
H16, 3 300 m (16): 1) Carl Boman, Västerås SOK, 24.47, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 47.04.
D12, 2 010 m (8): 1) Jenny Perérs, Korsnäs IF OK, 17.53, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 19.03.
D50, 3 020 m (8): 1) Mari-Louise Lundgren, Stora Tuna OK, 37.14, 8) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.13.24.
H50, 3 550 m (15): 1) Anders Lundh, Järfälla OK, 29.36, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 35.29, 11) Pelle Höök, do, 42.53.
H55, 3 550 m (10): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 28.47, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 38.49.
H65, 3 260 m (27): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 36.19, 15) Jan Rehdin, do, 52.36.
U4, 2 720 m (3): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 40.51, 2) Rebecka Stafström, do, 44.28.
Öppen 4, 2 720 m (27): 1) Oscar Perérs, Korsnäs IF OK, 29.47, 9) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 45.40, 12) Linn Ekman, do, 47.13.
Öppen 7, 3 020 m (36): 1) Thomas Andersson, Dalaportens OL, 31.49, 11) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 44.06.

2011-04-24 Elitserien, Silva Junior Cup och publiktävling
D20 ELIT 2, 6 660 m (25): 1) Frida Gustafsson, Jönköpings OK, 1.23.33, 14) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.40.12.
D18 Elit, 6 470 m (65): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 57.51, 24) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.16.42.
H18 Elit, 8 510 m (61): 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 1.01.04, 48) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.24.24.
Öppen Motion 7, 2 910 m (65): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.02, 17) Marie Larsson, do, 44.22.

2011-04-24 Arosträffen
D21, 4 080 m (12): 1) Karin Elgh, Sävedalens AIK, 37.38, 9) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 50.37.
H21, 5 170 m (20): 1) Daniel Kaipe, Leksands OK, 36.53, 13) Eric Englöf, Köping-Kolsva OK, 54.37.
D18, 3 390 m (4): 1) Frida Karlsson, Hagaby GOIF, 40.47, 4) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 51.40.
D16, 3 090 m (10): 1) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro OK, 29.58, 5) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.06.24.
D12, 2 400 m (7): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.25.
D40, 3 300 m (5): 1) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 39.42.
H40, 3 690 m (9): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 27.47.
D45, 2 730 m (5): 1) Berit Wetter, Arboga OK, 30.51, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 37.01.
H45, 3 690 m (10): 1) Anders Brinkman, Vandrarringen, 28.46, 6) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 40.20.
H50, 3 390 m (13): 1) Anders Lundh, Järfälla OK, 25.13, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 28.16, 10) Pelle Höök, do, 45.12.
H55, 3 390 m (7): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 29.32, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 43.16.
D65, 2 660 m (8): 1) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagens OL, 40.05, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.16.
H65, 2 660 m (21): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 23.45, 5) Stig Törnkvist, do, 28.10, 16) Stig Karlsson, do, 36.00, 17) Jan Rehdin, do, 38.03.
D70, 2 080 m (4): 1) Inger Olsson, Sala OK, 37.47, 2) Birgitta Ericsson, Köping-Kolsva OK, 41.29.
H70, 2 660 m (18): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 25.47, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 43.22, 14) Hans-Erik Hansson, do, 1.01.11.
H80, 2 660 m (2): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.49.
U2, 2 420 m (13): 1) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 16.18, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.46.
U4, 3 010 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 54.08.
Öppen 4, 3 010 m (17): 1) Fredrik Johansson, Surahammars SOK, 26.55, 16) Birger Hansson, Köping-Kolsva OK, 1.17.59.
Öppen 5, 3 750 m (13): 1) Mats Andersson, Västerås SOK, 36.15, 11) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.10.33.
Öppen 7, 2 660 m (34): 1) Maria Magnusson, Sävedalens AIK, 21.01, 18) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva OK, 38.33.

2011-04-25 Arosträffen
H21, 8 260 m (11): 1) Raphael Zwiker, OK Linné, 1.04.22, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.11.17.
D16, 4 160 m (12): 1) Amelie Ekström, OK Kåre, 33.13, 9) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.00.13.
H16, 5 590 m (5): 1) Hugo Lindell, Långhundra IF, 47.36, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 47.56.
D12, 2 850 m (14): 1) Anna Eriksson, Strängnäs-Malmby OL, 22.04, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.47.
H40, 6 420 m (23): 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 40.51, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.03
D45, 3 960 m (11): 1) Anna Folkegård, Strängnäs-Malmby OL, 31.18, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 48.09.
H50, 5 660 m (13): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 37.30, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 43.36, 11) Pelle Höök, do, 55.00, 12) Kenneth Larsson, do, 1.01.01.
H55, 5 600 m (19): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 36.25, 13) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 58.27.
D65, 3 120 m (15): 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 34.49, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.08.
H65, 3 960 m (29): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.56, 4) Stig Törnkvist, do, 38.39, 28) Jan Rehdin, do, 59.38.
D70, 2 680 m (4): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 32.42, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.28.
H75, 3 120 m (7): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 32.17, 5) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.52.
H80, 2 680 m (4): 1) Ragnar Hasselquist, Hallstahammars OK, 36.10, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.43.
U4, 3 070 m (4): 1) Lars Gibbard, OK Ravinen, 52.47, 2) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.09.52, 3) Gabriella Lindblom, do, 1.09.55.
Öppen 4, 3 070 m (37): 1) Göran Larsendahl, Västerås SOK, 30.32, 20) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 53.56, 23) Inger Ericsson, do, 56.46, 34) Birger Hansson, do, 1.15.10.
Öppen 6, 5 590 m (14): 1) Anna Lindblad, Västerbergslagens OL, 49.22, 2) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 50.59.
Öppen 7, 3 120 m (51): 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 22.42, 7) Ola Lindholm, do, 27.30, 17) Anders Waldemarsson, do, 32.58, 18) Owe Eek, do, 33.21, 22) Leif Wadman, do, 35.42, 29) Bo Eriksson, do, 38.14, 32) Karin Waldemarsson, do, 39.17, 40) Gabriella Wadman, do, 44.48, 45) Margareta Waldemarsson, do, 57.14.
Öppen 9, 6 420 m (12): 1) Anna Duvander, OK Kåre, 52.31, 6) Rolf Gustafsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.59.

2011-05-07 Slogmossen-Medel, Dalaportens OL
D21 Elit, 4 760 m (36): 1) Lena Eliasson, Domnarvets GOIF, 35.02, 30) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 59.40, 34) Sandra Burén, do, 1.14.30.
H40, 3 730 m (33): 1) Henrik Johnsson, OK Tor, 27.26, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 27.48.
D45, 2 750 m (21): 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 25.58, 12) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 35.30.
D65, 2 150 m (16): 1) Christina Westman, Hudiksvalls OK, 26.37, 15) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 46.07.
H65, 2 630 m (36): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 24.05, 13) Stig Törnkvist, do, 29.32, 33) Jan Rehdin, do, 43.24.
D70, 1 840 m (11): 1) Inger Olsson, Sala OK, 26.41, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 31.08, 8) Göta Kåberg, do, 40.20.
H75, 2 260 m (15): 1) Ingemar Johansson, IFK Hedemora OK, 25.00, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 27.36.
Öppen 7, 2 600 m (53): 1) Mikael Ingelsson, Ockelbo OK, 21.34, 11) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 29.32, 23) Stig Karlsson, do, 36.13, 44) Mats Kåberg, do, 52.40.
2011-05-07 Tisarträffen medel
D16 Kort, 2 740 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 42.19.
D12, 2 300 m (13): 1) Lisa Berggren, OK Kolmården, 21.08, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.04.
H45, 3 470 m (23): 1) Magnus Herberthson, Linköpings OK, 30.38, 3) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.41.
H50, 3 310 m (17): 1) Roger Engman, Hagaby GOIF, 34.31, 5) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 38.19.
H55, 3 230 m (19): 1) Olof Olofsson, Hagaby GOIF, 33.08, 11) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 47.04.
H70, 2 040 m (24): 1) Stig Israelsson, OK Tylöskog, 22.31, 6) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 26.31.
Öppen motion 5, 3 410 m (54): 1) Mattias Viktorsson, KFUM Örebro OK, 36.51, 39) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 1.12.57.
Öppen motion 8, 4 230 m (27): 1) Albin Arlebo, KFUM Örebro OK, 33.06, 12) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 58.17.

2011-05-07 Skärmenträffen
D16, 3 530 m (43): 1) Matilda Martinsson, Falkenbergs OK, 37.05, 32) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.04.01.
D15, 3 480 m (41): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn Orientering, 37.28, 20) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 57.03.
H15, 3 660 m (27): 1) Andreas Sundström, Västerås SOK, 34.59, 16) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 47.26.

2011-05-08 Slogmossen-Lång, Dalaportens OL
H40, 6 430 m (24): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 41.49, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 46.12.
D45, 3 950 m (20): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 30.59, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.26.
D65, 3 220 m (15): 1) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 34.33, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.19.
H65, 4 420 m (27): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 35.50, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.21, 8) Stig Törnkvist, do, 46.28, 23) Jan Rehdin, do, 1.00.15.
D70, 2 590 m (8): 1) Doris Wiberg, Gävle OK, 30.30, 6) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.33.
H75, 3 220 m (10): 1) Ingemar Johansson, IFK Hedemora OK, 33.16, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 33.53.
Öppen 7, 3 220 m (34): 1) Per Norrbom, Sala OK, 28.15, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.45.

2011-05-08 Nordic Open Junior Meeting, Publiktävling
D18, 3 410 m (3): 1) Anna Wehlin, Skogspojkarnas OK, 34.08, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.07.
H18, 3 520 m (14): 1) Joakim Eliasson, Göteborg-Majorna OK, 23.07, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 23.51, 10) Niclas Larsson, do, 37.41.
D45, 3 140 m (26): 1) Yvonne Andersson, Tullinge SK, 24.16, 18) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.18.

2011-05-08 Ändå Något
D16, 2 670 m (69): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn Orientering, 20.58, 37) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 33.41, 54) Rebecca Mårtensson, do, 40.15.
H16, 3 280 m (58): 1) Björn Cederberg, Vänersborgs SK, 21.09, 36) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 33.33.
2011-05-08 Tisarträffen lång
D16 Kort, 3 530 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.37.
D12, 2 800 m (11): 1) Lisa Berggren, OK Kolmården, 26.24, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 34.23.
D10, 1 990 m (5): 1) Linnéa Samuelsson, NAIS Orienteringsklubb, 21.57, 4) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 45.31.
H50, 4 710 m (22): 1) Bo Gustavsson, OK Tylöskog, 43.05, 8) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 52.04, 20) Pelle Höök, do, 1.12.37.
H55, 4 720 m (24): 1) Lars Persson, Hagaby GOIF, 39.23, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 55.01.
H70, 3 820 m (22)
: 1) Stig Israelsson, OK Tylöskog, 42.04, 8) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 52.47, 15) Sune Ahlin, do, 1.07.11.
Öppen motion 2, 2 690 m (8): 1) Åsa Vidlund, KFUM Örebro OK, 26.06, 6) Bianca Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 49.47, 7) Noel Wiljebrand, do, 49.51.
Öppen motion 7, 2 920 m (32): 1) Mikael Wennblom, Hagaby GOIF, 26.08, 4) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 38.44.
Öppen motion 8, 4 260 m (26): 1) Mats Ericsson Dy, Hagaby GOIF, 39.24, 5) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 43.55, 8) Karin Waldemarsson, do, 4

2011-05-14 Valbos Nationella
D65, 2 690 m (20): 1) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 28.49, 16) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.37.
H65, 3 150 m (33): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 25.07, 14) Stig Törnkvist, do, 33.12.

2011-05-14 Närkedubbeln dag 1
H18 Elit, 4 020 m (17): 1) Marcus Berggren, Nyköpings OK, 33.26, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 37.18.
D18, 3 550 m (3): 1) Stina Anderjon, Växjö OK, 1.11.05, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.12.54.
D16, 3 430 m (28): 1) Tilda Johansson, OK Orion, 33.43, 16) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 50.51.
H50, 3 550 m (42): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 27.44, 32) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 49.53.
H55, 3 490 m (39): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 30.56, 15) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 45.37.
D70, 2 180 m (7): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 32.36, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 43.30.
H70, 2 830 m (28): 1) Lars Cedérus, Snättringe SK, 34.52, 7) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 39.59.
H75, 2 370 m (18): 1) Nils Grann, Kristinehamns OK, 36.30, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.52.
Öppen motion 3, 2 320 m (43): 1) Philip Johansson, Boxholm-Mjölby OL, 25.12, 19) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 44.43, 37) Birger Hansson, do, 1.14.35.
Öppen motion 5, 3 240 m (57): 1) Evert Johansson, OK Tisaren, 42.58, 32) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.21.14, 46) Gabriella Lindblom, do, 1.45.40, 47) Rebecka Stafström, do, 1.45.41.
Öppen motion 7, 3 170 m (63): 1) Jonas Bergenfur, OK Älgen, 32.29, 27) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.03.05.
Öppen motion 8, 3 970 m (41): 1) Björn Wistrand, OK Hällen, 37.11, 19) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 57.49, 30) Anders Waldemarsson, do, 1.11.10.
2011-05-15 Närkedubbeln dag 2
D18 Elit, 5 860 m (15): 1) Josefine Klintberg, Eksjö SOK, 59.04, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.14.
H18 Elit, 7 500 m (20): 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 57.57, 9) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.07.34, 19) Niclas Larsson, do, 1.36.49.
D10, 2 530 m (13): 1) Amanda Jansson, OK Djerf, 21.54, 11) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 41.54.
D45, 4 390 m (20): 1) Ulla Molin, Attunda OK, 49.42, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 57.18.
H55, 5 470 m (44): 1) Göran Nilsson, Snättringe SK, 50.58, 21) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.10.19.
D65, 3 140 m (33): 1) Birgitta Stenström, Vänersborgs SK, 49.46, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.53.
D70, 2 370 m (8): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 36.17, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 58.39.
H75, 3 140 m (18): 1) Nils Grann, Kristinehamns OK, 45.11, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.43.
Öppen motion 7, 3 080 m (52): 1) Ronnie Dahlgren, Gustavsbergs OK, 33.30, 46) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.19.35.

2011-05-15 Årsundarundan

D65, 3 500 m (20): 1) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 45.14, 18) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.07.02.
H65, 4 450 m (43): 1) Leif Eriksson, Heby AIF, 41.47, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 43.13, 7) Stig Törnkvist, do, 47.01.

2011-05-10 VPT 2 i Norberg

D20, 1 830 m (8)1) Sofie Wetter, Arboga OK, 11.56, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 16.42, 5) Sabina Hedlund, do, 17.21.
D16, 1 570 m (8)1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 9.08, 4) Teresa Stafström, do, 11.56, 7) Emilia Danielsson, do, 16.17, 8) Andrea Andersson, do, 17.24.
H16, 1 800 m (13)1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 9.14, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 10.03.
D14, 1 310 m (10)1) Emma Helmersson, Vandrarringen, 7.32, 8) Gabriella Lindblom, Köping-Kolsva OK, 14.04, 9) Elin Dahlin, do, 17.57, 10) Rebecka Stafström, do, 21.36.
H14, 1 660 m (18)1) Jacob Torstensson, Västerås SOK, 10.10, 3) Rasmus Möller, Arboga OK, 11.27,
D12, 1 210 m (14)1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 8.17, 5) Alva Lamprecht, do, 10.18, 9) Natalie Adolfsson, do, 15.57, 11) Bianca Wiljebrand, do, 19.34.
H12, 1 420 m (17)1) Håkan Ramberg, Hallstahammars OK, 9.20, 11) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 17.36.
D10, 1 180 m (11)1) Nora Rolén, OK Hedströmmen, 13.10, 2) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 13.18,
H10, 1 240 m (12)1) Markus Österlund, Västerås SOK, 7.44, 10) Noel Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 21.07,

2011-05-17 VPT 3
D20, 2 040 m (8)1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 13.17, 6) Nina Andersson, do, 18.25, 8) Sabina Hedlund, do, 19.16.
H20, 2 040 m (4)1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 10.14, 4) Niclas Larsson, do, 25.08.
D16, 1 960 m (8)1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 13.28, 3) Teresa Stafström, do, 15.40, 4) Emilia Danielsson, do, 16.10, 7) Sofia Persson, do, 27.36.
H16, 1 960 m (12)1) Carl Boman, Västerås SOK, 9.43, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 10.24.
D14, 1 670 m (9)1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 10.02, 6) Rebecca Stafström, Köping-Kolsva OK, 13.35, 7) Gabriella Lindblom, do, 18.25, 8) Elin Dahlin, do, 18.55.
D12, 1 500 m (14)1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 9.51, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 11.21, 5) Alva Lamprecht, do, 13.00, 10) Natalie Adolfsson, do, 18.44, 11) Emilia Windahl, do, 19.11.
H12, 1 500 m (17)1) Håkan Ramberg, Hallstahammars OK, 9.45, 9) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 13.33,
D10, 1 230 m (12)1) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 10.40, 2) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 11.47, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.20.
H10, 1 230 m (11)1) Markus Österlund, Västerås SOK, 7.20,  7) Noel Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 12.47.

2011-05-21 Säterträffen

D18 (7): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 28.17, 7) Nina Andersson, do, 50.04.
H18 (13): 1) Anton Sundgren, Vallentuna-Össeby OL, 19.52, 10) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 27.27.
D12 (23):1) Lisa Dammvik, Stora Tuna OK, 20.14, 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 20.14, 6) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 24.30.
D45 (13): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 24.45, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 31.44.
H45 (25): 1) Per Stål, Västerbergslagens OL, 22.07, 19) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.59.
H55 (18): 1) Anders Silvemark, Dalaportens OL, 24.18, 9) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 31.59.
D65 (6): 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 26.41, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.01.
H65 (22): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 23.11.
D70 (7): 1) Doris Wiberg, Gävle OK, 34.10, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45.24.
H75 (11): 1) Ingemar Johansson, IFK Hedemora OK, 31.14, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 34.05.
Öppen motion 7 (24): 1) Peo Berg, Leksands OK, 28.14, 22) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.13.
2011-05-21 Säterträffen
D18, 3 320 m (7): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 33.05, 6) Nina Andersson, do, 48.15.
H18, 3 360 m (13): 1) Martin Dahlgren-Rosén, Järla Orientering, 25.23, 8) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.08.
D12, 2 650 m (23): 1) Sofia I Eriksson, Stora Tuna OK, 19.49, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 25.04.
D45, 3 060 m (13): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 26.36, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.29.
H55, 3 320 m (18): 1) Arne Back, IFK Hedemora OK, 27.30, 10) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 37.21.
D65, 2 580 m (6): 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 34.57, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 38.47.
H65, 3 060 m (22): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.26.
D70, 2 580 m (7): 1) Lisbeth Bernhed, Tolered-Utby Ol-klubb, 40.31, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.28.
H75, 3 060 m (11): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 33.11, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.08.

2011-06-02 Elitserie Publiktävling
D18 Elit, 7 280 m (43): 1) Anna Ulvensøen, OL Tønsberg og Omegn, 47.10, 26) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.17.
H18 Elit, 8 900 m (44): 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 45.57, 39) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.18.31.
D18, 5 980 m (4): 1) Sara Bergman, OK Tyr, 58.26, 4) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.21.33.
D16, 6 020 m (55): 1) Elin Håkansson, Skogspojkarnas OK, 41.40, 14) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 51.12.
D45, 5 070 m (51): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 31.52, 24) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.07.
H50, 6 560 m (52): 1) Bengt Levin, OK Tyr, 36.30, 37) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 55.58.
H65, 4 810 m (32): 1) Rolf Skoglund, Hellas Orientering, 36.58, 30) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 1.00.04.
Öppen motion 9, 3 120 m (17): 1) Stefan N-Djurstedt, Eksjö SOK, 21.13, 11) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 42.28, 15) Frank Larsson, do, 52.24.

2011-06-02 ÖSA Träffen 2/6

D21, 4 660 m (47): 1) Elin A Skantze, Järla Orientering, 31.36, 18) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 38.51.
H21, 5 220 m (81): 1) Leif Bader, Leksands OK, 30.51, 40) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 40.08, 47) Marcus Eek, do, 41.36, 54) John Hedlund, do, 43.05, 68) Thomas Eek, do, 49.05.
D20, 3 950 m (4): 1) Viktoria Helmersson, Ockelbo OK, 38.37, 2) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.47.
D16 Kort, 3 310 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 43.51.
D14, 3 310 m (18): 1) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 26.44, 17) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 48.10.
D12, 3 190 m (25): 1) Jenny Perérs, Korsnäs IF OK, 29.48, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 37.18.
H40, 4 590 m (43): 1) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 27.15, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 33.26.
D45, 3 910 m (35): 1) Lena Sundqvist, Tullinge SK, 35.31, 18) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 42.09.
D50, 3 140 m (18): 1) Ingrid Kensby, OK Tyr, 31.15, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 38.06.
H50, 4 490 m (44): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 31.29, 20) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 39.25.
D65, 2 600 m (27): 1) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 27.36, 18) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 45.11.
H65, 3 140 m (42): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 26.17, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.57, 25) Stig Törnkvist, do, 37.06.
D70, 2 600 m (9): 1) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.00.
H70, 3 140 m (35): 1) Åke Gatelid, Sigtuna OK, 30.25, 21) Torbjörn Ericsson, Köping-Kolsva OK, 39.35.
H75, 2 600 m (8): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 29.22, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 30.55.
Öppen motion 5, 3 310 m (43): 1) Charlotte Vikström, Sundsvalls OK, 33.15, 24) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 48.07, 29) Inger Ericsson, do, 51.04.
2011-06-05 - 2011-06-06 Faxeträffen
D16 Kort, 3 360 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 38.46.
D12, 2 790 m (7): 1) Maria Jansson, OK Linné, 22.18, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 26.40.
H50, 4 130 m (13): 1) Lars Lindgren, OK Ödmården, 25.50, 13) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 40.24.
D65, 2 380 m (17): 1) Gun Inger Sahlberg, Långhundra IF, 27.55, 13) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 37.00.
H65, 2 970 m (21): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 23.46, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.58, 11) Stig Törnkvist, do, 31.37.
D70, 2 380 m (2): 1) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.57.
H75, 2 380 m (7): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 25.31, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 29.18.

2011-06-05 - 2011-06-06 Faxeträffen
D16 Kort, 4 210 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.04.
D12, 2 580 m (7): 1) Maria Jansson, OK Linné, 19.07, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 23.23.
H50, 6 660 m (13): 1) Lars Lindgren, OK Ödmården, 46.55, 13) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 1.20.00.
D65, 3 650 m (17): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 35.15, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 55.30.
H65, 5 290 m (21): 1) Roland Alsén, OK Roxen, 40.38, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.02, 4) Stig Törnkvist, do, 49.13.
D70, 3 650 m (2): 1) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 55.33.
H75, 3 650 m (7): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 31.09, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.09.

2011-06-06 Sommarlandssprinten

D16, 2 600 m (23): 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 16.32, 17) Sofia Persson, do, 32.04.
H14, 2 500 m (64): 1) Gustaf Sundbüe, OK Hällen, 14.46, 45) Rasmus Bergsten, Köping-Kolsva OK, 33.03.
H10, 1 300 m (75): 1) Axel Johansson, Sol Tranås, 9.16, 71) Dennis Bergsten, Köping-Kolsva OK, 44.08.
Öppen 3, 1 500 m (165): 1) Karin Nilsson, Garphyttans IF, 10.32, 75) Anna Bergsten, Köping-Kolsva OK, 22.13.
Öppen 5, 2 200 m (149): 1) Emelie Karlsson Landén, Istrums SK, 13.45, 19) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 17.51, 56) Sören Mårtensson, do, 21.44, 70) Bernt Bergsten, do, 23.00, 106) Veronica Mårtensson, do, 28.26, 108) Ann-Lis Carnestad, do, 28.35.
D-xtra 14, 3 100 m (47): 1) Ella Wallinder, Göteborg-Majorna OK, 21.55, 36) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 42.08, 41) Gabriella Lindblom, do, 1.14.54.
D-xtra 16, 3 100 m (53): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 21.07, 26) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 29.02.
D-xtra 18, 3 100 m (26): 1) Emma Ekberg, Lidköpings VSK, 24.25, 20) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 33.18.
H-xtra 18, 3 100 m (37): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 17.14.
D11, 1 600 m (44): 1) Johanna Källvik-Leufvén, Åmåls OK, 10.51, 43) Olivia Lindblom, Köping-Kolsva OK, 54.25.
H11, 1 800 m (58): 1) Filip Rosjö, Jönköpings OK, 10.34, 30) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 21.22.

2011-06-21 Arboga 2-Dagars

BanaU, 1 660 m (7): 1) Casper Hedar, Eskilstuna OL, 15.12, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 16.14, 7) Elin Dahlin, do, 45.44.
Bana4, 6km, 6 510 m (18): 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 39.42, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.20, 10) Pelle Höök, do, 1.15.07.
Bana3, 5km, 5 320 m (17): 1) Roger Engman, Hagaby GOIF, 48.00, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 53.51, 11) Marie Larsson, do, 1.09.06, 13) Lars Fogelberg, do, 1.11.13.
Bana1, 3km, 3 120 m (24): 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammars OK, 32.30, 2) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 36.05, 6) Siv Frodin, do, 41.58, 11) Sune Ahlin, do, 46.29, 21) Mats Kåberg, do, 1.01.55.

2011-06-22 Arboga 2-Dagars

Bana3, 5km, 5 230 m: 1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 39.47, 10) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 50.35.
Bana1, 3km, 3 300 m: 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 33.57, 3) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 37.33, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 48.17, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 49.54, 16) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 54.44, 17) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 54.45, 18) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 54.53.
BanaU, 1 740 m: 1) Johan Alpberg, Almby IK, 10.37, 8) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 46.13.
2011-07-01 3+3 Sprint
D21, 2 420 m (27): 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 12.51, 6) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 14.47.
H21, 3 210 m (42): 1) Gustav Nordström, Gävle OK, 15.24, 29) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 20.35.
D45, 2 040 m (25): 1) Anne Magnusson, OK Landehof, 12.50, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 18.11.
Öppen 6, 2 360 m (18): 1) Daniel Drugge, Korsnäs IF OK, 16.44, 14) Bo Ericsson, Köping-Kolsva OK, 29.31.
2011-07-02 3+3 Lång
D21 Elit, 9 830 m (22): 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 1.18.51, 20) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 2.03.58.
H21, 10 110 m (15): 1) Karl Larsson, OK Skogshjortarna, 1.21.48, 4) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.33.38.
H40, 7 000 m (30): 1) Per Jansson, OK Djerf, 50.37, 13) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.08.22.
D45, 4 610 m (30): 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 44.13, 22) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.17.32.
Öppen motion 6, 6 480 m (9): 1) Laila Norrman, Kjula IF, 1.22.50, 5) Inger Ericsson, Köping-Kolsva OK, 2.05.33
2011-07-03 3+3 Medel
D21 Elit, 4 370 m (29): 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 31.06, 28) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 53.00.
H40, 3 840 m (26): 1) Mattias Edström, Kovlands IF, 30.51, 10) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 36.12.
D45, 3 260 m (30): 1) Carina Sandberg, Säterbygdens OK, 36.00, 26) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 54.10.
Öppen motion 6, 3 630 m (12): 1) Mia Dammvik, Stora Tuna OK, 41.16, 12) Inger Ericsson, Köping-Kolsva OK, 1.30.17.
2011-07-08 - 2011-07-10 Eskilstuna Weekend E1
H18 Elit, 4 140 m (23): 1) Daniel Wejås, Nyköpings OK, 24.52, 12) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 28.48.
D16 Kort, 2 570 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 51.14.
D12, 2 540 m (24): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 17.47, 11) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 24.44.
H50, 3 390 m (32): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 25.03, 13) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 30.57.
H55, 3 390 m (37): 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 28.32, 28) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 46.40.
D65, 2 410 m (21): 1) Sonja Jedar, Åkers IF, 28.42, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 36.54.
D70, 2 280 m (7): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 28.53, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 35.42.
H70, 2 410 m (33): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 23.04, 24) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 32.50.
H80, 2 300 m (5): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 34.31.
Öppen 4, 2 570 m (41): 1) Stephan Aspfors, Domnarvets GOIF, 32.44, 27) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.00.23.
Öppen 6, 3 180 m (26): 1) Pernilla Klemets, Hallstahammars OK, 33.02, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 35.17.
Öppen 8, 3 780 m (40): 1) Reinert Hallor, OK Tisaren, 30.14, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 36.58.

2011-07-08 - 2011-07-10 Eskilstuna Weekend E2
D18 Elit, 6 010 m (5): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.56.
H18 Elit, 7 640 m (23): 1) Daniel Wejås, Nyköpings OK, 49.19, 17) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.10.32.
D16 Kort, 3 350 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.27.
D12, 2 520 m (24): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 17.57, 8) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 23.46.
D50, 3 580 m (16): 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 30.42, 14) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.21.56.
H50, 6 010 m (32): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 43.15, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 55.41.
H55, 4 710 m (37): 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 35.55, 31) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.04.58.
D65, 2 890 m (21): 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 32.03, 12) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 41.41.
D70, 2 640 m (7): 1) Eva von Heijne, Sigtuna OK, 36.30, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.20.
H70, 3 580 m (33): 1) Ove Johansson, OK Järnbärarna, 33.22, 25) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 48.42.
H80, 2 640 m (5): 1) Lars Pettersson, OK Nalle, 35.56, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.16.
Öppen 4, 3 650 m (41): 1) Stephan Aspfors, Domnarvets GOIF, 36.53, 32) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.11.31.
Öppen 6, 5 030 m (26): 1) Thomas Pettersson, Strängnäs-Malmby OL, 41.11, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 47.20.
Öppen 7, 2 640 m (55): 1) Kari Enckell, Södertälje-Nykvarn Orientering, 18.51, 18) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.14, 27) Gabriella Wadman, o, 39.16.
Öppen 8, 6 160 m (40): 1) Thomas Persson, OK Denseln, 46.59, 25) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.03.47, 32) Anna Birkestål, do, 1.13.22, 34) Niclas Larsson, do, 1.15.18, 37) Christer Linderborg, do, 1.16.21.

2011-07-08 - 2011-07-10 Eskilstuna Weekend E3

D18 Elit, 5 470 m (5): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 49.54.
H18 Elit, 7 560 m (23): 1) Daniel Wejås, Nyköpings OK, 50.37, 10) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 58.30.
D16 Kort, 3 670 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 45.35.
D12, 2 970 m (24): 1) Anna Eriksson, Strängnäs-Malmby OL, 22.45, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.05.
D50, 3 250 m (16): 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 25.25, 13) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 59.47.
H50, 5 470 m (32): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 39.13, 19) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 56.26.
H55, 5 200 m (37): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 41.41, 23) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.07.28.
D65, 3 190 m (21): 1) Anita Johansson, OK Tor, 33.56, 15) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 49.42.
D70, 3 120 m (7): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 36.37, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.00.
H70, 3 250 m (33): 1) Erland Ling, Jönköpings OK, 31.06, 23) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 46.35.
H80, 3 120 m (5): 1) Lars Pettersson, OK Nalle, 41.26, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.46.
Öppen 4, 3 550 m (41): 1) Stephan Aspfors, Domnarvets GOIF, 33.35, 9) Joni Lindholm, Köping-Kolsva OK, 40.01, 10) Anna Lindholm, do, 43.07, 34) Eva Johansson, do, 1.03.29.
Öppen 6, 4 960 m (26): 1) Kari Enkell, Södertälje-Nykvarn Orientering, 39.28, 7) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 48.05, 17) Niclas Larsson, do, 58.02, 19) Marie Larsson, do, 1.00.38.
Öppen 7, 3 120 m (55): 1) Sofia Forngren, OK Enen, 27.59, 18) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 36.28, 55) Frank Larsson, do, 46.29.
Öppen 8, 6 450 m (40): 1) Emil Johansson, OK Tisaren, 50.27, 14) Anton Lindholm, Köping-Kolsva OK, 1.05.42.
2011-07-09 - 2011-07-10 Gotland 2-Dagars E1
D60, 3 960 m (11): 1) Helen Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, 47.13, 11) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.15.25.
H60, 5 370 m (19): 1) Gert Lundquist, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 36.41, 19) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.16.58.
D65, 3 960 m (13): 1) Elisabeth Kimell, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 50.34, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.10.48.
H65, 4 570 m (22): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 36.43, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 36.56, 4) Stig Törnkvist, do, 41.56, 17) Jan Rehdin, do, 58.25.
Öppen motion 7, 3 420 m (35): 1) Tord Andersson, Linköpings OK, 34.14, 22) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.07, 28) Mats Kåberg, do, 1.13.48.
Öppen motion 8, 4 220 m (25): 1) Pär Westblad, OK Ravinen, 25.57, 2) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 29.57, 7) Karin Waldemarsson, do, 38.53, 14) Anders Waldemarsson, do, 50.27.
2011-07-09 - 2011-07-10 Gotland 2-Dagars E2
D60, 3 560 m (11): 1) Helen Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, 41.31, 11) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.11.22.
H60, 5 050 m (19): 1) Gert Lundquist, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 35.55, 14) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.03.34.
H65, 4 350 m (22): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.59, 19) Jan Rehdin, do, 1.08.39.
D70, 3 150 m (8): 1) Gunnel Granqvist, Nynäshamns OK, 46.27, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 57.44.
Öppen motion 7, 3 030 m (35): 1) Karin E. Gustafsson, Hagaby GOIF, 22.31, 31) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 52.01, 33) Mats Kåberg, do, 54.50.
Öppen motion 8, 4 490 m (25): 1) Pär Westblad, OK Ravinen, 27.55, 2) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 30.39, 15) Karin Waldemarsson, do, 38.55, 22) Anders Waldemarsson, do, 45.27.

2011-07-12 - 2011-07-14 Gotland 3-dagars E1
D21, 4 610 m (32): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 35.55, 16) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 47.43.
H21, 5 660 m (36): 1) Markus Martinelle, Söders SOL Tyresö, 33.20, 32) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 55.10.
H50, 4 570 m (39): 1) Lars Nordström, Kils OK, 33.13, 31) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 54.24.
D55, 3 540 m (19): 1) Ing-Marie Back, IFK Hedemora OK, 36.26, 15) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.17.
H55, 4 500 m (39): 1) Arne Back, IFK Hedemora OK, 30.30, 24) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 45.18.
D60, 3 070 m (14): 1) Helen Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, 39.59, 7) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 50.55.
H60, 4 490 m (26): 1) Gert Lundquist, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 34.25, 22) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.07.28.
D65, 3 070 m (12): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 36.22, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.13.
H65, 4 070 m (32): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 40.31, 9) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.21, 10) Alf Lindberg, do, 49.25.
D70, 2 600 m (7): 1) Gunnel Granqvist, Nynäshamns OK, 35.46, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 55.55.
Öppen motion 7, 3 060 m (53): 1) Peter Sjödén, Älvdalens IF OK, 27.03, 47) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.09.41, 53) Sven Eric Kåberg, do, 1.40.02.
2011-07-12 - 2011-07-14 Gotland 3-dagars E2
D21, 4 560 m (32): 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 37.05, 13) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 51.46.
H21, 5 610 m (36): 1) Sebastian Månsson, Hagaby GOIF, 32.45, 17) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 43.57.
H50, 4 610 m (39): 1) Anders Enmark, Gävle OK, 29.52, 30) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 53.35.
D55, 3 590 m (19): 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 34.40, 14) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.18.
H55, 4 530 m (39): 1) Lars Persson, Hagaby GOIF, 33.00, 35) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.35.
D60, 3 160 m (14): 1) Gun-Britt Fransson, Emmaboda Verda OK, 42.06, 8) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.04.49.
H60, 4 620 m (26): 1) Gert Lundquist, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 33.14, 27) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.16.51.
D65, 3 080 m (12): 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 34.31, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 55.05.
H65, 4 070 m (32): 1) Thomas Kleist, Boxholm-Mjölby OL, 42.17, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 46.56, 7) Stig Törnkvist, do, 49.14, 27) Jan Rehdin, do, 1.10.00.
D70, 2 650 m (7): 1) Gunnel Granqvist, Nynäshamns OK, 42.14, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.03.18.
Öppen motion 3, 3 030 m (81): 1) Alexander Fransson, Jönköpings OK, 27.53, 82) Sven Eric Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.34.20.
Öppen motion 7, 3 060 m (53): 1) Jenny Backlund, Gävle OK, 34.02, 47) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.14.06.

2011-07-12 - 2011-07-14 Gotland 3-dagars E3

D60, 3 530 m (14): 1) Lena Johnsson, Rånäs OK, 41.30, 11) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.09.28.
H60, 4 970 m (26): 1) Gert Lundquist, Gotlands Bro Orienteringsklubb, 33.16, 20) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.02.22.
D65, 3 530 m (12): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 37.40, 10) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.05.16.
H65, 4 440 m (32): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.03, 5) Stig Törnkvist, do, 41.46, 26) Jan Rehdin, do, 58.57.
D70, 3 030 m (7): 1) Birgitta Berg, Garda IK, 39.03, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 51.24.
Öppen motion 7, 3 030 m (53): 1) Leif Asplund, Jönköpings OK, 24.32, 42) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.01.21.

2011-07-23 - 2011-07-29 O-Ringen Hälsingland 2011 E1
D20 Elit, 7 500 m (92): 1) Linnea Martinsson, Järla Orienterig, 50.38, 27) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.04.45, 55) Anna Birkestål, do, 1.13.21.
D18 Elit, 6 520 m (125): 1) Moa Enmark, Gävle OK, 46.40, 50) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.21.
H18 Elit, 8 270 m (121): 1) Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 50.17, 71) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.06.00.
D21 Lång, 8 170 m (54): 1) Sara Bengtsson, OK Linné, 1.03.31, 24) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.17.57.
H21 Kort, 6 420 m (166): 1) Sondre Sande Gullord, NTNUI, 36.35, 54) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 51.17, 55) Thomas Eek, do, 51.39, 72) Eric Englöf, do, 54.30.
H18 Lång, 7 750 m (94): 1) Marcus Svensson, Skåneslättens OL, 53.22, 38) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.16.
D18, 4 430 m (47): 1) Marina García, Team Spain, 38.43, 33) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 57.51.
D16, 4 880 m (126): 1) Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL, 36.26, 100) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.05.04, 125) Sofia Persson, do, .31.32.
D15, 4 320 m (142): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 29.07, 17) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 37.25.
H15, 5 140 m (144): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 31.25, 25) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 39.59.
D13, 3 570 m (123): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 22.52, 61) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 38.34.
D12, 3 070 m (118): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 17.09, 82) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.56.
H11, 2 870 m (106): 1) Rasmus Täck, OK Hammaren, 16.31, 102) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 53.34.
H40, 7 080 m (157): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 39.00, 36) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 49.20.
D45, 4 690 m (113): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 31.25, 75) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 54.07.
D45 Kort, 3 890 m (105): 1) Anna Von Krusenstierna, OK Kåre, 29.02, 30) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.05.
D50 Kort, 3 630 m (64): 1) Agneta Erfors, OK Torfinn, 32.52, 14) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.00.
H50 Kort, 4 600 m (146): 1) Stefan Kollberg, Eksjö SOK, 28.43, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 33.53.
H55 Kort, 4 620 m (105): 1) Olov Öström, OK Tyr, 35.38, 32) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 43.22.
H65, 4 250 m (114): 1) Rolf Pettersson, OK Milan, 29.50, 12) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.09, 100) Stig Törnkvist, do, 54.30.
D65 Kort, 2 840 m (26): 1) Marith Brekke, Hamar OK, 30.58, 4) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 35.18.
D50 Motion, 3 110 m (57): 1) Ann Leesment, Mälarö SOK, 23.48, 37) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 38.05.
H55 Motion, 4 300 m (47): 1) Peter Hassmén, Umeå OK, 31.14, 19) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 43.07.
H60 Motion, 3 830 m (33): 1) Mats Ivermark, Säffle OK, 30.03, 7) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 34.25.
U3, 2 960 m (53): 1) Christian Drøyvold, Byåsen IL, 21.26, 8) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 24.55.
Open 1, 2 480 m (126): 1) Niclas Svedberg, Sundsvalls OK, 14.07, 63) Liz Asplund, Köping-Kolsva OK, 32.39.
Open 5, 4 100 m (128): 1) Jan Nilsson, Gävle OK, 28.17, 45) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 41.43.
Open 7, 3 190 m (228): 1) Fredrik Björklund, KFUM Örebro OK, 19.14, 136) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.30.

2011-07-23 - 2011-07-29 O-Ringen Hälsingland 2011 E2

D20 Elit, 8 260 m (92): 1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 56.44, 66) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.23.57.
D18 Elit, 6 770 m (125): 1) Johanna Erlandsson, OK Skogsfalken, 49.15, 75) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.47.
H18 Elit, 8 850 m (121): 1) Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 49.31, 64) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.05.56.
D21 Lång, 8 600 m (54): 1) Rebecka Lindberg, OK Linné, 1.07.00, 20) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.19.04.
H21 Kort, 6 100 m (166): 1) Emil Lauri, IFK Lidingös Skid o OK, 36.08, 39) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 48.29, 63) Cristian Larsson, do, 52.22, 109) Eric Englöf, do, 1.01.00.
H18 Lång, 7 440 m (94): 1) Marcus Svensson, Skåneslättens OL, 51.04, 57) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.01.
D18, 4 680 m (47): 1) Anna Åhlin, Helsingborgs SOK, 44.30, 32) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.09.23.
D16, 5 000 m (126): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 32.01, 114) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.16.31.
D15, 4 610 m (142): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 32.08, 71) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 50.13.
H15, 5 650 m (144): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 32.28, 45) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 46.35.
D13, 4 170 m (123): 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 25.22, 107) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 56.56.
D12, 3 330 m (118): 1) Anna Eriksson, Strängnäs-Malmby OL, 20.25, 81) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 35.08.
H11, 3 110 m (106): 1) Isac Ericsson, Växjö OK, 18.27, 85) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 36.42.
H40, 7 010 m (157): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 39.51, 53) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55.48.
D45, 4 670 m (113): 1) Sara Snogerup Linse, Lunds OK, 35.48, 106) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.11.24.
D45 Kort, 4 030 m (105): 1) Monica Hatlen, Tullinge SK, 32.08, 84) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.07.
D50 Kort, 3 920 m (64): 1) Agneta Erfors, OK Torfinn, 35.21, 18) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 43.54.
H50 Kort, 5 030 m (146): 1) Mats Hall, Nyköpings OK, 35.04, 20) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.11.
H55 Kort, 4 930 m (105): 1) Yngve Gottfridsson, Nittedal OL, 36.59, 48) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 55.13.
H65, 4 470 m (114): 1) Roland Kusgård, Södertälje-Nykvarn Orientering, 31.45, 76) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 57.46, 91) Stig Törnkvist, do, 1.02.09.
D65 Kort, 3 220 m (26): 1) Gunborg Westin, Leksands OK, 36.40, 14) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 52.15.
D50 Motion, 3 550 m (57): 1) Eva Bohm, Kovlands IF, 36.03, 50) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.03.39.
H55 Motion, 4 580 m (47): 1) Nils-Olof Bodin, Almby IK, 37.04, 27) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 59.29.
H60 Motion, 3 950 m (33): 1) Olav Frode Bråten, Asker Skiklubb, 33.26, 4) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 38.49.
U3, 2 930 m (53): 1) Jörgen Teigen Sögård, Kongsberg OL, 18.51, 20) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.43.
Open 1, 2 640 m (126): 1) Niclas Svedberg, Sundsvalls OK, 14.37, 78) Liz Asplund, Köping-Kolsva OK, 39.22.
Open 5, 3 980 m (128): 1) Erik Abrahamsson, Alfta-Ösa OK, 28.45, 86) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 49.56.
Open 7, 3 600 m (228): 1) Peter Ridefelt, OK Linné, 22.19, 169) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.57.
2011-07-23 - 2011-07-29 O-Ringen Hälsingland 2011 E3
D20 Elit, 6 990 m (92): 1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 49.41, 53) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.14.34, 78) Anna Birkestål, do, 1.26.47.
D18 Elit, 6 340 m (125): 1) Anja Arbter, Eksjö SOK, 52.46, 63) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.09.04.
H18 Elit, 7 500 m (121): 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 46.13, 70) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.04.54.
D21 Lång, 7 490 m (54): 1) Rebecka Lindberg, OK Linné, 1.01.31, 23) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.15.12.
H21 Kort, 6 090 m (166): 1) Vegard Ruttenborg, NTNUI, 37.23, 37) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 52.52, 67) Eric Englöf, do, 58.17, 74) Thomas Eek, do, 59.34.
H18 Lång, 6 540 m (94): 1) Christoph Meier, OL NWK NWS, 49.08, 92) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.52.25.
D18, 4 530 m (47): 1) Emma Bromark, Långhundra IF, 47.56, 40) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.40.16.
D16, 4 590 m (126): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 37.29, 119) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.54.27.
D15, 3 910 m (142): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 30.38, 109) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.02.25.
H15, 4 950 m (144): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 34.18, 114) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.22.46.
D13, 3 500 m (123): 1) Vilma Blennow, Falköpings AIK OK, 26.38, 99) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.05.43.
D12, 3 090 m (118): 1) Matilda Johansson, Stångenäs AIS, 24.10, 27) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.14.
H40, 6 330 m (157): 1) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 38.26, 42) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 52.01.
D45, 4 550 m (113): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 33.50, 77) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.05.30.
D45 Kort, 4 050 m (105): 1) Monica Hatlen, Tullinge SK, 35.50, 83) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.02.
D50 Kort, 3 520 m (64): 1) Ylva Grape Andersson, IFK Moras OK, 38.06, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 43.09.
H50 Kort, 4 600 m (146): 1) Ola Johansson, Gävle OK, 35.54, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 41.41.
H55 Kort, 4 420 m (105): 1) Anders Malmberg, Kvarnsvedens GOIF OK, 39.25, 20) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 49.07.
H65, 4 530 m (114): 1) Rolf Pettersson, OK Milan, 38.41, 35) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 52.56, 58) Stig Törnkvist, do, 59.48.
D65 Kort, 2 940 m (26): 1) Marith Brekke, Hamar OK, 41.46, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 57.20.
D50 Motion, 3 430 m (57): 1) Ann Leesment, Mälarö SOK, 44.17, 32) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.07.43.
H55 Motion, 4 520 m (47): 1) Seth Persson, Fältjägarnas IF, 43.47, 23) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.06.34.
H60 Motion, 4 010 m (33): 1) Inge Swartling, Leksands OK, 42.41, 13) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 1.00.37.
U3, 2 570 m (53): 1) Jörgen Teigen Sögård, Kongsberg OL, 17.22, 13) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.14.
Open 1, 2 150 m (126): 1) Frida Edman, Korsnäs IF OK, 16.54, 87) Christina Lindberg, Köping-Kolsva OK, 45.15.
Open 4, 3 110 m (225): 1) Thea Fjogstad Nielsen, Kongsberg OL, 28.20, 211) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.45.17.
Open 7, 3 050 m (228): 1) Öyvind Enger, NTNUI, 19.43, 149) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 49.50.
2011-07-23 - 2011-07-29 O-Ringen Hälsingland 2011 E4
D20 Elit, 3 440 m (92): 1) Anna Närhi, Delta, 24.43, 47) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 34.13, 78) Anna Birkestål, do, 40.32.
D18 Elit, 2 990 m (125): 1) Moa Enmark, Gävle OK, 21.30, 47) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 26.45.
H18 Elit, 3 830 m (121): 1) Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 20.54, 67) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 29.37.
D21 Lång, 3 540 m (54): 1) Elin Vedin, Sundsvalls OK, 27.05, 20) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 33.01.
H21 Kort, 4 060 m (166): 1) Vegard Ruttenborg, NTNUI, 24.55, 18) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 31.39, 70) Cristian Larsson, do, 38.27, 93) Eric Englöf, do, 43.03.
H18 Lång, 3 600 m (94): 1) Tommi Luchsinger, Kongsberg OL, 22.32, 44) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.28.
D18, 3 160 m (47): 1) Emmeli Axmalm, Sävedalens AIK, 30.40, 40) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 57.15.
D16, 3 040 m (126): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 23.02, 86) Teresa Stafström, Köping-Kolsva OK, 42.00.
D15, 3 070 m (142): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 21.45, 60) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 33.56.
H15, 3 540 m (144): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 23.39, 33) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 29.36.
D13, 2 600 m (123): 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 17.22, 78) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 36.43.
D12, 2 440 m (118): 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 16.56, 37) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 22.25.
H11, 2 480 m (106): 1) Filip Johansson, Trollhättans SOK, 16.38, 85) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 37.51.
H40, 3 560 m (157): 1) Tommy Lindberg, OK Roslagen, 22.28, 39) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 27.51.
D45, 2 630 m (113): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 17.41, 100) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 40.59.
D45 Kort, 2 610 m (105): 1) Ina Skalberg, Bredaryds SOK, 22.08, 39) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.01.
D50 Kort, 2 400 m (64): 1) Ylva Grape Andersson, IFK Moras OK, 23.21, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 26.17.
H50 Kort, 3 070 m (146): 1) Ola Johansson, Gävle OK, 23.17, 30) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 28.57.
H55 Kort, 3 060 m (105): 1) Algirdas Salkauskas, Oriens, 25.29, 24) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 30.08.
H65, 2 600 m (114): 1) Kurt Halvarsson, Östersunds OK, 21.00, 27) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.25, 71) Stig Törnkvist, do, 36.34.
D65 Kort, 1 910 m (26): 1) Ella Bjerketvedt, Trøsken IL, 29.46, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 31.00.
D50 Motion, 2 530 m (57): 1) Ann Leesment, Mälarö SOK, 23.20, 24) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 37.18.
H55 Motion, 2 570 m (47): 1) Peter Hassmén, Umeå OK, 21.30, 17) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 33.02.
H60 Motion, 2 430 m (33): 1) Mats Ivermark, Säffle OK, 22.39, 3) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 23.40.
U3, 2 110 m (53): 1) Jörgen Teigen Sögård, Kongsberg OL, 16.15, 5) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 22.00.
Open 5, 4 070 m (128): 1) Catarina Öberg, Stora Tuna OK, 34.04, 60) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 1.00.40.
Open 7, 2 960 m (228): 1) Ola Jäderberg, Leksands OK, 20.52, 173) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 50.27.
2-days Easy, 3 380 m (12): 1) Albin Hagalid, Torsås OK, 37.16, 14) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 59.16.
2-days Difficult, 4 910 m (26): 1) Mattias Edström, Kovlands IF, 34.02, 62) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 2.12.56.
2-days Men, 5 120 m (21): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 28.31, 22) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 43.57.

2011-07-23 - 2011-07-29 O-Ringen Hälsingland 2011 E5
D20 Elit, 6 910 m (92): 1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 48.08, 63) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.15.39, 79) Anna Birkestål, do, 1.44.24.
D18 Elit, 5 870 m (125): 1) Amanda Thellsén, OK Roxen, 49.04, 53) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.22.
H18 Elit, 7 850 m (121): 1) Niklas Aldén, OK Linné, 52.59, 1) Måns Östman, Göteborg-Majorna OK, 52.59, 38) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.01.13.
D21 Lång, 7 550 m (54): 1) Rebecka Lindberg, OK Linné, 1.03.02, 21) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.16.48.
H21 Kort, 6 040 m (166): 1) Vegard Ruttenborg, NTNUI, 42.39, 25) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 52.19, 49) Thomas Eek, do, 57.05, 85) Eric Englöf, do, 1.07.07.
H18 Lång, 6 960 m (94): 1) Janis Sars, OK Klemmingen, 50.40, 77) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.38.32.
D18, 4 440 m (47): 1) Malin Dahlström, Tullinge SK, 46.30, 36) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.15.51.
D15, 3 990 m (142): 1) Marina Trubkina, Hellas Orientering, 31.02, 51) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 44.03.
H15, 5 000 m (144): 1) Elias Mølnvik, Fossum IF, 35.12, 70) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 50.51.
D13, 3 430 m (123): 1) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 25.51, 85) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 49.19.
D12, 2 940 m (118): 1) Synne Strand, Lierbygda O-lag, 22.57, 50) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.03.
H11, 3 020 m (106): 1) Niklas Heikkilä, Kouvolan Suunnistajat, 20.59, 80) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 40.22.
H40, 6 500 m (157): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 41.04, 37) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 52.29.
D45, 4 230 m (113): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 34.27, 63) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 51.45.
D45 Kort, 3 910 m (105): 1) Åsa Andersson, OK Orion, 33.35, 44) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.22.
D50 Kort, 3 790 m (64): 1) Ylva Grape Andersson, IFK Moras OK, 40.06, 42) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 58.51.
H50 Kort, 4 710 m (146): 1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 36.04, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.00.
H55 Kort, 4 500 m (105): 1) Yngve Gottfridsson, Nittedal OL, 34.16, 41) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 47.32.
H65, 4 320 m (114): 1) Kurt Halvarsson, Östersunds OK, 37.37, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.17, 42) Stig Törnkvist, do, 50.19.
D65 Kort, 3 060 m (26): 1) Ingrid Rex Wallström, IK Uven, 44.21, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 49.12.
D50 Motion, 3 480 m (57): 1) Laila Spångmyr, IK Jarl Rättvik, 39.27, 41) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.11.11.
H55 Motion, 4 260 m (47): 1) Peter Hassmén, Umeå OK, 37.55, 29) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.00.04.
U3, 2 620 m (53): 1) Fredrik Palm, OK Triangeln, 20.13, 6) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 25.14.
Open 7, 3 400 m (228): 1) Filip Mård, OK Ravinen, 23.12, 168) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.15.
2-days Easy, 3 530 m (12): 1) Erika Åberg, Gävle OK, 19.58, 13) Sören Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 49.17.
2-days Difficult, 5 070 m (26): 1) Anders Boström, OK Linné, 34.53, 63) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.44.53.
2-days Women, 5 050 m (20): 1) Josefin Bengtsson, Långhundra IF, 45.23, 43) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.48.56.

O-Ringen Hälsingland 2011, Föreningsresultatlista

Etapp 5, 2011-07-29 Slutresultat

Köping-Kolsva OK
Klass Pl Namn Tid Tid+ E5pl E5tid E5tid+
D20E 42 Sofie Landqvist 333:08 103:09 60 75:39 27:31
D20E Anna Birkestål Ej godk. 76 104:24 56:16
D18E 56 Johanna Larsson 280:19 49:56 50 58:22 9:18
H18E 51 Janne Selkälä 287:40 59:33 36 61:13 8:14
D12 49 Elvira Danielsson 150:46 46:57 47 32:03 9:06
D16 Sofia Persson Ej godk. Ej godk.
H18L 64 Niclas Larsson 375:42 130:51 74 98:32 47:52
D18 33 Nina Andersson 360:36 138:54 36 75:51 29:21
D21L 21 Linnéa Hedlund 342:02 51:11 21 76:48 13:46
H40 36 Henrik Holmberg 237:29 50:33 36 52:29 11:25
D45 80 Helena Holmberg 283:45 130:19 61 51:45 17:18
H55M 20 Per Stafström 262:16 81:55 27 60:04 22:09
H65 25 Alf Lindberg 211:33 44:05 8 40:17 2:40
H65 64 Stig Törnkvist 263:20 95:52 42 50:19 12:42
D70 Birgitta Ericsson Ej start Ej start
H21K 39 Cristian Larsson 247:17 67:52 24 52:19 9:40
H21K 40 Thomas Eek 248:26 69:01 47 57:05 14:26
H21K 75 Eric Englöf 283:57 104:32 82 67:07 24:28
U3 7 Emilia Danielsson 130:06 34:36 6 25:14 5:01
O1 Christina Lindberg
O1 Liz Asplund
O4 Sören Mårtensson
O5 Linn Engman
O7 89 Frank Larsson 254:59 137:13 161 67:15 44:03
D15 58 Rebecca Mårtensson 228:02 79:45 50 44:03 13:01
H15 60 Samuel Hedlund 249:47 89:21 69 50:51 15:39
D13 85 Rebecka Stafström 247:15 121:16 83 49:19 23:28
H11 Richard Mårtensson Ej godk. 76 40:22 19:23
D45K 59 Marie Larsson 255:37 95:14 42 47:22 13:47
D50K 8 Karin Profors 209:11 30:35 42 58:51 18:45
H50K 12 Mats Birkestål 184:42 18:09 12 40:00 3:56
H55K 30 Mats Landqvist 225:22 45:52 41 47:32 13:16
D65K 3 Monica Törnkvist 225:05 23:27 3 49:12 4:51
2-days Easy 12 Sören Mårtensson 108:33 28:22 12 49:17 29:19
2-days Difficult 58 Thomas Danielsson 237:49 167:52 63 104:53 70:00
2-days Women Sabina Hedlund Ej godk. 42 108:56 63:33
2-days Men Marcus Eek Ej godk. Ej godk.
H60M Owe Eek Ej start Ej start
D50M 36 Christina Englöf 277:56 100:52 40 71:11 31:44

2011-08-13 Svealandsmästerskap Lindebygden

D18 Elit, 5 960 m (5): 1) Josefin Wallenhammar, Hagaby GOIF, 58.36, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.14.
H18 Elit, 7 910 m (14): 1) Jonas Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 56.23, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.01.59, 13) Niclas Larsson, do, 1.24.58.
D17-20 Kort, 4 640 m (2): 1) Lina Tellin, OK Tisaren, 1.12.59, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.19.13.
D16, 4 640 m (29): 1) Linnea Landfors, Lustens OK, 40.02, 17) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.06.
H16, 5 540 m (51): 1) Jens Rönnols, Täby OK, 38.39, 28) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 50.43.
D12, 3 040 m (13): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 25.18, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 33.50.
H40, 7 650 m (21): 1) Anders Lindéus, Hagaby GOIF, 53.58, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 59.10.
D50, 4 080 m (11): 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 37.43, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.59, 6) Karin Profors, do, 50.02, 11) Christina Englöf, do, 1.12.24.
H50, 5 910 m (23): 1) Christer Skoog, Kils OK, 41.54, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50.26, 15) Thomas Lageson, do, 55.32, 21) Pelle Höök, do, 1.12.01.
H55, 5 470 m (26): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 40.12, 16) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 57.39.
H65, 4 530 m (25): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 38.04, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.28.
D70, 3 030 m (8): 1) Elvy Wetterskoog, Hällefors OK, 47.54, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.53, 5) Göta Kåberg, do, 1.06.22.
H80, 3 030 m (10): 1) Stig Gurås, Västerås SOK, 43.08, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.34.
Öppen motion 7, 3 030 m (38): 1) Mats Gustafsson, KFUM Örebro OK, 26.47, 5) Stig Karlsson, Köping-Kolsva OK, 37.24, 17) Siv Frodin, do, 46.08, 20) Frank Larsson, do, 48.10, 29) Kjell Frodin, do, 56.05, 31) Mats Kåberg, do, 1.00.26, 33) Sven Eric Kåberg, do, 1.52.49.
2011-08-14 Lindebygdsträffen
D18, 3 740 m (2): 1) Eva Gustafsson, Hagaby GOIF, 42.13, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 58.06.
H18, 3 720 m (3): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 28.26.
D16 Kort, 3 060 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 53.37.
D14 Kort, 2 450 m (1): 1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 46.43.
D12, 2 450 m (5): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 29.01, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.28.
H40, 4 200 m (4): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 30.55.
D45, 3 130 m (5): 1) Anna-Birgitta Gustavsson, OK Tylöskog, 33.09, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55.03.
D50, 3 130 m (3): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 35.22.
H50, 3 720 m (9): 1) Bo Gustavsson, OK Tylöskog, 32.11, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 36.05, 3) Kenneth Larsson, do, 38.39, 6) Mats Landqvist, do, 41.09, 8) Pelle Höök, do, 47.16.
D65, 2 440 m (7): 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 32.45, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 36.57, 6) Monica Törnkvist, do, 42.45.
H65, 3 130 m (12): 1) Lennart Höije, OK Ravinen, 31.37, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.45, 6) Stig Törnkvist, do, 41.51, 11) Kjell Frodin, do, 48.38.
D70, 2 120 m (5): 1) Siv Hasselgrund, Bjursås OK, 30.15, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.13.
Öppen motion 7, 3 130 m (19): 1) Arvid Johnson, Degerfors OK, 31.30, 3) Lars Fogelberg, Köping-Kolsva OK, 40.27, 13) Anders Waldemarsson, do, 46.17, 18) Margareta Waldemarsson, do, 1.03.10.
 
2011-08-14 Eskilstunaorienteringen
H55, 5 610 m (11): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 48.42, 10) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.27.16.
H70, 4 130 m (13): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 40.01, 11) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.17.06.
H80, 3 070 m (1): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.30.
Öppen motion 3, 3 170 m (14): 1) Joakim Thörne, Kjula IF, 34.13, 3) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 44.48.

2011-08-16 DM Ultralång Västmanland Vandrarringen

D21, 9 040 m (8): 1) Cecilia Einarsson, Västerås SOK, 1.20.38, 2) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.24.55.
D18, 7 390 m (2): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.10.16.
H18, 9 040 m (4): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.09.48, 3) Niclas Larsson, do, 1.40.33.
D16, 6 990 m (5): 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.24.42.
D12, 2 850 m (6): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 30.44, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 37.44.
H40, 9 040 m (5): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 1.07.01, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.17.40, 4) Christer Linderborg, do, 2.27.49.
D45, 6 350 m (5): 1) Gunilla Boman, Västerås SOK, 1.11.59, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.45.32.
D50, 5 550 m (3): 1) Annika Davidsson, Västerås SOK, 1.02.49, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.10.15.
H50, 7 990 m (7): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 1.06.15, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.21.52, 5) Kenneth Larsson, do, 1.29.42.
D65, 4 130 m (6): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 59.09.
H65, 6 350 m (10): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 56.06, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 1.00.08, 7) Kjell Frodin, do, 1.42.14.
H80, 4 130 m (2): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 1.00.31, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.36.
2011-08-20 SILVA Junior Cup OK Klemmingen/Trosabygden
D20 Elit, 7 980 m (43): 1) Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK, 1.02.47, 35) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.35.31, 38) Anna Birkestål, do, 1.51.08.
D18 Elit, 6 590 m (60): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 59.30, 31) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.14.
H18 Elit 2, 7 450 m (47): 1) Fredrik Ahnlén, OK Hammaren, 59.31, 40) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.23.43.

2011-08-20 Golden Weekend, Arboga OK

D21 Elit, 4 690 m (17): 1) Linda Larsson, Järfälla OK, 42.56, 7) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 50.40, 10) Karin Waldemarsson, do, 58.20, 14) Sandra Burén, do, 1.01.16.
H21 Elit, 5 430 m (20): 1) Daniel Attås, OK Tisaren, 38.08, 10) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 48.04, 11) Thomas Eek, do, 49.16, 15) Cristian Larsson, do, 53.45.
D18, 3 770 m (5): 1) Małgorzata Szeliga, Dolny Śląsk, 41.13, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 55.31.
D16, 3 500 m (9): 1) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro OK, 44.06, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 44.45, 8) Sofia Persson, do, 1.39.28.
H16, 3 800 m (15): 1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 31.13, 10) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 46.05.
D16 Kort, 2 890 m (3): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 56.04.
D14 Kort, 2 650 m (1): 1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 46.59.
D12, 2 650 m (12): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 25.03, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.10, 10) Bianca Wiljebrand, do, 44.48.
D10, 2 270 m (7): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 21.44, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 40.36.
H10, 2 270 m (13): 1) Johan Alpberg, Almby IK, 14.31, 11) Noel Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 42.17.
H40, 4 430 m (9): 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro OK, 39.08, 9) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.16.07.
D45, 3 100 m (10): 1) Helena Pepa, Hagaby GOIF, 37.40, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.06.
D50, 3 100 m (10): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 38.56, 5) Christina Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.21.36.
H50, 3 980 m (25): 1) Per Bjurström, OK Tisaren, 37.14, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 42.15, 15) Kenneth Larsson, do, 49.12, 20) Pelle Höök, do, 59.23.
H55, 3 770 m (15): 1) Mats Nylin, OK Tisaren, 35.56, 7) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 50.03, 11) Anders Waldemarsson, do, 1.08.13.
H60, 3 770 m (21): 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.35.
H65, 3 050 m (22): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 34.11, 4) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 42.39, 8) Jan Rehdin, do, 48.24.
H70, 2 510 m (24): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 28.50, 22) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.03.52.
H80, 1 960 m (4): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 38.47, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.55.
Öppen motion 5, 3 360 m (26): 1) Hans Näslund, Västerås SOK, 32.38, 23) Inger Ericsson, Köping-Kolsva OK, 1.52.46.
Öppen motion 8, 4 340 m (21): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 53.18, 12) Linda Ohlsson, Köping-Kolsva OK, 1.12.36.

2011-08-21 SILVA Junior Cup OK Klemmingen/Trosabygden

D18 Elit, 3 550 m (64): 1) Amilia Björklund, Sävedalens AIK, 29.22, 25) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.13.
H18 Elit 2, 4 070 m (42): 1) Fredrik Wigertz, Långhundra IF, 30.57, 38) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.24.
D50, 2 990 m (14): 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 27.27, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.27.

2011-08-21 Golden Weekend Arboga OK
D21 Elit, 4 980 m (12): 1) Benita Hansson, Hagaby GOIF, 47.38, 8) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 57.25, 9) Anna Birkestål, do, 1.00.03, 10) Josefin Eriksson, do, 1.06.14, 11) Sandra Burén, do, 1.16.52, 12) Linn Engman, do, 1.31.18.
H21 Elit, 6 820 m (22): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 45.41, 14) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.00.10, 16) Thomas Eek, do, 1.02.11.
D18, 3 800 m (4): 1) Małgorzata Szeliga, Dolny Śląsk, 39.03, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.02.04.
D16, 3 870 m (11): 1) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro OK, 34.26, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 46.23.
H16, 4 140 m (17): 1) Mateusz Dzioba, Dolny Śląsk, 30.16, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 43.04.
D16 Kort, 3 060 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 48.37.
D14 Kort, 2 880 m (1): 1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 46.19.
D12, 2 880 m (10): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 24.10, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 26.59, 9) Bianca Wiljebrand, do, 44.16.
D10, 2 540 m (10): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 22.56, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 40.44.
H10, 2 540 m (14): 1) Johan Alpberg, Almby IK, 17.26, 11) Noel Wiljebrand, Köping-Kolsva OK, 31.29.
D40, 3 800 m (15): 1) Marie Hedar, Eskilstuna OL, 35.24, 14) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 1.01.26.
H40, 4 760 m (16): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 35.31, 12) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 56.01.
D45, 3 640 m (7): 1) Mia Bierfeldt, Ärla IF, 39.08, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.25.
H50, 4 120 m (20): 1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 32.36, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 39.02, 15) Kenneth Larsson, do, 50.42, 18) Pelle Höök, do, 56.04.
D55, 3 570 m (10): 1) Ann-Britt Göransson, Almby IK, 37.11, 9) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.12.32.
H55, 3 800 m (15): 1) Mats Nylin, OK Tisaren, 32.49, 6) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 41.28, 13) Anders Waldemarsson, do, 1.01.34, 14) Leif Wadman, do, 1.04.34.
H60, 3 800 m (24): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 31.26, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 37.08, 10) Ove Eek, do, 41.56.
D65, 3 130 m (17): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 34.29, 14) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 56.09.
H65, 3 570 m (23): 1) Anders Sellgren, Sigtuna OK, 31.59, 10) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 44.57, 23) Jan Rehdin, do, 56.25.
D70, 2 430 m (6): 1) Maud Bengtsson, Sala OK, 36.55, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.31, 6) Göta Kåberg, do, 48.21.
H80, 2 430 m (4): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.26.
Öppen motion 1, 2 600 m (7): 1) Sandrina illes, Ströck, 20.33, 5) Saralynn Swärdh, Köping-Kolsva OK, 35.12.
Öppen motion 3, 3 170 m (21): 1) Lotta Tegin Fransson, OK Milan, 36.22, 10) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 50.32.
Öppen motion 5, 3 490 m (38): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.39, 2) Linda Ohlsson, do, 41.11, 4) Bernt-Olov Persson, do, 46.34, 33) Mats Kåberg, do, 1.18.12.

2011-09-03 DM Medel Västmanland

D21, 3 640 m (12)1) Eva-Maj Johansson, Surahammars SOK, 29.44, 3) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 30.12, 7) Sofie Landqvist, do, 32.33, 9) Sandra Burén, do, 36.19, 11) Karin Waldemarsson, do, 42.46, 12) Linn Engman, do, 48.14.
H21, 4 690 m (12)1) Fredrik Larsson, Norbergs OK, 30.33, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 33.27, 4) Thomas Eek, do, 37.25, 5) Jonas Vikström, do, 37.32, 10) Eric Englöf, do, 43.45.
D18, 3 400 m (3)1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 28.55, 2) Nina Andersson, do, 36.35.
H18, 4 100 m (4)1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 25.10, 4) Niclas Larsson, do, 36.02.
D16, 3 300 m (6)1) Sara Hamrefors, Västerås SOK, 34.00, 3) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 34.54.
H16, 3 610 m (7)1) Carl Näslund, Västerås SOK, 22.31, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 31.05.
D12, 2 520 m (7)1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 22.27.
H12, 2 520 m (10)1) Håkan Ramberg, Hallstahammars OK, 24.39, 10) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 43.24.
D40, 3 140 m (3)1) Pernilla Klemets, Hallstahammars OK, 29.39, 2) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 41.34.
D50, 2 660 m (5)1) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 26.30, 2) Karin Profors, do, 30.42, 4) Christina Englöf, do, 41.38.
H50, 3 750 m (8)1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 30.16, 4) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 33.26, 5) Pelle Höök, do, 40.07, 7) Kenneth Larsson, do, 43.58.
H55, 3 750 m (6)1) Sten-Åke Holmberg, Sala OK, 34.23, 3) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 36.50.
H60, 2 950 m (8)1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 22.14, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 27.08.
D65, 1 860 m (8)1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 23.50, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 28.44, 5) Siv Frodin, do, 30.24.
H65, 2 950 m (18)1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 23.26, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 25.35, 9) Stig Törnkvist, do, 32.22, 11) Stig Karlsson, do, 34.54, 15) Kjell Frodin, do, 40.46.
D70, 1 860 m (5)1) Gurli Back, Fagersta OK, 28.19, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 48.47.
H70, 2 950 m (12)1) Kjell Mjöberg, Hallstahammars OK, 27.35, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 42.23
H80, 1 860 m (3)1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 28.02.
Öppen motion 7, 3 750 m (7)1) Oskar Karlsson, Norbergs OK, 39.52, 5) Margareta Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.05.46, 7) Mats Kåberg, do, 1.10.57.
Öppen motion 8, 4 110 m (5)1) Bo Renell, Surahammars SOK, 36.38, 3) Anders Waldemarsson, Köping-

 

2011-09-04 DM Lång Västmanland
D21, 6 960 m (7)1) Anna Thomasdotter, Västerås SOK, 58.47, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.10.15.
H21, 9 980 m (7)1) Lars-Erik Hasler, Surahammars SOK, 1.14.45, 4) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.24.16.
D18, 5 330 m (3)1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 49.39, 2) Nina Andersson, do, 1.01.34.
H18, 7 380 m (4)1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 51.55.
D16, 4 470 m (7)1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 42.43.
H16, 5 410 m (6)1) Carl Näslund, Västerås SOK, 42.06, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 48.52.
D12, 2 410 m (7)1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 23.11.
H12, 2 410 m (7)1) Håkan Ramberg, Hallstahammars OK, 18.29, 6) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 42.26.
H40, 6 650 m (4)1) Rickard E.Jonforsen, Hallstahammars OK, 54.29, 2) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.22.06.
D50, 3 680 m (4)1) Annika Davidsson, Västerås SOK, 32.18, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.13.
H55, 5 520 m (4)1) Lars Silvervret, Arboga OK, 49.35, 2) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 52.04.
H60, 4 610 m (8)1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 38.45, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 40.35.
D65, 2 840 m (9)1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 29.04, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 32.16, 7) Monica Törnkvist, do, 41.50.
H65, 4 610 m (13)1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.10, 4) Stig Törnkvist, do, 47.55, 8) Kjell Frodin, do, 58.05.
D70, 2 840 m (5)1) Gurli Back, Fagersta OK, 39.50, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.27, 4) Göta Kåberg, do, 45.52.
H70, 4 610 m (9)1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 42.57, 7) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.16.43.
H80, 3 070 m (2)1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 48.43.
Öppen motion 5, 3 680 m (11)1) Tore Nallgård, Västerås SOK, 39.19, 6) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 53.07.

2011-09-10 SM Lång
D20 heat A, 4 820 m (32)1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 39.28, 24) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.04.00.
D20 heat B, 4 840 m (31)1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 39.47, 17) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 52.13.
H18 heat A, 6 240 m (27)1) Jens Wängdahl, Nyköpings OK, 42.06, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 49.08, 27) Niclas Larsson, do, 1.20.01.
D18 heat B, 4 410 m (30)1) Julia Ohlsson, Uddevalla OK, 39.58, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.10.

2011-09-10 USM Lång
D15, 4 080 m (100)1) Johanna Öberg, Ryda SK, 41.55, 45) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.03.07.

2011-09-10 NOK’s Nationella
D21, 4 190 m (16)1) Elin Dahlstedt-Tysk, Leksands OK, 32.40, 14) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.09.17.
H21, 4 950 m (22)1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 29.58, 3) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 32.27, 5) Henrik Holmberg, do, 36.05,  12) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 42.06.
D18
, 3 210 m (3)1) Anna Lundqvist, Kils OK, 34.09, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 37.44.
D14 Kort, 2 770 m (3)1) Isa Halvarsson, Stora Tuna OK, 35.26, 3) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 53.34.
D12, 2 770 m (8)1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.53.
D45, 2 580 m (14)1) Anna Von Krusenstierna, OK Kåre, 22.41, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 30.06.
D50, 2 540 m (11)1) Lena Larsson, Sala OK, 22.59, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 27.11, 10) Christina Englöf, do, 45.35.
H50, 3 490 m (22)1) Kjell Klaar, Säterbygdens OK, 25.24, 13) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 31.24, 15) Mats Landqvist, do, 32.40.
H55, 3 390 m (21)1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 24.54, 17) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 48.23.
H60, 3 270 m (29)1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 23.53, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 27.53, 6) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 28.03,  27) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 50.56.
D65, 2 310 m (13)1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 27.20, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.10.
H65, 3 160 m (28)1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 26.10, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.26, 7) Stig Törnkvist, do, 34.27,
H80, 2 290 m (6)1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 29.16, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 34.26.
Öppen motion 4, 2 870 m (18)1) Maria Åkerblom, Stora Tuna OK, 37.48, 5) Joni Lindholm, Köping-Kolsva OK, 41.49, 7) Eva Johansson, Köping-Kolsva OK, 52.05,
Öppen motion 5, 3 410 m (8)1) Mats Kjellberg, Västerås SOK, 36.31, 6) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva OK, 1.03.57.
Öppen motion 7, 3 260 m (27)1) Inger Zetterström, Söders SOL Tyresö, 34.23, 7) Stig Karlsson, Köping-Kolsva OK, 41.59, 23) Mats Kåberg, do, 1.06.25.
Öppen motion 8, 4 420 m (21)1) Greger Tysk, Leksands OK, 27.07, 18) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.48.

2011-09-11 Bergslagsträffen
H21, 8 740 m (11)1) Pål Skogtjärn, Södertälje-Nykvarn OF, 58.40, 7) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.24.14.
D20, 5 210 m (1)1) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.26.23.
D10, 2 840 m (9)1) Agnes Källström, Sala OK, 29.23, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.09.16.
D45, 4 370 m (7)1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 39.35, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.28.
D50, 4 160 m (10)1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 41.42, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.57, 9) Christina Englöf, do, 1.06.09.
H60, 4 960 m (13)1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 43.15.
D65, 3 170 m (13)1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 41.41, 11) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.03.31.

H65, 4 830 m (25)1) Gunnar Löfkvist, Bjursås OK, 45.23, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 51.46, 12) Stig Törnkvist, do, 59.39, 22) Jan Rehdin, do, 1.27.03.

H70, 4 160 m (26)1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 35.15, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 35.26, 14) Karl-Axel Stjernström, do, 46.58.

H80, 3 170 m (6)1) Tage Eriksson, Hallstahammars OK, 48.00, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 59.36.
 Ö
ppen 7, 3 050 m (12)1) Gustaf Carlson, IFK Hedemora OK, 30.03, 5) Bernt-Olov Persson, Köping-Kolsva OK, 39.11.

2011-09-17 SM Medel, final
D20B, 2 640 m (33)1) Elin Sundqvist, Tullinge SK, 30.50, 28) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 56.42.
H18C, 3 020 m (37)1) Robert Pettersson, IF Thor, 26.02, 26) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 43.14.
H18D, 2 820 m (32)1) Lennart Johansson, Nyköpings OK, 21.43, 17) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.21.

 

2011-09-18 Åkersorienteringen
H50, 6 400 m (14)1) Maths Carreman, Nyköpings OK, 47.22,  9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.06.52.
H55, 5 500 m (10)1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 39.16,  8) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.02.48.
 D65, 3 400 m (8)1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 36.37, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 43.18.
H80, 2 900 m (3)1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 40.11, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45.46.
Öppen 9, 6 900 m (13)1) Anders Lindeborg, OK Grip, 45.35, 10) mats landkvist, Köping-Kolsva OK, 1.08.22, 11) mats Birkestål, do, 1.12.02.

2011-09-23 OL-Rounden + DM natt
D18, 4 130 m (3)1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.00.
H18, 5 580 m (4)1) Henrik Olsson, Täby OK, 43.34, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 50.56, 4) Niclas Larsson, do, 1.01.35.
D14, 3 460 m (12)1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 27.31, 12) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 54.15.
D12, 2 480 m (13)1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 15.18, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 21.36, 9) Alva Lamprecht, do, 37.08, 12) Emilia Windahl, do, 50.01.
D10, 1 720 m (4)1) Agnes Källström, Sala OK, 12.09, 3) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 13.51.
D50, 3 770 m (8)1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 41.05, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 1.12.04.
H50, 4 870 m (10)1) Mats Jönsson, Korsnäs IF OK, 44.12, 8) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.10.20, 9) Lars Fogelberg, do, 1.18.11.
D65, 3 130 m (4)1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 37.52, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 53.44.
H70, 3 770 m (11)1) Kjell Mjöberg, Hallstahammars OK, 45.33, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.20.
H80, 2 490 m (3)1) Ragnar Hasselquist, Hallstahammars OK, 41.44, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45.38.
Öppen motion 1, 1 720 m (23)1) Axel Andersson, Norbergs OK, 13.37, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.03.
Öppen motion 3, 2 480 m (6)1) Jon Klasér, Korsnäs IF OK, 21.49, 4) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 28.33, 5) Sören Mårtensson, do, 28.55.

2011-09-24 OL-Rounden
D21, 7 700 m (4)1) Karin E. Gustafsson, Hagaby GOIF, 1.17.04, 2) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.19.59, 4) Sandra Burén, do, 1.38.26.
H21 Kort, 7 820 m (1)1) Eric Englöf, Köping-Kolsva OK, 1.16.37.
D18, 4 820 m (2)1) Sara Andersson, Norbergs OK, 1.20.33, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.31.54.
H18, 7 700 m (5)1) Henrik Olsson, Täby OK, 54.44, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 56.49, 4) Niclas Larsson, do, 1.18.42.
D16, 4 500 m (6)1) Victoria Byman, Västerås SOK, 44.19, 5) Sofia Persson, Köping-Kolsva OK, 1.25.19.
D14, 3 900 m (8)1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 31.08, 7) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 45.19.
D14 Kort, 2 740 m (1)1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 34.37.
D12, 2 900 m (13)1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 18.15, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 23.27, 10) Alva Lamprecht, do, 30.53, 13) Emilia Windahl, do, 58.05.
D10, 2 390 m (14)1) Agnes Källström, Sala OK, 17.16, 12) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 35.35, 13) Jonna Sandberg, do, 37.17.
D50, 4 090 m (11)1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 42.55, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 59.39, 9) Marie Larsson, do, 1.10.59.
H50, 6 760 m (9)1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 51.00, 8) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.20.50.
H55, 5 870 m (14)1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 46.40, 8) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.11.00.
H60, 5 070 m (16)1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 43.07, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 46.39.
D65, 3 610 m (8)1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 45.00, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 57.42.
H65, 4 820 m (16)1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 44.25, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 48.59, 9) Stig Törnkvist, do, 1.02.55, 14) Jan Rehdin, do, 1.28.51.
D70, 3 050 m (6)1) Inger Olsson, Sala OK, 49.33, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.47, 5) Göta Kåberg, do, 1.00.24.
H80, 3 050 m (5)1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 40.25, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.07.
Öppen motion 3, 2 740 m (7)1) Jimmy Falkenstedt, OK Ravinen, 29.18, 2) Annelie Westling, Köping-Kolsva OK, 29.58.
Öppen motion 5, 3 900 m (8)1) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 46.55.
Öppen motion 7, 3 050 m (16)1) Jimmy Spolander, Norbergs OK, 28.29, 9) Stig Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.33, 16) Mats Kåberg, do, 1.08.56.

2011-09-25 OL-Rounden

D21, 4 210 m (7)1) Anna C. Haglund, Leksands OK, 39.34, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.02, 5) Karin Waldemarsson, do, 46.56, 6) Sandra Burén, do, 48.39.
H21, 5 750 m (12)1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 37.47, 7) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 56.53, 8) Eric Englöf, do, 1.00.27.
D18, 3 550 m (2)1) Sara Andersson, Norbergs OK, 55.10, 2) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.27.20.
H18, 4 290 m (2)1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 32.24, 2) Niclas Larsson, do, 46.37.
D16 Kort, 3 100 m (1)1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 48.34.
D14, 3 000 m (7)1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 24.26, 7) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 45.40.
D14 Kort, 2 760 m (1)1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 45.26.
D12, 2 630 m (12)1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 17.13, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 22.09, 11) Emilia Windahl, do, 55.51.
D10, 2 450 m (16)1) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 26.13, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 46.38, 11) Kornelia Rådberg, do, 50.10.
H35, 4 680 m (2)1) Henrik Ortman, Västerås SOK, 44.57, 2) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.03.42.
D50, 3 380 m (10)1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 34.22, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 39.48, 7) Marie Larsson, do, 47.12.
H50, 4 210 m (10)1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 31.49, 6) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 42.01.
H55, 3 620 m (12)1) Anders Tåqvist, Västerås SOK, 30.36, 8) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 45.31.
H60, 3 600 m (12)1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 32.10, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 42.18.
D65, 2 880 m (9)1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 37.38, 3) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 40.48.
H65, 3 550 m (17)1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 35.11, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 35.49, 4) Stig Törnkvist, do, 42.21, 14) Jan Rehdin, do, 52.56.
D70, 2 660 m (4)1) Gurli Back, Fagersta OK, 44.14, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 46.46.
H70, 3 380 m (16)1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 31.40, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 53.37.
H80, 2 660 m (9)1) Tage Eriksson, Hallstahammars OK, 37.21, 7) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.33.
Öppen motion 1, 2 430 m (3)1) Linus Jernström, Avesta OK, 33.19, 3) Agnes Windahl, Köping-Kolsva OK, 57.31.
Öppen motion 5, 3 000 m (19)1) Jonas Ökvist, Klubblös, 36.51, 4) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 45.52.
Öppen motion 7, 3 020 m (16)1) Maria Gunnarsson, OK Hällen, 27.34, 12) Agneta Wallin, Köping-Kolsva OK, 42.41, 14) Bo Eriksson, do, 43.19, 16) Per Stafström, do, 52.57.
Öppen motion 8, 4 640 m (12)1) Niklas Wansölin, OK Ravinen, 40.05, 4) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 48.11.

2011-09-25 Linnéklassikern
H50, 6 010 m (26)1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 40.23, 15) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.57.

2011-10-01 Nya Älgdrevet
D21, 6 650 m (26)1) Anastasiia Danylova, Stora Tuna OK, 50.41, 13) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.05.02, 20) Anna Birkestål, do, 1.11.35, 24) Josefin Eriksson, do, 1.26.49.
H21, 9 330 m (36)1) Rikard Claesson, Stora Tuna OK, 58.39, 19) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.14.07.
H21 Kort, 6 720 m (8)1) Øyvind Steinbekken, Odal OL, 51.21, 2) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 57.34.
H18, 6 610 m (4)1) Anton Sundgren, Vallentuna-Össeby OL, 47.15, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.32.
H40, 8 320 m (42)1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn Orientering, 54.42, 11) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.05.25.
D45, 4 960 m (35)1) Kari Christiansen, Sandefjord OK, 37.15, 32) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.12.24.
D50, 4 390 m (31)1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 37.10, 20) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 50.49.
H50, 6 720 m (56)1) Per Magnusson, OK Nolaskogsarna, 47.14, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 54.57.
H65, 4 960 m (38)1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 38.29, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 44.14.
Öppen 5, 4 200 m (29)1) magnus danielsson, Slaktarn´s, 34.28, 27) Inger Ericsson, Köping-Kolsva OK, 1.26.53.

2011-10-01 SM Ultralång
D18 SM, 11 660 m (49)1) Lisa Risby, OK Kåre, 1.21.52, 40) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.46.18.
D21 SM, 16 960 m (37)1) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 1.52.50, 14) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 2.04.24.

2011-10-09 25mannakorten
D16, 3 580 m (124): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 23.32, 82) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 40.12.
D65, 2 660 m (26): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 27.10, 20) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 44.16.
H65, 3 190 m (67): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 26.19, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.14, 30) Stig Törnkvist, do, 36.57.
2011-10-16 Älgfritt
H65, 2 840 m (22): 1) Roland Alsén, OK Roxen, 30.24, 13) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 42.16.
2011-10-23 Oktoberracet
D21, 3 680 m (34): 1) Johanna Svensson, OK Hällen, 24.31, 23) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.39.
H21, 5 070 m (78): 1) Mats Troeng, OK Linné, 28.07, 61) Eric Englöf, Köping-Kolsva OK, 49.32, 71) Janne Selkälä, do, 57.24.
H18, 3 860 m (5): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.44.
D16, 3 330 m (14): 1) Rebecka Hoppe, IF Thor, 33.14, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 39.58.
D12, 2 310 m (18): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 23.26.
D50, 3 040 m (10): 1) Marie Öhman, Vallentuna-Össeby OL, 32.29, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.40.
D65, 2 650 m (17): 1) Anita Johansson, OK Tor, 28.58, 12) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.58.
H65, 3 400 m (57): 1) Leif Strandberg, Gustavsbergs OK, 27.02, 8) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 33.56, 16) Alf Lindberg, do, 35.45.
D70, 2 380 m (5): 1) Margareta Wallén, Täby OK, 31.18, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.11.
H80, 2 380 m (6): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 31.52, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 35.26.
Öppen motion 7, 3 040 m (59): 1) Peter Ridefelt, OK Linné, 25.51, 22) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 37.10, 54) Bo Karlsson, do, 1.08.06.