RESULTAT 2013

 



2004 2005 2006 2007 2008,2009 2010 2011 2012
Sammanställning klubbmästare 2013 >>  


World Ranking Event Figueira da Foz Portugal Medeldistans Dag 2 Medeldistans 20130217

M21A(40)5.4 km 1 Marcus Eek KKOK  35:51
W21A(24)4.1 km
1 Shelepova deaf rodnik 31:47, 3 Karin Valdemarsson KKOK 34:26, 6 Sofie Landqvist KKOK 34:55
M40(25)5.1 km
1 Marko Heiskanen RR 35:44 3 Henrik Holmberg  KKOK 41:10, 10 Roland Natanaelsson SOL 54:08
M45(42)5.8 km 1 Ulrik Olsson Brattås CK 36:40  27 Christer Linderborg KKOK  56:48

M50(50)5.5 km 1
Håkan Svensson 32:50, 12 Christer Johansson KKOK 49:10,
M55(48)4.9 km 1 Bernard ULU'S REIS 34:23, 24 Kenneth Larsson KKOK,
25 Pelle Hook KKOK 49:55, 36 Lars Fogelberg KKOK 1:05:48
M60(29)4.1 km
Risto Airaksinen Oulun Tarmo 29:51, 19 Anders Valdemarsson KKOK 50:43,
PROM2 - Difícil Curt(17)3.2 km 1 Jorge Coelho  Gafanhori  35:33, 9 Margareta Valdemarsson KKOK 1:04:19 

WRE Ranking Event i Figueira da Foz, Portugal. 

Dag 1 långdistans 20130216 

M21A(43)10.1 km 1 Marcus Eek, KKOK  1:13:29
W21A(25) 5.8 km 1 Marika Airila KR, 46:14, 5 Sofie Landqvist, KKOK 52:45
10 Karin Valdemarsson KKOK 1:02:43

M40(30) 9.7 km 1 Gilmar Steffler Individual BRA 1:04:00,4 Henrik Holmberg KKOK 1:18:35

M45(45)8.9 km 1 Pekka Lauri Suunnistusmatkat 1:00:50, 25 Christer Linderborg KKOK 1:25:34

W45(12)5.3 km 1 Inta Mihailova IKHP 56:32,42 Helena Holmberg KKOK 1:04:00
M50(54) 8.2 km 1 Håkan Svensson BSOK 47:05, 23 Christer Johansson KKOK 1:17:14
M55(52)7.5 km 1 Jyrki Routsi Hiisi Rasti 52:39, 19 Kenneth Larsson KKOK 1:14:56,
29 Pelle Hook KKOK 1:31:17

M60(33)5.4 km 1 Börje Vartiainen KR 37:43, 18 Anders Valdemarsson KKOK 1:06:48

PROM2 3.6 km 1 Marjaana Andelin Lahden Taimi 43:41, 4 Margareta Valdemarsson KKOK 57:07

 

Dag 1 Nattsprint 20130216

M21A(19)3.3 km 1 Sandro Castro GD4C 25:23, 3 Marcus Eek KKOK 26:31

W21A(9) 2.5 km 1 Alena Neradova RR 19:03, 3 Karin Valdemarsson KKOK 21:31, 4 Sofie Landqvist KKOK 22:17

M40(11) 3.3 km 1 Gilmar Steffler Individual BRA 24:58

2 Henrik Holmberg KKOK 27:38, 3 Ola Carlsson St. tuna 29:16,

M45(24)3.1 km 1 Michael Finkenstädt OLV Uslar 19:03, 14 Christer Linderborg KKOK 30:10

M50(23)3.1 km 1 Håkan Svensson BSOK 18:31, 11 Christer Johansson KKOK 27:03

M55(35)2.5 km 1 Jyrki Routsi Hiisi Rasti 17:05

21 Kenneth Larsson KKOK 29:26, 22 Lars Fogelberg KKOK 29:42

M60(17) 2.0 km 1 Armando Santos COALA 17:50 10 Anders Valdemarsson KKOK 23:37


2013-03-08 Viking Memorial - The Nightmare

Halv, 4 400 m (26): 1) Rasmus Elmertoft, Norbergs OK, 34.17, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 38.41, 5) Thomas Eek, do, 42.17, 7) Mats Birkestål, do, 43.10, 18) Sandra Burén, do, 47.24, 20) Kenneth Larsson, do, 49.53.
2013-03-10 Viking Memorial - The Hunt
Halv, 12 500 m (29): 1) Johan Ahlström, Västerås SOK, 1.36.57, 12) Thomas Eek, Köping-Kolsva OK, 1.55.39, 13) Mats Birkestål, do, 1.56.21, 14) Sandra Burén, do, 2.00.28, 20) Christer Linderborg, do, 2.04.31, 24) Kenneth Larsson, do, 2.17.34.
Kvart, 7 100 m (12): 1) Thomas Andersson, Västerås SOK, 58.17, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.28.

2013-03-31 Ärlaträffen
H21, 5 260 m (39): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 29.06, 31) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.39.
D20, 3 550 m (6): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 30.44.
H20, 4 250 m (12): 1) Assar Hellström, OK Ravinen, 25.46, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.46.
D18, 3 550 m (12): 1) Andrea Svensson, OK Tisaren, 25.24, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 36.20.
H18, 4 250 m (13): 1) Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 26.16, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 32.06.
D50, 3 060 m (11): 1) Marie Malmborg, Söders-Tyresö, 27.34, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 39.46.
H55, 3 880 m (19): 1) Ulf Burman, Gustavsbergs OK, 28.16, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.07, 13) Leif Wadman, do, 43.13, 15) Pelle Höök, do, 46.46.
H60, 3 550 m (21): 1) Mikael Tarandi, IFK Lidingös Skid o OK, 30.23, 20) Anders Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 52.50.
D65, 2 730 m (12): 1) Anna Blomgren, Tullinge SK, 36.50, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 45.23.
H65, 3 200 m (23): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.46, 18) Kjell Frodin, do, 43.20.
H75, 3 000 m (13): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 31.52, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.35.
H80, 2 450 m (5): 1) Lennart Stenberg, Stigfinnarna, 39.51, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.05.
Öppen motion 8, 4 880 m (45): 1) Gustav Bergman, OK Ravinen, 26.42, 8) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 40.05, 11) Jonas Vikström, do, 41.52, 12) Thomas Eek, do, 42.03.

 

2013-03-31 Ärlaträffen
H21, 5 260 m (39): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 29.06, 30) Henrik Wickström, Arboga OK, 44.33, 31) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.39.
D20, 3 550 m (6): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 30.44.
H20, 4 250 m (12): 1) Assar Hellström, OK Ravinen, 25.46, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.46.
D18, 3 550 m (12): 1) Andrea Svensson, OK Tisaren, 25.24, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 36.20.
H18, 4 250 m (13): 1) Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 26.16, 7) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 32.06.
H16, 3 400 m (16): 1) Simon Larsson, OK Hällen, 22.43, 10) Rasmus Möller, Arboga OK, 32.04.
D12, 2 490 m (13): 1) Ebba Adebrant, Tumba-Mälarhöjden OK, 23.32, 2) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 24.39.
H45, 4 060 m (35): 1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 25.17, 22) Stefan Pettersson, Arboga OK, 40.17.
D50, 3 060 m (11): 1) Marie Malmborg, Söders-Tyresö, 27.34, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 39.46.
H50, 3 880 m (18): 1) Sven Wigertz, Långhundra IF, 30.17, 7) Arne Hägg, Arboga OK, 36.57.
H55, 3 880 m (19): 1) Ulf Burman, Gustavsbergs OK, 28.16, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.07, 13) Leif Wadman, do, 43.13, 15) Pelle Höök, do, 46.46.
H60, 3 550 m (21): 1) Mikael Tarandi, IFK Lidingös Skid o OK, 30.23, 2) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 30.39, 7) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 35.13, 20) Anders Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 52.50.
D65, 2 730 m (12): 1) Anna Blomgren, Tullinge SK, 36.50, 3) Barbro Möllberg, Arboga OK, 40.19, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 45.23.
H65, 3 200 m (23): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.46, 3) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 28.56, 18) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 43.20.
H70, 3 000 m (22): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 31.28, 2) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 33.44, 13) Hans Nordgren, Arboga OK, 50.04, 18) Lars Olov Pettersson, do, 59.45.
H75, 3 000 m (13): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 31.52, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.35, 7) Karl-Axel Stjernström, OK Hedströmmen, 43.18, 12) Wincent Liljekvist, IF Rune, 55.21.
H80, 2 450 m (5): 1) Lennart Stenberg, Stigfinnarna, 39.51, 3) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 50.05.
Öppen motion 5, 3 160 m (49): 1) Mikael Lilje, Gävle OK, 29.38, 43) Helga Larsson, OK Hedströmmen, 1.01.53.
Öppen motion 7, 3 380 m (53): 1) Royne Myrman, Nyköpings OK, 29.40, 28) Peder Wickström, Arboga OK, 44.44.
Öppen motion 8, 4 880 m (45): 1) Gustav Bergman, OK Ravinen, 26.42, 8) Erik Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 40.05, 11) Jonas Vikström, do, 41.52, 12) Thomas Eek, do, 42.03, 27) Per Carlin, Arboga OK, 50.07.

2013-04-14 SM Ultralång

H18 Elit, 14 690 m (0): 1) Gustaf Sparrevik, IK Hakarpspojkarna, 1.47.11, 31) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 2.21.01.
Öppen motion 5, 3 650 m (69): 1) Martin Andersson, Markbygdens OK, 31.23, 51) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.10.08.
2013-04-20 Enenracet
D21, 4 400 m (45): 1) Lina Bäckström, OK Linné, 31.02, 22) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 37.58, 28) Sofie Landqvist, do, 39.09, 31) Sandra Burén, do, 40.20, 39) Anna Birkestål, do, 45.51.
H21, 5 500 m (83): 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 27.24, 35) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 38.29, 68) Cristian Larsson, do, 58.02.
H20, 4 900 m (4): 1) Marcus Wallin, Stora Tuna OK, 41.38, 2) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.45.
D14, 3 200 m (28): 1) Malin Dahlbäck, OK Österåker, 28.25, 9) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.39.
D14 Kort, 2 200 m (4): 1) Agnes Carlström, OK Enen, 26.49, 2) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 28.27.
D10, 2 100 m (12): 1) Vendela Söderqvist, OK Kåre, 17.25, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 25.04.
H40, 4 600 m (30): 1) Henrik Roos, OK Linné, 30.56, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.31.
D45, 3 600 m (20): 1) Laila Ingelsson, OK Hammaren, 30.48, 9) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 45.01, 17) Helena Holmberg, do, 1.12.10.
H55, 3 900 m (38): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 26.45, 22) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 41.17, 31) Leif Wadman, do, 50.18.
H60, 3 600 m (27): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 28.12, 20) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 44.10, 21) Owe Eek, do, 45.20.
H65, 3 300 m (40): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.59.
H70, 3 000 m (31): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 25.54, 30) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.00.56.
H80, 2 200 m (7): 1) Signar Palm, Hallstahammars OK, 31.57, 7) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.38.
U1, 2 200 m (18): 1) Oskar Thorell, OK Enen, 18.07, 15) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 41.55.
2013-04-20 SM Sprint, kval
D20 heat A, 1 920 m (0): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 11.56, 25) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 18.57.
D18 heat A, 1 880 m (0): 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 11.50, 20) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 16.21.
H18 heat A, 2 170 m (0): 1) Philip Persson, OK Orion, 13.07, 11) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 14.24.
2013-04-21 SM Sprint, final
D20 C-final, 1 790 m (16): 1) Jenny Eriksson, OK Kåre, 12.08, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 14.07.
D18 B-final, 1 690 m (27): 1) Nelly Carlsson, Tormestorps IF, 12.02, 25) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 15.29.
H18 A-final, 2 500 m (38): 1) Erik Berzell, Attunda OK, 14.00, 32) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 17.25.
2013-04-21 Kringelträffen
H50, 5 970 m (35): 1) Anders Berg, Linköpings OK, 38.54, 16) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 1.00.45.
D65, 3 470 m (19): 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 36.31, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.32.
H65, 3 870 m (33): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 33.59, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.24.
Öppen motion 9, 7 370 m (38): 1) Lukas Peterson, IFK Umeå, 46.50, 28) Daniel Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.40.23
2013-04-27 Silva League med nationell långdistans
H50, 6 570 m (58): 1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn OF, 42.09, 26) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 57.13.
Öppen motion 2, 3 810 m (5): 1) Lena Fastmark, Hjobygdens OK, 44.13, 2) Richard Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.28.
Öppen motion 7, 4 140 m (81): 1) Fredrik Malmfors, OK Denseln, 27.09, 29) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.59.
Öppen motion 9, 6 990 m (29): 1) Rickard Ohlsson, Södertälje-Nykvarn OF, 41.34, 21) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.11.36.
D20E1, 8 740 m (76): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 1.02.13, 37) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.45.
H18E2, 8 680 m (65): 1) Krzysztof Wolowczyk, OK Denseln, 56.07, 22) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.05.15.
D18E2, 7 030 m (32): 1) Lisa Wassén, Vänersborgs SK, 1.07.52, 12) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.15.00.
2013-04-27 Hallstaträffen
D20, 3 560 m (3): 1) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.01.09.
D14, 2 770 m (7): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.09.
D14 Kort, 2 400 m (2): 1) Alice Nordström, Vandrarringen, 27.53, 2) Emilia Windahl, Köping-Kolsva OK, 51.08.
D10, 1 890 m (12): 1) Disa Svensson, Korsnäs IF OK, 18.43, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.18.
D45, 3 130 m (8): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 32.27, 6) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 49.47.
H55, 3 560 m (15): 1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 26.04, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 33.18, 11) Mats Landqvist, do, 37.44, 12) Kenneth Larsson, do, 40.19.
H60, 3 370 m (19): 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 30.36, 16) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 51.34.
D65, 2 570 m (5): 1) Margareta Löfqvist, Västerås SOK, 43.54, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 46.59.
H65, 3 130 m (14): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 27.16, 13) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 55.48.
H70, 2 810 m (17): 1) Olle Johansson, IFK Hedemora OK, 28.41, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 46.52.
H80, 2 230 m (5): 1) Bertil Norman, IFK Hedemora OK, 36.31, 5) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 52.52.
Inskolning, 1 380 m (10): Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, godkänd.
U1, 1 380 m (15): 1) Tim Ahlqvist, Surahammars SOK, 19.43, 9) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 29.09.
Öppen motion 3, 2 400 m (25): 1) Helena Wallman, OK Malmia, 25.54, 3) Emila Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.35.
Öppen motion 5, 3 640 m (48): 1) Urban Ahlqvist, Surahammars SOK, 40.16, 8) Owe Eek, Köping-Kolsva OK, 51.09.
Öppen motion 7, 2 570 m (30): 1) Per Winther, Västerbergslagens OL, 21.48, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.41, 25) Mats Kåberg, do, 59.54, 28) Göta Kåberg, do, 1.14.44.
Öppen motion 8, 4 430 m (32): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 31.40, 2) Erik Waldemarsson, do, 36.43, 16) Anna Birkestål, do, 52.46, 26) Linda Ohlsson, do, 1.08.34, 27) Bernt-Olov Persson, do, 1.14.08.
2013-04-28 Uppsala Möte, långdistans
H21 Kort, 7 630 m (10): 1) Tobias Eliasson, Sundsvalls OK, 56.07, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.14.
H60, 5 000 m (29): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 41.53, 22) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.13.08.
H65, 4 010 m (33): 1) Anders Gärderud, IFK Lidingö SOK, 37.17, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.18.
2013-04-28 Silva League med nationell medeldistans
H20E1, 7 140 m (78): 1) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 42.06, 69) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.18.
D20E1, 5 710 m (72): 1) Lisa Risby, OK Kåre, 42.06, 37) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.00.
H18E2, 6 180 m (65): 1) Loic Marty, OK Hällen, 40.36, 46) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.06.15.
D18E2, 4 600 m (31): 1) Linnéa Andersson, Bredaryds SOK, 44.25, 19) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 56.32.
Öppen motion 7, 2 920 m (74): 1) Sara Jonsson, Linköpings OK, 23.01, 16) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 33.31.
2013-05-01 NOKs Nationella
D21, 3 740 m (34): 1) Lena Eliasson, Domnarvets GOIF, 25.21, 13) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.37, 29) Sandra Burén, do, 44.31.
H21, 5 040 m (55): 1) Jakob Lööf, OK Pan-Kristianstad, 26.36, 27) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.10, 30) Marcus Eek, do, 34.46, 41) Jonas Vikström, do, 40.27, 49) Thomas Eek, do, 43.44, 53) Niclas Larsson, do, 47.28.
D14, 2 900 m (14): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 21.54, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.01.
D10, 2 410 m (16): 1) Vendela Söderqvist, OK Kåre, 17.34, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.11.
H40, 4 080 m (16): 1) Jonas Ullberg, IFK Moras OK, 27.48, 14) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 47.10.
D50, 3 060 m (11): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 26.28, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.07.
H55, 3 690 m (20): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 27.33, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 31.49, 18) Leif Wadman, do, 43.20, 19) Pelle Höök, do, 44.24.
D65, 2 310 m (9): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 29.27.
H65, 3 310 m (29): 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagens OL, 29.10, 24) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 51.10.
H80, 2 800 m (12): 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 43.34, 4) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.45.
Öppen motion 5, 2 900 m (43): 1) Hansi Kraus, Avesta OK, 26.54, 8) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.03, 26) Linn Engman, do, 44.46.

2013-05-09 Närkekvartetten dag 1

H20, 3 680 m (5): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 31.13.

D10, 1 730 m (36): 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 12.40, 22) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.04.

H50, 3 500 m (85): 1) Rikard Imark, Tullinge SK, 24.31, 62) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 42.21.

H55, 3 250 m (48): 1) Göran Nilsson, Snättringe SK, 25.55, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 31.07, 34) Mats Landqvist, do, 39.21.

H65, 3 500 m (53): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 34.00, 17) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.22.

H70, 3 070 m (44): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 31.02, 38) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.37.

U1, 1 890 m (38): 1) Erik Nederheim, Haninge SOK, 16.04, 34) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 37.16.

Öppen motion 8, 4 580 m (53): 1) Mats Höjgård, OK Kolmården, 28.33, 26) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.51.

2013-05-09 Silva League OK Tisaren

D20 Elit, 2 670 m (69): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 15.21, 48) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 19.28.

H18E2, 2 670 m (31): 1) Henning Ottmer, Tormestorps IF, 16.14, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 16.52.

D18E2, 2 310 m (30): 1) Anika Gassner, Långhundra IF, 16.07, 13) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 17.46.

2013-05-10 Närkekvartetten dag 2

D21, 6 150 m (44): 1) Anna Envall, IK Hakarpspojkarna, 55.00, 1) Carolin Svensson, Haninge SOK, 55.00, 23) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.13.21.

D20, 5 180 m (13): 1) Ebba Askeljung, OK Klemmingen, 57.00, 10) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 1.31.54.

H55, 5 500 m (50): 1) Göran Nilsson, Snättringe SK, 47.02, 33) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.06.45, 46) Leif Wadman, do, 1.34.42.

H65, 4 440 m (50): 1) Kjell Eriksson, OK Djerf, 42.56, 45) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 1.15.01.

Öppen motion 5, 3 220 m (93): 1) Simon Martinsson, OK Klemmingen, 34.04, 75) Kerstin Vidner-Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.15.56.

Öppen motion 7, 3 210 m (127): 1) Filip Wadsten, OK Landehof, 26.55, 71) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.00.41, 92) Karin Profors, do, 1.08.11.

2013-05-11 Silva League och Närkekvartetten dag 3

D20 Elit, 3 960 m (53): 1) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, 28.07, 47) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.40.

H18 Elit, 4 810 m (61): 1) Simon Hector, Snättringe SK, 31.05, 38) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 39.51.

H20 Elit 2, 4 540 m (32): 1) Jakob Ivarsson, Haninge SOK, 36.16, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 36.28, 29) Niclas Larsson, do, 58.20.

D21, 3 560 m (67): 1) Malin Jonsson, OK Tyr, 28.07, 31) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 34.20, 46) Gabriella Wadman, do, 38.01, 48) Anna Birkestål, do, 38.26.

D20, 3 590 m (7): 1) Amanda Claesson, Sävedalens AIK, 38.16, 6) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 52.28.

D14, 2 870 m (79): 1) Hanna Lagerberg, OK Södertörn, 21.46, 21) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.38.

D10, 2 340 m (42): 1) Evelina Svensson Finndahl, IK Hakarpspojkarna, 15.49, 30) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 27.35.

H40, 4 220 m (74): 1) Matthias Niggli, OK Tisaren, 25.49, 59) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 50.58.

D50, 3 070 m (83): 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 23.27, 72) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.48.

H55, 3 680 m (71): 1) Bengt Levin, OK Tyr, 23.56, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 30.45, 36) Mats Landqvist, do, 36.18.

H60, 3 370 m (64): 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 22.10, 55) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 44.34.

D65, 2 590 m (34): 1) Gun-Britt Fransson, Emmaboda Verda OK, 27.07, 21) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 37.01, 29) Monica Törnkvist, do, 43.49.

H65, 2 950 m (48): 1) Kjell Eriksson, OK Djerf, 22.29, 13) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.18.

Öppen motion 5, 3 220 m (140): 1) Arvid Löfvenhamn, OK Letstigen, 29.59, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.47.

Öppen motion 7, 2 970 m (158): 1) Åsa Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 23.50, 12) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 26.49, 150) Mats Kåberg, do, 1.09.22.

Öppen motion 8, 4 540 m (78): 1) Mats Röjgård, OK Kolmården, 28.13, 18) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 41.46, 29) Karin Waldemarsson, do, 44.31, 71) Anders Valdemarsson, do, 1.11.06.