RESULTAT 2012

 



2004 2005 2006 2007 2008,2009 2010 2011
Resultat klubbarrangemang 2011>>    Sammanställning klubbmästare 2012 >>  
Poängtävling ungdom >> Poängtävling älghornet >>



Xtremor etapp 1 20120308
M21A
1.Mikko Siren Angelniemen AnkkuriFIN  36:06  13.Simon Hedlund Ärla IFSWE  49:53
M55 1.Manuel Dias Lisboa OKPOR  43:07  4.Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE  67:36  5.Pelle Hook Köping-Kolsva OKSWE  68:00  7.Lars Fogelberg M55 Köping-Kolsva OKSWE  76:46

Xtremor etapp 2 20120309
M21A
1.Honza Flašar Vyspely jih ČechCZE  35:06  16.Simon Hedlund  Ärla IFSWE  48:54
M55 1.Jan Grann Arboga OKSWE  44:45  2.Kenneth Larsson Köping-Kolsva OKSWE  49:30 7.Pelle Hook  Köping-Kolsva OKSWE  65:35   8.Lars Fogelberg Köping-Kolsva OKSWE  67:22  10.Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE  68:11
W21B 1.Iva Kosarkova OK Sparta PrahaCZE  49:36  5.Margareta Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE  79:44

Lipice Open etapp 1 20120310
M21E
1.Matjaž Štanfel  OK "Ris" DelniceCRO  36:39  23.Simon Hedlund M21E Ärla IFSWE  45:2364:02
M55 1.Jaroslav Kacmarcik Italy-national teamITA  35:39 10.Pelle Hook Köping-Kolsva OKSWE  45:35 29.Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE
W55 1.Karin Irk Austrian Youth TeamAUT  36:56  13.Margareta Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE  73:10
M60 1.Lorenzo Depaoli US Primiero AsdITA  26:33  18.Lars Fogelberg Köping-Kolsva OKSWE  37:40

Lipice Open etapp 2 20120311
M21E
1.Mikko Siren  Angelniemen AnkkuriFIN  67:12   19.Simon Hedlund  Ärla IFSWE  82:54 
M55 1.Jaroslav Kacmarcik  Italy-national teamITA  40:03  10.Kenneth Larsson Köping-Kolsva OKSWE  52:32  16.Jan Grann Arboga OKSWE  59:10 21.Anders Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE  62:50  23.Pelle Hook Köping-Kolsva OKSWE  64:00 
M60 1.Lorenzo Depaoli M60 US Primiero AsdITA  36:58  12.Lars Fogelberg Köping-Kolsva OKSWE  47:15
W55 1.Karin Irk aAstrian Youth TeamAUT  36:19 11.Margareta Waldemarsson Köping-Kolsva OKSWE 

2012-03-31 OK Tors ungdomstävling + Torfejden
H21, 8 090 m (0)1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 38.30, 13) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 48.51.
D18, 5 190 m (0)1) Runa Fremstad, Konnerud IL, 35.11, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.23, 20) Nina Andersson, do, 1.01.11, 21) Sofia Persson, do, 1.23.40.
H18, 6 670 m (0)1) Niklas Gustafsson, OK Tisaren, 35.37, 10) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.29.
D16, 5 150 m (0)1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 31.11, 10) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 38.42.
H16, 6 130 m (0)1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 32.43, 14) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 39.51.
D14, 3 730 m (0)1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 26.01, 10) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.45.
D14 Kort, 2 990 m (0)1) Lisa Magnell, Katrineholms OK, 33.20, 2) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 35.12.
D10, 2 050 m (0)1) Sofie Franzén, Almby IK, 16.32, 11) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.26.
D50, 3 720 m (0)1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 31.12, 3) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.51.
H55, 5 200 m (0)1) Hans Göran Pettersson, KFUM Örebro OK, 37.06, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.13, 7) Pelle Höök, do, 44.25, 13) Mats Landqvist, do, 45.45, 17) Leif Wadman, do, 49.44.
D65, 3 230 m (0)1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 33.50, 6) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 43.53, 10) Siv Frodin, do, 52.11.
H65, 4 250 m (0)1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 31.21, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 32.26.
H75, 3 550 m (0)1) Rune Sandberg, Hallstahammars OK, 37.58, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.02.
H80, 2 890 m (0)1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 36.16, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.14.
Öppen motion 4, 3 420 m (0)1) Yvonne Franzen, Almby IK, 29.18, 4) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 34.55.
Öppen motion 7, 3 770 m (0)1) Torbjörn Nilsson, Stora Tuna OK, 30.37, 22) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.34.
Öppen motion 8, 5 100 m (0)1) Lars Eriksson, ASD Orientisti Mezzaluna, 30.41, 12) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 38.01, 13) Sandra Burén, do, 38.05, 18) Sofie Landqvist, do, 40.03.

Svartnatta 20120405

Öppen (41)

1.  Katrineholms OK 3 1:07:05, 4 . Köping-Kolsva OK 2 1:09:04, Marcus Eek 33:42 , Cristian Larsson 35:22, 27.Köping-Kolsva OK 1 1:38:30, Pelle Höök 51:00,Kenneth Larsson 47:30. 36.Köping-Kolsva OK 3 1:59:42, Lars Fogelberg 53:39, Anders Waldemarsson 1:06:03

2012-04-06 Påsk-OL Kjula

D21, 7 110 m 1) Annika Billstam, OK Linné, 46.33, 21) Sofie Wetter, Arboga OK, 1.11.51.

H21 Kort, 7 930 m 1) Erik Fabritius, Hiisirasti, 54.20, 5) Michael Wickström, Arboga OK, 1.21.28.

H20, 7 660 m 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 54.36.

D18, 4 940 m 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 39.20, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.07.

H18, 6 530 m 1) Didrik Hall, Nyköpings OK, 39.15, 12) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.54.

H16, 5 500 m 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 37.54, 12) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.06.12.

H14, 3 990 m 1) Victor Imark, Tullinge SK, 29.21, 9) Rasmus Möller, Arboga OK, 43.02.

D12, 2 790 m 1) Amanda Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 22.17, 11) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 45.08.

D40, 5 020 m 1) Tina Junegard, Tullinge SK, 39.16, 22) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 1.03.07.

H40, 7 660 m 1) Per Ek, Nyköpings OK, 46.07, 18) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.24.24.

D45, 4 510 m 1) Anna Folkegård, Strängnäs-Malmby OL, 35.34, 18) Berit Wetter, Arboga OK, 57.05, 19) Ann-Louise Notstam-Hjort, do, 1.06.52.

D50, 4 060 m 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 34.22, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.32, 11) Karin Profors, do, 47.09.

H50, 5 850 m 1) Leif Eriksson, Modum O-lag, 41.49, 7) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 48.14, 8) Arne Hägg, do, 48.44.

H55, 5 330 m 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 39.02, 12) Roland Notstam, Arboga OK, 50.42, 14) Mats Hastad, Fellingsbro GOIF, 51.46, 18) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 54.12, 27) Leif Wadman, do, 1.12.32, 30) Tord Åhlgren, Arboga OK, 1.23.29.

D60, 3 630 m 1) Christina Hjertson, OK Linné, 30.52, 2) Lena Janson, Arboga OK, 32.18.

H60, 5 020 m 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 38.30, 3) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 41.56, 13) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 55.28, 14) Peder Wickström, Arboga OK, 55.34.

D65, 3 630 m 1) Birgitta Billstam, Järfälla OK, 36.45, 11) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.16, 13) Monica Törnkvist, do, 1.01.34.

H65, 4 510 m 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 41.00, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 45.13, 25) Per Jacobsson, Arboga OK, 56.12.

D70, 3 170 m 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 31.22, 10) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.47.

H70, 4 060 m 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 36.53, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 37.20, 22) Hans Nordgren, Arboga OK, 1.09.30.

H75, 3 630 m 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 40.49, 2) John Vallin, OK Hedströmmen, 41.31, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.58, 11) Hans Jansson, Arboga OK, 59.40.

H80, 3 170 m 1) Lars Pettersson, OK Nalle, 39.36, 6) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.49.

Öppen motion 5, 3 590 m 1) Joakim Wigertz, Långhundra IF, 25.34, 2) Petra Kolsvik, Hägersta GF, 37.28.

Öppen motion 8, 4 510 m 1) Anders Thureson, Hellas Orientering, 32.04, 27) Stan Spierings, OK Hedströmmen, 1.25.08.

 2012-04-07 Stockenfejden, Strängnäs

D21, 7 490 m 1) Alva Olsson, Västerås SOK, 49.34, 18) Sofie Wetter, Arboga OK, 1.12.22.

H14, 4 080 m 1) Simon Imark, Tullinge SK, 28.22, 7) Rasmus Möller, Arboga OK, 49.53.

D45, 4 450 m 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 35.52, 15) Berit Wetter, Arboga OK, 54.17.

H50, 6 080 m 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 41.40, 5) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 49.03.

H55, 5 260 m 1) Göran Nilsson, Snättringe SK, 38.04, 15) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 59.19, 16) Mats Landqvist, do, 1.00.15, 18) Leif Wadman, do, 1.06.11.

D60, 3 510 m 1) Lena Janson, Arboga OK, 32.56.

H60, 4 790 m 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 37.39, 3) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 41.19, 7) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 48.16.

H65, 4 490 m 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.43, 22) Per Jacobsson, Arboga OK, 1.20.44.

D70, 2 950 m 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 39.22, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.05.31, 6) Göta Kåberg, do, 1.11.29.

H70, 3 980 m 1) Jan Johansson, IFK Hedemora OK, 40.15, 3) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 42.17.

H75, 3 170 m 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 42.03.

Öppen motion 7, 3 170 m 1) Karin Ersson, IFK Moras OK, 32.17, 25) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.10.06.

2012-04-08 Kolmårdsdubbeln

H21E3, 4 760 m 1) Elmeri Vähänen, Tampereen Pyrintö, 28.00, 17) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 33.45, 37) Marcus Eek, do, 38.03.

H20 Elit, 4 500 m 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 25.25, 18) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 32.37.

D18 Elit, 3 650 m 1) Henna Saarinen, Koovee, 29.14, 14) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.55.

H18 Elit, 4 100 m 1) Einar Johansson, Linköpings OK, 24.57, 30) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.30.

D21, 3 860 m 1) Lotta Karhola, Tampereen Pyrintö, 33.05, 6) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 37.32, 15) Sandra Burén, do, 43.28, 16) Sofia Landqvist, do, 43.34.

H21, 4 660 m 1) Henrik Eriksson, Centrum OK, 32.35, 22) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.21, 27) Thomas Eek, do, 41.28.

H16, 3 520 m 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 22.14, 22) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 37.05.

H40, 4 070 m 1) Per Magnusson, Linköpings OK, 24.59, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 29.01.

D45, 3 300 m 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 28.44, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 35.18.

D50, 3 230 m 1) Anna-Lena Tynong, Gävle OK, 31.04, 2) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.26, 7) Marie Larsson, do, 40.15.

H50, 3 630 m 1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn OF, 24.32, 14) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 33.00.

2012-04-14 Silva League med Göteborgsdubbeln
D18 Elit, 5 580 m (0): 1) Sandrine Müller, Gävle OK, 47.56, 46) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.33.
H18E2, 6 680 m (0): 1) Henrik Andersson, Bredaryds SOK, 50.01, 31) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.06.57.
2012-04-14 Mälarmårdsdubbeln, medeldistans
D21, 3 750 m (0): 1) Linn Petersson, Tullinge SK, 32.13, 5) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 34.34, 12) Anna Birkestål, do, 41.22.
H21, 4 910 m (0): 1) Anders Kleist, OK Denseln, 29.22, 9) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 32.52, 14) Janne Selkälä, do, 34.49.
D45, 3 280 m (0): 1) Maria Sahlin, Arboga OK, 29.28, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 38.16.
H55, 3 590 m (0): 1) Roland Notstam, Arboga OK, 32.44, 11) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 46.23, 14) Leif Wadman, do, 1.02.01.
D65, 2 680 m (0): 1) Sonja Jedar, Åkers IF, 36.37, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 50.45.
H65, 3 170 m (0): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 25.26, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.27.
D70, 2 680 m (0): 1) Britten Persson, Finspångs SOK, 42.45, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.45.
H75, 3 170 m (0): 1) Bo Norenvik, OK Tor, 42.07, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.24.
H80, 2 680 m (0): 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 38.08, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.38.
Öppen motion 5, 3 400 m (0): 1) Karin Bödecs, Vingåkers OK, 46.37, 24) Inger Ericsson, Köping-Kolsva OK, 1.26.13.
Öppen motion 7, 3 050 m (0): 1) Annica Berggren, OK Kolmården, 31.23, 4) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 38.30.

2012-04-15 Mälarmårdsdubbeln, långdistans

D70, 3 070 m : 1) Britt-Marie Sjöberg, OK Tor, 56.43, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 56.49.
H70, 4 140 m  1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 44.18, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.12.02.
H75, 3 540 m : 1) Bo Norenvik, OK Tor, 46.46, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.05.04.

2012-04-15 Silva League (WRE) med Göteborgsdubbeln
D18 Elit, 3 480 m (0): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 28.23, 21) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.46.
H18E2, 4 130 m (0): 1) Arvid Våg, Lerums SOK, 33.43, 39) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 52.35.
D50, 2 540 m (0): 1) Aalto Pirjo, Rasti-Nokia, 27.57, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.49.

2012-04-15 Hallstaträffen

H21, 4 810 m (0): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 26.18, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 27.04, 4) Marcus Eek, do, 27.53, 8) Jonas Vikström, do, 30.30.
D18, 3 670 m (0): 1) Lovisa Östman, Avesta OK, 40.00, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.06.09.
D16, 3 220 m (0): 1) Lina Fredriksson, Korsnäs IF OK, 28.49, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 30.00.
H16, 4 010 m (0): 1) Daniel Duhlbo, IFK Moras OK, 33.34, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 33.56.
D14, 2 880 m (0): 1) Jonna Fors, OK Grip, 23.36, 6) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 33.09.
D10, 2 630 m (0): 1) Ella Forsberg, OK Ravinen, 21.45, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.46.
D40, 2 950 m (0): 1) Thérès Ericsson, OK Ravinen, 22.14, 5) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 29.37.
H40, 4 100 m (0): 1) Johan Enges, Leksands OK, 28.46, 5) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 35.53.
H50, 3 670 m (0): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 24.39, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 31.00.
H55, 3 220 m (0): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 23.09, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 27.56, 6) Mats Landqvist, do, 29.26, 8) Pelle Höök, do, 33.10, 10) Leif Wadman, do, 39.39.
D65, 2 390 m (0): 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 27.09, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 28.00, 8) Monica Törnkvist, do, 50.09.
H65, 2 950 m (0): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 24.20.
H80, 2 390 m (0): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 28.42, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 34.58.
ÖM5, 3 220 m (0): 1) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 31.39, 1) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, 31.39, 5) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 32.47, 26) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 58.03, 30) Birger Hansson, do, 1.03.23, 31) Stefan Hedlund, do, 1.05.01.
ÖM7, 2 870 m (0): 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 22.30, 3) Karin Waldemarsson, do, 28.05, 12) Linda Ohlsson, do, 32.23, 18) Karin Profors, do, 36.29, 29) Bo Eriksson, do, 43.39, 33) Mats Kåberg, do, 48.52.

2012-04-20 Uppsala möte, natt

D14, 2 900 m1) Ellen Broman, OK Roslagen, 26.40, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.22.

2012-04-21 Uppsala möte, medeldistans
H20 Elit, 4 690 m (0): 1) Henrik Jonsson, OK Rodhen, 31.12, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 36.24.
D16, 3 520 m (0): 1) Matilda Dammvik, Stora Tuna OK, 31.47, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 39.52.
H16, 3 680 m (0): 1) Nils Gumaelius, Waxholms OK, 24.58, 13) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 39.10.
D14, 2 970 m (0): 1) Lisa Dammvik, Stora Tuna OK, 28.38, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.10.
H50, 3 600 m (0): 1) Tommy Åhman, Långhundra IF, 25.33, 24) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 43.07.
2012-04-22 Uppsala möte, långdistans
D21, 7 170 m  1) Alexandra Bjärrenholt, Vallentuna-Össeby OL, 56.19, 22) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.20.25.
H21, 9 630 m  1) Börje Pauler, Skogslöparna, 1.00.18, 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.07.56, 15) Jonas Vikström, do, 1.08.21.
H21 Kort, 7 980 m : 1) Peter Markendahl, OK Klyftamo, 1.01.41, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.37.
D14, 4 120 m  1) Jenny Wegebro, Umeå OK, 44.08, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 46.03.

2012-04-22 Silverjakten

D18, 5 240 m  1) Åsa Ramberg, Hallstahammars OK, 1.00.26, 6) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.42.26.
H18, 7 010 m  1) Carl Näslund, Västerås SOK, 59.31, 5) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.06.19.
D16, 4 470 m  1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 52.09, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 55.20.
H16, 5 390 m  1) Fredrik Persson, Domnarvets GOIF, 45.12, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.08.52.
D14 Kort, 2 400 m  1) Elin Viker, OK Kåre, 29.02, 5) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 35.37.
D40, 5 240 m  1) Annika Sundström, Västerås SOK, 59.46, 6) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 1.14.57.
D50, 4 160 m 1) Annika Davidsson, Västerås SOK, 55.06, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 59.12, 6) Karin Profors, do, 1.02.41.
H50, 6 430 m 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 50.34, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.14.47.
H55, 5 610 m 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 47.13, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.06.23, 14) Leif Wadman, do, 1.13.38, 17) Kenneth Larsson, do, 1.22.17, 18) Pelle Höök, do, 1.27.24, 22) Lars Fogelberg, do, 1.46.41.
D65, 3 750 m  1) Eva Halvarson, OK Kåre, 47.15, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.00.38, 8) Monica Törnkvist, do, 1.14.24.
H65, 4 720 m  1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 52.18, 16) Jan Rehdin, do, 1.19.03.
H80, 3 100 m  1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 52.57, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 58.06.
Öppen motion 5, 3 690 m  1) Göran Larsendahl, Västerås SOK, 44.13, 9) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.01.37, 20) Stefan Hedlund, do, 1.28.50.
Öppen motion 8, 4 720 m  1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.00.
Öppen motion 9, 7 870 m : 1) Henrik Roos, OK Linné, 1.08.03, 9) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.32.13.
2012-04-28 Silva League (WRE) med Husadubbeln
H20 Elit, 11 260 m (62): 1) Johan Högstrand, Markbygdens OK, 1.00.10, 47) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.27.01.
D18 Elit, 6 880 m (60): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 50.40, 57) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.23.54.
H50, 6 370 m (65): 1) Torbjörn Lännevall, OK Roslagen, 38.22, 50) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.04.44.
Öppen motion 6, 5 670 m (22): 1) Anders Åberg, Långhundra IF, 42.53, 18) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.13.07.
Öppen motion 8, 4 440 m (74): 1) Erik Classon, OK Orinto, 30.08, 59) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.05.55.
H18 Elit3, 8 320 m (38): 1) Marek Minar, OK Hällen, 57.06, 26) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.48.30.

2012-04-28 Tisarträffen

D21, 4 030 m (24): 1) Matilda Andersson, OK Kåre, 32.26, 4) Linnéa Hedlund, Köping-Kolsva OK, 35.40, 15) Sofie Landqvist, do, 42.12.
D14, 3 210 m (8): 1) Saga Sander, OK Milan, 30.38, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.06.
D10, 2 270 m (8): 1) Sofie Franzén, Almby IK, 18.25, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 30.16.
H40, 4 460 m (12): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 32.42, 11) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 53.45.
H55, 3 850 m (13): 1) Hans Andersson, Västerbergslagens OL, 30.47, 5) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 41.00.
H70, 3 200 m (14): 1) Jan-Olof Gust, Katrineholms OK, 34.59, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 48.16.
Öppen motion 7, 3 430 m (43): 1) Christer Garpenlund, KFUM Örebro OK, 25.07, 3) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 26.56, 8) Karin Waldemarsson, do, 37.31, 19) Anders Waldemarsson, do, 46.49, 34) Margareta Waldemarsson, do, 1.05.20.

2012-04-28 Liljansberg, medeldistans

D18, 3 690 m (3): 1) Åsa Ramberg, Hallstahammars OK, 49.33, 3) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.05.59.
H55, 3 490 m (12): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 33.00, 6) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.46, 10) Leif Wadman, do, 50.25.
D65, 2 610 m (12): 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 33.09, 8) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 52.40.
H65, 3 080 m (33): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.28.
D70, 2 500 m (12): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 32.54, 10) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 50.50.
Öppen motion 5, 3 420 m (41): 1) Wiktor Finn Eriksson, Domnarvets GOIF, 31.10, 13) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 41.09.
Öppen motion 7, 2 950 m (65): 1) Erik Ersson, IFK Moras OK, 19.46, 20) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 34.30, 37) Bo Eriksson, do, 40.00, 57) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 49.17, 62) Mats Kåberg, do, 1.00.23.

2012-04-29 Silva League med Husadubbeln

H20 Elit, 4 860 m (0): 1) Johan Högstrand, Markbygdens OK, 25.25, 60) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 41.41.
D18 Elit, 3 880 m (0): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 26.28, 23) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.38.
H16, 3 720 m (0): 1) Ville Johansson, OK Kolmården, 26.35, 17) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 39.38.
D50, 3 140 m (0): 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 26.10, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 32.28.
H18 Elit2, 4 130 m (0): 1) Sixten Walheim, Robertsfors IK, 27.28, 27) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.11.

2012-04-29 Liljansberg, långdistans

D65, 2 450 m (8): 1) Eva Halvarson, OK Kåre, 32.14, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 50.11.
H65, 3 220 m (21): 1) Elis Åberg, Storviks IF, 30.59, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.01.

2012-05-01 Tylöskogsträffen

H50, 3 710 m (9): 1) Thomas Pettersson, NAIS Orienteringsklubb, 31.01, 8) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 45.38.
D65, 2 510 m (8): 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 35.58, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.04.52.
Öppen motion 5, 3 370 m (39): 1) Anders Palmqvist, Klubblös, 34.22, 10) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 44.08.

2012-05-01 Klemmingekampen

H75, 3 550 m (9): 1) Olof Rudin, Tumba-Mälarhöjden OK, 44.38, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.07.
Öppen motion 8, 5 430 m (33): 1) Anastasiia Danylova, Södertälje-Nykvarn OF, 53.07, 15) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.08.10.
2012-05-04 Silva League (WRE)
M21 Elite 2, 3 000 m (0): 1) Antonio Martínez Pérez, Eksjö SOK, 12.35, 36) Sergey Doronin, Köping-Kolsva OK, 15.20.
D18 Elit 2, 2 470 m (0): 1) Evelina Wickbom, Vittjärvs IK, 14.11, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 15.49.
H18 Elit 2, 2 860 m (0): 1) Krzysztof Wolowczyk, OK Denseln, 12.26, 27) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 16.07.

2012-05-05 Bergslagsträffen

D14, 3 030 m (1): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 47.50.
D14 Kort, 2 450 m (3): 1) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 29.08.
H55, 3 590 m (17): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 28.37, 4) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 31.17, 7) Kenneth Larsson, do, 37.16, 16) Lars Fogelberg, do, 47.20.
D65, 2 630 m (10): 1) Anita Johansson, OK Tor, 32.47, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.57.
H65, 3 110 m (17): 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 26.09, 17) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 59.35.
D70, 2 000 m (6): 1) Margareta Wallén, Täby OK, 32.41, 2) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.29.
H75, 2 630 m (22): 1) Ingemar Johansson, IFK Hedemora OK, 31.19, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 31.34.
Öppen motion 7, 3 110 m (20): 1) Lars-Åke Åberg, IFK Hedemora OK, 29.25, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 36.36, 5) Per Stafström, do, 44.27.

2012-05-12 Fellingsbro GoIF, medeldistans

H21, 4 600 m (29): 1) Filip Dahlgren, IFK Lidingös Skid o OK, 23.32, 13) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 29.24.
D16, 3 500 m (6): 1) Hanna Gustavsson, OK Tyr, 30.37, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 41.06.
H16, 3 600 m (14): 1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 22.19, 8) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 34.34.
D16 Kort, 2 900 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.05.
D14, 2 900 m (9): 1) Saga Sander, OK Milan, 22.11, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.39, 5) Rebecka Stafström, do, 43.04.
D14 Kort, 2 400 m (2): 1) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 31.54.
D10, 2 000 m (8): 1) Sofie Franzén, Almby IK, 14.40, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 25.07.
H40, 4 100 m (5): 1) Rickard E.Jonforsen, Hallstahammars OK, 32.06, 3) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 41.34.
H50, 3 500 m (26): 1) Rolf Wikström, OK Tyr, 24.11, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 27.04.
H55, 3 500 m (16): 1) Jörgen Karlsson, Attunda OK, 24.45, 4) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 30.55, 6) Kenneth Larsson, do, 32.08, 12) Pelle Höök, do, 37.27, 14) Leif Wadman, do, 41.42.
D65, 2 500 m (15): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 27.00, 10) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 37.49, 13) Monica Törnkvist, do, 49.58.
H65, 2 900 m (26): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 23.14, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 24.30, 19) Stig Törnkvist, do, 35.25.
D70, 2 700 m (5): 1) Solveig Dillman, Hammarby IF OF, 32.15, 4) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 54.53.
H70, 3 100 m (16): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 28.34, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 42.52.
Öppen motion 5, 3 100 m (40): 1) Klas Bringert, Katrineholms OK, 26.42, 25) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva OK, 49.40.
Öppen motion 7, 2 900 m (26): 1) Örjan Vellet, KFUM Örebro OK, 19.09, 10) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 33.41, 25) Mats Kåberg, do, 58.53.
Öppen motion 8, 4 600 m (24): 1) Marcus Andersson, KFUM Örebro OK, 32.37, 13) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 45.51, 15) Christer Johansson, do, 48.43.

2012-05-13 Fellingsbro GoIF, långdistans

H21, 9 900 m (25): 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 55.58, 11) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.17.44.
H16, 5 700 m (13): 1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 34.50, 9) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 58.37.
D14, 3 900 m (6): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 32.29, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.45.
H50, 6 200 m (23): 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 42.37, 11) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 57.18.
H55, 5 900 m (24): 1) Tomas Andersson, OK Tor, 48.42, 12) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 55.44, 20) Pelle Höök, do, 1.03.13, 22) Leif Wadman, do, 1.18.30.
D65, 3 700 m (16): 1) Anita Johansson, OK Tor, 36.54, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 47.38, 8) Monica Törnkvist, do, 58.28.
H65, 4 700 m (25): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 36.28, 12) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 49.32.
Öppen motion 3, 2 900 m (31): 1) Magnus Herberthson, Linköpings OK, 23.01, 7) Jonie Lindholm, Köping-Kolsva OK, 30.06.
Öppen motion 5, 4 700 m (30): 1) Erik Forsberg, OK Ravinen, 37.22, 4) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 45.15, 10) Owe Eek, do, 56.38, 28) Stefan Hedlund, do, 1.29.22.
Öppen motion 7, 3 700 m (57): 1) Erik Oskarsson, Hagaby GOIF, 34.34, 11) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 41.53, 29) Bo Eriksson, do, 48.25, 40) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 51.50.
Öppen motion 9, 7 600 m (19): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 46.39, 7) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 1.14.08, 14) Sofie Landqvist, do, 1.23.24, 15) Christer Linderborg, do, 1.26.47.

2012-05-17 EOC Tour, Public race 1 o JVM-test

D18 Elit, 7 080 m (0): 1) Sandrine Müller, Gävle OK, 50.47, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.58.
D21, 7 910 m (0): 1) Kristin Skaar, Ryda SK, 1.08.53, 26) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.22.10, 28) Sofie Landqvist, do, 1.22.23, 48) Anna Birkestål, do, 1.28.50.
H21-1, 11 910 m (0): 1) David Rüedlinger, Leksands OK, 1.14.42, 13) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.27.09.
D16-2, 5 290 m (0): 1) Elin Carlsson, Tormestorps IF, 44.56, 20) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.48.
H16-1, 5 850 m (0): 1) Edvin Smedberg, OK Skogsfalken, 45.47, 43) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.07.13.
D14-2, 4 480 m (0): 1) Kerstin Wadman, Göteborg-Majorna OK, 28.49, 72) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 51.26.
H40-2, 8 530 m (0): 1) Stefan Karlsson, OK Denseln, 53.12, 29) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.06.54.
D45-1, 4 980 m (0): 1) Anne Magnusson, OK Landehof, 39.35, 65) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.08.17.
D50-2, 4 420 m (0): 1) Anne Cecilie Løvald, Täby OK, 37.56, 30) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 59.20, 33) Marie Larsson, do, 1.00.19.
H50-2, 6 470 m (0): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 39.03, 39) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.00.16, 51) Christer Johansson, do, 1.03.44, 52) Thomas Lageson, do, 1.04.17.
H55-2, 5 890 m (0): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 44.46, 61) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.10.56.
D65, 3 940 m (0): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 42.14, 69) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.23.05.
H65-1, 5 090 m (0): 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna, 41.56, 10) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 51.44, 70) Jan Rehdin, do, 1.24.41.
Öppen motion 4, 3 400 m (0): 1) Mattias Ganslandt, IFK Lidingös Skid o OK, 25.16, 31) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva OK, 46.28.
Öppen motion 7, 3 280 m (0): 1) Torgny Lindström, Ronneby OK, 24.00, 82) Kerstin Violner Eriksson, Köping-Kolsva OK, 47.39.

2012-05-18 EOC Tour, Public race 2 o JVM-test
D18 Elit, 4 290 m (0): 1) Sandrine Müller, Gävle OK, 32.39, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.25.
H18 Elit, 4 160 m (0): 1) Anton Nilsson, OK Tranan, 28.40, 60) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.15.
D21, 4 290 m (0): 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 35.32, 50) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 48.21, 63) Sandra Burén, do, 53.55.
H21-1, 5 560 m (0): 1) Matthias Niggli, OK Tisaren, 36.06, 6) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 42.36, 54) Thomas Eek, do, 54.47.
D16-2, 3 850 m (0): 1) Johanna Öberg, Ryda SK, 34.35, 46) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.36.
H16-1, 4 020 m (0): 1) Markus Larsson, Hestra IF, 26.35, 28) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 35.11.
D14-2, 3 010 m (0): 1) Emma Djerf, Lerums SOK, 18.16, 62) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 27.41.
H40-2, 4 310 m (0): 1) Tero Heikkilä, Paimion Rasti, 30.42, 26) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 37.46.
D45-1, 3 270 m (0): 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 26.41, 63) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 47.33.
D50-2, 3 410 m (0): 1) Anne Cecilie Løvald, Täby OK, 28.58, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.22, 42) Karin Profors, do, 52.54.
H50-2, 4 160 m (0): 1) Leif Helgman, OK Tyr, 31.00, 40) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 43.00, 77) Christer Johansson, do, 55.29.
H55-2, 4 080 m (0): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 29.28, 38) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 43.31.
D65, 2 930 m (0): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 30.46, 74) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.17.15.
H65-1, 3 510 m (0): 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna, 31.07, 11) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 36.54, 64) Jan Rehdin, do, 52.23, 68) Bo Eriksson, do, 55.06, 74) Stig Törnkvist, do, 1.03.34.
Öppen motion 2, 3 210 m (0): 1) Isak Garfvé, IFK Moras OK, 24.40, 25) Veronica Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 59.23.
Öppen motion 5-2, 3 340 m (0): 1) Magnus Larsson, Västerås SOK, 23.29, 22) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 36.43.
Öppen motion 7, 3 170 m (0): 1) Stefan N-Djurstedt, Eksjö SOK, 24.51, 172) Kerstin Violner Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.02.54.

2012-05-19 EOC Tour, Public race 3
D18 Elit, 3 660 m (0): 1) Sandrine Müller, Gävle OK, 22.45, 16) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 27.04.
H18 Elit, 4 270 m (0): 1) Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 22.58, 94) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.33.
D21, 3 860 m (0): 1) Kim Geypen, OK Skogshjortarna, 25.56, 34) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 30.25, 59) Sandra Burén, do, 34.48.
H21-1, 4 800 m (0): 1) Matthias Niggli, OK Tisaren, 26.02, 19) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 29.52, 24) Jonas Vikström, do, 30.32, 56) Thomas Eek, do, 34.39.
D16-2, 3 690 m (0): 1) Hanna Karlsson, Markbygdens OK, 24.59, 30) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 31.40.
H16-1, 4 010 m (0): 1) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, 22.30, 19) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 27.22.
H40-2, 4 200 m (0): 1) Fredrik Sturesson, Göteborg-Majorna OK, 24.50, 17) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 28.47.
D45-1, 3 300 m (0): 1) Anne Magnusson, OK Landehof, 21.41, 44) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.29.
D50-2, 3 390 m (0): 1) Kane Andersson, IFK Moras OK, 25.40, 25) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 33.45, 31) Marie Larsson, do, 36.31.
H50-2, 3 690 m (0): 1) Rikard Imark, Tullinge SK, 21.51, 33) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 28.04.
H55-2, 3 460 m (0): 1) Lars Lönnkvist, Tullinge SK, 21.04, 52) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 31.56.
H65-1, 3 240 m (0): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 21.49, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 24.54.
Öppen motion 2, 3 460 m (0): 1) Henrik Palmer, Skogsluffarnas OK, 27.53, 14) Ann-Lis Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 43.28.
Öppen motion 3, 3 110 m (0): 1) Simen Barstad Sund, Steinkjer OK, 26.27, 68) Birger Hansson, Köping-Kolsva OK, 56.05.
Öppen motion 5-2, 3 610 m (0): 1) Anton Källström, Sala OK, 29.50, 24) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 43.03.
Öppen motion 7, 3 170 m (0): 1) Olle Forsberg, OK Ravinen, 19.29, 115) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 36.04.

2012-05-20 EOC Tour, Public race 4

D18 Elit, 5 190 m (0): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 34.37, 32) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.15.
H18 Elit, 6 620 m (0): 1) Daniel Nilsson, Nyköpings OK, 36.37, 101) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 56.23.
D21, 5 600 m (0): 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 40.16, 33) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 47.25, 35) Anna Birkestål, do, 47.35, 61) Sandra Burén, do, 56.30.
H21-1, 7 830 m (0): 1) David Rüedlinger, Leksands OK, 46.05, 6) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 48.48, 24) Marcus Eek, do, 52.28, 52) Thomas Eek, do, 1.01.21.
D16-2, 4 500 m (0): 1) Josefine Kristiansson, Trollhättans SOK, 29.24, 26) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 40.50.
H16-1, 5 550 m (0): 1) Filip Grahn, Hestra IF, 31.27, 19) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 37.50.
H40-2, 5 770 m (0): 1) Stefan Karlsson, OK Denseln, 33.16, 28) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 42.48.
D45-1, 4 410 m (0): 1) Maria Jonsson, Nydalens SK, 31.29, 50) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 47.03.
D50-2, 3 890 m (0): 1) Kane Andersson, IFK Moras OK, 30.20, 33) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.22.
H55-2, 4 950 m (0): 1) Lars Lönnkvist, Tullinge SK, 29.46, 41) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 46.01.
D65, 3 000 m (0): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 25.52, 35) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.24.
D70, 2 950 m (0): 1) Birgitta Olsson, Ronneby OK, 26.55, 25) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 46.24, 32) Göta Kåberg, do, 1.02.14.
H75, 3 170 m (0): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 25.42, 23) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 46.16.
Öppen motion 7, 3 380 m (0): 1) Felix Palmgren, Eksjö SOK, 22.19, 1) Olle Forsberg, OK Ravinen, 22.19, 74) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 38.16, 140) Mats Kåberg, do,

2012-05-17 Närkekvartetten dag 1

H21, 4 880 m (29): 1) Anders Carlsson, IFK Lidingös Skid o OK, 32.54, 19) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 45.54.
D10, 2 160 m (10): 1) Nora Holmgård, Kils OK, 17.58, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 35.02.
H40, 3 860 m (16): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 33.35, 10) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 47.38.
H55, 3 430 m (16): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 30.09, 11) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 54.09.
D65, 2 760 m (17): 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 42.03, 10) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 53.05.
Öppen motion 5, 2 940 m (54): 1) Anneli Hallblom, OK Tisaren, 37.44, 6) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 44.42.
Öppen motion 7, 2 940 m (54): 1) Vesa Vilppula, IFK Brattfors, 34.55, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 37.15, 3) Gabriella Wadman, do, 37.16, 48) Mats Kåberg, do, 1.13.29.

2012-05-18 Närkekvartetten dag 2

H21, 10 130 m (15): 1) Magnus Persson, OK Tisaren, 1.18.18, 13) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 2.02.27.
D14, 3 990 m (8): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 32.48, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 45.28.
Öppen motion 8, 4 680 m (18): 1) Ruhdi Karlsson, Västerås SOK, 51.04, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 57.04

2012-05-19 Närkekvartetten dag 3

D14, 3 830 m (9): 1) Emelie Roos, OK Landehof, 41.24, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 43.21.
H50, 5 960 m (21): 1) Walter Keller, OK Djerf, 53.17, 15) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 1.15.12.
H55, 5 350 m (25): 1) Lars Persson, Hagaby GOIF, 43.16, 23) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.47.26.
D65, 3 500 m (14): 1) Anita Johansson, OK Tor, 45.42, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 53.56.
Öppen motion 5, 3 800 m (50): 1) Krister Zackrisson, Hagaby GOIF, 45.27, 4) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 49.41.
Öppen motion 7, 3 430 m (53): 1) Björn Mårtensson, OK Skogsstjärnan, 28.48, 11) Agneta Lageson, Köping-Kolsva OK, 45.45, 35) Gabriella Wadman, do, 1.02.31.

2012-05-20 Närkekvartetten dag 4

D16 Kort, 2 730 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.12.
D14, 2 730 m (9): 1) Hanna Mårtensson, OK Skogsstjärnan, 27.12, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.20.
D10, 1 760 m (11): 1) Nora Holmgård, Kils OK, 15.20, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 30.04.
H40, 3 750 m (12): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 25.56, 7) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 39.20, 9) Joakim Sandberg, do, 44.49.
D65, 2 510 m (11): 1) Carina Lindman, Finspångs SOK, 36.34, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 43.44.
H70, 3 070 m (27): 1) Lars-Erik Larsson, OK Amne, 35.06, 21) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 56.06.
Öppen motion 8, 4 550 m (24): 1) Erik Sundeman, Klubblös, 38.02, 14) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 51.17.
2012-05-26 Silva League med ÖSA-träffen
D18 Elit, 3 960 m (59): 1) Sandrine Müller, Gävle OK, 30.28, 26) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.12.
D50, 3 150 m (25): 1) Anne Cecilie Løvald, Täby OK, 23.36, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.30.
H65, 3 100 m (30): 1) Owe Edström, Kovlands IF, 28.17, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.47.

2012-05-27 Silva League, final, med ÖSA-träffen

D18 Elit, 6 680 m (70): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 49.14, 37) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.17.05.
D50, 3 830 m (18): 1) Anne Cecilie Løvald, Täby OK, 33.07, 12) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.07.
H65, 4 400 m (27): 1) Elis Åberg, Storviks IF, 33.52, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.42.

2012-06-03 Sommarlandssprinten

D14, 2 200 m (88): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 14.32, 14) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 19.40, 62) Elin Dahlin, do, 34.35.
D12, 1 700 m (67): 1) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 11.49, 48) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 24.49.
H12, 1 900 m (76): 1) Filip Rosjö, Jönköpings OK, 11.50, 51) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 27.03.
D10, 1 300 m (109): 1) Evelina Svensson Finndahl, IK Hakarpspojkarna, 9.01, 30) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.49, 98) Kornelia Rådberg, do, 39.11.
H40, 2 800 m (79): 1) Andreas Rangert, IK Hakarpspojkarna, 14.37, 47) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.25.
Inskolning, 1 100 m (192): Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, godkänd.
D-xtra 14, 3 000 m (57): 1) Klara Axelsson, Markbygdens OK, 22.41, 33) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 41.14.
D-xtra 16, 3 000 m (50): 1) Gabriella Gustafsson, IK Hakarpspojkarna, 20.19, 11) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 23.49.
D-xtra 18, 3 000 m (30): 1) Ellinor Eriksson, KFUM Örebro OK, 20.20, 24) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 46.13.

2012-06-09 Länskamp mellan Dalarna och Västmanland

Karlar 5 km (22): 1) Mikael Utter, Västerås SOK, 39.30, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 46.14, 10) Kenneth Larsson, do, 52.18, 18) Pelle Höök, do, 1.01.52.
Karlar 3 km (42): 1) Folke Björkman, Dalaportens OL, 30.15, 29) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 44.47, 31) Stig Törnkvist, do, 45.57, 34) Bo Karlsson, do, 49.20.
Karlar 2 km (22): 1) Karl-Åke Dahlgren, Svärdsjö IF, 23.43, 2) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 24.11.
Flickor 3 km (8): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 39.05, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 48.05, 6) Monica Törnkvist, do, 49.36.

2012-06-26 Sprint-KM i  Kolsva.
D21, 2 700 m (3)1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 21.58, 2) Nina Andersson, do, 31.59.
H21, 3 030 m (5)1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 17.29, 2) Marcus Eek, do, 18.11, 3) Cristian Larsson, do, 20.02, 4) Christer Linderborg, do, 24.55.
D14, 1 780 m (1)1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 14.19.
D10, 1 180 m (2)1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 12.54, 2) Kornelia Rådberg, do, 22.50.
D45, 2 200 m (1)1) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 22.46.
H45, 2 470 m (9)1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 19.26, 2) Mats Birkestål, do, 20.41, 3) Joakim Sandberg, do, 21.20, 4) Christer Johansson, do, 22.09, 5) Thomas Lageson, do, 22.10, 6) Mats Landqvist, do, 24.58, 7) Owe Eek, do, 26.22, 8) Anders Waldermarsson, do, 29.30.
H65, 2 040 m (3)1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 14.48, 2) Sune Ahlin, do, 25.06.
Inskolning, 930 m (1)1) Fredrik Lundberg, Köping-Kolsva OK, 12.49.
H80, 1 780 m (3)1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 20.02, 2) Torsten Oscarsson, do, 26.16.

2012-07-06 Eskilstuna weekend, Etapp 1
H20 Elit, 4 910 m (16): 1) Erik Boman, Gävle OK, 30.33, 12) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 37.37.
D18 Elit, 3 950 m (9): 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby OL, 31.13, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.40.
H18 Elit, 4 470 m (21): 1) Oskar Andrén, OK Tisaren, 26.44, 18) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.19.
H16, 3 820 m (14): 1) Joel Pettersson, Tullinge SK, 27.50, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 28.22.
D16 Kort, 3 010 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.39.
D14, 3 010 m (20): 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 20.00, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 26.02.
H40, 4 500 m (31): 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 27.03, 27) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.06.29.
D50, 3 160 m (19): 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 24.57, 13) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.27, 14) Karin Profors, do, 41.59.
H50, 3 950 m (37): 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 26.14, 17) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 34.41.
H55, 3 590 m (34): 1) Hans Andersson, Västerbergslagens OL, 25.46, 9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.06, 13) Mats Landqvist, do, 33.01, 24) Leif Wadman, do, 39.33, 27) Pelle Höök, do, 41.54.
D65, 2 840 m (18): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 30.29, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 42.15.
H65, 3 220 m (46): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 24.28, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.50, 33) Jan Rehdin, do, 40.56.
H70, 3 250 m (34): 1) Lars Ljungberg, Trollhättans SOK, 27.51, 22) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 44.46.
H75, 3 250 m (20): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 34.01, 12) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.40.
H80, 2 900 m (9): 1) Karl-Erik Mogren, Stigfinnarna, 32.50, 6) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.15.
Öppen 6, 3 620 m (25): 1) Inger Onsbring, Eskilstuna OL, 31.45, 10) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 44.47.
Öppen 7, 2 900 m (82): 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 20.37, 17) Gabriella Wadman, do, 27.20, 24) Karin Waldemarsson, do, 29.11, 54) Anders Waldemarsson, do, 35.38, 67) Frank Larsson, do, 39.24, 77) Mats Kåberg, do, 52.58.
Öppen 8, 4 350 m (46): 1) Torben Malm, Garphyttans IF, 35.35, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 39.43.

2012-07-07 Eskilstuna weekend, Etapp 2

H20 Elit, 8 480 m (16): 1) Erik Boman, Gävle OK, 1.00.27, 8) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.07.04.
D18 Elit, 5 910 m (8): 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby OL, 50.31, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 59.32.
H18 Elit, 7 600 m (20): 1) Oskar Andrén, OK Tisaren, 47.30, 17) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.17.10.
H16, 5 480 m (13): 1) Joakim Andén, Södertälje-Nykvarn OF, 40.20, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 44.04.
D16 Kort, 3 850 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.39.
D14, 3 850 m (19): 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 31.49, 13) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 45.59.
H40, 6 820 m (29): 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 46.34, 24) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.15.33.
D50, 3 640 m (18): 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 32.12, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 42.31, 10) Marie Larsson, do, 44.03.
H50, 5 910 m (35): 1) Lennart Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 42.25, 12) Thomas Lageson, Köping-Kolsva OK, 55.28.
H55, 5 640 m (34): 1) Jörgen Karlsson, Attunda OK, 46.04, 20) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 59.59, 23) Mats Landqvist, do, 1.06.51, 30) Leif Wadman, do, 1.16.01.
D65, 3 570 m (18): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 47.00, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 55.06.
H65, 4 410 m (43): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 36.45, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.24, 37) Jan Rehdin, do, 1.16.55.
H80, 3 250 m (10): 1) Henning Hamilton, Enebybergs IF, 46.23, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.19.
U1, 2 740 m (30): 1) Emilia Rydensjö, OK Tor, 17.50, 22) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 36.00.
Öppen 7, 3 250 m (102): 1) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 30.50, 7) Erik Waldemarsson, do, 33.58, 40) Gabriella Wadman, do, 41.54, 52) Karin Waldemarsson, do, 44.00, 65) Anders Waldemarsson, do, 46.29.
Öppen 8, 5 640 m (61): 1) Emil Kalered, OK Denseln, 45.59, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50.57, 24) Ola Lindholm, do, 1.00.07.

2012-07-08 Eskilstuna weekend, Etapp 3

H20 Elit, 7 720 m (13): 1) Daniel Wejås, Nyköpings OK, 51.21, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 57.25.
D18 Elit, 6 190 m (8): 1) Annika Carlberg, Vallentuna-Össeby OL, 56.46, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.41.
H18 Elit, 7 100 m (17): 1) Oskar Andrén, OK Tisaren, 48.16, 16) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.31.
H16, 5 370 m (11): 1) Joel Pettersson, Tullinge SK, 40.21, 4) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 43.58.
D16 Kort, 3 820 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 54.18.
D14, 3 820 m (18): 1) Saga Sander, OK Milan, 31.31, 11) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 39.34, 16) Rebecka Stafström, do, 59.12.
H40, 7 040 m (27): 1) Anders Boström, OK Linné, 45.28, 22) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.15.54.
D50, 4 270 m (17): 1) Anna-Karin Sundqvist, Tullinge SK, 39.46, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 49.40, 8) Karin Profors, do, 52.26.
H55, 5 500 m (31): 1) Jörgen Karlsson, Attunda OK, 44.50, 19) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.10, 24) Mats Landqvist, do, 1.07.20, 25) Leif Wadman, do, 1.07.22, 28) Pelle Höök, do, 1.10.51.
D65, 3 310 m (15): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 42.05, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 48.02.
H65, 4 750 m (43): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 40.14, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.12, 25) Jan Rehdin, do, 1.02.20.
H70, 4 270 m (32): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 42.49, 26) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.35.
H75, 3 310 m (19): 1) Arne Åhman, OK Klemmingen, 40.11, 7) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.01.
H80, 2 790 m (8): 1) Göran Ekebjär, OK Kåre, 39.35, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.18.
Öppen 6, 5 140 m (22): 1) Rolf Vikström, Täby OK, 46.29, 7) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 56.19.
Öppen 7, 2 790 m (96): 1) Christoffer Winander-Schönning, Järfälla OK, 19.41, 2) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 22.28, 22) Gabriella Wadman, do, 33.37, 35) Anders Waldemarsson, do, 36.59, 54) Per Stafström, do, 39.54.
Öppen 8, 5 500 m (52): 1) Jimmy Birklin, Malungs OK Skogsmårdarna, 43.26, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 53.01, 39) Ola Lindholm, do, 1.03.56.

2012-07-13 Hallands 3-Dagars, Etapp 1

D16, 3 160 m (54): 1) Johanna Öberg, Ryda SK, 30.20, 33) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 45.31.
H16, 3 160 m (68): 1) Mikkel Aaen, Farum OK, 23.25, 20) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 31.49.
D14, 2 730 m (80): 1) Sanna Fasth, Boxholm-Mjölby OL, 25.23, 65) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 54.48.
H40, 3 650 m (85): 1) Klas Dalberg, Göteborg-Majorna OK, 28.03, 33) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 38.34.
D45, 2 800 m (64): 1) Malin Årebäck, Göteborg-Majorna OK, 28.35, 39) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 48.40.
D65, 2 390 m (41): 1) Gunnel Svensson, IK Ymer, 31.47, 27) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 48.45.
H65, 2 830 m (95): 1) Sören Andersson, IK Dran, 28.01, 41) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.35.
Öppen motion 5, 3 370 m (55): 1) Kristofer Drejmo, OK Landehof, 41.42, 21) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.04.26, 27) Stefan Hedlund, do, 1.11.10.
Öppen motion 7, 2 950 m (79): 1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 30.50, 55) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.08.04.

2012-07-14 Hallands 3-Dagars, Etapp 2

D16, 4 080 m (51): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 38.00, 35) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.02.54.
H16, 4 080 m (63): 1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 36.48, 51) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.21.34.
D14, 3 340 m (79): 1) Elin Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 31.43, 62) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.04.54.
H40, 5 990 m (85): 1) Jesper David Jensen, CopenhagenO, 44.54, 35) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.03.45.
D45, 3 790 m (64): 1) Liselotte Falk, Göteborg-Majorna OK, 39.48, 48) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.10.24.
D65, 2 880 m (40): 1) Gullevi Svensson, Ronneby OK, 39.58, 12) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.28.
H65, 3 830 m (94): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 34.10, 25) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 49.48.
Öppen motion 2, 3 760 m (7): 1) Göran Eklöf, IK Ymer, 1.37.36, 5) Heléna Hedlund, Köping-Kolsva OK, , 5) Ann-Lis Mårtensson, do, .
Öppen motion 5, 3 420 m (76): 1) Kristofer Drejmo, OK Landehof, 48.17, 32) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.17.14.

2012-07-15 Hallands 3-Dagars, Etapp 3

D16, 3 790 m (47): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 29.36, 24) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 38.07.
D14, 3 400 m (79): 1) Kerstin Wadman, Göteborg-Majorna OK, 26.43, 67) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.19.47.
H40, 6 010 m (80): 1) Klas Dalberg, Göteborg-Majorna OK, 44.00, 24) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55.10.
D45, 3 430 m (62): 1) Anne Johansson, OK Dacke, 33.07, 43) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 46.46.
D65, 2 890 m (35): 1) Margareta Larsson, OK Njudung, 35.50, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.12.

2012-07-15 Hallands 3-Dagars, Etapp 3

D16 (47): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 1.39.55, 27) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 2.26.32.
D14 (79): 1) Elin Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 1.25.15, 62) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 3.19.29.
H40 (80): 1) Klas Dalberg, Göteborg-Majorna OK, 1.59.44, 26) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 2.37.29.
D45 (62): 1) Anette Bernhed, Sävedalens AIK, 1.47.00, 45) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 2.45.50.
D65 (35): 1) Gunnel Svensson, IK Ymer, 1.54.46, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 2.20.25.

Klass Pl Namn Tid Tid+ E1pl E1tid E1tid+ E2pl E2tid E2tid+ E3pl E3tid E3tid+ E4pl E4tid E4tid+ E5pl E5tid E5tid+ E6pl E6tid E6tid+
H12 Richard Mårtensson Ej godk. 160 64:42 43:44 154 55:21 38:41 152 37:38 20:51 143 29:58 14:23 Ej godk.
D14 Rebecka Stafström Ej start 173 62:30 34:34 171 69:22 43:10 157 59:02 32:43 169 75:14 46:21 Ej start
D16 Rebecca Mårtensson Ej godk. 58 42:58 10:46 109 42:17 14:51 Ej godk. Ej godk. 129 64:01 31:04
H16 87 Samuel Hedlund 220:48 68:31 158 61:43 27:42 134 37:37 15:45 32 30:14 4:34 45 40:27 10:08 77 50:47 14:32
D45 138 Helena Holmberg 284:14 120:05 170 64:40 29:45 150 38:23 16:42 115 45:44 17:32 124 62:08 24:11 164 73:19 33:51
D45M 63 Karin Svensson 255:31 101:39 65 56:33 25:32 131 59:20 35:07 90 47:20 18:28 33 44:10 10:11 26 48:08 13:58
D50 71 Karin Profors 248:12 83:36 80 56:20 20:11 111 43:23 18:48 75 46:13 17:58 83 52:57 21:51 45 49:19 15:50
D50 93 Marie Larsson 268:50 104:14 135 75:38 39:29 79 38:29 13:54 29 39:27 11:12 88 53:36 22:30 105 61:40 28:11
H50-1 40 Mats Birkestål 262:55 78:30 61 66:06 21:17 53 35:00 12:57 39 41:46 13:56 46 58:19 19:52 32 61:44 14:41
H50-1 60 Christer Johansson 281:05 96:40 69 67:21 22:32 72 37:55 15:52 68 46:51 19:01 53 59:37 21:10 64 69:21 22:18
H55M 13 Per Stafström 229:56 67:45 9 45:20 9:18 7 31:39 7:49 9 36:52 7:55 24 56:12 16:58 27 59:53 25:45
H55M 24 Stefan Hedlund 266:57 104:46 14 46:53 10:51 25 43:02 19:12 19 43:09 14:12 34 64:02 24:48 35 69:51 35:43
H60 24 Ola Lindholm 221:10 42:11 70 54:47 14:50 24 32:28 5:56 44 36:53 8:01 22 46:08 7:58 17 50:54 9:04
H65 39 Alf Lindberg 226:44 43:09 53 52:08 13:28 76 38:11 13:36 38 38:04 9:02 48 51:33 13:24 23 46:48 5:42
D16K 13 Emilia Danielsson 233:02 58:35 8 38:12 7:12 9 38:56 9:09 29 58:46 23:31 9 44:01 9:07 23 53:07 19:35
D14K 28 Elin Dahlin 227:23 86:18 23 47:57 17:50 32 58:06 29:06 32 42:02 17:04 24 33:15 11:45 32 46:03 18:16
H20E 74 Janne Selkälä 369:23 110:14 77 99:57 25:07 106 51:17 23:54 96 48:19 15:21 68 77:00 19:57 70 92:50 28:47
D18E 83 Johanna Larsson 294:51 91:08 47 61:50 11:44 80 35:30 11:01 104 63:23 35:32 66 58:47 15:53 77 75:21 20:59
D21L 32 Sofie Landqvist 373:32 72:54 38 93:44 19:54 43 46:43 10:05 38 43:56 10:31 30 76:59 13:44 48 112:10 32:08
D21L Anna Birkestål Ej godk. 75 114:02 40:12 81 57:48 21:10 68 48:17 14:52 73 93:59 30:44 Ej godk.
D21L Linnéa Hedlund Ej start 46 98:26 24:36 50 48:24 11:46 75 50:35 17:10 34 79:22 16:07 Ej start
D21L Sandra Burén Ej start 78 120:18 46:28 82 59:46 23:08 86 59:08 25:43 Ej godk. Ej start
H21L 99 Jonas Vikström 410:09 110:45 125 109:11 32:58 131 44:27 14:53 133 50:25 16:07 97 102:23 28:40 109 103:43 28:35
H21L Henrik Holmberg Ej start 132 113:27 37:14 140 46:21 16:47 157 58:02 23:44 Ej godk. Ej start
D21K 61 Josefin Eriksson 231:26 69:20 64 49:15 17:15 89 42:18 14:06 100 44:32 15:34 64 48:03 14:13 35 47:18 11:10
D18L Nina Andersson Ej godk. 94 72:04 28:01 104 87:51 59:44 98 67:50 36:58 92 76:30 35:46 Ej godk.
H18L 102 Niclas Larsson 279:47 80:14 88 61:55 13:31 113 37:24 11:15 114 41:27 9:57 71 55:48 14:23 134 83:13 32:11
D17-20K 9 Gabriella Wadman 249:22 60:36 16 55:42 18:08 21 41:23 14:14 16 37:40 9:54 5 51:57 8:14 10 62:40 15:23
D13 42 Elvira Danielsson 200:39 47:36 66 41:45 12:21 43 35:53 10:08 31 41:02 13:00 60 44:46 12:26 36 37:13 7:38
D40K 126 Pernilla Einan 242:13 87:50 110 47:45 15:11 192 53:19 25:26 93 41:04 12:54 75 42:57 13:20 168 57:08 25:02
H55K 36 Mats Landqvist 203:20 42:34 37 41:46 9:16 20 32:22 6:40 89 44:37 15:16 38 43:48 9:33 46 40:47 9:23
H55K 44 Kenneth Larsson 208:50 48:04 102 52:04 19:34 22 32:47 7:05 66 41:31 12:10 18 41:26 7:11 48 41:02 9:38
H55K 107 Leif Wadman 263:58 103:12 142 62:01 29:31 106 46:41 20:59 84 44:09 14:48 95 53:33 19:18 123 57:34 26:10
H55K 119 Lars Fogelberg 289:40 128:54 127 57:04 24:34 127 54:09 28:27 129 55:12 25:51 112 59:08 24:53 134 64:07 32:43
H55K Pelle Höök Ej start Ej start Ej start Ej start Ej start Ej start
H40M 69 Mats Kåberg 482:44 270:48 80 120:42 72:05 80 66:54 38:43 74 61:48 36:53 74 104:53 59:10 73 128:27 83:34
D50M 42 Inger Ericsson 313:36 121:48 31 60:58 24:57 50 48:56 23:36 53 53:43 24:50 63 71:55 35:29 59 78:04 35:42
D50M 48 Christina Englöf 325:51 134:03 61 75:52 39:51 70 67:52 42:32 27 42:52 13:59 45 63:47 27:21 56 75:28 33:06
H60M 10 Owe Eek 206:45 47:44 10 43:20 6:31 27 37:46 13:12 10 38:01 11:39 15 42:28 10:15 9 45:10 7:19
Open 2 13 Ann-Lis Carnestad Mårtensson 207:26 66:36 29 47:24 14:10 27 34:51 10:07 55 37:15 12:19 26 40:12 13:14 36 47:44 21:30
Open 2 Heléna Hedlund 67 53:21 28:37 71 42:31 17:35 49 53:56 26:58
Open 2 Peter Andersson 68 53:26 28:42
Open 2 Annelie Westling Ej godk.
Open 3 Ulf Öberg 374 74:42 56:00
Open 3 Annelie Westling 256 50:32 26:20 109 31:22 11:21
Open 3 Sören Mårtensson 170 43:24 19:12 147 33:11 13:10
Open 4 Linn Engman 98 65:58 39:25
Open 5 Johan Eriksson 318 63:30 34:28 288 68:52 37:42
Open 5 Linn Engman 183 43:13 18:08 274 57:54 28:52
Open 6 Johan Eriksson 134 97:26 61:26
Open 7 82 Frank Larsson 250:18 135:11 152 40:44 21:01 183 57:11 36:07 329 60:15 38:14 208 46:54 27:19 129 45:14 24:03
Open 7 Göta Kåberg 366 67:15 45:14 278 61:07 41:32
Open 8 Johan Englöf 45 40:54 13:40
2-days Easy 30 Sören Mårtensson 118:13 64:34 31 46:13 22:07 32 72:00 42:36
2-days Middle 71 Sabina Hedlund 124:41 77:50 91 68:49 46:25 50 55:52 31:25
2-days Men 80 Niklas Landqvist 130:14 50:53 86 64:48 27:05 82 65:26 23:48
H21K-2 45 Cristian Larsson 265:44 67:16 36 62:15 13:01 49 32:35 7:48 29 34:45 7:11 70 69:40 23:34 50 66:29 19:09
H21K-2 53 Thomas Eek 275:01 76:33 78 74:59 25:45 76 36:38 11:51 67 40:05 12:31 36 59:38 13:32 36 63:41 16:21
H21K-2 Eric Englöf Ej godk. 119 94:00 44:46 99 41:43 16:56 Ej godk. 97 82:31 36:25 Ej godk.

2012-08-11 Svealandsmästerskap
H20 Elit, 9 900 m (3): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.47.39.
D50, 3 990 m (14): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 36.15, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.28.
H65, 4 430 m (18): 1) Kjell Eriksson, OK Djerf, 38.53, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.32.
Öppen motion 7, 3 190 m (29): 1) Mikael Andersson, Västerbergslagens OL, 27.48, 22) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.50.

2012-08-12 Eskilstunaorienteringen

D16, 4 200 m (13): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 35.47, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 46.27.
D10, 1 900 m (16): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 12.36, 16) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 23.41.
H40, 6 700 m (15): 1) Hans Näslund, Västerås SOK, 52.42, 14) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.33.59.
D50, 3 700 m (5): 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 33.29, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 43.37.
H50, 5 300 m (14): 1) Lars Lönnkvist, Tullinge SK, 39.25, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 52.43.
H55, 5 100 m (18): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 40.01, 14) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 55.15.
H65, 4 500 m (23): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.31.
H70, 3 700 m (22): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 35.31, 18) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.03.42.
H80, 2 800 m (5): 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 41.55, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 57.09.
Öppen motion 2, 4 100 m (4): 1) Per Elvin, Södertälje-Nykvarn OF, 34.21, 3) Ann-Lis Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.28.
Öppen motion 8, 4 500 m (41): 1) Kalle Larsson, Ärla IF, 32.11, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 37.57, 29) Pelle Höök, do, 57.38, 30) Gabriella Wadman, do, 58.37.

2012-08-12 Linnéklassikern

H21 Kort, 6 520 m (13): 1) Anders Boström, Järfälla OK, 48.44, 3) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.00.
H50, 6 070 m (34): 1) Anders Jönsson, OK Triangeln, 44.48, 21) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.10.53.
H55, 5 570 m (37): 1) Jörgen Karlsson, Attunda OK, 41.43, 14) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 54.19.

2012-08-13 DM Ultralång Västmanland

D18, 7 130 m (3): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.28.38.
D16, 7 130 m (8): 1) Melina Carlsson, Stora Tuna OK, 1.23.07, 3) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.37.10.
D14, 4 680 m (4): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 55.35, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.27.
H40, 9 490 m (6): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 1.14.55, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.21.43, 6) Christer Linderborg, do, 1.59.24.
D45, 6 550 m (6): 1) Pernilla Klemets, Hallstahammars OK, 1.19.50, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.54.01.
D50, 5 530 m (4): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 1.17.46.
D65, 3 960 m (4): 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 1.06.51, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.12.53.
H65, 6 550 m (7): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 1.10.19.
Öppen motion 6, 6 210 m (5): 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.26.31.
Öppen motion 9, 8 690 m (4): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.11.55.

2012-08-18 Golden Weekend
D16, 3 260 m (12): 1) Saga Sander, OK Milan, 28.09, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 29.45.
H16, 3 630 m (17): 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 26.26.
D16 Kort, 2 730 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.43.
D14, 2 730 m (18): 1) Jonna Fors, OK Grip, 21.18, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.28, 9) Rebecka Stafström, do, 36.18, 11) Alva Lamprecht, do, 39.04.
D10, 1 910 m (13): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 12.40, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.35.
Inskolning, 1 970 m (6): Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, godkänd.
Öppen motion 3, 2 470 m (12): 1) Joakim Lundgren, KFUM Örebro OK, 19.45, 4) Astrid Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 29.16, 11) Andrea Lamprecht, do, 51.05.

2012-08-19 Golden Weekend
D16, 3 320 m (9): 1) Emma Helmersson, Vandrarringen, 29.48, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 34.59.
H16, 3 600 m (14): 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 25.40.
D16 Kort, 2 790 m (1): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.32.
D14, 2 790 m (8): 1) Jonna Fors, OK Grip, 20.12, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 24.38, 7) Alva Lamprecht, do, 38.33.
D10, 1 850 m (8): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 13.14, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.27.
Öppen motion 3, 2 360 m (12): 1) Elin Pettersson, Surahammars SOK, 29.55, 3) Astrid Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 35.09.
Öppen motion 7, 3 300 m (42): 1) Mats Gustafsson, KFUM Örebro OK, 27.51, 7) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 37.49.

 

2012-08-25 L-100-Dubbeln
D14, 2 870 m (6)
: 1) Maria Jansson, OK Linné, 27.42, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.54.
Öppen motion 7, 3 170 m (26): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.23.

2012-08-25 SM Sprintdistans, Kval
D18 heat B, 2 480 m (27)
: 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 13.15, 16) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 16.22.
H18 heat C, 3 140 m (34)
: 1) Algirdas Bartkeviius, OK Denseln, 14.55, 34) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 20.21.

2012-08-26 SM Sprintdistans, Final
D18 B-final, 2 380 m (22)
: 1) Elin Classon, OK Orinto, 15.37, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 16.31.
H18 C-final, 2 720 m (29)
: 1) Dane Blomqvist, OK Ravinen, 15.07, 22) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 17.12.

2012-08-26 Gripträffen
D20, 4 160 m (1)
: 1) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.14.17.
D18, 4 140 m (6)
: 1) Ebba Askeljung, OK Klemmingen, 42.09, 4) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.07.10.
H55, 4 140 m (8)
: 1) Weine Wolter, Åkers IF, 41.25, 6) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 56.35.
H60, 4 240 m (10)
: 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 43.18, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 43.19.
H65, 3 750 m (20)
: 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 37.50, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 51.35.
H80, 3 090 m (4)
: 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 44.53, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.42.

2012-08-26 L-100-Dubbeln
Öppen motion 6, 5 900 m (17)
: 1) Henrik Boström, OK Linné, 46.22, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.53. 

2012-09-01 DM Medel Södermanland + Västmanland
D21 Vä, 3 740 m (13)
: 1) Alva Olsson, Västerås SOK, 33.58, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.31, 11) Anna Birkestål, do, 53.38.
H21 Vä, 4 920 m (14)
: 1) Max Suderbys, Västerås SOK, 38.06, 8) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 46.47.
D20 Vä, 3 420 m (2)
: 1) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 47.18.
D18 Vä, 3 080 m (4)
: 1) Åsa Ramberg, Hallstahammars OK, 36.57, 4) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 43.26.
H18 Vä, 3 420 m (3)
: 1) Kasper Westman, Västerås SOK, 31.46, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.11.
D16 Vä, 3 050 m (6)
: 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 33.09, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 40.00.
H16 Vä, 3 250 m (10)
: 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 30.52.
D14 Vä, 2 600 m (9)
: 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 26.20, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 28.26, 4) Rebecka Stafström, do, 30.10.
D10 Vä, 1 830 m (5)
: 1) Kristina Lindgren, Västerås SOK, 31.13, 2) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.40, 4) Kornelia Rådberg, do, 1.21.44.
D40 Vä, 3 080 m (4): 1) Marie Berggren, Fagersta OK, 38.43, 4) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 46.54.
H40 Vä, 3 740 m (11)
: 1) Hans Näslund, Västerås SOK, 32.38, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 37.03, 7) Joakim Sandberg, do, 45.55, 8) Christer Linderborg, do, 55.55.
D45 Vä, 3 050 m (10)
: 1) Pernilla Klemets, Hallstahammars OK, 36.03, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.17.
D50 Vä, 2 720 m (5)
: 1) Annika Davidsson, Västerås SOK, 31.44, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.20, 3) Karin Profors, do, 40.23.
H50 Vä, 3 250 m (9)
: 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 30.22, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 33.16.
H55 Vä, 3 050 m (10)
: 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.33, 2) Leif Wadman, do, 36.29, 3) Mats Landqvist, do, 38.35, 4) Pelle Höök, do, 42.52.
H65 Vä, 2 520 m (12)
: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.08, 8) Jan Rehdin, do, 42.21.
H80 Vä, 2 080 m (4)
: 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 32.07, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.17.
Öppen motion 2, 2 600 m (13)
: 1) Anders Lore´, Västerås SOK, 47.41, 5) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.09.32.
Öppen motion 5, 3 460 m (31)
: 1) Oskar Karlsson, Norbergs OK, 34.15, 7) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 56.08, 15) Bernt-Olov Persson, do, 1.08.47, 18) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 1.22.38, 22) Sofia Persson, do, 1.30.42.

2012-082012-09-02 DM Lång Västmanland
D21, 7 390 m (7)
: 1) Alva Olsson, Västerås SOK, 1.01.01, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.17.13.
H21, 10 610 m (9)
: 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 1.10.45, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.23.23.
D18, 4 900 m (5): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 51.18, 2) Nina Andersson, do, 1.05.19.
H18, 6 810 m (1)
: 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.39.
D16, 4 560 m (7)
: 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 46.48, 5) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 51.12.
H16, 5 640 m (9)
: 1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 45.26, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 52.43.
D14, 4 370 m (5)
: 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 41.42, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.46.
D10, 1 980 m (8)
: 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 29.00.
H40, 7 550 m (7)
: 1) Robert Palm, Västerås SOK, 55.35, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 59.13, 5) Christer Linderborg, do, 1.14.09.
D45, 4 560 m (6): 1) Pernilla Klemets, Hallstahammars OK, 49.13, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 58.25.
D50, 3 650 m (4)
: 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 46.21, 2) Marie Larsson, do, 46.26.
H50, 6 300 m (7)
: 1) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 51.32, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 58.02, 6) Christer Johansson, do, 1.08.34.
H55, 5 640 m (5)
: 1) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.00.37, 3) Pelle Höök, do, 1.08.58.
H60, 4 900 m (12)
: 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 45.11, 11) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 1.06.28.
H65, 4 830 m (7)
: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 48.09, 7) Jan Rehdin, do, 1.42.02.
H80, 2 980 m (3)
: 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 45.14, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 55.34.
U1, 1 410 m (3)
: 1) Jacob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.31.
Öppen motion 5, 4 370 m (15)
: 1) Per Carlin, Klubblös, 47.22, 9) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.25.14.
Öppen motion 7, 4 560 m (11)
: 1) Göran Larsendahl, Västerås SOK, 51.18, 6) Per Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.08.51, 8) Bo Eriksson, do, 1.13.38.

2012-09-07 DM Natt Västmanland
H21, 8 160 m (9): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.05.56.
D20, 5 190 m (1): 1) Sabina Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.15.57.
D18, 5 190 m (6): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 53.03, 6) Nina Andersson, do, 1.26.25.
H18, 5 340 m (3): 1) Carl Näslund, Västerås SOK, 41.54, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.41.
D16, 3 930 m (6): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 37.43, 4) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 43.00.
H16, 4 530 m (6): 1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 35.36, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 41.22.
D14, 2 430 m (4): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 19.50, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 20.08.
D10, 1 500 m (4): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 15.43, 2) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.49.
H40, 6 350 m (5): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 52.04, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 58.43, 4) Christer Linderborg, do, 1.23.04.
D45, 4 580 m (4): 1) Berit Wetter, Arboga OK, 1.00.57, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.03.57.
D50, 4 060 m (4): 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.14.29.
H50, 5 190 m (5): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 48.15, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.03.33.
H55, 4 700 m (7): 1) Lars Silvervret, Arboga OK, 44.53, 2) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 55.56, 4) Pelle Höök, do, 57.49, 6) Lars Fogelberg, do, 1.44.52.
H80, 3 030 m (1): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.29.
2012-09-08 DM Sprint Västmanland
D21, 2 410 m (6): 1) Eva Maj Johansson, Surahammars SOK, 14.11, 4) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 15.49.
H21, 2 790 m (13): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 13.08, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 15.47, 7) Niclas Larsson, do, 16.34, 8) Thomas Eek, do, 16.36.
D20, 2 210 m (2): 1) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 16.12, 2) Sabina Hedlund, do, 18.32.
D18, 2 210 m (5): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 13.50, 3) Nina Andersson, do, 16.24.
H16, 2 210 m (9): 1) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 11.16.
D14, 1 840 m (11): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 11.55, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 13.06.
D12, 1 670 m (7): 1) Agnes Källström, Sala OK, 11.36, 6) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 16.27.
D10, 1 370 m (12): 1) Emilia Brangefält, Västerås SOK, 10.16, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.19.
H40, 2 350 m (7): 1) Jens Andertoft, Västerås SOK, 12.49, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 13.46.
D45, 1 880 m (8): 1) Eva Wadman, Västerås SOK, 12.30, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 13.11.
H45, 2 350 m (12): 1) Magnus Sterner, Strängnäs-Malmby OL, 13.46, 8) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 15.25.
D50, 1 820 m (2): 1) Annika Davidsson, Västerås SOK, 13.29, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 14.06.
H50, 2 100 m (11): 1) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 12.13, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 12.41, 8) Christer Johansson, do, 14.42.
H55, 2 100 m (5): 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 14.18, 3) Leif Wadman, do, 15.25, 5) Pelle Höök, do, 17.00.
H65, 1 820 m (6): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 12.49.
H70, 1 610 m (11): 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammars OK, 12.59, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 19.14.
H80, 1 550 m (4): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 16.41.
Öppen motion 7, 1 820 m (3): 1) Per Carlin, Klubblös, 11.24, 3) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 18.13.

2012-09-11 KM, långdistans IKW-stugan
D21, 5 220 m (2): 1) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50.32, 2) Gabriella Wadman, do, 57.13.
D14, 4 100 m (1): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 51.01.
D12, 2 300 m (2): 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.33.
H40, 5 220 m (2): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 41.11, 2) Christer Linderborg, do, 51.03.
D45, 4 100 m (2): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 48.09, 2) Helena Holmberg, do, 49.31.
H50, 5 220 m (5): 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 45.36, 2) Kenneth Larsson, do, 50.47, 3) Mats Landqvist, do, 57.03, 4) Anders Waldemarsson, do, 1.00.50, 5) Lars Fogelberg, do, 1.17.10.
D60, 3 060 m (3): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.34, 2) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 1.03.53, 3) Göta Kåberg, do, 1.05.53.
H60, 4 100 m (7): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.56, 2) Kjell Frodin, do, 49.48, 3) Bo Lindkvist, do, 52.19, 4) Owe Eek, do, 53.30, 5) Bo Eriksson, do, 1.00.09, 6) Sune Ahlin, do, 1.11.28.
H80, 3 060 m (2): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.10.51.

2012-09-14 USM Sprint
D16, 2 600 m (97): 1) Tilda Johansson, OK Orion, 12.43, 62) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 17.26.
H16, 2 800 m (94): 1) Joel Pettersson, Tullinge SK, 12.30, 27) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 14.40.

2012-09-15 SM Långdistans, Kval
D18 heat 1, 4 360 m (30): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 38.08, 18) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 53.43.
H18 heat 1, 6 680 m (30): 1) Anton Johansson, OK Orion, 45.28, 28) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.29.15.

2012-09-16 SM Långdistans, Final

D18 B-final, 5 330 m (29): 1) Kristin Olovsson, Rehns BK, 53.48, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.33.
H18 C-final, 6 770 m (19): 1) Arvid Henriksson, Järla Orientering, 59.15, 15) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.35.40.
2012-09-15 USM Lång
D16, 5 190 m (92): 1) Andrea Svensson, Finspångs SOK, 39.36, 64) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.17.48.
H16, 6 700 m (92): 1) Oskar Lindqvist, Sävedalens AIK, 45.02, 1) Markus Larsson, Hestra IF, 45.02, 42) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 59.47.
Öppen motion 11, 5 660 m (46): 1) Oliwer Lundberg, OK Bävern, 46.42, 38) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.22.37.

2012-09-15 Avestapropagandan, medeldistans
H21 Elit, 4 960 m (15): 1) Johan Israelsson, Stora Tuna OK, 32.12, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 36.04.
D14, 2 860 m (13): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 24.26, 9) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 1.01.50.
D50, 3 060 m (16): 1) Susanne Persson, Ärla IF, 32.40, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.12.
D65, 2 600 m (11): 1) Eva Halvarson, OK Kåre, 36.40, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.55.
H65, 3 060 m (26): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.38, 18) Jan Rehdin, do, 51.32.
Öppen motion 8, 4 460 m (19): 1) Stefan Jonsson, Domnarvets GOIF, 37.42, 3) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 42.01.

2012-09-16 Avestapropagandan, långdistans
D50, 3 850 m (10): 1) Marianne Ottosson, Västerbergslagens OL, 38.57, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 41.06.
D65, 3 560 m (11): 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 43.37, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 54.23.
H65, 4 450 m (20): 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 36.11, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.31, 19) Jan Rehdin, do, 1.03.31.

2012-09-22 Riksmästerskap för Veteraner, medeldistans
D50, 3 050 m (25): 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 24.12, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 28.59, 12) Marie Larsson, do, 35.53.
H50, 3 560 m (29): 1) Sören Sand, Boxholm-Mjölby OL, 26.03, 18) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 34.32.
H55, 3 410 m (38): 1) Thomas Ericson, Alfta-Ösa OK, 24.52, 13) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 32.32, 23) Pelle Höök, do, 36.05, 29) Kenneth Larsson, do, 38.59, 34) Leif Wadman, do, 42.17.
D65, 2 480 m (60): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 25.12, 26) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 34.40.
H65, 3 020 m (37): 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 22.11, 30) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 37.19, 32) Kjell Frodin, do, 37.45.
H80, 2 240 m (23): 1) Sture Pettersson, Falköpings AIK OK, 30.13, 12) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.55.
Öppen motion 5, 3 480 m (8): 1) Gert Lindeus, Almby IK, 48.22, 4) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 54.55.
Öppen motion 8, 4 060 m (17): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 27.30, 3) Cristian Larsson, do, 32.27, 7) Gabriella Wadman, do, 44.40.
H67, 2 900 m (60): 1) Roland Kusgård, Södertälje-Nykvarn OF, 22.44, 42) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 32.48, 54) Jan Rehdin, do, 40.18.
H72, 2 700 m (45): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 21.52, 33) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 36.15.

2012-09-22 OL-Rounden
D14, 4 230 m (12): 1) Jonna Fors, OK Grip, 32.53, 10) Rebecka Stafström, Köping-Kolsva OK, 46.16, 11) Elvira Danielsson, do, 48.52.
D14 Kort, 3 150 m (2): 1) Linnéa Berg, OK Grip, 36.21, 2) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 41.57.
D12, 3 170 m (16): 1) Sara Junevik, Leksands OK, 24.22, 11) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 46.43.
D10, 2 320 m (17): 1) Disa Svensson, Korsnäs IF OK, 19.31, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.16.
Inskolning, 2 190 m (5): Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, godkänd; Kornelia Rådberg, do, godkänd.
U1, 2 190 m (15): 1) Lucas Trollvad, Surahammars SOK, 21.04, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.06.
Öppen motion 1, 2 190 m (1): 1) Agnes Windahl, Köping-Kolsva OK, 26.47.
Öppen motion 7, 2 770 m (17): 1) Joakim Ahlström, Västerås SOK, 20.12, 2) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 21.21, 17) Nina Andersson, do, 49.11.

2012-09-23 OL-Rounden
D14, 3 330 m (11): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 21.54, 8) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.00, 9) Rebecka Stafström, do, 38.09.
D14 Kort, 2 360 m (2): 1) Linnéa Berg, OK Grip, 24.15, 2) Elin Dahlin, Köping-Kolsva OK, 38.03.
D12, 2 290 m (12): 1) Sara Junevik, Leksands OK, 15.32, 9) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 33.06.
D10, 2 100 m (15): 1) Ida Larsson, Västerås SOK, 16.29, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.05, 13) Kornelia Rådberg, do, 33.31.
Inskolning, 2 030 m (6): Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, godkänd; Josefin Sandberg, do, godkänd.
Öppen motion 7, 3 870 m (21): 1) Marie Hedar, Eskilstuna OL, 35.23, 5) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 40.22, 10) Per Stafström, do, 47.30.

2012-09-23 Riksmästerskap för Veteraner, långdistans
D50, 4 500 m (20): 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 35.13, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 49.35, 8) Marie Larsson, do, 51.24.
H50, 6 710 m (28): 1) Tommy Åhman, Långhundra IF, 48.07, 19) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.01.38.
H55, 6 250 m (36): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 49.59, 27) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.11.49.
D65, 3 710 m (55): 1) Birgitta Billstam, Järfälla OK, 38.09, 25) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.58.
H65, 5 120 m (31): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 41.40, 27) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.09.18.
H80, 3 310 m (21): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 47.29, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.15.
Öppen motion 6, 4 020 m (12): 1) Toni Andersson, Västerås SOK, 59.31, 10) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.15.56.
Öppen motion 9, 7 790 m (11): 1) Hans Sundqvist, Tullinge SK, 58.43, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.02.10.
H67, 4 900 m (54): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.42, 46) Jan Rehdin, do, 1.15.41.

2012-09-29 Älgdrevet
H21 Kort, 6 930 m (5): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.03.
D50, 4 940 m (25): 1) Kane Andersson, IFK Moras OK, 48.50, 18) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.28.
D65, 4 380 m (9): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 49.50, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.08.58.

2012-09-29 SM Ultralång
D18, 12 230 m (32): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 1.32.43, 28) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 2.17.21.

2012-09-30 Älgdrevet
H18, 4 010 m (9): 1) Johan Söderlund, Leksands OK, 30.16, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.43.
D50, 3 040 m (21): 1) Kane Andersson, IFK Moras OK, 29.04, 14) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.26.
D65, 2 460 m (10): 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 32.50, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 39.57.
H65, 3 040 m (24): 1) Willy Grønstad, Løten OL, 26.34, 22) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.57.


25-manna 20121007

131 Köping-Kolsva OK 1 25manna 7:13:02
1. Johanna Larsson 40:29 211 +10:01 40:29 211
2. Marcus Eek 47:09 215 +11:16 1:27:38 193
3. Anna Birkestål 40:29 515 +11:44 2:08:07 200 3. Marie Larsson 46:31 925 +17:46 2:14:09 223 3. Rebecca Mårtensson 47:55 1002 +19:10 2:15:33 204 3. Josefin Eriksson 48:13 1020 +19:28 2:15:51 176
4. Rebecka Stafström 26:06 768 +23:06 2:34:13 185 4. Kenneth Larsson 21:56 343 +18:56 2:37:47 188 4. Helena Holmberg 24:23 600 +21:23 2:38:32 177 4. Elvira Danielsson 23:15 483 +20:15 2:38:48 158
5. Cristian Larsson 50:50 644 +16:19 3:25:03 177 5. Jonas Vikström 46:54 379 +12:23 3:25:26 159 5. Henrik Holmberg 50:03 593 +15:32 3:28:51 163 5. Thomas Eek 55:33 908 +21:02 3:33:20 168
6. Thomas Danielsson 35:02 372 +20:41 4:03:53 161 6. Christer Linderborg 40:51 717 +26:30 4:05:54 156 6. Ola Lindholm 40:38 708 +26:17 4:06:04 146 6. Samuel Hedlund 39:03 618 +24:42 4:12:23 146
7. Eric Englöf 40:03 580 +14:09 4:43:56 149 7. Niclas Larsson 38:25 482 +12:31 4:44:29 142 7. Niklas Landqvist 35:12 292 +9:18 4:47:35 138 7. Erik Waldemarsson 45:10 902 +19:16 4:51:04 138
22. Mats Birkestål 33:30 168 +12:04 5:24:34 142
23. Sofie Landqvist 50:09 151 +15:48 6:14:43 132
24. Janne Selkälä 58:19 123 +34:23 7:13:02 131 308

 
Köping-Kolsva OK 2 25manna 8:01:42
1. Karin Waldemarsson 44:11 273 +13:43 44:11 273
2. Christer Johansson 59:19 341 +23:26 1:43:30 319
3. Pernilla Einan 47:37 987 +18:52 2:31:07 317 3. Karin Profors 48:08 1018 +19:23 2:31:38 313 3. Sabina Hedlund 54:24 1234 +25:39 2:37:54 313 3. Linn Engman 1:18:47 1448 +50:02 3:02:17 337
4. Kerstin Vidner-Eriksson 32:15 1189 +29:15 3:03:53 311 4. Bo Karlsson 34:32 1259 +31:32 3:12:26 319 4. Alva Lamprecht 41:23 1404 +38:23 3:12:30 310 4. Siv Frodin 36:44 1333 +33:44 3:39:01 334
5. Joakim Sandberg 1:12:02 1340 +37:31 4:24:28 325 5. Mats Landqvist 1:15:52 1379 +41:21 4:28:22 323 5. Leif Wadman 1:30:15 1438 +55:44 4:34:08 324 5. Roland Natanaelsson 1:03:14 1193 +28:43 4:42:15 320
6. Jan Rehdin 1:05:16 1404 +50:55 5:33:38 324 6. Per Stafström 1:03:45 1388 +49:24 5:37:53 323 6. Sören Mårtensson 1:20:55 1446 +1:06:34 5:45:23 322 6. Karin Svensson 1:19:45 1444 +1:05:24 6:02:00 324
7. Anders Waldemarsson 54:11 1249 +28:17 6:39:34 321 7.  Bo Eriksson1:06:18 1386 +40:24 6:44:11 321 7. Stefan Hedlund 1:12:15 1412 +46:21 6:45:53 320 7. Kenneth Larsson 47:37 1039 +21:43 6:49:37 315
22. Kjell Frodin 41:15 345 7:41:15 316 (omstart)
23. Gabriella Wadman 1:02:10 338 8:02:10 305 (omstart)
24. Thomas Lageson 1:01:42 340 8:01:42 308 (omstart)

2012-10-20 Helg utan Älg, Etapp 1
D21, 3 780 m (22): 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 26.58, 12) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 44.46, 13) Anna Birkestål, do, 47.09.
H21, 4 770 m (35): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 26.32, 14) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 38.28.
H50, 3 690 m (25): 1) Peter Enoksson, OK Österåker, 26.56, 21) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 45.16.
2012-10-21 Helg utan Älg, Etapp 2
D21, 7 840 m (22): 1) Benita Hansson, Hagaby GOIF, 1.00.09, 16) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.29.03, 20) Anna Birkestål, do, 1.42.18.
H21, 9 560 m (31): 1) Kent Ohlsson, Södertälje-Nykvarn OF, 57.15, 12) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.09.14.
H50, 6 010 m (25): 1) Peter Enoksson, OK Österåker, 45.18, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 53.54.

2012-10-21 Oktoberracet
D21, 4 300 m (33): 1) Catherine Taylor, OK Linné, 25.38, 19) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.11.
D20, 4 100 m (2): 1) Evelina Christoffersson, OK Renen, 38.22, 2) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 40.06.
H18, 4 600 m (4): 1) Simon Martelius, Attunda OK, 36.24, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.10.
D14, 3 000 m (17): 1) Sandra Boström, OK Linné, 23.28, 5) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 26.42.
D50, 3 300 m (11): 1) Mona Åkerman, Valbo AIF, 30.29, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.16.
H50, 4 100 m (37): 1) Hans Tarandi, IFK Lidingös Skid o OK, 27.52, 35) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 49.52.
H55, 4 100 m (32): 1) Thomas Johansson, Rånäs OK, 26.47, 12) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.29, 28) Leif Wadman, do, 49.58, 29) Pelle Höök, do, 51.35.
H60, 3 600 m (30): 1) Ulf Persson, Västerbergslagens OL, 26.28, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 29.18.
H70, 3 000 m (40): 1) Jan Johansson, IFK Hedemora OK, 28.55, 29) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 41.53.
H80, 2 700 m (5): 1) Altti Järvinen, Västerås SOK, 39.42, 2) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.46.
Öppen motion 7, 4 100 m (25): 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 28.16, 4) Karin Waldemarsson, do, 38.52, 14) Anders Waldemarsson, do, 51.23.

2012-10-27 Arosträffen
H21, 6 040 m (26): 1) Anders Axling, Södertälje-Nykvarn OF, 41.28, 5) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 44.02, 17) Thomas Eek, do, 50.46.
D18, 3 210 m (9): 1) Eva Gustafsson, Hagaby GOIF, 28.41, 7) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 36.22.
D14, 3 210 m (6): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 31.27, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 44.19.
D10, 1 910 m (13): 1) Malin Olofsson-Bierfeldt, Ärla IF, 15.15, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.54, 10) Kornelia Rådberg, do, 27.57.
H55, 3 260 m (15): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 29.05, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.27, 9) Pelle Höök, do, 42.16.
D70, 2 080 m (5): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 29.10, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.44.
H75, 2 630 m (11): 1) Bo Norenvik, OK Tor, 30.56, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 37.02.
H80, 2 630 m (7): 1) Valter Alamaa, IK Vikings OK, 32.54, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.44.
Inskolning, 2 050 m (5): Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, godkänd; Jakob Sandberg, do, godkänd; Josefin Sandberg, do, godkänd.
Öppen motion 7, 3 220 m (37): 1) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 27.31, 10) Anders Waldemarsson, do, 39.25, 16) Bo Eriksson, do, 41.58, 33) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 1.11.39.
2012-11-17 Fakiren i Arboga
Fakiren 18km, 17 930 m (17): 1) Karl Walheim, Ärla IF, 1.41.51, 12) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 2.06.20, 13) Jonas Vikström, do, 2.09.25.
Damer Omvägen 11,8km, 11 930 m (12): 1) Lisa Andersson, Ärla IF, 1.30.56, 10) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 2.00.04, 11) Rebecca Mårtensson, do, 2.09.08.
Korten 6,1km, 6 090 m (20): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 48.59, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 51.52, 5) Thomas Danielsson, do, 51.54, 12) Alf Lindberg, do, 58.20.
Herrar Omvägen 11,8km, 11 930 m (24): 1) Harald Larsson, Hagaby GOIF, 1.17.57, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.26.01.
Öppen 3,9km, 3 980 m (19): 1) Stefan Larsson, Hagaby GOIF, 41.13, 15) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.53.