Information Hösten 2007

 

Då var det dags igen efter sommaruppehållet!

 

Avresa för träning är kl 17.00 vid IKW-Stugan för Köpingsbor och vid Kolf-Stugan för Kolsvabor. Avresa för tävling samt plats för träning står under klubbarna i Bärgslagsbladet och på föreningens hemsida.

 

Klubbträningar betyder att alla i föreningen är välkomna att delta på träningen. Träningsbanor för alla nivåer kommer att finnas. Ungdomarna samlas med ledare på plats, där man får hjälp med nivå på bana.. Behöver man stöd i skogen ser vi gärna att föräldrar finns med.

 

Ungdomsträningen är bara för ungdomsgruppen.

 

Anmälan till tävlingar gör man som medlem själv via ”Klubben online”. Denna sida kan nås via klubbens egen hemsida www.koping.net/kkok. Vid problem med detta kontakta då klubbens anmälningssekreterare Helena Hedlund tfn 217 52 eller maila helena.hedlund@koping.net. Det går också bra att anmäla sig till en ledare.

 

Anmälningsavgift till tävlingar betalar klubben om man betalt medlemsavgiften. Undantag finns dock och det är tävlingar under sommaren som medlem betalar själv. Vid efteranmälan betalar medlemmen själv den avgift som är s.k. tilläggsavgift. Senaste anmälningsdag meddelas i Bärgslagsbladet under klubbarna.

 

Sportident är en ”datapinne” som används på de flesta tävlingar, den registrerar dig vid alla kontroller. Som nybörjare i föreningen kan man låna sportidentpinne till en början. Vill man sedan köpa sig en egen pinne, kontaktar man anmälningssekreteraren.

 

Tävlingskläder finns att köpa. Kontakta då klubben kassör Göta Kåberg tfn 163 34

 

Föräldrar är varmt välkomna i vår verksamhet och vi vill bli bättre på att ta hjälp av er med små sysslor. Ni får gärna säga till oss om det är något ni skulle vilja hjälpa till med.

Vid tävlingar ser vi gärna att man som förälder följer med sitt barn till start och tar emot vid mål.

 

OBS! den 29 september har Köping-Kolsva OK egen tävling, där behöver vi hjälp av er föräldrar med olika sysslor. Prata med ledarna för att få en uppgift till tävlingen.

 

Telefon nr till Ungdomsledarna:

Mats Landkvist                    215 08           070-639 44 10

Karin Lidgren 235 04           070-233 94 79

Henrik Holmberg                 550 50           070-632 76 03

Marie Larsson                      810 63

Frank Larsson                      810 63           070-651 90 07

Yvonne Carlsson                  519 20

Ola Carlsson                        519 20           073-640 80 26

Stefan Hedlund                    217 52

Pernilla Einan  231 80           070-316 78 41