9 november - onsdag

Tillbaka
Hemma med Martina
Idag är jag hemma med en sjuk Martina. Hon har ju varit förkyld ett tag nu. Och igår blev hon sådär hängig som hon var i lördags. Hon som nästan aldrig är ledsen, inte ens när hon är heltrött, blev nu ledsen för minsta lilla motgång. Bara hon råkade köra in vagnen i väggen så det tog stopp så började hon grina. Det är ett tecken på att hon inte är okej, så idag är hon och jag hemma och tar det lugnt.

Nu på eftermiddagen tycker jag att hon har börjat rossla när hon andas och så har hon börjat hosta djupt ner i bröstet. Jag hoppas att det släpper till natten, annars blir det nog dåligt med sömn för oss.

Idag så varvar hon små lekstunder med mycket sitta i knät och läsa bok. Favoritbok just nu är böcker med bilder på jackor, badkar, dockor, bollar och traktorer m.m., dvs där vi kan peka på saker hon känner igen och träna på ord. När hon lekte kastade hon ur alla saker ur lådan med hjul och tog själv plats, det brukar hon gilla att göra. Titta vad glad man kan vara då:


Martina i leklådan.


Så här roligt är det! Pigg en liten stund igen.


Om ni tycker att jag uppdaterar sällan ibland, så ska ni bara veta vilken kö det är till datorn i den här familjen... Bara för att få skriva detta, så har jag nu en helt igenom ledsen bebis (hon är sjuk...) för hon vill ju leka med denna roliga leksak. Nu har hon ju kommit på att man kan använda musen också!

Jaha, nu är hon tillbaka och står och puttar mig i rumpan och säger "upp" och ska puffa bort mig..."mamma"...."upp"...



Martina koncentrerar sig noga...


... men det är alltid kul att vara med på kort!

Vad skönt att hon somnade så jag fick göra klart med bilder. Det är inte lätt att jobba med en som står och tjatar och puttar en i rumpan hela tiden :)